ketter Set Aram Een miljoen nodig voor strijd tegen kinderverlamming VEEXEXDAAL RH ENEN Fa. L. HEI] Jaarvergadering melkcontrole en fokver* „Ederveen en omstreken" AMERONGEN V A-tje VéGé VéGé Mei-viering in Veenendaal „Het onstuimige hart" Een uitkomst voor man en vrouw,.. Inleg en terugbetaling Rijkspostspaarbank 247 5 ctefi Ook lintjes in Veenendaal kJClICI NYLONS passend en verrassend elegant Achterstand moet worden ingehaald PLAATST EEN Kost slechts 95 cent Melkprijsverhoging met ingang van 29 april limonade-gazeuze voor 10 c, VéGé limonade-siroop Erwtjes met wortelen Kapucijners Lente-chocolade ioogr. 60 ct. U kunt het toch niet afschreeuwen KNIPSTER MAASTER NAAISTER STRIJKSTER LOOPJONGEN De broederschap der bronzen draak Tijdens een avondvergadering in ge bouw „De Samenwerking" vond gis teren de Mei-viering plaats van de so cialistische beweging in Veenendaal. Het openingswoord werd hier gespro ken door de voorzitter van het Mei- comitee, de heer J. Kempen. Als spre ker voor deze avond trad op de heer H. van Kuilenburg, directeur van de Arbeiders Pers te Amsterdam. In het kader van de internationale Mei-leuze 1956 besprak hij de toestand in Israël, Rusland en de satellietlanden. Ook noemde spreker deze leuze een laatste appèl voor de a.s. verkiezingen. De heer Van Kuilenburg schetste nog even de situatie dat thans ook de Christelijke partijen, die voor de oorlog aan de re gering waren, tegenwoordig zo voor de beste sociale voorzieningen zijn. Wel erg gemakkelijk nu een ander aan het roer zit. Spr. besloot zijn rede met de uitroep: laat Romme die nu bezig is zijn ministershoed op te poetsen, op 13 junt met de kous op de kop voor het Nederlandse volk staan. Aan deze mei-avond werd verder rtfedegewerkt door de Arbeiderszang vereniging „O.B.K.", terwijl drie leden van „Jonge Strijd" de zang afwisselden met declamatie met als titels „De mei roept" en „Meidag". Na de pauze bracht de arbeiders toneelvereniging „A.T.S." uit Scherpen- zeel het meispel „Meizoentjes" van Tom Oosterhuis op het toneel. Het stuk werd uitstekend gespeeld. De regie was in handen van de heer D. Plaizier. Het slotwoord werd gesproken door de heer Joh. van Hardeveld, terwijl alle aanwezigen als laatste de socialis tenmars zongen. Vrijdag en zaterdagavond heeft de to neelclub van de Scheepjeswolfabriek „De een opvoering gegeven van het toneelspel Spelers" in het gebouw aan de Eikenlaan in drie bedrijven van John Patrick „Het onstuimige hart". Uiteraard werden het D.S.-avonden, en de spreker van het openingswoord, drs. Rutten, wees er op hoezeer dergelijke avonden de onderlinge band in het be drijf verstevigen en verbeteren. Verder heette hij bijzonder welkom de wethou ders, de heren Ant. de Ruiter en W. van Stempvoort en de aanwezige directiele den. Het toneelstuk werd buitengewoon goed gespeeld. Het verplaatst de toe schouwer naar een als militair hospitaal ingerichte afgelegen hut ergens in het Verre Oosten. Men verblijft in de sfeer van goede kameraadschap van het sol datenleven in oorlogstijd; men is ook ge tuige van uitingen van wanhoop waaraan o.m. een soldaat die nog twee maanden te leven heeft, ten prooi wordt. Men leert lotgenoten in deze omstandigheden eerst goed kennen. Het spel van „De Spelers" was werke lijk subliem. Af en toe kon men zich slechts met moeite realiseren met een amateursgroep te doen te hebben. De regie was in handen van Hanns Berk. Ook het decor was prachtig en treffend. In de zaal werd merkbaar volop genoten en „De Spelers" hadden zich geen dank baarder publiek kunnen wensen. Ook me de daardoor werd deze toneelopvoering een groot succes. In de pauze bood de D.S.-directie alle aanwezigen een consumptie aan. Al met al werd het een zeer goede avond en heus niet alleen voor de aanwezige D.S.-ers. Aan het postkantoor te Veenendaal en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand april ingelegd £140.347,64 en terugbetaald f90.011,93. .Sunblrd" te verkiezen boven mdere nylon overhemden De speciaalzaak voor al Uw Herenmodes Hoofdstraat 75 - Veenendaal Zaterdag heeft wethouder Ant. de Ruiter als loco-burgemeester enkele onderscheidingen uitgereikt. Aan de heer D. van Beek, de Savornin Lohmanstraat 94, werd de ere-meraille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. De heer Van Beek is sedert 15 september 1915 onafge broken in dienst van de fa. Gebr. van Leeuwen's wolindustrie. De laatste 20 ja ren is de heer Van Beek chef van de af deling expeditie in dit bedrijf. De heer K. van de Poel, Pelikaanstraat 13, ontvink de ere-medaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Van der Poel is op 25 september 1915 als sigarenmaker in dienst getreden bij de N.V. Gebr./van Schuppen's Rit meester Sigarenfabrieken. Nog een em ployé van dit bedrijf, nl. de heer P. G. van Ojik, Klaas Katerstraat 94, ontving deze bronzen medaille. Hij is sinds 18 ok tober 1915 als sigarenmaker werkzaam bij de Ritmeester. De heer Van Ojik is ver der sinds 1 september 1953 lid van de ge meenteraad van Veenendaal en bestuurs lid van de hervormde school aan de Pa trimoniumlaan. In onze omgeving werd zaterdag de traditioneel geworden Coupe de La Montagne-rit verreden. In het tra ject was ook opgenomen een rit door de zandafgraving van Wielingsheu vel aan de Oude Rhenense Grind weg. Het was hier dat zelfs de beste rijders sneuvelden of hun eerste en enige strafpunten opliepen. Hier zien wij de Amsterdammer J. Oomen in het beruchte zandgat. V.. SPAARBANK RHENEN Aan het postkantoor Rhenen en het daaronder ressorterende ambtsgebied werd gedurende de maand april 1956 ontvangen 46.058.83 en uitbetaald 45.525,70. ADJUDANT J. VAN DOESBURG KREEG GOUDEN MEDAILLE Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de koningin heeft de groepscom mandant van de rijkspolitie te Rhenen, adjudant J. van Doesburg, de gouden me daille ontvangen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor diens veel jarige trouwe dienst (bijna 40 jaar) den lande bewezen. Zaterdagochtend werd in de raadzaal ten gemeentehuize de jubilaris met echt genote en kinderen officieel ontvangen, waarbij tegenwoordig waren de burge meester van Rhenen, de gemeentesecreta ris, de districtscommandant van de rijks politie majoor P. Laveman, de kapitein J. Zijp, de burgemeester van Amerongen, de adjudant van de reserve rijkspolitie J. Stop en het personeel van de groep Rhe nen. Amerongen, Eist en Achterberg. De districtscommandant van de rijks politie. de majoor P. Laveman, prees de heer Van Doesburg om zijn toegewijde dienstvervulling en nadat de kapitein Zijp het Kon. Besluit had voorgelezen, speldde de majoor de versierselen bij de jubilaris op de borst. De burgemeester van Rhenen schetste de prettige samenwerking, evenals de burgemeester van Amerongen dat deed. De opperwachtmeester Kruijthof uit Eist, bood namens het personeel de ge lukwensen aan, terwijl mevrouw Van Doesburg een ruiker anjers in ontvangst In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal Onder leiding van de heer Hupkens hield de melkcontrole en fokvereniging „Ederveen en Omstreken" in café v. d. Linden j.l. woensdagavond de jaarver gadering. De heer Hupkens sprak een wel komstwoord en deelde mede dat de vereniging op 1 april 1956 10 jaar be stond. Het ledental in deze periode is bijna verdubbeld. In 1946 telde de ver eniging 46 leden met 387 koeien, thans 80 leden met 790 koeien. De heer Hup kens wees er op dat melkcontrole voor iedere veehouder noodzakelijk is. Het verslag van de penningmeester vermeldde een voordelig saldo van 1544,08. Uit het jaarverslag ontlenen wij o.m.: De melkopbrengst is iets gedaald, maar het vetgehalte is in stijgende lijn. Wij hebben een erg natte zomer gehad. De koeien hebben over het algemeen min der melk gegeven. Er zijn enkele be drijven bij die erg veel overlast van het water hebben gehad. De resultaten van de drie veeslagen waren als volgt: vet 3,73; dagen 330; kg melk per dag 13,93; vetgr. per dag 519; kg vet 171. 1954: leeftijd 4,2; aantal 46; kg melk 4418; vet 3,73; dagen 327; kg melk per dag 13,51; vetgr. per dag 504; kg vet 165. De erelijsten tonen aan, wat de beste koeien geproduceerd hebben. De hoog ste productie is hoger dan verleden jaar. Leden die zulke juwelen van dieren bezitten zijn benijdenswaardig. Ten eerste voor de dieren zelf, daar men steeds elk jaar, zolang men ze melkt, weer een goede hoeveelheid melk van ze krijgt met een goed of heel goed vetgehalte en ten tweede voor de na komelingen van deze dieren, mede door gebruik van zeer goed stierenmateriaal. De eerste en ere-kampioene voor 1954 '55 is Bertha van A. Methorst te Eder veen. De jongste kampioene is voor dit jaar Peta 5 van J. v. Heerikhuizen te Ede. De kampioene van 23 jaar is: Thea 8 van C. Visser te Lunteren. De kam pioene van 23 jaar 2e kalf is Thera van J. J. Snetselaar te Ederveen. De kam pioene van 34 jaar is Koosje 2 van Wed. kg melk vetgr. kg F.H. leeftijd aantal kg melk vet dagen p. dag p. dag vet 1953 4.1 287 3992 8,52 304 13,13 462 141 1954 3,6 370 3903 3,62 315 12,39 449 141 M.R.IJ. 1953 4,9 127 4190 3,41 303 13,83 472 143 1954 4,7 104 4228 3,46 321 13,17 455 146 G. 1953 3,9 78 4221 3,47 315 13,40 465 146 1954 3,7 76 3851 3,46 286 13,01 450 133 10,81 kg melk per dag, 446 vetgr. per dag. Dit voorbeeld spreekt duidelijke taal. Wanneer men vee aankoopt doe dat met verstand en koop maar niet in het wilde weg. Koop met bekende afstamming, dit is verreweg het voordeligst. Geef wat meer in prijs, dit komt later dubbel terug Men koopt b.v. één vaars wild voor f750,- en één vaars met bekende afstamming voor f 850,—. Dit is f 100,verschil. Ten eerste het kalfje van de 2e is al meer waard dan van de eerste en ten tweede als de 2e vaars b.v. 3000 kg melk geeft met 3,80 vet en de eerste 3000 kg melk met 3,30 dan geeft de eerste 3000 kg melk met 3,30 dan geeft de eerste 3000 kg melk met 3,30 vet 99 kg vet en de tweede 3000 kg melk met 3,80 vet 114 kg vet. Omgerekend in geld is dit: le 5,50 p. kg 5,50 x 99 545,—. 2e ƒ5,50 p. kg 5,50 x 144 ƒ627,—. Dit is een verschil in opbrengst van f 82,plus dat het kalfje meer waard is (ongeveer f 20,—), dan kost de 2e vaars al niets meer dan de le vaars en zo is het in de practijk veel voorgekomen. Vervolgens een koe met een heel hoog vetgehalte: Zwaantje 6, no. 1615 van J. v. d. Goor te Veenendaal, oud 4,3, gaf in 407 dagen 4131 kg melk met 4,73 vet, 195 kg vet. De koe met het laagste vetgehalte: oud 3,1 jaar, gaf in 265 dagen 2759 kg melk met 2,97 vet, 82 kg vet. Dit is wel een enorm verschil. De fokvereniging ontving in het af gelopen jaar de schriftelijke erkenning. In de afgelopen zomer werden dertien stuks vee aangeboden voor de inspectie van keurmeester M. Koomen en 12 in geschreven, nl. 11 koeien en 1 stier. Eén koe is afgewezen. De fokvereniging telt thans 27 leden met 213 koeien. De aftredende bestuursleden, de he- I ren Hupkens, Visser en Methorst wer den herkozen. mocht nemen. Het personeel schonk de gedecoreerde een miniatuur draagme- daille. Inspecteur Chr. van Doesburg, oudste zoon, dankte de autoriteiten voor de vriendelijke woorden tot zijn vader ge richt en bracht daarna de gelukwensen aan de ouders over, onder aanbieding van bloemen. De adjudant dankte in een korte toe spraak voor de onderscheiding. In de j woning van de gedecoreerde politie-chef werd het feest voortgezet. VROLIJKE JANTJES IN DRIEL De wandelsportvereniging „De Vro lijke Jantjes" nam zaterdag deel aan de bloesemwandeltocht, georganiseerd door de sportvereniging „Luctor et Emergo" te Driel over 15 km. „D.V.J." uit Rhenen behaalde de eerste prijs met 70V4 punt. Een fraaie beker en een prachtige groepsprijs werd in de wacht gesleept Zaterdag 5 mei hoopt deze vereniging deel te nemen aan de Capitulatietocht in Wageningen. VIERING 5 MEI IN RHENEN Wij vernemen van de vereniging „Oranjedag" dat op zaterdag 5 mei a.s. door de muziekvereniging „O.B.K." een concert zal worden gegeven of een muzikale rondgang zal worden ge maakt. Men zal een en ander laten afhan gen van de weersomstandigheden. VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD De heer en mevrouw D. van Nieuw- amerongen-Hazeleger, Rijksstraatweg 7, hopen op 4 mei hun vijf en vijftig jarig huwelijksfeest te vieren. GOUDEN BRUILOFT Dr. W. Waller en echtgenote hopen op donderdag 3 mei hun 50-jarig huwelijks feest te vieren. Op huize „De Tang" wordt een algemene receptie gegeven. Ongetwijfeld zullen vele oud-patiënten van de gelegenheid gebruik maken, om het bruidspaar te feliciteren. NATIONALE HERDENKINGSAVOND OP 4 MEI Evenals vorige jaren, zullen op de Na tionale Herdenkingsavond worden her dacht, de militairen van de Nederlandse Strijdkrachten, de ezelieden, de verzets strijders, de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog, voor de vrij heid van ons land zijn gevallen. Men wordt verzocht met de volgende regeling rekening te houden en hieraan mede te werken: 1. van des avonds 18 uur af zullen van alle openbare gebouwen, partikuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. 2. Te 19.40 uur zal een ieder kunnen deel nemen aan de „stille tocht". Deze vangt aan op de Hof voor het gemeentehuis en voert naar de graven der gevalle nen op de Nieuwe algemene begraaf plaats. 3. Van 19.45 uur af tot een minuut voor 20 uur zullen de kerkklokken luiden. 4. Te 20 uur precies zal, nadat 30 sekon- den tevoren door middel van de brand weersirene dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking, twee minuten volkomen stilte in acht ge nomen worden. Men wordt verzocht deze stilte op alle plaatsen in acht te nemen. Het einde dezer twee minuten wordt aangegeven door een korte si- renestoot. 5. Tijdens de stille tocht worden geen toespraken gehouden. De weg naar de graven wordt te voet in stilzwijgen en zonder vlag of vaandel afgelegd. Nederland kan de meeste andere landen van de wereld tot voorbeeld worden gesteld wat de zorg voor de volksgezondheid betreft. Er is in ons land op dit punt een voortreffelijke samenwerking tussen overheid en particulier initiatief. Ons volk draagt zélf een flink stuk van de verantwoordelijkheid voor het eigen wel zijn, bijv. door het in stand houden van instellingen als de kruisverenigingen. En het is bovendien steeds tot offers bereid als de strijd tegen een bepaalde volks ziekte dat nodig maakt. Voor de bestrijding van tuberculose, kanker en rheuma- tiek werden millioenen bijeengebracht. Wij mogen wel eens klagen over de eindeloze rij van collectebussen, die ons in de loop van een jaar worden voorgehouden en over de reeks van gironummers, die onder onze aandacht worden gebracht, een bijdrage wéigeren kunnen wij toch moeilijk als het er om gaat het leed van medemensen te verzachten. polio-patiënten allerlei speciale voorzie ningen. Het Nationaal Fonds voor de Kinder verlamming waarvan H.K.H. Prinses Beatrix beschermvrouwe wordt, gaat een actie voeren voor het bijeenbrengen van een bedrag van minstens een millioen gulden, waarmee mèt het door de over heid beschikbaar gestelde bedrag, de eer ste stappen .kunnen worden gezet om ons land paraat te maken in de strijd tegen de kinderverlamming. Bijdragen kunnen gestort worden op gironummer 969 van het „Nationaal Fonds voor Kinderver lamming" te 's-Gravenhage. Eén millioen gulden, dat is, gemiddeld, een dubbeltje per Nederlander. De werk- nemers-vakcentralen hebben het goede voorbeeld gegeven door hun leden op te wekken, één gulden voor het fonds te of feren. Als iedereen op dezelfde wijze naar draagkracht een offer brengt, zal het nodige beginkapitaal in korte tijd bijeen zijn. En zou er dit jaar een epidemie uit breken, dan is ons land daarop voorbe reid. Dan zullen de kleuters, die het slachtoffer dreigen te worden van een der meest verraderlijke ziekten van deze tjjd, de behandeling kunnen krijgen, die voorkomen kan, dat zij als verminkten door het leven moeten gaan. Er is de laatste tijd veel gesproken en geschreven over inenting tegen kinder verlamming. De Nederlandse autoritei ten zullen binnenkort him standpunt daarover bekend maken. Vast staat ech ter reeds nu, dat afgezien van eventuele inenting, de achterstand wat de behan deling van polio-patiënten betreft toch snel zal moeten worden ingehaald. Erwordt nu één millioen gulden gevraagd voor een nieuw initiatief op het gebied van de volksgezondheid, n.l. voor het on langs opgerichte Nationaal Fonds voor de Kinderverlamming. Een nieuw initia tief, dat eigenlijk al veel eerder had moe ten worden genomen. Want de strijd tegen de kinderverlamming is tot nu toe een zwak punt geweest in de overigens voortreffelijke gezondheidszorg in ons land. Merkwaardigerwijs heeft Neder land, dat op zoveel andere terreinen vooraan gaat, hier een achterstand in te halen. Misschien komt dat, doordat wij ge lukkig nog nooit een zeer ernstige epidemie van deze besmettelijke en ge vaarlijke ziekte hebben beleefd, al wer den er in de afgelopen vijf jaren in ons land ongeveer 3000 gevallen geconsta teerd. Er is echter in het geheel geen zekerheid, dat ons volk ook in de toe komst voor epidemieën gespaard zal blij ven. Deskundigen achten het zelfs niet uitgesloten, dat er dit jaar een epidemie zal optreden, al is zo iets nooit met ze kerheid te voorspellen. Als er evenwel een epidemie komt, moet ons land daarop voorbereid zijn. En dat is het op het ogenblik niet. De kinderverlamming is een ernstige ziekte. In 5 tot 10 van de gevallen zo heeft men bij sommige epidemieën vast gesteld eindigt kinderverlamming met de dood. In ongeveer 10 van de gevallen blijven er zeer ernstige verlam mingen van over en ongeveer de helft van de kleuters, die door deze ziekte wor den aangetast, blijft z|jn leven lang in meerdere of mindere mate invalide. Deze feiten zijn ernstig genoeg, om met alle beschikbare middelen front te maken tegen deze verraderlijke ziekte, die vooral kinderen in de kleuterleeftijd treft. De bedoeling is, dat er in eerste in stantie op 6 plaatsen in ons land centra worden opgericht, waar geschoold en getraind personeel en de nodige appara tuur beschikbaar zijn om een epidemie met succes het/hoofd te kunnen bieden. Er moeten ojn. kostbare apparaten wor den aangeschaft voor de behandeling van storingen in de ademhaling van door kinderverlamming aangetaste kinderen, en middelen beschikbaar komen, waar mee men invaliditeit bij de patiënten kan voorkomen of in ieder geval beperken. Bovendien vraagt ook de na-zorg van SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij op vrijdag 4, 11, 18 en 25 mei 1956 verhinderd is spreek uur te houden. Rhenen, 1 mei 1956 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren te Veenendaal 140.000 eieren aangevoerd. Prijzen van f 13,— tot f 13,60 per 100 stuks. Handel kalm. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f46,— tot f58,— per stuk. Handel matig. t/m 10 woorden Met ingang van 29 april is er weer eens een verandering gekomen in de consump- tiemelkregelingen van het Bedrijfschap voor Zuivel. De verrekenprijs voor de melk van veehouders is door de minister met 1 cent verhoogd ten gevolge waarvan de consumentenprijs voor melk- en melk producten eveneens met 1 cent stijgt. Door middel van een extra heffing komt de opbrengst hiervan in het zgn. Zuivel- fonds. Van officiële zijde vernemen wij, dat deze heffing aan de melkinrichtingen wordt opgelegd over de verkoop vanaf 29 april 1956, zodat ook de consumentenprijs logischerwijze op die datum ingaat en niet op 1 mei zoals dagbladen bekend maakten. 1 grote fles heerlijke bij aankoop van elke extra grote fles .f 1.35 mer 27 gratis geldzegels Cocosvlokken erg lekker koekje 250 gram 64 ct. - 12 gratis geldzegels liter-blikken. De twee blikken samen 125 ct. 12 gratis geldzegels ft vraag onze gratis gezins-krant mat intarassanta nieuwfjas an tips voor hat hela gezin Wanneer U de goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aan dacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat De Vallei te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen, maar „gespeld"van A tot Z. In die sfeer ge nieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belangstelling ende resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met ver reweg de grootste oplaag voor deze omgeving. Het blad dat vrijwel huis- aan-huis haar abonné's heeft. „PEHAVEE" GEBREIDE BOVENKLEDING Voor enkele afdelingen kunnen wij nog meisjes plaatsen als: of meisjes die dit willen worden. Naast een goed loon, prettige werkzalen en leerzaam werk (geen bandwerk) bestaan gunstige sociale voor zieningen. Eventuele buskosten worden vergoed. AANMELDEN: VIJGENDAM 13 TE VEENENDAAL TRICOTAGEFABRIEK „PEHAVEE" Geplaatst kan worden een voor werkzaamheden in de verzending, boodschappen en magazijn. Goed loon en gunstige sociale voorzieningen. Aanmelden: Vijgendam 13, Veenendaal. F.H. zwartbont; M.R.IJ roodbont; G blaarkop. 'A 1 Hieruit is te zien dat er nog wel ver schillen zijn. De jwartbonten zijn het zelfde gebleven Si opbrengst, zij zijn alleen jfivat jongeg* dan vorig jaar. Het vetgehalte is dejgoede kant uitgegaan maar het aantar kg vet is als vorig jaar: 141 kg. De roodbonte zijn goed gestegen. Deze koeien zijn zeker het minst rea gerend op het natte, koude weer van verleden jaar. De blaarkoppen zijn gedaald, ge middeld in opbrengst, mede doordat er enkele grote bedrijven tussen zitten, die heel veel last van water gehad hebben. Het gemiddelde van alle R.v.J.-, R.- en S.-koeien is: 1953: leeftijd 4,4; aantal 39; kg melk 4597; H. Sukkel te Geld. Veenendaal. De kam pioene van 45 jaar is Gerda van G. Geurtsen te Ederveen. De kampioene van 56 jaar Sis Dientje 2 van J. v. Heerik huizen teQjSde. De kampioene van 67 jaar is Japnie van J. J. Snetselaar te Ederveen.viDe kampioene van 7—8 jaar is Bertha vah A. Methorst te Ederveen. De kampioene van 8 jaar en ouder is Aartje 1 van H. v. d. Vendel te Ede. Vervolgens de gegevens van een bedrijf dat is bezet met vee van Friese aankoop. Dit werd gedaan omdat er leden zijn die menen, dat als er vee aangekocht wordt met papieren (bekende afstamming) dit toch niet uitkomt en dat wij tegen Fries land toch niet op kunnen. Hier is nu een bewijs dat deze redenering absoluut on juist is. Hier volgen de productiecijfers van 6 Friese volbloed vaarzen van een bedrijf: Oud 2,1 jaar, gaven in 313 dagen 3383 kg melk met 4,13 vet, 140 kg botervat, (93) Terwijl het tournooi weer in volle gang is, gebeurt er bij de verlaten tenten iets, dat de ver raderlijke plannen van Prins Angelo dreigt te doorkruisen. Bij Arams tent heeft Broek zijn dolk mes getrokken en behoedzaam begint hij het tent zeil open te snijden. Spoedig heeft Arams trouwe wapenknecht het tentdoek voldoende open gesne den om er door te kunnen. Snel glipt hij naar bin nen, waar Presto nog steeds stevig op de bank ge bonden zit. „Geen woorder staat een schild wacht voor de tent...." fluistert Broek, terwijl hij de doek voor Presto's mond wegtrekt. Met enkele sneden bevrijdt hij de knaap van de knellende touwen en samen sluipen zij naar het gat in het tentzeil. Spiedend kijkt Broek naar buiten. „Kom", fluis tert hij dan, „de weg is vrij." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2