Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken ZIEK ZIJN IN DE GOE DE OUDE TIJD Nog geen beslissing voor GereL Gemeente (Hoofdstraat) BUITENLANDERS IN PARIJS MULDER AGENDA RHENEN Fa. J. F. TAK ACHTERBERG 30e jaargang WOENSDAG 11 APRIL 1956 No. 29 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Amusements-show „Veel plezier" Het Ritmeester schaaktoernooi Dokter Annot slachtoffer van gasontploffing Handgranaat viel van auto Slachtoffers van gevaarlijke hoek „Unitas" Rhenen bestond zestig jaar Grebbewandeltocht op 14 april Hygiëne onbekend Nooit genoeg leprozenhuizen - Kleurrijke bloemlezing - Woningen vol lijken en krengen - Hoe de builenpest woedde - Waterdichte doodskisten - „Gezondbrieven" vereist - Peter de Grote's mislukte poging - Fantastisch hoge kindersterfte - Spons met azijn onmisbaar Biljartveren. „Veenendaal" kampioen Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL YiVfiirs uit de Omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, eik woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens de zaterdagavond in de kerk van de Gereformeerde Gemeente ge houden ledenvergadering is men we derom niet tot een beslissing gekomen over de al of niet aansluiting bij een ander kerkgenootschap. Hoewel het niet tot een stemming gekomen is, kreeg men wel de indruk dat het over- Voor vrijdag 20 april a.s. is door de supportersvereniging van de v.v. „Vee nendaal" een amusementsavond ge organiseerd waaraan o.m. zullen mede werken Willy Vervoort, Mieke Tel- kamp, Tonny Boucher en Hilly Alberti. Dit programma wordt gebracht onder de titel „Veel plezier" en wel in het gebouw aan de Eikenlaan en ten bate van het bouwfonds van de vereniging. Voor verdere bijzonderheden deze avond betreffende verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Met genoegen wijzen wij er nog even op dat voor het eerst ook een Veenen- daler is uitverkoren deel uit te maken van de sterke hoofdgroep van het Rit meester Schaaktoernooi dat vrijdag be gint, en wel de sterke hoofdklasse speler J. M. Veerkamp die in de reserve groep is ingedeeld. Dokter G. Annot werd zondagmid dag ernstig aan zyn handen en gezicht verwond door een ontploffing als ge volg van een lek in de slang van een gasfles in zijn keuken. Hij moest ter verpleging onmiddellijk in het Juliana- ziekenhuis worden opgenomen. Een be gin van brand werd door omwonenden snel geblust, zodat de gealarmeerde brandweer, die spoedig met de nevel spuit ter plaatse was, geen dienst be hoefde te doen. Door de steekvlam die vanuit de keuken op de eerste etage dwars door de woonkamer vloog, werd een spon- .lii.g \iiii de voo. ra.t cp liet tivttc.r van de Stationssingel geslingerd, ter wijl ook de bloemen, die op de venster bank stonden door de luchtdruk op straat geworpen werden. De dokter was met zijn vrouw in de aangrenzende kamer, toen een geluid uit de keuken tot de kamer doordrong. Hij ging naar het gasstel en sloot de kraan af. Onmiddellijk daarop volgde een ontploffing, toen het gas in de keuken tot ontbranding kwam door een kacheltje dat in de kamer stond. De dokter kreeg de steekvlam over zijn handen, gezicht en kleren. De gasfles, die nog half vol was, ontplofte niet. Dokter Engel verleende de eerste hulp aan zijn kollega, die even later met de auto van de chirurg dr. Rodenburg naar het Julianaziekenhuis werd ver voerd. Enkele tijdschriften die op een tafel lagen, vatten eveneens vlam, maar werden direkt uit het raam geworpen. Behalve aan zijn handen schijnt dok ter Annot ook brandwonden aan een knie te hebben opgelopen. TOERNOOI OM PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP GELDERSE VALLEI Zaterdag a.s. wordt in gebouw „Elthe- to" het jaarlijkse toernooi gespeeld met als inzet de kampioenstitel van de Gel derse Vallei. Evenals de voorgaande ja ren, wordt het toernooi georganiseerd door Climax en zal de heer P. Scheffer als bondsgedelegeerde optreden. Ongeveer 75 personen, welke zijn verdeeld over 10 klassen, hebben voor dit toernooi inge schreven. Voor elke klasse zijn twee prijzen beschikbaar gesteld. De winnaar bij de heren zal voor een jaar in het be zit komen van de wisselbeker, welke vo rig jaar is beschikbaar gesteld door sport- magazijn Albers. Er zal worden gespeeld op acht tafels, welk aantal, indien moge lijk, 's avonds wordt teruggebracht tot 1. Het toernooi begint 's middags om half twee. Ei iiiiiiiiiiiiiili mi uil it li mi i mui in iiiiii i in li iiiiii uil ui lil iii iiiii li in ii Ui Donderdag 12 april (In geb. Eikenlaan) Grote uit- II voering gymnastiekvereniging II „Sparta" H ïl Vrijdag 13 april (In geb. Eikenlaan) Grote uit- i! voering gymnastiekvereniging li II „Sparta" II (In Ritmeester-kantine) 7 uur Ritmeester Schaaktoernooi. Zaterdag 14 april p (In geb. „Eltheto") 1.30 uur, Ta- i=| feltennis-toernooi voor kam- 1= l pioensjphap Gelderse Vallei, ge- li organiseerd door „Climax". Donderdag 19 april (In Ritmeester-kantine) 7 uur ff f§ Ritmeester Schaaktoernooi. Vriidag 20 april (In geb. Eikenlaan) 8 u., Amu- sements-show „Veel plezier", §1 m.m.v. Willy Vervoort, Mieke ii Telkamp en Willy Alberti, on- der ausp. van Supp. ver. v.v. |i „Veenendaal". II (In Ritmeester-kantine) 6 uur, i| II Ritmeester Schaaktoernooi. II Zaterdag 21 april =i (In Ritmeester-kantine) 2 uur II Ritmeester Schaaktoernooi. II Luxor Theater Heden woensdag en morgen fl donderdag de film „De Koning fl If der Zuidzee". H h li in l li iiiii „iiii i li „m li i ml i n i mi muili 'h i uil ui i:i mi m li 11111 iMiHiiiMiiniiiMin iiiiii iiiii 'iitiiiiiiiiiiiHiiimiiüotiiiiu iiiii Milium Mr grote deel der leden niet veel voor een aansluiting bij een ander kerkgenoot schap voelen. Enige jaren geleden trad dit kerk genootschap uit het landelijk verband van de Gereformeerde Gemeenten. Achter de woning van de heer van B. aan de stationsstraat alhier wordt een hoeveelheid zwarte grond aange bracht, die per vrachtauto wordt ver voerd vanaaf het terrein van het Juli anaziekenhuis. Tijdens dit transport viel een grote kluit van de auto, waarin zich een handgranaat bevond. Gelukkig kwam het projektiel niet tot ontplof fing, zodat zich geen ongelukken voor deden. Zaterdagavond kwamen een auto en een motor met elkaar in botsing op de kruising dr. Slotemaker de Bruïne- straat-Colijnstraat. Het gevaar van de verkeerstechnisch onmogelijke hoek hier de wegge bruikers hebben niet het geringste uit zicht is bij de meeste Veenendalers wel bekend en de slachtoffers waren deze keer dan ook afkomstig van bui ten de plaats. De motorrijder, afkomstig uit Scher penzeel, die met zeer matige gang de hoek naderde, kon de auto niet meer misrijden. Hij liep een hersenschudding en verschillende andere verwondingen op en meost naar het Juliana zieken huis worden overgebracht. Zowel de motor als de auto werden ernstig be schadigd. GEEN VOORRANG VERLEEND Een wielrijder die vanaf de Kerke- wijk de Parallelweg wilde oprijden gaf geen voorrang aan een van de spoor- wegovergong naderende motorrijder. De laatste deed alle moeite de wiel rijder te ontwijken en reed toen een 8- jarige jongen, eveneens op de fiets, aan. eHt rijwiel van de jongen werd beschadigd maar de knaap kwam er gelukkig goed af. BROMFIETS UIT DE „VAART" GENOMEN Dezer dagen werd een bromfiets rijder aangehouden. Bij kontrole bleek dat er aan zijn vervoermiddel van alles mankeerde. O.a. goede remmen. Het gevaarlijke vervoermiddel werd meteen uit de „vaart" genomen. Verder bleek nog dat de bestuurder nog geen 14 jaar was, en dus niet bevoegd een bromfiets te besturen. CABARET-AVOND VAN VOLKSONDERWIJS Door de afdeling Veenendaal van de vereniging Volksonderwijs is voor za terdag 14 april a.s. in gebouw „De Samenwerking" aan de Nieuweweg een cabaret-avond georganiseerd, verzorgd door het gezelschap „De Condre's" uit Utrecht. Tijdens deze avond zal o.m. nog het woord worden gevoerd door het hoofd van de Klompse school, de heer H. J. Scholten en een grote verloting wordt gehouden in verband met het 90-jarig bestaan van de eVr. Volksonderwijs. Na afloop is er bal. VAN SCHRIFT TOT TEKENING In 1519 zond de Aztekenheerser uit de streek van Vera Cruz (Mexico) „illustra ties" van de Spaanse conquistadores aan de hoogste heerser Montezuma. Bij de Spaanse indringers was de sol daat Del Castillo. Hij wist veel van de schilderkunst van alle tijden tot en met zijn eigen eeuw. Deze tekeningen getuig den van een werkelijkheidszin, zoals men die in Europa nauwelijks kende. Cortes was op de eerste blik te herkennen. Hoe was dat mogelijk? Het beelden schrift der oude bewoners van Mexico was van dien aard, dat het een prachtige voorbereidende oefening was voor elke soort portret-tekenkunst. De Christelijke Bond van Textiel- en Maatkledingbedrijven „Unitas" afdeling Rhenen bestond gisteren zestig jaar. Ter gelegenheid van dit twaalfde lustrum ontvingen alle mannelijke leden een zilveren asbak, terwijl de damesleden werden verrast met een doosje zilveren theelepels in bloem motief. De Grebbewandeltocht, te organise ren door de wandelsportvereniging „De Vrolijke Jantjes", vindt plaats op 14 april in de omgeving van Rhenen. Er wordt gestart bij het verenigings gebouw „Irene" in het Kon. Elisabeth- plantsoen. De afstanden, waarover ge lopen wordt, bedragen 5, 10, 15 en 25 kilometer. De oudste deelnemer zal als extra prijs een schemerlamp ontvangen. Uit de omtrek hebben ettelijke ver enigingen ingeschreven .Ook militaire afdelingen hebben zich al aangemeld. Er zijn al vele prijzen beschikbaar gesteld. Zelfs van buiten Rhenen werd een fraaie beker ontvangen. RUITEN VERNIELD Een aantal opgeschoten jongens die zich in de J. P. C. Leinweberstraat en de Gortstraat hadden schuldig gemaakt aan het vernielen van een groot aantal ruiten, werd door de politie achterhaald. De di verse papa's draaien intussen voor de kosten op. HET KANDIDATEN- SCHAAKTOERNOOI TE AMSTERDAM De Tsjechische schaak meester Filip, de enige niet-Rus die in de kop groep zit, rookt tydens zyn partyen rustig zyn sigaret. V.V. „ELST" HEEFT WEER EEN EEN EIGEN VOETBALVELD Zondag neemt de v.v. „Eist" weer een eigen veld in gebruik, dat verplaatst moest worden in verband met de woning bouw. Er zal een wedstrijd tegen „Kie viten" uit Voorthuizen worden gespeeld. Naar aanleiding van het ingezonden stuk aangaande het vernielen van plantsoenen zou ik gaarne hier ook mijn mening willen weergeven. In be ginsel ben ik het eens met wat de heer B. schrijft, dat het meer dan erg is met de toestand van het plantsoen aan de Dahliastraat. Maar is de heer B. soms ongehuwd of zijn de kinderen van hem de kinderschoenen ontgroeid? Het is heel mooi een plantsoen, maar dan moet er ook een plaats zijn waar de kinderen naar hartelust kunnen ravotten en niet behoeven te vernielen om hun spel te kunnen spelen. Ook wil ondergetekende de heer B. er op De biljartvereniging „Veenendaal" behaalde na een tweede beslissings wedstrijd op z.g. neutraal terrein, Ho tel „De Koning van Denemarken" te Rhenen, tegen „De Kroon" uit Wage- ningen het kampioenschap Hoofdklasse Wageningen en omstreken door met 62 te winnen. Op de foto zien wij v.l.n.r. de kam pioenen Piet van den Bosch (met een gemiddelde van ruim 22), Jan Vonk, Jan Kroesbergen en de veteraan Wim van Asselt. wijzen dat het geen stijl is om de po litieagent die ons bewoners van de Dahliastraat allen bekend is, een lak op te leggen want toen deze in de Dahliastraat woonde, heeft hij er ge noeg aan gedaan, en met sukses, om het netjes te houden. Gaarne zou ik willen voorstellen een mooi plantsoen en een goede speelplaats of een goede speelplaats en geen plantsoen. Wan neer hier een oplossing voor te vinden is zijn wij geneigd ons deel bij te dra gen. Hierbij dankend voor de afgestane plaatsruimte, Een vader van kleine kinderen. (Naam en adres steller bekend. Red.) naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP EINDLES TRAKTOREN KURSUS In de lagere landbouwschool is vrij dagavond j.l. de traktoren kursus, ge organiseerd door de P.J.G.U., afgeslo ten met een door de leraar van deze kursus de heer Hardeman afgenomen eindeksamen. Hierbij waren aanwezig de heer Lettinga, hoofdassistent van de Rijkslandbouwvoorlichting in de pro vincie Utrecht, belast met het toezicht op dit onderwijs, alsmede de voorzitter en sekretaris van de P.G.J.U. De heer Polstra, reikte met enige toepasselijke woorden, in volgorde van het gehaalde aantal punten het diploma uit aan: H. J. v. d. Scheur, H. B. v d. Scheur, C. v. d. Vendel, J. B. Elenbaars, A. v. Dijk, J. G. G. Rauw, J. Hendrikse, J. Lodder, D. A. Lodder, T J. Elenbaars, allen te Achterberg, G. J. Hootsen, Veenendaal, J. Gesink, R. v. Dijk, A. Lodder en D. Lodder, te Achterberg. Vervolgens werden nog een drietal films vertoond, die door de aanwezigen zeer werden gewaardeerd. GESLAAGD Bij een eksamen, uitgaande van de Stichting Ver. Modevakscholen in Ne derland, slaagden onze beide plaatsge noten, mej. B. H. v. Dijk en T. v. Dijk als Coupeuse. Zij genoten hun oplei ding bij mej. E. Gerrits te Veenendaal. Dc keuze tussen verpleging thuis of in een ziekenhuis bestond voor de Grieken en Romeinen niet. Zij kenden geen zie kenhuizen. Ook de Teutonen verzorgden hun zieken in de familiekring en de oude Tacitus vertelt, hoe gewonde soldaten zich naar hun vrouwen of moeders be gaven, die haar lippen op hun wonden legden. Ipimers de Grieken, Romeinen, Teutonen en zoveel andere oude volkeren hadden geen medelijden met zieken en pechvogels. Wie zo dom of onverstandig was om ziek te worden, moest zelf, in zijn eigen huis en in zijn eigen omgeving, maar zien hoe hij beter werd. Het Chris tendom predikte een heel ander stand punt en eerst moest dan ook het Chris- 'endom vaste voet hebben gekregen, voordat tussen de jaren 300 en 400 -ondom de Middellandse Zee de eerste ziekenhuizen verrezen. Men stelle zich van deze ziekenhuizen niet te veel voor. De kundigheid der me dici was niet veel bijzonders en hygiëne bestond er helemaal niet. Zo was het ook met de Leprozenhuizen, waar de melaat sen werden samengebracht. De schrik barend grote verspreiding van de me laatsheid maakte, dat er eigenlijk nooit genoeg leprozenhuizen waren. Engeland en Schotland telden er in de vroege Mid deleeuwen 220, Frankrijk had er zelfs 2000. Deze leprozenhuizen waren eigenlijk meer in het belang der burgerij, die de besmettelijke zieken niet in haar midden wilde hebben, dan voor de ongelukkigen zelf. Geneeskundige behandeling kwam in de leprozenhuizen niet voor en het waren dan ook meer gevangenissen dan ziekenhuizen. Ja, ze waren nog erger dan gewone gevangenissen, want iedere bewéfner kreeg levenslang. Een- of twee maal per jaar mochten deze paiia's een bedeltocht langs de huizen houden, van hun hoofdhaar tot hun voetzolen ingeba kerd, een kap over het hoofd, een klepper of ratel in de hand, opdat iedereen zich tijdig uit de voeten kon maken. Uit ra men en haastig weer dichtklappende deuren werden hun dan de aalmoezen toegegooid. Zo was het, om duizend jaar geleden melaats te zijn. Het is met geen pen te beschrijven, met geen tong te verhalen en met de rijkste fantasie niet voor te stellen I hoeveel mateloze ellende er in vervlogen eeuwen door de miljoenen melaatsen van West-Europa is geleden. Levende lijken, werden zij in een middeleeuwse Duitse kroniek genoemd PRUTSERS EN SCHURKEN Ook als de glorieuze Renaissance door breekt, blijft de medische wetenschap op enkele geniale uitzonderingen na onder de ban van bijgeloof, kruidenko kerij en kwakzalverij. De dokter werd o.a. door Petrarca op de hak genomen, doorgaans als piskijker afgebeeld, gelo vend in sterrenwichelarij en amuletten en de datum van purgeren of aderlaten be palend naar de loop der planeten. Uit de 16e en 17e eeuw kennen wij bijna 100 doeken over waarzeggerij! Een Engels tijdgenoot schreef, dat de doktoren toen- dertijd bestonden uit prutsers, kiezen trekkers, marskramers, stalknechten, koetsiers, paardendokters, idioten, straat vegers, bordeelhouders, toverheksen, waarzeggers, goochelaars, schurken en rattenvangers. Neem deze kleurrijke bloemlezing met een korreltje zout, waarde lezer. Ik doe het ook. Maar ook dan blijft het nog een droeve galerij waaraan wij niet graag ons zieke lichaam zouden toevertrouwen. Maar de zieken van die dagen moesten wel! Na 1600 kwam melaatsheid nog slechts bij uitzondering voor, maar toen waren er weer andere plagen, vooral typhus en pest. Na en tengevolge van de Dertig jarige Oorlog, die tegelijk met onze 80- jarige Oorlog in 1648 eindigde, werd Duitsland door typhus bijna ontvolkt. Een Duitser schreef: „Je kunt 15 km. lopen (van onze Parijse korrespondent) In Groot-Parijs wonen thans volgens een nauwkeurige telling reeds 186.164 buitenlanders, waarvan 120.000 in de diverse arrondissementen van de hoofdstad. De Italianen zijn het sterkst met 47.650; daarop volgen de Span jaarden met 24.180 en de derde grote categorie wordt gevormd door de Po len, die 21.460 man sterk zijn. Ook de Belgen hebben het blijkbaar in Parijs goed naar hun zin: er wonen er 12.965. Erg honkvast zijn de 10.300 Zwitsers, maar het sterkst wisselend is de ko lonie Nederlanders. De Nederlanders zijn in de Franse hoofdstad overigens niet talrijk en bereiken ternauwer nood de tweeduizend. In het algemeen heeft de doorsnee Parijzenaar het liefst te doen met de vertegenwoordigers van de kleine na ties: Denen, Noren, Belgen, Neder landers en Zwitsers zijn er erg sym- patiek. Van de Belgen wordt beweerd, dat ze het snelst finaal verfransen en van de Nederlanders het tegendeel. Het aantal Duitsers neemt geleidelijk aan toe. De meeste Amerikanen en Britten dragen een uniform en worden derhalve niet als ingezetenen be schouwd. Erg in trek zijn momenteel de Russen. Het hoort tot de bon ton Russische vrienden te hebben en nie mand kan nog kontroleren waar al die grootvorsten en afstammelingen van de Tsaar plotseling vandaan zijn gekomen. Wat doen al die mensen in Parijs? Zestig duizend zijn arbeiders. Heel gering is het percentage zelfstandigen onder de Polen. De Italianen werken voornamelijk in de automobielindustrie en in de bouwnijverheid. Het meren deel der Belgen bezit in Parijs een eigen zaak en de Nederlanders zoeken het in de Franse hoofdstad in het al gemeen in de vrije beroepen. En de kunst? De Belgische kolonie is arm aan kunstenaars of wat er voor wil door gaan. Daarentegen beoefent èèn op de zes Nederlanders de schone kunsten, één op de acht Amerikanen en één op de vier Russen. De Spanjaarden werden in de kunst niet eens opgenomen. Misschien omdat Pablo Picasso ook verfranst is. zonder een levende ziel te zien, behalve misschien een koe en hier en daar een oude man of een kind. of een paar oude vrouwen. In ieder dorp zijn de huizen ge vuld met lijken en krengen; mannen en vrouwen, kinderen, knechts, paarden, varkens, koeien en ossen liggen kris-kras door elkaar, uitgemergeld door ziekte en hongersnood en, bij gebrek aan een be hoorlijke begrafenis, verscheurd door wolven, honden, kraaien en raven". GULIELMO'S VUILE VINGERS Hoe bang men was voor het uitbreken van de bliksemsnel om zich heen griinrm- de epidemieën, blijkt uit het volgende voorval. Gulielmo Piazza, een hoogwaar digheidsbekleder te Milaan, wandelde op 1 juni 1630 door de stad. Al lopende maakte hij aantekeningen in een zak boekje. Aan zijn gordel hing een inkt koker, gemaakt uit een koehoorn. Van tijd tot tijd veegde Gulielmo zijn met inkt besmeurde vingers aan de huismuren af, waar hij langs kwam. Enkele vrouwen zagen dat, liepen naar het gerecht en jammerden daar, dat Gulielmo de huizen besmeerde met dodelijke zalf. De man werd gegrepen, gruwelijk gefolterd en op barbaarse wijze terechtgesteld. Een andere ramp was de builenpest. Ook daaraan vielen miljoenen ten offer. In 1630 brak een epidemie uit in Noord- Italië, die 80.000 Milanezen en een half miljoen Venetianen het leven kostte. In 1665 werd Londen geteisterd: 70.000 do den. In 1679 Wenen: eveneens 70.000 do den. In 1681 Praag: 83.000 doden. In Mos kou stierven bijna 130.000 mensen in één epidemie! De pestziekte hield zelfs geen halt voor de grenzen van de machtige Republiek der Nederlanden. Telkenmale braken ook hier epidemieën uit en telkenmale ook vielen er tienduizenden doden. Een lange rij Verordeningen bewijst de bezorgdheid van de stedelijke overheid. Aan besmette huizen moest een grote bos stro uithan gen, opdat iedere voorbijganger reeds van verre was gewaarschuwd, herstellenden mochten zes weken lang alleen met een wit stokje in de hand op straat komen. In zes weken mocht er geen nering in het huis worden gedreven of koopwaar voor de deur uitgestald. Deuren en ven sters moesten dicht blijven, doodkisten met pek waterdicht worden gemaakt. Men meende dat de besmetting werd overgebracht door kieren en bepaalde groenten. Daarom werd bij iedere epide mie voor oude kleren en vodden een ventverbod afgekondigd en de invoer ver boden van blauwe pruimen, zwarte krie ken, komkommers en spinazie. Worte len, rapen en radijzen mochten alleen (Zie verder pagina 2.) EDE. Een drietal jongens van 7 en 12 jaar oud hield zich onledig met het leggen van stenen op de spoorrails by de overweg in de Prins Bernhardlaan te Ede. De politie maakte een eind aan dit gevaarlijke spelletje. EDE. De jongeman de G. uit Ede werd door de politie aangehouden we gens diefstal van verscheidene kleine geldsbedragen ten nadele van de café houder S. te Ede. In totaal wordt on geveer f 30,vermist. De G. maakte er een gewoonte van om in de gang van het café de jassen, die daar hingen te doorzoeken en eigende zich het geld toe, dat hij in de jaszakken vond. AFRASTERING VERDWENEN Door de heer van D. te Ede werd aangifte gedaan van diefstal van een partij ijzeren palen en een hoeveelheid gaas, bestemd voor de afrastering van een perceel bos aan de Selterskampweg te Bennekom. In verband met deze diefstal werd een zekere R. uit Benne kom aangehouden, die ervan wordt verdacht dit delikt te hebben gepleegd. EIERMARKT Maandag 9 april aanvoer 175000 stuks. Prijzen f 13,tot f 14,per 100 stuks. Handel matig. WIJZEWOORDEN DROEFGEESTIGE GEESTIGHEDEN Er zijn geestigheden, die slechts een droefgeestige kan debiteren. (Otto Weiss) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VE E N E N DA A L

De Vallei | 1956 | | pagina 1