Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken S Veenendaalse grond- en huiseigenaren voelen zich zeer ten achter gesteld OPLICHTERS SLAAN HUN SLAG pONTIAC Weer grootse Sparta-uitvoering de VALLEI-riks Appels bloeien in het zuiden eerder dan in het noorden Wist l/.... AGENDA RENSWOUDE Waar is ELST AMERONGEN RHENEN Fa. F. TAK Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 6 APRIL 1956 No. 27 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Qverberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Beslissing Gereformeerde Gemeente Hoofdstraat Waterleiding stukgestoten door dragline Veenendaals Rode Kruis won opnieuw kampagnebord iiiül!! ii!!!üi!'i!lii'*jii'iïiii'ii!i: Visakten en hengelbewijzen Veenendaalse athletiek- successen in Arnhem Nieuwe telefoonaansluitingen Nieuwe telefoonaansluitingen T 948070 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Verschil kan wel eens 19 daqen bedragen Rhenens waterleiding functionneerde normaal Biljartkampioenschap van Rhenen Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL 1TÏserse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens een vergadering: van de vereniging van grond- en huiseigenaren in Veenendaal en omgeving in hotel „De Korenbeurs", waarbij o.m. als deskundige het woord werd gevoerd door drs. A. W. Hermse uit Den Haag, was men het er over eens dat grond- en huiseigenaren niet alleen ten zeerste worden achter gesteld bij andere bevolkingsgroepen, maar zelfs in niet geringe mate worden gedupeerd door overheidsmaatregelen. Een en ander is een gevolg van de huidige huurprijspolitiek en het regelend optreden van de overheid ten aanzien van het vaststellen van grond- en pacht prijzen. Verschillende Veenendaalse grondeigenaren voelen zich in het bijzonder tekort gedaan. Zy zijn wel bereid hun grond ten behoeve van de woningbouw te ver kopen maar de prijzen welke de gemeente durft te bieden zijn eenvoudig be lachelijk. Duidelijk werd evenwel dat het hier geen specifiek Veenendaals ver schijnsel betreft. De regeringspolitiek ten aanzien van een en ander gaat uit van de opzet het inkomen en de waarde van onroerend goed zoveel mogelijk te stellen op basis van 1940 en wel in het kader van het streven tot uevriezing van net üueiusioos inkomen (rente, huur, pacht, e.d.), zo verklaarde de heer Hermse. VOOK HET BUUWliN VAN GOEDKOPE WONINGEN Na te zijn ingeleid door de voorzitter van genoemde Veenendaalse vereniging, mr. W. A. van Es, die o.m. zei verheugd te zijn over de redelijke belangstelling voor deze vergadering, begon drs. Herm se zijn betoog met erop te wijzen dat de moeilijkheden zijn voortgevloeid uit de hamster- en prijsopdrijvingswet, inge steld kort voor de oorlog. Deze prijsstop beeft de gehele oorlog door en ook na de bevrijding goede diensten bewezen. Voor wat betreft de grond- en huur prijzen was deze vooral belangrijk bij de ekonomische wederopbouw van ons land want de arbeiders die een zo belangrijk aandeel in dat herstel moesten leveren, moesten zo goedkoop mogelijk kunnen wonen. Intussen echter is Nederland er weer boven op en geleidelijk werden de prijsbeheersings- en distributiemaatrege len opgeheven. Niet echter voor de grond- en huur prijzen. Hier bleef de kontrole gehand haafd. De eigenaar van een woning heeft zelfs nog niet eens beschikkingsrecht over zijn bezit. Evenals de pachter heeft ook de huurder een machtspositie ver kregen, o.m. in de vorm van huurbe- scherming. ARBEIDSLOOS INKOMEN Sprekende over het feit dat de regering de waarde en het inkomen van onroeren de goederen blijft stellen op basis van 1940, merkte de heer Hermse op dat, be wust of onbewust daarbij ook nog gere kend wordt in guldens die, vergeleken met 1940 nu eigenlijk nog maar 30 waard zijn. Onroerend bezit is derhalve alleen daardoor al tot een derde in waarde te ruggebracht. Verder wees in 1949 de in dex van onderhoudskosten al 348 aan (is 100 in 1940). Eigenaren krijgen eenvoudig geen gelegenheid een en ander aan de huidige geldswaarde aan te passen, ook niet nadat dit in de na-oorlogse jaren zonder mokken als een offer voor het ekonomisch herstel van ons land werd Zaterdagavond a.s. om 7 uur komt de Ger. Gem. (Hoofdstraat) bijeen ter ver dere bespreking en beslissing inzake een eventuele overgang van deze gemeente naar een ander Kerkgenootschap. dat voor de in september a.s. te houden VEWIBETO III reeds meer dan 25 aanvragen voor standruimte van grote bedrijven van buiten de plaats zijn bin nengekomen? dat de velen die eerste Paasdag 's avonds bij de Bergweg alleen maar kwamen kijken of er veel publieke be langstelling was voor het enorme paas vuur dat daar zou worden ontstoken, kan worden medegedeeld dat dit vuur is uit gesteld tot maandag 1 april 1957 dat mej. W. F. Schoeman, verblij vende in het Nederlands Sanatorium Ka mer 303 te Davos-Platz in Zwitserland, nog steeds zeer veel post e.d. ontvangt uit Veenendaal en omgeving? dat zij niet allen persoonlijk kan bedanken en ons vraagt dit namens haar op deze plaats te doen? dat de deelname voor het van 13 t.m. 21 april in Veenendaal te houden grote Ritmeester Schaaktoernooi over weldigend is? dat er gezien de plaatsruimte ech ter niet meer dan 180 schakers aan kun nen deelnemen? dat het vanmorgen tegen half acht, tijdens de grote verkeersdrukte van dit uur, een gepers en geduw van belang was op het smalle houten bruggetje bij de Vaartbrug? dat fietsers, auto's en bussen maar door en haast over elkaar heen reden om toch maar over dat bruggetje te kunnen komen? dat deze levensgevaarlijke situatie temeer bewees de grote waarde van de nieuwe verkeerslichten? dat deze beveiligings-installatie vanmorgen echter niet op zijn post en er evenmin een verkeersagent in de buurt was? dat wij er bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet achter waren geko men wat de oorzaak was van het man keren der verkeerslichten die anders iedere dag prompt omstreeks 7 uur op hun plaats staan? IIIIHMIIIIII 11 ii mil in ii Vrijdag 6 april II (In geb. Leger des Heils, Flui- tersstraat) 7.45 uur, bijzondere bijeenkomst van broeder-kadet- ii ten Kweekschool Amstelveen. Zaterdag 7 april (In geb. „Eltheto") uitvoering van Chr. Dameskoor „De Lof- li stem" o.l.v. de heer C. Budding. Donderdag 12 april II (In geb. Eikenlaan) Grote uit- voering gymnastiekvereniging „Sparta" Vrijdag 13 april (In geb. Eikenlaan) Grote uit voering gymnastiekvereniging Sparta" Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film „Paniek in het circus" en van dinsdag t.m. donderdag „De Koning der Zuidzee". aanvaard, en evenmin nadat reeds meer malen werd toegezegd dat ook de ver huurders het volle pond zouden krijgen. Wij als vereniging doen niet aan poli tiek, maar toch zie ik hierin de grote in vloed van de PvdA die als SDAP van vroeger in het verleden steeds een hekel had aan arDeidsioos ïnxomen. io:n heeft minister Lieftink gezegd dat de Huiseige naren een belangrijke funktie vervullen in de maatschappij als leveranciers van woningen. De vergelijking met een obli gatiehouder die niet anders doet dan couponnetjes knippen gaat hier dan ook niet op. Nu de ekonomische toestand weer ge zond is vragen ook wij als grond- en huiseigenaren ons deel in de welvaart. Het klimaat voor eigenaren van onroe rende goederen is echter nog steeds on gunstig. Bij de huidige kabinets-kombi- natie is geen koerswijziging te verwach ten. Er zijn wel krachten in de regering, die er van overtuigd zijn dat het zo niet langer gaat. Zelfs de PvdA-minister Mansholt heeft zich in deze richting uit gelaten. Deze bewindsman heeft terecht gezegd dat de waarden en prijzen van 1940 geen enkele basis vormen omdat ook toen de prijzen afhankelijk waren van vraag en aanbod. HET KAN OOK OM NIET De heer Hermse sprak] verder over de terreur van de prijzen-kontrole. Wanneer de overheid zulke absurd lage prijzen geeft voor vaak goede kultuurgrond, die bestemd is voor woningbouw is het toch niet verwonderlijk dat de eigenaren in verweer komen en niet vrijwillig afstand doen en het op onteigening laten aanko men. Als het er toch om gaat die wo ningen goedkoop te bouwen dan kan de overheid de grond toch ook om niet af nemen. Maakt het zoveel verschil? zo vroeg de heer Hermse zich af. Het beste middel voor het verkrijgen van recht noemde spreker een hechte en sterke organisatie. In alle bevolkings groepen zien wij allerwege organisatie. Op het getal komt het aan. Ook dient men te overwegen op welke partij men straks zijn stem uitbrengt. Er zijn onge veer 300.000 grond- en huiseigenaren in ons land en wanneer ook de vrouwen meestemmen zijn dat 600.000 stemmen, dat is ongeveer 11 procent van het aantal kiezers, zo sprak drs. Hermse. Mr. Van Es dankte de spreker en wees beter gaat organiseren en zich zal aan- er op dat de Veenendaalse vereniging van grond- en huiseigenaren zich nu ook sluiten gij de Bond van Grond- en Huis eigenaren. Bij graafwerkzaamheden met een drag line nabij Veenendaal werd woensdag middag plm. 3 uur de perswaterleiding, die de gemeenten Woudenberg, Maarn, Scherpenzeel, Renswoude en Overberg van drinkwater voorziet, stuk gestoten, zodat deze plaatsen van water waren ver stoken. Het personeel van de N.V. Veenendaal- sche Waterleiding Maatschappij slaagde erin de herstelling in korte tijd uit te voeren, zodat ongeveer half acht in de avond de waterlevering weer doorgang kon vinden. In de kortgeleden gehouden Distrikts- vergadering van het Nederlandse Rode Kruis werd namens het hoofdbestuur medegedeeld, dat de afdeling Veenendaal ten tweede male geslaagd was het kam pagnebord te veroveren. Ditmaal betrof het de Inzamelingsaktie 1955 welke met een tatoal ad f 5279,37 het hoogste percentage van het streefbedrag, nl. 106,4 opleverde. Vergezeld van een schriftelijke geluk wens mochten de afgevaardigden het fraaie kampagnebord 1955 in ontvangst nemen, uit handen van de Kringkommis- saris. Illll III, 1111 Mil IIIIII, 11 III, III AUTOBOTSING BIJ RIJKSWEG 12 Woensdagavond vond bij de afrit van de Rijksweg 12 op de Nieuweweg een aanrijding plaats tussen een personen auto, bestuurd door burgemeester G. uit Emmen en een vrachtauto van een Vee nendaals expeditie-bedrijf. De personen auto verleende aan de vrachtauto geen voorrang. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voorv alleen de personenauto werd flink beschadigd en moest naar een garage worden gesleept. BEROEP In de vakature van ds. Slofstra is door de Chr. Geref. Kerk thans een beroep uitgebracht op ds. P. Heerma, Chr. Geref. predikant te Groningen. De burgemeester der gemeente Veenen daal maakt bekend dat van heden af aan het politiebureau kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren tot het aanvragen van visakten en hengelbewijzen voor het sei zoen 1956—1957 Aanvragen dienen uiterlijk 30 april a.s. ingevuld en ondertekend aan het politie bureau te worden ingeleverd. Leden van de hengelsportvereniging ,,De Rietvoorn" alhier zullen door hun bestuur in kennis worden gesteld van een aparte aanvraagregeling. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de publikatie aan de gemeen telijke aanplakborden. De jaarlijkse uitvoering van de gym nastiekvereniging „Sparta" wordt gehou den op donderdag 12 en vrijdag 13 april a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Door het grote aantal leden van deze vereniging (ongeveer 700) moet de uitvoering de laatste jaren steeds op twee avonden worden gehouden. Alleen hierdoor is het mogelijk alle leden te la ten tonen, wat zij presteren. Tot de vorige keer is steeds een spe ciale avond voor de kleuters en adspi- ranten gehouden en daarnaast een uit voering, uitsluitend verzorgd door de grote adspiranten en de dames en heren. Dit jaar is het bestuur van „Sparta" hiervan bij wijze van proef afgestapt. Omdat nu toch alle groepen parallel klassen aanwezig zijn, zullen zowel op donderdag als op vrijdag alle leeftijden vertegenwoordigd zijn. Aan de ouders van de leden, die voornemens zijn de uitvoering op één van de beide avonden bij te wonen, wordt dus aangeraden goed bij hun kinderen te informeren, op welke avond zij zullen optreden. Het geheel belooft weer een uitvoering te worden, die de naam van „Sparta" zal hoog houden. Vermeld kan tenslotte nog worden, dat de Nederlandse kampioene, mevrouw L. Lens-Gerrietsen haar medewerking zal verlenen. Als leiders van de uitvoering treden op mej. C. van Barneveld, de heren E. van Asselt, W. Vaartjes en F. Leppers. Voor nadere bijzonderheden omtrent kaartverkoop en plaatsbespreken verwij zen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Tijdens in Arnhem gehouden wedstrij den voor het oostelijk athletiek-kam- pioenschap, waaraan door 25 personen werd deelgenomen, slaagde de V.A.V.-er Koos Diepeveen er in op de 1700 meter hardlopen vierde te worden in 5 min. en 26 sec. H. van de Kraats werd tiende. Het was de eerste wedstrijd voor deze Veenen daalse atleten op de lange afstand en zonder twijfel zijn zij nog veel belovend voor de Veenendaalse Atletiek Vereni ging. Morgen, zaterdag, starten de twee ge noemde atleten weer op de 1300 meter tijdens de door de vereniging F.I.T. te Zeist georganiseerde wedstrijden. 2630 Baars E., Bnurtlaan 87; 2730 Vebotex, Kerkewijk 37, b.g.g. 3014; 2590 Vermaas J., Herv. Predikant, Ker kewijk 96. WINKELIERSVERENIGING GEEFT BLAADJE UIT De Renswoudse winkeliersvereniging heeft besloten eens per 14 dagen een ge stencild blaadje uit te geven, met adver tenties en dergeijke van de leden der vereniging. Naar wij vernemen komt het eerste nummer deze week uit. ERGERLIJKE BALDADIGHEID De heer C. Vink plaatste onlangs bij zijn automatiek een huisje, waarin men rustig een hartig hapje kon oppeuzelen. Ongetwijfeld is dit een aanwinst. Het is echter betreurenswaardig, dat de jeugd, wat men dan jeugd noemt, want het zijn veeleer oudere opgeschoten jongens, die de zaak hier vernielen. Ver scheidene ruiten zijn reeds gesneuveld en in de deur worden door enkele jongens „gymnastische kunsten" vertoond. PRACHTIGE PARTIJ BILJART VAN C. VINK Het eerste team van de biljartvereni ging „Renswoude" speelde woensdag avond haar laatste kompetitiewedstrijd van dit seizoen tegen de biljartvereniging „B.V.R." uit Rhenen. Deze wedstrijd werd met 62 door de Renswoudenaren verloren. De eerste partij leverde geen winst op. De heer J. Vink was bijzonder slecht op stoot en kon er maar niet in komen. Zijn broer, de heer C. Vink, speelde heel wat beter en na een prach tige partij, waarin hij een gemiddelde van bijna 10 behaalde, werd hij glorieus winnaar. Zijn tegenstander, de heer B. van Ommeren, had een gemiddelde van 2,81. Ongetwijfeld biedt deze overwinning perspektieven voor het volgende seizoen. De heren C. de Fluiter en G. van de Kaa konden het ook niet tot winst bren gen, zodat men uiteindelijk met 62 ver loor. en Ds. E. E. DE LOOZE 25 JAAR PREDIKANT Donderdag 12 april a.s. zal het precies 25 jaar geleden zijn, dat ds. E. E. de Looze zijn intrede deed als kandidaat in de gemeente Renswoude. Van Renswoude vertrok ds. De Looze naar Den Ham en vandaar naar de Ned. Herv. gemeente van Gouda. Thans is ds. De Looze als predikant werkzaam in Hilversum. Donderdag a.s. zal in Hilversum een gedachtenisrede door de jubilerende pre dikant worden uitgesproken, waarbij ook een deputatie uit Renswoude vertegen woordigd zal zijn. 432 Deden A. N. van, Landb., Ubben- schoterweg 3; 436 Verdam A. J., Landb., Ubbenscho- terweg 1. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand maart werd aan het postkantoor te Veenendaal voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 135.837,31 en terugbetaald f 114.516,78. GESLAAGD Bij het te Utrecht gehouden eksamen slaagde onze plaatsgenoot de heer H. W. Laan als analyst. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij de firma L. Hey in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks weer met 2,50 ge stegen en 15,waard geworden. Een aardig sommetje dus alweer! Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood- gedrukt nummer. Dus is het tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer T 948070. Als u deze riks vóór a.s. donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie di- rekt in kontanten uitbetaald. De vinderspremie bedraagt thans dus f 12,50. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 „HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" De eerste opdracht aan de padvinders werd gegeven door H.M .de Koningin, en hield in, dat het paleis op de Dam te Amsterdam van buiten eens goed schoon gemaakt moest worden. Foto: Met enthousiasme togen de pad- vindsters aan het werk. KOLLEKTE VOOR ORANJE KINDERFEEST Volgende week zullen leden van de Elsterse Oranjevereniging huis aan huis rond gaan voor de a.s. Oranjefeesten voor de kinderen van de O.L. school en de kleuterschool. Het hoeft geen betoog dat wij deze kollekte van harte in de belangstelling van de Elsterse bevolking aanbevelen. Ds. ZUURDEEG KOMT Maandagavond wordt in „Buitenlust" voor de Ned. Protenstantenbond alhier een lezing gehouden door ds. J. Zuurdeeg, Ned. Hervormd predikant bij de Neder landse gemeente te Parijs. Ds. Zuurdeeg, die reeds eerder te Amerongen een lezing hield over het leven van de Nederlanders in de Franse hoofdstad zal deze avond spreken over het onderwerp: de priester arbeid beweging in Frankrijk en het kon- flikt met de Katholieke kerk. enkele artikelen tonen, weet moeilijk zijn keuze te bepalen. Wil reeds vertrekken, als de winkelier, die toch wil trach ten te verkopen, nog eens iets anders laat zien. Ja, de klant beslist. Een duur artikel, een érg duur artikel. „Maar dan wil ik het graag direkt hebben. Kunt u 't bin nen een half uur bij mij thuis laten bezorgen?" De winkelier, blij door de toch nog geslaagde verkoop, stemt vanzelfsprekend toe. Waarom ook niet? De klant geeft naam en adres op. Binnen 'thalf uur arriveert de loopjongen of bediende aan het opgegeven adres. Juist, de naam klopt. Nog voor hij echter heeft aangebeld, treedt een heer naar buiten: de klant. „Ah, is 't daar al! Dat is toch voor mij, nietwaar, van de firmavoorJuist, geef het pakje maar hier, ik neem 't mee. Ga maar naar boven, de deur is nog open, dan kun je tegelijk geld ont- Nog altijd zijn er lichtgelo vige en goedgelovige mensen, die het slachtoffer worden van oplichters. Die de mooie praatjes van de inderdaad veel vertrouwen wekkende heer voor waar nemen, zonder enig kwaad te vermoeden in de listig gespannen val lopen en dan soms achteraf nog niet kunnen begrijpen, dót zij of hoè zij beetgenomen zijn. Vele van die gevallen werden reeds in de dagbladen onder het kopje „Nieuws" gesignaleerd. Het blijft water naar de zee dragen steeds opnieuw tegen deze oplichterijen te waar schuwen, de mensen zullen er immers altijd blijven invlie gen. Het komt echter ook voor, dat lieden, die niet van het lichtgelovig slag zijn, bij de neus worden genomen, wanneer de oplichting zo ge raffineerd en tegelijk zo on schuldig schijnend is, dat re delijkerwijs geen mens arg waan zou koesteren. Meestal betreft het dan oplichting die veel weg heeft van diefstal. Even thuis bezorgen! Een goed gekleed heer be treedt een winkel, laat zich U- uit de afgelopen weken en heeft een temperatuur, die niet ver boven het vriespunt ligt. Een gevolg hiervan is, dat de warme lucht bij het passeren van het IJsselmeer belangrijk in temperatuur af neemt en de noordoostelijke provincies bereikt in sterk afgekoelde toestand. Een dergelijke situatie kan zich bijv. voordoen in de eerste week van maart, vlak na een strenge vorstperiode. Ook later in de maand blijkt de temperatuur in Friesland en Groningen moeilijk de hoogte in te willen en de bewoners in deze streken zijn door de ervaring zo wijs geworden, dat zij aankondigingen als „zachter", „warmer" en „stijging van temperatuur" beslist met een klein kor reltje zout nemen. Een fraai voorbeeld van sterke tempe- ratuurtegenstellingen is te vinden in het tijdvak 21 tot 31 maart 1955. In Staveren bedroeg de gemiddelde temperatuur over dag toen 4.5 gr. C„ in Maastricht7.5 gr. C.! Midden boven het IJsselmeer kwam een temperatuur voor van slechts 4 graden! Het behoeft nauwelijks betoog, dat de weersverschillen hun uitwerking niet missen op de plantengroei. Neem eerst maar eens het tijdstip van uitzaaien. De Zeeuwse boer vertrouwt het graan ge middeld tien dagen eerder aan moeder aarde toe dan zijn kollega in Groningen. (Voor het zaad merkbaar ontkiemt is een gemiddelde temperatuur van 5 gr. C. vereist!). Verder reageren de fruitbomen op het verschil in temperatuur op bijzon der duidelijke wijze, de ene soort meer dan de andere. Ten bewijze hiervan ge ven wij hier een gedetailleerd overzicht van de bloeidata van appelbomen tussen noord en zuid in 1954 en 1955. (Van onze weerkundige medewerker.) j Bijna iedereen in het land voelt zich' min of meer opgelucht, wanneer na een periode met strenge vorst eindelijk weer milder weer in de berichten wordt aan gekondigd. „Stijging van temperatuur" verwacht de radio dan en menige luisteraar denkt, dat de lente de volgende dag voor de deur zal staan. Soms strijkt er inder daad een snel opkomende warmtegolf vanuit het zuiden of zuidwesten over ons land, die de temperatuur een flink eind doet oplopen en een snel einde maakt aan de wintermisére. Vooral de zuidelijke provincies profiteren bij zo'n situatie vaak, omdat de aangevoerde lucht daar nog betrekkelijk „vers" aankomt en op haar tocht naar noordelijke regionen nog niet al te veel warmte heeft moeten af staan. De noordoostelijke provincies staan er in dit opzicht minder gunstig voor. Vóór de subtropische lucht in Friesland, Drente en Groningen arriveert, moet zij gesteld dat de windrichting zuidwes telijk is het IJsselmeer passeren. Het water van het IJsselmeer is evenwel nog lang niet „bekomen" van de strenge vorst Woensdagmiddag wfcrd tijdens werk zaamheden aan de nieuwe noord-zuid verbinding een elektriciteitskabel, gele gen nabij de Achterbergse spoorwegover gang geraakt, met als gevolg, dat o.a. het nieuwe pompstation van de N.V. Water leiding Mij aan de Reumersweg uitviel wegens gebrek aan stroom. Onmiddellijk werd het aanwezige nood- aggregaat ingeschakeld, hetgeen prima bleek te werken, zodat de kraantjes in de gemeente Rhenen rustig water bleven geven en de bewoners niets van de stag natie hebben gemerkt. De strijd om het persoonlijk kampioen- l schap biljarten van Rhenen duurt nog onverminderd voort. De laatste wed strijden werden gespeeld in café „De Driehoek", waarvan de uitslagen als volgt luiden: Car. brt. h.s. gem. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN Door de 14-jarige Henk Rebergen werd het eerste kievitsei in de uiterwaarden gevonden. Hij heeft dit eitje geschonken aan burgemeester Martens. G. v. Donselaar 100 19 18 5,27 C. Albers 36 19 9 1,89 M. Rosbag 23 12 5 1,92 B. A. Wegh 100 12 18 8,33 J. v. Baaren (1) 100 28 16 3,57 J. v. Baaren (2) 73 28 12 2,61 A. de Gooijer 100 23 26 4,35 K. Ziermans 46 23 8 2,00 L. Lammers 95 39 7 2,44 S. de Beer 100 39 12 2,56 EERSTE BROMFIETSENSHOW IN AMERONGEN Gedurende de laatste dagen van de vo rige week werd in hotel de Kroon voor de eerste maal te Amerongen een brom fiets-show gehouden. Het initiatief hier toe is uitgegaan van de heer P. van Vee nendaal. Een groot aantal bromfietsen werd tentoongesteld, van de meer een voudige tot de meest luxueuse. Een groot aantal bezoekers heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om het tentoonge stelde te bezichtigen en zonodig hieruit een keus te maken. Enkele extra beschikbaar gestelde prijzen gingen naar de heren Lammers en de Beer. De hoogste serie van de avond werd gemaakt door de heer A. de Gooijer met 26. De stand in het kampioenschap is thans als volgt: 1. B. A. Wegh 7 7 0 0 14 2. G. v. Donselaar 7 7 0 0 14 3. S. de Beer 7 4 0 1 9 4. M. Rosbag 7 4 0 3 8 5. A. de Gooijer 7 3 2 2 8 6. L. Lammers 7 3 0 4 6 7. J. v. Baaren (1) 7 2 0 5 4 8. C. Albers 7 1 1 5 3 9. K. Ziermans 7, 1 0 6 2 10. J. v. Baaren (2) 7 0 2 5 2 VOLLE BLOEI Zuid: gemiddelde Zeeland-Zuid-Limburg 1954 1955 Yellow 10 mei 10 mei Jonathan 11 mei 11 mei Clapp's 3 mei 3 mei Noord: gemiddelde Friesland-Groningen 1954 1955 Yellow 16 mei 28 mei Jonathan 21 mei 30 mei Clapp's 13 mei 18 mei Verschil: Noord-Zuid 1954 1955 Yellow 6 dagen 18 dagen Jonathan 10 dagen 19 dagen Clapp's 10 dagen 15 dagen (Bovenstaand overzicht is ontleend aan een rapport van de landbouwafdeling van het K.N.M.I., die onder leiding van dr. ir. Post in de lente en zomer onderzoe kingen uitvoert betrekking hebbende op de ontwikkeling van appelbomen, kastan jebomen e.d.) MAART NORMAAL De afgelopen maand maart kan als een normale maand worden gekenschetst. De temperatuur vertoonde weinig afwijking ten opzichte van de normale en ook over de regenval vallen weinig bijzondere dingen te zeggen. Tussen 21 en 31 maart maakten wij voorjaarsachtig weer mee met middagtemperaturer., die in het bin nenland dagelijks boven 11 gr. C. uit kwamen (hoogtepunt 21 gr. C. op de 24e in Twente). Jammer, dat een hogedruk- gebied boven Engeland juist gedurende de Paasdagen een einde maakte aan deze reeks. Het weer raakte toen totaal van slag met op de eerste Paasdag maximum temperaturen van 67 gr. C. en op de tweede Paasdag van 57 gr. C.! (Nadruk verboden.) yangen. Hier heb je 'n kwart je voor de moeite." De loopjongen gaat naar boven, klopt aan. Echter daar blijkt niets van de koop bekend te zijn. „Maar mijnheer beneden?" „Mijnheer? Dat is niet mo gelijk, mijn man is thuis. Man, kom 'ns even!" De bediende schrikt; hij begint te vermoeden, te be grijpen misschien. Hij holt naar beneden, maar wat dacht u? Dat de oplichter op hem gewacht had? De „koffer-truc" Dit is een van de gevallen, die het meest op letterlijke diefstal gelijken, die echter zeer vaak voorkomen, de politie kan het getuigen. In de hall van stations, voor stationsgebouwen, bij drukke tramhaltes staan altijd wel mensen te wachten die voor 't gemak hun koffer even naast zich hebben neergezet. Een moment van onoplettend heid misschien is dat zelfs niet nodig! daarvan maakt de dief gebruik, hij is daarin „geoefend". Hij gaat naast de wachtende staan en plaatst zijn koffer, die vrijwel het zelfde van uiterlijk is als die van de wachtende de dief heeft geduld en wacht zolang, totdat hij de juiste koffer in 'toog heeft naast de koffer van zijn aanstaand slachtoffer. Een ogenblik later loopt hij verder, neemt echter de kof fer van de wachtende mee.... Deze kan een moment daarna terloops naar zijn valies kij ken, ziet dit nog staan (het Van de koop noch van de koper (de vriendelijke, nette mynheer) is „boven" iets be kend. De loopjongen holt weer naar beneden, maar de oplichter heeft niet op hem gewacht verschil is immers miniem en il; wie denkt er nu aan dief stal?) en blijft rustig verder wachten en ontdekt de dief- stal misschien pas veel later. Vaak is de „oplichterskoffer" een weinig met waardeloze rommel verzwaard, zodat de reiziger zonder iets te bemerken „zijn" koffer mee neemt! En mocht de dief op heterdaad be trapt worden, dan kan 'ttoch nog een vergissing zijnDe koffers lijken zó op elkaar. Het geval van het meege geven kostuum Een man vertrekt naar het zuiden van het land om daar te gaan werken. Zijn vrouw vergezelt hem niet naar het station, omdat haar echtgenoot over veertien dagen toch thuis komt met (Zie verder pagina 2.) naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP EDE. In Ede zullen voor 30 april geen oranje-feesten worden georganiseerd als gevolg van het feit dat het Comitee Na tionale Feestdagen het bijltje er bij neergelegd heeft wegens gebrek aan geld. Men wil nu plaat9 maken voor een even tueel op te richten Oranjevereniging. In tussen is deze vereniging er echter nog niet. DOORN. Waarschijnlijk vanuit Doorn heeft zich een eigenaardige ziekte ver breid welke gepaard gaat met het op zetten van klieren en hoge koorts. Ook in Driebergen en Leersum en omgeving werd deze ziekte gekonstateerd. De hoge koorts is een van de verschijnselen van deze ziekte. Gevallen met dodelijkt afloop hebben zich nog niet voorgedaan. EDE. Tijdens de raadsvergadering van woensdagavond heeft wethouder O. C. v. Hemessen zijn ontslag aangeboden als wethouder van onderwijs en wel in ver band met zijn leeftijd. De heer Van He- messen heeft vanaf 1946 niet alleen de portefeuille van onderwijs beheerd maar ook geruime tijd die| van openbare wer ken, terwijl ook de belangen van volks gezondheid, landbouw en sportaangele- genheden aan hem waren toevertrouwd. De heer Van Hemessen is zeer gezien zo- wel bij zijn anti-revolutionnaire vrienden alsook bij zijn politieke tegenstanders. In de raadsvergadering van 25 april zal een opvolger worden gekozen. WIJZE WOORDEN ONZE GRONDFOUT De grondfout van de mens is luiheid. Zij ondermijnt in duizend vormen ons welzijn. (Feuchtersleben) fa. s bos Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1