Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vliegers gevraagd! Definitief programma voor Koninginnedag 1 WAAR DE WILSTER FLADDERT MULDER BEHANG 1956 Fa. J. F. TAK AGENDA ELST EDERVEEN AMERONGEN ACHTERBERG 30e jaargang WOENSDAG 4 APRIL 1956 No. 27 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Motorrijder door auto gegrepen Broeder-kadetten van Leger des Heils in Veenendaal Bromfietsers botsten De luchtvloot van de K.L.M. alreeds een der „grote" maat schappijen, breidt zich gestadig uiten daarmee groeit de behoefte aan jonge mensen, die zich een toekomst willen scheppen in de lucht! SCHOON MAAK NIEUWE STALEN WATERVERF Assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Konden wij reeds eerder bijzonderhe den geven van het programma voor de viering van Koninginnedag op 30 april a.s., thans heeft het bestuur van „Oranje dag" dit programma definitief kunnen vaststellen. Het vermeldt nu dan ook het volgende: 's Middags op het feestterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat optreden van Jan de Cler als conferencier; Rexis, de muzi kale clown die dan juist terug is van zijn toernee door Zuid-Amerika; Charles zanger; de eveneens bekende mister Aerts, de bekende radio- en gramofoon- Doodle; Tom Erich en zijn radio-ensem ble en Johnny Meijer, de wereld-beroem de akkordeonnist. Aan het avondprogramma voor 'savonds in het gebouw aan de Eikenlaan zullen medewerken Jan Boots en Mieke met hun hersengymnastiek, Peter Piekos, imitator; Kastje van Katwijk; Ans Hei- dendaal, radiozangeres, Chandu, de man met de radarogen; Charles Aerts; Gerard van Krevelen en zijn radio-solisten; het bekende Holborn-trio met akrobatiek en Toen de wielrijder B. uit Gelders Vee nendaal vrijdagavond vanaf de Kerke- wijk de Industrielaan wilde opfietsen, werd hij gegrepen door een passerende motor, bestuurd door de heer V. uit Doorn. Door deze aanrijding kwam de motor rijder lelijk te vallen, waardoor hij een schouderfraktuur opliep. Dokter Ver gouwen verleende de eerste hulp. De po litie nam het motorrijwiel in beslag en stelde naar de schuldvraag een onderzoek in. IN DROGE SLOOT AANGETROFFEN Eerste Paasdag werd in een droge sloot aan de Dijkstraat een man aangetroffen. Bij nader onderzoek bleek het een zekere V. uit Wageningen te zijn die wegens spi ritus drinken in benevelde toestand was geraakt. De man werd ter ontnuchtering mee naar het politiebureau genomen. VERGADERING EDESE GEMEENTERAAD De gemeenteraad der gemeente Ede komt hedenavond om 8 uur in „De Bergpoort" te Ede in openbare ver gadering bijeen. GESLAAGDEN CHRISTELIJKE HUISHOUDSCHOOL Het getuigschrift van de primaire op leiding van de Chr. Huishoudschool al hier werd uitgereikt aan de volgende leerlingen: Ha Lena v. Amerongen; Willy Boers; Riekje Borren; Willy v. d. Brandhof; Janny Davelaar; Eefje v. Deelen; Jopie v. Garederen; Willy van de Glind; Gerrie Grootveld; Jantje Termaaten; Gerda Na gelmaker; Corrie Oostenbrugge; Klara Schimmel; Netta Schimmel; Reina Veld huizen; Gerda Vlastuin; Mies de Vries; Beppie v. d. Weerd; Janny v. d. Lage- maat. lib Corrie Anbeek; Ineke v. d. Berg; Marietje v. d. Bosch; Marietje v. d. Brandhof; Koos Drost; Ali v. Ginkel; Gerda v. d. Heuvel; Dinie Hilgers; Joke Hillebrands; Gerrie Leppers; Henny van Manen; Jannie van Manen; Bep Pater; Riek Pol; Leny v. Ravenswaay; Toos v. Schuppen; Coby Septer; Jenny van 't Veen. IIc Let v. d. Brink; Marietje Chaud- ron; Nellie v. Doorn; Flora Drost; Gerrie Groot; Mini de Hartog; Bep Hendrikse; Celia de Kleuver; Truus de Kleyn; Toosje v. Kooten; Dinie Leppers; Grietje Sche per; Jopie Schoemaker; Riek Schot; Ina v. Silfhout; Henny v. Spanje; Riek v. d. Weerdhof; Elly v. Zanten. lid Corrie v. Amerongen; Willy Bast- meyer; Mary Breukels; Marianne Brink man; Marietje v. d. Dikkenberg; Jeanne v. Doorn; Kathie Epskamp; Tootje de Fluiter; Marietje v. Geerenstein; Bep v. Ginkel; Janny Hendriks; Ennie Hogen- doorn; Willy Legematen; Mientje Poletto; Irene Rebergen; Dikkie Stuivenberg; Gerrie Vinke; Teuni v. Engelenburg; Bertha v. Essen; Martha Geurts; Jenny v. Ginkel; Trijnie v. Ginkel; Martha de Greef; Teunie Groeneveld; Dini v. d. Haar; Yvonne Kemperman; Siska v. Leeuwen; Miep v. Leur; Rika v. Manen; Koosje Methorst; Sima Rein inga; Jansje v. Roekei; Grietje Schimmel; Ali Slok; Teuni Stuivènberg; Betty Willems; Elly v. Wijk. Het getuigschrift naaister werd behaald door de dames: J. v. Doorn; T. Hardeman; G. Jansen; R. v. Manen; T. Slotboom en W. Stomp- horst. H ff Vrijdag 6 april (In geb. Leger des Heils, Flui- II tersstraat) 7.45 uur, bijzondere II bijeenkomst van broeder-kadet- ten Kweekschool Amstelveen. II Zaterdag 7 april I? (In geb. „Eltheto") uitvoering van Chr. Dameskoor „De Lof- 1= stem" o.l.v. de heer C. Budding, li Donderdag 12 april (In geb. Eikenlaan) Grote uit- II voering gymnastiekvereniging II „Sparta" Vrijdag 13 april (In geb. Eikenlaan) Grote uit- 11 voering gymnastiekvereniging „Sparta" tenslotte Flick en Flack met hun ko mische ladder-show. Zoals reeds eerder aangekondigd wordt 's morgens op de Markt weer de massale kinderzang gehouden terwijl de dag 's avonds traditioneel wordt besloten met een groots vuurwerk. Verder herinneren wij er nog even aan dat zaterdagmiddag 28 april dan op ver schillende punten kinderspelen worden gehouden en wel op het dr. Slotemaker de Bruïneplein, Boslaanplein, in de Gort straat en in de Valleistraat. Dinsdagavond 24 april wordt dan nog de feestavond voor de Veenendaalse ou den van dagen gehouden in het gebouw aan de Eikenlaan. A.s. vrijdag zullen de broeder-kadet ten van de kweekschool te Amstelveen van het Leger des Heils een bezoek aan Veenendaal brengen. Ter voorbereiding van een bijzondere samenkomst a.s. vrijdagavond in het gebouw van het Leger des Heils aan de Fluitersstraat o.l.v. Kweekschoolleider brigadier Ph. van Dalen, zal 's middags op verschillende plaatsen in de gemeen te een openluchtsamenkomst worden gehouden terwijl er kort voor de bij eenkomst in het gebouw om 7 uur nog weer grote openluchtaktiviteit zal zijn op de Markt. Doordat de bromfietsrijder v. L. geen voorrang verleende aan de bromfietsrij der B. had vrijdagavond op de Kerkewijk nabij hotel Gerth een aanrijding plaats tussen deze beide bromfietsrijders. De bromfiets van de heer B. werd geheel vernield, terwijl ook de andere bromfiets flinke materiële schade opliep. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelde naar de schuldvraag een onderzoek in. EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE Traditiegetrouw komen de Veenen daalse padvindsters en padvinders ook dit jaar in de paasvakantie hun kar weitje voor een heitje verrichten, ten einde daarmede zelf geld te verdienen voor hun eigen groep en voor de natio nale verenigingen. Het grootste deel van het verdiende geld blijft in de groep en in het distrikt. Omdat de aktie dit jaar maar drie dagen zal duren, zal zij zeer waar schijnlijk intensief zijn, aan de andere kant zal misschien niet de gelegenheid bestaan om overal te komen, waar werkjes te verrichten zijn. Hebt u een karweitje, bericht u dat dan aan de plaatselijke leiding onder vermelding of het werkje voor een jongen of een meisje is en van welke leeftijd. Elke jongen of meisje heeft een z.g. werk boekje, waarin ieder karweitje moet worden ingeschreven. Alleen meisjes en jongens in uniform en voorzien van een werkboekje zijn gerechtigd aan de aktie mee te doen en dat alleen op bovengenoemde data. Men kan de vrouwelijke karweitjes opgeven bij mej. L. Jansen, Zandstraat, telefoon 2472 en voor jongens bij G. v. d. Weerd, Nieuweweg 180, tel. 2583. De Griekse bisschop Photios van Paphos is de meest waarschijnlijke opvolger van de verbannen bisschop Makarios. Bij zijn aankomst in Athene verklaarde hij, dat hü belast was met een vertrouwe lijke opdracht. Na een bespreking met leden van de Griekse regering zei hij tot de pers, dat hij naar Athene ge komen is om de terugkeer van Makarios voor te bereiden. In officiële kringen wordt hij toch genoemd als opvolger van Makarios. TIEN JAAR TROUWE DIENST Zondag was het 10 jaar geleden dat de heer H. Oelius bij hotel „Stuyvenberg" in dienst trad. Voor zijn trouwe dienst werd hem door de heer Stuyvenberg een oorkonde en een enveloppe met inhoud aangeboden. „EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" De Padvinderij van Eist, zal, evenals overal in de lande, meedoen aan de jaar lijkse aktie „Een heitje voor een kar weitje". De kabouters willen van 5 t.m. 7 april graag bij een ieder karweitjes op knappen, waarmee ze dan een heitje (kwartje) kunnen verdienen. In de schoonmaaktijd zijn er karweitjes genoeg te vinden, die de kabouters kunnen doen. Dit jaar zal de helft van de gezamenlijke opbrengst gebruikt worden voor de adop tie van een Hongaars 16-jarig meisje, dat daar in armoede leefde en dat nu de ge legenheid zal krijgen in ons land ver zorgd te worden en te kunnen leren op kosten van de padvinderij. De andere helft zal worden gebruikt voor de eigen groepskas. De kabouters willen natuur lijk zoveel mogelijk heitjes verdienen, maar dan ook echt verdienen. De op drachten zullen in uniform worden uit gevoerd en de meisjes hebben ook een werkboekje bij zich, waar de ontvangen heitjes in kunnen worden opgeschreven. GESLAAGD Bij de Nijverheidsavondschool te Wage ningen slaagden onze plaatsgenoten: J. F. van Ingen voor het diploma machi- nebankwerken en C. C. van de Berg voor schilderen. Veenendaal breidt zich steeds meer uit en wij kunnen zien dat er met het scheppen van woongelegenheid ook re kening wordt gehouden met stedebouw kundig schoon. Men mag vaststellen, dat de daarvoor gestelde instanties al les doen om Veenendaal een behoorlijk aanzien te geven. Kijk maar eens om u heen naar de aanleg van straten en plantsoenen. Maar wees dan tevens op het ergste voorbereid, want als u de plantsoenen gaat bekijken, zult u te vens de resultaten zien van ergerlijk vandalisme. Ik nodig langs deze weg politie en gemeente vriendelijk uit eens een kijkje te gaan nemen in de Dahlia straat. Maar doe dan vooral uw ogen goed open en dan zult u ontdekken dat de nieuwe grasmaaimachine hier in de komende zomer geen dienst behoeft te doen, om de eenvoudige reden dat de jeugd bezit heeft genomen van dit prachtig aangelegde plantsoen en de grasmat heeft herschapen in een dor stuk „voetbalveld". Nu weet ik wel, dat van tijd tot tijd een politieagent hier surveilleert, doch iedereen kan weten dat, als een uniform in de verte zicht baar begint te worden, het spel voor slechts enige minuten onderbroken is. Maar met dat al is er naar schatting een mooi stuk plantsoen van 30 x 6 meter finaal vernield. Zo goed als wij (ingezetenen) onze Luxor Theater ll Heden woensdag en morgen 1= donderdag de film „De man met I il het dubbele leven". Bram-de-vogelaar is oud geworden. Gewis hebben de oorlogsjaren dubbel geteld. Ach, ze woonden daar eerst zo vredig, zo genoeglijk, aan de rand van het donkere dennenbos, Bram en zijn enkele jaren oudere broer Teun. „Op en top" Kluizenaars (ja, met een grote K). Je kunt hen bekijken, als ze 's zon dags achter elkaar over het smalle bos pad ter kerke gaan, de vouw in de pan talon, de schoenen glanzend gepoetst. Zie ook het gele klinkerstraatje achter hun huisje, waar 's zaterdags de bezem lustig danst, zie hun potten en pannen, gordijnen en ramen of het wasgoed aan de lijn, vrolijk wapperend in de herfst wind, als ter ere van dit toonbeeld van kraakzindelijkheid. Met deze levensblije zonen van het platteland zijn wij op een schone herfst dag op de „wilstervangst" geweest. „Vroeger was het hier nog heide en plassen", merkt Bram op, als wij dwars door hun bos trekken. „Vijftig jaar ge leden hebben wij hier als jongens de eerste boompjes geplant." Ze zijn oud, schoon nog verre van der dagen zat en hoe goed is het aan het knappend haardvuur te kouten over de roemruchte jeugd. In die jaren kon er zo het een en ander gebeuren. En daarvan vertellen de gastheren om beurten, wie dit en wie dat in hun eenvoudig taaltje mag aanroeren En in het speelkwartier had Bram een fluitje gesneden uit een vlier struik. Maar dat deed het niet, ten minste op het plein niet. Even pro beren in de klas en toen wou het he laas wel en heel goed ook Met kramp in de vingers honderd regels is geen peuleschil was Bram een uur later de vrijheid ingeklotst, maar op die dag was tevens zijn repu tatie gevestigd en zijn roem als mees- ter-fluitjessnijder verzekerdHij is het houtsnijden niet verleerd. Bij de schuur toont hij ons vol trots een pas voltooide wilster (d.i. een grote of goudpluvier). Zij moet dienen tot lokvogel, die straks nog een keurig ve renpakje krijgt; en als je haar dan in het gras zet, zou iedere jager er een schot hagel op lossen zo natuurgetrouw! Zij wordt straks bij het vang net opgesteld, met een heel leger andere lokkers. Deze .poppen', zoals Bram ze noemt, zijn onmisbaar om de vogels van vlees en bloed te verschalken. En wat voor vlees! De nacht treuzelt nog tussen de bo men, waar zenuwachtig kokkerende fazanten angstig rondtrippelen: ze heb ben het blaffen van de jachthond ge hoord. Alom houdt men nu drijfjachten, vooral in bossen en duinen. Maar wij gaan het wijde polderland in. „Best weer", verzekert Teun, die belasting opbrengen om deze plantsoe nen aan te leggen, hebben wij het recht om van de overheid te vragen die maatregelen te treffen, die er toe lei den dat dergelijke vernielingen de kop worden ingedrukt. En de politie moet bekwaam genoeg zijn uit te vinden welke deze maatregelen zijn. Af en toe een agent op de fiets is alleen maar ggld verspillen. Mij dunkt, zorg eerst maar eens dat de respectievelijke ouders diep in hun zak moeten tasten om de door hun kin deren aangerichte schade te betalen. Mogelijk moet dan de heilige Herman dad zelf ook meebetalen omdat ook politiekinderen onder de hier bedoel de vernielers zijn. En als ik denk aan de moeite die de politie zich getroost heeft om duizen den guldens boete op te leggen voor verkeersovertredingen, zal zij toch ook wel raad weten deze speelse boosdoe- nertjes tot rede te dwingen. Zijn wij eenmaal zover dan zou ik u een suggestie aan de hand willen doen. Zo goed als u een voortreffelijk werk hebt gedaan in de schoolvakantie 1955, door de jeugd te laten voetballen, moet het ook hiogelijk zijn, diezelfde jeugd (onder leiding) warm te maken voor het onderhouden van de plantsoenen in hun buurt. En iets waar zij zelf aan hebben gewerkt, zullen zij vast niet door kameraadjes laten vernielen, zo dat zij dus de bondgenoot van de politie kunnen worden. Denk er eens ernstig over na. B. (Naam en adres inzender bekend. Red.) Onze nationale luchtvaart maakt een nieuwe evolutie door: de overgang naar de straal- en turboprop-vliegtuigen. Even noodzakelijk als de voorziening met het allermodernste materieel is de zorg voor de bemanning van de luchtvloot! Het beroep van de vlieger heeft zich gewijzigd. De improvisatie, het avontuur zijn er niet meer bij. Nog belangrijker dan de besturing, de bediening van de motor, is de navigatie. Naarmate de snel heid toeneemt, worden daaraan hoger eisen gesteld; in de nieuwste D.C.'s ko men electronische rekenmachines de mens te hulp! HOGE EISEN Toch is de moderne verkeersvlieger het tegendeel van eÊi automaat. Hoge eisen worden gesteld niet slechts aan zijn kennis en bekwaamheid, maar ook aan zijn fantasie, praktische zin, aanpassings vermogen, loyaliteit, karakter en zijn enthousiasme voor het beroep, het werk. I Toch maakt men zich blijkbaar nog een overdreven voorstelling van die eisen en van de keuring. Iedere kerngezonde, in telligente en enthousiaste kandidaat heeft een kans. Streng moet de selektie zijn, want niet alleen worden kapitalen „geïn vesteerd" in iedere vliegerrekruut, maar hoe fataal zou het voor hem zelf zijn in dien hij de opleiding zou moeten afbre ken en zijn toekomstplannen in rook zag opgaan! Na plm. 3 jaar Rijksluchtvaartschool (en 2 jaar militaire dienst) komt de adspi- rant als derde piloot bij de K.L.M., met een op de grote lijnen. Dan gaat hij als tweede piloot over naar het Europese net, met als einddoel: gezagvoerder op de intercontinentale luchtlijnen. VREES VOOR SNELHEID Het schijnt dat juist de toenemende snelheid in de luchtvaart met name de ouders weerhoudt in een vrees die kan worden samengevat in de woorden „Mijn zoon niet in een straaljager!" smakkend een aarzelend vlammetje in zijn versgestopte pijp zuigt. Als het zo blijft kwakkelen houden we de wil- sters hier nog lang vast" „En anders?' „Als het gaat vriezen, is het met het wilsteren gedaan. Deze vogels broeden in Siberië en in de Skandinavische lan den, maar zodra het daar kouder wordt zakken ze af naar het zuiden." De vogeltrek is in volle gang. De lepe laars zitten al hoog en breed aan de oevers van de Nijl, die nemen geen risico's Na een fikse mars door het mulle zandweggetje gooit Teun een damhek open, schapen gaan op de vlucht, in de verte sjokt een boer door zijn land. Hij ziet ons ensemble wel, maar Bram en Teun hebben geen visum nodig! Op een volgens lekenoog willekeurige plek worden de pennen van het vang net in de grond geslagen. Dit is vak werk. Vogels strijken precies tegen de wind in neer. Je moet dus net de juiste stand hebben en bij erg los, onbereken baar weer moet er nogal eens bijgesteld worden Teun drijft de pennen met een paar ferme slagen diep in de smeuïge bodem, waaraan Pluvius thans geeft, wat hij hem gedurende de afgelopen maanden tekort heeft gedaan Brams harde, met eelt beklede hand grijpt in een kooitje en een wild flad derende wilster komt uit zijn eng ver blijf te voorschijn. „Dit is onze levende lokker, die bin den we met een riempje om zijn romp op de wip, die we in beweging brengen zodra er wilsters aan de lucht komen. Zodra de wipper omhoog gaat, begint de wilster te fladderen!" „Wij hebben telkens een nieuwe wil ster, want als wij zo'n vurige trekker langer dan een etmaal vast hielden, zou hij gauw dood zijn. Ze moeten hun trek drift kunnen uitleven, snap je?" VOGELS IN DE VAL Ongeveer vijftig meter van het net, dat plat op het gras ligt, wordt bij wijze van schuilhutje een stevig zeildoek ge spannen. Het wachten is op de wilsters (Zie verder pagina 2.) PLANTSOEN EN GRONDSTROKEN BIJ HERVORMDE KERK De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente alhier heeft het gemeentebe stuur verzocht het rond de kerk gelegen terrein over te nemen en er een plant soen aan te leggen. De Herv. gemeente zal bedoelde grondstroken gratis af staan. B en W van Ede hebben de raad geadviseerd op dit verzoek in te gaan. A.N.W.B.-WANDELTOCHT Vrijdag, zaterdag en tijdens de paas dagen werd in Amerongen een wandel tocht gehouden, georganiseerd door de A.N.W.B., waarvoor grote belangstelling bestond. Ruim 2000 personen hebben hier aan deelgenomen. Het trajekt van deze voor individuele tippelaars bedoelde toch tocht voerde door zeer afwisselend land schap, met prachtige vergezichten over de Betuwe en de Rijn over kronkelige landweggetjes door de bossen van de Amerongseberg en langs de brede uiter waarden. Er kon worden gelopen op een route van 10 km en van 17 km. Het be gin- en eindpunt van deze wandelingen was het hotel het „Roode Hert" te Ame rongen. Tweede paasdag was wel de drukste dag, ondanks het koude weer. Alle deelnemers waren enthousiast over de tochten. Ook gaf de direkteur van de A.N.W.B. op de laatste dag blijk van zijn belangstelling. Hulde mag wel worden gebracht aan de politie van Amerongen, die het drukke verkeer bij het „Roode Hert" in goede banen wist te leiden en aan de beide organisatoren van deze wandeltochten de heren Meijer en Haaris. GESLAAGD Bij de Nijverheidsavondschool te Wage ningen slaagden onze plaatsgenoten: A. Kleijler voor het diploma bankwerken en C. van Laar voor het diploma timme ren. EEN BEDEVAARTSOORD IN SOVJET-RUSLAND Ten noord-oosten van Moskou, op een afstand van 80 km, ligt het klooster Sa- gorsk, een belangrijk bedevaartsoord en het centrum van het kerkelijk leven van Sovjet-Rusland. Het geheel is een oer oude vesting, die met sukses weerstand bood aan de Polen, die in de zestiende eeuw een mars ter verovering van Mos kou op touw hadden gezet. Dagelijks komen er duizenden mensen in het klooster, om te bidden, te offeren en het heilige avondmaal te ontvangen. Op de grote feestdagen loopt dit aantal tot en met vijftig-duizend op. Het klooster werd in de 14de eeuw op gericht en bevat nog vele relikwieën. Het is tevens het belangrijkste oplei- dings-instituut voor geestelijken, waar van Sovjet-Rusland er thans weer liefst 32.000 telt. Desondanks houdt de hoge leiding rekening met de waarschijnlijk heid dat de kerk met de eerstvolgende generatie zal verdwijnen. Men kan aan de bedevaargangers reeds duidelijk zien, dat jonge mensen een uitzondering vor men. Nu is er een hemelsbreed verschil tus sen een jager en een verkeersvliegtuig, gebouwd en toegerust onder het motto „Safety first!" Ook worden de afgestudeerde leerlin gen van de R.L.S. bij voorkeur niet op een straaljager gezet, maar geplaatst bij het Transport Commando, grotendeels geboetseerd naar het schema van de ver- keersvliegerij. En bij de opleiding heeft al in zes jaar tijd nog geen kursist enig letsel van be tekenis opgelopen! DE R.L.S. De Rijksluchtvaartschool op het vlieg veld Eelde, die thans 10 jaar bestaat, en binnenkort een groots, modern gebou- wenkompleks gaat betrekken, met een „kleuterklas" op Zestienhoven (Rotter dam) heeft in die tien jaren 321 kursisten afgeleverd, die allen prompt een plaats vondenwant dit aantal komt onge veer overeen met de helft van het aantal vliegers dat de K.L.M. momenteel in dienst heeft. Jongemannen tussen 18 en 21 jaar met einddiploma H.B.S.-B of Gymnasium-B, die aan de toelatingseisen voldoen, krij gen hier een 3-jarige opleiding op de Tiger Moth, Fokker S 11, Harvard, Saab- Safir en Beechcraft. De school beschikt over 63 les-vliegtuigen. In de linktrainer worden de leerlingen vertrouwd gemaakt met het „dashboard" van de grote ver- keersmachines. Wanneer men nagaat dat deze op leiding totaal 3600,kost (inclusief huisvesting, voeding, uniformkleding en zakgeld) en dat men dit lesgeld even tueel na aanstelling bij de K.L.M. in termijnen kan afbetalen, dan staat wel vast dat financiële bezwaren geen rem kunnen vormen voor de jongen wiens ideaal het is, verkeersvlieger te worden! ZWEEFVLIEGEN! Zo is het aan te bevelen, wanneer hij, die zulk een ideaal koestert, zich reedt enige ervaring „in de lucht" eigen maakt door beoefening van de zweefvlieg-sport. Het merendeel der kursisten heeft daad werkelijk deze sport beoefend en ver kreeg daardoor als het ware een voor sprong. Een wijd verbreid misverstand is ech ter dat men na volbrachte militaire 25 kleuren - GEEFT NIETAF Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Spon zen enz. enz. Hoofdstraat 106 - Telef. 2576 diensttijd als vlieger bij de Luchtmacht, kans heeft op plaatsing als verkeersvlie ger bij de K.L.M. Slechts in incidentele gevallen en door de nood gedwongen, heeft deze maatschappij ex-militaire vliegers als piloten geaksepteerd. De weg naar de bestuurdersplaats in da K.L.M.-cabine voert zonder mankeren via de Rijks Luchtvaart School! Van hoe groot belang onze regering deze opleiding acht, blgkt wel uit het feit, dat alléén in gebouwen, outillage en onderdelen 21 miljoen is geïnves teerd. Maar het is dan ook zo, dat waar voorheen Neerlands toekomst uitslui tend op het water lag, er nu voor Ne derland èn voor flinke, ondernemende jonge Nederlanders ook een toekomst ligt in de lucht! (Nadruk verboden.) Lk. KINDEREN EN KAPITAAL Met de bekende Duitse grondigheid hebben onze oostelijke buren uitge rekend dat de opvoeding van e«n kind „om er iets produktiefs van te maken", gemiddeld DM 25.000 kost, waarvan een zeer groot gedeelte door de gemeen schap moet worden betaald. Aangezien in dit bedrag ook het aandeel van de kosten van de Wehrmacht enz. ter be scherming van de jonge burger tot en met 18 jaar is besloten, valt het moei lijk te zeggen of het totaal niet enigs zins aan de hoge kant is. Misschien wordt iemand door het bekend worden van genoemd bedrag er toe aangezet om de overeenkomstige kosten in ons land eens uit te rekenen. Hij dient daarbij de kindertoeslag niet te vergeten. KERKEWIJK 167 -TEL.S000 VE E N E N DAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1