DE VALLEI Eist vierde uitbundig be vrij dingsfeest Maskers maken mensen Technisch beter tVeenendaar moest met gelijk spel genoegen nemen D0V0 moest in de laatste minuten het hoofd buigen »Wat Lezers Schrijven« Huidgenezing ROTERDGN Voor de Jeugd Brunette BEHANG 1956 Fa. J. F. TAK Een getailleerd mantelpakje L n Een technisch beter „Veenendaal" moest aan het bezoekende Silvolde een punt afstaan. Dit was echter niet no dig geweest, als er niet zoveel mis verstanden in de achterhoeden waren voorgekomen. Hiervan profiteerden de bezoekers gretig en op deze wijze kon den ook zij aan vier doelpunten komen. In de eerste helft sloeg Veenendaal, ondanks de 20 voorsprong bij de rust, niet genoeg toe. Juist in deze periode had men een grote veldmeerderheid, doch van de zeer vele kansen werden er te weinig benut. Nadat beide partijen de zaak wat ver kend hadden was het al gauw duidelijk, dat Veenendaal technisch heel wat meer in de mars had dan de bezoekers. Silvol de moest het hebben van lange trappen door het midden, waaruit evenwel soms heel wat gevaar ontstond. Na vijfentwin tig minuten nam de thuisclub de leiding, toen G. van de Weerdhof de bal goed aangegeven kreeg van rechtsbuiten Ab Reebergen en meteen een hard schot af vuurde, dat doel trof. Nog geen minuut later was het al 20, toen de verdienste lijk spelende Nellesteyn met een simpele hakbeweging de bal wederom in de tou wen liet verdwijnen. Er waren in deze helft nog vele kansen, maar doelpunten bleven uit. Cees Heikamp, die deze mid dag weer linksbinnen speelde liep, even als zijn makker op de buitenplaats, ge durende de gehele wedstrijd naar zijn vorm te zoeken. Wel was eerstgenoemde niet gelukkig met zijn schoten en vele malen was hij dicht bij een doelpunt, maar in laatste instantie was het steeds weer een Silvolde speler die weg kon werken. In de tweede helft hebben de toeschou wers kunnen genieten van doelpunten. Reeds na drie minuten konden de gasten, profiterend van een misverstand in de achterhoede, de achterstand tot 21 ver kleinen. Dit gaf moed en zij bouwden en kele goede aanvallen op, die echter op niets uitliepen. Veenendaal ging zelf de score weer opvoeren door een doelpunt van linksbuiten H. Muller, die echter zeer duidelijk buitenspel stond. Kennelijk dit de arbiter ontgaan, want hij wees onverbiddelijk naar het middenveld. Vee nendaal meende nu, veilig te zijn, maar zover was het nog lang niet want na 29 minuten werd de voorsprong wederom verkleind, ook nu weer door een ver- dedigingsfout. Dit wakkerde de aanvalsdrift bij de In het zwart spelende Veenendalers nog weer even aan en zij kregen enkele cor ners te nemen. Uit één daarvan ontstond het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Ab Reebergen gaf prachtig, voor en net voor dat de opspringende keeper de bal zou pakken zagen wij bij de lat het hoofd van Dik Nellesteyn verschijnen die daarmee de bal in het doel deed verdwijnen (42). Weer ging Veenendaal het kalmer aan doen en werden de gasten gevaarlijker. Na 34 minuten blunderde de Veenendaal- se defensie opnieuw en was het 43. Sil volde ging alles op alles zetten toen een gelijk spel in de lucht zat. Drie minuten voor het einde kwam dat gelijke spel er ook uit. Een vlotte combinatie werd met een doelpunt afgerond (44). Te laat be sefte Veenendaal, dat het de overwinning had laten glippen. Het zette nog even alles op alles, maar tot doelpunten kwam het niet meer. Intussen was de ver houding er binnen de lijnen, maar vooral daarbuiten niet beter op geworden en werden hier en daar vuisten gebald. Het was dan ook voor velen een opluchting, toen de scheidsrechter het einde aan kondigde. Oranje-wit nam revanche met 7-1 Op het terrein achter de dennen heeft Oranje-Wit revanche genomen door Eist nu met 71 te slaan. Reeds na 7 minuten spelen nam Oranje-Wit de leiding, door een schot van Viegen. Eist deed nu en dan wel een uitval maar kon niet tot scoren komen. Na een half uur spelen doelpuntte v. Mourik (20). Hierna kwam Eist meer in de aanval, maar Slok, die goed werd bewaakt, schoot twee maal naast. Ook Overeem zag zijn schot over gaan. Uit een corner wist even later v. d. Berg de stand op 30 te brengen. Na de rust wist de uitstekend spelende midvoor van Oranje-Wit, Onink binnen 10 minuten 3 doelpunten te maken (60). Uit een verwarde situatie voor het Oranje-Wit doel wist Henzen het enige tegenpuntje voor Eist te scoren (61). Even voor het einde wist Onink weer door te breken en maakte hij zijn vierde doelpunt: 71. EEN SEXTANT WAS NIET VOLDOENDE Van oude prenten, die door Spanjaar den in Mexico spoedig na de verovering van dit reusachtige Azteken-rijk werden vervaardigd, weten wij dat de veroveraar van Mexico op zijn zeereis een druk ge bruik van de sextant maakte. De zee vaarders zijner eeuw noemde dit het „schieten van de zon". Fernando Cortez had de taak een der gebieden te veroveren, die door de grote Cristobal Colon juist waren ontdekt. Zijn kleine vloot kwam echter, mede ten ge volge van de primitieve navigatiemidde len van toentertijd, in het nog volstrekt onbekende en nog door niemand om schreven Mexico terecht. DOVO is niet in staat geweest het bezoekende Sparta uit Enschede een puntje af te snoepen. De Veenendalers hebben tegen de kampioensploeg met vele geroutineerde en ervaren spelers in haar gelederen echter bijzonder goed party gegeven en lange tqd heeft het er naar uitgezien, dat de volle buit in Eist heeft zaterdag uitbundig het be vrijdingsfeest gevierd, 's Morgens om 9 uur begonnen de feestelijkheden met een optocht voor de schoolkinderen. Het was een fleurige stoet welke door het dorp trok. Het geheel maakte een keurig ver zorgde indruk. Bijzondere belangstelling trok ook de Elsterse muziekvereniging „Crescendo", die in enkele jaren wel bij zonder is vooruitgegaan, zowel wat de muzikale prestaties als de uniformering betreft. Tijdens de mars deed zich nog een incident voor, op de hoek Houweg- De Tip. De koe van boer Berkhof (die al eens eerder in het nieuws heeft gestaan) kan waarschijnlijk niet tegen muziek, want voor de tweede maal brak hij los, vloog door het schrikdraad, dwars door de optocht, waarbij hij een kinderwagen net miste. Nadat de optocht bij de school was aan gekomen, werden de feestelijkheden offi cieel geopend. Namens de Oranjecommis sie sprak de heer Slok, die naar voren bracht dat het een eer voor Eist is dat er nog elk jaar een dergelijk groots feest programma kan worden samengesteld, waar dit in vele grotere plaatsen niet mo gelijk blijkt. Hierna sprak de burgemees ter van Rhenen. Hij wenste de commis sie geluk met het uitgebreide programma en zou het naar buiten uitdragen hoe Eist kan, feest vieren. De opvoering van het spel „Zwaan kleef aan" trok ook veel belangstelling, 's Mid dags om 3 uur werden de volksspelen ge houden en volgde een Judo en Jiu-Jitsu- demonstratie onder leiding van de heer Een van de onderdelen van het aantrek kelijke feestprogramma was een interes sante Judo-demonstratie, waarvoor veel belangstelling bestond. Stolk uit Rhenen. Het avondprogramma was zeer gevarieerd. Eerst werd een con cert gegeven door „Crescendo". Hierna traden verschillende radio-artisten op o.a. „Mans uut Twente" en vele anderen. De boerenkapel „De Zwoegers" speelde in de pauze vrolijke melodieën. Tot slot van deze zeer geslaagde avond die door meer dan 3000 mensen werd bezocht, volgde nog een luchtshow met als grootste attractie vuurwerk. Het Oranjecomitee van Eist kan op een zeer geslaagde dag terugzien. Veenendaal zou blijven. Reeds direct deden zich in de eerste helft kansen voor beide doelen voor. Goed ingrijpen van de defensies voor kwam het eerste kwartier erger. Daarna miste één der Sparta-backs en kreeg Van Zetten een open veld voor hem. Hij maakte geen fout en passeerde de En- schedese keeper op beheerste wijze. Dit gaf DOVO moed voor nog een serie ge vaarlijke aanvallen welke weer met een doelpunt werden beloond. Het was Schoe- man, die voor deze tweede treffer zorgde. Sparta zag in, dat het tot de aanval moest overgaan en in de twintigste minuut werd keeper Van Hardeveld kansloos ge slagen (2—1). Sparta bleef aanvallen en na een half uur wist men door een doel punt van Koops weer naast DOVO te komen. In het resterende kwartier werd er fel om een doelpunt gestreden en de thuisclub zou opnieuw een voorsprong krijgen. Uit 'n scrimmage voor het Spar tanen-doel kon Nieboer de bal in de tou wen werken. Met deze 32 voorsprong ging men thee drinken. Na de rust was het te zien, dat Sparta alles op alles zou zetten om verandering in de score aan te brengen. Dit gelukte na een kwartier, toen de internationaal Gerrit Kerkdijk, die vaak goed technisch spel liet zien, met een fraai doelpunt kon scoren. In het resterende half uur werden aan beide zijden goede kansen gemist, maar het ging er naar uit zien, dat een verdeling der punten het eindresultaat zou worden. Een stand overigens, waar mee beide ploegen tevreden konden zijn. Het ging echter niet zo, want Sparta was deze keer de ploeg met het meeste geluk. Drie minuten voor het einde viel het beslissende doelpunt. Een goed opge bouwde aanval werd door Koops op de juiste manier afgewerkt (34). In de laatste twee minuten ging alles wat DOVO was nog even naar voren, maar dit had geen invloed meer op de eind stand. CONCENTRATIE VAN DAGBLADEN In 1846 waren er in Londen 15 dagbla den met een totale oplage van nauwelijks 100.000 stuks. Momenteel zijn er nog slechts negen bladen, echter met een to tale oplage van zestien miljoen. Het zijn intussen echter nationele dagbladen ge worden, met eigen krantendrukkerijen in Noord-Engeland en Schotland, die dan ook in geheel Engeland en Schotland worden gelezen. Een onverwachte ontmoeting De romantiek is nog niet verdwenen Uit ons goede stadje Rhenen. 'k Zag er drie personen met een baard Een echte, niet van de Sint bewaard. Nummer drie was wat misdeeld Had aan zijn kin wat eigen teelt. Men noemt dat wel een geitesik Die naam leek mij ook wel geschikt. Wat is de bedoeling van die grap? 't Gaat hier om een weddenschap. De baard moet tot 1 augustus groeien Zonder er wat aan te snoeien. 'k Ben benieuwd, hoe 't af zal lopen, Doch één ding wil ik voor hen hopen, Dat het niet al te warm mag worden. Dan komt het met die baarden in orde. Moog'lijk komt het in de mode. Heeft u soms een baard van node? Wendt u tot de neefs Van Ingen Die hebben verstand van zulke dingen. Ook neef „Baardman" met de sik. Is in dat opzicht zeer geschikt. Hij ook geeft graag goede raad En zegt wel, of een baard u staat. J. Meijer, Nieuwe Veenendaalseweg 96. Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoeken wij U onderstaand schrijven in uw gewaardeerd blad te willen opnemen. Geïnteresseerd als wij zijn bij de his torie van de plaatsen in onze omgeving hebben wij het artikel van vorige week vrijdag „Tussen het hoge huis en Lieven- daal" aandachtig gelezen. Toch is ons het een en ander niet recht duidelijk en daar dit wellicht bij nog meerdere lezers het geval is, wilden wij de heer De Kleuver langs deze weg enige opheldering vra gen: Volgens het bewuste artikel liepen de helden van het kleine Stichtse dorp zich te pletter tegen het moordend lood van Franse en Marokkaanse huursolda ten. Waarom vluchtte dat handjevol Elsterse helden niet vóór de vijand uit (wat gebruikelijk en begrijpelijk is!)? Men wandelde dus. waarschijnlijk gewapend met riek en schepersstaf, zelfs twee kilo meter een zekere dood tegemoet tegen een geordend leger. Onderwijl de heldin nen aan vettige Marokkanen overleve rend, die middels een gruwelfestijn voor donkerogige nazaten zorgden? Zou een zo unieke heldenidioterie niet tot de hui dige dag in de overleveringen voortge leefd hebben? Het is maar een vraag. Wij weten het niet. Kan schrijver ons niet eens het spin- nengat wijzen? Wij konden het niet vinden. Zou het geschrijf over die volgeperste notten met lelietjes van dalen voor de Elsterse ramen, die gelijk met de bos- anemonen staan te geuren, niet een ave rechtse uitwerking kunnen hebben en de tot nu toe nog sluimerende vandalen kunnen doen ontwaken? Dat zou jam mer zijn. want het ellendige is dat het gehele door schrijver bedoelde perceel nog niet één volgeperste jampot vol bloemen oplevert. Waar zoekt de heer De Kleuver het oude Eist? Waar de vroegere Steenweg doorliep? Blijkbaar op de alles behalve ideale uiterwaarden? Van de voormalige ridderhofstad Lie- vendaal zegt schrijver dat er daarvan nog als enig overblijfsel de terp ligt waar het op gebouwd was, begroeid met eeuwen oude linden, die ten hemel torenen en slotgracht plus omwalling. Ziet schrijver kans, een desnoods kleine ridderhofstad, waar de bij het artikel geplaatste tekening echter niet van ge tuigt, inclusief fjx •Hte Amerongse ta- bakschuur op een terp van hooguit 10 bij 15 meter te bouwen? Wij vragen maar wat! Legde men voorheen ordinaire solda ten onder dure hardstenen zerken ter ruste? Heeft schrijver de bewuste zerken daar overwoekerd in het bos heus ge zien? Hoe dom moet dan toch wel die oude boswachter zijn, die naar hij beweert, elke boom, struik en gat kent door zijn 60-jarige ervaring. Hij moest er welhaast over gevallen zijn! Kan de heer De Kleuver soms het hardstenen afval van een kasteelrestau ratie dat daar gelegen heeft, bedoeld hebben? Een massagraf? „Er zijn daar in derdaad wel graven hoor; van twee paar den en de lievelingshond der gravelijke familie van het huis Amerongen". En zo eindigen wij, evenals schrijver: Het blijft alles evenwel zeer raadselach tig. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. (Namen en adressen van de schrijvers van dit artikel bij de redactie bekend.) Reeds geruime tijd geleden heeft de heer Roks uit Eist een serie artikelen ge plaatst over het verleden van Eist en de bijzonderheden van deze omgeving. Deze serie was gebaseerd op historische feiten. Tot mijn verwondering gaat nu de veld- bioloog de heer De Kleuver uit Veenen daal nu nog eens over ditzelfde gegeven schrijven. Op zichzelf is dit niet erg, doch de manier waarop een gedeelte van de Elsterse bevolking hun afkomst verteld wordt, vind ik absoluut niet in de kraam van een veldbioloog te pas komen. Trou wens, wie zou dat wel zo doen? Er wordt hier een veronderstelling naar voren ge bracht. die in geen geval op z'n plaats is. Kan de heer De Kleuver dan ook zeggen welke huidige Elstenaren met donkere ogen uit dit Frans-Marokaanse tijdperk afstammen? Er zullen dan namen moeten zijn, die tot die tijd terug te brengen zijn. Ik heb trouwens ook nog nooit gehoord van het „Spinnegat", terwijl het Betuwse rijmpje ook niet juist is. Hierin wordt niet over het Elsterse bos gesproken, doch over het Amerongse. Al met al geloof ik, dat de heer De Kleuver met dit artikel de plank behoorlijk misslaat. Ik twijfel er niet aan, of er zullen nog wel protesten binnen komen van Elstenaren, die met het verleden van deze streek beter op de hoogte zijn. Ik hoop het tenminste. Tenslotte wil ik de Redactie hartelijk danken voor de afgestane plaatsruimte. Hoogachtend, W. Budding Rijksstraatweg 33, Eist (U.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Jii.r.ni Puistjes verdrogen door Purol-poeder Officiële Bekendmaking HINDERWET Gemeente Rhenen Burgemeester en wethouders van voor melde gemeente maken bekend, dat het verzoek van Meubelfabriek „Kembo", Dennenweg 56, 's-Gravenhage om in het perceel, kadastraal bekend gemeente Rhenen sectie E, nr. 2199 een meubelfa briek te mogen inrichten door hen is in gewilligd. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK UITSLAG BUITENGEWONE KEURING DEKSTIEREN 1956 De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat tijdens de in april 1956 gehouden buitengewone keu ring voorlopig is goedgekeurd de stier van Joh. Termaten, Cuneraweg 291, Rhe nen. Rhenen, 7 mei 1956 De burgemeester voornoemd, J. BOELHOUDER, w.b. tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10. Veenendaal Aankomst van dc Franse chansonnière Josephine Baker op Schiphol. WIE ZIJN ER JARIG? 11 mei Ike ter Hoeven; 11 Willy v. d. Meer; 12 Wout Schoeman; 12 Carolientje "van Capelle; 12 Gert Jan Vermeulen; 13 Cas Vink; 13 Jan Nagel; 14 Dinie van Wijk; 14 Gerard v. d. Weerd; 16 Rinske de Ridder (Achterberg) 16 Ineke Septer; 16 Betsy de Kruyff. Oplossing raadsels I. Aan de Noordpool; II. Kleermaker - tandarts - chauffeur - stoker. I. Een vork of een kam; II. bes - pan - nee - ree - eeuw. Sneeuw. IK BEN REX Ik ben Rex, een flinke herder, Maar ik leid geen schapen rond, Ik moet op een blinde passen, Ik ben een geleidehond. 'k Ging naar school, precies als jullie, Eerst deed 'k alles glad verkeerd, Want de lessen waren moeilijk, Maar ik heb het wel geleerd! Later kreeg ik mijn diploma; 'k Weet wat men van mij verwacht. 'k Heb mijn baas al heel wat keren Veilig over straat gebracht. Ik vervang zijn beide ogen, Daarom ben 'k zijn beste vriend. Endoor jullie ijv'rig sparen. Werd ik voor mijn baas verdiend. EEN BEHENDIGHEIDSSPELLETJE Je hebt hier voor nodig: een lege fles, een kaars op een bordje en een doosje lucifers. Iedere deelnemer of deelneem ster komt aan de beurt. Men gaat op de fles zitten. De handen mogen niet op de grond komen. Aan de linkerkant staat de kaars, rechts ligt het doosje lucifers. Nu neem je de lucifers, haalt er een uit het doosje en steekt daarmee de kaars aan, zonder de handen op de grond te steunen. Je zult zien dat het niet meevalt. Zeg eens vlug: Drie dikke dienders drongen door drie dikke deuren. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Vier Nederlandse schilders zijn in on derstaand lettervierkant verborgen. Via de paardesprong uit het schaak spel kunnen jullie ze ontdekken. V O A N R E G R L D U E B E A O L M S H R I G V E II. Trapraadsel X le rij (v. links n. rechts) speelgoed; 2e rij (v. boven n. ben.) niet dapper; 3e rij figuur uit de sprookjeswereld; 4e rij een boom; 5e rij een; 6e rij een inhoudsmaat; 7e rij een dier. Voor jongeren: I. Neem twee maal o en twee maal c, en dan nog eenmaal e; dan eenmaal d en een maal h, en ook nog eenmaal a; En neem dan ook nog eenmaal 1; Ik wed met jou: jij lust mij wel, want donker ben ik en heel zoet, als poeder smaak ik ook wel goed. Nietwaar, je hebt het al geraden, Ik ben heel fijne II. Welke mollen kunnen geen gangen graven? Even buiten Polsdorp loopt een weg recht de polder in. Als je die weg volgt kom je bij de boerderij van boer Groot hof, één van de rijkste boeren uit de om trek. Ja, rqk is boer Groothof wel, maar hij en z'n vrouw zouden graag hun geld hebben willen geven als dl hun kimleren gezonde, vrolijke springers zouden zijn. Maar dat is het nu juist. Voor het raam, dat uikijkt op de weg, ligt al jaren lang een klein meisje. Ze mist erg veel, want ze is bqna helemaal verlamd en kan dus niet lopen. Ook haar handen kan ze niet gebruiken als andere kinderen, al kan ze nog wel iets aanpakken. Toch voelt die kleine Renske, zo heet het meisje, zich helemaal niet ongelukkig. Ze heeft veel vrienden. De kippen die rondstappen op het erf, de vogels, de koeien die wat verderop in de wei lopen. En dan natuurlijk de postbode, de bak ker, de kruidenier, kortom alle mensen die geregeld het pad inslaan naar „de lindehof". Haar grootste vriend is de dokter. Vast elke week komt die met zijn kleine pa tientje een praatje maken, al kan hij haar niet genezen. Dan praten ze samen over alles wat Renske in de afgelopen week beleefd heeft en dat is toch vaak heel veel. Dikwqls staat ze buiten in haar inva lidenwagentje, waarin moeder of één van de broertjes haar iedere dag een poosje rondrijden. Er loopt een kloek op het erf met één kuikentje. Dat kuikentje is bruingeel en het stapt parmantig achter moeder aan en pikt hier en daar een zaadje van de grond. Boer Groothof heeft het niet best getroffen met zijn kuikens dit keer. Drie van de twaalf eieren waarop moeder-kip zat te broeden, zqn maar uitgekomen. Later is er nog één van die drie gestor ven en nummer twee is door een water rat opgegeten. Het kwam veel te dicht bg de slootkant en luisterde niet naar het waarschuwend „tok-tok" van z'n moeder. Zo loopt er dan één donsballetje met de kloek mee. Renske ziet hoe het tweetal de weg opwandelt om in de berm naar wormpjes te zoeken. Dat doen ze wel vaker en ze komen altijd na een poosje het hek weer binnenstappen. Maar nu zal het anders gaan. Plotseling komt daar een grote meel- auto aanrazen en de kloek schrikt daar zeker erg van. Vlak voor de wielen langs stuift ze de weg over en als de auto in een stofwolk is verdwenen, ligt daar een klein bruin verenhoopje op de weg. Losse veertjes liggen overal verspreid. Het kui kentje rent zo hard het kan naar de boer derij terug en Jan, Renske's broer, die het ongeluk zag gebeuren, neemt het beestje op, zet het in een lege doos en draagt het naar Renske, die voor het open raam ligt. „Hier zus, verzorg jq dat wurm nu maar verder," zegt hij, „de kloek is dood gereden." Ja, Renske heeft het ook ge zien en ze gaf een gil toen al die bruine veren omhoogstoven. Ze voelt medeleden met het kuikentje dat zo alleen over bleef. Als de dokter de volgende dag zqn wekelqkse bezoek brengt, krijgt hq het hele verhaal van Renske te horen. Sa men zitten ze te denken, met gefronst voorhoofd, om een goede naam voor het kleine hennetje te bedenken. „Brunette", vindt Renske een prachtnaam; dokter heeft hem bedacht, omdat het diertje zulke aardige bruine vleugeltjes heeft. Het hennetje voelt zich wonderwel op haar gemak bq Renske. Ze tippelt over de deken en al gauw heeft ze een plekje gevonden waar ze graag zit: in een hol letje by Renske's hals. Renske ligt dan een poos heel stil met haar hoofd, tot ze een stijve nek krijgt en het diertje weer op de deken zet. Daar voert ze het stuk jes hardgekookt ei en laat het drinken uit een bakje water. Het ontbreekt Bru nette aan niets en ze groeit dan ook flink. Enige maanden later, Brunette is nu al een jonge kip geworden, komt de dok ter op een zomeravond nog laat de weg naar „de lindehof" oprijden. Renske slaapt al en ook Brunette heeft de kop al lang onder haar vleugel geborgen. Dokter heeft groot nieuws. In Londen is een professor die een jongetje heeft ge opereerd, dat de zelfde ziekte had als Renske. Het jongetje is zoveel beter ge worden, dat het nu zelfs al weer met een stok door de kamer loopt. Ook grote mensen die gedeeltelqk verlamd waren heeft hij kunnen genezen. Boer Groothof en zijn vrouw kijken de dokter sprake loos aan. Even vonkt er hoop op in hun hart. Stel je voor dat die knappe dokter ook hun Renske weer beter kon maken, maar hoe zou dat moetenLonden is zo ver weg. Maar dokter zegt dat hij een vriend heeft in Londen, een fabri kant, die óók die professor goed kent. Hij wil die vriend toch eens schrijven. Als dokter is vertrokken kqken vader en moeder elkaar aan; in moeders ogen glinsteren tranen. O, als met Gods zegen, hun kind nog eens kon genezen, wat zou den ze dankbaar zijn. „Laten we ons nog niet te blij maken," zegt de boer, „eerst afwachten welke be richten de dokter brengt." Het komt tóch voor elkaar! Renske zal naar Londen gaan, waar de knappe dok ter ook haar zal proberen te genezen. Maarze zal er een hele poos moeten blqven. Dat dat handen vol geld kost vinden vader en moeder niet erg, wèl dat ze hun meisje zo lang zullen moeten mis sen, maar telt dat nog mee als er kans bestaat dat Renske ééns weer zal kun nen lopen? Op een warme augustusdag brengen vader en dokter haar samen weg. Wat er verder met Brunette gebeurd, lezen jullie de volgende week. SCHOON MAAK NIEUWE STALEN WATERVERF 25 kleuren - GEEFT NIETAF Bussen Glans- en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Spon zen enz. enz. Hoofdstraat 106 - Telef. 2576 lLÜ_IV. S tb latt 11 IB it Dit model is uitgezet voor maat 42 b.w. derkraag en het linnen, welke in de 92 Benodigde stof bij 140 cm breedtj 2.75 kraag komt. schuin van draad nemen, m. Voering bij 90 cm breedte 2.25 m. eveneens pikeren. Het coupenaadje in In het voorpand van het manteltje vlie- het voorpand eindigt in het klepzakje. seline en kameelhaar verwerken en de De gladde rok heeft middenachter een revers tot de breuklijn pikeren. De on- oiatte plooi. l VOORLICHTINGSBUREAU VAN DIN VOEDINGSRAAO MAAK U NIET DIK DUN IS GEZONDER! Wanneer vreemdelingen een oordeel gevraagd wordt over het uiterlijk van de Nederlander komt vaak naar voren dat zij de kinderen allerliefst vinden, maar de volwassenen en vooral de vrouwen te zwaar en weinig elegant. Wordt hun mening gevraagd over de Nederlandse keuken dan luidt die vaak: te zwaar en te vet. Het gaat in vele ge vallen samen: te zwaar zijn en te vet voedsel gebruiken en het is ongezond. Was het niet ongezond, wij zouden er het zwijgen toe doen: ieder moest dan immers zelf uitmaken of hij wel of niet dik wilde zijn. Het gaat echter om het belang van ieder persoonlijk en van de gemeenschap in haar geheel. Het ziekte verzuim zou lager zijn en de arbeidspres taties hoger als men ernaar streefde zijn lichaamsgewicht op peil te houden. Om te voorkomen, dat het lichaamsge wicht boven het normale stijgt, moet men matigheid betrachten in de voeding, dat wil zeggen in het gebruik van die levens middelen die dik maken, zoals vetten van allerlei aard, suiker, zoetigheid en meel- kost. Op het gebruik van melk, kaas, vlees, vis en eieren, groenten en fruit behoeft men niet te bezuinigen, het zou zelfs niet goed zijn dit te doen. Het vetgebruik in ons land is de laatste jaren sterk gestegen: sinds 1938 met 35*/». Het is helemaal niet nodig terug te keren tot de gewoonte om de boterhammen, die belegd worden niet te besmeren, maar het zou wel goed zijn opnieuw te komen tot een geringer gebruik van vetten. Wel ke hoeveelheid een juiste is, kan niet zonder meer worden gezegd: dat hangt vooral af van de gebruikte porties brood en aardappelen. In het algemeen is het echter wel zo, dat het verstandig is het brood niet zeer dik te smeren, in de groente slechts weinig boter of marga rine te verwerken en niet veel vette jus over de aardappelen te schenken. Eet men gebakken aardappelen dan is het ge bruik van jus trouwens overbodig. De neiging om tussen de maaltijden door veel te snoepen is zeker ongewenst, evenals de gewoonte om een groot deel van de boterhammen van suiker, jam, strooisels of ander zoet belegsel te voor zien. Er is keus genoeg in gezondere broodbeleggingen. Als regel is het zuini ger om pap voor het gehele gezin op smaak af te maken, dan om ieder zelf de suikerschep te laten hanteren. Vele papsoorten, zoals havermout, pap van gaar tarwegries, gort- en rijstepap zijn zelfs het smakelijkst wanneer zij met weinig suiker zijn gezoet. Pannekoeken, broodschotel, droge rijst of gort met boter en suiker zijn voor een keertje niet kwaad; een geregelde plaats in het menu van de week zouden ze echter beter niet kunnen innemen. Lichte melktoespijzen en vruchtenge rechten verdienen verre de voorkeur. Het „Maskerspel" wordt in ons land betrekkelijk weinig be oefend en de enige in ons land die deze uitzonderlijke en zo hoogst artistieke kunst bedrijft, is de bekende poppenspeler uit Blaricum, Bert Brugman. Het moge voor ons aanleiding zijn om onze lezers eens iets naders over deze hoogst begaafde kunstenaar te vertellen Een der prachtige door Bert Brugman vervaardigde maskers: „Faust" studerende in zijn boeken. Kort hierna zal Mefisto hem zqn noodlottig voorstel doen J£R ZOU EEN diepgaande psychologische studie, een cultuur historische, een cultuur-philosopische verhandeling op te zetten zijn over de vraag, waarom de mens zich zo graag verbergt achter iemand anders (en wel bij voorkeur wan neer deze iemand geen in werkelijkheid bestaande figuur is, doch „slechts" een gefantaseerde), waarom men immer weer in de huid tracht te kruipen van een ander, een andere persoonlijkheid tracht aan te nemen, waarom men zich zo gaar ne „maskeert". Dit was en is iets van alle tijden, een bijna algemeen menselijke eigenschap en reeds lang voordat de oude Grieken zich tijdens de Dionysosfeesten bij hun Satyrspelen het gelaat inwreven met druivensap en zich „druivenmaskers" voorbanden, lang ook voordat iets derge lijks in gebruik was tijdens de Apisfees- ten, die de Egyptische priesters ter ere van Osiris bij het meer van Saïs organi seerden, kende men: het masker. Het maskeer heeft een lange geschie denis. In onze tijd zijn het uiteraard voornamelijk de toneelspelers, die zich van het masker op de meest natuurlijke wijze op het toneel zouden kunnen be dienen. Het is echter wel zeer merkwaar dig, dat dit zo weinig geschiedt en er een enkele te verwaarlozen uitzondering daar gelaten, praktisch geen „maskerspelen" opgevoerd worden. Het is daarom dan ook ongetwijfeld een uitzonderlijk ver schijnsel te noemen, zeker voor ons land, dat de bekende poppenspeler en mario nettenvervaardiger, Bert Brugman enige maskerspelen heeft ontworpen en er in de achter ons liggende jaren al verschil lende ten tonele heeft opgevoerd. JJET ZAL ONZE lezers ongetwijfeld in teresseren eens iets meer over,jdie maskers te vernemen en wij zijn derhalve in het atelier van Bert Brugman in Bla ricum op bezoek geweest om u per lens en vulpen eens iets naders daarover te vertellen. En in dit geval heeft de lens meer waarde dan de pen, want beter dan welk verhaal ook geschreven door de best-versneden pen kan de foto bij dit artikel u tonen, welke „karakter"-koppen de Gooise kunstenaar wist te ontwerpen en uit te voeren. Zeker is Brugman in ons land de be kendste figuur onder de mensen van het marionettenspel en dat kan ook moeilijk anders, wanneer je reeds zo'n vijf en twintig jaar „op de brug" (de verhoging achter, waar vanaf de marionetten wor den bespeeld) staat. Brugman was oor spronkelijk voor het toneel bestemd. In zijn ouderlijke woning werd echter in kleine kring de kunst van het poppenspel beoefend en ook Brugman deed daaraan spoedig mee. De overgang van het ama teurisme naar het beroepswerk geschied de nogal snel en wel in het jaar 1923. In de drie en dertig, die daartussen liggen, heeft hij vele successen kunnen boeken en vooral ook, doordat hij heeft getracht het poppenspel bij uitstek „volkskunst" te doen zijn. Maar al te vaak is men in de veronderstelling, dat het marionetten theater slechts op prijs zou kunnen wor den gesteld door een zeer selecte kring van intellectuele fijnproevers. JJET MASKERSPEL nu ziet Brugman als een vergroting van het poppenspel, de poppen zijn hier mensen met maskers, een soort combinatie van poppenkast en toneel. Burlesker dan de zuivere toneel kunst, werkelijker dan het poppenspel en dan met een geheel eigen stijl, een geheel eigen karakter. Wij schreven hierboven over karakter koppen en dit „karakter" is ook het meest kenmerkende van de kunstzinnige ver beeldingen, die Brugman vorm wist te geven. Het beweeglijke, het indrukken overbrengende, het alle emoties weer spiegelende gelaat wordt hier immers verborgen achter het starre, het onbe weeglijke masker. Een masker mag pas dan geslaagd worden genoemd, wanneer de gehele karakteristiek van de uit te beelden persoon daarin is gelegd. En zon der enig voorbehoud mag worden gezegd, dat Brugman daarin volkomen is ge slaagd. Des te meer valt dit op, wanneer men de maskers ziet „spelen" dat is de proef op de som Het masker mag immers nooit onnatuurlijk gaan aandoen, bij welke handeling ook, die de figuur ver richt. Waarbij nog wel opgemerkt moet worden, dat het spel speciaal voor de maskers ontworpen moet worden en dat dit dan ook geheel anders Is dan een „gewoon" toneelstuk. Een ieder, die een maskerspel, met deze maskers, ziet, zal ogenblikkelijk de zeer bijzondere moge lijkheden aanvoelen. Maskers maken mensen van Bert Brugman kan men zeggen: een mens maakt maskers. En hoe!

De Vallei | 1956 | | pagina 4