Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorjaarswinkelweek de VALLEI-riks UffTrA oiak4 met aantrekkelijke prijzen 1 Vliegtuig strooit gelcLprijzen De interkerkelijke herdenkingssamenkomst PONTIAC Wist Waar is Nieuws uit de Omgeving AGENDA VOSSENJACHT RENSWOUDE OVERBERG Let op de kleintjes Fa. J. F. TAK 30e jaargang VRIJDAG 11 MEI 1956 No. 37 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Fancy-fair in de Eierhal Wielrijder ernstig gewond bij botsing met motor BLOEMEN TENTOONSTELLING HIJ IS 27,50 WAARD 2 AG 034067 Zondag 13 mei is het MOEDERDAG Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hersengymnastiek voor de schooljeugd dus voor een nieuwe BRIL Zonder fouten de Tulpen-rally uitgereden •^tserseprecisie Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In Veenendaal wordt vanaf heden vrijdag 11 mei tot en met zaterdag 19 mei weer een voorjaarswinkelweek georganiseerd door de Veenen- daalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". Opnieuw is deze actieve winkeliersvereniging er in geslaagd deze week zeer aantrekkelijk voor het winkelend publiek te maken. Het kopend publiek zal in de komende winkelweek van de deelnemende winkelier voor elke betaalde gulden een VWV-zegeltje ontvangen en bovendien een gratis prijsvraag- formulier. Op dit formulier staan 6 vragen afge drukt nl.: 1. Noem eens een nieuwe attractie voor een winkelweek. 2. Hoeveel winkelweken moet de V.W.V. per jaar organiseren en waarom? 3. Wat denkt u van de koopavond in Vee nendaal? 4. Op welke dag winkelt u het prettigst in Veenendaal en waarom? 5. Maak een korte slagzin om bezoekers te trekken naar de komende Najaars- beurs Vewibeto 3, welke gehouden wordt van 21 september tot en met 29 september a.s. 6. Wat kan de Veenendaalse Winkeliers vereniging nog meer voor u doen om u het kopen in Veenendaal aantrekke lijk te maken? In hoogstens 25 woorden kan de koper dit formulier een vraag naar eigen inzicht beantwoorden. Men is vrij in de keuze van de vraag welke men beantwoorden wil. Het formulier, voorzien van 20 VWV- zegeltjes kan elke dag in één der VWV- bussen gedeponeerd worden terwijl ook meerdere formulieren ingeleverd mogen worden. Elke dag worden alle formulieren be oordeeld. Voor de 25 beste antwoorden van elke dag worden door een jury, be staande uit het bestuur van de winke liersvereniging prijzen beschikbaar ge steld. En die prijzen zijn natuurlijk zeer aantrekkelijk. Hoe kan men dat anders van de Veenendaalse winkeliers ver wachten. Zo zal de hoofdprijs elke dag bestaan uit een complete Cinderella linnenuitzet, keurig verpakt in een reiskoffer. Deze linnenuitzet heeft een waarde van f 300, Bovendien komen daar elke dag nog bij een prijs voor een maand gratis wonen, een levensmiddelenpakket in een prach tige hengselmand, een gratis weekabon nement op een bus voor 2 personen in de Voor vrijdag 11 en zaterdag 12 mei is in de Eierhal aan de Achterkerkstraat een attractieve fancy-fair georganiseerd. De ze fancy-fair wordt gehouden door een comftee van de plaatselijke r.k. vereni gingen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie el ders in dit nummer. DIERENKWELLING Woensdag werd de politie te Gelders Veenendaal door verschillende bewoners van de Buurtlaan opgebeld in verband met een ergerlijk geval van dierenkwel ling, dat zich voor hun ogen afspeelde. De landbouwer A. uit Ede wilde twee pinken naar de wei brengen en had deze dieren daartoe achter een wagen gebon den. waarvoor hij zijn paard gespannen had. Eén van de pinken weigerde op een gegeven moment verder te lopen en ging achter de wagen liggen. Nadat de land bouwer tevergeefs had geprobeerd het dier met slaan en trappen weer op de been te krijgen, zette hij het paard aan en sleepte het pink enkele honderden me ters over de weg. Het dier liep daarbij zeer ernstige verwondingen op. Op de weg lagen verschillende bloedplassen als stille getuigen van deze onmenselijke wreedheid. De landbouwer verklaarde later, dat hij geen andere manier geweten had om het dier weer in beweging te krijgen. Het pink moest naar de wei en ik kon het er toch niet naar toe dragen, merkte hij verontwaardigd op. Met een harde klap vloog woensdag avond de motorrijder v. M. op de voor rangskruising HoofdstraatZandstraat te gen de 16-jarige wielrijder v. d. W. aan. De wielrijder bleef op de grond liggen. Dr. Rodenburg, die juist passeerde, ver leende de eerste hulp, waarna het slacht offer per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis werd overgebracht. De motor rijder v. M. werd aan een zijner handen verwond en liet zich eveneens in het Ju- lianaziekenhuis verbinden. De politie stelde naar de schuldvraag een onder zoek in. dat dezer dagen weer werd voort gegaan met het zoeken naar oorlogstuig in de spoorsloot langs de Parallelweg? dat deze sloot met een dragline wordt schoongemaakt? dat intussen dit werk voor de twee de maal werd gestaakt, toen oorlogs materiaal, zoals pantservuisten en mijnen boven water kwamen? dat omwonenden verklaarden te hebben gezien hoe SS-ers in de laatste weken voor de bevrijding karrevrachten oorlogsmateriaal in de sloot hebben ge stort? dat er blijkbaar ook munitie mee naar boven gekomen is, aangezien kleine kinderen hier met mitrailleurkogels lie pen te spelen? dat men met het zoeken weer zal verder gaan in afwachting van een on derzoek van de Mijnopruimingsdienst uit Barneveld? dat er gezocht wordt naar de brom fietser die op de hoek Hoofdstraat-Zand straat een aanrijding veroorzaakte en doorreed? 'III, •■lllllll ff Heden, vrijdag 11 mei In de Eierhal) Fancy-fair. Zaterdag 12 mei 1| In de Eierhal) Fancy-fair, ff Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- §f dag „Gezworen Kameraden" y en van dinsdag t.m. donderdag |1 „Tot de laatste kogel". vakantieweek, een jaarabonnement op uw dagblad, een jaarabonnement op een radio-programmablad, 1 paar rolschaat sen, 10 taarten en gedurende een half jaar elke week een gratis bouquet bloe men van een bloemist. Prijzen die voor jong en oud zeer aantrekkelijk zijn en waaraan iedereen kan deelnemen. Dit herhaalt zich gedurende 7 dagen. Alleen woensdag 16 mei worden geen prijzen uitgereikt, zodat de formulieren, die 's woensdags ingeleverd worden tegelijk met de donderdag worden beoordeeld. In totaal zijn er dus niet minder dan zeven complete linnenuitzetten, enz. Van dinsdag 15 t.m. vrijdagavond 18 mei wordt in de cantine van de Ritmees ter Sigarenfabriek aan de Kerkewijk te Veenendaal een bloemententoonstelling gehouden, hoofdzakelijk bestaande uit tulpen. De gehele verzorging van deze bloe mententoonstelling is in handen van de bloemisterij A. P. van Ginkel. Het mate riaal voor deze tentoonstelling wordt ge leverd door de fa. J. H. Veldhuyzen van Zanten Azn., bloembollenkweker te Hille- gom. Het belangrijkste voor de bezoekers zal zijn, dat zij eventueel de bollen voor het volgend jaar kunnen bestellen van de tulpen die tentoongesteld worden. Deze tentoonstelling is voor het pu bliek gratis toegankelijk in de avond uren en wel van 7 tot 10 uur. De tentoon stelling wordt a.s. dinsdagavond om 7 uur geopend. ZANGVERENIGING „O.B.K." BESTAAT TIEN JAAR Het bestuur van de zangvereniging „O.B.K." alhier zal donderdagavond 17 mei a.s. recipiëren in gebouw „de Samen werking" ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van deze vereniging. I lllllllll I lllllllll Natuurlijk hebben de Veenendaalse winkeliers naast hun bonnen-actie ook weer gezorgd voor een prachtige omlijs ting van de komende winkelweek. Op de eerste dag van deze winkelweek, heden vrijdag 11 mei zal de Kon. Scheep jeswol-harmonie een rondgang door Vee nendaal maken, terwijl zaterdagmiddag 12 mei tussen half vier en vier uur des middags een vliegtuig boven Veenendaal zal cirkelen, om een 20-tal kleine para chutes naar beneden te werpen, verspreid over de gehele gemeente. De neergeworpen parachutes zijn ge nummerd. De vinder kan deze gevonden parachute op het bureau inleveren, waar voor waardebonnen worden verstrekt. Voor parachute 1 wordt een prijs be schikbaar gesteld van f 25,—, voor num mer 2 f 20, voor no. 3 f 15,—, voor no. 4 f 10,en voor no. 5 f 5,—. De andere pa rachutes genummerd van 6 tot 20 geven bij inlevering recht op een waardebon van f 2,50. Het programma voor deze week ziet er als volgt uit: Vrydag 11 mei. 's Avonds half acht mu zikale rondgang van de Koninklijke Scheepjeswolharmonie, om 9 uur op de Markt een taptoe tot besluit. Zaterdag 12 mei. Tussen half vier en vier uur werpt een Pipercup vliegtuig parachutes boven Veenendaal uit; 4 uur muzikale mars van de Veenen daalse Harmonie „Caecilia". Maandag 14 mei. 's Avonds half acht: Eerste deel van een hersengymnas tiek voor leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen. Groep A. in de muziektent op de Markt; groep B. op het Slotemaker de Bru- ineplein. Dinsdag 15 mei. Om half acht begint een vossenjacht in Veenendaals straten. Vijf „vossen" zullen moeten worden herkend, woorvoor mooie prijzen be schikbaar worden gesteld. Woensdag 16 mei. 's Avonds 7 uur een poppenkast-voorstelling op het Slote maker de Bruïneplein. Donderdag 17 mei. Een boerenkapel brengt 's avonds populaire muziek in Veenendaals straten. In het kader van de voorjaarswinkel week, welke a.s. vrijdag begint, zal op dinsdagavond a.s. weer een vossenjacht worden georganiseerd. Het publiek moet vanaf half acht 's avonds deze „vossen" zoeken. Er zijn 5 vossen, waarvan 1 de echte vos is en 4 „loze" vosjes. Een vos zal te herkennen zijn aan een rood gelakte nagel van een duim. Dat kan de linker- maar ook de rechterduim zijn. Ontdekt men zo'n duim en wordt de vraag gesteld: „Bent u de vos?" dan zal, als men inderdaad met één der 5 vossen te doen heeft, een envelop worden over handigd. De „jager" zal de vos dan naar de waranda van hotel „De Korenbeurs" op de Markt moeten brengen. Heeft hij of zij de „echte" vos te pakken, hetgeen blijkt wanneer de enveloppe daar ge opend wordt, dan ontvangt men f 25,in waardebonnen. Heeft men een „loos" vosje, dan brengt dat toch altijd nog f5, op. Dinsdagavond loopt men dus in Vee nendaal naar een roodgelakte nagel te zoeken. Van welk geslacht overigens de vos zal zijn, is niet bekend. Het ligt voor de hand, dat menige hand van een voor bijganger nauwkeurig bekeken zal wor den. BENOEMD Dezer dagen werd onze plaatsgenoot, de heer M. J. A. Verdürmen, benoemd tot opzichter van de Ned. Heide Mij voor de wederopbouw van boerderijen in de Bommelerwaard, met als standplaats Zaltbommel. CIRCUS BERNARDO IN RENSWOUDE Dinsdagavond j.l. was het circus Ber nardo in Renswoude. Door twee Neder landse artisten werden in de openlucht enkele adembenemende toeren verricht. Allereerst konden de aanwezigen genie ten van het trapezewerk van één van de Blandy-sisters. Vervolgens zagen de toe schouwers de heer Bernardo zelf op 16 meter hoogte aan het werk. Ook het ge zamenlijk optreden werd een groot suc ces. Tijdens de voorstelling werd een col lecte gehouden. Van de opbrengst werd door het circus Bernardo 10 afgestaan aan het plaatselijke Groene Kruis. J.V. EN M.V. MAKEN UITSTAPJE De nederlands hervormde meisjesver eniging „Dorcas" en de jongelingsvereni- ging „Immanuël" hebben besloten om op 3 juli a.s. gezamenlijk een uitstapje te maken. De reis zal niet zover gadn als voorgaande jaren. O.a. zal dit jaar een bezoek worden gebracht aan Hilversum, alwaar een der studio's zal worden be zichtigd. Verder zal de reis gaan via Am sterdam, Schiphol en Oud-Valkeveen, hetwelk aangedaan zal worden om zijn bekendheid als recreatieoord. VROUWENBOND WAS EEN DAGJE UIT De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond maakte deze week een uitstapje naar de bloembollenvelden. Naar wij vernemen hebben de dames zich deze dag uitstekend geamuseerd. Onder weg werden nog verschillende plaatsen aangedaan. Op een geslaagde dag kan worden teruggezien. Vrydag 18 mei. Finale van de hersen- gymnastiek-wedstrijden door de schooljeugd des avonds om half acht op de Markt. Zaterdag 19 mei. 's Middags om 3 uur defileert de gymnastiekvereniging „Sparta" met muzikale begeleiding van het tamboers- en Pijperkorps „Prins Bernhard" door Veenendaals straten. Half vijf: kerte turndemon- straties op het Boslaanplein en het Slotemaker de Bruïneplein door „Sparta". De VALLEI-riks van de vorige week, welke uitgegeven by de firma A. Albers in de Hoofdstraat te Vee nendaal, werd niet gevonden. Hier door is de waarde van de VALLEI- riks alweer met 2,50 gestegen en inmiddels opgeiopen tot het niet te versmaden bedrag van liefst 27,50. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook nu om het zoeken te ver gemakkelijken weer een roodgedrukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AG 034067. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direkt in kontan ten uitbetaald. Intussen is deze vin derspremie dus reeds opgelopen tot het mooie bedrag van vijf en twintig gulden. DIENSTEN HERV. KERK TIJDELIJK IN GEBOUW OUD GER. GEM. Sinds deze week houdt de Ned. Herv. gemeente van Overberg de diensten in het kerkgebouw van de Oud Ger. Gem. alhier. Een en ander is noodzakelijk geworden in verband met reparatie-werkzaamheden in het Herv. kerkgebouw, welke waar schijnlijk ongeveer vier weken in beslag nemen. De kerkdiensten van de Herv. ge meente beginnen daardoor voorlopig om 9 uur, en de diensten van de Oud Ger. gemeente om 10.30 uur. HUfiO de GROOT Op maandag 22 maart 1621, 's morgens om half negen, zeulen er enkele soldaten een boekenkast uit het slot Loevenstein. Dat karweitje valt hen niet mee. Zwaar werk zijn ze immers op het rustige slot niet gewend. Ze mopperen en één van hen zegt: ,,'t Lijkt wel of de Arminiaan erin zit." Ze zetten de kist neer, bekijken haar van alle kanten maar vinden niets ver dachts. De kleren van de gevangene hangen voor zijn bed, dus ook dat i£" in orde. En zo sjouwen ze verder met die zware kist. Daar gaan ze door de poort. De slotbewaarder is naar Gorcum en zijn vrouw vindt het niet nodig om de inhoud van de kist, boeken, te contro leren Elsje van Houweningh gaat mee en als ze goed en wel varen zwaait ze met haar zakdoekje. Alles in orde De schuit die op Gorcum vaart is wel dra uit het gezicht verdwenen, 't Is ruw, grijs, stormachtig weer; 't wordt een trieste hobbelige overtocht. En dan als de schipper om half elf in het drukke Gorcum aanlegt en de kist per burrie naar de winkel van Daetse- laer laat rijden, is er een gevangene uit Loevenstein ontsnapt. Velen weten van Hugo de Groot niets anders dan het verhaal van zijn ontsnap ping. En toch om dat voorwal in zijn le ven noemde Vondel hem niet „de fenix der geleerdheid onzer eeuw", begroette de Franse Koning Hendrik IV hem niet als „le miracle de la Hollande" en gaf men hem niet de bijnaam het Delfts ora kel. Wat waren de oorzaken voor het ont staan van die bijnaam? STUDENT OP ZIJN ELFDE JAAR Hugo de Groot, in het buitenland meestal Hugo Grotius genoemd, werd op 10 april 1583 te Delft geboren. Zijn va der, Johan de Groot, was eerst raad en schepen, daarna burgemeester van Delft en ten slotte curator (toeziener) van de Leidse Hogeschool. Hij was gehuwd met Alida Borren van Overschie. Hugo maak te op 8-jarige leeftijd reeds latijnse ele- giën (klaagliederen); voor hij 12 jaar oud was ging hij naar de Leidse Hoge school, waar hij in nauwe betrekking komt met de beroemde Scatiger. Na een drie-jarig verblijf aldaar verde digde hij openlijk verscheidene wiskun dige, wijsgerige en rechtsgeleerde stel lingen. In 1598, dus op 15-jarige leeftijd reist hij met een gezantschap, in gezel schap van Johan van Oldenbarneveldt en Justinus van Nassau naar Parijs, waar hij door Koning Hendrik TV vol hoog achting wordt ontvangen. De Franse Ko ning schonk de jeugdige afgezant als herinnering een gouden ketting waaraan diens beeltenis hing. Te Orleans promoveert hrj tot Doctor in de rechten. Hij is dan zestien jaar Na zijn terugkeer uit Frankrijk vestigt hij zich als advocaat in Den Haag, wordt advocaat-fiscaal van het Hof van Hol land en bovendien 's lands historieschrij ver. EEN GELUKKIG HUWELIJK In 1608 huwt hij met Maria van Rei- gersbergh, dochter van de burgemeester van Vere. Deze vrouw werd door haar gaven van verstand en hart zijn waardige levens gezellin. Te oordelen naar het portret dat Mierevelt in 1631 van haar schilder de, lijdt het geen twijfel of ook haar uiterlijk heeft De Groot aangetrokken. Hij zegt in één van zijn gedichten van haar: Die met haer kloeck verstandt en [met haar wacker oogen Tot soete slaverny mij eertijds heeft [getoogen. De zon van hun huwelijksgeluk ging onder door de gebeurtenissen in het jaar 1619. Enkele jaren te voren was Hugo de Groot tot pensionaris van Rotterdam be noemd. TOT LEVENSLANG VER OORDEELD De politieke en godsdienstige geschil len waren ondertussen tot een acuut punt gestegen tussen Gomaristen en Ar- minianen. De Groot koos partij voor deze laatsten en samen met Oldenbarneveldt werd hij op bevel van Prins Maurits in 1618 in hechtenis genomen. De grote Raadspensionaris boette zijn overtuiging met zijn leven. De Groot werd tot levens lange kerkerstraf veroordeeld en gevan- (Zie verder derde blad.) BERGBAD NIET GRATIS Door een misverstand onzerijds werd in ons vorig nummer bericht dat ter ge legenheid van de opening van het Berg- bad j.l. zaterdagmiddag de toegang tot het bad die dag kosteloos zou zijn. Dit was dus niet het geval. Wij verontschul digen ons tegenover hen die zaterdagmid- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Volgende week maandagavond en vrij dagavond wordt door de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijver heid" een hersengymnastiekwedstrijd ge organiseerd voor de schooljeugd. Maandagavond wordt op twee plaatsen tegelijk begonnen, nl. op het Slotemaker de Bruïneplein en op de markt. Voor het Slotemaker de Bruïneplein zijn voor deelname gevraagd vijf leerlin gen van de Ned. Herv. Patrimonium- school, de Chr. Nationale School I en II, de Groen van Prinstererschool (Colijn- straat) de R.K. Salvatorschool (Patrimo niumlaan), de openbare lagere school (J. G. Sandbrinkstraat) en de Geref. Ge meenteschool. Voor de markt zijn uitnodigingen ge zonden voor afvaardiging van de Kon. Julianaschool (afd. opleiding), de Prinses Beatrixschool, de Juliana van Stolberg- school, de Ned. Herv. Rehobothschool (Koninginnelaan), de openbare lagere scholen aan de Pr. Bernhardlaan en aan De Klomp en de R.K. school aan de Nieuweweg. Het schoolteam, dat zowel op het Slot. de Bruïneplein als op de markt het hoogst aantal punten behaalt, komen vrijdag avond in de finale op de markt uit voor de eerste en de tweede prijs. De eerste prijs bestaat uit vijf waardebonnen van 5,en de tweede prijs uit vijf waarde bonnen van 3,De jury zal bestaan uit onderwijzend personeel. Volgende week vrijdagavond komen dan ook nog in groep II tegen elkaar uit een team van de Chr. Technische school, de Chr. Huishoudschool en de twee V.G. L.O.-scholen. Daarvoor is een prijs van 25,— beschikbaar voor het team dat de beste antwoorden geeft. In groep III komen tenslotte tegen elkaar uit drie teams van de Kon. Julianaschool (U.L.0.) en drie teams van het Chr. Lyceum (eer ste drie leerjaren). Ook hier één prijs van 25, naar WIJ ZIJN ALTIJD VOORDELIGER HOOFDSTRAAT 106 - TEL. 2576 VEENENDAAL Opticien sedert 1904 ZIEKENFONDSLEVERANCIER REPARATIES VLUG EN GOEDKOOP Na de indrukwekkende en plechtige herdenking bij het gevallenen-monu ment op het Stationsplein werd in het gebouw aan de Eikenlaan de herden kingssamenkomst gehouden waar ach tereenvolgens werd gesproken door ds. A. Vroegindeweij, pastoor R. Beckers en ds. D. van Enk. Zij spraken respec tievelijk over „Standvastigheid", „Held haftigheid" en „Barmhartigheid" Medewerking aan deze samenkomst verleenden verder de Chr. Ger. Zang vereniging „Chrigeza" onder leiding van de heer W. J. Hornsveld uit Ede en aan het orgel Gysbert van Zanten. Nadat ds. Vroegindewey was voorge gaan in gebed en had gelezen psalm 66 vanaf vers 8, zong „Chrigeza" „Wees ge trouw" en „Gij Herder Israëls". Ds. Vroegindewey begon hierna met het be handelen van zijn onderwerp en vertelde van de twee graven op het kerkhof van Loon op Zand, zijn vroegere gemeente. Een graf van een Nederlands soldaat, va der van twee kleine kinderen, gesneuveld op 10 mei 1940 in de worsteling voor het behoud van onze vrijheid. Enige soldaten kwamen in het dorp met het verzoek of zij even hun gevallen kameraden konden begraven, 's Avonds in het halfduister hebben wij -dat toen gedaan. Naast dat graf van die Nederlandse soldaat werd in de laatste weken van de oorlog een Engels soldaat begraven. Het was een jongeman van 20 jaar, naar hier gekomen om te helpen ons land te be vrijden. Zij liggen daar als twee stille getuigen van vijf jaar ellende en nood, maar ook als bewijs van dat wij in de grootste nood standvastig zijn gebleven in het geloof en in de verwachting dat God zich over ons zou ontfermen. Wij moch ten omhoog zien en dat hield ons staande. Toen in 1940 de strijd begon knielden sol daten in de loopgraven, en later vertel den zij hoeveel kracht zij toen ontvingen. Dat was het ook wat ons door de oorlogs jaren heeft doorgeleid en ons standvastig maakte. Dat was het wat ons volk door de eeuwen heen sterk maakte, ook in de 80-jarige oorlog toen het ging om een Spaanse overheerser. God geve ons ook standvastigheid in het wachten op de eeuwige vrede, zo sprak ds. Vroeginde weij. HELDHAFTIGHEID Bij het loeien van de sirene om 8 uur was het even stil. Er kwam geen vlieg tuig over en niemand dacht aan de schuilkelders. Zo is het nu al verschillen de jaren geweest op de 4e mei in alle Nederlandse plaatsen, zo begon pastoor Beckers zijn toespraak. In die stilte her dachten wij weer onze gevallenen. Wie hebben wij eigenlijk herdacht? Herdach ten wij bekenden die als helden zijn ge vallen? Herdachten wij mensen die wij eigenlijk niet anders kennen dan door hun daden. Wie waren eigenlijk helden? Wie is eigenlijk een held. Waren zij hel den die in het geloof van Christus Jezus toen het front hebben gevormd? Waarom moet ik hier vanavond eigen lijk spreken, samen met twee dominees? Is dat vanwege de les van de oorlog toen een dominee bij mijn altaar stond en ik op zijn preekstoel en dominees en pas toors naast elkaar werkten? Waarom spreken hier drie geestelijken? Waarom geen generaal of een man uit het verzet, die toch zoveel van de oorlog kunnen vertellen en verschillend© sluiers oplich ten? Waarom heeft „Oranjedag" dat ge daan? Ik geloof dat ik u begrijp als wij deze herdenking in het diepste perspec tief zien. Als wij dit doen in de geest van God dan heeft dit eeuwigheidswaarde. Wat hebben wij verfijnde mensen van deze tijd eigenlijk gemeen met heldhaftig heid. Het ontwerpen en uitvoeren van De heer W. van Leeuwen, wonende aan de Autoweg te Rhenen, nam samen met de Veenendaler de heer J. C. Jansen deel aan de Tulpenralley. Beide heren zijn gestart in Noordwijk. Zij reden echter niet op zondag, zodat zij buiten mede dinging de tocht hebben afgelegd. De te rugreis werd aanvaard vanuit Monte Carlo op afgelopen dinsdag des ochtends acht uur. Zij arriveerden zonder manke menten woensdagavond om vijf uur in Noordwijk, na 1600 kilometer te hebben afgelegd. Ook aan de klassementsproeven hebben de beide ralleyrijders deelgenomen en verwacht mag worden, dat zij daarin pri ma resultaten hebben behaald. Dit wordt zaterdagavond bekend gemaakt. In de rit zijn de heren geklasseerd met nul fouten. Eén band van de Opel Rekord 1956 Ca briolet was totaal versleten. Een andere band moet eveneens vernieuwd worden, terwijl beide achterbanden nog voor 30°/o bruikbaar zijn. Een bewijs, dat er behoor lijk aan „getrokken" is. Op de foto zien wij de heren Jansen en Van Leeuwen bij de voorbereidingen. EDE. In het kader van een serie uit zendingen van radio Luxemburg van een programma van Nederlandse en Belgische amateurs, zangers, ensembles en orkesten, zullen dezer dagen door de reportage- dienst van dit radiostation alhier op namen worden gemaakt van Edese ama teurs. BARNEVELD. Voor morgen, zaterdag 12 mei, is door de kynologenclub „Barne veld en Omstreken" en de politie-dres- seervereniging een honden-rally georga niseerd. LUNTEREN. Dezer dagen werd alhier opnieuw een geval van varkenspest ont dekt. Er zijn maatregelen genomen om uitbreiding van deze gevreesde varkens ziekte te voorkomen. LUNTEREN. Een jonge poes heeft ge ruime tijd de Dorpsstraat in Lunteren op stelten gezet. Het dier klom in een langs de weg staande lindeboom en naar mate hij hoger klom kreeg hij blijkbaar last van hoogtevrees, zodat hij niet weer te rug durfde. Des nachts werden enkele omwonenden in hun slaap gestoord door het klagelijk geluid, dat het dier vanaf zijn hoge zetel liet horen. De gehele daar op volgende morgen bleef hij in de boom top zitten. Eerst toen iemand het denk beeld opperde, het dier naar beneden te schieten, belde één van de omwonenden de inspecteur van de dierenbescherming op. Die waarschuwde op zijn beurt de brandweer en met behulp van de ladder wagen gelukte het tenslotte de poes veilig naar beneden te loodsen. Toen het dier eindelijk weer vaste grond onder de voe ten voelde rende hij onmiddellijk weg en niemand heeft de poes daarna terug ge zien WIJZEWOORDEN LIJDEN VEREDELT Het snelste dier, dat u naar de volmaaktheid voert, is lyden. (Meister Eckehart) FA. S ti^»S Goud, Zilver co Uurwerken Hoofdstr. 91-93. Td. 3034. Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1