Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Aantal stoptreinen aan De Klomp weer uitgebreid L Rhenen bouwt een carillon TELEVISIECAMERA ALS CONTROLEUR Reeds talrijke prijswinnaars in de WINKELWEEK MULDER JXieutc» uit de Omgeving 30« jaargang WOENSDAG 16 MEI 1956 No. 38 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwe dienstregeling voor treinen en bussen Betere busverbinding met De Klomp DE BUSDIENSTEN Toch weer veteranen- competitie Twee kinderen vielen van rijdende auto AGENDA 11 Donderdag 17 mei Omlegging verkeer op Kerkewijk Sloop van pastorie aanbesteed Professor Gielen spreekt in Veenendaal RONDE VAN MIDDEN NEDERLAND ELST U betaalt toch niet graag teveel NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK RENSWOUDE Propagandaconcert uit Cuneratoren VERKEERSAGENTEN BINNENKORT OVERBODIG Televisie gaat ons leven beheersen Geweldige arbeidsbesparing Als een fototoestel Geen verkeersagenten meer nodig ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van versohyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De zomerdienstregeling 1956, welke op 3 juni a.s. ingaat voor de bussen en treinen in onze omgeving, geeft, zoals was te verwachten, niet veel verande ringen te zien. Vooral de busdiensten hier zyn zeer frequent en uitbreiding hiervan is niet direct nodig. Verheugend is dat, zo kort na het in stellen van een uurdienst aan het sta tion Veenendaal-De Klomp, de Spoor wegen reeds nu meenden te moeten overgaan tot het doen stoppen van nog twee treinen. Volgens het nieuwe spoorboekje namelyk komt er om 18.01 uur een trein bij voor de richting Utrecht-Arnhem. Deze trein rydt alleen op werkdagen, behalve zaterdags. Ook is er een trein bijgekomen voor de tegengestelde richting, n.l. Arnhem- Utrecht en wel 's morgens om 7.47 uur, alleen op werkdagen. Een trein van minder betekenis, n.l. die nu nog 's avonds om 23.12 uur naar Utrecht vertrekt, komt te vervallen. De trein van 18.32 uur gaat zes minuten la ter, dus om 18.38 uur vertrekken en de trein van 23.29 uur naar Utrecht, welke alleen op zon- en feestdagen rijdt, gaat 2 minuten vroeger, dus om 23.27 uur ver trekken. Verder zijn er voor alle vertrektijden aan het station VeenendaalDe Klomp geen veranderingen meer aangebracht. Ook de zomerdienst 1956 van de N.V. De Haas geeft niet veel veranderingen te zien. De dienst VeenendaalUtrecht is alleen gewijzigd voor wat betreft de bus welke zaterdagsmiddags om 17.15 uur naar Utrecht gaat. Deze bus komt namelijk te vervallen. Een verbetering betekent het feit dat nu zowel op de trein naar Utrecht als op die naar Arnhem een bus naar De Klomp Het zag er aanvankelijk naar uit, dat er dit jaar geen zomeravond-com petitie van de veteranen zou komen, ten bate van de tocht van ouden van dagen. Thans is er een comitee opgericht, die dit toernooi zal organiseren. In dit comitee hebben zitting de heren Stef- fers, Van Os, T. de Man, M. van Koo- ten en W. van Leeuwen. Bij een eerste bespreking waren ver tegenwoordigers aaanwezig van de ver enigingen „Veenendaal", DOVO, V.R.C., G.V.V.V., Ritmeester, Triangelboys, Geha, R.K.V.U.V. en de Merino's. Zij deden een voorlopige toezegging voor een Veteranen-elftal te zullen zorgen. A.s. donderdag komt men opnieuw bij elkaar, om een definitief plan op te stellen. SPIRITUSDRINKER AANGEHOUDEN De 66-jarige spiritusdrinker uit Wage- ningen, welke tweede Paasdag j.l. ook al in benevelde toestand in een droge sloot werd aangetroffen, moest j.l. zondag an dermaal voor zijn eigen en andermans veiligheid ter ontnuchtering worden in gesloten. De man bleek geen geld en geen onder komen te hebben en werd daarom ter beschikking gesteld van de Justitie te Arnhem. Zaterdagochtend vielen op de Dijkstraat twee kleine kinderen van een rijden de groente-auto. Het ene kind brak daar bij een sleutelbeen en het andere liep een hersenschudding op. De chauffeur had niet bemerkt dat de kinderen in een onbewaakt ogenblik op de wagen waren geklommen. Per zieken auto werden zij naar huis vervoerd. PORTIER VAN AUTO GERUKT Op de Middellaan stopte dezer dagen een auto. De chauffeur opende het por tier om uit te stappen, maar op hetzelfde moment werd het portier door een voor bijrijdende auto afgerukt. Hier hadden ook erger dingen kunnen gebeuren. Nu liep het af met het vergoe den van de schade en een bekeuring. p =i Heden, woensdag 16 mei If (Op dr. Slotemaker de Bruine- II plein) 7.30 uur, Poppenkast- II voorstelling. (In hotel „de Korenbeurs") |i Prof. Gielen spreekt voor de 1= afd. Veenendaal vaan de K.V.P. in openbare vergadering. Vrijdag 18 mei (Op de Markt) 7.30 uur, finale van hersengymnastiekwedstrijd voor de schooljeugd. P li Zaterdag 19 mei 3.30 uur, gymnastiekver. Spar- H ta" defileert door Veenendaalse straten. I! 4.30 uur, korte turndemonstra- i| ties op Boslaanplein en dr. Slotemaker de Bruïneplein door „Sparta". il gaat rijden, waar er in het-afgelopen sei zoen één bus op twee treinen reed en lang wachten aan het station het gevolg was. Er vertrekt met ingang van 3 juni uit Veenendaal op ieder heel uur een bus voor de treinen naar Utrecht en 10 minuten over ieder uur een voor de treinen naar Arnhem. De eerstgenoemde bus is de bus naar Ede, welke dan via De Klomp rijdt. De dienst Veenendaal-Ede blijft geheel ongewijzigd, terwijl de dienst Veenen- daal-Barneveld alleen wordt veranderd voor wat betreft de vertrektijden. De vertrektijden voor alle bussen op deze lijn worden gewijzigd. Het aantal ritten blijft gelijk. De dienstregeling van de NBM voor de lijnen Wageningen-Veenen- daal-Amersfoort v.v. en Rhenen-Achter- berg-Veenendaal blijven geheel onge wijzigd. VUILNIS AFHAALDIENST In verband met Pinkstermaandag azl het huisvuil in de komende week, waar dit gewoonlijk op maandag geschiedt, op dinsdag 22 mei a.s. worden afge haald. De overige diensten blijven onge wijzigd. In verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de Kerkewijk zal het verkeer van Veenendaal naar de richting Eist vanaf dinsdag 22 mei a.s. tot 15 juli a.s. of zoveel langer dan nodig zal zijn worden omgelegd via de Patrimoniumlaan, Klaas Katerstraat, van Limburg Stirumstraat en de Berg weg. Ten gemeentehuize had maandag morgen de aanbesteding plaats voor het slopen van de Ned. Herv. pastorie op de markt. De fa. G. Vermeulen te Zeist schreef voor het hoogste toegift bedrag in, nl. 4380,De laagste in schrijver was de fa. A. C. J. van Dijk te Veenendaal voor 2150,In to taal waren er 5 inschrijvingen binnen gekomen. De gunning is aangehouden. Op uitnodiging van de afdeling Vee nendaal der K.V.P. zal professor Gie len, hoogleraar aan de Nijmeegse uni versiteit, in Veenendaal een spreek beurt vervullen in het kader van de propaganda voor de a.s. kamerverkie zingen. Prof. Gielen zal spreken tijdens een vergadering welke morgen, donderdag avond wordt gehouden in de bovenzaal van hotel „de Korenbeurs". De eerste dagen van de Voorjaars winkelweek kenmerkten zich reeds di rect door een grote drukte en een ge zellige sfeer. Vooral met dergelijke ac ties van de Winkeliersvereniging blijkt weer dat Veenendaal koopcentrum van de Gelderse Vallei en een deel van de Betuwe is. Op de normale koopavond op vrijdag was deze bijzondere drukte van het kopend publiek al duidelijk te zien. De stemming werd verhoogd door een mars van de Kon. Scheepjes- wolharmonie, die tot besluit van deze mars een taptoe op de markt gaf. Zaterdagmiddag bracht allereerst een Luxor theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „Tot de laatste kogel". MimmMMnu::::!» Tweede Pinksterdag zullen de wiel- r.enners van de jaarlijkse wedstrijd door Midden-Nederland ook weer door Veenendaal, Renswoude en Eist komen. De renners worden tussen 1 uur en half twee in onze omgeving verwacht. Ditmaal zal van de route van voor gaande jaren worden afgeweken. Deze is nu n.l. vanaf het kasteel in Rens woude: Kerklaantje, Kooiweg, Munni- kenweg, Vendelseweg, Nieuweweg, Hoofdstraat, Kerkewijk, Cuneraweg, onder het viaduct door naar de Auto weg en, via de Defensieweg en de Veenendaalse straat gaat men naar Eist. Er zal dit jaar geen groep nieu welingen aan de wedstrijd deelnemen. Wel zullen, op gewone fietsen, om streeks dezelfde tijd komend van te gengestelde richting, dus van Ame rongen en Eist naar Renswoude, de toerrijders in onze omgeving te ver wachten zijn, n.l. ongeveer tussen half twee en kwart voor twee. In Eist zullen beide groepen rijders elkaar tegenkomen. CONCOURS-SUCCESSEN Tijdens het concours te Nijkerk wist de Elsterse muziekvereniging „Crescendo", onder leiding van de dirigent P. Hool- horst een tweede prijs te behalen in de concertwedstrijd en een eerste prijs in de marswedstrijd. Dat men in de mars wedstrijd zo'n goed figuur sloeg was wel voor een groot deel te danken aan de in tensieve training onder leiding van de marsinstructeur H. v. d. Craats uit Vee nendaal. A.s. zaterdag gaat „Crescendo" naar Lienden om daar mee te werken aan het te houden muziekfestival. C.N.H.V. HIELD EXCURSIE LANGS OEVERWAL Zaterdag hield de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost Utrecht" een excursie langs de oeverwal tussen Eist en Amerongen onder leiding van de heer Pezarro. Van hotel-restaurant „Boszicht" gingen de talrijke deelnemers langs de eikenhak- houtwallen waar verschillende planten in bloei konden worden bezichtigd. In de plassen en sloten, toonde de heer Pezarro dat daar ook heel wat leeft en groeit. Hierna ging het in de richting Ameron gen, waar „Lievendaal" werd bezocht, een terp met daarom heen een gracht, waar vermoedelijk een onderdeel van de vroe gere ridderhofstad „Lievendaal" heeft gestaan. Tot slot werd de St. Andries- kerk bezocht. Na de rondgeleiding, door dit mooie kerkgebouw, maakten velen gebruik van de gelegenheid om de toren te beklimmen, vanwaar men een prach tig vergezicht heeft over de omgeving. Ga daarom voor een of Reparatie naar Alleen verkoop: Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 vliegtuig afleiding door het uitwerpen van een 20-tal genummerde parachutes, waarvoor de winkeliersvereniging geld prijzen had beschikbaar gesteld. No. 1 werd ingeleverd door de heer E. van de Haar, Geerseweg 9, die daarmede in het bezit kwam van 25,aan waar debonnen, parachute no. 2 werd door de heer G. W. Schinkel, Brinkersteeg 27 gevonden en was f 20,waard. De jeugdige Henk Koelewijn uit Spaken burg, die met zijn moeder op de markt stond zag kans parachute no. 3 in de Beatrixstraat te pakken te krijgen. Het leverde hem f 15,op. Zo werden in totaal IC -parachutes ingeleverd. Alleen parachute no. 16 werd zaterdagmiddag niet gevonden en wacht hier of daar nog op de vinder. Aan de prijsvraag van deze winkel week zijn elke dag niet minder dan 19 prijzen verbonden, waarvan de eerste prijs bestaat uit een complete linnen- uitzet ter waarde van f 300,De eerste prijs werd vrijdagavond toege wezen aan mej. Bep Gijsberts, Nieuwe weg 300, voor zaterdag ging de linnen- uitzet naar mevr. Haaksman-Van Roest „Kamp Overberg" te Amerongen. Een mand met luxe kruidenierswaren werd vrijdag toegewezen aan mevr. Van de Pavert-v. d. Kraats, Wilhelminastraat 41, voor zaterdag aan mevr. Roelofsen, Fluiterstraat 16. Maandag werd de lin- nenuitzet gewonnen door de heer G. W. Gaasbeek, Mulderslaan 81, de le- vensmiddelenmand door de heer B. v. Benthem, Stationssingel 44 en een maand gratis wonen door de heer J. Wegen, dr. Colijnstraat 35 II. RONDE VAN MIDDEN-NEDERLAND Op tfeede Pinksterdag wordt weer de traditionele ronde van Midden-Ne derland verreden. De renners zullen dit jaar echter een andere route volgen dan andere jaren. Als zij in Renswoude komen gaan zij even voorbij het kas teel de Kerkdijk op, via de overweg bij de heer Van den Brandhof gaan zij naar de Rode Haan, alwaar de richting Veenendaal genomen zal worden. Het parcours is in Renswoude dus aanzien lijk gevaarlijker geworden. Verschil lende zeer scherpe bochten zijn nu in het traject opgenomen. De onbewaakte overweg zal deze middag extra be waakt worden. BEROEPEN Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Renswoude werd in de vaka- ture van ds. W. Hop een beroep uitge bracht op ds. L. vaan de Peut van Eist (U.). OVERDRACHT CONSULENTSCHAP Met ingang van 1 mei heeft ds. Wis- gerhof van Veenendaal het consulent schap voor de Ned. Herv. gemeente Renswoude overgedragen aan ds. D. Zinkstok van Maarsbergen. Mochten er ernstige zieken in de gemeente zijn, dan geve men daarvan bericht aan één der kerkeraadsleden. VERPLAATSING De heer G. Bakkenes gaat deezr da gen met zijn kiosk verhuizen. De heer Bakkenes heeft van baron Taets van Amerongen een stuk grond gekregen bij het Kerklaantje. Waarschijnlijk zal de kiosk midden volgende week wor den overgeplaatst. GOED SOORT Een dame zocht met haar dochter de directeur op van een Franse technische hogeschool. Ze verklaarde dat haar man op deze school had gestudeerd en dat hij haar zo goed was bevallen, dat ze nu een echtgenoot voor haar dochter kwam uit zoeken. En of de directeur haar daarmee maar wilde helpen De grote actie, die door de Stichting Carillon fonds Cuneratoren Rhenen wordt ingezet ter inzameling van gelden voor een nieuw klokken spel in de Cuneratoren, wordt op spectaculaire wijze geopend. Zaterdag 19 mei 1956, van des avonds 8 tot 9 uur, wordt nameiyk een Carillonconcert ge geven vanuit de Cuneratoren door de bekende Nederlandse beiaardier Leen 't Hart, directeur van de Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort en stadsbeiaardier van Delft. Dit concert is op genomen in de Nieuwe Kerktoren van Delft en wordt door middel van een zware radio-instal latie uitgezonden. Het zal tot ver in de omtrek te horen zijn. De burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal zal dit con cert aankondigen en om half negen en om negen uur de burgery van Rhenen aanmoedigen aan deze actie zoveel mogeiyk steun te verlenen. De stem van de burgemeester zal door een 1000 watts geluidsinstallatie worden omgevormd tot „de stem van de reus"! Van de talrijke oorlogswonden die Rhe nen in de loop van de laatste wereldbrand Er is hevige deining ontstaan in de ge meenschap van Eist. Om een legende! Nou, nou! Zo, zo! Hallo!!! Als iedere plaats in Nederland zo opgewonden was over de plaatselijke legende dan stond het er bar slecht voor. Amersfoort is trots op zijn kei, Veenendaal op zijn blauwe kousen, Kampen op zijn steur, Edam op zijn zeemeerminga zo maar door. Hebben ze in Eist wel goed gelezen? Ik beweer nl. niets en houd mij wijselijk aan de „zou"-kant! Hoe zijn na een lut tele 10 jaren de „heldendaden" van veel B.S.-ers al tot legenden geworden. Hoe ik aan die legende kom? Vele, vele malen van mijn moeder gehoord. Hoe die er aan kwam? Zegt het u soms iets dat mijn eigen grootmoeder Harmanna Wildeman heette en geboren en getogen was aan de Franse weg te Eist? Hoe dik wijls heb ik met mijn moeder bij mijn oud-tantes Kee-meu en Jansje-meu vele dagen doorgebracht! Kee-meu was niet makkelijk, maar Jansje-meu was een goede, vrome ziel. Iedere Elstenaar zal mijn familierelatie met Eist nu wel er kennen. Voor een kwart oud-Elsters bloed stroomt in mijn aderen. Maar over die legende wind ik mij niet zo op. Mijn grootmoeder vertelde die later vermoede lijk aan haar kinderen toen zij elders ging wonen en zelf hoorde ik het merk waardige verhaal van mijn eigen moeder. In geuren en kleuren ongeveer zoals ik het voor u opgetekend heb. Het verwon dert mij ten zeerste dat niemand(?) in Eist dit oude, dubieuse verhaal (vandaar mijn ge-„zou"!) meer kent. Of ik er zelf iets van geloof? Ik weet slechts dat in iedere legende een kern van waarheid ligt. Graag wil ik de inwoneren van het goede Eist mijn verontschuldiging aan bieden over een en ander. U hebt mij echter verkeerd begrepen. Het was mijn bedoeling niet u bespottelijk te maken. Die bespotting zou voor een kwart op mijn eigen hoofd neerkomen! Met het pu bliceren heb ik slechts de bedoeling ge had een oude legende voor het nageslacht te bewaren. Zo deed ik al zoveel. Dat spin(ne)gat was er inderdaad. Zelf betwijfel ik het ten zeerste of die plek met het verhaal wel iets te maken heeft. Een oude kaart noemt het spinvelt en dit lijkt mij iets met de Germaanse tijd van doen te hebben. De naam paardekop komt overal voor en duidt dan op een stuk land, dat de vorm van een paardekop heeft. Dat hier een Franse legerplaats lag is vrijwel ze ker. De aarden wal rondom duidt in deze richting. Het is een verbreding van de eigenlijke trekweg. De gewone weg zal men niet gebruikt kunnen hebben en dus veel hoger gereden zijn Dat van die grafzerken op de Ame- rongse berg houdt ik pertinent vol. Die heb ik gezien en betast. Dat oude bos wachters meer iets niet zien bewijst wel dat er één honderden keren langs een prachtige stenen bijl gegaan is en deze reeds bij mijn eerste bezoek door mij opgeraapt werd. Als het op speurwerk aankomt gaat hun belangstelling meer uit naar stropers, vrijende paartjes en on schuldige wandelaars Vanzelfsprekend stond op het kleine Lievendaal niet zo'n enorme tabaks- schuur. Dat berust eenvoudig op gezichts bedrog. Hoe klein een ridderhofstad kan zijn gaat men in Over-Langbroek maar eens bekijken bij het nog bestaande Kui lenburg. De heer Budding heeft gelijk. Het Be- tuwse rijmpje noemt Amerongen naar mij uit navraag bleek. De jaren dat ik op zondagmiddagen bij de Fluit en omgeving was heb ik er steeds mensen gezien, die of. aan het plukken waren of een bosje anders uit zou vallen dan de legende van Eist acht ik dit geen bezwaar. Volksver haal en historie bewandelen soms geheel eigen wegen. Of ik dan het volksverhaal lelietjes van dalen in hun hand hielden. Dat euvel is niet bepaald Elsters. Verre van dat. Een beetje meer dicipline op na tuurgebied kan heus geen kwaad. Denk ook eens aan de leeggeplunderde kardi naalsmuts in de helfst! En nu tot besluit een belofte. Wij zijn op het spoor gekomen van een merkwaar dig handschrift uit de jaren 16721673. Daarin is van iedere plaats uit deze streek een nauwkeurig verslag gemaakt. Ook van Eist! Zodra ik mij een dag vrij kan maken zal ik er een afschrift van gaan maken, gelijk met vele andere voor mij belangrijke gegevens. Dit handschrift zou ik dan, van een toelichting voorzien, zo mogelijk in De Vallei gepubliceerd willen zien, waarmede ik hoop een zeer belangrijke bijdrage aan de geschiedenis van Eist te hebben toegevoegd. Als deze (Zie verder pagina 4.) (Van onze Parijse correspondent) Frankryk, dat ieder jaar te kampen heeft met enorme bosbranden, die voor miljoenen schade aanrichten, is voornemens voortaan televisie camera's de rol van brandwachters te laten vervullen. Men wil in de grote bossen draaiende camera's plaatsen, die via de draad draadloos zou te duur worden rechtstreeks hun bevindingen op het scherm projekteren. Eén man bij het scherm zou op deze wyze ieder begin van brand in korte tijd ontdekken. Het technische apparaat hiertoe zal inderdaad wel een paar dubbeltjes kosten, maar indien men er de bos branden mee kan terugbrengen tot tien procent zal het al een financieel succes zijn. Daarmee is dan nog geen rekening gehouden met de grote uitgavenpost der huidige boswachters. op welk gebied de televisie kan worden ingeschakeld. Dat hun bevindingen niet altijd voor iedereen even prettig zijn be wijst het voorbeeld van de Amerikaanse Savingsbank in New York. Allereerst plaatste men een camera bij de loketten, waar chèques ter uitbetaling werden aan geboden. Het beeld van de chèque werd zodoende onmiddellijk zichtbaar op de contröleafdeling, die direct kon doorge ven of er al of niet kon worden uitbe taald. Dit leverde een dusdanige bespa ring op, dat de directie besloot ook het personeel te controleren met camera's. Iedereen, die zit te praten of stiekum een sigaretje wil roken wordt op het scherm gesignaleerd met alle gevolgen van dien. Maar op deze wijze konden twintig per sonen, die totnogtoe met de controle wa ren belast naar andere diensten worden overgeheveld. Grote firma's aldus de voorlopige er varing, zullen zich straks enorme bedra gen kunnen besparen door camera's op te stellen, die het contact onderhouden tussen de verschillende afdelingen. Er zal op deze wijze veel overbodig heen en weer geloop kunnen worden voorkomen. In een Britse apparatenfabriek heeft men aangetoond, welke geweldige ar beidsbesparing men via televisie kan be reiken. Men had een spoedopdracht ont vangen voor een aantal precisiewerktui- gen, doch men beschikte over te weinig deskundig personeel. Tenslotte werd een groot televisiescherm gemonteerd en één instructeur bij de micro deed iedere han deling nauwkeurig voor. De arbeiders be hoefden slechts op het scherm te kijken en de handgrepen te verrichten, welke daarop werden aangegeven. De rol van de televisie als brandmelder is wel erg groot. In de U.S.A. is men al doende camera's op te stellen op diverse punten, die al draaiende het interieur van enorme warenhuizen, kantoren en fabrie ken kunen bestrijken. De man aan het scherm kan op deze wijze dag en nacht i-het eerste uitbreken van brand ontdek ken. Dat de televisie geroepen is ook een rol te spelen in de luchtvaart is wel dui delijk. In Londen heeft men naast de ra darinstallaties op de landingsterreinen ook televisie-camera's gemonteerd ten behoeve van het bodempersoneel en de Amerikanen, die natuurlijk weer wat verder gaan hebben plannen uitgewerkt om de piloten op het televisiescherm in hun eigen toestel de situatie op de vlieg veld duidelijk te maken. Totnogtoe wor den de vliegtuigen per radio „binnenge roepen", maar met behulp van het tele visiescherm kan de landing veiliger zijn. Het zal niet nodig zijn hiertoe gebruik te maken van de enorme camera's die men totnogtoe voor de ontspanningsuit zendingen in dienst heeft. Er bestaan al mikro-TV-camera's, weinig groter dan een fototoestel, die het beeld op klein formaat per draad doorgeven aan het scherm. Deze camera's zullen bij massa- produktie vrij laag zijn in prijs. Maar rustig zijn we straks nergens meer. Een Amerikaan plaatste een mikro- camera in zijn wachtkamer. Hij kon op deze wijze keurig de binnen komende gasten „af kijken" en beslissen, wie hij wel en niet wilde ontvangen. Hopelijk is de fiskus niet voornemens in onze woon kamers een camera aan te brengen. An ders zullen de maaltijden moeten worden versoberd. Voor de verkeersagenten ziet de nabije toekomst er evenmin prettig uit: men denkt er overal aan hen te vervangen door televisie-camera's en de in Hamburg genomen proeven zijn uitstekend geslaagd. Op één der drukste kruispunten werden camera's geplaatst, die de verkeers-chaos onmiddellijk op het scherm, in het poli tiebureau, projekteerde. Eén agent kon zodoende via een knop op zijn bureau de stoplichten haarfijn regelen. Men wil dit systeem uitbreiden en op deze wijze zal het straks mogelijk worden, dat één ver keersagent, rustig in zijn bureaustoel zit tende het verkeer op tien drukke punten weet te regelen. Ook in de strijd tegen de misdaad zal de televisie een rol krijgen te vervullen. Zowel in Duitsland als Frankrijk worden binnenkort politie- speurders uitgerust met draagbare tele visie-camera's, die onmiddellijk doorge ven wat ze zien, zodat het parket bij het scherm onmiddellijk richtlijnen kan ge ven. In Hamburg zijn hiermee al proeven genomen. Socciale camera's, gemonteerd op politie-auto's zullen straks worden in gezet bij betogingen en opstootjes. Op het scherm kan men dan onmiddellijk zien waar ingrijpen nodig is. De televisie gaat inderdaad ons leven beheersen. Tientallen Franse, Duitse en Amerikaan se onderzoekers zijn doende te ontdekken opliep, zijn er maar enkele nog niet ge heeld. Eén daarvan betreft het carillon voor de Cuneratoren. Dit klokkenspel, dat door de burgerij was bijeengebracht, werd helaas in de bezettingstijd door de vijand in de smeltkroes gedeponeerd. Het heeft weinig zin hierbij stil te staan. Ge dane zaken nemen immers geen keer en nu de oorlog ruim tien jaar achter ons ligt en de Cuneratoren zover is hersteld, dat er weer een carillon in kan worden opgebouwd, heeft de Stichting Carillon fonds Cuneratoren gemeend de draad weer te moeten opnemen om met behulp van Rhenens burgerij te gaan ijveren voor een nieuwe beiaard. De plaatselijke overheid, kennis geno men hebbende van de mededeling dat de burgerij zal worden opgewekt opnieuw te gaan sparen voor een Cuneracarillon, heeft op een desbetreffend verzoek van genoemde stichting besloten de burgerij ditmaal niet allelen te laten werken. De gemeenteraad besloot alle giften, die door Rhenenaren in de kas van de stich ting worden gedeponeerd, met een gelijk bedrag aan te vullen. Het komt er dus op neer, dat iedere bijdrage van een Rhenens ingezetene zal worden verdubbeld. Het stichtingsbestuur zat inmiddels niet stil. Er werd een inzamelingsplan ontwor pen voor de vijf en zeventig straten in Rhenen-stad, totaal omvattende plm. 1800 gezinnen. Voor elke straat werd reeds een medewerker gevonden, allen volwas sen inwoners van het stadje. Deze grote staf van propagandisten zal na Pinksteren met de spaaractie starten. Belt dus één van de propagandisten bij u aan, neemt u er dan rustig even de tijd voor om haar of hem te woord te staan en te luisteren naar de plannen. De bijdragen zijn van dien aard, dat ze voor niemand een bezwaar kunnen zijn. Rekening houdend met de vastgestelde oorlogsschade en reeds binnengekomen bedragen uit andere bronnen, zal er nog 10.000,nodig zijn, te verdubbelen door het gemeentebestuur, waarna een vol waardig klokkenspel kan worden aange kocht. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN De Rhenense ouden van dagen gaan binnenkort wederom een dagje uit. Het comitee, dat de tocht elk jaar or ganiseert houdt in de week van 14 t.m. 19 mei een openbare geldinzameling, om op die manier de kosten vaan de reis te kunnen dekken. Gezien de op brengsten van vorige jaren twijfelen we niet of ook ditmaal zal het een daverend succes worden met deze col lecte onder de Rhenense ingezetenen. BARNEVELD. Dezer dagen werd de automatische speelinrichting van het ca rillon in de Barneveldse klokketoren voorzien van een nieuw repertoire liede ren. Het programma werd aangepast aan het jaargetijde. LUNTEREN. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een inbreker zich toe gang verschaft tot het bosbad in Lunte- ren. Uit de kassa werd een bedrag van ongeveer honderd gulden ontvreemd en bovendien werd een hoeveelheid siga retten en chocolade buit gmaakt. WIJZEWOORDEN DAT IS LEZEN.... Lezen is uit zichzelf treden, andere levens dan het zyne leven. (Hector Malot) KERKEWIJK 167 •TEl.3000 -VEENEN DA A L

De Vallei | 1956 | | pagina 1