Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken TUSSEN HET HOGE HUIS EN LIEVENDAAL De Wereld Gemeenteraad besprak uitvoerig vakantie-regeling voor kruideniers de VALLEI-riks pONTIAC Wist U. f Waar in van Week-tot- Week Nieuws uit de Omgeving AGENDA GESCHIEDENIS en SCHOONHEID van onze OMGEVING 30e jaargang VRIJDAG 4 MEI 1956 No. 36 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Let op de kleintjes dus voor een nieuwe BRIL Fa. J. F. TAK HIJ IS 25,— WAARD! 2 AQ 658030 Voor de radio Diamanten echtpaar Biljartvereniging Veenendaal kampioen Het Hoge Huis in Eist Bergbad opent Winkels woensdagmiddag open Vuilnisophaaldienst en Hemelvaartsdag Filmavond Leger des Heils Nieuwe telefoonaansluitingen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Fotowedstrijd in Winkelweek Op weg naar „Lievendaal" 1^..Averse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 oent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In een tussentijdse vergadering, welke nodig was in verband met een spoedbehandeling van het verzoek van het bestuur van het Juliana ziekenhuis de rentebetaling en aflossing te garan deren van een geldlening ten bedrage van 1.7 miljoen gulden, besprak de ge meenteraad ook nog het instellen van een vakantie-regeling voor de Veenen- daalse kruideniers. De winkelsluitingswet opent de mo gelijkheid dat de gemeenteraad een vakantieregeling kan instellen voor een bepaalde groep van winkeliers, en het was op verzoek van een grote meer derheid van de betrokken kruideniers, n.l. 78.8 procent, dat burgemeester en wethouders een betreffend voorstel aan de raad deden. Verschillende raadsleden voerden over deze aangelegenheid het woord, en aanvankelijk bleken de meningen nog wel verdeeld te zijn. De heer Van Galen (CH) kon wel met de voorgestelde regeling accoord gaan. Er is een grote meerderheid van voorstan ders. Toch zou hij graag weten welke de motieven zijn van de winkeliers die tegen zijn. Verder achtte hij het gewenst dat ook de winkeliers op Gelders onder deze regeling zouden vallen. De heer Van Kugk (AR) had liever ge zien dat de kruideniers zelf en onderling Van Deelen Zes dagen arbei den. en op de zevende rosten deze zaak regelden inplaats van de over heid hier in te mengen. Het raadslid de heer Verkujjl (PvdA) bleek een groot voorstander te zijn van een dergelijke regeling en om deze nog meer waterdicht te maken diende hij een dat er toch altijd nog mensen zijn die juist op koninginnedag hun slag moe ten «laan? dat dit maandag ook in Veenendaal het geval was toen deurwaarders uit Arn hem kwamen beslag leggen op de inhoud van de kassa bij de ingang van het feest terrein? dat nl. door een misverstand was nagelaten rechten te betalen aan de BUMA, het Bureau voor Muziek Auteurs rechten? dat echter al gauw bleek dat deze maatregel niet gericht was tegen „Oran- jedag" maar tegen de uitvoerenden van het programma? dat verder werd gevorderd dat de voorstelling onmiddellijk moest stoppen? dat na onderhandelingen tussen de deurwaarders en „Oranjedag" de voor stelling tenslotte toch mocht doorgaan, mogelijk omdat het maar eenmaal per jaar koninginnedag is maar in ieder geval omdat „Oranjedag" 1200 gulden borgtocht betaalde? dat een en ander voor „Oranjedag" toch nog wel kostbare gevolgen zal kun nen hebben? dat voorzover te overzien het uur op Koninginnedag dat alle Veenen- dalers vrijgezel waren, geen „ernstige ge volgen" heeft gehad? dat er na dit uur nog evenveel vrij gezellen in Veenendaal zouden zijn over gebleven als daarvoor....? dat koninginnedag nog wel een conflict opleverde tussen politie en het achter de muziek hossend publiek? dat naar verluidt de directeur van dit muzekkorps er niet van gediend is dat het publiek achter het korps gaat hossen of meefietsen? dat een agent er op een gegeven moment dan ook tussen sprong om de feestvierende schare tegen te houden? dat de agent daarbij toen werd aan gereden en opzij gedrukt? dat de agent daarop drie mensen gelastte hem naar het politiebureau te volgen? dat dit drietal in het enorme ge drang zoek raakte? dat de politieman er nog wel in slaagde een vierde feestganger in de kraag te pakken en mee naar het politie bureau te nemen? dat het publiek van mening was, dat deze arrestant absoluut niets gedaan had en er zelfs niet bij betrokken was geweest, en in hevige woede ontstak en de politie uitjoelde? dat de steeds groter en steeds woe dender wordende menigte er tenslotte niet tegenop zag het gemeentehuis met rotjes en ander vuurwerk te bestoken? dat de gearresteerde jongeman ech ter 10 minuten later weer in vrijheid werd gesteld? dat er tenslotte nog inwoners wa ren die schijnbaarvan koninginnedag maar niet genoeg konden krijgen en woensdag nog onze nationale driekleur als een dweil aan de gevel van hun huis hadden hangen? HM Klllllllllllllll Heden, vrijdag 4 mei (Bij monument op Stations- plein) 7.30 uur, plechtige her- 1| |f denking van de gevallenen. (In geb. Eikenlaan) 8.30 uur, U interkerkelijke herdenkings- 13 dienst met als sprekers ds. D. van Enk, pastoor R. Beckers 1| en ds. A. Vroegindeweij. Zaterdag 5 mei (Op de Markt) 8 uur, concert =1 ter gelegenheid van Bevrij- n ll dingsdag van de Veenendaal- |i se Harmonie „Caecilia". I| Luxor Theater g Zaterdag en zondag de film „Mensen zoals jij en ik", maan dag en dinsdag „Tot het bittere einde" en woensdag en donder dag „Detective Father Brown". amendement in waarbij wordt geoogd de regeling ook van toepassing te doen zijn voor het bedienen van zgn. wijkklanten. Dit om, zoals wel in de bakkers-vakantie is gebeurd, zoveel mogelijk te voorkomen dat de winkeliers onder eikaars duiven gaan schieten. De heer Van Es (AR) waren ook melk verkoopt? Die moet dan zijn zaak een week te sluiten. Behalve fi nanciële zijn er ook nog principiële be zwaren, zo ging de heer Van Deelen ver der. De Heere zegt: zes dagen zult gij arbeiden en de zevende rusten. Een der gelijke regeling nu wil iemand verbieden te arbeiden op een weekse dag. Ook gaat meende dat een dergelijke aanvulling strijdig is met de wet en althans verder gaat dan de wetgever wil. De heer Van Deelen (SGP) kon het voorstel in zijn geheel niet bewonderen. Men moet deze zaken aan de winkeliers organisaties zelf overlaten. Wat moet b.v. een winkelier, die behalve kruideniers- hier een stuk vrijheid verloren. De fractie-aanvoerder van de PvdA, de heer Van Hardeveld, kon het niet anders zien als een recht van de winkelier op vakantie. Wij hebben genoeg gezien van het onder eikaars duiven schieten en daarom ben ik een voorstander van deze regeling en ook van het amendement van de heer Verkuijl. Wij leven in een demo cratisch land en dus moet een minderheid zich bij de wensen van de meerderheid neerleggen. Bij de tegenstanders zijn ver schillende winkeliers, die hier kansen zien om onder een andermans klanten te gaan grasduinen. De heer Van der Woerd (PvdA) kon het niet eens zijn met de heer Van Es als deze zegt dat het amendement van d e heer Verkuijl in strijd is met de wet. De heren Van Galen en Bastmejjer (CH) meenden de heer Verkuijl te rAoeten steunen omdat zijn amendement de doel treffendheid van de regeling nog weer zal bevorderen. De voorzitter meende dat hier geen fi- nanciëel nadeel in het geding gebracht kan worden want men sluit om de beurt. Ook hij voelde veel voor het amendement Verkuijl. Wethouder De Ruiter (CH) merkte op dat een winkel met verschil lende branches de vakantie-week dan maar moeten sluiten in een week dat dit ook samenvalt met de regelingen van de andere branches. Verder wordt hier ge sproken over zaken die in hoofdzaak kruidenierswaren verkopen. De heer Jansen (PvdA) kon in Veenendaal geen voorbeeld aanwijzen als door de heer Van Deelen genoemd. De voorzitter vond het ook jammer, dat de overheid hier regelend moet op treden, maar waar het de wens is van een zo grote meerderheid zullen wij deze regeling ook streng toepassen. De bak kers hebben zich in dit opzicht wel min der fraai gedragen. Er zal streng op wor den toegezien. Ook voor wat betreft de normale winkelsluiting zijn er verschil lende winkeliers die er een gewoonte van maken na sluitingstijd achterom te be dienen. Voor wat Gelders betreft moeten wij het over laten aan het gem.-bestuur van Ede. Verder meende de voorzitter dat een dergelijke regeling niets te ma ken heeft met het gebod van zes dagen werken en de zevende rusten. Ik zie er geen kwaad in om rustig met vakantie Verkuijl Onder eikaars duiven schieten te gaan of op een weekse dag niet te werken. De heer Van Deelen zei nog dat hij het zo niet had bedoeld maar deze regeling wil iemand dwingen niet te wer ken als hij dat wil. De heer Van Ojik (CH) merkte op dat als zo'n kruidenier in die vakantieweek op het land wil gaan hooien hem niemand daarvan tegen zal houden. Tenslotte ging de raad accoord met het geamendeerde voorstel met aantekening, dat de SGP-fractie tegen was. Het voorstel tot wijziging van de ga rantie voor de lening van het Juliana- ziekenhuis, werd zonder meer aangeno men. De heer Slok (AR) informeerde bij de voorzitter als hoofd van de plaatselijke politie naar het incident op koninginne dag, waarbij iemand ten onrechte door de politie zou zijn opgebracht en waarover het publiek dermate in woede ontstak, dat men het gemeentehuis met rotjes (vuurwerk) ging bestoken. Was de politie toen naar buiten gekomen dan zou het nog tot ergere dingen hebben kunnen ko men. Spreker vroeg er op te doen toezien dat dergelijke dingen niet weer gebeuren. De voorzitter had juist voor deze raads vergadering van het geval gehoord en geen gelegenheid meer gehad verder te informeren. De zaak zal worden onder zocht. NATIONAAL KONTAKTKOMITEE JUNGSCHLAEGER OPBRENGST COLLECTE Laatste verantwoording 1538,32 Opbr. kollekte IJzerfabr. v.h. G. H. v. Leeuwen 9,90 Idem Tricotagefabriek PEHAVEE 25.— 34,90 Totaal heden 1573,22 naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij de manufacturenzaak van de firma C. Diepeveen in de Hoofdstraat te Vee nendaal, werd weer niet gevonden. De waarde van de VALLEI-riks stijgt hierdoor weer met 2,50 en inmiddels is hij reeds vijf en twin tig gulden waard geworden. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood- gedrukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beel tenis van Prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AQ 658030. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contan ten uitbetaald. Deze frremie be draagt thans dus 22,50. A.s. maandag om 6 uur zal men het Veenendaals Meisjeskoor o.l.v. Gijs- bert van Zanten via de raido kunnen horen voor de N.C.R.V.-microfoon. Het echtpaar Van óe Broek- Schoon- derbeek aan de Lariksiaan no. 56 hoopt 9 mei zijn 60-jarige echtvereniging te her denken. De bruidegom is 82 en de bruid 80 jaar. Beiden genieten nog een goede gezond heid. Uit het huwelijk zijn tien kinderen geboren, die allen nog in leven zijn. Het diamanten echtpaar heeft thans 26 klein kinderen en 9 achterkleinkinderen. Het eerste team vau de Veenendaalse biljartvereniging speelde gisteravond de laatste wedstrijd tegen „De Weurd" uit Amerongen om het kampioenschap van de biljartbond „Wageningen en Omstre-i ken". De Veenendalers wonnen op fraaie wijze met 62. Het spel van Veenendaals beste biljarter, de heer P. van den Bosch, was deze avond weer subliem; zijn ge middelde was 24,36. Heel lang geleden vertoonde ons land een totaal ander beeld. Ook heuvels van Veluwe en Sticht waren er nog niet en door het lage marsland stroomden zee- brede rivieren die hun watervloeden ver naar het noorden stuwden, waar de uit mondingen in de Atlantische oceaan uit kwamen. Bij tijd en wijle werd Noord- Europa door gigantische gletsjers over weldigd en als gevolg daarvan was zo veel water aan de zeeën en oceanen ont trokken dat het bekken van de Noordzee droog viel. Dan stroomden daar de Rijn ■en zijn vele zijrivieren. Met een gewel dige meander kronkelde de kilometers brede rivier door Oost-Engeland en was de Theems er een zijrivier van. Waar nu de Gelderse Vallei ligt stroomde, voor la ten wij zeggen 200.000 jaar, ook zo'n zij arm. Dit alles duurde tot ook het enorme Noordzeebekken met ijs en sneeuw opge vuld raakte en het water een uitweg naar het zuiden zocht. Aan dit alles moest ik denken toen ik voor het eerst bij de Fluit tussen Eist en Amerongen stond en de zonoverstraalde uiterwaarden voor mij zag liggen. Op zijn gunstigst kan het er in tijden van droogte zo uitgezien hebben. Toen ik mij om draaide vervaagde dit beeld alras, want de hoge helling achter mij deed mij er varen dat ik een mensenkind uit het ho- locene tijdvak was en met beide benen op nog jonge Stichtse bodem stond. Bij het Hoge Huis te Eist begon het al. Wat voor een gebouw is dat toch? Wie liet het bouwen en wanneer? Zou het een adelijk verblijf zijn? Ziedaar de vragen die nog niemand vermocht te beantwoor den. De archieven zwijgen erover. Als het een havezate of zoiets was zou er over geschreven zijn. Eerder denk ik aan een zeventiende eeuws patriciërshuis. Zo iets verwacht men wel aan een gracht van laten wij zeggen Delft, maar déór En tóch lag het eens aan de grote steen weg die nu een paar honderd meter ho ger ligt dan voorheen. In al zijn een zaamheid staat het er ongemeen stoer en het mag toch zeker een raadsel heten, dat men in een tijd van grote belang stelling voor historische monumenten zo Nu het weer aanzienlijk beter geworden is herinneren wij er met genoegen aan dat morgen, zaterdagmiddag 5 mei, het Bergbad geopend zal worden. Zoals bekend is de toegang tot het bad voor deze dag geheel kosteloos. In verband met de Hemelvaartsdag zul len volgende week woensdagmiddag de winkels in Veenendaal tot 6 uur 's avonds geopend zijn. „VRIJE VOGELS" De personeelsvereniging van_ de ge meente Veenendaal zal op woensdag 9 mei a.s. in het gebouw 't Trefpunt voor haar leden en genodigden een gezellige avond organiseren. Op het programma staat o.a. de opvoering door de toneel club van deze personeelsvereniging van het blijspel in drie bedrijven, genaamd „Vrije Vogels" van de schrijver H. Frie- ling. In verband met Hemelvaartsdag zal het huisvuil dat gewoonlijk donderdags wordt afgehaald, volgende week op de woens dag er voor worden opgehaald. De afhaaldienst voor de andere dagen is normaal. De laatste beletselen .vt*»r de onthulling van het Nationaal Monument te Amster dam zgn nu verwijderd voor de onthul ling van vandaag. 'In het gebouw aan de Fluiterstraat wordt a.s. dinsdagavond door het Leger des Heils een filmavond gehouden. Vertoond wordt o.m. een film welke het werk van het Leger in Indonesië en in Nederland in beeld brengt. Ma joor Luitjes geeft een toelichting op deze film. 2870 Admiraal Jac., Erk. en gedipl. auto rijschoolhouder, Molenstraat 28. Berg C. van den, Alg. Proc. houder Rott. bank, J. P. C. Leinweberstr. 70 3197 Blankestijn G. A., Dr. Colijnstr. 117. Degen, A. J. M., Medisch Analyst Juliana Ziekenh., J. van Ruysdael- straaat 15; Griffioen J. C., J. v. Ruysdaelstr. 26 Koch W., Buurtlaan 88 Leeuwen N. van, textielhandel, Da- vidstraat 3 Leeuwis W., Nieuweweg 225 Lems W., Mtr. I PTT, KI. Kater straat 23 2939 Muller A., levensmidd.bedr. Gort straat 37 2820 Roekei A. van, Kade 48 2692 Schuppen E. H. van, Dr. Colijnstr. 3 2864 Stam F., Mr. Heemskerkstraat 16 2250 Veldhuizen M., Kade 50 3160 Versteeg A., vert. Julianastraat 23 3170 Vroom H., schoenh. Hoofdstraat 105. 2290 2660 2280 3177 2760 3023 2711 DE VOORMALIGE RIDDERHOFSTAD LIEVENDAAL BIJ AMERONGEN VOOR 1688 Van weinig ridderhofsteden is de stichting zo goed bekend als van het Huis Lievendaal. In 1419 beleende Jacob van Gaasbeek, Heer van Abcoude en Wijk bij Duurstede aan Jan van Driebergen een hofstede. Deze werd afge broken, waarna ter plaatse het aardige kasteel gebouwd werd. Als uitloper van de late middeleeuwen kreeg dit het Frankische dojontype (van dominus - herenhuis). Achtereenvolgens kwam het in bezit van de geslachten Lock- horst, Ploos van Amstel en Van Eek van Panthaleon. De laatste bewoner was jonkheer Willem van Eek van Panthaleon, die er zo slecht boerde dat het na zijn dood in 1688 wegens schulden overging aan de rijke Vrijheer van Ame rongen, Godard Adriaan van Reede. Deze liet het na de herbouw van de ridderhofstad Amerongen tot de laatste steen afbreken. Zij nazaten bleven evenwel de titel Heer van Lievendaal voeren. Als enig overblijfsel ligt er nog de terp, waarop het gebouwd was, begroeid met eeuwenoude linden die hoog ten hemel torenen. Nog liggen er de slotgracht en de aarden omwalling Als merkwaardige bijzonderheden ziet men nog juist tussen het huis en het poortgebouw een echte Amerongse tabaksschuur, wel een bewijs dat het geurig „toebackkruid" toen reeds „in trek" was. weinig aandacht besteedt aan dit oudste nig donkerogige dorpeling zou dit uiter- huis van Eist. Als het in Rhenen stond lijk nog aan dit gruwelfestijn van een zou het misschien anders zijn. Al met al troep beulen te danken hebben, is het een prachtig monument, dat drin- Een bejaard inwoner van Amerongen gend aan een opknappertje toe is. j toonde mij dicht bij de Rode heg een Bij de steenfabriek van Timmermans diepe kuil die het „Spinnegat" genoemd gaan wij de straatweg over en volgen de werd. Daarover gaat het volgende tref- zandweg naar het Paardeveld, een merk- fende verhaal. waardige plek met aan weerszijden een „Een grijsaard was met zijn beide lage aarden wal en uit later tijd vier rijen i kleindochters het bos ingevlucht en ver beuken met in het midden een brede weg borg zich in een ondergronds hol. Overal die uitloopt op de Oude Franse weg en 1 waar de Fransen mannen vonden werden DE VOORMALIGE RIDDERHOFSTAD AMERONGEN A° 1673 Vóór het huidige Huis te Amerongen in 1674 herbouwd werd, stond deze machtige burgt op dezelfde plaats. In 1673 werd het slot op last van de Franse be zetting tot de nok met stro gevuld en daarna ln brand gestoken. De toenmalige bewoners Godard Adriaan van Reede en zijn vrouw Margaretha Turnor za ten niet bij de pakken neer en herbouwden het schoner dan het ooit geweest was. deze onverbiddelijk „afgemaakt" en de vrouwen onteerd. De troep kwam ook langs dat gat in de grond en ziedaar: Na dat de oude man en de meisjes er zich verstopt hadden, had een spin haar web voor de ingang geweven. Een soldaat zag het web en zei: „daar kan niemand in zitten", en ze gingen door. Die spin zou de redding van dit drietal geweest zijn". Dichtbij liggen in het bos een drietal Gremaanse grafheuvels tumuli; alle drie door dicht struikgewas overgroeid. En kele inwoners van Eist brachten mij bij de plek, want ik zou ze daar nooit ge vonden hebben. Naar ik vermoed zijn deze nog gaaf, wat van de grafheuvels bij het Amerongse Berghuis helaas niet gezegd kan worden. De beplanting maak te ze evenwel waardeloos omdat eventu eel ingesloten voorwerpen van aardewerk door de wortels grondig vernield zullen zijn. Even nog toeven wij bij het Paardeveld. Hier stonden in 1673 de paarden rijen dik en klonken de Franse bevelen van de officieren van het leger van de Zonne koning Louis XIV. Hoe wonderlijk toch het verschil met nu! In de serene rust jubelt egn merel zijn zang en wisselen de reeën ^Tver het brede veld. Langs een brede beukenlaan belanden wij weer op de grote steenstraat, tegen over café Brinkman, waar ter rechter zijde een lange strook grasland ligt, de oude vinkenbaan, waar vroeger de voge laar met strik, lijmstok en slagnet werk te. Dat spul is gelukkig verdwenen(?) en waar in ons land nog een echte vinken baan intact is, wordt deze voor weten schappelijke doeleinden gebruikt om de gevangen vogels, na geringd te zijn, weer los te laten. Ook voor de vinkerij heeft men een stevig stokje gestoken! Vervolgens gaan wij via het melkers pad naar de oude weg, die vroeger door Huis, zoals wij reeds zagen), maar die het dorp Eist liep (voor langs het Hoge door een steeds weerkerende overlast van hoog water naar hoger oord verlegd werd. De vroede vaderen van Amerongen en Rhenen sloegen de handen ineen en zo kwam de coupure tot stand waarlangs het nieuwe Eist gebouwd werd. Aan de oude weg staat ook het vrien delijke molentje van Eist. Ach arme, wat staat het er toch belabberd bij. Hoe zie lig steekt 't eens machtige wiekenkwartet de geschonden spaken in de ijle lucht Dat zoiets kan in een land dat ook om zijn molens bekend is. Er moet wat ge daan worden, evengoed als aan het Hoge Huis. via een trechtervormige vernauwing op de Rijksstraatweg uitkomt. Waar wij met Franse soldaten. De helden van het klei ne Stichtse dorp liepen zich te pletter te gen het moordend lood van de donkere Fransozen en hun Marokaanse huursol daten. Bij een oude doornheg moet het bloed van het handjevol mensen de grond rood gekleurd hebben en terwijl geheel Amerongen in paniek vluchtte en het sterke kasteel van Amerongen één roken de puinhoop werd, zou een troep Maro kaanse soldaten in Eist waar nog slechts vrouwen en meisjes waren overgebleven hevig huisgehouden hebben. Oude men sen werden overhoop gestoken en de een bocht op het Paardeveld uitkomen heet het de Rode heg. Daar zou tijdens de Franse bezetting van 1673 slag gele verd zijn tussen inwoners van Eist, die het vertikten het dorp te verlaten, en meisjes op gruwelijke wijze onteerd. Me- 0 NAAKT. De douane-be ambten te New-York hebben serve, waaruit hij steeds weer putte". Dat hij dat tionale voetbalelftal. De oor- door de ontwikkeling van zaak is, dat een Spaanse klub de atoomenergie veel meer sinds kort de beschikking zelf wist, bewijst zijn uit- over een elektrisch oog, waarmee ze dwars door de kleren van de reizigers kun nen kijken. DE GROTE. Toen in 1940 Churchill minister president van Engeland werd, werd een voorspel- spraak toen een dame, terwijl hij zich over de wieg van zijn kleinzoon boog, zei: „Ah, mijn beste minister-president, het is opvallend hoe hij op u lijkt." „Dat is waar", ant woordde Churchill, „maar de Franse matador tot de 3 beste spelers van de wereld rekent en hem dus met alle ingenieurs nodig zijn dan op 't ogenblik. Een Franse professor moedigt ouders geweld wil kopen. Voor een daarom aan hun zoons voor hoge prijs. Reims heeft daar ingenieur te laten stude- wel oren naar. Maar het Franse publiek niet. Vereer ders hebben nu een aktie op touw gezet. Ze willen dui- ren. Daarbij onderstreept hij zijn voorstel met de volgende cijfers: in de mijnindustrie (steenkool) weet u, alle baby's lijken zend voetbalfans 100 gulden zijn op elke 100 arbeiders met dit M ingenieurs en 2,2 tech- ling van zijn tante Léonie een Deetje op mij." laten betalen en met dit V» Leslie waarheid. Jaren er nlcI nodl^ m de chemische voor had men haar eens gevraagd of haar neef het ooit zo ver zou brengen. „Nooit", antwoordde ze, „behalve als het eens tot een katastrofe komt." Dit vertelt de prinses Bibesco in het boek dat ze over de Britse staatsman heeft geschreven en dat zich van andere biografieën onderscheidt doordat het geen ballast aan politieke uitpluizerij en wereldhis torische feiten bevat, maar meer een psychologisch portret is, waartoe de schrijfster in staat was om dat ze Churchill zeer van nabij kent. Met behulp van anekdo tes tekent ze het portret van deze machtige, boeien de persoonlijkheid, die hield van risiko nemen, van een gevaarlijk leven, van strijd, die een loyaal dienaar was van zijn ko ning en zijn land, Winston Churchill, de realist, maar daarnaast een mens die een jeugdige trek voor al tijd in zich meedroeg, die de bron was van zijn soms kwajongensachtige uitla tingen, en die hem zo men- selijk-beminnelijk bleef maken in zijn grootheid. „Zijn jeugd, dat was zijn schat, zijn heimelijke re- VADERTJE. Vadertje fonds van een ton goud Kopa en Reims verleiden niet aan de Spaanse druk toe te ge- Boelganin, de premier van Rusland, heeft aan een En gelse schooljongen, die luci- ven. ferdoosjes verzamelt en hem in een brief om Russische GEVOEL. Om het ge- eksemplaren had gevraagd, voelszintuig (de tastzin) te een kist met één van alle in ontwikkelen heeft een Ame- Rusland bestaande merken rikaanse professor vrijwilli gers onder zijn studenten gevraagd om twee dagen per week hun werk te doen met een zwarte band voor de ogen. gezonden. Hij deed er meteen maar alle soorten Russische sigarettendoosjes en veertig Russische sigaretten bij in. 0 HOPEND. Een garage houder te Rijssel sloopte zijn televisietoestel om te onder zoeken wat er aan mankeer de, want het gaf in het ge- MAN. In Duitsland is industrie 4,2 ingenieurs en 11,2 technici, in de elek trische centrales 3,5 inge nieurs en 15 technici en in de atoomcentrales tenslot te niet minder dap 10,1 in genieurs en 31 technici. 0 ROOK. „Een enkele si garet per dag verhoogt aan zienlijk de kans dat ge kan ker krijgt", zei dezer dagen een professor in Zweden. Hij wil daarom een kampanje tegen het roken houden. Maar het lijkt vechten tegen de bierkaai, want een en quête heeft uitgewezen, dat 75 pet. van de Zweden vanaf hun vijftiende jaar stevige rokers zijn, terwijl bij een onderzoek op de scholen van 5000 jongens van tien jaar 18 pet. reeds verwoed rookte. GA DAT ZIEN. In Italië trok een voetbalwed strijd tussen twee klubs, een bureau geopend, dat die plaatsen in het midden „raad en daad" verstrekt aan van de ranglijst bezetten, Duitse meisjes, die met een 80.000 toeschouwers. Dat is daar *ëeft heel gewoon ge tal. Hier, in Nederland, is heel geen beeld meer. Later Amerikaan willen huwen, bleek dat de technici van de Een der vragen, die de da- televisie in staking waren, mes moeten beantwoorden, voor zo'n aantal geen enkel zodat er geen uitzending was. luidt: „Geef de naam op van stadion groot genoeg. Trou- de Amerikaanse akteur, op wens, de officials van onze wie uw toekomstige man moet lijken." KOPA TE KOOP. Heel Frankrijk houdt zich met Kopa bezig. Zoals u weet is dat de middenvoor van f WORDT INGENIEUR Reims en van het Franse na- In de toekomst zullen er profs knijpen zich al ge ducht in de handen als zij de tribunes door een tien de deel van dat aantal zien gevuld. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Tijdens de winkelweek welke de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" van 11 t.m. 19 mei a.s. organiseert, zal in samen werking met de Veenendaalse Amateur- fotografen Vereniging „Camera Obscu- ra" een fotowedstrijd worden uitge schreven onder de titel „Winkelen in Veenendaal". De foto's moeten in Veenendaal ge nomen zijn tijdens de voorjaarsweek en moeten betrekking hebben op het winkelen in Veenendaal. Aan de wed strijd kan worden deelgenomen door elke amateurfotograaf, terwijl iedere deelnemer maximaal drie foto's mag inzenden. Deze foto's moeten in een gesloten envelop worden ingezonden aan het bureau van de Winkeliersver eniging, Hoofdstraat 98, vóór of op woensdag 30 mei a.s. Een jury, bestaande uit een bestuurs lid van „Camera Obscura", een be stuurslid van „Handel en Nijverheid" en een derde, niet tot bovenstaande verenigingen behorend lid, beoordeelt de foto's. Bij de beoordeling zal meer gelet worden op originaliteit en visie, dan op de techniek. De winkeliersver eniging stelt enkele prijzen in de vorm van waardebonnen beschikbaar, ten bedrage van 30,20,10,en drie troostprijzen van elk 5, W IJ ZE WOORDEN ONS LEVEN.... Ook voor de reis door het leven ztfn er slaapwagens. (M. Hillmann) Op onze weg naar Lievendaal genieten wij volop van de heerlijkste bloemen weelde. De lage bosjes zien wit van de bosanemonen en daartussen geuren de lelietjes van dalen. Een oud Betuws rijm pje luidt: Lelietjes van dalen, waar zullen wij ze halen? In 't Elsterse bos staan ze zo dik als mos. „Zo dik als mos", ja dat wel, maar bloemen? Zijn er niet bij! Die staan in jampotten geperst voor de Elsterse ra men. Knopjes dan wel te verstaan en een paar dagen nadien liggen ze op de belt. Ze werden rauw weggegritst! Met recht sprak onze grote natuurbeschermer dr. Jac. P. Thijsse: „laat uw liefhebben niet ontaarden in lieverhebben". En de Vee nendaalse volksdichter Teus van Beek zei eens: „Vandalen horen niet in 't bos; toch lopen er nog velen los". Dit toch is niet op u van toepassing? Weineen! Als het herfst wordt bengelen karmo- (Zie verder pagina 2.) WAGENINGEN. In het kader van het programma voor de viering van de be vrijdingsdag a.s. zaterdag zal alhier des middags weer de capitualtie-wandeltocht worden gehouden, terwijl omstreeks half zeven minister S. L. Mansholt een rede zal houden. TIEL. Bij zacht weer staan de pruimen bomen dit weekeinde in volle bloei. Op Hemelvaartsdag zal dit met de vroege kersen het geval zijn, terwijl de volle bloei van de andere kersen waarschijn lijk omstreeks 12 en 14 mei zal zijn. De peren bloeien omstreeks de Pinksterda gen, evenals de vroege appelen. FA. S. BOS Goud. Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1