Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Noordzeewater is veel kouder dan normaal Openbare school in zuid Herv* UX*0* in centrum G* C D* cT Aumale Baron van Hardenbroek plotseling overleden MULDER Trek van buien na eerste lente-onweer Gemeente moet opnieuw reserves aanspreken Actie Jungschlager' in Veenendaal Miljoenen verdiend en toch schulden Nog twee nieuwe scholen op stapel Ritmeester Schaaktoernooi AGENDA VOORJAAR IN HET BOS Tafeltennis - progr. RHENEN AMERONGEN Fa. F. TAK ELST 30e jaargang WOENSDAG 28 MAART 1956 No. 25 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeei Grondverkoop voor particuliere bouw Organist voor orgel van Aula WEER EEN OOIEVAARSNEST Veel deelname voor Palmpaas- optocht „Levensprogram en stervens zang van Christus" Paaszangdienst Vuilnisophaaldienst en de feestdagen Paas-rit voor aufos, motoren en bromfietsen Uitvoering „De Lofstem" Subsidie-aanvragen Drievoudige autobotsing TWAALF JAAR BURGEMEESTER VAN RHENEN Vrijdag geen koopavond Oudste inwoonster van Rhenen overleden Interview met Joe Louis Trek der buien Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zoals bekend is bjj het gemeentebestuur een verzoek binnengekomen van de afdeling Veenendaal van de Vereniging Volksonderwijs inzake het vestigen van een openbare school in Veenendaal Zuid, en het is in de raadsvergadering van hedenavond dat B en W ten aanzien hiervan met een prae-advies zullen komen. B en W zullen in deze vergadering eveneens komen met een prae-advies naar aanleiding van een verzoek van de Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier voor het stichten van een ULO-school in de omgeving van de J. G. Sandbrink- straat. B en W delen hierin mede dat beide aanvragers aan de in de onderwijswet ten aanzien van het vestigen van een nieuwe school voldoen, en het ziet er dus naar uit dat de ononderbroken bouw van nieuwe scholen welke wtf in de afge lopen jaren in Veenendaal zien, nog geen einde zal nemen. Ten aanzien van de aanvraag van de Kerkeraad der Hervormde gemeente voor de stichting van een schoql voor Uitgebreid Lager Onderwijs, wijzen burgemeester en wethouders er op dat aan het verzoek om deze hervormde ULO-school te bouwen in de omgeving van de J. G. Sandbrinkstraat, waar schijnlijk niet kan worden voldaan. Een herziening van het uitbreidingsplan voor. het betreffende deel der gemeente is in voorbereiding terwijl aan het be stuur van de chr. H.B.S. reeds toe zeggingen werden gedaan voor een per manent gebouw in de omgeving van deze straat. Men geeft de kerkeraad dan ook in overweging naar een andere plaats voor deze school uit te zien. Voor wat betreft het verzoek van de Vereniging Volksonderwijs inzake het stichten van een tweede openbare school in Veenendaal-Zuid delen B en W o.m. mede dat deze school gebouwd kan worden op de hoek van de Jan Steenlaan en de Adriaan van Ostade- Burgemeester en wethouders stellen de raad voor over te gaan tot verkoop van een perceel grond aan de J. P. C. Lein- weberstraat ter breedte van 85 en ter diepte van 38 meter tot een oppervlakte van 3230 ca, aan de firma Gebr. Nieboer alhier. Deze grond wordt dan bestemd voor de bouw van acht dubbele wonin gen. Nog een ander voorstel tot verkoop van grond geldt dat naar aanleiding van een verzoek van de heer T. Jarings alhier om aankoop van een perceel grond op de hoek van de Frans Halslaan en Patrimo niumlaan. Een strook nl. van 4>/ï meter diep en 39 meter lang. De heer Jarings is voornemens op deze grond een aantal winkels of winkelwoonhuizen te bouwen. Door het dagelijks gemeentebestuur is bij de raad als organist van de aula op de begraafplaats aan de Munnikenweg voorgedragen de heer G. J. L. van Stempvoort, Hoofdstraat 71bis. B en W delen ten aanzien van het aula- orgel nog mede dat het gebruik van de aula bij iedere begrafenis kosteloos is, maar dat in geval van het doen bespelen van het orgel een recht van 10 gulden wordt geheven. Het steeds meer bekendheid krijgen de Ritmeester schaaktoernooi wordt dit jaar gehouden van 13 t.m. 21 april a.s. Van een plaatselijk kampioenschap is dit toernooi gegroeid tot een belangrijk schaakevenement in de Nederlandse schaakwereld, zodat we er trots op kunnen zijn dat een dergelijk toernooi in Veenendaal gehouden wordt. Jammer is het, dat in Amsterdam van 26 maart tot eind april het kandidaten toernooi wordt gehouden, waardoor dr. Euwe e.a. dit jaar verstek moeten laten gaan. Evenwel zal getracht worden toch een heel sterke „eregroep" te vormen; welke schakers hierin zullen uitkomen kon men ons nog niet meedelen. De vierkampen zullen op de volgende dagen gehouden worden: vrijdag 13 april 19.00 uur le ronde, vrijdag 20 april 19.00 uur 2e ronde, zaterdag 21 april 14.30 uur 3e ronde. Gespeeld zal worden in hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. De inschrijving dient te geschieden vóór 9 april a.s. bij de wedstrijdleider de heer G. A. Blankestijn, Dr. Colijn- straat 417 te Veenendaal. Voor iedere groep worden twee bij zonder aardige prijzen beschikbaar ge steld, terwijl bovendien die vereniging, waarvan een groep van vijf leden ge zamenlijk het hoogste winstpercentage behaalt, voor één jaar in het bezit komt van de fraaie wisselbeker. Een vereniging kan met meer dan één groep van vijf leden inschrijven voor deze wisselbeker. iiiiiiiiiniiaiiiiiiiiiiiiiiMi iiHinmiiiiiiiiii" iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitii^^ ^^^^lllllllllllltHlltlUllillllllll IIIIIIMIIMtlll IIIIIHIIII1IMIIIIIIISI llltlllilllllll^^L §1 Heden, woensdag 28 maart II (In tijd. raadszaal voorm. post- kantoor) 7.30 uur, openbare ver- 11 gadering Veenendaalse Gemeen- teraad. li (In geb. ,,'t Trefpunt") schaak- wedstrijd om het kampioen- |1 schap, Veenendaal-Wageningen. f§ Donderdag 29 maart 11 (In hotel „De Korenbeurs") 8 II uur, vergadering Ver. van Grondeigenaren te Veenendaal. ij Drs. A. W. Hermse spreekt over \l huidige problemen van grond- en huiseigenaren. 11 Goede Vrüdag (In Ger. Kerk) 7.30 uur, ds. J. |f SOverduin spreekt over „Levens- |f program en stervenszang van Christus". If Tweede Paasdag (In Ger. Kerk) 9.30 uur v.m., li Paaszangdienst met als spre- kers ds. D. van Enk en de heer §i 1| D. Dillingh. Zaterdag 7 april (In geb. „Eltheto") uitvoering ll II van Chr. Dameskoor „De Lof- U |1 stem" o.l.v. de heer C. Budding.H |1 Luxor Theater 11 Heden woensdag en morgen -A 11 donderdag de film „De Ko- ninklijke reis naar de West". ttlllllilllllllllllllllllillllMlllllllllltlMlllllllllllllllilllllll'lllllltflIlllli.^^ laan of de naaste omgeving daarvan. Verder verwachten zij een ontvolking van de school aan de J. G. Sandbrink straat aangezien de meeste leerlingen van deze school in Zuid wonen. Ver wacht wordt dat deze school slechts 55 leerlingen zal overhouden (2-mans- school). Dit bezwaar kan misschien nog gedeeltelijk worden ondervangen door het instellen van zgn. schoolwijken, waarbij de leerlingen over beide scho len kunnen worden verdeeld. Het tijdstip waarop deze school ge opend kan worden is naar verwachting omstreeks 1 januari 1958. Een en ander houdt verband met een bouwstop voor scholen. Door leden van de Vogelwacht „Zuid west Veluwe" werd zaterdagmiddag in de Meent bij de heer H. van Riesen een ooievaarsnest geplaatst. De ooievaars die vroeger elk jaar in Veenendaal enige vaste nesten betrok ken, hebben de laatste jaren niet meer in deze omgeving gebroed. Nu maar wachten of er een paartje trek heeft in deze nieuwe woning, hetgeen te ho pen is, daar ooievaars altijd veel stof fering aan het landschap geven. Of de kikvorsen er ook zo over denken? Onder grote publieke belangstelling en begunstigd door fraai lenteweer, werd zaterdagmiddag de traditionele palmpaasoptocht gehouden. De kleur rijke stoet vertrok precies drie uur van af de eierhal, voorafgegaan door het Chr. Tamboers- en Pijperkorps „Prins Bernhard" en haar jeugdkorps „Prinses Marijke". De meer dan 500 kinderen die zich tevoren in de eierhal gemeld hadden voor deze optocht, hadden voor het merendeel een „haantje-pik" bij zich, doch ook het aantal echte „palmpasens" was dit jaar groter dan anders. Evenals vorig jaar was er ook ditmaal geen keuring voor de mooiste palmpasens. Ieder kind kreeg van de Veenendaalse Winkeliersvereniging een chocolade-ei met een verrassing er in. Vanaf de eierhal ging de tocht eerst door het Kostverloren en de Zandstraat In de Hoogstraat en Hoofdstraat trok de stoet tussen een dichte haag kijkers door. In de Tuinstraat werd de stoet ontbonden en konden de kinderen het geschenk van de winkeliersvereniging in ontvangst nemen. Zo werd dit eeuwenoude folkloris tisch gebruik ook dit jaar weer in Vee nendaal in ere gehouden. De agenda voor de hedenavond te houden vergadering van de gemeente raad vermeldt o.a. een wijziging van de gemeentebegroting 1956. In de eerste maanden van dit jaar hebben zich reeds verschillende onvoorziene uitgaven aan gediend welke dan ook uit de in de be groting geraamde post „Onvoorzien" bestreden zullen moeten worden. Reeds eerder moest al van deze post worden „gesnoept" en daardoor beliep het geraamde bedrag nog maar f 16.408,43. Intussen moesten weer on voorziene uitgaven worden gedaan en wel tot een bedrag van f 19.846,38. Er is dus een tekort van f 3437,95. Burge meester en wethouders hebben de raad nu voorgesteld voorlopig nog weer een bedrag van f 10.000,aan de reserves te onttrekken bij gebrek aan andere dekkingsmiddelen. B en W spreken daarbij de verwachting uit dat het res terende bedrag van f 6562,05 in de loop van het jaar zeer zeker nodig zal zijn. Onder deze titel wordt op de avond van Goede Vrijdag in de Ger. Kerk aan de Burg. van Schuppenbrug een bijeenkomst gehouden. Ds. J. Overduin is de voorganger, ter wijl het Ger. Kerkkoor medewerking zal verlenen. De bijeenkomst begint om half acht. Tweede Paasdag wordt in de Ger. Kerk bij de Burg. van Schuppenbrug weer de traditionele paaszangdienst ge houden. Sprekers zullen zijn ds. D. van Enk en de heer D. Dillingh. Deze zangdienst begint 's morgens om half tien. In verband met de Goede Vrijdag zal het afhalen van huisvuil, waar zulks an ders geschiedt op vrijdag, thans plaats vinden op donderdag daaraan vooraf gaand. Ten aanzien van Tweede Paasdag zal het afhalen van huisvuil, in plaats van op maandag, op dinsdag daaraanvolgend plaats vinder.. De overige diensten blijven ongewij zigd. De Veenendaalse Motorclub heeft voor- tweede Paasdag 's morgens weer een Paasrit voor auto's, motoren en bromfietsen georganiseerd. De rit gaat over een afstand van 65 km en ook passagiers van de deelne mers kunnen hieraan meedoen. Deze rit telt ook mee in de wed strijden om het klubkampioenschap. De start vindt weer plaats bij hotel „La Montagne". Het Christelijk Dameskoor „De Lof- stem" geeft op zaterdag 7 april a.s. in het gebouw „Eltheto" een uitvoering, onder leiding van haar dirigent C. Budding. Aan deze avond werkt mee de toneelgroep van „Advendo" uit Hars kamp met de opvoering van het toneel stuk „Zij die gestuurd was". SLUITING GEM. BUREAU'S IN EDE EN GELDERS VEENENDAAL De gemeentelijke bureaux zullen op vrijdag 30 maart en zaterdag 31 maart a.s. zijn gesloten met uitzondering van de bureaux voor de burgerlijke stand te Ede en te Gelders Veenendaal, welke beide zullen zijn geopend van 9.00 tot 10.00 uur en wel uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden. Naar aanleiding van verzoeken hier toe hebben burgemeester en wethouders de gemeenteraad voorgesteld een sub sidie van f 20,te verlenen aan de r.k. Mgr. Van de Weteringstichting te Arn hem, welke stichting zich bezig houdt met de nazorg van geestelijk minder validen. De stichting heeft thans o.m. de zorg op zich genomen van één Vee nendaalse oud-leerling van de R.K. school alhier. Eveneens omdat zij sympatiek staan tegenover de aanvragende instelling stellen burgemeester en wethouders voor een subsidie van 200,uit de gemeentekas te verlenen aan de afde ling Veenendaal van de Chr. Sociale Jeugdorganisatie „Werkende Jeugd". Deze vereniging houdt zich bezig met het organiseren van kampweken, week endvergadering en ontspanningsavon den voor de jeugd van 14 tot 25 jaar. OPENSTELLING GEM. BUREAU'S I.V.M. PAASDAGEN Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat de gemeente secretarie, het kantoor van de gemeente ontvanger en het bureau van gemeente werken op vrijdag 30 maart en zaterdag 31 maart 1956 zijn gesloten. De afdeling burgerlijke stand der ge meente-secretarie is uitsluitend voor het doen van aangiften geopend op zaterdag 31 maart 1956, des voormiddags van 10.30 tot 11.30 uur. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur draaide in de Hoofdstraat bij de Markt een personenauto naar de andere weg helft. De bestuurder van een achterop- rijdende personenauto zag dit gebeuren en minderde vaart. Een achter laatst genoemde auto komende vrachtwagen kon echter niet tijdig meer tot stil stand worden gebracht doordat de chauffeur een en ander te laat op merkte. De vrachtauto reed toen op de rem mende personenauto en door de klap werd deze personenauto weer tegen de eerstgenoemde draaiende auto gedrukt. De beide personenauto's liepen mate riële schade op. De vrachtauto kwam er zonder schade af. De politie maakte proces-verbaal op. Op 67-jarige leeftijd is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woning op het landgoed „Zuylesteyn" onder Leersum plotseling overleden de heer G. C. D. d'Aumale Baron van Harden broek, oud-burgemeester van Rhenen. Geboren te Driebergen op 28 septem ber 1888, bezocht Baron van Harden broek de lagere school in Utrecht om daarna onderwijs te genieten op de H.B.S. en de kostschool „Noortheij" te Voorschoten, ter opleiding voor caval- lerie-officier. Op 18-jarige leeftijd ver liet hij „Noortheij", doch werd wegens lichte bijziendheid afgekeurd voor de militaire dienst. Een andere weg werd ingeslagen en als volontair werd eerst de gemeentesekretarie van Driebergen en daarna van Langbroek bezocht. In 1913 volgde een reis naar Egypte en de Soedan en een jaar later vertrok de heer Van Hardenbroek naar West-Indië alwaar hij werkzaam was in de kultu- res; eerst drie jaar op Sint Eustatius en daarna nog ongeveer vier jaar als ad ministrateur voor de Eerste Sisal Cul tuur Mij te Curagao. In 1921 in Neder land teruggekeerd en in het huwelijk getreden, vestigde hij zich op de Herte- kop te Leusden en ging wederom vo- lontairen op de secretarie aldaar, waar na 1 oktober 1923 zijn benoeming tot burgemeester van Doniawerstal volgde. Ingaande 15 maart 1930 werd hij be noemd tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Lemmer. Na de elf jaar in Friesland, kwam op 1 oktober 1934 de benoeming af als burgemeester van Rhenen, waaraan in juni 1936 en november 1938 respektie- velijk werden toegevoegd de funkties van Hoogheemraad van het Hoogheem raadschap van de Lekdijk Bovendams en lid van de pachtkamers te Wage- ningen. De ambtsperiode in Rhenen werd bij het ingaan van de tweede zes jaar een zeer zware taak. In mei 1940 voltrok zich het noodlot over het stadje en werd burgemeester Van Hardenbroek, die als enige inwoner in Eist wilde achterblij ven, op het laatste nippertje door het militair gezag zijn zwaar beproefde ge meente uitgezet. Enkele dagen later was Rhenen in een rokende puinhoop her schapen. Met veel doorzettingsvermogen slaag de het toenmalige gemeentebestuur on der leiding van deze burgemeester er in, de stad in drie jaar tijds weer zo goed als geheel op te bouwen en na deze periode kwam op 15 mei 1943 van be zettingszijde (de commissaris-generaal voor bestuur en justitie, Sonderbeauf- tragte voor het bezette gebied) het tele foontje: wegens sabotage ontslagen. Het werd voor de heer Van Harden broek en zijn gezin een tijd van zwer ven en onderduiken. Eerst werd een heenkomen gezocht op „De Natewisch" onder Wijk bij Duurstede, later werd „Le Chalet" bij Doorn betrokken en weer later nam de familie intrek op het Kasteel Hardenbroek onder Drieber gen. Vanuit al deze onderduikplaatsen werden onderduikers van allerlei plui- Het tafeltennisprogramma voor deze week is als volgt samengesteld: Woensdag, le klasse A: Seelbeeck 1 P.T.T. 1. 2e klasse C: Ritac 2 Hollandia 1. 3e klasse E: Ritac 4 Climax 4. 4e klasse H: Hollandia 2 Kr. en Vr. 3; Swift 5 V.S.W. 2; Ritac 6 Fortissi mo 1. Res. 4e klasse C: Swift 7 R.T.C. 4. Donderdag. 2e klasse C: V.S.W. 1 R.T.T.V. 1. 3e klasse E: R.T.T.V. 2 Swift 3. 4e klasse H: R.T.T.V. 3 Z.T.T.C. 2. Res. 4e klasse C: Sorry 3 Kr. en Vr. Vrijdag, le klasse A: P.M.S. 2 Tios 1. 3e klasse E: Kr. en Vr. 2 R.T.C. 2; Z.T.T.C. 1 Sorry 1. 4e klasse I: For tissimo 3 Panter 1; Sorry 2 S.K.F. 1; Fortissimo 3 Tempo 2. mage op alle mogelijke manieren voort geholpen. Even voor de bevrijding werd Baron van Hardenbroek toch nog ge arresteerd en gevangen gezet. Doch ge lukkig volgde al gauw zijn vrijlating en brak op 15 mei 1945 de dag aan, waarop Rhenens toenmalige burgemeester weer werd ingehaald. Terwijl de SS-troepen nog volop opereerden, reed Baron van Hardenbroek op de brandweerwagen het dorp Eist binnen. Weer wachtte hem een zeer moeilijke taak. Zijn ge meente was voor de tweede maal „on der handen genomen". Met behulp van het geallieerde commando, met wie de burgemeester bijzondere banden van vriendschap had gelegd, werden de grootste moeilijkheden uit de weg ge ruimd. Ruim een jaar later, in augustus 1946, besloot Baron van Hardenbroek, dit maal na een twaalfjarige ambtsperiode, zijn funktie neer te leggen en werd hem op verzoek eervol ontslag verleend. Hij trok zich terug op het landgoed „Zuylesteyn" onder Leersum. De ont slapene was een hoogstaand mens, op wie men nimmer tevergeefs een be roep deed. PASEN IS IN AAANTOCHT. Het kleuren van de paaseieren is voor de kinderen altjjd een waar feest en vooral wanneer dit door het warme voorjaars zonnetje buiten op de stoep voor het huis kan geschieden. Vol trots tonen zij hun paaseieren. Het plaatselijk aktie-comitee „Jung schlager" heeft antwoord ontvangen op de telegrammen, verzonden aan H.M. de Koningin en aan de raad van ministers tijdens de kortgeleden in Veenendaal ge houden protest-vergadering. In deze antwoorden wordt met nadruk verzekerd dat de zaak Jungschlager alle aandacht van de regering heeft en dat alle ten dienste staande middelen zullen worden aangegrepen ter verkrijging van een juiste rechtsbedeling. Van de zijde van het plaatselijk aktie- comitee vernamen wij dat de vijf plaatse lijke banken zich bereid hebben ver klaard giften in ontvangst te nemen ter bestrijding van de kosten gepaard gaande met het voeren van aktie, voornamelijk in het buitenland, om zo invloed uit te oefenen op de wijze van rechtspleging in Djakarta. Het totaal bedrag dat reeds door Veenendalers ten behoeve hiervan werd bijeen gebracht beloopt op het ogenblik f 394,91. Verder zal in de loop van volgende week een huis-aan-huis-collecte voor ge noemd doel worden gehouden. De collec tanten zullen dan teven-" een ieder ver zoeken hun handtekening te plaatsen op de lijst van adhesie-betuigingen met de te voeren protest-aktie. (Van onze weerkundige medewerker.) Toen eind februari losgeslagen ijs- schotsen. en ijsbergen uit de Duitse Bocht verder de Noordzee op dreven, bereikte het zeewater, dat regelmatig door de lichtschepen voor onze kust wordt gemeten, een temperatuur van 0.8 graden Celsius boven het vriespunt. Door het veel te koude weer in de eer ste helft van maart kreeg dit zeewater maar heel weinig gelegenheid aan te warmen. In het begin van deze week werd langs de Waddenkust een temperatuur van het water van 1.8 tot 2.2 gr. C. waargenomen, zodat het zeewater in de laatste maand maar weinig meer dan één graad warmer is geworden. Verder zuidelijk, op de breedte van Vlissingen, wordt door het lichtschip Noord Hinder een temperatuur van bijna vier graden gemeten, dit als gevolg van de warme golfstroom, die warmer water door het Engelse Kanaal naar het noorden trans porteert. De watertemperatuur van de Noord zee ligt nog ruim twee graden beneden normaal. Dit is vrij veel en vindt zijn oorzaak in de extreem koude lucht, welke er een maand lang met krachtige oostelijke winden is overheen geblazen. Vooral in de kustprovincies zal men In verband met Goede Vrijdag zal er deze week geen koopavond worden ge houden. Het kopend publiek dient er dan ook wel mee te rekenen dat de winkels a.s. vrijdagavond om 6 uur ge sloten zullen zijn. ORGELFONDS CUNERAKERK NOG 20.000,— NODIG De Nederlands Hervormde Gemeente van Rhenen heeft op het in de Cunera- kerk te bouwen nieuwe orgel nog een tekort van pl.m. 20.000, De orgelcommissie heeft besloten door middel van een nieuwe aktie dit tekort weg te werken. Er zullen lepeltjes worden verkocht, waarop het orgelfront voorkomt, tegen een bedrag van f 2,50 per stuk. Ze zijn verkrijgbaar bij de koster van de kerk, de heer W. Lokhorst, Torenstraat 7. De oudste inwoonster van de ge meente Rhenen, Geertruida van Schar- renburg, weduwe van J. Pater, wonen de Brinkersteeg 9, is op 24 maart over leden. Zij bereikte de leeftijd van 97 jaar. VERENIGING „ORANJEDAG" De zeven bestuursleden van de ver eniging „Oranjedag, die woensdagavond de algemene vergadering van de ver eniging bijwoonden, zijn eveneens be kleed met het lidmaaschap der vereni ging, zodat onze mededeling, dat slechts één lid aanwezig zou zijn geweest, op een misverstand berust, alhoewel de spitsvondige lezer wel zal hebben beT grepen, dat wij de aanwezige bestuurs leden niet hadden meegeteld. We benutten deze gelegenheid om nog mede te delen, dat overeenkomstig het verzoek van deze vergadering de heer D. A. Beekman, Stationsweg alhier, het lidmaatschap van het dagelijks bestuur van deze vereniging heeft aanvaard. IN JERUZALEM Onze oud-predikant ds. J. v. d. Heide, thans te Burgwerd (Friesland) hoopt deze week met de NCRV een reis van een maand te maken naar het nabije oosten. Naar we vernemen gaat de tocht via VsnctiS r.acr Egypte (Alexandri?) en Bei roet (Jordanië), vandaar door Syrië (Da mascus) en Jordanië (Gerassa en Amman, de hoofdstad) langs Jericho en de Dode Zee naar Oud-Jeruzalem, waar Golgotha en het Heilige Graf en ook Bethlehem en Sichem (De Jacobsbron) en Smaria be zocht zullen worden. Dan gaa de reis naar de staat Israël (Nieuw Jeruzalem, Jaffa, Tell Aviv) en over Nazareth naar Tiberias. Van Haifa naar het eiland Cyprus, waar ds. v. d. Heide een gemeentelid in Nicosia hoopt te bezoeken. Via Athene (Akropolis, Pau- lis) voert de terugweg door de Golf van Korinthe naar Genua. Wij spreken zeker namens velen de hoop uit, dat onze oud-predikant na deze Bijbelse reis, bij leven en welzijn, eens een avond komt vertellen over Israël en Jeruzalem, in Rhenen, zijn oude ge meente. VUILNISOPHAALDIENST In verband met het feit dat de ophaal dag deze week op Goede Vrijdag valt, wordt het huisvuil deze week een dag eerder opgehaald nl. op donderdag 29 maart. SLUITING GEMEENTEDIENSTEN In verband met de Goede Vrijdag zul len de gemeentesecretarie, alsmede het kantoor van d gemeenteontvanger en het bureau van gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht op 30 maart a.s. gesloten zijn. Rond vijf miljoen dollar had de oud wereldkampioen zwaargewichtbokser Joe Louis, in zijn geboorteland, de Ver enigde Staten, altijd de Brown Bom ber genaamd, gedurende zijn boksers- loopbaan verdiend, doch al dat geld is hem even vlug weer tussen de vingers weggeglipt. Erger nog: hij heeft uit zijn glorietijd nog een belastingschuld van rondweg één miljoen dollar overge houden. In een artikel in de Saturday Evening Post klaagt Joe Louis zijn leed: Waar zijn mijn miljoenen gebleven? In to taal heb ik als wereldkampioen op de cent af een bedrag van 4.606.721 dollar bij elkaar gebokst en ik kan op geen stukken na vertellen waar al dat geld is gebleven, maar het is weg. En wat de schuld aan de belastingautoriteiten be treft, ik weet niet precies hoeveel ze van me krijgen, waarschijnlijk weten ze het zelf niet nauwkeurig. Het loopt om een miljoen. Iedere week krijg ik een nieuwe aanmaning. En hoe meer ik verdien, hoe hoger worden de belas tingen. Het is alsof je in een tredmolen zit: hoe harder je loopt, hoe harder draait de molen rond. De ex-wereldkampioen is van me ning, dat de ellende al begonnen is, toen hij in 1946, voor het gevecht tegen Billy Conn 591.000 dollar kreeg, maar na aftrek van alle kosten en de be lastingen, plotseling 250.000 dollar schuld had. De echtscheiding van zijn vrouw bracht verdere financiële com plicaties, de rente van de belasting schuld werd steeds hoger. Voor Joe Louis het wist was de schuld 500.000 dollar, en nu reeds een miljoen. Op de debetzijde staat het salaris van 20.000 dollar per jaar als directeur van een internationale boksclub, verder 200 dollar per maand ten behoeve van reklame aan een melkfirma en af en toe eens een ho norarium van 350 dollar voor 't op treden als scheids rechter bij een bokswedstrijd. Louis, die intus sen verstandiger is geworden, is van mening, dat de belastingauto riteiten hun aan deel in de beurs van een bokser moeten inkasse- ren, voordat hij het zelf in de vin gers krijgt. De eenvoudig ste en veiligste methode om geen belastingmoeilijk heden te krijgen, is echter, om te zorgen nooit zo veel geld te be zitten. dit voorjaar nog lange tijd hiervan de narigheid blijven ondervinden, zodra de wind van zee waait. Tot ver in het voorjaar kan dit beneden normale tem peraturen tot gevolg hebben, maar wel is daarbij de kans op droog en zonnig weer groot, daar koud water remmend werkt op de ontwikkeling van wolken en buien. Bij winden van land, bijv. tussen oost en zuid ,zal de Noordzee maar weinig of geen invloed op de temperatuur kunnen uitoefenen. Men hoort dikwijls beweren dat waar in het voorjaar de eerste onweersbui langs trekt, ook de volgende buien aan die route een voorkeur geven. Uit na dere onderzoekingen die hieromtrent zijn gedaan is komen vast te staan dat deze bewering sterk overdreven is en dat er in de praktijk maar heel weinig van terecht komt. Het is wel mogelijk dat in een baan waar veel sneeuw is gevallen.de grond daar later dan in de omgeving waar minder sneeuw heeft gelegen, kans krijgt in temperatuur te stijgen. Wanneer dit een paar graden verschilt kan dit in sommige omstandig heden juist voldoende zijn om een bui zo te aktiveren dat er ook onweer in voorkomt. Dit temperatuursverschil van de grond kan nog enige tijd aanhouden, maar ook dit blijkt een zo geringe in vloed te hebben dat de trek van de buien er maar heel weinig of helemaal niet door wordt beïnvloed. Het is een heel oude bewering, die, zoals vele van dergelijke oude volksweerkunderegels, diep geworteld zit. Het beste is er zelf dit jaar eens op te letten waar in uw omgeving de eerste bui met onweer pas seert en u zult dan tot de ontdek king komen dat daarop volgende buien zowel westelijk als ook wel oostelijk of recht over u passeren, maar de buien die niet over die streek trekken, waar over de eerste bui in het voorjaar trok, pleegt men liever te vergetendie ervaring hebben wij wel. (Nadruk verboden.) naar WIJ ZIJN ALTIJS VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP BINDINGSAVOND B.B. Maandag j.l. werd in de zaal van café „de Morgenster" alhier een bindings avond gehouden voor de blokploegen 7 en 8 van de organisatie Bescherming Bevol king. Na een kort openingswoord door het blokhoofd, de heer H. Honders, werd het woord gevoerd door burgemeester Jhr. Mr. L. H. F. M. Bosch ridder van Rosen thal. In korte trekken zette spreker nog maals het doel van de B.B. uiteen. Dit werk doet u niet om mij een plezier te doen, aldus de burgemeester, het moet bij u allen uit innerlijke overtuiging worden aangepakt. Daarom gaan wij dan ook al tijd uit van vrijwillige basis. Eén geoefende helper is in tijd van nood méér waard, dan vijf goedwillen- den. Daarom moeten wij paraat zijn, hoe ongaarne wij ook bij het doel der B.B. bepaald worden. Laten wij hopen dat de B.B. nimmer als zodanig in aktie zal behoeven te komen. Na een korte pauze, waarin koffie met gebak en een rokertje werden gepresen teerd. werd een tweetal films vertoond: de Nederlandse B.B.-film „Buurmans buurman" en een Engelse film van ge lijke strekking. Tot slot werd aan de aan wezigen de B.B.-kleding uitgereik. Deze bestaat uit donkerblauwe overalls met voor de verschillende diensten anders ge tinte schouderstukken. In tegenstelling tot andere gemeenten, waar een nogal twijfelachtig soort petje wordt gedragen, wordt het hoofd van de Elsterse B.B.-ers door zwierige kwartiermutsen gedekt. Een en ander maakt een keurig ver zorgde indruk. In prettige stemming werd omstreeks 10.30 uur de avond besloten. MIDDELEN VAN INSPIRATIE Wij vertellen geen wereldschokkend nieuws door mede te delen, dat er tal van toneelspelers zijn, die een moeilijke rol eerst onder de invloed van een dosis alkohol subliem kunnen spelen. De alko- hol is voor deze lieden een soort spring plank. De moderne tijd is echter vele hulpmiddelen rijk, die op de stemming van de toneelspelers invloed uitoefenen De Duitse tonetlspeler Heinz Reincke b.v. laat zich tussen de bedrijven van een stuk van Tjechow muziek uit „liede en dansen van de dood" van Moessorgsky voorspelen, om de Russische mens uit een bepaald verleden beter en natuur lijker te kunnen uitbeelden. - YV IJ ZE WOORDEN - ZEG HET KORT! Beknoptheid is de ziel der geestigheid (Shakespeare) KERKEWIJK 167 -TEL. 3000 V E E N E N DA A L

De Vallei | 1956 | | pagina 1