Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Woningtelling 1956 in Veenendaal HET GIF DER INCA's Nieuwe industrie in Rhenen MULDER Het Zweeds-Nederlands concert Na 2000 jaar nog een slachtoffer van Nieuws uit de Omgeving Fa. J. F. TAK AGENDA V'ÜZÜÜB!; ELST RENSWOUDE 30e jaargang WOENSDAG 25 APRIL 1956 No. 33 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ds. W. Heerma neemt beroep naar chr. ger. kerk aan EEN UUR VRIJGEZEL Ook jongens gekostumeerd Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL 11 y p II Film over geestelijke gezondheidszorg Twee zwaar- en drie licht gewonden bij auto-ongeluk Restauratie Panoramamoleo ia Geaieenteraad Natuurbad Ouwehand wordt deze zomer geopend Opvoering „Het onstuimige hart" door D.S.-toneelklub ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van versohynlng DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprüs per mm 11 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Met het opnemen van gegevens, ten behoeve van de landelijke Woningtel ling, waarmee in verschillende Neder landse gemeenten reeds een aanvang is gemaakt, zal op 1 mei a.s. in Veenen daal worden gestart. Deze woningtelling zal in de ge meente Veenendaal gedurende de maanden mei en juni a.s. worden ge houden. De inwoners van Veenendaal kunnen dus in deze maanden één der tellers verwachten. De teller zal zijn bezoek zoveel mogelijk een dag tevoren reeds aankondigen, door middel van een aankondiging, waarop de bezoekdatum zal zijn vermeld. De inwo ners worden verzocht in deze zoveel mo gelijk hun medewerking te verlenen, met dien verstande, dat op de aangekondigde dag één der huisgenoten thuis blijft om de teller te woord te staan. Een ieder wordt verzocht zoveel moge lijk mede te werken aan het welslagen van de woningtelling, terwijl er nogmaals op wordt gewezen, dat het geenszins de bedoeling is om na te gaan of in een wo ning soms nog inwoning mogelijk is. Bo vendien behoeft er geen enkele vrees te bestaan, dat de te verzamelen gegevens zullen dienen voor vordering van woon ruimte of andere maatregelen ten aan zien van de woonruimteverdeling. De uitkomsten van de woningtelling worden slechts gebruikt om een algemeen beeld van de woningtoestand e.d. in Ne derland te verkrijgen. Veel tijd zal de teller niet van de bewo ners vergen. Per woning wordt gemid- Ds. W. Heerma, chr. geref. predikant te Groningen, heeft het beroep aan genomen dat de chr. geref. kerk van Veenendaal op hem uitbracht ter ver vulling van de vakature ds. R. Slofstra. het Limburgse plaatsje Greven- bicïit wordt de laatste jaren telkens een dag genomen waarop de vrijge zellen, niet alleen uit eigen land, maar van ver over de grenzen samenkomen, om hun persoonlijk lief en leed onder elkander uit te wisselen. Bij ons in Veenendaal gaat ook iets dergelijks gebeuren, zij het op meer bescheiden schaal wat tijd betreft, maar waaraan bovendien prijzen ver bonden zijn. In ieder geval worden meer deelne mers verwacht dan in Grevenbicht waar maar enkele honderden komen. Iedere bezoekende feestvierder, on geacht uit welke gemeente hij of zij komt, kan aan dit geheel gratis spel meedoen. U behoeft niet anders te doen dan een nummer in ontvangst te nemen en dan uw partner te zoeken die hetzelfde nummer heeft. Precies 9 uur 's avonds wordt van beide plaatsen gestart. Men dient dus voor 8.45 uur aanwezig te zijn. De heren verzamelen op het Stations plein, de dames bij het gymnastiek lokaal aan de Hoogstraat. De eerste paren die eenzelfde num mer en kleur hebben, melden zich in de waranda van Hotel De Korenbeurs. De eerste 10 paren die aankomen krij gen elk, zowel dame als heer, een prijs. Op veler verzoek heeft „Oranjedag" besloten, ook voor jongens de gelegen heid open te stellen, gekostumeerd aan de kinderspelen deel te nemen. Ook hiervoor geldt dus, voor de aardigste of leukste kleding een prijs. naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP ^!!!l ïl II II Donderdag 26 april (In hotel „de Korenbeurs") 7.30 i| - uur, „De Kustvaart biedt een vrij en vast bestaan", voorlichtings-|| filmavond. I Vrijdag 27 april I (In geb. Eikenlaan) Opvoering 1 van de D.S. Toneelklub „De I# Spelers" van „Het onstuimig II hart". y~~ Zaterdag 28 april O 21 Van 2 tot 5 uur, kinderspelen op U dr. Slotemaker de Bruïneplein, Eoslaanplein en in Gortstraat en Valleistraat. (In geb. Eikenlaan) Opvoering van de D.S. Toneelklub „De Spelers" van „Het onstuimig |i bloed". |l Maandag 30 april II Viering Koninginnedag zie pro- i| gramma van Ver. „Oranjedag" |l in ons vorig nummer. II Dinsdag 1 mei (In geb. „De Samenwerking") 1-Mei-viering met sprekers en H toneeluitvoering. Luxor Theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „Man tus- |f sen twee vrouwen". deld op een bezoek van een half uur ge rekend. Dit wil natuurlijk geenszins zeg gen, dat de teller in iedere woning een half uur aanwezig is. Men heeft slechts rekening gehouden met een gemiddelde bezoekperiode. Uiteraard zal de werkelij ke bezoektijd zeer verschillend zijn. In een woning van een ingewikkelde con structie zal men veel langer werk heb ben, dan in een eenvoudige woning. Ook zullen woningwetwoningen veel sneller afgewerkt kunnen worden dan andere woningen, aangezien woningwetbouw een groot aantal woningen van hetzelfde type behelst. Door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in de provincie Utrecht is voor donderdag 24 mei a.s. een film avond georganiseerd in gebouw ,,'t Tref punt". Tijdens deze avond zal een uiteenzet ting gegeven worden van het werk der medisch opvoedkundige bureau's als on derdeel van de geestelijke volksgezond heidszorg. Vertoond zal worden de film „Shyness". Deze film geeft een en ander te zien van de achtergronden welke kun nen leiden tot moeilijkheden als de aan passing van kinderen in de schooljaren niet vlot verloopt. Dr. J. Kloek, psychia trisch deskundige van de Provinciale Raad zal verder een korte inleiding hou den over het werk van de huidige gees telijke gezondheidszorg. Verder zal er ge legenheid zijn voor het stellen van 'ij'"'*' i i:in 111:i 11 ii !ininiü Zaterdagavond werd in het gebouw aan de Eikenlaan het Zweeds-Neder lands koncert gegeven door het man nenkoor „De Veenzangers" aangeboden aan de direktie en het personeel der N.V. Nederlandse Maatschappij voor Kogellagers S.K.F. De grote zaal van het gebouw was vrij goed bezet toen de heer W. van der Heiden een welkomstwoord sprak. De Zweedse gezant in Nederland werd vertegenwoordigd door de heer Kaiser, legatie-sekretaris, terwijl namens het Zweeds consulaat-generaal in Den Haag aanwezig was de heer Carlson. Verder waren o.m. nog aanwezig de wethouders de heren De Ruiter en Van Stempvoort en hun echtgenoten, en de direktie der S.K.F., de heren Ahlstrand en Jonker. De zaal was getooid met de Zweedse en Nederlandse vlag. De „Veenzangers" openden het concert met het zingen van het Zweedse en Nederlandse volks lied, dat staande door de aanwezigen werd aangehoord. Het programma van voor de pauze vermeldde de uitvoering in Adoramus F van Clemens non Papa,- In nomine Jesu van J. .Gullus; L'echo van Or lando di Lasso, (waarvan de echo uit stekend was verzorgd); Nachtgesang im Walde, van Fr. Schubert, Land- erkenning van Eduard Grieg, en het zingen van vijf Zweedse liederen door de Zweedse bariton Lennart Rodriguez de Miranda met aan de piano de Zweed Hubertus Meesters. Het laatste nummer vormde een verrassing op zichzelf. Op het pro grammablad stonden alleen wat vraagtekens waar men had kunnen spreken van een S.K.F.-mars, origineel en geestig door muziek en tekst, welke respectievelijk voor rekening kwamen van de dirigent Gijsbert van Zanten en het koorlid de heer A. de Kleuver. Het programma van na de pauze vermeldde de Zweedse muziek En Glad Trail van Felix Körling, Domaredan- sen van Otto Olssen en Sverige van W. Stenhammer, Hierbij werd een ver helderende toelichting gegeven door de Zweedse mevrouw E. de Miranda- Ströbom, terwijl de dirigent Gijsbert van Zanten een toelichting gaf op de Nederlandse muziek, n.l. Piet Hein van Fred. Roeske en drie liederen uit Va lerius' Gedenkklank, welke laatste werden gezongen door het koorlid de heer B. van de Bovenkamp. Aardig was ook dat de Zweedse Lu- Op de Rijksweg bij De Klomp ont stond zaterdagavond om half acht een botsing tussen een personenauto, be stuurd door de heer H. G. A. B. uit Ber lijn en een bestelauto, bestuurd door A. K. uit Veenendaal. Het ongeval ont stond doordat de bestuurder van de bestelauto onverwacht linksaf sloeg, waardoor de Duitse automobilist, die van tegenovergestelde zijde kwam, hem niet meer kon ontwijken. De botsing was zo hevig, dat de be stelauto kantelde en beide voertuigen zwaar werden beschadigd. De beide bestuurders werden ernstig gewond zij liepen onder meer een hersenschud ding en inwendige kneuzingen op en moesten naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal worden overgebracht. Van de drie andere inzittenden van de Duitse wagen brak de heer G. W. uit Duisburg zijn rechterpols, mevrouw B. W., eveneens uit Duisburg afkomstig, liep enkele gekneusde ribben en enige schaafwonden op en mevrouw A. W. klaagde over ernstige pijn in het hoofd. Omdat er in het ziekenhuis geen plaats meer was werden zij naar huis ge bracht. cifermars van Joh. Wagenaar in het programma was opgenomen. Het publiek was uiterst enthousiast over deze avond en steeds weer klonk een warm en welgemeend applaus. Het geheel van dit bijzonder concert was dan ook zeer aantrekkelijk en ken merkte zich door een prettige sfeer. Morgenavond komt de gemeenteraad van Rhenen bijeen. Op de agenda voor deze vergadering komt o.a. voor „Bij drage in restauratiekosten Panorama molen." Van de Stichting tot Behoud van de Molen is een verzoek ingekomen om een gemeentelijke bijdrage in de kosten van restauratie. Reeds geruime tijd, al dus het prae-advies van b en w aan de raad, worden onderhandelingen gevoerd met het bestuur van de „Hollandse Molen", de vereniging tot behoud van molens in Nederland. Begin april werd van genoemd bestuur een advies be treffende deze restauratie ontvangen, met een begroting, waaruit blijkt, dat met de werkzaamheden f 14.536,zal zijn gemoeid. Er wordt voorgesteld de restauratie in twee gedeelten te doen verrichten. In eerste instantie wil men die werkzaamheden uitvoeren, die het onmiddellijke gevaar van verval weg nemen, terwijl in tweede instantie aan het gehele plan wordt gedacht. Het werk kan tot stand komen, indien in de restauratiekosten de bijdragen als volgt worden verleend: 40°/# van het rijk, 10% van de provincie en 20% van de gemeente. Het resterende ge deelte of 30 zal dan voor het bestuur „Wilt u de gids weer volgen Hier ziet u een mes, een vreseiyk mes, maar ook de zonnegod der Inca's was de wreedheid zelve: hy eiste jonge meisjes op voor de tempeldienst en indien ze zyn geboden niet nakwamen werden ze gedood en ge offerd. Slechts één persoon was zonder zonde: de koning oftewel de Inca. De Zonnegod stond hem zelfs toe zyn tegen standers te doden. Te pas en te onpas eiste hun wreedheid slachtoffers voor de ere-dienst. De ongelukkigen werden vastgebonden op het offeraltaar en ter- wyl de priesters de menigte tot gebed aanspoorde en de priesteressen hun dan sen uitvoerden werd het slachtoffer één maal geprikt met dit gruvveiyke mes. De punt er van was gedrenkt in een geheim zinnig vergif en vQftten minuten later trad de dood in. De doodstryd was vre selijk De gids in het museum te Lima, de hoofdstad van Peru, vertelde zijn ver haal voor de zoveelste maal. Daarna ging hij weer verder en het groepje Amerika nen volgde hem op de voet, belust op nieuwe verhalen. Maar één man bleef achter. Verdwaasd bleef hy naar het fraaie mes kyken. Het lemmet was met een kostbare diamant bezet en toen de gids een uur later met een volgende groep toeristen weer by het mes kwam, zag hg de veertigjarige Amerikaan er nog steeds staan. Tegen sluitingstijd stapte hy op de gids toe. Hij zei kunstverzame laar te zijn en tevens ook zelf kunstvoor werpen te maken. „Ik heb in Chicago een kamer vol waardevolle messen. Ik zou ook dit graag willen hebben, maar het is natuurlijk niet te koop „Inderdaad niet." van de Stichting in samenwerking met de exploitante van de molen worden gefinancierd. Zowel van het rijk als van de provincie is medewerking te Namens de toehoorders dankte de direkteur der S.K.F., de heer Ahlstrand Een opname van een deel van het Mannenkoor „De Veenzangers" met links de dirigent Gijsbert van Zanten, tijdens het Zweeds-Nederlands concert j verwachten. Het rijk echter zal pas van zaterdagavond. Inzet: v.l.n.r. Iega- volgend jaar de gelden kunnen voteren, tiesekretaris van het Zweedse gezant- Met het provinciaal bestuur werd door schap, de heer Kaiser; de kanselier liet bestuur van de „Hollandse Molen" van het Zweedse consulaat-generaal de heer Carlson en diens echtgenote; de heer Jonker en de heer Ahlstrand, directeuren van de S.K.F., horen, staande op het balkon, de beide volks liederen aan. in een geestige speech „De Veenzan gers". Spreker erkende dat de S.K.F.- mars zijn bijzondere belangstelling had gehad. Verder zag de heer Ahlstrand in dit concert wederom een bewijs van de Zweeds-Nederlandse samenwerking waaruit ook de S.K.F. te Veenendaal is voortgekomen. Ook dient deze avond als middel voor het verstevigen van de band. terwijl de S.K.F.-ers gelegenheid hadden ook eens buiten de fabriek bij elkaar te zijn. De heer Ahlstrand prees tenslotte de prestaties van de „Veenzangers" en had een bijzonder woord van waardering voor de uitstekende uitspraak van het koor waar het de tekst van de Zweed se muzieknummers gold. Met een vier voudig hoera voor de „Veenzangers", aangeheven door de heer Ahlstrand, werd deze mooie en ook zeer prettige avond besloten. overleg gepleegd; het is echter nood zakelijk, dat de gemeente Rhenen zo spoedig mogelijk haar aandeel in het subsidie beschikbaar stelt. Dan zal het mogelijk zijn de noodvoorzieningen op korte termijn uit te voeren. Het gaat hier voor de gemeente om een bedrag van f3000, Het zeer fraai aangelegde natuurbad van Ouwehands Dierenpark op de Greb- beberg begint nu zijn voltooiing te nade ren en zal gedeeltelijk tussen 1 en 15 juni a.s. geopend worden. Met dit natuur bad is Rhenen een rekreatie-oord van de eerste rang rijker geworden. Rondom de baden, waarvan thans het instruktiebad en het kinderbad gereed komen, is een prachtige zonneweide aangelegd zodat zand en dergelijke het genoegen niet kunnen bederven, terwijl het een genot is hier van het zonnetje te genieten en de zo begeerde bruine teint te bemachtigen. Aan de hygiène van het water is grote aandacht besteed, daar een moderne zui veringsinstallatie steeds voor gezuiverd water zorgt, terwijl een eigen pompinstal- latie de baden van vers water voorziet. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Naar wij vernemen zal zich binnen kort een geheel nieuw bedrijf in Rhe nen gaan vestigen. Het gaat hier om de Nederlands-Engelse fabriek Ever- wear N.V. i.v. welke de vervaardiging van een geheel nieuw textielproduct heeft ter hand genomen, n.l. het zgn. Everwear Candlewick, een nieuwe wijze van machinaal borduren. De pro- duktie bepaald zich in hoofdzaak tot bedspreien, overgordijnen, ochtendjas sen e.d. De Everwear N.V. i.v. vormt een onderdeel van een wereldkoncern De toneelklub van de Koninklijke Scheepjeswolfabrieken „De Spelers" heeft voor a.s. vrijdag- en zaterdagavond in het gebouw aan de Eikenlaan de opvoering aangekondigd van het toneelspel in drie bedrijven van John Patrick, „Het onstui mige hart". Het stuk speelt in een militair hospiaal in het verre Oosten, 'n Stuk van ernst en humor. De regie is in handen van Hanns Berk. DE S.K.F.-BRANDWEER GEDIPLOMEERD Woensdagavond werd het examen afgenomen van de leden der S.K.F.- bedrijfsbrandweer ten behoeve van het Rijksbrandweerdiploma. Het examen werd afgenomen door de inspekteurs bij het brandweerwezen, de heren Roe- lofse en Pieterse. Alle S.K.F.-brand- weerlieden slaagden. HERDENKINGSAVOND VAN 20-JARIGE E.H.B.O Zaterdag j.l. hield de Kon. Ver. voor E.H.B.O. afd. Eist (U.) een herdenkings avond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Deze avond werd gehouden in hotel-restaurant Van Issenhoven alhier. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer G. Hulsebos, allen welkom in het bijzonder mevrouw G. v. d. Pol, als het oudste lid en dokter S. M. van Omeren, die reeds vele jaren de taak van docent belangeloos heeft vervuld. In het kort schetste de voorzitter het werk der vereniging in de afgelopen twintig jaren. Verheugend is de geest van hechtheid en goede samenwerking die onze vereniging kenmerkt en die voort komt uit de overtuiging menslievend werk te verrichten. Daarna richtte spreker zich tot de 80- jarige mevrouw Van de Pol. Het stemt ons tot dankbaarheid, zo sprak hij, de echtgenote van de oprichter in ons mid den te mogen hebben. Het is ons een groot genoegen u tot erelid te benoemen. Met ontroerde stem dankte mevrouw Van de Pol. De heren B. Drost en B. van Koten ontvingen elk een aandenken aan hun 20-jarig lidmaatschap. Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. van Kra nenburg die namens het distriktsbestuur zijn gelukwensen aanbood. Derde in de rij van sprekers was me vrouw Klomp-van Spanje. Namens het aktie-steunkomitee overhandigde zij een cheque ter waarde van f 300,alsmede 24 verbandtassen, een verbandtrommel A, dekens een een set oefenspalken. Dit geschenk is mogelijk geworden door de spontane medewerking van alle ingezetenen, welke onze bazar tot een sukses maakten. Na de pauze met koffie en gebak wer den enkele films vertoond. Daarna volgde een monoloog van de heer F. Roks, waar in de afgelopen 20 jaren beurtelings op ernstige en geestige wijze werden belicht. Mevrouw Van de Pol wordt hier door de voorzitter geluk gewenst met haar benoeming tot ere-Iid van de Elsterse E.H.B.O. Naast haar zit de heer B. van Kooten die reeds 20 jaar lid is. dat fabrieken heeft in de Ver. Staten Canada, Ierland, Frankrijk en nog andere landen. Overal ter wereld heeft het Candlewick een grote opgang ge maakt en ook in Nederland neemt de vraag naar dit artikel snel toe. Met de produktie in Nederland heeft men intussen reeds een aanvang ge maakt, waar het bedrijf tijdelijk kon worden ondergebracht bij de Veenen- daalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. te Veenendaal. De Everwear N.V. i.v. heeft voor de huisvesting van het bedrijf het oog laten vallen op het fabrieksgebouw aan de Achterbergsestraatweg te Rhenen, het gebouw waarin voorheen de Kno- penfabriek gevestigd was. De inrich ting van dit pand zal modern worden. O.m. zullen kleuren-experts hierbij een groot aandeel hebben. Verder zal het machinepark nieuw zijn en van de nieuwste vindingen op dit gebied voor zien zijn. Al met al betekent deze nieuwe in dustrie, welke stellig een goede toe komst heeft, weer een belangrijke aan winst voor wat betreft een uitbreiding van de werkgelegenheid in Rhenen. In een advertentie in dit blad wordt reeds een oproep gedaan voor perso neel voor dit bedrijf. T.T.V. „P.I.T." VERGADERDE Vrijdagavond was de tafeltennisver eniging „P.I.T." in ledenvergadering bijeen ter bespreking van verschillende onderwerpen. Na de opening door de voorzitter kon de sekretaris verslag uitbrengen over het afgelopen jaar. Hierbij bleek, dat het ledental wat teruggelopen was. Financieel staat men er niet ongunstig voor want de pen ningmeester kon een batig saldo mel den. De bespreking van de onderlinge kompetitie was wel het belangrijkste punt waarover werd gediskussieerd. De lopende kompetitie heeft door een en ander veel stagnatie ondervonden en is nog lang niet afgewerkt. Men heeft daarom nu besloten a.s. vrijdagavond om de verenigingsbeker te spelen en wel zo, dat iedere speler evenveel kans krijgt. Men speelt nl. met voorgift van punten en volgens afvalsysteem. Wan neer men dus een wedstrijd verliest is men meteen uitgeschakeld. Verder werd besloten een traditie in ere te herstellen, nl. ieder jaar weer een toernooi te organiseren waarvoor ver schillende prominente klubs uit de omgeving worden uitgenodigd. Ook werd besloten kort voor het begin van de volgende kompetitie een uitstapje te maken. Na nog enkele problemen te hebben behandeld, aangaande de vereniging en enkele leden, sloot de voorzitter de vergadering. „Dat dacht ik al, maar luister eens" en hier begon hg te fluisteren: „Kimt u het niet zo arrangeren, dat ik het mes drie of vier nachten kan lenen. U komt me het na sluitingstgd bezorgen en u krggt het steeds voor de openings uren weer terug. Ik kan dan het mes po gen na te maken Ontsteld weerde de Peruaan af, maar toen hg hoorde, dat hg er 500 dollar mee zou verdienen gaf hg toe. Vier nachten had de Amerikaan aan het mes gewerkt. De gids kon geen on derscheid meer zien in het echte en in het namaakexemplaar. Toen zei de Amerikaan: „Ik geef nog eens duizend dollar als ik het echte mag houden. U kunt dan in het museum het nam aakmes ophangen. Geen sterveling kan er verschil in zien Afwerend schudde de gids zgn hoofd: „Dat kan niet. Dat mag ik niet. Dat is diefstal „Brave man, het kan nooit uitlekken. Ik zal u 2000 dollar betalen." De Peruaan aarzelde. De Amerikaan vervolgde: „Ik geef u myn laatste bod: 3000 De gids was in feite al overwonnen. Welke risico's liep hij Wie zou het ont dekken Met 3000 dollar was hg een rijk man Hij zou de andere morgen ant woord geven. De Peruaan nam het originele mes mee naar huis en sprak er met zyn ega over, maar de verstandige helft van het echt paar wilde niet van de ruil horen: „Het is en blgft diefstal. Het zal uit komen en dan raak je de gevangenis in. Denk aan mij en aan je kinderen De bewaker verzette zich, argumen teerde, vertelde wat ze allemaal met die drieduizend dollar zouden kunnen doen, dat niemand er ooit achter zou komen, dat men daarom geen risico liep, maar zgn vrouw bleef onwrikbaar. Dat joeg hem het bloed naar het hoofd. Wat ging het haar ook eigenlijk aan. Hij wilde het mes grijpen, dat vlak by hem op tafel lag, maar zyn vrouw was hem voor. Met geweld ontrukte hy haar het moord werktuig der Inca's en daarbij kreeg de vrouw een klein wondje aan de wysvin- ger. Vyftien minuten later was ze overle den. Haar doodstryd was vreselyk ge weest. De Zonnegod had een nieuw slacht offer geëist. Twee duizend jaren later had het vreseiyko gif «:yn werk nog ge daan LUNTEREN. De 76-jarige D. Wolfs winkel uit Lunteren is zaterdagmorgen maar nauwelijks aan de dood ontsnapt toen op de spoorwegovergang in de Miel- weg het invalidenwagentje, waarin hij zich voortbewoog, door een trein werd gegrepen en vernield. De man zelf werd er uitgeslingerd, doch bleef wonder bo ven wonder ongedeerd. Toen de heer W. met zijn invaliden wagentje de overweg wilde passeren be merkte hij te laat de elektrische trein, die uit de richting Barneveld naderde en om 10.05 in Lunteren moet aankomen. De trein rukte als het ware het wagentje onder hem uit. Een paar jaar geleden overkwam hem eenzelfde ongeluk en ook toen liep hij geen letsel op! EDE. Hoewel er in verband met de maatregelen tegen de hondsdolheid de laatste maanden een hevige jacht op vossen is gemaakt, blijkt toch steeds, dat de sluwe Reinaert toch nog niet geheel van de Veluwe is verdwenen. Dezer da gen slaagde de jachtopziener Frederiks van het Deelerwoud er in een moeder-vos met vijf jongen te vangen. Hij ontvangt daarvoor een judaspenning van f 65, WAGENINGEN. Dezer dagen werd een nieuwgebouwde vleugel van het Wage- ningse ziekenhuis in gebruik genomen. Deze vleugel biedt plaats aan 55 patiën ten waardoor de totale kapaciteit van dit ziekenhuis is gebracht op 114 bedden. Over enkele weken wordt nog een tweede vleugel in gebruik genomen waarin zul len worden ondergebracht de röntgen- kamer, het laboratorium en de bestra lingsafdeling. EDE. Burgemeester en Wethouders van Ede hebben de gemeenteraad gewezen op het feit dat er herhaaldelijk geklaagd wordt over het lawaai, veroorzaakt door bromfietsen met een ondeugdelijke ge luiddemper. Soms ontbreekt de geluid demper geheel, zo zeggen zij verder, en wordt uit Flavour met opzet veel lawaai gemaakt. Zij stellen de raad daarom voor hieraan een eind te maken door een be paling in de algemene polltie-verordening op te nemen. WIJZEWOORDEN VEEL EN WEINIG Veel wenst zich de mens, en toch heeft h« slechts weinig nodig. (Goethe) KEPKEWIJK 167-TEL.5000-VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1