Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Op 4 mei interkerkelijke herdenkingsdienst Drieduizend jaar hondengeschiedenis VOOR DE GROENE TAFEL MULDER EDERVEEN AGENDA RHENEN ACHTERBERG ELST Fa. J. F. TAK 30e jaargang WOENSDAG 18 APRIL 1956 No. 31 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Fietsendief aangehouden Twee gewonden Protestbetoging Jungschlager Ritmeester Schaaktoernooi officieel geopend Nat. Chr. Geheelonthouders vereniging vergadert in Veenendaal Tweemaal per dag boottochten ArnhemRhenen v.v. Rik de Rottweiler: Zes studenten uit Delft verongelukt Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentleprys per mm 14 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De jaarlijkse nationale herdenking van hen die in de strijd voor de vrijheid van ons land en volk zijn gevallen zal tradi tiegetrouw weer plaats vinden aan de vooravond van de bevrijdingsdag. In Veenendaal zal de herdenking weer plaats vinden bij het monument op het Stationsplein. Het zal weer een stille herdenking zijn, dus zonder toespraken. Het mannenkoor „de Veenzangers" o.l.v. Gijsbert van Zan ten zingt weer een koraal terwijl een en ander met het spelen van ons volkslied besloten zal worden. Na deze plechtigheid wordt in het ge- Dezer dagen werd in Haarlem een zekere B. aangehouden verdacht van diefstal van fietsen, in verschillende plaatsen gepleegd. Het bleek dat men hier ook te doen had met de man die geruime tijd geleden een splinternieu we fiets ontvreemdde welke voor de zaak van Fa. V. aan de Gortstraat op het trottoir stond. De fiets, die intussen door B. was verkocht, kon in de Haarlemmermeer in beslag genomen worden. B. is dezelfde arrestant die deze week uit de gevangenis wist te ont snappen, om zich te verloven, maar na een half uur al weer werd gegrepen. GECOMPLICEERDE BOTSING Maandagochtend reed de bestuurder van een auto, die in de Hoofdstraat geparkeerd stond, plotseling de weg op, en dat zonder op het achterop komende verkeer te letten. Een ach teropkomende auto moest krachtig remmen om een botsing te voorkomen. De bestuurder van de achter de rem mende auto komende motor was hier op niet verdacht en botste tegen de auto. Het bleef bij materiële schade. DE FEESTAVOND VAN VOLKS ONDERWIJS Zaterdagavond hield de Vereniging voor Volksonderwijs, afdeling-Veenen daal een feestavond, ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan vïtn deze vereniging. Deze feestavond werd in het gebouw „De Samenwerking" gehouden en geopend met een welkomstwoord van de plaatse lijke voorzitter, de heer Sterkenburg, waarna de heer Scholten, hoofd van de openbare lagere school aan De Klomp een propaganda-woord sprak. Het verdere gedeelte van de avond werd opgeluisterd door de „Condré's" uit Utrecht, met muziek, zang en schets. Het werd een zeer genoeglijke avond, welke met een bal besloten werd. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. Treure, Ned. Hervormd predikant alhier, bedankte voor het op hem uitge brachte beroep door de Ned. Hervormde gemeente van Papendrecht. UITVOERING MUZIEK VERENIGING Onder leiding van de heer P. van Hees hield het Ederveens fanfarekorps „Irene" j.l. zaterdag in het marktge- bouw onder grote belangstelling de jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer Floor, sprak een welkomstwoord waarna de oud voorzitter, de heer Lam, de aanwezigen opwekte lid of donateur van de mu ziekvereniging te worden. Niettegenstaande de zwakke bezet ting van het korps werden de ten ge hore gebrachte nummers zeer goed uit gevoerd. Jammer was het dat het pu bliek, vooral het jeugdig deel, zeer ru moerig was. Na de pauze werd door de toneelvereniging „Romancier" uit Ede het toneelstuk „De Klomp en de Goudvis" opgevoerd. Een klucht uit het boerenleven in drie bedrijven door H. Frieling. Het stuk viel wel in de emaak van het publiek. De muziekvereniging kan op een ge slaagde avond terugzien. S; II (In Ritmeesterkantine) 7 uur, H Ritmeester Schaaktoernooi. (In geb. ,,'t Trefpunt") Zr. Van g II Hassel spreekt over „Het ach- terbuurtwerk in de grote ste- 1| II den" onder ausp. van afd. y Veenendaal Ned. Chr. Vrou- wenbond. ff Vrijdag 20 april P (In geb. Eikenlaan) 8 uur, li II Amusements-show „Veel pie- li If zier" met o.a. Willy Vervoort, y Mieke Telkamp en Willy Al- 1= berti onder ausp. van supp. |l g ver. v.v. „Veenendaal". (In Ritmeester kantine) 6 uur, i§ Ritmeester Schaaktoernooi. Zaterdag 21 april (In Ritmeester kantine) 2 uur, II Ritmeester Schaaktoernooi. II (In geb. Eikenlaan) Zweeds- II Nederlands concert Mannen koor „De Veenzangers". Luxor Theater Heden woensdag en morgen Ldonderdag de film ..Door dik en dun". Donderdag 19 april bouw aan de Eikenlaan een interkerke lijke herdenkingsdienst gehouden. In deze dienst zullen ds. Jac. Vermaas, Ned. Herv. predikant; pastoor R. Beckers en ds. D. van Enk, Ger. predikant, de spre kers zijn, terwijl het Chr. Ger. Kerkkoor alhier medewerking zal verlenen. Verdere bijzonderheden betreffende deze dienst worden nog nader bekend ge maakt in het volgend nummer van ons blad. Verder kan nog vermeld dat het pro gramma voor bevrijdingsdag bestaat uit een koncert van de Scheepjeswolharmo- nie 's avonds op de Markt. Een uitgebreid programma voor de viering van Koning innedag wordt in ons a.s. vrijdagnummer opgenomen. MOTORRIJDER REED TEGEN AUTO Zonder voorrang te verlenen aan het tegemoetkomende verkeer reed de heer S. met zijn auto het terrein van de „oude" Ritmeesterfabriek aan de Kerkewijk op. De motorrijder D. uit Rhenen had een en ander te laat ge zien en reed toen tegen deze auto op. D. moest met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Wageningen worden overgebracht, terwijl zijn duo- passagiere, mej. H. uit Gelders Vee nendaal, een hersenschudding opliep. Ook de materiële schade was vrij ernstig. Bij het onderzoek bleek dat D. niet in het bezit was van een rijbewijs en zo werd tegen hem zowel als tegen de autobestuurder S. proces-verbaal op gemaakt. Waar in ons vorig nummer abusie velijk werd bericht dat de aangekon digde protestmars in Den Haag mor gen gehouden zou worden, dienen wij er op te wijzen dat deze niet morgen maar a.s. zaterdag 21 april zal plaats vinden. Door de firma De Haas wordt ten behoeve van de Veenendaalse deelne mers zaterdag één of meer speciale bussen van Veenendaal naar Den Haag gereden. Zoals bekend wordt deze betoging gehouden met het doel de regering te overtuigen van het medeleven van het Nederlandse volk, en ook om te pro testeren tegen de rechtsgang in Indo nesië waarvan de Nederlanders Jung schlager, Schmidt c.s. het slachtoffer zouden worden. Vrijdagavond is het achtste Ritmeester schaaktoernooi begonnen in de kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken aan de Kerkewijk. De openingszet geschiedde door de heer F. van Schuppen, direkteur van deze fabriek. Drs. Koomen, voorzitter van de Rit meester Schaakvereniging, had de 172 deelnemers aan dit toernooi welkom ge heten, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de heer De Hollander na mens de K.N.S.B. aanwezig was en de heer Ovink namens de Oostelijke Schaak bond. De heer De Hollander ekskuseerde de voorzitter, ir. Van Steenis, die aanwezig moest zijn bij het FIDE-toernooi in Leeu warden. De heer De Hollander verheugde zich er over, dat het aantal jeugdige deel nemers aan het toernooi zich in stijgende lijn begeeft. Hij verzekerde, dat dit Vee nendaalse toernooi niet alleen de belang stelling van de schakers in en rond Vee nendaal heeft, maar dat het belangstel ling heeft in de Nederlandse schaakkrin gen. De heer Ovink, voorzitter van de Oos telijke Schaakbond bracht dank namens de oostelijke schakers voor de organisatie van dit toernooi. De heer F. van Schuppen sprak de wens uit, alvorens de openingszet te doen, dat de sportieve geest, die altijd het ken merk van deze toernooien is geweest, ook nu hoogtij zal vieren en hij wenste alle deelnemers een sportief en prettig spel. Nadat de heer Van Schuppen vervol gens de eerste zet verrichtte voor de heer Van de Bergh, die met wit speelde tegen Van Scheltinga in de eregroep, zochten ook de andere deelnemers hun plaatsen De provinciale afdeling „Utrecht" van de Nationale Christen Geheel Onthouders Vereniging houdt haar voorjaarsvergade ring ditmaal in Veenendaal, en wel zater dagmiddag 21 april a.s. in geb. ,,'t Tref punt". Buiten de gewone agendapunten als jaarverslagen en dergelijke bevat de agenda een causerie van ds. H. J. Teut- scher van Rotterdam over: „Maatschap pelijk werk", waarbij o.m. ter sprake komt het oprichten en eksploiteren van alkoholvrije kantines in bedrijven en op grote bouwwerken. Tijdens de opening van de „Linnaeushof" in Bennebroek kregen twee informatrices de opdracht een bos bloemen naar Schip hol te brengen, bestemd als bloemen hulde voor mevrouw Bouman De Arnhemse Rederij „De Wester- bouwing" wijzigt met ingang van 20 mei haar vaarroete. Tot nu toe onder hield deze onderneming een bootver binding voor passagiers tussen Arn hem en de Westerbouwing. Deze pleisterplaats komt met ingang van genoemde datum te vervallen. In het vervolg zal de roete Arnhem-Rhenen worden genomen. De eigenaar van de Grebbeberg heeft er in toegestemd, dat er tussen het z.g. zwemplasje bij de uitmonding van de Grift in de Rijn een aanlegsteiger wordt gemaakt, waar de toeristen kunnen uitstappen, over de berg kunnen lopen door middel van een nog aan te leggen trap en op die manier Ouwehands Dierenpark kun nen bereiken. De vertrektijden vanuit Arnhem ALGEMENE VERGADERING MEJ-K- KONTROLE VERENIGING In de lagere landbouwschool kwam de Melkkontrole vereniging in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. v. de Brink, sprak een welkomstwoord. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de financiële toestand bevre digend was. Besloten werd ter verlichting van de penningmeester voortaan de kon- tributie op de vergadering te innen. Uit de bespreking over de ontvangen subsi dies bleek, dat deze variëren naar de bedrijfsgrootte en naar de 2-, 3- of 4- weekse kontrole. De heer M. v. Roekei bracht verslag uit over de werkzaamhe den van de kontrole en fokvereniging. Het aantal leden is thans 33 met een ge middelde bedrijfsgrootte van 10 koeien. Het aantal geschetste kalveren is flink gestegen. Door de stijging van het aantal leden en het aantal koeien blijkt dat de vereniging bloeit. De aftredende be stuursleden J. v. d. Brink en C. Scheer, werden na schriftelijke stemming beiden herkozen. Hierna was het woord aan de heer Dorsman, die er op aan drong dat alle leden van de kontrole vereniging ook lid moeten worden van dé fokvereniging „Cunera". Verder wees hij op het uit brengen van een verslag met opbreng sten van allé gekontroleerde dieren alles onder nummer, dan kan men met zijn eigen kontrole gegevens gaan vergelijken. Met kontrole gegevens moet men werken bij het aanhouden van jongvee enz. dan werpt de kontrole ook zijn vruchten af. De heer v. Riesebos verstrekte enige ge gevens over melkopbrengst en vetgehalte van gekontroleerde dieren. VERKEERSEKSAMEN Vrijdag j.l. hebben 20 leerlingen van de openbare lagere school deelgenomen aan het praktische verkeerseksamen. De na men van de geslaagden zijn: J. v. d. Burg, M. v. d. Burg, J. v. Daalen, J. v. Gadde- ren, H. Gesink, A. v. d. Haar, M. Keijman, A. v. Krvistem, G. v. Laar, R. v. Laar, R. v. d. Pol, B. v. d. Scheur, J. v. d. Scheur, R. Klootwijk, J. de Jong, A. Ver woerd, F. Treffers, E. v. Hunnik, M. van Ham, J. Gerrits. De 5 laatsten behaalden het hoogst aantal punten, waarvoor zij een insigne van het Verbond van Veilig Verkeer in ontvangst mochten nemen. Geen der kandidaten werd afgewezen. luiden als volgt: iedere dag 9 en 14 uur. Aankomst in Rhenen 10.30 en 15.30 uur. Vertrektijden vanuit Rhenen 11 en 17 uur. Aankomst in Arnhem 13.30 en 19.30 uur. Uit toeristisch oogpunt betekent dit voor Rhenen wederom een stap voor uit. De vele vreemdelingen, die én Rhenen én Arnhem aandoen, kunnen voortaan een paar genoeglijke uurtjes doorbrengen op het water, daarbij ge nietend van de prachtige omgeving rond de Veluwezoom en de Grebbe berg. Zes studenten, afkomstig uit Delft, Grebbeberg afreden in de richting Wageningen, zijn in de nacht van maandag op dinsdag nabij hotel De Grebbe uit de bocht gevlogen, met het noodlottige gevolg, dat hun wagen enkele malen over de kop sloeg en met de wielen omhoog tot stilstand kwam. Een andere groep studenten, die per Volkswagenbus mee reisde, verleende de eerste hulp en toen politie- assistentie arriveerde, waren reeds vier studenten met zware verwondin gen naar het Wageningse ziekenhuis overgebracht door hun kollega's. Twee studenten zaten nog in de wagen, waaruit ze bevrijd moesten worden. Ook zij zijn daarna vervoerd naar het genoemde ziekenhuis. Dr. Paris ver leende de eerste hulp. De Opel was vrijwel totaal vernield. In de woning aan de Meidoornlaan in Loosdrecht kent Rik, de twee en een half jaar oude Rottweiler, maar één vijand. Dat is de schrijfmachine, waarop de heer des huizes zijn boeken schrijft en mevr. Van Rheenen haar vertalingen uittikt. Verder kan Rik het met alles en iedereen goed vinden. Rik de Rottweiler is een prachtige hond. Voluit heet hij Alaric van de Legi oenen, hij weegt 120 pond en heeft drie duizend jaar hondengeschiedenis achter de rug. Daar trekt hij zich echter niets van aan. Zolang Rik het naar zijn zin heeft en de baas tevreden is, vindt u geen rustiger en gezelliger hond. De bezoekers, die in goede aarde zijn gevallen, krijgen af en toe een grote, zware poot en misschien legt hij zijn kop wel op uw knie. Maar dat is een bijzondere gunst. DRIE MAN STERK Drie van die enorme knapen wandelen er bij de familie Van Rheenen in huis rond. Een ver familielid van Rik, die Wachter heet, en als derde Rik's bloed eigen spruit „Chriemhilde", die nog maar acht maanden oud is en „pas" tachtig pond weegt. „Ik heb er geen kind aan", vertelt me vrouw Van Rhenen, „als ze elke dag maar op de hei mogen dollen en af en toe een beetje aandacht krijgen. Vandaar de koude oorlog tegen de schrijfmachine, die wel eens meer aandacht vraagt dan Rik wenselijk lijkt. Natuurlijk eten ze vrij veel, maar het zijn gemakkelijke klanten. Het plezier, dat je van deze beesten hebt is in ieder geval vele malen groter dan de zorg. Want de Rottweilers zijn ongeloof lijk sterk. Ze zijn trouw en daarbij werk honden bij uitnemendheid. Onder een werkhond verstaan we na tuurlijk geen trekhond. De tijd, dat onze trouwe viervoeters dit verschrikkelijke werk moesten doen is gelukkig voorbij. Nee, de Rottweiler is bijzonder geschikt voor politiehond en voor het bewaken van eigendommen en mensen, die be schermd moeten worden. ..Daar weet een Duitse Rottweilerbe- zitter van mee te praten", vertelt de heer Van Rheenen. De man de geschiedenis speelde zich ruim een jaar geleden af woonde in West-Duitsland, tegen de Oostgrens, en men had in die omgeving vrij veel last van ongewenste bezoekers. AFDELING RHENEN V.V.D. OPGERICHT In tegenwoordigheid van het bestuur van de Centrale te Utrecht, de heren Mr. D. Schuitemaker en H. M. Koorn- neef, respectievelijk voorzitter en se- kretaris, werd in Rhenen een afdeling gesticht van de Volkspartij voor Vrij heid en Demokratie gesticht. Een vijf en twintigtal leden werd ingeschreven. Het bestuur van de afdeling ziet er inmiddels als volgt uit: de heren F. W. Harwich, J. Veenbrink, H. Laheij en J. F. Weenink en mevrouw H. P. van Rhijn. VERGADERING NED. CHR. VROUWENBOND Dinsdag 24 april a.s. hoopt de afdeling Eist van de Ned. Christen Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering te houden in gebouw „Pniël". Als spreker hoopt op te treden ds. Westenburg van Amerongen met als onderwerp: „Bijbelkarakters". EMMABLOEMKOLLEKTE Deze week wordt in Eist de bekende Emmabloemkollekte gehouden ten bate bate van het plaatselijk tuberculoseonds. op en enkele ogenblikken later was er de stilte in de grote kantine en was het toernooi pas recht begonnen. A.s. vrijdagavond wordt de tweede ronde in dit toernooi gespeeld. Deze foto geeft een indruk van hoezeer de ruimte in de Ritmeester-kantine benut moet worden om de vele deelemers van het Ritmeester Schaaktoernooi een plaats te kunnen geven. „Kijk kijk, daar hebben we een oude kennis!" begroette de kantonrechter de kleine, magere man met het mui- zengezichf en die man grijnsde vrien delijk en stak beide handen in z'n zakken. Van elke andere verdachte zouden de heren achter de groene ta fel deze pose niet hebben genomen, maar déze verdachte scheen zich die onbeleefdheid wél te kunnen veroor loven. „Om je de waarheid te zeggen, had den we elkaar al gevraagd, wanneer we je weer eens hier zouden zien", zei de rechter, bladerend in het dos sier. „Weer gestroopt hè?" „Dat zeggen ze", zei de kleine man en haalde z'n broek wat hoger op. „Het is voor u misschien een jubi leum vandaag. Ik lees dat het op de kop af de twintigste keer is, dat u zich in verband met stroperij moet verantwoorden. Hoe lang is het gele den dat u op vrije voeten kwam?" „Dat zal wel een maandje zijn", meende de verdachte opgewekt. „Een maand in de vrijheid en nu op nieuw 't haasje't Is toch bar met jou. Je schijnt dat stropen niet te kunnen laten." ,,'t Is als met een borrel", zei de man onverstoorbaar. „Je raakt er aan ge wend. En ik mot óók leve". „Je bent nog in de kracht van je leven en kunt best een werkkring zoe ken. Ken je dan geen vak?" „Ik ken geen laars", zei de man en nog wel zonder enig schaamtegevoel. Maar hij voegde er snel bij: „Knijne en hase vangen natuurlijk wél „Inderdaad, dat weten we. En u kunt ook grote monden opzetten tegen de politie en tegen de koddebeiers!" „Koddebeiers benne geen mense", vond verdachte. „Ik verzoek u hier geen mensen met een eerlijk beroep te beledigen". „Wat u 'n eerlijk beroep noemt". „Weet je hoe lang je in totaal achter de tralies hebt gezeten?" „Dat zal gauw een jaar of wat zijn" dacht de kleine man. „Inderdaad, ruim zes jaar. En een aantal maanden in Veenhuizen. U bent onverbeterlijk. U voelt natuurlijk wel dat u nu weer achter de tralies komt. Maar bent u van plan opnieuw te gaan stropen, wanneer u wordt ontslagen?" „Dat zou best kunnen weze, me neer „U bent niet getrouwd?" „Gelukkig niet", zei verdachte ver schrikt. „Wès u maar getrouwd! Een vrouw zou u misschien op het goede pad houden „Op het haze- en knijnepad voel ik me beter thuis, meneer", kaatste de kleine man onverschrokken terug en toen begreep de kantonrechter dat dit geval werkelijk hopeloos was. „Twaalf maanden rijkswerkinrich ting!" „Twaalf zeit-u?" „Ja, u bent toch niet doof?" „Dat niet, maar 'n mens kan zich vergissen De ambtenaar zei ronduit dat hij het geval ook hopeloos vond. Daarom bleef het bij twaalf maanden. „Nog iets te zeggen?" „Da'k best tevreden ben, here. Twaalf maande behoorlijk te ete en niks geen zorge. Zal 'k maar meteen blijve, here?" „Ga maar naar beneden", zei de rechter zuchtend. „Daar weten ze wel raad met je!" B. OX. De Duitser woonde op de eerste etage. Achter zijn huis stond een schuur, waarin twaalf varkens vertoefden. Op een nacht hoorde hij lawaai bij de schuur, maar voordat de man maat regelen kon treffen, was de Rottweiler al dwars door de ruiten gesprongen. De hond kwam op het dak van de schuur te recht en was een sekonde later op de be gane grond. De eigenaar hoorde, dat er zich in de nacht een verschrikkelijk ge vecht afspeelde. Vijf minuten later kwam de Rottweiler weer binnen, langs dezelfde weg, maar nu met een groot aantal messteken in zijn lichaam en een gapende wonde aan zijn kop. De eigenaar verbond het dier en ging de volgende ochtend in alle vroegte bij de schuur kijken. Bij de opengebroken deur lagen twee lijken. Op het politiebureau, zo vertelde de politie enkele ogenblikken later, waren nog drie slachtoffers binnengebracht, zwaar gehavend. Een van hen had de hond een klap met een breekijzer ge geven Van deze geschiedenis trekt Rik zich niets aan. Hij blijft even onverstoorbaar en even vriendelijk. Dat is hij aan zijn stand verplicht, want als puntje bij paal tje komt is een Rottweiler een Rottweiler, nietwaar? HONDENGESCHIEDENIS Hoe komt deze hond nu aan die vreem de naam? Het echtpaar Van Rhenen gaat er echt voor zitten, want het blijkt een lang, interessant verhaal te zijn. In het jaat 1121 v. Chr. wordt in China in het geschrift Chou King melding ge maakt van het bestaan van een hond, die 1.20 meter hoog is. Deze dog uit Tibet, in het land van herkomst Tibetaanse Mastiff genaamd, is afgericht voor de mensen jacht. De keizer van China heeft de die ren ten geschenke gekregen van een in West-China levend volk. Later, in het jaar 327 v. Chr. komt een zekere Megastenes als gezant van de Syrische koning Seleucus aan het hof van een Voorindische vorst. Hij ziet daar naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP honden, waarover hij enthousiast naar huis schrijft: „Ze zijn kolossaal zwaar geknookt, zeer gespierd, zwaar, voorzien van een grote kop met brede snuit en hangende oren". Van veel meer belang zijn echter de afbeeldingen van de Ti betaanse Mastiff, gevonden in Voor-Indië en in de Babylonische en Assyrische pa leizen, o.m. in Niniveh. De zaak krijgt eerst belangrijk meer bekendheid als Alexander de Grote de Gordiaanse knoop doorhakt en met zijn leger de veldtocht naar India onderneemt. Van koning Porus krijgt hij Indische honden cadeau. Alexander voert deze kostbare, levende geschenken naar Grie kenland en daar krijgen ze de naam Mo lossus. Met een zucht trekt Rik zijn kop van mijn knie. Hij kijkt me ongeïnteresseerd aan en sloft naar de box, waar Robbin van twee jaar hem met gejuich begroet. Rik knippert met de ogen tegen zijn klei ne baas en steekt vriendelijk zijn rechter voorpoot door de spijlen. Dan is Robbin tevreden. Intussen heeft Chriemhilde met een nonchalant gebaar de koffie uit de kopjes in de schoteltjes gedeponeerd, de speel goedhond even in de bek genomen, waar na hij zich op Rik's plaats nestelt. „Nou", zegt mevrouw Van Rheenen. „Van Griekenland naar Rome is natuur lijk maar een stap. De Romeinen nemen, nadat ze Griekenland hebben bezocht, de Molossus mee naar hun land en hier wor den de dieren gebruikt in de arena. Ze vechten er tegen wilde dieren, tegen an dere grote honden en tegen mensen. Zijn naam wordt Pugnace, dat is: de vecht lustige. Maar intussen roept het leger. Mannen scharen zich onder de Romeinse krijgs banieren en ook de Molossus doet zijn intrede in de legioenen. Hij trekt met de Romeinse soldaten mee naar het noorden, over de St. Gothard-pas. Hier en daar blijven een paar honden achter. In Bern ontstaat zo de Berner Sennenhond. (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDEN GROEI Groei is het enige kenmerk van het ware geestelijke leven. (Lavater.) ASSURANTIEKANTOOR KERKEWIJK 167 -TEL.3000 - VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1