Nog vele sociale voorzie ningen in voorbereiding Rekonstruktie Kerke wijk werd aanbesteed Setter Set G da9 Ze BLOEMINK voor BRILLEN Fa. L. HEI] <*&orduur-&Q't&lier M eisjes Gehuwde vrouwen Chauffeur/Magazijnbediende Hulp aan noodlijdende volken Minister Suurhoff sprak in Veenendaal Een uitkomst voor man en vrouw,», 24.75 PHILIPS erkende TELEVISIE service RHENEN kJCUCl kJt*I NYLONS passend en verrassend elegant. VRAAG 6 AANBOD EVERWEAR N.V. i.v. VEENENDAAL te Rhenen A* B- A. BAARS - OUDE DIJKSESTRAAT 4 - RHENEN De broederschap der bronzen draak Ter inleiding van de verkiezingsstrijd in Veenendaal i.v.m. de op 13 juni a.s. te houden Kamerverkiezingen, werd gisteravond tijdens een z.g. platform- vergadering in gebouw „De Samenwerking" door niet minder dan vijf bekende figuren in het politieke leven het woord gevoerd, n.l. door de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhof; de Staatssekretaris van Oorlog de heer F. Kraanenburg; het Tweede Kamerlid dr. A. Vondeling; mevrouw U. Tellegen- Veldstra en door het Kamerlid de heer Stufkens. Hoewel alle genoemde sprekers een belangwekkende rede hielden, ging uiteraard de grootste belangstelling uit naar wat minister Suurhof te zeggen had. Het betoog van deze bewindsman kwam neer op de aankondiging van nog tal van sociale voorzieningen welke naar verwachting door de nieuwe Staten- Generaal behandeld zullen worden. De minister noemde o.m. het verbeteren van de Kinderbijslagwet (de huidige noemde hy een lapmiddel) het verbeteren van de invaliditeitswet, de weduwen- en wezenuitkering, de ziekenfondswet geving, maatregelen ter bestrijding van eventuele werkloosheid en het regelen van sociale zekerheid voor hen die invalide worden geboren. De rede van mevrouw Tellegen-Veldstra was daarom zo belangrijk omdat zu dieper inging op het programmapunt van de Partij van de Arbeid ten aanzien van hulp aan volken die gebrek ïyden. Wij kunnen en mogen niet langer aan het verbeteren van onze welstand werken zonder daarbij wat af te staan voor medemensen die hét nog veel slechter hebben dan onze ouders vijftig jaar geleden. Wij zouden anders vervallen in de geest van genoegzaamheid van het eigen goede leven, die wy als partij altyd hebben bestreden. Ook in ons eigen land is er nog veel te doen en spreekster riep in dit verband op tot een strijd op twee fronten. 1 *efk" V I. Sociale zekerheid voor de volle 100 pro cent van de wieg tot het graf kan ook de Partij van de Arbeid niet in uitzicht stellen, zo sprak minister Suurhof. Dat zou zelfs niet wenselijk zijn voor lieden die er misbruik van zouden maken door b.v. 's winters van de werkloosheidsuit kering te leven. Er zijn reeds zeer be langrijke sociale voorzieningen geregeld. De ouderdomsvoorziening zal stellig ook door de eerste kamer worden aangeno men. Sprekende over sociale zekerheid zei de minister dat geleerde ekonomen het er vandaag over eens zijn dat een krisis zoals wij die in de dertiger jaren hebben gekend, kan worden afgeweerd. Het is ook de mening van de A.R. eko- noom minister Zijlstra, dat de rechtse partijen voor de oorlog de krisis juist met averechtse middelen hebben bestreden. Het beste middel is opvoering van de koopkracht en niet het verlagen van het levenspeil. De christelijke partijen heb ben kapitale blunders gemaakt waardoor jarenlang grote groepen in ons land grote armoede hebben geleden. Doordat deze partijen ook de band tussen het evangelie en de politiek zo strak leggen hebben in die jaren en ook daarna velen de kerk de rug toegekeerd. Het was de S.D.A.P. in dertijd welke het plan om de krisis te be strijden had, waarvan de ekonomen ook vandaag nog zeggen dat 't hèt middel was. Het is tegenwoordig voor de kiezer wel zeer moeilijk om te bepalen welke partij nu eigenlijk vooruitstrevend is. De chris telijke partijen zijn even fel of nog feller voor nog meer sociale zekerheid. Het kan allemaal nog beter en nog mooier zeggen zij. Maar ala dan minister Van de Kieft komt willen zij belastingverlaging en gooit de regering het geld over de balk en hebben wij teveel ambtenaren. Deze tweeslachtigheid, die wij trouwens ook bij de VVD zien is funest voor een kon- struktieve regeringspolitiek. Deze twee slachtigheid zien wij in alle opzichten in deze partijen. Het ene lid is uiterst kon- servatief en het andere uiterst vooruit strevend. Het enige wat deze mensen bindt is, dat ze lid zijn van dezelfde kerk, politiek hebben ze niets gemeen. Zou niet het bestaan van de P.v.d.A. hieraan debet zijn? Is het de zuigkracht van de P.v.d.A. op de christelijkë partijen? Wij twijfelen er niet aan. Vroeger moesten de vooruit strevende lieden in deze partijen hun mond houden. Vandaag gaat de bewering dat een christen en een socialist water en vuur zijn niet meer op. Men kan ook op de kommunisten stem- niet langer verdeeld zijn in afgesloten po litieke groepen. Er moet een gesprek zijn van alle delen van het volk. Ook de Sy- j node van de Hervormde kerk heeft be- grepen dat een christen niet noodzakelijk lid van een christelijke partij behoeft te zijn. De A.R. en C.H.U. zeggen echter dat het eenvoudig niet gaat dat een christen lid is van een socialistische partij. De P.v.d.A. is niet louter materialistisch zo als gezegd wordt. In ons programma heb ben wij na woningbouw en onderwijs nl. ook kulturele spreiding opgenomen. Als belijdend christen riep de heer Stufkens de aanwezigen op hun steun aan de F.v.d.A. te geven om samen een zicht baar teken te stellen van wat is in net Goddelijk Koninkrijk. NAASTENLIEFDE Mevrouw Teilegen begon haar toe spraak met op te merken dat het voeren van politieke propaganda 50 jaar geleden veel makkelijker was dan thans in een tijd van welvaart en welstand. Het aan kondigen van lotsverbetering spreekt veel meer to' de verbeelding van de grote massa en spreekt ons van nature veel sterker aan. Socialist zijn wil ook zeggen goed voor je naaste zijn, ook als die an ders doet en anders denkt. Dit gaat boven de strijd on, materialistische verbetering uit. De aarde v erdt steeds kleiner, wij kunnen niet meer in weelde leven als aan de andere kant van de wereld elke rd" t« verkiezen boven nylon overhemden De speciaalzaak voor al Uu> Herenmodes Hoofdstraat 75 - Veenendaa| dag duizenden kinderen sterven van hon ger en ellende. Wij moeten ons gaan be zinnen op wat niet eens een offer hier voor genoemd mag worden. Spr. begreep niet dat er vandaag nog christenen zijn die er nog niet aan willen dat het mo gelijk is gezamenlijk de nood in de' hele wereld te bestrijden. Wat verstaan zij dan toch van het evangelie. Wat zou er ook van onze partij niet kunnen uitgaan als alle leden werkelijk socialist in hart en nieren waren. Ook naar binnen is er nog veel te doen. Doel moet niet zijn de partij maar de mens zelf. De vergadering werd geopend en ge sloten door de voorzitter van de Partij van de Arbeid in Veenendaal, de heer Joh. van Hardeveld, terwijl ook de zang vereniging „O.B.K." deze avond verschil lende strijdliederen zong. De plannen met betrekking tot de voorgenomen rekonstruktie van de Kerke- wijk zijn enige tijd geleden bestedingsklaar gekomen. Alvorens deze plannen echter zover waren gevorderd hebben diverse besprekingen plaats gehad tus^n het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de provinciale waterstaat over het te maken profiel. In eerste instantie had het gemeentebestuur een ander profiel doen ontwerpen, doch de provinciale waterstaat kon zich hiermede niet geheel verenigen. Aangezien de goedkeuring van de plannen door de provinciale waterstaat één van de voorwaarden was, waaronder de provincie een subsidie ad 240.000,in de rekonstruktiekosten heeft toegezegd, hebben B. en W. de voorstellen van de waterstaat nogmaals in studie genomen. Na ryp beraad en na gezamenlijke studie in diverse vergaderingen zijn zij tot de slotsom ge komen, dat het door de provinciale waterstaat voorgestelde profiel inderdaad aanvaardbaar is. RIJBAAN VAN 8 METER BREED Het omvat nu een rijbaan van 8 m. breed, met een bovenlaag van asfalt beton. Aan weerszijden van de rijbaan men. Als het gaat om sociale zekerheid zijn de kommunisten er bij. Maar als deze lieden aan de macht komen hebben wij niet eens bestaans-zekerheid. Daarvan ge tuigen de processen achter het IJzeren Gordijn die thans onjuist worden ge noemd. Men is daar de dode slachtoffers aan het rehabiliteren, aldus sprak mi nister Suurhoff. INTERNATIONALE MILITAIRE INSPANNING De heer Kranenburg sprak als staats sekretaris van Oorlog toen hij de bange dagen tijdens de vorige kamerverkiezing aanhaalde. Tsjechoslowakije was juist „gevallen", de blokkade van Berlijn juist achter de rug en in Korea woedde de strijd volop. Gezamenlijke opbouw van een militair apparaat van het Westen was het gevolg. Het werd een historische om wenteling en het resultaat is dat nu de dreiging van toen voor een groot deel is weggenomen en zelfs dat men nu met Rusland over vrede kan praten. Door deze omwenteling werd het ook onmoge lijk dat de Europese landen onderling nog tegen elkaar kunnen oorlog voeren. Toch kunnen wij nog niet verslappen in onze gezamenlijke inspanning. De glim lachende Russen hebben dezer dagen in Engeland gevraagd de handel met Rus land uit te breiden, en dan niet alleen in haring maar ook strategische goederen. Tegelijk spraken zij van grote militaire macht van Rusland. Spreker hoopt dat de Engelsen uit een en ander hebben be grepen, dat dit zoiets was als: je geld of je leven. De P.v.d.A. heeft bij de militaire in spanning steeds gestaan op de internatio nale samenwerking van het Westen. Wij hadden dit tevoren als partij reeds intern besproken. Ook een belangrijk vraagstuk als de Europese integratie durven wij aan onze partijleden voor te leggen omdat wij menen dat ze mondig zijn. Wij weten daarom ook als partijbestuur wat wij op een gegeven moment als partijbestuur kunnen doen. Spreker noemde deze din gen omdat de P.v.d.A. zich daarin van andere partijen onderscheid. DE DOORBRAAK Het kamerlid Stufkens sprak als man van de prot. chr. werkgemeenschap in de P.v.d.A. over de doorbraak. Ons volk mag komt een verhoogd rijwielpad van 2.60 m. breed. Een gedeelte van dit rijwiel pad, namelijk ter breedte van 1.80 m., wordt gemaakt van koud-asfalt, ter wijl een strook van 80 cm, grenzend aan de rijweg, betegeld zal worden. Deze betegelde strook zal zodoende kunnen dienen als uitstapstrook voor automobilisten. Het rijwielpad in zijn geheel komt 8 cm. hoger te liggen dan de rijweg. Naast het rijwielpad zal een verhoogd voetpad van tegels worden gemaakt van minimaal 1.96 m. breed; op sommige punten wordt dit voetpad nog iets breder. Het nieuwe tracé zal zich uitstrekken vanaf de J. G. Sandbrinkstraat tot aan de grens met de gemeente Rhenen. SPOORWEGOVERGANG OP ZELFDE BREEDTE De wegverharding is van zware kon- struktie; zij bestaat uit een fundering van 20 cm schrale beton, 6 cm hoog- Behalve het aanleggen van het bo venbedoelde tracé met de daarmede verband houdende grondwerkzaamhe den, zal de bestaande riolering worden verbeterd. Daarnaast zullen gelijktij dig de oude gas- en waterleidingbuizen worden verwijderd en zullen diverse hekwerken worden verplaatst. Ter ver krijging van de nodige breedte zullen namelijk van ongeveer 35 voortuinen gedeelten moeten worden aangekocht. Met de meeste eigenaren werd ovér- eenstemming bereikt op basis van aan koop voor de prijs van 10,per ca. Aangezien nog niet met alle eigena ren overeenstemming is bereikt, zal een voorstel tot aankoop van de nodige gronden eerst in een volgende verga dering kunnen worden gedaan. Blijkens het door de aannemer in geleverde inschrijvingsbiljet bedraagt de aanneemsom 1.037.000,Hierbij komen de volgende kosten voor door de gemeente te leveren materialen van 83.000,zodat in totaal een krediet nodig is van Z 1.120.000,De door de dienst van gemeentewerken opge maakte raming van de aanneemsom beliep een totaal van 1.007.742, ofwel bijna 3% lager dan de inschrij ving. Het ligt in de bedoeling op 1 mei met het werk te beginnen. Ballegoyen - Molenstr. 16 - Tel. 579 In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal ovenslakken en 4 cm gepenetreerde hoogovenslakken; op deze fundering komt een asfaltdeklaag, gevormd door een binder van 3 cm en een toplaag van 2 cm dik. Het ligt in het voornemen de spoor wegovergang dezelfde breedte te geven als de nieuwe rijweg met rijwiel- en voetpaden. Deze verbreding is echter niet in het bestek opgenomen, omdat dit werk door de N.V. Nederlandse Spoorwegen zal worden \iitgevoerd. OVERSTEEKPLAATSEN VOOR VOETGANGERS MET VERKEERSLICHTEN? Voor de verkeersveiligheid zullen enkele oversteekplaatsen voor voet gangers worden aangelegd, namelijk bij de J. G. Sandbrinkstraat, bij de Koningin Julianaschool, bij het Sta tionsplein en de Patrlmoniumlaan. De vraag in hoeverre en op welke wijze deze voetgangers-oversteekplaatsen met verkeerslichten beveiligd zullen moeten worden is momenteel nog in studie bij de inspekteur-korpschef van politie. 95 ct. per advertentie Cm. 10 woorden, elk woord meer 7 eent Te koop een Philips radio en een Opel '38. Cunera- weg 328, Rhenen. Wie helpt alleenstaande weduwe aan woonruimte. Gevr. wordt zit- en slaap kamer, ongem. m. kookge legenheid. Benedenwoning. Aanb. onder nr. 2837 aan het bur. v. d. blad. Gevraagd liefst ongemeub. kamer met stookgelegenh. Brieven nr. 94 boekhandel Stolk, Rhenen. Te koop prima kinderwa gen z.g.a.n. (Mussaert 1954), kinderbox i.g.st. en zwarte leren jas m. 52. Prunusl. 67, Rhenen. Te koop Kaptein Moby- Iette. Te bevr. Patrimon. laan 88, Veenendaal. Te koop een toom prima biggen. G. van Ruiswijk, Kade 40, Geld. Veenend. Te koop kinderwagen. Keucheniusstraat 40, Vee nendaal. Te koop 4 nieuwe Wiener stoelen. Keucheniusstraat 38, Veenendaal. Gevraagd jongste bediende ongev. 15 jaar tevens ge vraagd een meisje voor halve dagen of enkele da gen per week. F. Kloot, Kerkewijk 85, Kaashandel, Veenendaal. B.z.a. ervaren hulp in de huishouding. Goede ref. Uitsluitend br. onder letter H. aan filiaal Kleefsman's Boekhuis, Patrim.laan 22, Veenendaal. Biedt zich aan een net dagmeisje. Br. onder nr. 2839 aan het bur. v. d. bl. Te koop z.g.a.n. bromfiets, Batavus Bilonet. Dorpsstr. 271, Scherpenzeel. Te koop aangeb. woon- of bergruimte. Veenendaal, gem. Renswoude. Br. on der nr. 2840 a. h. bur. v. d. blad. Te koop zwarte hennen Sjekker x Hamps bij Wed. M. van de Brink, Cunera- weg 274, Achterberg. Gevr. voor direkt flinke zelfst. werkster Broekhui zen, Kerkewijk 18, Vee- nendaal-Zuid. Te koop kinderfietsen 6 10 jaar. Kaptein Mobylette. Middelbuurtseweg 16, Vee nendaal. Gevraagd nette huishoud ster bij dame alleen. Br. onder nr. 2842 aan het bur. van dit blad. Te koop z.g.a.n. Eng. kin derwagen. Albert Hein, Hoofdstraat 79, Veenen daal. Jong gezin z.k. zoekt woonruimte in Rhenen of omg. Vrouw gen. in de huish. te helpen. Br. latt. O, Boekhandel Waiboer, Rhenen. Te koop aangeb. zwart damesmantelpakje maat 40 tweemaal gedr. Te bevra gen Boekh. Waiboer, Rhe nen. SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal Het Bestuur van de Ver eniging „Oranjedag Rhe nen" nodigt bij deze de besturen van verenigingen, zowel in Rhenen (stedelijk deel) als Achterberg en Eist uit enige afgevaardig den van hun vereniging met vlag of vaandel te doen deelnemen aan de vlaghulde op 30 april a.s. des voorm. 8.30 uur voor het gemeentehuis. Te koop akkordeon en pi anoklavier, 80 bas, in pri ma staat. Zeer billijke pr. Te bevr. G. Willemsen, Paulus Potterstr. 14, Vee nendaal. Gevestigd: Mej. A. C. M. Hellema, Gedipl. spraak- heelkundige. Behand. van stem- en spraakgebr. Lip- lezen en hoortraining voor slechthorenden en doven. Spreekuur 's avonds van 78 uur beh. 's zaterdags. Patrimon.laan 26, V'daal. Voor Sollede Weefsels VRAAGT VOOR HAAR TE OPENEN (met ry bewijs B en D) In ons atelier te Veenendaal bestaat thans gelegenheid om tot borduurster te worden opgeleid. Over plaatsing naar Rhenen zal binnenkort geschieden. Onze personeelschef houdt woensdag 2 mei en vrijdag 4 mei a.s. van 7 tot 9 uur ('s avonds) zitting bij de fa. en zal U over deze prettige werkkring gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. (91) En aldus, mijne edele heren, heb ik, na een urenlange strijd op de stadsl rug, Plauder- stein van de mongoolse horden gered! Eén man tegen een overmacht van honderden!De man die deze snoevende woorden geuit heeft, is Jonker Tobias, die, in de tent van prins Balthazar, aan de ridders van de prins in geuren en kleuren zijn heldendaden beschrijft. „Wel, wel, één man tegen honderden!" glimlacht Balthazar ongelovig, „en kwamen toen eindelijk de ridders van Plauderstein te hulp?" „Welnee", snoeft Tobias verder, „toen er nog enkele tientallen over waren, sloegen de schur ken in paniek op de vlucht! Zij hielden mij voor een bovennatuurlijk wezen!" Op dat moment klin ken buiten de trompetten der herauten. „Het sig naal dat we ons moeten opstellen! Naar de paarden mannen!" roept Balthazar. „Nu zal ik ook de ove rige bronzen draken in splinters slaan!" galmt Tobias, als hij naast Balthazar naar buiten treedt. „Gelijk Siegfried, mijn beroemde voorvader, de echte draak versloeg!" „Daar komt Orlando reeds om u de kans te geven!" lacht Balthazar. Maar zij vermoeden niet, dat het met het gelaat van Orlando is, dat daar schuil gaat achter de traliehelm der naderende ridder.... En dat de luide stem, die Jonker Tobias uitdaagt voor een tweede gevecht, de stem is van roofridder Aiglon. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2