DE VALLEI (2-0) Jo <4 René Eendracht klopte Veenen- daal in fantasieloze strijd DOVO miste tegen SVVN de schutters Nieuws voor de Boer Verrassende uitslagen in de afdeling Utrecht Leiders Rhenus en DVSA verlie" Renswoude en Wijk winnen zen. VRC behoudt door 4-0 overwin ning kampioenskansen SPORTCLUB RHENEN WON VERDIEND Voor de Jeugd KLAUWEN Kuilvoer Officiële Bekendmaking Slecht voetbal-weekend voor Kulan Positie van Eist aanzienlijk verbeterd OP EN BIJ DE BOTERHAM DE DODE ZEE SCHOONMAAK HET RODE KIEZEL STEENTJE FEUILLETON De eerste kompetitie wedstrijd voor Veenendaal is geen beste geweest. Speel de men vorige week in de oefenwedstrijd tegen TEC een vrij behoorlijke partij, nu speelde men zonder enige fantasie en zonder het minste élan. Geen enkele spe ler kwam tot goede prestaties. Ook het spel van Eendracht was verre van mooi, maar dat speelde tenminste om te win nen, hetgeen uiteindelijk ook is gelukt. De achterhoede van de Arnhemmers was ongetwijfeld het sterkste deel van de ploeg. Tot aan de rust kon Veenendaal stand houden, tegen een in hoger tempo spelende tegenstander. Een goede kans voor Veenendaal kwam door een indirek- te vrije trap, die listig werd genomen, maar toch nog werd afgeslagen. Na 20 minuten kreeg Veenendaal een voltreffer te inkasseren, die voor Corne- lissen onhoudbaar was. De Veependaalse aanval werd aktiever, maar tot gevaar lijke dingen kwam men ook nu niet. Tien minuten voor het einde werd de strijd definitief beslist, toen de Arnhemse mid denvoor de stand op 20 bracht. In de resterende minuten kwamen geen van NORTON I, KEIZER DER V.S. De Engelsman Joshua Norton kan als voorloper van de wereldvermaarde Hauptmann von Kópenick doorgaan. Om streeks 1840 toen de goudkoorts te Cali- fornië zijn hoogtepunt bereikte, noemde deze avonturier en grootspreker zich zon der meer „Noton I" keizer der Verenigde Staten en propector van Mexico. Blijk baar had de bevolking, mede dank zij de grote inkomsten, die de gold-rush alle lagen der bevolking brcht, veel gevoel voor humor. Hij won nl. stormenderhand de sympathieën der mensen in zijn om geving en met een veel zeggende glim lach erkende men hem als Keizer Norton I. Verder bracht Norton het echter niet. Ofschoon de koeien de vorige herfst heel wat later konden worden opge- stald dan een jaar tevoren, hebben wij toch reeds weer heel wat stalklauwen waargenomen. Afgezien nog van het leed, dat men deze dieren berokkent, moet men wel bedenken, dat dit ook in de melk emmer en daarmee in de portemon nee te merken is. Is er werkelijk geen enkele koe op stal die nu eens op het linkerachterbeen rust en even daar na plotseling op het rechterbeen over gaat? Wanneer de veehouder daarin be dreven is, kan hij deze klauwen zeer wel zelf besnijden; in andere gevallen late men dit doen door ervaren men sen, die hart voor de dieren hebben. Een klein wondje kan aanleiding ge ven tot veel pijn voor het dier en on gerief voor de veehouder. Nu de maand maart weer in het land is, mag weieens weer worden gewezen op de grote gevaren welke kleven aan het gebruik van kuilvoer. Vanzelfsprekend willen wij onmid dellijk erkennen, dat het gebruik van het kuilvoer thans voor een groot deel wordt veroorzaakt door de strenge win ter, die wij in februari hebben mee gemaakt Ook de direkteur van de zuivel fabriek moet dit wel erkennen, maar van zijn kant mag hij dan toch ver wachten, dat de boer werkelijk alle maatregelen in acht neemt om be smetting van de melk te voorkomen. Speciaal in de kaasgebieden zal nu weieens gewetenskonflikt kunnen ont staan. Wanneer men werkelijk geen oplossing ziet, wende men zich dan tot de rayon-assistent met het verzoek na der overleg te plegen met de rijks- zuivelconsulent Boeren, bedenkt dat de goede naam van ons produkt op het spel staat en daarvoor mag men wel enige moeite over hebben. In elk geval: Geeft dubbel acht op uw persvoer. HINDERWET Burgemeester en wethouders van voor melde gemeente maken bekend, dat het verzoek van N.V. Industriële Producten Compagnie, I.P.C., Hoofdstraat 1—5, Schiedam om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rhenen sectie E, nr. 2107 een Benzinepompinstallatie, bestaan de uit een 1000 liter ondergrondse ben zinetank met een dubbelwerkende vleu- gelpomp no. 2 te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Rhenen, 16 maart 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK beide ploegen tot gevaarlijke dingen. Door deze nederlaag heeft Veenendaal de leiding moeten afstaan aan Be Quick. Kulan heeft de uitwedstrijd tegen DVSA niet kunnen winnen. Hoewel de verwachtingen in het voordeel van de Veenendaalse klub uitvielen, ging het precies andersom. Er waren nauwelijks tien minuten gespeeld, of op het denk beeldige scorebord prijkten drie kegeltjes voor DVSA en niet één voor Kulan. Na een half uur kon Kulan eindelijk een verdiend tegenpunt tot stand brengen Met de 31 stand werd gerust. Na de rust kon DVSA wederom drie maal sco ren, en nu kon Kulan in het geheel niet tot doelpunten komen. Met de 61 stand kwam het einde van een weinig aan trekkelijke wedstrijd. Het tweede elftal van Kulan verloor met niet minder dan 101 van SDVB 2. Na zondag zijn er in de tweede klasse van de afdeling Utrecht weer enkele kandidaten voor de eerste plaats ko men opdagen. De gevaarlijkste hiervan is Wük bij Duurstede, terwijl Rens woude theoretisch ook nog weer een kans zou krijgen. Al met al zullen de laatste wedstrij den van dit seizoen de beslissing moe ten brengen, daar thans bij benadering nog niet is te zeggen wie de kampioens- vlag zal hijsen. Voor de eerste plaats zouden nog in aanmerking kunnen ko men Rhenus, DVSA, Renswoude en Wijk by Duurstede. Rhenus leed een gevoelige nederlaag in Eist bij Oranje Wit. Reeds bij onze voor beschouwing vermeldden we, dat een verrassing hier niet uitgesloten zou zijn. Reeds na 5 minuten openden de Oranje Witters de score, toen Onink hard en on houdbaar inschoot. Geen goed begin voor Rhenus. Rhenus werd sterker en kwam geducht opzetten, maar door slecht af werken ging menige kans teloor. Nog DOVO speelde tegen SVVN het betere voetbal, en de 2—2 einduitslag was voor de Veenendalers beslist een tegenvaller. Een gebrek aan schotvaardigheid is ook in deze wedstrijd de grootste handicap geweest. Er was ruim een kwartier gespeeld, toen Schoeman de bezoekers de leiding kon geven met een fraaie en onhoudbare OUD BROOD uaa uba pfpdooi ap apuaanpag ^oo aip ua uajtfajis ueh ppaqjooA ;o; suo aSep ua; uapaq 3ou aip *ua;sBdao; SutSiuiaJueejg -poojq uba jatueui uaa az ;ep 'si ;uessaj -a;ui japuozha -uapiaaaq uapuoii pooaq uapapS uaaeC puazmp saz spaaa uaaeu -a;dX3a ap ;ep ';seA qosuo;siq ;ee;s ;an modern oktrooi van Duitsland uit met een patent werd beschermd. Dit geschiedde onder de naam mechanisch ontbolsteren door middel van spoelend water, volgens het systeem van Stefan Steinmetz." Momenteel wordt het nog op zeer grote schaal in Duitsland toegepast, ondanks het feit dat het basisoktrooi zeker niet meer kopbal. Een goed begin voor de DOVO- mensen, maar zij hadden hierna ook niet veel meer in hun mars. Wel bleven zij sterker, maar doordat het spel te kort ge houden werd kon de SVVN-achterhoede steeds weer erger voorkomen. Zelfs kon de thuisklub de balans even voor tijd in evenwicht brengen. Met deze 11 score ging men de rust in. Na de tee nam DOVO opnieuw de lei ding en nu door Van Zetten. Hiermee had DOVO al haar kruit verschoten, ter wijl van de zijde van SVVN nog een doelpunt kwam, zes minuten voor het einde. Beide ploegen deden nog enkele verwoede pogingen de beslissende goal te scoren, maar zij waren hiertoe niet in staat. voor de rust werd de score tot 20 op gevoerd door Van Mourik. Na de tee was Rhenus iets meer in de aanval dan O.W., maar de Elsterse ach terhoede hield dapper stand. Tegen het einde van de strijd, Rhenus had de hoop op een overwinning reeds opgegeven, kon O.W. zelfs nog een derde doelpunt scoren. In de 30 stand kwam geen evrandering meer. Renswoude heeft een alleszeggende 50 overwinning behaald op een teleur stellend De Kieviten. Vanaf het begin- signaal waren de Renswoudenaren in de aanval. Voor de rust waren de doelpun ten echter schaars, en zo ging men dan met een 1—0 stand de rust in. Dit doel punt werd gescoord door L. Stutvoet. Na de tee begon de doelpuntenmachine eerst goed te draaien en werd de score met de regelmaat van de klok tot 50 opgevoerd. Doelpunten van de voeten van L. Stutvoet (2), G. van Raay en N. Schoonderbeek waren van goede kwali teit en via goed opgebouwde aanvallen stichtte men steeds weer verwarring in de Kieviten-defensie, waarin de keeper uitblonk, ondanks het feit, dat zijn heilig dom vijf maal werd doorboord. De grootste verrassing moet wel ge noemd worden de 21 overwinning, die Eist in Amerongen op DVSA behaalde. Beide ploegen waren goed tegen elkaar opgewassen. Een strijd met wisselende kansen kreeg men te zien. Eist heeft van de geboden kansen het meest gebruik ge maakt. De DVSA-voorhoede was niet bij machte ook maar enige onrust te weeg te brengen in de Elsterse defensie. Na ongeveer een half uur spelen na men de bezoekers door Slok de leiding (01). DVSA wist echter in het resteren de kwartier gelijk te maken, door een doelpunt van midvoor Reebergen. De tweede helft gaf eenzelfde spelbeeld te zien, hoewel DVSA nu iets meer in de aanval was. Resultaat had dit echter niet. Wel kon de Elsterse aanhang een kwar tier voor tijd juichen, toen Slok hard in schoot. DVSA probeerde nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, doch in de nog te spelen tijd werd er niet meer ge scoord. De strijd om het kampioenschap is nu weer in alle hevigheid ontbrand. VRC speelde in eigen home een wed strijd tegen SKV. Het werd een eenzij dige vertoning, die door VRC in haar van kracht is, daar de looptijd van elk voordeel werd beslist. Men had Da velaar oktrooi beperkt is. weer van stal gehaald en als middenvoor Tegen de verwachting in is Sportclub Rhenen er in geslaagd een 30 overwin ning te behalen op het Amersfoortse Wit Rood. In deze uitwedstrijd heeft het met drie invallers spelende Sportclub steeds de toon aangegeven. Na ongeveer 20 mi nuten kreeg men een corner op links te nemen. Hoog kwam de bal voor en E. Evers deed hem met een goede kopstoot in het doel verdwijnen (0—1). Verschil lende malen kwamen de Rhenenaren vrij voor het doel, maar dan waren hun scho ten te slecht gericht. Met een 01 stand ging men rusten. Na de hervatting namen de bezoekers direkt het heft weer in handen. Een kwartier was deze helft oud, toen Van Steen de voorsprong tot 20 vergrootte. Sportclub bleef sterker en de zege kwam niet meer in gevaar. Even voor het einde kon Van Gelderen zelfs voor de derde maal het leder in de touwen doen ver dwijnen. Het degradatiegevaar voor de Rhenenaren is na deze overwinning vrij wel nihil geworden. opgesteld. In het begin van de strijd werd VRC wat in de verdediging gedrongen en wogen beide ploegen aardig tegen elkaar op. Dit was dan ook het mooiste gedeelte van de strijd. Toen na een kwartier Heemsbergen de SKV-doelman met een goede trekbal verrastte, was de weer stand gebroken en wandelde VRC als het ware naar een overwinning. Nog voor de rust bracht Jansen de stand op 20. Na de tee maakte Drost er na een solo ren 30 van. Hoewel de paal de keeper enkele malen te hulp moest komen en ook het andere houtwerk niet ongedeerd bleef, kon Heemsbergen, die deze middag geweldig hard werkte, de eindstand op 40 brengen. Het spel was het aankijken echter nauwelijks meer waard en toen de scheidsrechter het einde aankondigde was dit zowel voor spelers als toe schouwers een opluchting. Dit eenvoudige cocktailjurkje is zeer geschikt voor slanke figuren en kan bij vele gelegenheden gedragen worden. Het model heeft de lange lijn en wordt door figuurnaden aansluitend gemaakt. Van de vierbaans klokkende rok worden de zijnaden rechtdraads genomen, zodat de naden middenvoor en middenachter schuin lopen; dit geeft een mooie valling aan de klokken. De japon heeft van voren een V-hals, die op de schouder 4 cm uit de hals valt. Een korsage volmaakt het. Dit patroon is uitgezet voor bovenwijdte 88. Benodigde zijde 90 cm bij 4.80 m. VOORLICHTINGSBUREAU VAM DFM VOEDINGSRAAD In de winter valt een warm hapje bij de broodmaaltijd zeker in de smaak, of het een kop dampende soep is dan wel een schoteltje of een warme brood belegging. Bij het boodschappen doen voor de warme maaltijd zoudt u daar rekening mee kunnen houden door wat meer Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10. Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 22 maart Jan Ariessen 22 Zilverroosje 23 Irene Roelofsen 24 Gijsbertha, Eist 24 Willy Diepeveen 25 Leeuwebekje 27 Bertus v. d. Brink, Rhenen 27 Repelsteeltje 28 Wim v. Ravenswaay 28 Ria v. d. Kraats Oplossing raadsels I. 's-Gravenzande - Hillegom - Lopik Lemmer. II. Praatjes vullen geen gaatjes. III. De letter „m". NIEUWE RAADSELS Deze figuur bestaat uit 24 lucifers. Wie kan van deze negen vierkanten drie vier kanten maken door zes lucifers weg te nemen? II. Een trein vertrekt 's morgens om 6 uur uit Amsterdam naar Den Haag en heeft een snelheid van 80 km per uur. Uit Den Haag vertrekt op dezelfde tijd een trein naar Amsterdam, maar met een snelheid van 90 km per uur. Als deze twee treinen elkaar ontmoeten, welke is dan het verst van Amsterdam verwij derd? III. x klinker; x een boom; x iem. v. koninkl. bloede; x x x x x x x het gevraagde woord; x een muziekinstrument; x een meisjesnaam; x een medeklinker. Op de kruisjeslijn moet de naam van een dier komen. In Palestina ligt de Dode Zee. Deze zee is ook werkelijk dood. Het water staat er meters lager dan in andere zeeën. En het water er in is zo zout, dat er geen vis in wil of kan leven. In die omgeving is het erg heet en het regent er bijna nooit. Daardoor verdamp het water van de Dode Zee vlug, maar het zout, dat in het water zit, blijft achter. Je .hoeft niet te proberen er te ziVemmen. want dat gaat veel te zwaar, door het vele zout in het water. Je kunt er wel gemakkelijk drij ven. Je kunt bijna languit in het water gaan liggen. En dan zou je zo drijvende een boek kunnen lezen! Moeder sjouwt met dweil en bezem. 't Hele huis staat op de kop. Nergens kun je meer gaan zitten, 't Ruikt naar boenwas en naar sop. Gort met stroop, of rijst met krenten Slaat de klok nu dag aan dag. Peter loopt verwoed te zoeken. Waar zijn bril toch wezen mag? Karei zit zijn les te leren, Bovenop de keukentrap. Ger, ons meisje, raagt de zolder. Om haar hoofd een witte lap. Vader loopt ook al te grommen. Want zijn aktetas is zoek. Eind'lijk heeft hij hem te pakken. Maar dan mist hij weer een boek. Moeder kijkt alleen plezierig, Grote schoonmaak vindt ze fijn. ,,'t Leed is", troost ze, „gauw geleden. 'i Hele huis is dan weer rein". En dan vliegt ze gauw naar buiten, Want het sneeuwt op Annie's bed. Ik zoek maar een rustig hokje, Met van buiten 't woord „bezet". Heel, heel lang geleden, toen in Neder land nog geen mensen woonden en er geen steden en dorpen waren, maar.alleen grote plassen water, heidevelden en bos sen, waarin allerlei wilde dieren leefden, kwam uit Noorwegen een groot ijsveld naar Nederland schuiven. Dat grote ijs- veld zakte al meer en meer naar het zui den. Het schoof over het land dat nu De nemarken heet en het v/kam na vele jaren in Nederland terecht. Dat ijsveld kwam van de bergen in Noorwegen en in het ijs zaten heel grote keien vastgevroren, waarvan de mensen in Drente later hun nebedden maakten. Hunnebedden hebben jullie vast wel eens gezien, op een plaatje of in werkelijkheid op een schoolreisje. Maar in dat ijsveld zaten ook vele kleine steentjes. Toen al dat ijs na vele en vele jaren langzaam schuiven terecht kwam op de Veluwe, wilde het niet verder. Het begon ook worm te worden en 't ijs ging smelten en zo kwamen al die keien en kleine steentjes op de Veluwe terecht. Bij de kleine steentjes was ook een heel mooi klein kiezelsteentje. Het was helemaal rood en er zaten enkele witte stukjes in het steentje, zodat het glansde in de zon. Toen al het ijs was gesmolten kwam het in een kuil terecht en daar bleef het lig gen. Andere kiezelstenen vielen boven op hem en toen was alles donker en zag dat mooie steentje niets meer van de wereld. Die wereld veranderde helemaal, want toen er geen ijsvelden meer uit het noor den kwamen, begonnen er bomen en planten op de Veluwe te groeien. Maar het steentje bleef maar diep in de don kere bodem liggen. Het bleef er liggen tot het jaar 1955. In dat jaar werd er in de provincie Zuid-Holland een mooie nieuwe weg aan gelegd. Voor die weg had men ook veel grint nodig. Dat grint was op de Veluwe te vinden. Er kwamen machines en die schepten het grint uit de bodem. En op een morgen in het voorjaar werd ook het rode kiezelsteentje opgeschept. Het schrok wel een beetje want het had zo vreselijk lang ^1 in de bodem gelegen. Het werd heen ff weer geschud en met een grote zwaai kwam het met duizenden andere steentjes op een vrachtwagen terecht. Het rode giezelje hoorde bij de laatste schep, want toen was de vrachtwagen vol. Een chauffeur ging achter het stuur zitten en daar reed de wagen met grint naar de mensen die de nieuwe weg moesten ma ken, daar ergens in Zuid-Holland. Het vlees, vis, eieren of groente te nemen dan voor het middageten nodig is. U zorgt dus opzettelijk voor een restje. RECEPTEN VOOR WARME BROODBELEGGINGEN HARTIGE FLENSJES (ongeveer acht stuks): 2 eieren, een kwart liter melk, 75 gram (een half kopje) bloem, aroma, pe per, zout, boter of margarine. De bloem met een weinig zout in een kom doen. De eieren er in breken en het geheel met een weinig melk tot een gladde massa roeren. Deze verdunnen met de rest van de melk. Wat aroma en een weinig peper er door mengen. Van het beslag in hete boter of margarine flensjes bakken en deze bij voorkeur warm opdienen. Hebt U een restje tomatenpuree, maakt dan eens een TOM ATEN VLEESSAUS: 100 gram ge hakt, een eetlepel bloem, een eetlepel wa ter of melk of jus, boter of margarine, tomatenpuree, zout, nootmuskaat of ge mengde vleeskruiden, laurierblad. Het ge hakt aanmaken met een eetlepel bloem en een lepel water, melk of jus. In de koeke- pan boter of margarine heet laten wor den. Het vlees er in uitspreiden, aan weerszijden licht bakken en in stukjes verdelen met een vork. De tomaten puree, een stukje laurierblad en iets noot muskaat of vleeskruiden en zoveel water toevoegen dat de massa smeuig is en het geheel enkele minuten zachtjes stoven. De saus op smaak afmaken en warm op dienen. VISHAPJE. Een flinke ui, ongeveer 150 gram gekookte vis (250 gram rauwe vis), zo mogelijk een paar koude gekookte aardappelen, boter, margarine of vet, zout. De ui schoonmaken en zeer fijn snij den of hakken. De vis in kleine stukjes verdelen, de aardappelen fijn drukken met een vork of grof raspen of malen. In de koekepan de ui lichtbruin bakken in hete boter, margarine of vet. De vis en de aardappelen toevoegen en onder af en toe omscheppen bruin bakken. Desge wenst een weinig viskooknat of melk toevoegen. Het geheel op smaak afmaken en warm opdienen. rode steentje lag dus bovenop. De zon scheen heerlijk en het steentje glinsterde haast als een echte robijn. De wagen reed eerst door kuilen en gaten en het rode steentje was bang dat het er af zou val len. Maar het ging goed en eindelijk kwam de vrachtwagen op een mooie weg terecht en toen werd er heel hard gere den. Wat zou er met mij egbeuren?, dacht het kiezelsteentje. Het wist niet wat het boven het hoofd hing. Als alles goed ging, zou het me al die andere kiezelstenen op de nieuwe weg geworpen worden en dan zou er een zware wals komen, die al de steentjes vast zou drukken, want later zou er op die steentjes een laag glad be ton komen, waarover de auto's heerlijk (Wordt vervolgd.) door H. Westenberger Vertaling: Mlnny Musaph Blijdeusteln (38) „Wees niet zo onrechtvaardig Hans! Zou je niet even goed kunnen zeggen, zo ver heeft Thomas Brackwieser het nu met zijn gemakzucht en egoïsme ge bracht? Heb je mij zelf niet eens ver teld hoe oppervlakkig de verhouding van je zwager met je zuster op de duur geworden is; niettegenstaande zij naar buiten de schijn van een zogenaamd gelukkig huwelijk ophouden? Wie weet, of dit hele geval van die kinderverrui ling niet een soort uiting van een te grote nerveuze spanning is geweest. Behalve, dat het misschien zelfs nog. Zuchtend zwijgt zij. En Hans Eckhart neemt liefdevol haar hand in de zijne. „Dat je nu nog zo onpartijdig over haar oordelen kunt. Maar je hebt gelijk. En misschien is deze hele familiecata- strophe niet eens slecht voor Tom, ten minste als hij haar in zijn volle omvang kan begrijpen. De laatste jaren heeft hij werkelijk aan niemand anders dan zich zelf gedacht!" Plotseling wordt Helga's peinzende blik weer levendig. Zij maakt haar han den los en gaat naar de deur. „Ik moet nog eens gaan zoeken. Misschien ligt er toch ergens een brief van hem. Mis schien heeft hij wel iets in de keuken neergelegd, omdat hij gedacht heeft, dat ik het daar het eerste zou vinden." Zij gaan naar de keuken en halen de ene lade na de andere leeg. Niets. Zij doorzoeken de keukenkast, het kruidenkastje, de boodschappentas. Niets. Opeens denkt Helga aan het opschrijf boekje. Heel dikwijls, als Jo een bood schap voor haar wilde achterlaten heeft hij ze daarin opgeschreven. Hij schreef vaak niets anders dan: „Goeden nacht!" Of: „Ik heb nog een stukje meloen genomen!" Of: „In mijn gymnastiekbroek zit een gat op een erg onfatsoenlijke plaats!" Of: ..Morgen moet ik er een uur vroeger uit! Blijf maar rustig in bed hoor, ik zal zelf wel koffie zetten". Zij haalt het uit de lade te vporschijn en doorbladert het zorg vuldig. Juist, achter de laatste afreke ning staat iets geschreven! „Lieve moeder, Ik heb besloten er samen met René Brackwieser vandoor te gaan. Ik moet nu altijd er aan denken, wanneer de dag zal komen, dat u mij aan die andere vrouw zult overdoen. Ik weet wel zo ongeveer, wat de reden is, dat u dit zult doen, en omdat de redenen van jullie, grote mensen, nu eenmaal altijd verstandig zijn, zullen ze het ditmaal ook wel zijn; maar wij, René en ik, zijn het er ditmaal niet mee eens en we hebben geen zin ons heen en weer te laten schuiven. En als wij tweeën nu weg zijn, hoeft u en mevrouw Brack wieser ook geen ruzie meer om ons te maken, dan is de hele zaak meteen de wereld uit! U hoeft u om mij niet on gerust te maken! René Brackwieser heeft een massa geld bij zich, daar kun nen wij voorlopig uitstekend van leven en waar wij van plan zijn heen te gaan, wordt voor jongens van onze leeftijd heel best gezorgd; dat weten wij. Later, over een poos, zal ik nog weieens schrij ven, en misschien kan ik u, veel eerder dan u denkt, laten nakomen, en tien mevrouw Brakwieser's kunnen ons dan niet meer uit elkaar halen! Huil dus niet en wees niet boos op mij! Al bent u niet mijn eigen moeder en alleen maar mijn stiefmoeder, ik hou toch verschrikkelijk veel van u en die me vrouw Brackwieser met haar mal ge doe kan ik niet uitstaan die is dus zeker mijn moeder niet. Tot ziens, mammie! Vergeet nooit Uw JO. „P.S. Het spijt me, dat ik tegen je gelogen heb, maar het kon niet anders! „P.S. En vergeet niet mijn vissen eten te geven!" Helga onderdrukt een snik en geeft het boekje aan Hans Eckhart. „Echt Jo! En nu voel ik mij waarachtig toch een beetje opgelucht." Hans leest en een verdacht lichtje glanst ook in zijn ogen. Dan begint hij te lachen: „Wat heeft hij een respect vcor het verschrikkelijk vele geld van René! Hij zal verbaasd zijn, hoe gauw die zes ponden verdwenen zullen zijn!" „En dan?" vraagt Helga angstig. „En dan," zegt Eckhart opgewekt, „als het zo ver is hebben we de rakkers stellig weer terug! Want ik geloof niet, dat ze al op zee zullen zijn". Zijn blik valt in de huiskamer op het oude kistje, dat hij samen met Helga zondagavond nauwkeurig heeft door zocht, zonder resultaat echter, en dat nog steeds op haar bureau staat. Lieve hemel, hoe dwaas is het eigenlijk alle maal geweest: de kwestie van Jo's ge boorte, van Hella Frank, van de docu menten uit het ziekenhuis en al het andere. „Eigenlijk," zegt hij in gedachten, „is het helemaal niet nodig, dat Leontine weet, dat onze jongen ook weg is." „Onze jongen," zegt Helga glim lachend, „wie is dat? René of Jo?" Hans Eckhart ontwijkt haar donkere ogen niet; in zijn gezicht komt ernstige innigheid. „Jo natuurlijk, en als Leon tine te weten komt, dat Jo ook „Wie weet," valt Helga hem in de rede, en een sprankje hoop schittert in haar ogen: „Wie weet, als zij toch René's werkelijke moeder is, zal Jo haar op het ogenblik weinig of niets interesseren. Eigenlijk zou haar bloed nu moeten spreken!" „En zou jij niet bang zijn voor deze bloedproef? Zou het niet kunnen zijn, dat Leontine zich even bezorgd maakt over het lot van Jo als over dat van René?" Helga houdt het huishoudboekje bij na triomfantelijk omhoog. „Maar je ziet het toch zelf: Jo kan haar niet uitstaan! Jo loopt liever weg dan naar haar toe te gaan! En later wil hij mij laten komen! Jo heeft...." „Jo, Joen altijd weer Jo. Och Helga en moet ik nu juist degene zijn, die hem weer bij je moet brengen?" roept Hans Eckhart met een half ge veinsde, half echte jaloezie uit. Maar het gezicht van Helga wordt plotseling volkomen ernstig. „Juist jij!" zegt ze zacht. En met een diepe adem haling en de ogen met een innige blik op de man, herhaalt ze: Juist jij. 4. Hoofdstuk XXV Donderdags komt Jo naar binnen met een eigenaardige uitdrukking op zijn gezicht. Het valt René dadelijk op, niettegen staande hij nog lang niet koortsvrij is en nog steeds op zijn harde matras ligt. „Wat is er nou weer?" bromt hij. Joachim trekt op zijn dooie gemak zijn jas uit, ruimt het konservenblikje, waar René uit gegeten heeft, weg en gaat dan zelfs nog naar het raam om het te openen, alvorens hij rustig ant woordt: „Och, eigenlijk niks. 't Is alleen niet prettig, in dit weer rond te lopen en bovendienzeg, ik geloof, dat we hier toch maar eens vandaan moesten." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4