Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld Grote B B-oefening in centrum van Veenendaal DE AARDE TROUW p ONT I AC Dc Markt wordt gebombardeerd Wist U. Waar i«l de VALLEI-riks van Week-tot-Week F. TAK Nieuws uit de Omgeving AGENDA RENSWOUDE 30e jaargang VRIJDAG 18 MEI 1956 No. 39 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel NEPTUNUS komt met zeemeerminnen door Veenendaal HIJ IS 30,— WAARD 2 AL 729096 WEER BLOED NODIG Inleveren prijsvraag- formulier St. Willibrordusschool bestaat 25 jaar Ook het hoofd jubileert Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Zomeravond tournooi Prof* Gielcn sprak voor K*V.R Winnaars Winkelweek prijsvraag Zeeleeuwen in Ouwehands Dierenpark zorgden voor Pinksterverrassing Rhenenaar dodelijk gewond na motorongeval DROGISTERIJ Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Jtedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Maandag 28 mei a.s. zal een grote oefening worden gehouden van de Vee- nendaalse Bescherming Bevolking. Het gegeven voor deze oefening is dat 's avonds om 7 uur de Markt by een bombardement wordt getroffen. In verschillende panden slaan in totaal zeven brisant- en brandbommen in, en vooral de voormalige pastorie wordt zwaar gehavend. Muren storten in en er ontstaat brand. Mensen liggen onder puin bedolven. Het „inslaan" van de bommen wordt voorgesteld door zeven zware ontplof fingen, welke in de wijde omgeving van de Markt te horen zullen zyn. Het horen van deze ontploffingen is voor de leden van blokploeg 10, waaronder ook de Markt ressorteert, het sein tot verzamelen en uitrukken. De blokploegleider roept onmiddel lijk assistentie in van de nevenblok- plóeg 9. De gevolgen van het bombar dement zijn ook gemeld aan de centrale commandopost in de kelder onder de Openbare school. Deze commandopost is volledig be zet alle hoofden van dienst zijn in actie. Via de telefoonverbindingen worden van daaruit twee motorspuiten en twee opruimingsploegen naar het getroffen terrein gedirigeerd. Ook de dienst so ciale verzorging komt in actie, en wel om de deelnemers aan deze oefening te laven. Vanuit de waterbron in de Fluiter straat, dat is 240 meter van het ge troffen pand, wordt het water naar de Markt gepompt. Een mobiel geneeskun dig team zorgt voor de gewonden en voor overbrenging naar het Juliana- ziekenhuis. De commandant van de reddingsploeg vraagt eveneens assis- De Veenendaalse zwemclub „V. Z. C." zal zaterdagmiddag de zomeractiviteiten openen. Dit zal geschieden met het nodige vlag vertoon, o.a. door de intocht van Neptu- nus. Omstreeks drie uur zal een grote propagandawagen starten, vanaf de Eier- hal, waarop Z.M. Neptunus in zijn volle waardigheid zal tronen, omgeven door een aantal zeemeerminnetjes. De wagen zal via Kostverloren, Zandstraat, Hoog straat, Hoofdstraat, Kerkewijk en o.a. Klaas Katerstraat rijden naar het „Berg- bad". Indien de temperatuur van het water het toelaat hetgeen niet te voor zien is zal Neptunus in het „Bergbad" het sein geven voor een massastart, waar op alle V.Z.C.-leden tegelijk te water zullen gaan. Voor de adspiranten zullen daarna hinderniswedstrijden worden gehouden. V.Z.C. zal deze propaganda niet geheel ten eigen bate aanwenden. Zaterdagmiddag zal n.l. door de V.Z.C.- leden voor het Mr. Bierenbroodsportfonds dat gelden inzamelt voor de uitzending van onze nationale sportmensen naar de Olympische spelen, worden gecollecteerd. dat naar verluidt de vernieuwing van de Kerkewijk in oktober a.s. gereed zal zijn? dat er plannen zijn voor het stich ten van een fonds ter restauratie van de Oude Kerk op de Markt? dat deze plannen kennelijk een ge volg zijn van het feit, dat dit oude bouw werk waarschijnlijk reeds over enkele weken na het slopen van de voorma lige pastorie vrijwel geheel met al zijn mooie en minder mooie onderdelen aan de openbare weg en in het volle zon licht zal staan? dat wij van de Veenendaalse mej. Schoeman in het Nederlands Sanatorium te Davos in Zwitserland het verzoek ont vingen allen te danken die het financieel mogelijk hebben gemaakt dat haar moe der haar in Zwitserland kon opzoeken? dat mej. Schoeman dit bezoek van haar moeder zeer veel goed heeft gedaan? dat zij gelijkertijd nog eens de schrijvers van brieven en zenders van boeken, tijdschriften e.d. bedankt? dat de schitterende bloemententoon stelling in de Ritmeester-cantine van avond, vrijdagavond, om 10 uur sluit? dat zij die daar nog niet geweest zijn toch beslist nog even moeten gaan zien welk een overweldigende pracht hier in de vorm van 3500 tulpen in liefst 35 soorten aanwezig is? dat men hier de allernieuwste kweekproducten aantreft? dat deze tentoonstelling, georgani seerd door de fa. Veldhuizen van Zan ten uit Hillegom onder regie van de fa. A. P. van Ginkel alhier, ten doel heeft de Veenendalers in eigen plaats te laten zien welk een enorme verscheidenheid er is op het gebied van bolplanten? dat vanavond iedere vijfde besteller van bollen, zolang de voorraad strekt een grote bos bloemen ontvangt? MiifiiiiiiiMiumiiiiiiiHmiiiiiiiiiH f= Heden, vrüdag 18 mei II (Op de Markt) 7.30 uur, finale If van hersengymnastiekwedstrijd II voor de schooljeugd, y (In Ritmeester-Cantine) 710 y uur, bloemententoonstelling. fl Zaterdag 19 mei 3.30 uur, gymnastiekver. „Spar- U ta" defileert door Veenendaal- li se straten. 4.30 uur, korte turndemonstra- ig ties op Boslaanplein en dr. Slo- |z temaker de Bruïneplein, door II „Sparta". Tweede Pinksterdag Ongeveer 13 uur, renners van Ronde van Midden-Nederland passeren Veenendaal en on geveer een half uur later de tour rijders van deze rit. Vrijdag 25 mei (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Filmavond Prov. Raad van Volksgezondheid. tentie. De hulp van de Rhenense red dingsploeg wordt ingeroepen en het is de reserve-politie die bij „La Mon- tagne" de Rhenense helpers opwacht om deze zo snel mogelijk naar het ge troffen gebied te loodsen. Voor het bijwonen van deze oefening, welke zich in hoofdzaak zal concentre ren op en rond het dankbare object dat de te slopen pastorie voor een BB- oefening vormt, zijn uitgenodigd de burgemeesters van Doorn, Woudenberg, Amerongen, Rhenen en Veenendaal, de hoofden van de zelfbescherming van Amerongen, Leersum en Rhenen, de brandweer-commandanten van deze plaatsen, vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur e.a. Zonder twijfel zal deze oefening, vcoral gezien het feit dat deze in het centrum van Veenendaal gehouden wordt ook de nodige publieke belang stelling trekken. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij de firma F. van den Bosch in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd weer niet gevonden. Intussen wordt de waarde echter steeds hoger en is deze nu reeds gestegen tot het niet te versmaden bedrag van der tig gulden! Het nummer van de nieuwe VALLEI-riks, welke één de zer dagen weer in het verspreidings gebied van ons blad zal worden uit gegeven is Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood- gedrukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beel tenis van Prinses YVilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AL 729096. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in kontanten uitbetaald. Intussen is deze vinders premie dus reeds opgelopen tot het aardige sommetje van 27,50. Op dinsdag 26 en woensdag 27 juni a.s. zal door het Rode Kruis wederom een afnameavond voor de bloedplasmadienst worden georganiseerd. Dit wordt de 14e serie afnameavonden, waarop ongetwij feld vele oude bekende donors zullen verschijnen, die voor de 14e maal een halve liter bloed zullen afstaan, om daar mede zieken medemensen te helpen. Door de vele mogelijkheden, welke er thans zijn om naast het bloed door trans fusie tn het ziekenhuis rechtstreeks van de donor op de patiënt, ook door middel van bloedplasma verschillende zeer nut tige geneesmiddelen te maken, is de vraag naar bloed groter dan ooit te voren. Namens het hoofdbestuur doet de plaat selijke afdeling van het Rode Kruis een dringend beroep op gezonde vrouwen en mannen boven de 18 jaar, om zich op te geven als donor. Hoewel een groot deel van de Veenendaalse donors zich beschik baar hoydt voor de patiënten van het Julianaziekenhuis is het toch noodzake lijk dat velen zich beschikbaar stellen voor het geven van bloed voor de bloed plasmadienst. Men kan zich opgeven bij de secretaris van het Rode Kruis, bij de huisarts, en bij de collectanten tijdens de komende collecteweek. Dinsdagavond vond in de Ritmeester- cantine de opening plaats van de bloe mententoonstelling. Hier zien wy een der directeuren, de heer F. H. van Schuppen en de wethouders de heren Ant. de Ruiter en W. van Stempvoort de bloemenpracht in ogenschouw nemen. Prijsvrpagformulieren van de winkel week kunnen tot uiterlijk dinsdag 22 mei a.s. tot des avonds 6 uur nog ingeleverd worden. Daarna verdwijnen de rode bus sen weer van het toneel. De prijzen van zaterdagavond worden daardoor ook eerst dinsdagavond bekend. Het publiek heeft daardoor rustig gele genheid de tot zaterdagavond 6 uur ont vangen zegeltjes op te plakken en het formulier in te vullen. ANDERE ROUTE VOOR RONDE VAN MIDDEN-NEDERLAND In verband met de graafwerken aan de Kerkewijk, hebben de organisatoren van de ronde van Midden-Nederland de route in Veenendaal enigszins gewijzigd. De renners zullen nu voor de spoorwegover gang linksaf de Parallelweg opgaan, om dan via de Brinkersteeeg de Cuneraweg te bereiken. SLUITING GEM. BUREAU'S Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat de gemeente secretarie, het kantoor van de gemeente ontvanger en het bureau van gemeente werken op zaterdag 19 mei 1956 voor het publiek zijn gesloten. De afdeling burgerlijke stand der secre tarie is des morgens uitsluitend voor het doen van aangiften geopend van 10.00—11.00 uur. Zondag 20 mei a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de eerste rooms-katho- lieke school voor Veenendaal en omge ving „St. Willibrordus" aan de Nieuwe- weg in gebruik werd genomen. Met dit jubileum valt samen het jubi leum van het schoolhoofd, de heer C. W. A. van Soest, die evenzovele jaren de leiding heeft van deze school. Ter gele genheid van zijn jubileum wordt zondag ochtend 27 mei a.s. in de parochiezaal Nieuweweg 251 een receptie gehouden. \mmbk OPBRENGST COLLECTE Een dankbaar plaatselijk comitee van de vereniging „Het Zonnehuis" be richtte ons dat de collecte voor haar tehuizen gehouden in Veenendaal heeft opgebracht het mooie bedrag van 1501,—. GESLAAGD Voor zijn doctoraal examen biologie slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onze plaatsgenoot de heer H. Konings. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Dinsdag is het voetbal-tournooi, geor ganiseerd door de v.v. GVVV, begonnen met de wedstrijd Renswoude RKVUV. Het werd een zeer matige vertoning. De Renswoudenaren speelden maar met 10 man en hadden op 3 spelers na het twee de team in het veld. Met de rust hadden de RKVUV-ers met 10 de leiding, door een doelpunt van T. den Hartog in eigen doel. Na de thee kwam Renswoude door middel van T. Hardeman weer naast RKVUV. Laatst genoemde ploeg nam echter al spoedig weer de leiding met een kopbal in bui- lenspelpositie gescoord. Nogmaals kwam Renswoude gelijk. Nu scoorden de RKVUV-ers in eigen doel. Met deze 22 stand kwam ook het einde. Strafschop pen moesten nu de beslissing brengen. Nadat men ook hiermee twee maal over gelijk eindigde werd Renswoude tenslotte toch nog winnaar. Op uitnodiging van de afd. Veenendaal van de KVP, sprak gisteravond in de bo venzaal van hotel „de Korenbeurs" prof. Gielen in het kader van de a.s. kamer verkiezingen. Nadat de voorzitter der plaatselijke af deling. de heer F. P. Stal, de spreker had ingeleid, begon prof. Gielen met er op te wijzen hoe belangrijk de a.s. verkiezingen zijn in verband met het feit, dat de PvdA nog een keer wil proberen de doorbraak een succes te doen worden. De doorbraakgedachte is practisch niet uit voerbaar, dit blijkt ook in andere landen. Het al of niet lukken van deze doorbraak bepaalt of wij in de toekomst socialistisch geregeerd worden. Spreker twijfelt ech ter niet aan de mislukking van de door braak. Hij zei geen profeet te zijn, maar toch stellig te verwachten dat bij een mislukking de politiek van de PvdA na de verkiezingen zich belangrijk zal wij zigen. Als tegenhanger van de socialistische PvdA-politiek dat de overheid alles re gelt stelt de KVP verdere uitwerking van de PBO-gedachte omdat het hier gaat om een maatschappelijke vorm die voldoet aan christelijke idealen. Een typische KVP-gedachte noemde prof. Gielen het bevorderen van bezitsvorming. Ieder mens in onze samenleving moet verant woordelijkheid dragen. Komende aan het onderwijs waar schuwde prof. Gielen voor de mening dat het bijzonder onderwijs in ons land veilig gesteld zou zijn. Bij een grotere macht van de PvdA zou die niet zo zeker kun nen zijn, waar nog bij komt dat van de CHU in de eerste 10 jaren niet met zeker heid gezegd kan worden dat zij voor stander van bijzonder onderwijs zal blij ven, gezien het herderlijk schrijven van de Hervormde kerk waarbij men niet af wijzend staat tegenover de doorbraakge dachte. De PvdA blijft onze grote rivaal. De AR en CHU zullen ons niet bestrijden, zomin als wij die partijen bestrijden. Toch zien wij de verkiezingsuitslag met zeer veel vertrouwen tegemoet. De winnaars van de winkelweek-prijs vraag welke dinsdag de formulieren heb ben ingeleverd waren A. Kramer, Eng- weg 17, Eist, linnenuitzet; T. Speis, Mun- nikenweg 21, Veenendaal, levensmidde lenpakket; T. Willemsen, Julianastraat 39, Veenendaal, maand gratis wonen. De winnaars van woensdag en donder dag waren J. G. van de Berg, Davids- straat 20, linnenuitzet; G. Bouman, Tal- mastraat 6, levensmiddelenpakket; C. Wessels, Mulderslaan 34, allen te Vee nendaal. De winnaars van de hoofdprijzen van vandaag worden morgen bekend gemaakt en die van zaterdag a.s. woensdag. Ouwehands Dierenpark is woensdag ochtend met de geboorte van een jonge zeeleeuw verrast, wat een zeer grote zeld zaamheid genoemd mag worden. De op passer van de zeeleeuwen ontdekte bij zijn rondgang, dat er bloedsporen waren bij het zeeleeuwenverblijf. Hij dacht aan onraad en nam direct poolshoogte. Tot zijn grote verrassing hoorde hij kleine geluidjes en bij nader inzien bleek een kleine zeeleeuwenbaby tegen moeder aangevleid te liggen. Hij had de heer Ouwehand geen betere tijding kunnen brengen, want hiermede heeft het beken de dierenpark op de Grebbeberg de pri meur. Hedenmiddag was het kleine diertje al zover, dat het buiten op het zeeleeuwen terras lag, zorgvuldig beschermd door moeder, zodat het niet in het water kon vallen. Ondanks deze zorgvuldige bewa king viel hij op een gegeven moment toch in het nat en als de kippen was ma er bij om hem in zijn nekvel te grijpen en weer op het droge te leggen. Het bericht, dat het zeeleeuwtje buiten lag, was als een lopend vuurtje door het park gegaan, want even later stond er een dichte haag mensen voor het terras dit wonder te bekijken. Er waren zelfs mensen bij, die van de verrekijker ge bruik maakten en allen waren het er over eens, dat zij geen betere dag voor een bezoek aan het park hadden kunnen nemen. Heeft het oude verhaal van Pinksteren een vermoeid men sengeslacht nog iets te zeggen? We weten het immers wel: de opgetogenheid en de he melse blijdschap is het doel der schamelen en poveren. Fransiscus, de poverello van Assisi, heeft haar gekend en zij glanst over de bladzijden van Thomas a Kempis, „Na volging van Christus". Hemelse vreugde vraagt nu eenmaal een afgewendheid van de aarde en een toege wend zijn naar eeuwige mys teries. Kom daar eens om bij de mensheid, die in de klem dei- aarde bekneld is geraakt. Broeders, blijft de aarde trouw" heeft Nietsche zijn Zarathrusta in de mond ge legd. En we willen de aarde ook trouw zijn. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wij aan de aarde willen ondergaan en met de aarde bezwijken. Wie waarachtig aan de aarde trouw is, maakt de aarde niet van de hemel los. Die weet dat hij in een verenigd ko ninkrijk leeft. De bijbel noemt het: het koninkrijk der hemelen. Mis verstand en wanbegrip heeft dat Koninkrijk altijd alleen in een vage hemel geprojecteerd, ergens heel ver weg. Maar dat in Christus de hemel op aarde is gebracht en dat met pinksterfeest de hemelse krachten als speren zijn uit geschoten en nog altijd uit schieten over het tohoewabo- hoe 't woest en ledig dat de mens van deze aarde maakt, zie, daarvoor heeft hij geen begrip, daarvan ook geen besef. Laat staan: aandacht. De aarde blijft voor de mo derne mens het terrein der demonen. En hij meent de feiten im mers aan zijn kant te hebben? Hij constateert de demonie der techniek, want de atoom splitsing zal met de resten van een armzalige aardcultuur een vreselijk satyrspel spelen. En de demonie van de sport, want zij is de laatste cultus gewor den, de uiterste eredienst van de massa, die de aarde belijdt als het speelterrein van demonische kracht. Maar dat deze aarde nog iets met de hemel te maken heeft? laat ons het sprookjesboek van de godsdienst maar dichtslaan. We geloven er eenvoudig niet in. Vooral niet in een eeuw, die het in twee oorlogen overvloedig be wezen heeft, hoe radicaal de mens voor demonen openstaat En toch geeft het oude Pinksterver- haal geen kamp. Bij de invaart van het Christendom in de wereld staat 't ge boekt als een goddelijk teken, dat de aarde niet een domein van Satan is, maar werkterrein blijft van Gods Geest. De Geest heeft het eerste woord ge- ONBEKENDEN FORCEERDEN KANTOREN OUWEHANDS DIERENPARK In de nacht van woensdag op donder dag hebben tot nu toe onbekenden zich toegang verschaft via een toiletraampje in de garderobe tot de kantoorruimten van Ouwehands Dierenpark op de Greb beberg. De daders zijn door het raampje ge kropen en zijn vervolgens op een toilet bak gaan staan. Deze was afgebroken en lag in stukken op de vloer. Alle kasten in het meest westelijk ge legen kantoorlokaal werden nagesnuffeld, terwijl de dieven ook een bezoek hadden gebracht aan de voorraadkelder, en het magazijn. Hoewel op één van de bureau's een hoeveelheid sigaren lag ter waarde van 300,terwijl er naast 100,lag in baar geld met een loonzakje, waarin zich ruim 60,bevond, hebben de daders hier niet naar omgekeken. Ook het in één van de bureauladen aanwezige kasgeld lag onaangeroerd. Uit een verder vluchtig onderzoek is gebleken, dat men tot nu toe niets ver mist. Het is een raadsel, wat de daders eigen lijk hebben gezocht. Ook de voorraad en- treekaarten was nog geheel intact. sproken. Aan de Geest zal ook het laatste woord zijn. En tussen dat eerste en laatste woord in liggen de wan hoopskreten der aarde, het omlaag don deren van vallend puin, de schoten van van sten- en brenguns, de vele stoor zenders der zonde en het knallen van champagnekurken. De stem van God schijnt er door overstemd te worden. HAAR (1) Om in de mode te zijn moeten de da mes hun haren donkergeel of kersenrood laten ver ven. Dat is gebleken op een schoonheidsconcours te St. Louis (V.S.). HAAR (2) Maar aan de nieuwe mode om het haar lang te dragen mogen ze niet meedoen. Tenminste, dat vinden de Franse kap pers. Dat is broodroof, zegt het bestuur van hun Fede ratie. Het heeft een mani fest opgesteld, waarin ge zegd wordt: „Nadat de mode van kort geknipt haar is goedgekeurd door iedereen die by ons beroep is betrokken, inbegrepen het Syndicaat van de Hau te Couture, verzetten wy er ons tegen dat charlatans verwarring veroorzaken onder het publiek en onder de mensen die er hun brood mee verdienen, door nu ineens lang haar te gaan propageren." 0 T.V. Vier inwoners van het Franse dorpje Cheylard lopen de kans in de gevan genis te raken vanwege een door hen opgerichte te levisie-antenne en een 150 jaar oude wet uit de Napo leontische tijd. Want Chey lard ligt in een dal tussen tamelijk hoge bergen en de televisie-liefhebbers konden vanwege die bergen met een gewone antenne geen beeld op hun scherm krij gen. Toen sloegen ze de handen ineen en zetten een mast op de top van de Pe- loux. Ze kregen een prach tige ontvangst van het beeld maar spoedig ook een bevel van de autoriteiten om de mast weer af te breken om dat hij in strijd was met de genoemde wet, die verbiedt dat men berichtgeving on derschept. Daarop doken de vier op hun beurt in de archieven en kwamen op hun beurt met een bepaling uit 1836 aandragen, waarin stond dat er slechts sprake is van ingrijpen in de officiële be richtgeving als deze tussen twee postkantoren plaats vindt. En daar zich tussen by ging hy steeds onder de foto van de overledene lig gen. Tenslotte ging de hond van verdriet dood. HOND (2) Maar niet alle honden zijn als deze Tosca. In Rijssel even eens in Frankrijk werd een dame, die een dozijn honden van de straat had opgevist en hen liefderijk verzorgde, door een van de dieren aangevallen, waarna de televisiemast en hun huiskamers geen postkan toor bevond Maar de autoriteiten had den tijd om verder te snuf felen en kwamen prompt met een bepaling uit 1851, waarin staat dat wie zich schuldig maakt aan het op vangen van berichten, zon der daartoe toestemming te hebben, voor de rechter zal worden gedaagd. En zo zullen, als er geen vergelijk wordt getroffen, de vier zich een dezer da gen voor de rechtbank heb ben te verantwoorden HOND (1) In de buurt van Toulon is de hond Tosca gestorven uit ver driet over het verlies van zyn meester. Deze was on langs overleden, waarna de hond al zyn opgewektheid verloor en de nachten kreunend doorbracht. Daar ze in zorgwekkende toe stand in een ziekenhuis moest worden opgenomen. KAUWGOM. Als u een kauwende Amerikaan te genkomt, dan is dat er één van de meer dan 160 mil joen die per jaar voor 264 miljoen dollar aan kauw gom verslinden. SPORTSNIPPERS 9 Iran ligt een eind weg en we wisten eerlijk gezegd niet dat daar zo goed ge voetbald wordt. Maar dat blijkt nu, want een 22- jarige Iranees, Abdul Wa- hai Sabian geheten, is als prof gecontracteerd door de Duitse club Holstein- Kiel. Dat zo'n prof beter aan zijn trek komt dan een universiteitsprof, blijkt wel als we horen dat de Zweed Skoglund uit zijn optreden voor Internazionale te Mi laan een parfumeriezaak ter waarde van 25.000 gul den, een woonapartement van 30.000 gulden en een Alfa Romeo heeft overge houden. Daarmee schijnt zijn bankconto echter nog lang niet te zijn uitgeput. Wat is een amateur? vraagt men zich in Enge land weer eens af nu de Olympische Spelen in Mel bourne naderen. Wat kan ons voetbalelftal (van ama teurs) uitrichten tegen de elftallen van landen als Rusland en Hongarije? De spelers van die landen zijn amateur noch prof, maar staatsambtenaren! En als wij (dus de Engelsen) net als Rusland en Amerika 400 atleten zouden willen afvaardigen, waar halen we dan de (amateur)gelden vandaan ten bedrage van de twee en een halve mil joen gulden die ons dat gaat kosten? Het zijn ook de kosten van de verre reis naar Ja pan die verschillende Euro pese landen (o.a. Neder land) hebben doen beslis sen geen ploeg te zenden naar de wereldkampioen schappen tafeltennnis in dat land. KANARIE. Glubb Pa cha, de uit Jordanië ge vluchte commandant van het Arabische legioen al daar, heeft vanuit Londen bij koning Hoessein van Jordanië geprotesteerd te gen het publiek verkopen van zijn collectie van 300 kanaries, die hij in dat land had moeten laten. De heer H. Spies Jr. te Rhenen, die donderdagavond per motorrijwiel vanuit de richting Amerongen op de Utrechtse- straatweg reed ter hoogte van het opslag terrein van het aannemersbedrijf B. de Kroon, is ter plaatse geslipt en zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Arnhem overgebracht. Het ongeval gebeurde omstreeeks half negen. Een vanuit de richting Rhenen komende vrachtauto van meergenoemd bedrijf draaide de opslagplaats op, toen op hetzelfde moment de heer Spies uit tegenovergestelde richting naderde, ver moedelijk met grote snelheid. Hij heeft getracht de vrachtwagen te ontwijken, hetgeen hem in eerste instantie gelukte, doch kwam daarna aan de kant van de weg in moeilijkheden. De motor slipte, sloeg enkele malen over de kop, waarna de heer Spies bewusteloos bleef liggen. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Wijchers, die toevallig met een groep E.H.B.O.-ers aan het oefenen was, ver leende de eerste hulp. Per ziekenauto van de firma Van der Kolk in Wageningen is het slachtoffer naar het ziekenhuis aldaar vervoerd, en doorgebracht naar een Arnhems zieken huis. Dezelfde avond nog is het slacht offer aan de bekomen verwondingen be zweken. GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat 106 Veenendaal. Telefoon 2576 Ds. D. POL TE UTRECHT 55 JAAR PREDIKANT Morgen zal het vijf en vijftig jaar ge leden zijn, dat ds. D. Pol, thans wonende te Utrecht, werd bevestigd als predikant in de Ger. Kerken te Utrecht. Ds. Pol werd op 30 oktober 1877 te Kam pen geboren, bezocht het stedelijk gym nasium in zijn geboortestad, waar hij ook aan de theologische hogeschool studeerde en in januari 1901 zijn candidaatsexamen deed. Nadat candidaat Pol in februari 1901 door de classis Zwolle was beroep baar gesteld in de Ger. Kerken in Neder land, werd hij op 19 mei van datzelfde jaar door wijlen ds. S. Sleeswijk Visser van Rijsoord te Heerjansdam in het pre dikambt bevestigd. Op 6 juni 1907 verwis selde de jubilaris deze kerk met die van Vlissingen, vanwaar hij op 22 april 1917 weer naar Boskoop vertrok. Daarna dien de ds. Pol nog twintig jaar de Ger. Kerk van Rijsoord, waar hem met ingang van 11 oktober 1942 na ruim een en veertig dienstjaren emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich toen eerst mettertijd te Renswoude, waar hij nog twee jaren huiprediker is geweest. Naderhand ver trok hij naar Utrecht, alwaar hij de Ger. Kerk nog enige jaren als ouderling heeft gediend. Ds. Pol nam in de Ger. Kerken een vooraanstaande plaats in. Van zijn hand verschenen verschillende werken. De re gering beloonde in 1933 zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ds. Pol, die zo nu en dan nog wel eens spreekbeurten vervult, wenst zijn 55-jarig ambtsjubileum in stilte te gedenken en zal de dag van 19 mei a.s. misschien el ders doorbrengen. Gods eigen woord schijnt te ver drinken in de vreselijke woorden van een ten einde gekomen mensheid. Maar wie beu is van alle mensen woorden, wie het nu wel weet, dat het mensenwoord in de politieke meting en m het pamflet, in de krant en in de radio en televisie niet anders is dan een verward angstgestamel laat die toch het oude Pinksterverhaal weer lezen en herlezen. Daar zijn mensen aan het woord, die niet angstig zijn. HemeWragonders meent ge? Kluizenaars, die de aarde in de ban gedaan hebben? Nee, nee, het zijn kerels, die met hun twee voe ten vast op deze aarde gepoot staan. De kluis is hun bestemming niet; al Gods wijde wereldwegen staan voor hen open. Ze zullen die wegen gaan ook tot aan de uiterste grens der sa menleving: Spanje, Babylonië. Indone sië. Ze hebben deze aarde ontzaggelijk lief, deze plattelandsmensen, grootge bracht als ze zijn bij visserij en zilte hantering. Ze zullen trouw aan deze aarde zijn, maar alleen om Gods wil. Zij in hun kerkzaaltje ergens in Je ruzalem, ze hebben meer begrepen van de eigenlijke nood der aarde, dan me- (Zie verder pagina 2.) EDE. Veertien schaapsscheerders zijn woensdag de gehele dag in de weer ge weest om de Ginkelse kudde van haar wolvacht te ontdoen. Het waren allen landbouwers uit Ede, Otterlo, Lunteren, Bennekom en omgeving, die vroeger het sehepersvak hebben uitgeoefend en nu lieten zien, dat zij deze kunst nog niet verleerd waren. De 73-jarige Brand Teunissen uit Ot terlo was de nestor van het gezelschap. Ook Mees Broekhuizen uit Roekei, die veertig jaar geleden voor het laatst de schaapscheer hanteerde, was van de par tij. En al kostte het hem dan ook heel wat zweetdruppels, dat kwam, naar hij verzekerde, niet van inspanning, maar van de warmte, die de schapen afgaven.... Omdat er een koude wind over de hei de woei vond het scheren in de oude schaapskooi bij de Zuid-Ginkel plaats. In totaal moesten 174 schapen onder het mes. De wolopb^engst varieerde van twee tot vier kg per schaap. Vorig jaar werd voor de wol een prijs van 3,60 per kg bedongen. Dat betekent dus een opbrengst van ongeveer 10,per schaap. Vroeger haalden de Gelderse schapen een veel grotere wolopbrengst en het streven is er dan ook op gericht, door strenge selectie en verantwoorde krui singen tot een productiever schaap te komen. EDE. Maandag 21 mei organiseert de Edese Athletiekvereniging V.E.A.C. de jaarlijkse atletiekwedstrijden op het sportpark Reehorst aan de Bennekomse- weg. Vorig jaar trok dit evenement on geveer 350 athleten uit alle delen van het land naar Ede en men verwacht, dat ook thans voor deze wedstrijden veel belang stelling zal bestaan. WIJZE WOORDEN STUDEER Vrye tijd zonder studie is de dood, is een levend graf. (Seneca) 1 T^serseprecisie FA. s BOS Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1