Schoolartsendienst Ritac I kampioen Fa. L. HEI] BLOEMINK voor BRILLEN Een gezin dat twee huizen tegelijk bewoont... de Gruyter I Wat Legers Schrijven RENSWOUDE EN BETERE WAAR EN WA, KORTING JAARVERSLAG 1955 Kring Vecnendaal DE VOGELAAR IS OP PAD EEN VOGEL LOKT VOGELS WILSTEREN IS GEEN VRIESWERK PIJNLOZE DOOD... 9n succes in stof snit en st(fl Kollekte viering Koninginne dag in Rhenen Uitreiking getuigschriften Chr. Nijverheidsavondschool Jungschlaegers hoofd De broederschap der bronzen draak Verschenen is weer het jaarverslag over 1955 van de schoolartsendienst „Kring Veenendaal", omvattende de ge meenten Amerongen, Doorn, Langbroek, Leersum, Maarn, Renswoude, Rhenen, Veenendaal en Woudenberg. Het aantal leerlingen, dat op 31 decem ber 1955 onder het geneeskundig school toezicht viel bedroeg 9501 op 55 scholen tegen 8601 leerlingen op 48 scholen op 31 december 1954. Een toeneming derhalve van 900 leerlingen. De groei is het grootst bij het uitgebreid lager onderwijs, nl. 16,2 °/i. Na het opmaken van het verslag hebben zich nog twee scholen met ruim 100 leerlingen aangemeld. Dit grote aan tal leerlingen heeft de Kringcommissie van de dienst aanleiding gegeven om naast de reeds in funktie zijnde school arts, mejuffrouw F. G. S. Kruijne per 1 oktober 1955 een tweede schoolarts te be noemen nl. mevrouw M. B. Buenk-van Engelen te Maarn. Dat de schoolartsendienst zich in een ruime belangstelling mag verheugen blijkt wel uit het feit, dat thans prak tisch alle kleuterscholen, lagere scholen, ulo-scholen, huishoud- en ambachtscho len in bovengenoemde gemeenten zich bij da dienst hebben aangesloten, hetgeen van niet te onderschatten belang is voor de schoolgaande jeugd in die gemeenten. Plannen om ook de H.B.S.-en tot de dienst toe te laten zijn in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Het volledige aantal onderzochte kinde ren bedroeg in 1955 4204 tegen 3814 in 1954. Geen afwijkingen werden gevonden bij 3,7 van de leerlingen der lagere scholen en bij 7 van die der nijver heidsscholen tegen resp. 3,3 en 2,4 in 1954. Vooral bij het nijverheidsonderwijs is een zeer belangrijke vooruitgang te be speuren. Afwijkingen van het gezichtsvermogen kwam voor bij 10 van de leerlingen uit de overige klassen. Dit ft een iets hoger percentage dan in 1954. Asthma werd tij dens het onderzoek gekonstateerd bij 14 kinderen. Bij het tuberculose onderzoek in 1955 werden 2272 kinderen gepirquetteerd. Van de 1706 leerlingen der lagere scho len hadden 73 kinderen een duidelijke positieve reaktie, hetgeen neerkomt op 4.28 Van de 566 gepirquetteerde leer lingen der ulo- en nijverheidsscholen hadden 9.72een positieve reaktie. Ge lukkig vertonen deze getallen een zeer sterke daling. Het aantal kinderen, dat tegen pokken was ingeënt bedroeg 584 of wel 50,2 Dit percentage ligt hoger dan in 1954, toen 42,2 was ingeënt. In 1951 was slechts 31 van de onderzochte kinderen gevaccineerd! Een zeer gunstige vooruit gang is hier dus te konstateren. Tegen diphterie waren 105 kinderen in geënt of wel 9 vorig jaar was dit 6,5 Ook hier is een gelukkige stijging te konstateren. Voorts vermeldt het jaarverslag nog, dat de schoolartsendienst afgelopen Jaar medewerking heeft verleend aan een en quête, gehouden door de subkommissie Lichamelijke Opvoeding van de Commis sie tot bestudering van goede onderwijs methoden van het algemeen vormend nij verheidsonderwijs voor meisjes. Door deze enquête hoopt men te kun nen komen tot een verantwoorde en doel matige methode van onderwijs in licha melijke opvoeding en tevens een beter in zicht te verkrijgen in het onwikkelings- stadium van het meisje van 12 tot 15 jaar, waarover in Nederland nog heel weinig bekend is. Aan het slot van het verslag konstate ren de beide schoolartsen, dat sinds de oprichting van de schoolartsendienst, nu ruim vijf jaar geleden, zeer veel is ver beterd aan de toestand van de schoolge bouwen en het meubilair. Er zijn veel nieuwe scholen gebouwd en andere zijn verbouwd, terwijl .veel oud meubilair werd vervangen door nieuw. Door zaterdag het bezoekende Kr. en Vr. 1 een nederlaag toe te brengen, heeft Ritac 1 beslag weten te leggen op de eretitel in de le klasse. Voor Ri tac, dat dit jaar voor het eerst in de le klasse uitkwam, is %it een prachtige prestatie. Doordat Climax 4 in de 3e klasse E een 82 nederlaag leed tegen Ritac 4. is de achterstand die het had op RTTV 2 zo groot geworden, dat R.T.T.V. 2 onbereikbaar is en dus kam pioen van de 3e klasse is geworden. De uitsagen waren: le klasse A. P.M.S. 2 Treffers 3 4—6 P.T.T. 1 P.M.S. 2 4—6 2e klasse C. R.T.T.V. 1 Swift 2 6—4 R.T.C. 1 Hollandia 6-4 Swift 2 Climax 3 2—8 3e klasse E. Swift 3 Ritac 4 6—4 Swift 4 Z.T.T.C. 1 10—0 R.TC. 2 Ritac 4 3—7 Sorry 1 Swift 473 Swift 3 Climax 4 64 4e klasse H. Hollandia 2 Z.T.T.C: 2 10—0 Kr. en Vr. 3 Fortissimo 1 1—9 Z.T.T.C. 2 Ritac 6 4—6 V.S.W. 2 Kr. en Vr. 3 10—0 Panter 2 Ritac 6 19 4e klasse I. GISTEREN BESTOND DE V.V. „RENSWOUDE" TIEN JAAR Het was dinsdag voor de v.v. „Rens woude" een heuglijke dag, want precies tien jaar geleden, op 3 april 1946, werd in Renswoude opnieuw een voetbalver eniging opgericht, nadat er daarvoor al een had bestaan. Het bestuur heeft nu gemeend dit feit niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en men heeft dan ook besloten, om morgen een gezellige avond te organi seren. Deze feestelijke bijeenkomst wordt gehouden in het klubhuis bij de heer C. Vink. Medewerking zal deze avond worden verleend door de akkordeonnist-huomrist Jan Groeneveld uit Breukelen. Verder zal het bekende spel „Trek aan de bel" worden gedaan, alsmede hersen gymnastiek en dergelijke. LEDENVERGADERING V.V. „RENSWOUDE" De voetbalvereniging „Renswoude komt op 23 april a.s. in ledenvergadering bij een. O.a. zal hierbij een bestuursverkie zing worden gehouden. In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal (Vervolg van pagina 1) Endie komen al spoedig aanwieken, hoog onder een hemel van vermiljoen en okergeel, bij deze schone zonsop komst. De vrije vogels zien de poppen, Teun trekt aan het wippetouw, de lokker gaat wild vleugelen. De vogels hebben wel trek in een vet hapje en blijkens het leger, daar beneden, is daar wel iets van hun gading. Dus „roets" duiken ze HEREN- EN JONGENSKIEDING GEKOMBINEERDE AVOND JEUGD VERENIGINGEN Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Ned. Herv. Jeugdvereni gingen ter afsluiting van he wintersei zoen binnenkort nog een gekombineerde avond te houden, die dan hoofdzakelijk gevuld zal worden door leden van de M.V. en J.V., maar waaraan ook de Jon geren hun medewerking zullen verlenen. Nadere bijzonderheden volgen nog. BILJARTPROGRAMMA Het eerste team van de biljartvereni ging „Renswoude" speelt hedenavond de laatste uitwedstrijd van dit seizoen, ter wijl het tweede team vrijdagavond thuis tegen B.V.R. uit Rhenen speelt. Ook voor het tweede team is dit de laatste wed strijd in dit seizoen. neer, een korte draai, pal tegen de wind tussen de gezellige graspolletjes. Teun geeft een heftige ruk aan het touw dat naar het net voert. Het vang net scharniert om, slaat suizend snel om. Rap opgesprongen vogels worden met kracht neergesmakt. Wild slaan ze met de vleugels, angstig gepiep. De vogelaars hollen naar de buit, die uit zeven exemplaren bestaat. De an dere zijn ontkomen, de dans ontspron gen. Uitstel van executie? „Moet dat zo?" vraag ik niet zonder afkeer, als ik zie, hoe de vogels aan hun einde komen. Bram vat een der slachtoffers met de oeroude handgreep van de vogelaar aan kop en poten en steekt de schedel tussen de kaken. Een knauw, gekraak van beenderen, de vo gel wordt neergeworpen. De vleugel spieren doen nog een zwakke poging het lichaam van de grond te heffen, naar het hoge blauw, waar de vrijheid lokt.... Dan ligt het vogeltje roerloos neer. „Hij is meteen morsdood", merkt Teun op, als hij ziet, hoe ik met enig mede lijden over het warme verenpakje strijk. „Ze voelen d'r niks van, een pijnloze dood, we bijten de hersenen in." heb moeten overtuigen van des kluize naars koffiezetkunst en zelf het mes moet zetten in de zij spek, ter meubile ring van het eigengebakken brood. Maar Teun, die de kachel een extra klos hout laat snoepen, verdedigt: „En wat denk je dan van de jacht, die je zo prachtig vond? Hoeveel aangeschoten, maar niet goed geraakte konijnen tip pelen op drie poten weer het bos in om er na dagenlange marteling het hoekje om te gaan. En dan die hengelaars, die opsnijden over zóóóóóó'n snoek, die met haak en al weer wegdook. Zo'n beest zal het ook niet lekker hebben." En Bram zweeg, want het was ge noeg. En het wilsteren blijft toch nu ja, je moet er van houden. Maar opwindend is het! Een waardige viering van Koninginne dag in de geest van nationale saam horigheid siert de gemeente en ge meenschap. Om deze reden verdienen de plannen, welke het bestuur van de Rhe- nense Vereniging Oranjedag thans voor de viering van de 30ste april uitwerkt, ieders belangstelling en Ieders steun. Om dezelfde reden ook is het nuttig en wen selijk, dat de kollekte, welke de vereni ging deze week ter bekostiging van haar plannen houdt, moge welslagen. Gaarne - geven wij hierdoor uiting aan onze hoop, Op die dag vangen wij er vijf en der- dat a„c bewoners van Rhenen-stad wel- tig. Geen slechte trip, want het malse wilsterboutje brengt goed geld op. „Das geen arme-mensenkost", grin nikt Teun, die heel goed weet, dat zijn poelier de beestjes naar de keukens van de eerste klas hotels verzendt. „Toch wreed", moet het mij van het hart, als ik mij tegen het vallen van de schemering in de kluizenaarswoning willend offervaardigheid voor het beoog de doel zullen tonen. Rhenen, 3 april 1956 Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal Burgemeester, Beschermheer van de Vereniging; W. A. van Hoogdalem Ere-voorzitter. GESLAAGD Het getuigschrift van de primaire op leiding van de Chr. Huishoudschool te Veenendaal werd aan de nu volgende plaatsgenoten uitgereikt: Gerrie Groot- veld; Gerda Nagelmaker; Corrie Oosten- brugge, Klara Schimmel, Netta Schimmel Gerda Vlastuin en Mies de Vries. Tempo 2 V.S.W. 3 3—7 Fortissimo 2 Panter, 1 0—10 Panter 1 V.S.W. 3 10—0 Res. 4e klasse C. Ritac 7 V.S.W. 4 8—2 Ritac 8 Kr. en Vr. 4 4—6 Sorry 3 Swift 6 64 HET PROGRAMMA Woensdag. le k lasse A: Swift 1 Kr. en Vr. 1; Seelbeeck 1 Treffers 3. 2e klasse C: Swift 2 Ritac 2; Ritac 3 V.S.W. 1. 3e klasse E: Swift 4 Ritac 4. 4e klasse H: Swift 5 Panter 2; Hol landia 2 Fortissimo 1. 4e klasse H: Ritac 5 Panter 1. Res. 4e klasse C: Ritac 7 Kr. en Vr. 4; Ritac 8 Swift 7. Donderdag. 3e klasse E: R.T.T.V. 2 Climax 4. 4e k lasse H: R.T.T.V. 3 Panter 2. Res. 4e klasse C: Sorry 3 V.S.W. 4. Vrijdag. 4e klasse H: Kr. en Vr. 3 Swift 5. Donderdagavond vond de uitreiking der getuigschriften plaats aan de leer lingen der Chr. Nijverheidsavondschool. De heer C. Th. H. Kroes, direkteur der school, opende de bijeenkomst met ge bed, vervolgens heette hij de heren van het bestuur welkom. In het bijzonder begroette hij de heer T. van de Wal, oud-direkteur van de Nijverheids avondschool, die vele jaren van zijn leven gegeven heeft, om de jonge men sen technisch te vormen. Dank zij zijn arbeid, zijn vanavond verschillende jonge mensen in staat om het getuig schrift in ontvangst te nemen. Daarna richtte spreker zich tot de leerlingen en feliciteerde hen met het behaalde resultaat. Tevens wees hij hen er op, dat niet alleen het behaalde re sultaat belangrijk is, maar vooral de toepassing van de verkregen kennis. Namens het bestuur sprak vervolgens de heer W. van Galen, die allereerst de heer T. van de Wal hulde bracht voor het vele werk door hem in het ver leden verricht. Hierna feliciteerde hij de jongens met het behaalde resultaat. De direkteur der school reikte daar na de getuigschrfiten uit aan de leer lingen en besprak de verdere studie- i mogelijkheden voor hen, die nu in het bezit van een getuigschrift gesteld zijn en hij moedigde hen aan verder te gaan met studeren. Tevens dankte hij de le raren voor de wijze waarop zij in de afgelopen cursus de lessen hebben ver zorgd. De heer T. van de Wal feliciteerde vervolgens de leerlingen met het be haalde resultaat en dankte de heren W. van Galen en C. Th. H. Kroes, voor hun hartelijke woorden en wenste het bestuur alle goeds toe bij de verdere ontwikkeling van het technisch onder wijs in Veenendaal. De heer Van Galen sloot de bijeenkomst met dankgebed. GESLAAGD Bij de Nijverheidsavondschool te Wage- ningen slaagden onze plaatsgenoten: B. J. Hey voor het diploma sanltair-tech- niek; C. Diepeveen, W. A. Hasselaar en C. Boone voor autotechniek; J. Hasselaar voor elektrotechniek; A. van de Weerd voor instrumentmaken; W. Hendriks voor machinebankwerken; W. van Geerenstein voor meubelmaken; W. Breeschoten, J. Dijksterhuis en H. Hutink voor timmeren en T. Robbertsen voor sanitair-techniek. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren dinsdagmorgen 144.000 eieren aange voerd. Prijzen van 13,75 tot 14,75 per 100 stuks. Handel kalm. Op de biggenmarkt bedroeg de aan voer 70 biggen. Prijs van 45,tot 56,— per «tuk. Handai redelijk Om niets minder gaat het in het mon sterachtig schijnproces dat in Djakarta wordt opgevoerd. Opzettelijk schrijven wij „opgevoerd" en niet „gevoerd". Want van het voeren van een proces, zoals wij dat in Nederland verstaan, is hier geen sprake. Het is wel een ge ding, maar een rechtsgeding kunnen wij het kwalijk noemen. Getuigen tegen Jungschlaeger wor den uit allerlei gespuis gerekruteerd en hun woord wordt als waarheid erkend. Van getuigen vóór Jungschlaeger wordt bij voorbaat aangenomen dat ze liegen. Het zogenaamde proces-Jungschlae ger is een schijnproces, dat door poli tieke sentimenten en haatgevoelens, door volksmenners opgezweept, wordt gestuwd. En van deze schijnvertoning dreigt Jungschlaeger en wellicht meerderen de dupe te worden. De doodstraf is geëist, niet maar door een rechter alleen, maar door een op gehitste massa. En de verdachte wordt rechtsbijstand geweigerd. Ook dit is in strijd met alle recht. De enige, die ginds in het voormalig Nederlands-Indië Jungschlaeger verde digt, is mevrouw Bouman, een vrouw, die om haar heldenmoed de bewonde ring verdient van tijdgenoot en nage slacht. Een golf van verontwaardiging gaat door Nederland, vanouds een bolwerk van recht. Ook wij in Veenendaal moeten iets doen. Een intekenlijst zal u worden ge presenteerd voor het Jungschlaeger- fonds. De opbrengst is bedoeld om onze landgenoot Jungschlaeger te helpen, waar en wanneer dit mogelijk is, in de uitgebreidste zin des woords; om een huldeblijk aan te bieden aan de heldin mevrouw Bouman, die haar leven waagt om eens anders leven te redden en voorts ter leniging van de nood van eventuele slachtoffers van schijnpro cessen. Veenendaal heeft meermalen getoond gevoel voor recht te hebben. Laat het ook nu mild geven om alle aktie ten bate van Jungschlaeger c.s. te steunen. Het Komitee van aanbeveling: A. Bakker, burgemeester; A. de Ruiter, wethouder; W. van Stempvoort, wethouder; D. Blankespoor, gem. sekretaris; G. Annot, arts; A. P. van Balen, hoofd Herv. school t* [Gelders Veenendaal; Dr. J. Bax, direkteur Chr. H.B.S.; Mr. H. W. A. Bergamin; A. van den Bosch, tandarts G. J. v. Dealen, voor*. S.G.P. Madsfr*ktie D. Dillingh, hoofd Chr. Nat. school I; C. P. Engel, arts; Ds. D. van Enk, predikant Ger. Kerk; Mr. W. A. van Es; W. van Galen, voorz. C.H. raadsfraktie; Ds. W. Goedhart, predikant „Sola Fide"; A. C. Harting, arts; J. H. den Hengst, hoofd Ger. Gem. school M. Hoogenboom, dierenarts; J. van Kempen, voorz. besturenbond NVV G. R. Kets, tandarts Ds. R. Kok, predikant Ger. Gem. C. N. van Kuyk, voorz. A.R. raadsfraktie R. H. van de Lustgraaf, tandarts S. de Man, hoofd Herv. school Beatrixstr. P. W. Maris, notaris J. v. d. Nadort, hoofd Vrije Chr. school E. C. Ninaber, Voorg. Ned. Prot. Bond E. Ooms, hoofd Groen v. Prinstererschool Ds. J. Overduin, predikant Ger. Kerk H. E. G. Pilon, arts Ds. K. v. d. Pol, pred. Ned. Herv. Gem. E. A. C .Reijdon, arts N. Rodenburg, chirurg A. C. Schilperoort, hoofd Herv. School [Patrimoniumlaan H. J. Scholten, hoofd O.L. sch. De Klomp C. W. T. van Soest, hoofd R.K. school Dr. J. G. Thoomes, hoofd Kon. Julianasch. J. P. Vergouwen, arts Ds. J. Vermaas, predikant N.H. Gem. C. Visser, hoofd Chr. Nat. school II Ds. A. Vroegindewey, pred. N.H. Gem. J. van der Walle, hoofd O.L. school J. M. Wels, hoofd Willenm de Zwijgersch. Ds. A. Wisgerhof, pred. N.H. Gemeente Ds. S. C. van Wijngaarden, em. predikant G. Wijnmalen, hoofd Centr. V.G.L.O.-sch. Bijdragen kunnen ook worden gestort bij de plaatselijke bankinstellingen. Geef ons maar de ruimte, zegt Mevrouw S. uit Breda, want ik heb 16 gezonde kinderen, die nog allemaal bij me rond de tafel zitten. Als de bakker komt zeg ik ,,Toon" tegen hem, want hij is mijn 2e zoon. Hij brengt ons iedere dag minstens 10 broden I Ik koos 25 jaar geleden De Gruyter om de buitengewone kwaliteit en omdat ik meteen 10 s 11 broden per dag! de 16e en een prachtstuk! al het voordeel heb wat ik me maar wensen kan. In De Gruyter's winkel aan de Haagweg lever ik ieder jaar ongeveer 2000 gulden aan cassabons in. Dat is 200 gulden contant terug, die ik besteed voor mijn linnen kast. Ik zou dat extra'tje niet kunnen missen. (85) „Hoe nu?" zegt Aiglon gemelijk, terwijl hij vragend zijn borstelige wenkbrauwen optrekt. „Gij komt nogmaals mijn hulp inriepen? Heb ik al niet genoeg gedaan om u op de troon van Napels te krijgen? Ik heb Aram en zijn dienaar gevangen genomen en naar die afgrond in het gebergte ge voerd, opdat gij hem zoudt kunnen bevrijden en hem aldus tot uw bondgenoot maken. Ik heb mij deern* door u laten gevangen nemen en mi met geketende polsen naar Napels laten slepen, om voor de koning te getuigen, dat ik alles in opdracht van Balthazar gedaan had. Dat was mijn rol in dit komediestuk en ik heb hem gespeeld zoals de af spraak was." „Luister, Aiglon," valt Prins Angelo hem in de rede, „er is iets gebeurd waarop wij niet gerekend hadden. Tijdens het toernooi, toea wij de strijd al bijna gewonnen hadden, heeft zich een vreemde snuiter Mi de partij van mijn breeder ge schaard. Hij ziet er uit als een verklede nar, maar hij verslaat mijn ridders stuk voor stuk alsof het krachteloze knapen waren. Mijn plan is nu als volgt: Gij trekt Orlando's wapenrusting aan en zet deze helm op, zodat niemand u zal herkennen. Eerst laat ik Aram tegen dia duivelse jonker vachten en mocht dia hat niet kunnen winnen «ij kunt het aekar." (Wordt vervelgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2