Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raad verheugd over maar geschrokken van Kerke wijk hoge kosten Naar de bollen! Bouw nieuw Juliana ziekenhuis aanbesteed De gevallenen-herdenking op 4 mei Ouden van dagen hadden goede Oranje-avond de VALLEI-riks BEHANG 1956 Fa. J. F. TAK Wist 17... Waar is Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 27 APRIL 1956 No. 34 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Dinsdag wordt met uitvoering begonnen De inter-kerkelijke herdenkingsdienst AGENDA Pastoor R. Beckers 25 jaar priester Bijzondere aktiviteit van het Leger des Heils Hollands glorie Maandag verjaart onze Koningin Foto: M. C. Meijboom Vuilnisophaaldienst en Koninginnedag SCHOON MAAK NIEUWE STALEN WATERVERF Winkelsluiting op 4 mei Ondernemingsraad Ritmeester fabrieken gekozen DRIE ORGANISTEN TEGELIJK BENOEMD HIJ IS f 22,50 WAARD W 938861 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Grondaankoop voor bouw van ambachtsschool Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de Veenendaalse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen voor het behandelen van een 22 punten tellende agenda. Het besluit tot het verlenen van een krediet van ruim 1.1 miljoen gulden voor de algehele verbetering van de Kerkewijk vormde ongetwijfeld het belangrijkste punt De raadsleden welke hierover het woord voerden waren blij dat, ondanks de vele moeilijkheden welke hieraan vooraf gingen, nu toch nog dit jaar deze nood zakelijke verbetering zal kunnen tot stand komen. Zij waren echter danig geschrokken van de hoge kosten welke tonnen hoger zijn dan in de gemeente begroting van vorig jaar was geraamd. Temeer waar nog niet eens bekend is hoe hoog de kosten zullen zijn van bijkomende werken als de verbreding van de spoorwegovergang, de straatverlichting en het kopen van benodigde gedeelten van voortuinen. Na de gebruikelijke opening stelde de voorzitter, burgemeester A. Bakker, als eerste vast dat de gemeenteraad voor het eerst na enkele vergaderingen weer vol tallig aanwezig was nu de heer Van Kuijk hersteld van een ziekte zijn plaats weer innam. Spr. heette de heer Van Kuijk welkom. Overgaande tot de orde van de dag be noemde de raad de leden de heren Bast- meijer (CH), Van Eden (PvdA) en Kroes- bergen (AR) tot kommissie voor het na zien van de gemeenterekening 1954. Benoemd met algemene stemmen werd de heeer A. M. Visscher tot routine-ar beider, met als voornaamste taak het schoonhouden en stoken van de verwar mingen in de gemeentelijke gebouwen. Er hadden zich 12 gegadigden gemeld. Besloten werd vervolgens tot het toe kennen van vakantiegeld aan de leden en een vergoeding aan de sekretaris van de huurkommissie. Bij het voorstel van B en W tot ver hoging van de vakantie-toeslag, verho ging van het aantal vakantiedagen en toekenning van de uitkering van 3 °/o over 1955, was het zowel de heer Van Galen (CH) als de heer Van Hardeveld (PvdA) die bezwaren hadden tegen het Was aanvankelijk aangekondigd dat in de voor vrijdagavond 4 mei a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan te houden in terkerkelijke herdenkingsdienst naast ds. D. van Enk en pastoor R. Beckers als spreker zou optreden ds. Jac. Vermaas; nader vernemen wij nu dat in plaats van ds. Vermaas zal spreken ds. A. Vroegin- dewey, Ned. Herv. predikant alhier. Ds. Vroegindewey zal als eerste spre ken met als onderwerp „Standvastigheid", pastoor Beckers over „Heldhaftigheid" en ds. Van Enk als laatste over „Barmhar tigheid". dat, hoewel het niet nodig is zich hiervoor tevoren op te geven, er reeds velen zijn die te kennen hebben gegeven mee te doen met het spelletje „Een uur "rijgezel" op Koninginnedag? dat de dames zich voor dit aardige en sensationele spel zich 's avonds voor 9.45 uur moeten vervoegen aan de gym nastiekzaal in de Hoogstraat en de heren voor datzelfde uur op het Stationsplein? dat het Stationsplein, het mooiste punt van Veenendaal, er weer niet fraaier op wordt nu andermaal een ze vental beuken van het fraaie bomen- kompleks hier worden gerooid ten be hoeve van de nieuwe Kerkewijk? dat het ons spijt dat in het plan voor de rekonstruktie van de Kerkewijk geen plaats voor nieuwe bomen is gepro- jekteerd? dat het toch wel een erg kale boel wordt daar waar wij voorheen spraken van de mooiste straat van Veenendaal? dat de Dijkstraat nu ook gauw veel mooier zal worden? dat hier nl. de stenen zullen wor den gebruikt, welke uit de Kerkewijk vrij komen? dat de stenen van de Kerkewijk ook gebruikt zullen worden voor een tijde lijke bestrating boven aan de Markt als over enkele weken de voormalige pas torie gesloopt zal zijn? dat, voordat de sloper hier zijn werk zal doen, de B.B. dit oude statige huis vast zal „afbreken"? dat dit huis namelijk als dankbaar oefen-objekt zal dienen tijdens een grote rayon-oefening van de B.B. op 28 mei? dat aan deze oefening ook zal wor den deelgenomen door de B.B. van Rhe- nen en Leersum? dat het ons zal benieuwen wat de B.B. van het huis heel zal laten? dat wij niet minder benieuwd zijn wanneer die tweeling geboren wordt, waarover laatst in onze gemeenteraad ge sproken werd? dat een van de raadsleden toen reeds meende te weten dat de tweeling, welke moest dienen als argument bij het toewijzen van een woning, nog niet eens geboren was? dat nu, al twee maanden later, nog steeds geen tweeling, en zelfs nog niet eens een eenling, in het bedoelde gezin geboren is? jj^PillllMlllllllllllllllilllllllll liuiillliillllllltllMIIIHIMilllflllIIIIIIIIIIIIIH l! Heden, vrijdag 27 april (In geb. Eikenlaan) Opvoering §1 II D.S. Toneelver. „De Spelers" van 11 „Het onstuimig hart". f| Zaterdag 28 april Van 2 tot 5 uur, kinderspelen op ff dr. Slotemaker de Bruïneplein, !l Boslaanplein en in Gortstraat en 1| |1 Valleistraat. (In geb. Eikenlaan) Opvoering §1 D.S. Toneelver. „De Spelers" van „Het onstuimig hart", fl Maandag 30 april |I Viering van Koninginnedag, zie li programma in ons nummer van |f li vrijdag 20 april. Is ff Dinsdag 1 mei (In geb. „De Samenwerking") ff 1-Mei-viering met sprekers en l| toneeluitvoering, if Vrijdag 4 mei =1 (Bij monument op Stationsplein) 7.30 uur, herdenking van de ge- vallenen. (In geb. Eikenlaan) 8.30 uur, in- 1| 1; terkerkelijke herdenkings-samen- I: komst. ff Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maandag 11 de film „Teodora" en van dins- 11 li dag t.m. donderdag „Een vrouw lï verdedigt zich". feit, dat de ambtenaren genoemde uit kering al in de zak hebben terwijl de raad nog moet beslissen. De voorzitter zei deze bezwaren te begrijpen en hier mede in het vervolg rekening te houden. De heren Van Galen en Van Hardeveld waren andermaal eenstemmig in hun op merkingen over het feit dat voor de ver betering van de Kerkewijk in de gemeen tebegroting van vorig jaar f 660.000,was geraamd en dat nu een krediet gevraagd werd van f 1.120.000, De heer Van Hardeveld was verder nog bang dat de verbreding van de spoorweg overgang nog veel geld zal kosten. In het verleden hebben wij ondervonden dat de Ned. Spoorwegen, die ook dit werk op kosten van de gemeente uitvoeren, niet goedkoop werken. Ook achtte spreker het niet uitgesloten, dat de eigenaren, die nog niet bereid gevonden werden het voor de verbetering van de Kerkewijk benodigde deel van hun voortuin aan de gemeente te verkopen, de gemeente nog op aanzienlijke kosten kunnen jagen. De voorzitter kon in het openbaar niet zeg gen op welke wijze, maar de gemeente heeft nog wel een middel om deze on willige eigenaren tot andere gedachten te brengen. De voorzitter is ook geschrok ken van het bedrag, dat met de verbete ring van de Kerkewijk gemoeid is, maar wij kunnen er niet onderuit. En een goedkopere uitvoering is ook niet aan te bevelen. Spreker is het met de heer Van Hardeveld eens dat de Spoorwegen niet op een koopje werken. Wethouder De Ruiter (CH) gaf vervol gens een verklaring van het feit dat de kosten zoveel hoger zijn dan aanvanke lijk geraamd. Eerst was voor de rijweg een breedte gedacht van 6 meter. Dit wordt nu 8 meter. Ook is er bijgekomen het verplaatsen van de toegang tot het goederen-emplacement. Verder zijn in de 3 jaren na het maken van de eerste op zet de kosten van materialen en lonen aanmerkelijk gestegen. De voorzitter merkte nog op dat, als de bijdrage van de provincie in de kosten van f 240.000, van het totale bedrag worden afgetrok ken, zodat de kosten voor de gemeente op f 900.000 komen, dus dan nog weer niet zoveel hoger dan de aanvankelijk geraamde f 660.000, De heer Van Galen zorgde voor hila riteit toen hij vroeg of het „enorme" mo nument op het Stationsplein ook nog ver plaatst moet worden. Het min of meer overbodige antwoord luidde ontkennend. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tenslotte het benodigde krediet te verlenen. De voorzitter verheugde het nog te kunnen mededelen dat de werk zaamheden a.s. dinsdag zullen beginnen. De heer Kroesbergen was de enige, die van de rondvraag gebruik maakte. Wan neer zal die sta in de weg boven aan de Markt, in de vorm van de voormalige pastorie, verdwijnen, zo was zijn vraag. Wethouder De Ruiter deelde mede, dat het nog een kwestie van weken is. Dezer dagen wordt de sloop aanbesteed. Het wachten was ook nog op de stenen welke uit de Kerkewijk zullen vrij komen om die ter plaatse voor een tijdelijke bestra ting te gebruiken. Dit tijdelijke houdt ver band met een algehele rekonstruktie van het Marktplein en naaste omgeving, waarvoor de plannen! in de maak zijn. Naar wij vernemen hoopt pastoor R. Beckers alhier op 15 juli a.s. met zijn pa rochie het feit te herdenken dat hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. Dinsdag 1 mei a.s. zal het leger des Heils in Veenendaal bijzonder aktief zijn. 's Morgens vanaf 9 uur gaat het Leger deze aktiviteit beginnen vanuit een kraam, opgesteld op de Markt, 's Middags zullen verder op verschillende plaatsen in de gemeente openluchtsamenkomsten worden gehouden, 's Avonds om 7 uur is er een bijzondere openluchtsamenkomst op de Markt, terwijl de dag wordt be sloten met een openbare samenkomst in het gebouw aan de Fluitersstraat. Een en ander zal staan onder leiding van de officieren kapiteine H. Baris al hier, kapitein H. Andree uit Wageningen, luitenant H. J. Renting uit Tiel en luite nant J. Verhagen uit Ede. Dezer dagen heeft de uitbreiding van het Juliana ziekenhuis aan de Cuneraweg met een geheel nieuw en modern zieken- huis-kompleks de goedkeuring verkregen van de betrokken regerings-instanties. Zo kon dan gisteren de openbare aanbeste ding van dit bouwwerk worden gehouden. De uitslag van deze besteding was als volgt: Fa. J. Boers Zn. Veenendaal f 1.201.450,Bouwbedrijf J. Boers, Vee nendaal f 1.214.500,W. Klaassen, Rhe- nen f 1.229.500,Gebr. Nieboer, Veenen daal f 1.298.200,—. Gisteravond nam de gemeenteraad van Veenendaal een besluit waarbij door deze gemeente de rentebetaling en aflossing worden gegarandeerd van een ten behoe ve van de ziekenhuisbouw te sluiten geld lening van 1.3 miljoen met een rentever goeding van 33/4 procent en een looptijd van 40 jaar. Het is voorjaar en de bloemen bloeien. De wegen, die kris-kras lopen door de driehoek HaarlemNoordwijkLeiden, zijn bedekt met auto's, fietsers en wandelaars. De trams zitten stampvol, vanuit de slanke Diesels wyzen de passagiers naar de kleurige vierkanten: rood, rose, paars en wit, geel en oranje, die dieper relief krijgen onder het blauw van de Holland se lucht. Het bloembollenseizoen is begonnen! In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin, zal het huisvuil van maandag 30 april worden afge haald op dinsdag 1 mei. De normale dienst van dinsdag blijft ongewijzigd. TWEE WINKELPANDEN IN HET FRANSE GAT In de gisteravond gehouden vergade ring besloot de gemeenteraad tot verkoop van twee percelen grond gelegen op de hoek van de Jan Steenlaan en Frans Halslaan en een perceel gelegen op de hoek van de Adriaan van Ostadelaan en de Jan Steenlaan, respektievelijk aan de heren S. te Arnhem en J. alhier. Beide kopers zijn voornemens op ge noemde percelen een winkelwoonhuis te bouwen. Op vrijdag 4 mei a.s. des avonds 8 uur precies zal in het gehele land twee minuten stilte worden in acht ge nomen, ter eerbiedige nagedachtenis aan hen, die in de strijd voor de vrij heid van ons land, hier en overzee, streden en vielen. Ook in Veenendaal zal deze stilte worden in acht genomen. De aanvang en het einde van deze stilte zal door de sirenes van het ge meentehuis en de gasfabriek worden aangegeven. Om half acht precies vertrekt van het gemeentehuis een stoet, bestaande uit het gemeentebestuur, de nabestaan den van de gevallenen, illegaliteit, Na tionale reserve, Reservepolitie, Ned. Rode Kruis, E.H.B.O., geestelijkheid, deputaties uit de leerlingen van de scholen, „Oranjedag" en andere ver enigingen naar het monument bij het station. Deze stoet zal zich in vol komen stilzwijgen daarheen begeven. Bij het monument zal de plechtigheid worden geopend met het zingen van het volgende koraal door het mannen koor „De Veenzangers": Hoe zacht zien wij de vromen den dood hier zonder schromen blijmoedig tegengaan! Waar al de vreugd van 't leven den zondaar moet begeven, daar vangt de vreugd des [christens aan. De dood verbreekt zijn banden, hij heft zijn dankb're handen tot God, zijn steun en hoop, Die hem geen troost laat derven maar vreugdevol leert sterven aan 't einde van zijn aardsen loop. Daarna is er gelegenheid tot het leg gen van kransen en bloemen. Om pre cies 8 uur begint de stilte, die duurt tot 2 minuten over 8. Eventueel is er na de stilte nog gelegenheid tot het leggen van bloemen, waarna de plech tigheid zal worden besloten met het spelen door de Veenendaalse Harmonie „Caecilia'' van één couplet van het Wilhelmus. Daarna wordt in het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan om half 9 een herdenkingssamenkomst gehouden, die een interkerkelijk karakter zal dragen. Dit jaar zullen spreken ds. Jac. Ver maas, ned. herv. predikant, ds. D. van Enk, geref. predikant en pastoor R. Beckers. Medewerking verleent het chr. geref. kerkkoor onder leiding van de heer W. J. Hornsveld te Ede. Organist is Gijs- bert van Zanten. De inwoners worden verzocht zoveel mogelijk aan de stille tocht deel te ne men, de stoet niet lopend, rijdend of fietsend te passeren of op het trottoir mede te lopen of te fietsen. Sluit u rustig achter de stoet aan. Voorts worden de inwoners verzocht die avond om 6 uur de vlaggen zonder oranjewimpel halfstok uit te steken. Er wordt een beroep op de inwoners gedaan eraan mede te werken, dat het op de weg, die de stoet passeert en bij en om het monument bij het station die avond volkomen rustig en stil is. Alleen in volkomen orde, rust en stilheid eert men zijn doden het best. 25 kleuren - GEEFT NIETAF Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Spon zen enz. enz. Hoofdstraat 106 - Telef. 2576 Het bestuur van de Veenendaalse win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" wijst er, misschien ten overvloede, nog op, dat de winkels op vrijdag 4 mei a.s. om 6 uur 's avonds sluiten, zodat de ge bruikelijke koopavond op deze vrijdag komt te vervallen. Tussen al dat gedoe loopt Arie in zijn zondagse pak, z'n jongste dochter aan de hand en een wakend oog houdend op zijn beide jongens, die al te groot zijn om aan het handje te lopen en nog te klein zijn om voldoende te letten op het drukke verkeer. Hij ziet al die fietsers, met slingers van narcissen omhangen, hij ziet de tulpenguirlandes om de glanzende ra diatoren van de indrukwekkende auto's, die voorbij suizen. Ze rijden er een keertje langs, denkt hij, en dan hebben ze 't gezien. En wét hebben ze dan gezien? Het resultaat van een heel jaar werken, en de meesten heb been geen flauw besef van wat er alle maal moet gebeuren, vóórdat de hyacin ten, tulpen en narcissen mannetje aan mannetje hun schoon tentoonspreiden voor het publiek en nédat de laatste „koppen" in de mand zijn gevallen. Als Arie daarover gaat vertellen nu, dan ben je met één sigaar niet van hem af. Maar hij zal aan 't eind van zijn verhaal eerlijk bekennen, dat hij er nog maar 'n beetje van weet. Daar ergens tussen de bloemen loopt een man, die zo in de wandeling als de „baasknecht" wordt aangeduid, maar in waarheid zo veel praktische en ook teoretische ken nis van het bloembollenvak in zijn bol heeft, dat hij er makkelijk een boek over kon schrijven, als hij er tijd en lust toe had. Maar dat laat hij liever over aan meneer Krelage. Wat diè over de bloembollenteelt te vertellen heeft, is opgenomen in een boek, dat zo ongeveer de omvang heeft van een behoorlijke kanselbijbel. En gaat u eens praten met die oude, grijze heer Krelage, die het doctoraat honoris causa verwierf voor wat hij verricht heeft ten dienste van de bloembollenteelt, dan zal hij u vertellendat er nog veel meer over te vertellen valt. VAN BOKHARA NAAR HAARLEM Van het huis van dr. Krelage in Haar lem is het nog geen vijf minuten naar de uitgestrekte terreinen van de firma Van Tubergen, die internationaal befaamd is om haar bloemzaden als -bollen. En daar zit achter z'n bureau de heer Hoog, die geestelijk nooit is blijven zitten in dat driehoekje tussen Haarlem, Noordwijk en Leiden, maar z'n mannetjes had, heel de wereld over, die voor hem op zoek gingen naar zeldzame bloemen. Die zou wat kun nen vertellen! Crocusjeswie let er op! Nog ster ker, wie zal het in zijn hoofd halen een tocht te maken naar de Koukosus, waar Dinsdagavond werd in het verenigings gebouw aan de Eikenlaan door de ver eniging „Oranjedag" aan de ouden van dagen een gezellige avond aangeboden, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. De avond werd voor het grootste gedeelte door de Veenen daalse jeugd verzorgd. De oudjes toonden zich over het programma zeer voldaan. De avond werd geopend door de voor zitter van „Oranjedag", de heer H. M. van Schuppen, die allen van harte wel kom heette en het zeer op prijs stelde dat ook burgemeester en wethouders deze avond bijwoonden. De avond werd daarna geopend met het zingen van 2 koepletten van het Wilhel mus, terwijl op het podium een kinder koor van „Ojove" uit het Kostverloren stond opgesteld in oranje-rokjes en met oranje linten in het haar. Dit koortje heeft deze avond meerdere malen opge treden en boekte een dankbaar sukses. Na de eerste koffie-pauze, waarbij aan alle aanwezigen koffie en koek werd aange boden sprak burgemeester Bakker de aanwezigen toe. Hij verklaarde blij te zijn nu eens allen te kunnen begroeten en zijn vreugde er over uit te spreken, dat „Oranjedag" met als initiatiefnemer voor deze avond de heer Ant. de Ruiter, deze avond verzorgde. Vervolgens gaf de chr. gemengde zangvereniging „Kunst en Dinsdag j.l. zijn bij de Ritmeester Si garenfabrieken te Veenendaal en te Di- dam de verkiezingen gehouden voor de ondernemingsraad. Deze ondernemings raad bestaat uit 13 leden. De volgende leden werden door het personeel gekozen: Jac. Baars; Mej. J. C. Bijl; G. Diepeveen; J. de Fluiter; G. v. d. Haar; Mej. H. Hageman; G. J. van Keu len; H. Knopperts; A. Knossen; H. Mol- mans; J. Roelofsen; H. Slotboom en A. v. d. Weerd. Dezer dagen heeft de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente alhier besloten ter voorziening in de twee vakatures van organist, resp. voor de organist van de Oude kerk en Vredeskerk, en ter ontlas ting van organisten van deze kerken, 3 organisten tegelijk te benoemen. Er waren drie gegadigden, nl. de heren J. C. van Hunnik, W. van Rennes en L. van Stempvoort, en men heeft deze heren toen alle drie aangesteld. Deze drie orga nisten zullen steeds driemaandelijks rou leren in de Oude kerk en de Vredeskerk. Vriendschap" onder leiding van mej. E. Hendriks enkele liederen ten beste. Grote hilariteit bracht een schets getiteld „Han nes en Drika krijgen een zuigeling", ge speeld door een groepje van „Ojove". Na enkele nummers van het Ojove-kinder- koor brachten verschillende groepen van de gymnastiekvereniging „Sparta" onder leiding van instrukteur W. Vaartjes en- grote variatie, hetgeen menigmaal de kele zeldzaam mooie oefeningen, met een oudjes een dankbaar applaus ontlokte. Na een tweede kop koffie werd het pro gramma besloten met nog enkele oefe ningen van de adsp. meisjes en jongens en tot slot de heren van „Sparta". In zijn dankwoord betrok de heer Ant. de Ruiter allen die op enigerlei wijze er aan hadden meegewerkt deze avond te doen slagen. Samen met het kinderkoor zong „Zang en Vriendschap" tenslotte „Blijf bij mij Heer, want de avond is nabij". Het middernachtelijk uur was al vrij dicht genaderd, toen de bijna 400 ouden van dagen naar huis konden gaan. Prak tisch niemand had er op gelet dat het al zo laat was geworden. Zo had men ge- Woensdag zyn in het Boskamp te Amersfoort zestien gryze veteranen uit Tilburg een dag onder de wapenen geweest op uitnodiging van Prins Bernhard. Enigen van de veteranen, waarbij zich 70-jarigen bevinden, laten zich op een moderne tank, die men in hun tyd niet kende, voorlichten. in het Oschten-gebergte een zeldzame variëteit moest bloeien: de Crocus Scha- rojani. De tocht was tevergeefs gemaakt: de crocus bloeide alleen op onbereikbare plaatsen. Maar een Zwitsers geleerde wist nog een ander plekje en zo kwam het, dat deze crocus vanuit verre gewesten toch in Haarlemse grond aan 't bloeien ging. Zie de prachtige, wonderlijk gevormde, schitterend gekleurde tulp daar. Er zit een klein geel houtje naast, met het op schrift: Tul. Fost. Mad. Lefeber. Zegt u niets, nietwaar? Hoogstens zoudt u kun nen uitvinden, dat de Lefeber's in Lisse, het geografisch centrum van het bloem- bollendistrikt, een prima naam hebben op het gebied van de tulpenteelt, speciaal van eksotische soorten. Men spreekt in het vak van de „tovenaar van Lisse". Maar had u ooit kunnen vermoeden, dat deze tulp de verre reis heeft gemaakt van Bokhara, ver achter de Kaspische Zee, in de buurt van het Aralmeer, naar Haarlem in de lage landen? Dat was al in 1904, toen Bokhara nog niet was opgeno men in de Sovjet-Russische republiek Oesbekistantoen waren er nog geen Sovjets, tenminste niet „bovengronds". Toen kreeg de heer Hoog een briefje van een onbekend handelaar in Samarkand, die hem aanbood bollen te sturen van een zeldzaam mooie tulpensoort, waar mee de boeren naar de markt kwamen. De heer Hoog aksepteerde en noemde de eksotische tulp, die hij uit deze bollen wist te kweken, naar de Engelse Profes- De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven by N.V. Hein van Schuppen in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waar de van de \'ALLEI-riks weer met 2,50 gestegen en inmiddels opge lopen tot het aardige sommetje van 22,50. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgege ven, is: Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een rood ge drukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beelte nis van Prinses Wilhelmina. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode num mer W 938861. Indien u deze riks vóór a.s. don derdagmorgen 12 uur aan het bu reau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direkt in kon tanten uitbetaald. Intussen is deze vinderspremie dus opgelopen tot het mooie bedrag van twintig gulden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Reeds geruime tijd is bekend dat het bestuur van de Talmaschool besloten had de nieuwe Nijverheidsschool te bouwen aan de Industrielaan en wel op het ter rein gelegen naast het pand van het Vee- nendaals Automobielbeedrijf alhier. Intussen is het schoolbestuur ook tot overeenstemming gekomen met het mi nisterie van onderwijs, kunsten en weten schappen over de aankoop van deze grond welke in het bezit is van de ge meente. De gemeenteraad heeft nu ook zijn toe stemming tot bedoelde grondverkoop ge geven. De totale oppervlakte van het ter rein is 9572 ca. en gerekend naar een prijs van f 13,65 per ca. is met deze trans- aktie een bedrag van f 130.657,80 gemoeid. sor en bloemenekspert Foster. Sindsdien zijn de tulipa's vertegenwoordigd op iede re bloemententoonstelling en falen nim mer, daar de aandacht te trekken! Hebben die wandelaars, fietsers en automobilisten, die met verrukte ogen zien naar „Hollands Glorie" zich er wel ooit rekenschap van gegeven, dat bloe men zijn, die daar bloeien, maar dat het wel de specifiek-Hollandse vakkennis, het geduld en de eniergie van onze kwe kers zijn geweest, die van deze bloemen „Hollands Glorie" hebben gemaakt? SINTERKLAAS VAN DE BOLLENSTREEK Ergens in Lisse is een laboratorium, waar een stevig gebouwd man met èen Sinterklaasbaard gebogen zit over de groene sprieten van een jong gewas. Hij is in de Bollenstreek minstens zo bekend als Sinterklaas en hij lijkt er ook in an dere opzichten wel een beetje op. Want zoals de goede bisschop de kindervriend is, is prof. dr. A. van Slogteren de vriend, de raadsman en de voortrekker van de bloembollenkwekers en -eksporteurs. Hij heeft ze geholpen in de strijd tegen de ziekten, die onze bollen verwoestten en oorzaak waren, dat de grenzen zich voor Holland's produkt sloten. De narcissen- vlieg, de aaltjes, het bolrot, het virus- ziek, het „grijs" en de „mozaiek", het zijn ziekten, waarvan men sommige nog niet eens als ziekte herkend had. Maar prof. van Slogteren greep ze bij de kraag! Hij gaf de kwekers voorlich ting, en zij luisterden naar hem. Ze stichtten op eigen initiatief en uit eigen middelen een keuringsdienst, die niets over het hoofd ziet. Geen bol verlaat Ne derland, die niet voor 100 gezond is. En toen de Amerikaanse kwekers, beducht voor Hollandse konkurrentie, de grenzen wilden sluiten „om bloemenziekten te weren" kon de direkteur van de Planten- ziektenkundige dienst met trots wijzen op wat er in Holland ter voorkoming en be strijding van ziekten geschiedt, en de Amerikanen de raad geven dit voorbeeld te volgen, waarbij ze méér baat zouden vinden dan bij het sluiten der grenzen. Wanneer u straks door de bollenvelden wandelt of rijdt, liefhebbers van Hollands glorie, denk dan eens één ogenblikje aan alles wat er gebeurd is vóór die bloemen bloeiden. Denk aan de onderzoekers, die in onherbergzame oorden zochten naar de zeldzame bloemen, die tans bij honderd duizenden prijken op Holland's velden; denk aan mannen als dr. Krelage en Hoog, onvermoeid aan het werk om de kwaliteit en het assortiment op te voeren; denk aan prof. Van Slogteren en zijn stafaan de man die van zijn dokter niet meer bij het laboratorium mocht wonen, omdat hij zich dreigde te over werken; denk aan de verkopers, die een half jaar lang vér van hun gezin reizen door de bergen van Canada en langs de asfaltbanen van de Verenigde Staten, door Frankrijk, Zwitserland, Scandinavië. Die popelen van ongeduld om weer naar de Balkan te trekken, die al voelhorens uitsteken naar de Sovjet-republiek. En denk aan de Arie's, die al aan 't bollen rooien zijn, wanneer u door uw wekker wordt wakker gebeld, aan de pakkers, die nog aan 't werk zijn, wanneer u arm in arm met uw uitverkorene gaat wande len in de avonduren. Zij zijn het, die mil joenen aan deviezen in de afgelopen ja ren voor Nederland verdienden! Dat is Holland's glorie! BENNEKOM. De vereniging tot bevor dering van de paardenfokkerij in Gelder land organiseert op Hemelvaartsdag het 52ste konkoers-hippique op de kasteel- weide van Hoekelom alhier. Zoals voor heen is de ochtend weer bestemd voor de landelijke ruiters. Deze ruiters houden ook een parade. Verder is er een jacht- sprintkonkoers en komen weer de hack neys in de ring. EDE. De gemeenteraad van Ede heeft tijdens de woensdag gehouden vergade ring in de vakature O. C. van Hemessen benoemd tot wethouder van onderwijs en volksgezondheid het raadslid ds. J. Fok- kema (AR). EDE. De plannen, volgens welke de ge meente Ede Duits gas zou gaan betrekken zullen waarschijnlijk geen doorgang kun nen vinden aangezien de onderhandelin gen tussen de Duitse en Nederlandse au toriteiten over de levering hiervan zijn vastgelopen. WIJZEWOORDEN ZELF VERDER De leermeester leidt u alleen tot de deur. Gy moet verder gaan. (Anonymus) Ruim» keuze bijl FA. S BOS Goud. Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1