Veenendaal moest hard werken voor 4-2 zege op Germania m i Albert Heijn DE VALLEI io 4 René Verdediging van DOVO uitstekend in vorm tegen koploper DES Eerste tandjes - eerste obligatie! Twee schattige japonnen Voor de Jeugd Verdiende 1-2 zege PJ Officiële Bekendmaking Albert Heijn Koffie prijzen Koko's banket^ 12 Gemberkoek Groninger koek DE VISOTTER HET RODE KIEZEL STEENTJE FEUI LLETON Veenendaal, een kleine inzinking weer te boven, heeft met 42 van Ger mania gewonnen. De Veenendalers heb ben echter hard voor deze overwinning moeten vechten, want de Groesbekers gaven kranig partij. Vooral in de eerste helft waren zij beslist niet de mindere ploeg en de 21 voorsprong van Vee nendaal was toen niet verdiend. Eerst na de rust, toen ook de Veenendaaise defensie er wat beter in kwam, kon men van een Veenendaals overwicht spreken, alhoewel de aanvallen van de bezoekers ook toen niet van gevaar ont bloot waren. De eerste 20 minuten van deze, soms wat harde, wedstrijd waren geheel voor Germania. Menige aanval rolde op de veste van Cornelissen af en de Veenen daaise achterhoede kon in deze periode soms slechts met kunst en vliegwerk red den. Een goede aanval van Germania leverde in de 18e minuut het eerste doel punt op toen de Veenendaaise achter hoede de bal maar ten dele kon weg werken en de vrijstaande Cilese met een goed en onhoudbaar schot de score open de (0—1). Voor Veenendaal geen best be gin en het ging er donker uitzien, want de thuisklub kon maar geen vat krijgen op het spel van de gasten. Enkele minuten later zat de bal dan ook al weer in de touwen, maar scheids rechter Gerritsen had reeds voor buiten spel gefloten. Eerst nu kwam Veenendaal er beter in en kwam men geleidelijk ondêr de druk vandaan. In de aanvallen kwam veel meer vaart en uit één van deze kon rechtsbinnen Nellesteyn de score weer in evenwicht brengen. Een zeer fraaie redding van Cornelis sen, die zich heldhaftig op de bal wierp behoede Veenendaal voor nog weer een achterstand. Beide ploegen wogen nu goed tegen elkaar op en het was Veenen daal, dat het eerst sukses had. Een ach terwaartse kopbal van Van de Weerdhof werd door de Germania-keeper op prach tige wijze uit zijn doel geranseld, doch de bal kwam voor de voeten van P. Muller, die met een keihard schot de keeper nu kansloos passeerde. Met deze 21 stand ging ook de rust in. Na de tee was Veenendaal iets sterker, doch het doorzettingsvermogen van Ger mania zette de Veenendalers steeds weer een voet dwars. Door G. van de Weerdhof werd de Vee nendaaise voorsprong tot 31 vergroot, maar de gasten hielden stand en zagen kans deze achterstand tot 32 te verklei nen. Er bleef nu spanning heersen. En kele malen ontkwam het Germania-doel ternauwernood aan een doorboring, o.a. bij een goede kopbal van Cees Heikamp tegen de lat. Het pleit echter ook voor de Groesbeekse doelverdediger, dat de score in deze periode niet werd opge voerd. Vier minuten voor het einde werd de srijd definitief in het voordeel van de thuisklub beslist toen wederom Van de Weerdhof, steeds weer een van de besten in de Veenendaaise ploeg, de stand op 4—2 kon rbengen. Met deze stand kwam ook het einde van een interresante strijd. SPRINGPLANK VOOR RIJLESSEN Londen is „Rospa House" rijk, een instelling van het koninklijk genoot schap ter voorkoming van ongevallen. Daar gaat men in een imitatie-auto zit ten en wacht af. Er komt beweging, want de toekomstige auto-bestuurder bevindt zich tegenover een rolprent, die bij de auto-bestuurder in spe de indruk doet ontstaan dat zijn wagen reeds flink rijdt. Plotseling verschijnt het woord „links afslaan" of men krijgt opdracht direkt vaart te minderen; voor de van kleur veranderende verkeerslichten moet men tijdig stoppen, enz. Zodra men meester is op dit imitatie-dashboard kan men met de praktische rijlessen beginnen, aldus kan men met zo min mogelijk risico, tijdverlies en onkosten het rij- vaardigheidsexamen afleggen. Volwassenen en kinderen leren in dit instituut, volgens hetzelfde systeem, hoe zij zich op de weg hebben te ge dragen. Zo ontstaat er een prettiger verstandhouding tussen automobilisten en voetgangers. Laten wij dit tenmin ste voorlopig hopen, ondanks het feit dat de voetganger terecht of ten on rechte, dit willen wij hier in het mid den laten zich meestal als opgejaagd beschouwt. „Een mooie start" vindt Mevr. A. P. te A. de AH-Obligatie, die haar dochter Martini later meekrijgt. (Brief ter inzage.) D.O.V.O. leverde zaterdag een uit stekende prestatie tegen koploper D.E.S., door deze ploeg een 21 nederlaag toe te brengen. De zege was voor de Vee nendalers volkomen verdiend en de teoretisehe kans op het kampioenschap is nu weer vergroot. Vooral de achter hoede van de Veenendalers stak deze middag in een bijzonder goede vorm. Voor de rust gingen beide partijen goed tegen elkaar op en waren de aanvallen HET AROMA VAN DE VANILLE Het aroma en de geur van de vanille is het gevolg van een fermentatieproces. Het wordt veroorzaakt door de vanil- line, die pas veel later uitkristalliseert. De witte kristallen ziet men daarna aan de buitenkant van de vrucht. VEENENDAAL—GERMANIA Muller heeft het zwaar te verduren: drie tegên één. waarmede u gedurende de gehele dag in de puntjes gekleed bent. In het bijzonder de werkende vrouw verkiest bij voor keur de gedegen kleding, wel chique, maar niet opvallend. Daarbij komt nog de voordelige metrage (nog geen 3 meter) een reden te meer, om deze aardige mo dellen te maken. Van tweed het vlotte model in smal sil houet. Knopen zou u dén met een beetje zorg moeten uitzoeken, omdat daarmede de middellijn smaakvol kan worden ge accentueerd, ook een aardige lederen ceintuur zal goed tsaan. Het witte kraag je kan altijd mooi schoon zijn, omdat u er immers een tweede voor het verschonen bij maakte, en het staat altijd vriendelijk. Twee zakkleppen accentueren op moder ne wijze de heup en maken daarmede de rechte lijnen iets losser. Van gestreepte stof het jeugdige japonne tje met een Bobbedkraagje en mouw biesjes. De rok is recht geknipt. Vrolijk staat de grote zak, waaruit men zo nu en dan eens een licht gekleurd pochet je kan laten steken. Een gekleurde ceintuur is niet beslist noodzakelijk, maar het zou toch modern en chique staan. Dit leuke model is heel gemakkelijk te maken en is buitengewoon praktisch in het dragen. Deze beide modellen kunt ook u bezit ten. Zij zijn genomen uit Beyers Mode en kunnen volgens het daarbij gevoegde raderblad zelf geknipt en genaaid wor den, zoals alle modellen uit dit praktische modeblad. Patronen te bestellen bij de administratie van dit blad. van DES beslist niet zonder gevaar. De DOVO-achterhoede hield echter moedig stand en de Veenendaaise doelman Van de Pol behoefde deze middag in het ge heel niet onder te doen voor de nationale keeper, Woudsma aan de andere kant van het veld. Voor de rust nam DOVO een kostbare voorsprong door middel van een goed doelpunt van W. van Zetten. Na de tee was het weer een gelijk op gaande strijd, waarbij de DOVO-defensie ook nu weer uitblonk door het resolute ingrijpen. Na een half uur kon rechtsbuiten Van de Pol de voorsprong van de rood-witten vergrootten tot 02. Allea wat DES was kwam nu naar voren, maar het enige re sultaat, een doelpunt kort voor het einde gescoord, kon, de overwinning niet meer in gevaar brengen. De stand in deze afdeling is thans: DES 14 8 2 4 18 Sparta (E) 12 8 1 3 17 Spel. Genemuiden 13 6 5 2 17 DOVO 14 7 3 4 17 WHC 14 7 2 5 16 VVOG 13 6 3 4 15 Apeldoorn 12 5 3 4 13 SVVN 14 2 4 8 8 Excelsior '31 13 3 0 10 6 Ermelo 13 2 1 10 5 SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen maakt bekend dat hij verhinderd is om vrijdag 6 april a.s. spreekuur te houden. Rhenen, 29 maart 1956 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL Wat een allerveiligst bezit voor uw allerliefste bezit. En wat een prettige manier om er aan te komen. Met boodschappen doen bij Albert Heijn... Albert Heijn, die nooit de gulle gever speelt op kosten van de klant; geen kwasi-cadeaus of z.g. kortingen, die u zelf eerst hebt betaald. Albert Heijn, waar kwaliteit het hoogste woord en prijs de laagste cijfers heeft. U ziet precies wat u betaalt, maar óók wat u bespaart. En die besparing kunt u, helemaal vrij willig, beleggen in een AH-Klantenobligatie. Met hoge vaste rente en winstaandeel. (Dit jaar 7% 0 tot Kom óók naar de kruidenier waar voordeel inderdaad voordeel Kom deze week nog naar is. Drie redenen om. bij AH te kopen 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente winstaandeel nu nóg 25 ct lager «n pak A.H. Thef een pak Boffie Koffie Oranjemerk dessertkoffie van 214 voor 189 Of Groenmerk h kwaliteit van 187 voor 162 of Bruinmerk Pittige koffie van 155 voor 130 AJs'roc'atie bij Boffie koffie krach"gste, de geurigsle Zaanse koeken onze specialiteit vol fijne gember een „reuze" koek. 55 250 gram 59 Per stuk 65 Per stuk 95 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE VIEREN HUN VERJAARDAG? 2 april Beppie Schoonderbeek; 3 Martha van Zetten; 4 Dik v. d. Lustgraaf. 5 Laurens Roks 6 Henny v. Leeuwen 6 Eli v. Essen 7 Lize v. Engelenburg 7 Jan M. v. Leyen 8 Ansje Rebergen 9 Jan Achterberg 9 Tea Keman 10 Evert Hasselaar. ZILVERPAPIERAKTIE In dank zilverpapier ontvangen van: Henny van Leeuwen Matty en Japie Budding André en Beppie Onderstal Corrie van de Kraats Betty van Kooten Emma en Ria van Schuppen Aartje van de Kraats Hermien en Theo Bruselot Hansje Rademaker Ali en Rijk van de Scheur Tineke Kok Willy Diepeveen D. Bos Jan Marinus van Leyen Dik en Gert Overeem. KORRESPONDENTIE Beste Gert, Fijn, dat ik weer eens een briefje kreeg van jou. En je wilt me de volgende week weer schrijven? Prachtig. Weet je wat je me dan eens allemaal vertellen moet? Hoe oud je bent en in welke klas je zit. Of je broertjes en zusjes hebt en of je voetbalt. Zie, dan leer ik je een beetje beter kennen. Dag hoor! Hartelijke groeten van Tante Jos. Oplossing raadsels II. allebei even ver. III. o - olm - prisma - olifant - piano - Ina - t. Olifant. NIEUWE RAADSELS 1. 1. Mijn oom vertelde mij, dat hij ge boren was in een schrikkeljaar, nl. in 1900. Waarom is dat niet waar? 2. Vier jongens verdelen een appel. Piet krijgt de helft van de helft. De drie an dere jongens verdelen de rest gelijkelijk onder elkaar. Wie krijgt het kleinste stuk? 3. Kees heeft drie touwen. Het eerste heeft draagkracht van 10 kg, het tweede van 30 kg en het derde van 100 kg. Als hij de drie touwen aan elkaar knoopt, hoe groot is dan de draagkracht? II. Onderstaande woorden en lettergre pen vormen een spreekwoord als je ze in goede volgorde plaatst. der, snij, is, het, leer, men, an, den, goed, mans, van, rie. III. Hoe zeg je honderd jaar in één woord? De visotter is vrij zeldzaam geworden in ons land. Hij komt natuurlijk het meest voor op plaatsen waar veel water is. De otter heeft een hol, waarvan de ingang onder water zit. Het hol zelf niet natuurlijk, want de otter is geen water dier. Wel kan hij geweldig goed zwem men. Jammer dat er domme mensen zijn die jacht op hem maken (al is hij door de wet beschermd) en zo het ras der vis- otters met uitsterven bedreigen. (Vervolg. konden rijden. Dan zou het steentje weer in het donker komen te liggen en weer zou het misschien tientallen jaren niets meer van de wereld zien, omdat het be hoorde tot een nieuwe weg. Maar het ging niet goed. De vrachtwagen reed door een dorp, over een straat waar veel kui len in zaten. Het rode steentje danste ge woon boven op de hoop en toen de chauf feur een bocht moest nemen werd het van de vrachtwagen geslingerd. „Waar kom ik nu terecht?", dacht het steentje. Wel, het vloog door een open raam een kamer bin nen. Dicht bij dat raam stond een tafel en daaraan zat mijnheer vano Duren een bord soep te eten. Er was een beetje soep overgebleven van de vorige dag en om dat mijnheer van Duren zo erg dol op soep was, had hij, zomaar midden op de middag, het pannetje soep uit de kelder gehaald en dat op een petroleumstelletje warm gemaakt. Nu zat hij heerlijk te ge nieten, terwijl zijn vrouw de kamer wat opruimde. Juist wilde hij een heerlijk balletje ge hakt op zijn lepel scheppen, toen er met een harde tik iets in zijn bord terecht kwam. De soep spatte over de rand juist op zijn mooie nieuwe stropdas. „Wat is dat nou", riep hij, „wie gooit iets in m'n soep?" Zijn vrouw kwam haastig aanlopen, maar ze wist ook niet wat er aan de hand was. Ze haalde gauw een nat doekje om de mooie das van haar man schoon te maken. Mijnheer van Duren roerde eens in de soep en toen vond hij het rode steentje. „Wel heb ik het ooit", gromde hij, „dat heeft zo'n lelijke kwajongen van de straat gedaan." Hij-gluurde naar bui ten, maar er was geen jongen te zien. Kwaad gooide hij het steentje door het open raam en at de rest van zijn soep op. Er had wel een steentje in gelegen, maar mijnheer van Duren hield te veel van soep om wat op zijn bord te laten staan. Nu lag het rode steentje op straat. Wielen van auto's reden over hem heen, allerlei mensen gingen voorbij, maar niemand keek naar het steentje, dat toch zo mooi glinsterde. Toen kwam er een klein meis je langs. Ze zag het kiezeltje en raapte het op. Ze stopte het in de zak van haar schortje en daar lag het, tussen lintjes en een paar zoutdropjes, wat knikkers en twee wasknijpers. Het meisje was blij met het steentje. Thuis poetste ze het nog gladder met haar zakdoek en toen kreeg het steentje een plaats in haar poppen huis, bovenop een kastje. Dat stond prachtig. De zon scheen door het raam en het steentje glinsterde steeds meer. Dat was ook wel, omdat het zo blij was dat het zo'n mooi plaatsje had gekregen. Het was best tevreden. Na die lange reis in het ijsveld, na handerden jaren in de don kere grond te hebben gelegen, was het nu ontkomen aan de bestemming op de nieu we weg wéér in de grond gestopt te wor den net als al die andere kiezelstenen die door de mannen van de Veluwe waren gehaald. door H. Westenberger Vertaling: Minny Musaph Blijdenstein (41) Jo drukt zijn ogen nog stijver dicht. Hoe lang zo'n nacht duren kan! Hoe moeilijk is het om een mens om te pra ten en hem zo'n briefje in zijn hand te gevenWat lopen er 's nachts veel mensen op straat en wat wordt er dan nog gewerkt! En wat voor mensen! Die oude vrouw dat kind, dat die kreu pele bedelaar moest helpen die twee Arabische jongens die vriendelijke krantenman, ja, die was aardig, al was het dan ook honderdmaal een vuile Griek. Twee mensen zijn door Jo's briefje naar het café „Charlotte" gegaan. Ten minste twee, die hij zeker weet. En hoe zal hij nu ooit te weten komen wat ze daar verteerd hebben? Op goed geloof aannemen, wat ze hem zullen geven? O nee, maar Nu opent Jo de ogen: Voor de gek zal hij zich niet laten houden? Hij wil het geld hebben, dat hem toekomt. Hij had moeten zeggen: „Ik ga niet naar huis, voor ik mijn geld heb". Naar huis! Jo sluit de ogen en ademt diep. Brrrrde weg naar huis. De eerste vroegtram naar Ramleh. Nevel. Kou. Een miezerige regen. Honger. En moe moeMoet hij dan juist op zo'n afschuwelijke manier geld ver dienen? Zou het niet anders kunnen? Maar acht dagen zal ik het toch vol houden, denkt Jo, en voelt met wel behagen hoe hij al weer zachtjes begint in te dommelen „Zeg Jo!" Dat is de stem van RenéMet een ruk zit Joachim rechtop. René zit op in bed; wild kijkt hij uit zijn ogen. „Zeg, ik heb veel te lage tempera tuur! Vijfendertig vijfzou ik er nou tussenuit knijpen?" Jo is al uit bed. „Och onzin! Laat eens kijken! Kom, we zullen nog ®ens opnemen Gehoorzaam legt René de thermome ter onder zijn arm. „Hoe was het van nacht?" vraagt hij. Jo geeuwt: „Och, niets bijzonders. Twee Engelsen heb ik er heen geloodst, verder niets." „En het café? En de eigenaar?" „Alles all right 'n solide zaak!" zegt Jo branie-achtig. Waarom zou hij de zieke nog meer opwinden? En per slot van rekening zal dit café zeker niet minder solide zijn dan alle andere nachtcafé's! „En het geld? Hoeveel heb je mee gebracht?" examineert René verder. Joachim keert zich om: hij vouwt zijn slaapzakken op. „De afrekening gebeurt eens in de drie dagen." „Hm, en als ze je nu eenvoudig niet betalen?" „Idioot!" zegt Joachim, maar zonder de minste overtuiging. Dan zwijgen zij, totdat René de ther mometer te voorschijn haalt. „Ja, te lage temperatuur.. Wat nu?" René heeft wel eens gehoord, dat je kinine kon nemen. Kinine, maar dat is vergift. Wanneer moet je dat innemen? En waarvoor? En hoeveel? Joachim zet thee en snijdt brood, en René krijgt weer een vrese lijke hoestbui en klaagt over steken in de borst en in de rug. „Hol toch eens naar een apotheek en vraag iets, dat die pijn overmaakt!" vraagt hij tussen twee hoestbuien door. Maar Jo, die hem ondersteunt en een glas water gereed houdt, schudt het hoofd: „Nee, dan moet er maar meteen een dokter komen!" „Die ons verraden zal!" brengt René er met moeite uit. Jo kijkt hem lange tijd aan. Zijn mondhoeken zijn naar beneden gezakt. Misschien komt het door moeheid, door het zo late naar bed gaan: maar misschien is het wel het eerste teken, dat hij in deze dagen de kinderschoenen uitgetrokken heeftIk zal wel zor gen, dat we niet verraden worden!" zegt Jo. Meer zegt hij niet. En René is er mee tevreden Hij is er gedurende de laatste dagen aan gewend geraakt, te doen wat Jo zegt. Dikwijls geeft het hem een heerlijk gevoel van rust, zijn hoofd te kunnen neerleggen met de gedachte: „Nou, best, Jo zal het wel weten, wat hij doet! Maar als ik weer beter ben, wordt het natuurlijk allemaal weer anders! be looft hij zichzelf en rolt zich in de nieuwe wollen deken. Twee uur later staat Joachim in een witte kamer, wit zijn de muren, wit is de stenen vloer, wit het melkglas in de deuren, en wacht rillend van moe heid tot hij bij Dr. Achmed Zohagul zal worden binnengelaten. Zohagul.Waarschijnlijk een Turk. Of iemand uit de Levant. Dat is juist wat hij hebben moet en daarom heeft Jo uit de vele naambordjes van dok toren deze uitgekozen. Naar een Europese dokter kon hij ze ker niet gaan! Maar zelfs met deze Dr. Zohagul zal hij heel voorzichtig moeten zijn. En diplomatiek. Hij luistert, achter de melkglazen ramen spreken twee mannen met ge dempte stemmen. Nu klinkt het gezoem van een instrument, een deur gaat open, een schel weerklinkt door het huis, en een schaduw verschijnt op de melk glazen deur. Nu! denkt Jo en hij voelt het bonzen van zijn hart. De deur gaat openJo ziet een lange, magere man, maar met een ge bruinde tint, het onderste deel van zijn gezicht gaat schuil onder een donkere bakkebaard, waarboven een paar zeer rustige, reebruine ogen glanzen, zijn voorhoofd is hoog en jong. Jo glimlacht beleefd en plotseling krijgt hij het gevoel alsof het allemaal niet zo erg zal zijn, als hij zich eerst heeft voorgesteld Dr. Zohagul glimlacht «ven«en« en wenkt Jo binnen te komen. Jo struikelt over de drempel. Of hij vast wil gaan zitten, verzoekt de dokter, terwijl hij nog even in de kamer rond loopt, een paar dingen verschikt en een paar kastjes sluit. Nu gaat hij in de leuningstoel achter zijn bureau zitten, bestudeert een ogen blik zijn nagels en slaat dan pas de ogen naar Jo op. „Wel?" Joachim zit op het randje van zijn stoel en verbaast er zichzelf in stilte over, dat hij op zijn klein stukje stoel zitten kan. „Wel?" vragen de bruine ogen tegen over hem. Joachim haalt diep adem. In zijn lichtblauwe ogen is een uitdrukking van ontroerende hulpeloosheid, maar zijn stem is vast. „Ehik ben gekomen, omomzoudt u mij als 'tu be lieft kunnen zeggen, hoe longontsteking zich in het eerste stadium openbaart?" „Jawel, dat zou ik je wel kunnen zeggen. Maar waarom? Denk je, dat je longontsteking hebt?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4