Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken w at is beroepskeuze? Plan voor nieuw gebouw gezondheidszorg gereed de VALLEI-riks Vreselijk ratten-eiland in de Pacific Cijfers financieel Rhenen beleid gemeente in 1954 AGENDA OVERBERG Waar is ACHTERBERG RENSWOUDE Ea. J. F. TAK Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRJDAG 23 MAART 1956 No. 24 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal 25 jaar bestuurslid gehuldigd EEN REPEN-AKTIE Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Dokter Vergouwen 3 AD 494125 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ode aan de Brandweer Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Woensdagavond werd in het gebouw aan de KerkewQk de algemene ledenver gadering gehouden van de vereniging „Het Groene Kruis" voor Stichts- en Gel ders Veenendaal. Direkt na de opening van de voorzitter, dokter Vergouwen, vroeg de vice-voor- zitter, dokter Kets, het woord. Deze wilde er namelijk op wijzen dat de overgrote meerderheid van het bestuur een „fout" had gemaakt. Spreker wilde die fout her stellen in deze vergadering door er op te wjjzen dat volgens de notulen van de vergadering van 22 februari 1930 dokter Vergouwen tot bestuurslid werd gekozen en sindsdien als zodanig voor het Vee- nendaalse Groene Kruis werkzaam is ge weest. Een feit dat tot heden aan de aan dacht was ontsnapt. Dokter Kets releveerde in zijn toe spraak hoe dit 25-jarig bestuurslidmaat schap in twee perioden is te verdelen, namelijk van 1930 tot 1944 als sekretaris en nadien het voorzitterschap door dok ter Vergouwen met bijzonder veel liefde voor het Groene Kruiswerk en tot heil van de vereniging door hem vervuld. Steeds hebt gij getracht het Groene Kruis tot grote bloei te brengen. Uw slagzin: in Veenendaal in ieder huis een lid van het Groene Kruis is praktisch werkelijkheid geworden. Zeer veel heeft daartoe Uw werk bijgedragen. De leiding is bij u in goede handen. Zelfs tijdens uw ziekzijn was het werk in ons gebouw niet uit uw gedachten. Dat merkten wij toen u later vertelde dat op vrijdag weer zoveel kin derwagens in de regen hadden moeten staan en ook hoeveel fietsen er vanuit uw woning te tellen waren. Dat onze vereniging thans op het punt staat grote verbeteringen en zelfs nieuw bouw te doen uitvoeren is voor een groot deel uw werk, zo sprak dokter Kets, en met de wens, dat dokter Vergouwen nog vele jaren de voorzittershamer zal mo gen hanteren, bood hij hem namens het bestuur en de gehele vereniging bloemen aan. MEDAILLE VAN HET GROENE KRUIS De grootste verrassing voor dokter Vergouwen kwam nog toen de heer Ver sloot, bestuurslid van de Prov. Utrechtse Vernr«i<Tiinc( e>r wrees dat eer- bestuursjubileum bij het Groene Kruis niet vaak voorkomt en dat het bepaald een zeldzaamheid is wanneer de zilveren Groene Kruis-medaille wordt uitgereikt. Tot heden was dit namelijk nog maar 12 maal eerder het geval. De heer Versloot bracht de gelukwensen over van het be stuur der provinciale vereniging en vond het een bijzondere eer dokter Vergouwen wegens bijzondere verdiensten genoemde medaille te mogen aanbieden. Namens de leden van het Veenendaalse Groene Kruis sprak de heer Oosterwijk woorden van waardering tot de jubilaris, en hij hoopte, dat dokter Vergouwen nog K0LLEKTEBUS VERDWEEN De slager E. te Gelders Veenendaal deed bij de politie aangifte, dat van de toon bank in zijn winkel een kollektebus is ontvreemd. De inhoud van de bus was bestemd voor het blindengeleidehonden fonds. RAADSVERGADERING A.s. woensdagavond komt de Veenen- aaalse gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen in de tijdelijke raadszaal in het voormalig postkantoor aan de Ker- kewijk. Aanvang half acht. GESLAAGD De heer H. van Manen, Prins Bern- hardlaan 174, slaagde voor het diploma coupeur. De heer Van Manen kreeg zijn opleiding van de Deutsche Bekleidungs Akademie te Düsseldorf. PANTER I KAMPIOEN Het is het eerste team van de nog jonge tafeltennisvereniging „Panter" gelukt, beslag te leggen op het kampioenschap van de 4e klasse I afdeling Gelderland. Panter is nog lang niet uitgespeeld, maar met 28 punten uit 14 wedstrijden is zij voor de anderen onbereikbaar gewor den. Dinsdagavond werd de zwaarste konkurrent V.S.W. 3 met een 10—0 neder laag naar huis gestuurd. Vermeldens waard is nog dat de nog jeugdige speler H. Diepeveen de hele kompetitie onge slagen bleef. Heden, vrijdag 23 maart (In Chr. Ger. Kerk) ds. C. van H de Weele van Leiden spreekt H over „Enige redmiddel van li ontspoorde mens in ondergaan- ié de Westen" onder ausp. van II J.V. „Timotheus". Zaterdag 24 maart (Bij Eierhal) 3 uur, vertrek van Palmpaas-optocht, voorafge- gaan door Pijperskorps „Prins II Bernhard". II r Woensdag 28 maart (In tijd. raadszaal voorm. post- l\ kantoor) 7.30 uur, openbare ver- gadering Veenendaalse Ge- meenteraad. (In geb. ,,'t Trefpunt") schaak- wedstrijd om het kampioen- schap Veenendaal-Wageningen. I| Donderdag 29 maart (In hotel „De Korenbeurs") 8 uur, vergadering Ver. van Grond- en Huiseigenaren te Veenendaal. Drs. A. W. Hermse uit Den Haag spreekt over huidige problemen van grond en huiseigenaren. If II Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. zondag \i de film „Woestijnratten" en van maandag t.m. donderdag „De Koninklijke reis naar de eWst" II IIIIIIIUIIIIIIIIIIIII(lllll|,i|Hlllinillllll|||l||IH!'|||l^^ immuunIiiii/iiiiiiiiiiillii^ II vele jaren zijn krachten aan deze mooie vereniging "in het belang van de volks gezondheid zal mogen geven. Dokter Vergouwen dankte de sprekers en bevestigde hoezeer hij opgaat in het Groene Kruiswerk. Hij wees er met na druk op hoe de resultaten van het werk van thans voor een groot deel zijn te danken aan het zeer vele dat wijlen dok ter Kets voor het Groene Kruis gedaan heeft. Eigenlijk zit het werk van het be stuur meer aan de buitenkant. Het eigen lijke werk komt tenslotte neer op de medewerkers en medewerksters van het Groene Kruis, die spreker zijn grote waardering en dankbaarheid betuigde. Overgaande tot de orde van de dag wer den door de sekretaris, de heer P. J. Schoemaker de verschillende jaarversla gen gelezen. Aan het jaarverslag van de vereniging over 1955 ontlenen wij het volgende: Een belangrijke stap vooruit was het tot stand komen van het Centrum Kraamhulp voor Zuid-Oost Utrecht op initiatief van Veenendaal en wel voor de plaatsen Vee nendaal, Rhenen, Eist, Amerongen en Leersum gezamenlijk. Het besluit tot het aankopen van pand Kerkewijk 30, ten behoeve van de bouw van een nieuw centrum voor Gezond heidszorg werd eveneens in 1955 geno men. De bouwplannen zijn inmiddels ge reed gekomen en men hoopt met de uit voering hiervan spoedig te beginnen. Het ledental groeide ook in 1955 nog weer en beliep per 31 december 4767. (Zie verder pagina 2) SIMAVI-FILMAVOND Maandag 26 maart wordt in de Chr. school een avond gehouden georganiseerd door de Simavi-vereniging voor noodlij dende kinderen in Indonesië. Dan zal een film worden gedraaid met als doel een beeld te geven, van de nood, welke in sommige delen van de wereld nog heerst. Medewerking wordt verleend door de plaatselijke zangvereniging „Soli Deo Gloria". In tal van gezinnen wordt soms zwaar geboomd over de vraag, wat zoon Paul of dochter Ans, die straks de Lagerê- of Middelbare school achter de rug hebben, zullen moeten gaan doen. Bedrijfsleven? Kantoor? Handel? Verder studeren? Er wordt gewikt en gewogen en helaas spreekt de finan ciële toestand van de ouders vaak een hartig woordje mee bij het bepalen van wat de kinderen zullen worden. Maar ook zonder dat is het voor velen een vraag, die zwaar op de maag ligt. En hoe vaak lost men die dan niet op door eenvoudigweg te zeggen: „In dat vak is het meest te verdienen, dus moet Paul dat maar eens proberen. Dan kan hij altijd flink verdienen". Of men rede neert aldus: „Oom Frans heeft het als kleermaker ook ver gebracht en dus kan onze jongen het ook wel". Andere ouders laten zich bij hun beslissing helemaal leiden door de soms erg vage ideeën van hun spruit, die romantische dromen koestert over ingenieur, dokter of advocaat worden en als zij het kun nen betalen, vinden zij het erg prettig, d^t hun jongen zoiets wil. Nog heel vaak gebeurt zoiets ook omdat het wel „deftig" staat en redeneert men als volgt: „Neef Jan heeft ook gestudeerd en dus wordt het tijd, dat wij ook eens een bolleboos in de familie krijgen. Dus naar het gymnasium. Al deze beslissingen hebben iets tra gisch. Ze falen op één punt, het aller belangrijkste, want er wordt hierbij geen ogenblik rekening gehouden met de aanleg, het verstand en karakter van het „slachtoffer" zelf. De aller eerste vraag die bij beroepskeuze ge steld moet worden is: „Waarvoor is Paul of Ans het meest geschikt? Pas als daar een duidelijk antwoord op ge geven is, kan men rustig een beslissing nemen. Het is vreemd, maar in het algemeen wordt te weinig gedacht aan, zoals dat heet „de verscheidenheid in het mense lijke kunnen". Deze verscheidenheid in menselijk kunnen is algemeen. Bij het kiezen van een beroep of studie-rich ting voor de jonge mens is het daarom heel belangrijk, dat wij vast laten stel len waarvoor hij of zij, die zelf nog geen beslissing kunnen nemen, het meest geschikt zijn. Daarvoor is het nodig, dat dit ge meten wordt. Schoolrapporten immers zeggen slechts tot op zekere hoogte iets over iemands aanleg, maar de psycho techniek beschikt over de beste midde len om langs doelmatige weg te be palen waarvoor iemand het meest ge schikt is. De psychotechniek wil mensen doel matig uitkiezen. Wordt het meestal aan De Stichting „Actie voor het Asthma- tische Kind" (A.V.A.K.) organiseert van 26 tot 31 maart in Veenendaal een repen- aktie ter versteviging van haar financiële basis. In de genoemde termijn zullen cho coladerepen te koop worden aangebpden en de opbrengst daarvan zal in de kassen der A.V.A.K. vloeien. Het zegenrijke werk van deze, uit de naoorlogse tijd daterende, stichting, is bij het brede publiek nog maar al te weinig bekend. De A.V.A.K. stelt zich ten doel met alle beschikbare middelen de zo kwaadaardige asthmp bij kinderen te be strijden. Ze legt zich niet alleen toe op de wetenschappelijke bestudering van de aard dezer ziekte, maar heeft haar sporen met name verdiend in de praktijk, door de verpleging van asthmatische kinderen. Met medewerking van de Noord-Holland se Vereniging „Het Witte Kruis" werd de beschikking verkregen over twee inrich tingen „Heideheuvel" te Hilversum en „Bosch en Heide" te Blaricum, waarin tezamen ongeveer 150 kinderen kunnen worden opgenomen. De voortreffelijke verpleging, die de patiëntjes hier ontvan gen in een bosrijke omgeving heeft in vele gevallen een gunstige wending in de gezondheidstoestand ten gevolge gehad. Dit prachtige werk kost uiteraard veel geld. Bovendien heeft men voor uitbrei ding van de bestaande gebouwen en de inrichting van een kliniek maar liefst f 300.000,— nodig. Straks zal men ook op u een beroep doen en de A.V.A.K. leeft in het vertrouwen, dat Veenendaal in het leveren van zijn bijdrage niet achter zal blijven. Nu wil de A.V.A.K. voor de verkoop der repen gaarne de beschikking hebben over twintig personen van minstens 16 jaar. Wie zich geroepen voelt om mede te werken kan zich opgeven bij: C. P. Engel (Arts); W. Remme (Arts); Dr. J. G. Thoo- mes of mevrouw K. Meijer-Koops. het toeval overgelaten wat er uit de opgroeiende jongen zal worden, moet hij vaak zelf zien hoe of hij het rooit op een school, die niet geschikt voor hem is en zich proberen te handhaven in een baan, die hij niet aankan; de psychotechniek gaat eenvoudigweg uit van de stelregel: „Meteen de juiste man op de juiste plaats". Bijna elk mens immers bezit een bepaalde geschiktheid en het gaat er dus om de jongere niet zonder meer de wereld in te sturen, maar eerst uit te vinden, welke die ge schiktheid is. Pas dan is men verant woord. Dan laat men de mensen niet lukraak hun weg zoeken in de doolhof van beroepen en mogelijkheden, maar gaat men na wat zij kunnen, waar hun speciale capaciteiten liggen. De winst is groot, wanneer men aldus te werk gaat. Talloze teleurstellingen in werk en studie kunnen voorkomen worden. Hoeveel levensgeluk wordt niet vergald, hoeveel huiselijke vrede verstoord, hoeveel geld en tijd ver kwist omdat Paul een richting of werkkring ingeduwd werd, die hem niet ligt? Ieder, die zich gesteld ziet tegenover de klemmende vraag: „Wat moet ons kind gaan doen?", moet doordrongen zijn van de waarde van de psychotech niek bij de beroeps- of studierichtings keuze. Stel daarom niet langer uit en laat U zich door de betreffende instituten, het Arbeidsbureau of het Chr. Bureau voor School- en Beroepskeuze te Veenendaal voorlichten. Van het laatstgenoemde bureau heeft de adviseur elke le en 3e donderdagavond van de maand zitting in gebouw „Unitas" aan de Achter- kerkstraat 85 van 78 uur. i ELST NNE-enIMatrozen vochten met de RATTEN De VALLEI-riks van de vorige week welke werd uitgegeven by het Da mesmodehuis Libelle in de Hoofd straat te Veenendaal, werd niet ge vonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks weer met 2,50 ge stegen en tien gulden geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI- riks is: Het is ook nu, om het zoeken te ver- gemakkeiyken weer een roodgedrukt nummer. Het is dus een riks van de oude serie, met de beeltenis van Prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 3 AD 494125. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke thans zeven gulden vüftig bedraagt, direkt in kontanten uitbetaald. ELST VIERT KONINGINNE- EN BEVRIJDINGSFEEST OP 5 MEI Ook dit jaar zal in Eist Koninginne- en bevrijdingsdag weer op één dag worden gevierd en wel op 5 mei. Het volledige programma is op het ogenblik nog niet gereed, maar het be looft ook dit jaar weer iets groots te wor den. Er zullen verschillende radiosterren naar Eist komen o.a. „Mans uut Twente". Het programma zal zo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. LEZING NEDERLANDSE CHRISTEN VROUWENBOND Op uitnodiging van de afdeling Eist van de Ned. Chr. Vrouwenbond spreekt dinsdagavond 27 maart a.s. in gebouw „Pniël" de heer H. Tanis uit Zeist. De heer Tanis zal dan een lezing hou den over zijn werk als zendeling. KLEUTERKURSUS Vrijdagavond 6 april a.s. zal de eerste les worden gegeven van de door de ver eniging „Ziekenzorg" te Eist georgani seerde Kleutercursus. Deze cursus wordt gegeven in het Wijkgebouw en belang stellenden kunnen zich aan dit gebouw aanmelden. VOGELS IN HET BARRE JAARGETIJDE De Cul. Nat. His. Ver. „Zuid-Oost- Utrecht" hield woensdagavond in hotel „Stuyvenberg" een lezing met lichtbeel den over de vogels in het barre jaarge tijde. Deze avond werd door „Zuid-Oost- Utrecht" aangeboden aan hen die aan de vogelvoederaktie van deze winter hadden medegewerkt. Vertoond werden een drietal strips, nl. Vogels in het barre jaargetijde, bosvogels en hoe vogels aan de kost komen, waar van één in kleuren. Door twee leden van deze vereniging, werd de tekst verzorgd. VOORJAARSSTIERENKEURING De voorjaarsstierenkeuring heeft te Achterberg plaats op maandag 24 april om 15 uur bij de Meentschuur, en 15.30 uur bij de heer B. van Dijk, Cuneraweg, nabij het viaduct. „Het eiland moet onbewoonbaar zijn. Het is uw taak om dit te onderzoeken. Over drie dagen zullen wc u weer afhalen. Neem voor alle zeker heid een zendstation mee. Misschien stuit u nog op verdwaalde Japanners De Nieuwzeelandse oorlogsbodem „Tobroek" koos vervolgens het ruime sop en drie matrozen roeiden naar de kust van een klein, eenzaam gelegen en nog naamloos rotseilandje, waarmee de Pacific is bezaaid. Soortgclyke onderzoekingstochten worden dagelijks uitgevoerd, want sedert Amerika, Austra lië en Nieuw-Zeeland het Pacificverdrag hebben gesloten wordt ook het kleinste eilandje onderzocht. Maar deze expeditie kostte het leven aan twee van de drie mannen. De derde kon ternauwernood wor den gered. Men ging de ratten te lijf met revolvers, met machinegeweren, met stokken en met schoenen, maar tegen de vreselijke overmacht mocht niets baten. Zo werd dezer dagen het „Ratteneiland" ontdekt. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude zal woensdag 28 maart en 4 april a.s. geen spreekuur houden. Daarvoor komt in de plaats het spreekuur op donderdag 29 maart en 5 april a.s. des namiddags van 2 tot 3 uur. 1 MARKTBERICHTEN Op de Veenendaalse eiermarkt waren dinsdagmorgen 140.000 eieren aangevoerd. Prijzen varieerden van f 18,— tot f 19,—- per 100 stuks. Er was een vlugge handel. Op de biggenmarkt waren 75 biggen aangevoerd. Prijzen van f46,— tot f64,— per stuk. Handel vlug. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 yOLGENS oude sagen bestaan er in de Pacific nog eilandjes, die het on betwiste eigendom zijn van vreselijke legers ratten. De inboorlingen schuwen ze en de enkele, die de moed opbrach ten om er voet aan wal te zetten, wer den onmiddellijk gedwongen terug te keren of moesten het met hun leven bekopen. RAUWELIJKS hadden de drie mannen op één der afschuwelijkste eilandjes voet aan wal gezet of één hunner viel tot zijn knieën in een rattengang. Ze gingen nochtans verder om een ge schikte kampeerplaats te zoeken, waar ze hun tent opsloegen. Daarna werden de meetinstrumenten opgesteld op een stevige rots. Nauwelijks was de duis ternis ingevallen of de mannen in de tent hoorden een piepend, jankend en klagend geluid, dat steeds sterker werd. Enkele seconden later hoorden ze de ratten al aan hun tent knagen. Nadat ze bij het licht van hun electrische lantaarns de omgeving buiten de tent wilden verkennen, zagen ze zich al aan alle kanten door een leger van mil joenen grote, bruine ratten ingesloten. De brutaalsten sprongen tegen hun lichamen op, anderen vraten aan de schoenen en tientallen dieren tegelijk sprongen hen in de nek. Met alles wat ze konden grijpen begonnen ze te vuren en te slaan, doch, aldus de enige over levende: „overal waar we tien ratten van kant maakten, doken'ei honderden van de bodem op. Het was vreselijk. Intuïtief voelden we aan, dat we dit avontuur met de dood zouden bekopen. Ze beten in onze benen en enkele mi nuten later zaten we vol bloedende wonden, waarin de satansbeesten zich vastzogen. In panische schrik vlogen we naar de kust, gelukkig onze wapens meenemende. We kwamen juist op tijd om onze boot te zien zinken. Een nieuw leger ratten, dat de boot had doorge beten, vloog ons nu tegemoet en weder om zaten we aan alle kanten ingesloten. Bill riep toen, dat onze enige kans op behoud de rots zou zijn, waarop we de meetinstrumenten hadden geplaatst. In derdaad lag dit rotsblok vrij hoog en we dachten er de ratten door te ont lopen." VRESELIJKE STRIJD IN DE NACHT 0P DEZE ROTS speelde zich 't laatste bedrijf van dit drama af. Het nog steeds groeiende rattenleger bestormde de rots. Omdat de drie mannen hun machinegeweren op de aanvallers leeg schoten, slaagden ze er in een grote ravage aan te richten, doch juist toen ze zich gered meenden bleken andere ratten over de kadavers naar boven te zijn gekomen. In een minimum van tijd was nu de rots met rattenbezaaid en weer begon de ontzettende strijd. De lichamen van de drie mannen waren aan alle kanten omgeven door de ratten, De gemeenteraad van Rhenen heeft de gemeenterekening voor 1954 en de reke ning van het gemeentelijk woningbedrijf over 1953/1954, alsmede de rekening van het bestuur voor sociale zorg over 1954 voorlopig vastgesteld en goedgekeurd. De bij de begroting geraamde en toege stane credieten zijn, voor zover de ge wone dienst betreft, in het algemeen ver bruikt. De ramingen voor de voornaamste onderhoudsposten bleken nodig te zijn, hetgeen blijkt uit onderstaand overzicht: raming werkelijk kosten algemene begraafplaatsen 9.227,8.876,44 De kapitein van de Nieuw^eciaudse oorlogsbodem Tobroek neemt harteiyk afscheid van zijn dochtertje, onbewust van het grote gevaar, dat zyn mannen in de Pacific zullen ontmoeten. die zich in hun vlees poogden vast te bijten. Eén hunner, de waanzin nabij, sloeg dwars door het leger op de vlucht, omdat hij liever in de zee wilde sterven. Duizenden beesten volgden hem, beten zich in hem vast en lieten pas los toen hij zich in zee wierp. Toen de morgen aan de hemel grauw de, wierp de „Tobroek" wederom het anker voor het onbekende eiland. De gezagvoerder, ongerust geworden door dat radiomededelingen uitbleven, had de steven gekeerd. Hij kwam juist op tijd om de matroos uit zee op te pikken. Rond zijn bewusteloze lichaam dreven vele rattenkadavers. De beesten hadden zich in hun woede zelf verdronken. De matroos, hoewel hij in levensgevaar verkeert, kan vermoedelijk nog gered worden. Met spoed ging de kapitein zelf met een sterkere eenheid aan land, hij vond het eiland weer stil en verlaten. Overal trapte men in diepe rattengangen. Van de tent en de uitrusting der mannen was vrijwel niets overgebleven. Op de rots vond hij de stoffelijke resten van de beide matrozen. en De rattenkolonie zal zwaar moeten boeten, want er is reeds een verdel gingseenheid onderweg, die het hele eiland vol zal stoppen met een snel werkend vergif. onderh. straten onderh. wegen onderh. plants, gem. reiniging oph. v. huisvuil 5.025,80 79.231,— 13.177,47 15.975,— 15.091,52 4.389,81 78.592.19 13.054.56 14.953,75 14.953,75 Voetbal Nederland B Duitsland B te Enschede 10. Foto: Moment uit de wedstryd. V.l.n.r. Bisschops (Ned.) Knopczinski (D) en keeper Kwiatskow- ky (Duitsl.)) KONTAKTAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL RHENEN De kontaktavond, die gisteren in de School met de Bijbel werd gehouden, trok opnieuw belangstelling van zeer veel ouders. Steeds meer blijkt, dat deze wijze van kennismaken met de school van groot nut is. Niet alleen het zien van het werk van de kinderen spreekt tot de ouders, maar ook het gesprek tussen ouder en leerkracht werkt buitengewoon verhelderend en geeft opvoeders en ver zorgsters een duidelijk beeld omtrent het wel en wee van hun pupillen. RIJNBENDE VERLOOR EEN ZUILTJE De biljartvereniging „Rijnbende" uit hotel „Het Wapen van Rhenen" en de Wageningse biljartvereniging uit hotel „Hof van Gelderland" hebben onlangs de biljartstrijd aangebonden om een fraai zuiltje, hetwelk door een van de leden van „Rijnbende" was beschikbaar gesteld. Men kwam daarbij overeen, dat de zuil definitief bezit werd van die vereniging, die tweemaal achtereen zou winnen, of driemaal in totaal. „Hof van Gelderland" maakte korte metten met de Rhenenaren. Tweemaal achtereen won de Wageningse club en.... wég was de zuil! Rhenens brandweer mag er zijn, Bij elke brand, 't zij groot of klein, Is zij dan ook inderdaad In de kortste tijd paraat. De nieuwste aanwinst, de nevelspuit, (Aangeschaft volgens wijs besluit) Is een meegaan met de tijd En verhoogt de veiligheid. Wat men daarmee nu kan doen, Kon men zien in het plantsoen. De olie- en benzinefik Was in een ommezien verstikt Geen putten zoeken, koppelen en [slangen rollen. De nevelspuit voldeed ten volle. 't Was met de vuurhaard gauw gedaan, Ondanks protesten van de „Rode Haan". Het stelt ons burgers erg gerust, Dat een brand zo gauw nu is geblust. Doch bedenk steeds: voorzichtig [aan met vuur, 't Zij thuis of met vakantie [in de natuur. Als iedereen zich daaraan houdt, Geen vuur aan kinderen toevertrouwt. Dan zijn wij al een eind vooruit. Is er weinig werk voor de nevelspuit. Doch komt er onverhoopt een brand, De mistspuit is spoedig bij de hand. Daarvoor staat Rhenens brandweer borg Die onze brandveiligheid verzorgt. J. Meijer, Nieuwe Veenendaalse weg 96. naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP Totaal 137.727,79 135.651,22 Voor het bestuur voor sociale zorg werd een subsidie van f 175.000,ge raamd. Dit geraamde bedrag bleek niet geheel nodig te zijn. Uitgegeven werd f 173.549.95. terwijl is verantwoord wegens terugontvangst van subsidie f 1671.91, zo dat in ttoaal werd uitgegeven f 171.878,04. Op de post onvoorziene uitgaven komt nog een raming voor van f 10.058,81. Daar verder enkele uitgaaf- en inkomstenpos- ten mee zijn gevallen, is een batig saldo van f21.358.65 op de gewone dienst ont staan. KAPITAALSDIEN ST Van het geraamde bedrag voor aan koop van materialen ten behoeve van de BB is in 1954 slechts een klein deel uit gegeven. De verdere inrichting van de Bescherming Bevolking heeft in 1955 plaats gehad. Voor aankoop bouwterrein en bouwrijp maken van deze terreinen is in 1954 uitgegeven f 55.888.69. Teneinde een inzicht te krijgen in het verloop van de exploitatie, zijn overzichten samenge steld van de verschillende kompleksen. Uit deze overzichten blijkt, dat naar ver verlies van 6 bouwterreinen f 150.ten laste van de gemeente te nemen, waar mede dus in feite het batig saldo moet worden verhoogd. Met de voorgenomen verbreding van de Achterbergsestraatweg wachting op de tot dusver bouwrijp ge maakte terreinen ge enverliezen zullen worden geleden. Op het kompleks Vree wijk verwacht men een batig saldo van f 1675.67, op het kompleks Prins Bern- hardstraat een batig saldo van f 139,48. De verkoopprijzen van de terreinen aan de Simon Stevinweg zijn herzien. Beslo ten is een bedrag van f 900,t.w. het kon in het jaar 1954 nog niet worden be gonnen. Hiervoor was geraamd f74.000, Het totaal der nog niet afgeschreven kapitaalsuitgaven bedroeg aan het eind van het verslagjaar f 5.406.545,30. Het grootste deel hiervan is geïnvesteerd in de woningbouw, namelijk f 4.765,853.69. Het totaal bedrag der vaste schulden met inbegrip van rijks- en provinciale voor schotten beliep per 31 december 1954 f 4.569.239.34. Het verschil tussen de ge- investeerde bedragen en de leningsschuld bedroeg per genoemde datum f 837.305,96. Dit bedrag kan worden gefinancierd met de aanwezige fondsen en reserves, zijnde f 207.966,89. Eigen kapitaal, voor zover niet belegd, verminderd met f 43.500, voor belegd kapitaal f 18.036,60. Fondsen en reserves f 591.645,15. Waarborgsommen £24.178,06. Totaal f841,826,70. De rekening van het woningbedrijf wijst een nadelig saldo aan van f 22.803,31. Als rijksbijdrage hierin werd ontvangen f 17.685,05, zodat het uiteindelijk tekort voor de gemeente Rhenen zal bedragen f5.118,26. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL In het Eigen Gebouw wordt woensdag 28 maart een oueravond gehouden, belegd door de oudercommissie van de openbare lagere school aan de Nieuwe Veenendaal- seweg. Op het programma staat o.m. de opvoering van een poppenkastspel in vier bedrijven van L. Roggeveen, getiteld: „Hoe Jan Klaassen de zieke koning beter maakt". Tussen de wisseling van bedrijven gui taar en mandolinespel door Wiesje Vet en Trees je Kieft. De onderwijzer H. Tijter zal enkele voordrachten ten beste geven. HET INDIVIDUELE GEZICHT Er zijn scherpe obeserveerders, die een behoorlijke diagnose weten te stellen om trent de gezondheidstoestand van de mens nadat ze de gelaatstrekken gedurdene een seconde hebben opgenomen. Dit heeft uit sluitend betrekking op het gezicht, zoals dit zich in volkomen natuurlijke toestand toont. Vermoedelijk zal reeds de artisticiteit van een trotse toneelspeler menig diag nosticus op een dwaalspoor brengen, zelfs zonder dat deze artist van grime of an dere kunstmiddelen gebruik maakt. Hoe staat het nu met de moderne mens, die meent in overeenstemming met de heersende mode een of andere filmster te moeten nabootsen? Men heeft vastgesteld dat door de wetten der kosmetiek een volkomen typering tot stand kan komen, d.w.z. dat mensen, die onder de invloed der mode hieraan meedoen, geen spoortje van individualiteit meer bezitten, wan neer ze zich om een of andere reden van dit vrijwillig gedragen masker hebben ontdaan. EDE. Aan de achterdoelen te Ede doet zich een vooroorlogs verschijnsel voor. Het is hier namelijk dat al sinds maanden acht riante herenhuizen leeg staan bij gebrek aan kopers en huurders. Het gaat hier om een blok van tien woningen ge bouwd door een firma uit Bilthoven. Twee van deze woningen werden inmid dels verkocht. En dan te weten dat in de gemeente Ede 2500 woningzoekenden staan ingeschreven. EDE. Onder leiding van de dirigent Mees van Huis zal het bekende Buur kerkkoor uit Utrecht a.s. woensdagavond 28 maart in de Oude Hervormde kerk te Ede de koralen zingen van de Mattheus Passion. Het meer dan 140 leden tellende koor zal op orgel wdrden begeleid door de organist van de Domkerk Stoffel van Viegen. EDE. Maandagmiddag zijn bij een bin nenbrand in de Gelderse worstrokerij al hier 150 kg worsten een prooi der vlam men gejyorden. Waarschijnlijk is een worst in het vuur gevallen, waardoor dit hoog oplaaide. EDE. In het Nationale park „de Hoge Veluwe" is maandagmiddag ongeveer 50 hectare heide afgebrand. De Edese brandweer kon het vuur niet alleen aan en riep de assistentie in van de brand weren van Arnhem, Otterlo, Oosterbeek, Harskamp en Lunteren. Op de Oud Reemster heide was men bezig met het afbranden van een stuk gras. Door de felle wind kon men het vuur niet meer onder kontrole houden. Ruime keuze bijl FA. S BOS Goud. Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veenendaal WIJZE WOORDEN VERGETEN EN TOCH NIET VERLOREN Goede gedachten, al z[jn ze vergeten, z[jn toch niet verloren. (Publilius Syrus)

De Vallei | 1956 | | pagina 1