Albert Heijn DE VALLEI POSITIEKLEDING VOOR NEDERLANDSE VROUW DE Veenendaal had in Tiel met rust reeds een 2-0 voorsprong 't Is een feit, met „SHELL BUTAGAS" meer vrije Fa. L. HEI] Aan uw pakje thee zit nu een kwartje voordeel vast! NERVEUSITEIT BEHEERSTE DE STRIJD Nieuws voor de Boer Voor de Jeugd een pakje AH Thee 25 ct goedkoper! Boerderijbranden maart 1956 Inkuilen By hel fijnste hoort het fijnste l Bij AH-Thee en Koffie. AH-koekjes en AH-chocola Je! Profiteer bij Albert Heijn van deze extra aanbieding: tot en met woensdag 30 mei a.s. ontvangt u bij iedere f 4.- boodschappen waaronder een pak Boffie Koffie GOUDMERK fijngeurige Darjeeling mélange p pak van 94 voor 69 ZILVERMERK zeer aparte smaak p. pak van 94 voor 69 BLAUWMERK Ceylon mélange p pak van 84 voor 59 GROENMERK fijne Java/Sumatra mélange p. pak van 78 voor 53 ROODMERK volle krachtige thee p pak van 74 voor 49 GEELMERK Java-mélange, goede afschenk p. pak van 67 voor 42 Zaanse Koeken 20 stuks per bus 55 Koffiespritsen 12 stuks per bus 55 Bitterkoekjes de echte 100 gram 32 Carabiesjes fijn zandkoekje 250 gram 59 Gemberkoek vol heerlijke gember per stuk 65 Grote snijkoek oud Zaans recept per stuk 39 Petit Beurre met roomboter pak 200 gram 39 Formosa-biscuits bros theebiscuitje pak 200 gram 35 Zaanse Molen voordelige ronde biscuitjes 250 gram 35 Chocolade pastilles fijnste Delicata kwaliteit per rol 69 GROTE DELICATA CH0C. REPEN melk - puur - extra hitter - butterscotch Zès voor één gulden 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3 rente winstaandeel Drie redenen om bij AH te kopen Het was terstond merkbaar, dat er voor Theole en Veenendaal heel wat op het spel stond. Er heerste binnen de lijnen een nerveuze sfeer, die tot het einde bleef voortduren. Toch was de 31 overwinning van Veenendaal volkomen verdiend. De bezoekers speel den het betere voetbal. Vooral in tech nisch opzicht waren zü superieur. In de eerste helft legden de Veenen- dalers de basis voor deze overwinning, immers met de rust had men een 20 voorsprong. Na de thee wogen beide partijen wat meer tegen elkaar op en kreeg de thuisclub zelfs goede kansen. Keeper Cornelissen bleek deze middag echter uit het goede hout te zijn gesneden en zijn moedig optreden gaf de achter hoede kennelijk meer rust dan de laat ste tijd het geval was. Gedurende het eerste kwartier was het voor beide partijen een verkennen van de vijandelijke linies. Tot bijzonder gevaar lijke dingen kwam men niet. In deze periode bleek echter reeds, dat Veenen daal een homogener ploeg bezat dan Theole. Spoedig werd het Theole-doel en kele malen onder vuur genomen en dit leverde enkele corners op. Uit één daar van kon midvoor Cees Heikamp met een goede kopbal het eerste doelpunt voor Veenendaal scoren (0—1). Veenendaal bleef aanvallen en weer niet zonder re sultaat. Bij een snelle Veenendaalse aan val greep de Tielse achterhoede niet vol doende in en benutte. Van de Weerdhof een kans om de voorsprong te vergroten (0—2). Hierna werd er in de eerste helft niet meer gescoord, al probeerde Theole nog enkele aanvallen op te bouwen. Na de thee ging de strijd gelijk op. Voor beide doelen deden zich bijzonder gevaarlijke situaties voor en met de hulp van Vrouwe Fortuna konden de doelver- dedigers soms nog op het nippertje een doelpunt voorkomen. Veenendaal had in de tweede helft het eerst succes. Na een kwartier spelen schoot Van de Weerdhof met een kei harde kogel onhoudbaar in de touwen. Deze voorsprong scheen veilig, maar het was aan het te lakse spel van de Tie- lenaren te danken, dat het eerste en zoals zou blijken enige doelpunt lang op zich NIET DODELIJKZELFS NIET VERKOLDEN! Het scheelde maar heel weinig of de Madeleine-kerk, die in 1842 aan de ere dienst werd teruggeschonken, was het eerste station in Parijs geworden. Gelukkig gaf men de voorkeur aan de omgeving van de tegenwoordige Place de Budapest, vanwaar slechts één enkele, zeventien kilometer lange lijn van Parijs naar Saint-Germain voerde. De plechtige opening op 26 augustus 1837 had plaats in tegenwoordigheid van een geweldige menigte nieuwsgierigen: onder trompetgeschal zetten de treinen zich in beweging en op elke honderd me ter gaven wegwerkers seinen, als ze voorbij kwamen. De muziek van de „Garde Nationale" speelde fanfares tij dens het gehele traject dat in 25 minuten werd afgelegd. Maxime du Camp gaf het volgende ver slag van deze dag: „Er werden redevoe ringen gehouden; in de tunnels werd nie mand verkouden; de locomotief sprong niet uit elkaar; de wagons liepen niet uit de rails; men kan gerust aannemen dat een reis per spoor niet noodzakelijk dode lijk behoeft te zijn. liet wachten. Dit ontstond pas na 25 mi nuten. Even werd de verdediging van Veenendaal uit balans gebracht, Cornelis sen liep tevergeefs uit. en de bal lag. na een te lang door de Tielse voorhoede doorgevoerde combinatie, in de touwen. Dit gaf Theole moed tot nog een serie aanvallen, waarbij het Veenendaalse doel enkele malen ternauwernood aan een doorboring ontkwam. Het zeer beheerste optreden van keeper Cornelissen gaf de achterhoede in deze periode echter het nodige zelfvertrouwen. Aan de andere kant van het veld kon de keeper met moeite een keihard schot van Van de Weerdhof tot corner stompen. Zo verstreken de laatste minuten en naarmate het einde naderde kwam Vee nendaal dichter bij een overwinning. Een onjuiste beslissing van de scheidsrechter gaf Theole de kans om twee minuten voor het einde nog wat dichter bij Veenendaal te komen. Een kleine overtreding van Cornelissen werd met een penalty ge straft. Het kwam echter niet zover, want de strafschop werd enkele meters naast het doel geschoten. Kort hierna floot de scheidsrechter voor de laatste maal, zodat Veenendaal met behulp van het gelijke spel van Be Quick tegen SDOUC weer wat dichter bij het kampioenschap kwam. In de Veenendaalse ploeg had men Corrie Heikamp in de achterhoede, wegens zijn verdienstelijke spel tegen Dierense Boys gehandhaafd. Zijn optreden was ook nu weer bevredigend. Linksbuiten H. Muller moest zijn plaats afstaan aan G. J. Ree- bergen, die qua snelheid soms wel wat tekort schiet. Over zijn come-back mag men overigens tevreden zijn. A.s. zondag zal de strijd tussen Vee nendaal en Be Quick, die thans met een gelijk aantal punten en gespeelde wed strijden aan de kop gaan, in Veenendaal worden beslist. Wint Veenendaal deze laatste wedstrijd in dit seizoen, dan zullen de geel-blauwen zich kampioen kunnen noemen. In de maand maart 1956 zijn 19 boerde rijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, drie in Fries land, één in Drenthe, drié in Gelderland, twee in Utrecht, vijf in Noord-Brabant en vier in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op f 807.750, Eén van deze branden werd veroorzaakt door defecte of foutief geconstrueerde schoorsteen, twee vermoedelijk door kort sluiting. één vermoedelijk door elek trische installatie, één vermoedelijk door vonk uit tractor, één door foutieve op stelling van kunstmoeder, vier door het spelen met vuur, terwijl in negen geval len de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn 5 paarden, 71 stuks rundvee, 58 varkens en 600 stuks pluimvee omgekomen. Welke kuilmethode men kiest is van zelfsprekend geheel en al de zaak van de boer zelf. Maar zorgt er in elk geval voor dat de eenmaal gekozen werkwijze ook werkelijk goed wordt uitgevoerd. Nog te vaak komt het helaas voor dat men er met de pet naar gooit misschien met de idee „zo zal het ook wel gaan" of „het zal wel wat meevallen". De koude kuilen met toevoeging staan nog steeds voorop in de rij van goede mogelijkheden. Voegt men slechts de helft van de benodigde hoeveelheid hulp stof toe of het melasse, bieten of zuur is doet er niet toe dan moet men met zeer grote zekerheid rekenen op een ge heel mislukte kuil. Men heeft dan niet alleen de verliezen, maar bovendien zijn de extra gemaakte kosten in feite voor niets gemaakt. Voor de voordroogkuilen geldt dat men zich aan een bepaald mini mum droge-stofgehalte moet houden. Licht men daarmee de hand, dan is het resultaat bijna steeds een mislukte, stin kende kuil die een groot gevaar betekent voor onze gevoelige zuivelpositie. Nogmaals men houde zich stipt aan de gegeven voorschriften, zij zijn niet voor niets opgesteld. Vraagt de rayonassistent eventueel om inlichtingen. C.V.V. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Een zetter moest een spreekwoord van 7 woorden zetten. Hij heeft er kennelyk zijn gedachten niet by gehad want in de krant kon men lezen: sijpr ed gda etin ovor ed donva. Wie zet het spreekwoord even goed? II. X X X X X X X Ie rij: vreemde taal. 2e rij: deel van Engeland. 3e rij: een getal. Nu er in de binnenlandse politiek zo vaak sprake is van „vergeten groepen" willen wij in dit verband toch ook onze stem eens doen horen. Niet dat wij de Nederlandse vrouw zouden willen op roepen haar stem over enige weken op deze of gene partij uit te brengen, maar wel zouden wij de aandacht wil len vestigen op de „vergeten groep", die, voor zover het confectiekleding be treft, gevormd wordt door de aanstaan de moeders. De tijd, dat de vrouw in deze om standigheden zich op de achtergrond hield en zich, speciaal in de laatste maanden, zo weinig mogelijk buitens- Geklede positiejapon van zwarte wol met kleureffecten, van de Nederlandse weverij N.V. te Tegelen. De strikjes in de taille houden de extra ruimte vast. De japon heeft een wijde V-decolIete voor en achter, waaroverheen een bo lero gedragen kan worden, die op de foto niet te zien is. Zowel de japon als de bolero worden a-symetrisch geslo ten. Eventueel kunnen de knopen van de japon nog verzet worden door de grote overslag, om zodoende nog extra ruimte te winnen. huis begaf, liggen achter ons. De in grijpende veranderingen welke in de laatste decennia in onze maatschappij hebben plaats gevonden maken dit on mogelijk, en bovendien zou de moderne vrouw dit ook niet meer willen. Een handicap is daarbij steeds geweest, dat er vrijwel geen voor haar geschikte kleding in de winkels te koop is. Juist in deze moeilijke maanden wordt zij wat dat betreft aan zichzelf overgela ten en moet maar zien er zo goed mo gelijk doorheen te komen, in vermaak te of zelfgemaakte kleding, die haar on mogelijk het maximum aan charme en zelfvertrouwen kan geven. Het is dan ook een gelukkig initiatief van het In ternationaal Wol Secretariaat geweest aan de Amsterdamse ontwerpster Oeke Wieringa opdracht te geven, een kleine doch gevarieerde collectie positiekle ding voor de winter te ontwerpen, er daarbij van uitgaande, dat juist wollen stoffen zich bij uitstek voor dit doel lenen door hun specifiek goede eigen schappen: groot regeneratievermogen, soepele val, duurzaamheid, warmte. Dat de ontwerpster in het uitvoeren van haar opdracht alleszins geslaagd is, hebben wij dezer dagen tijdens de kleine show in het Carlton Hotel te Amsterdam kunnen constateren. Frisse, vrolijke jak ken en kielen voor in huis of een infor meel bezoek, gecombieenrd met zeer rek bare jersey pantalon of een rok van spe ciale constructie, deux pièces die vol doende ruimte laten zonder de draogster plomp te laten schijnen, geklede japon nen voor een uitgangetje of voor repre sentatie. E engeklede japon met een stola liet ons zien. welk een mogelijkheden er in zo'n stola zij nom het figuur te mas keren zonder aan elegantie in te boeten. Er waren wel vier of vijf verschillende oplossingen voor verwijding van de rok gevonden, eenvoudige en meer ingewik kelde, die ook in de confectie-industrie zeker toegepast zullen kunnen worden. Want dit is de opzet geweest van de show enerzijds de Nederlandse vrouw te wijzen op de mogelijkheid, ook in deze tijd van haar leven goed gekleed te gaan, en an derzijds de Nederlandse confectie-in dustrie wakker te schudden door deze modellen te laten ontwerpen en die, tegen bepaalde voorwaarden, ter beschikking van de industrie te stellen. Dat de be langstelling hiervoor aanwezig is blijkt uit het feit, dat een der beste Neder- ladnse japonnenfabrikanten reeds beslo ten heeft een keuze uit de modellen te doen en deze in een speciaal op te rich ten afdeling van zijn bedrijf te gaan ma ken. Het ziet er dus naar uit, dat de aan staande moeder zich in de komende win ter geheel naar wens zal kunnen kleden. 4e rij: een voedingsmiddel. 5e rij: vroeger Argentyns staatshoofd. 6e rij: onaangename lach. 7e rij: stad in West Duitsland. Op de kruisjeslijn komt de naam van een land in Noord-Afrika. Voor jongeren. I. Rebus. Welke plaatsnaam is dit? D XI t II. Wie is bij zon- of maneschyn steeds bij ons als we buiten zijn III. Wie kan van deze woorden dieren namen maken door de eerste en de laat ste letter te veranderen? b on s rap m arke r 1 aar 8 r yge n k ui k 25 mei: 25 mei: 26 mei: 27 mei: 27 mei: 27 mei: ONZE JARIGEN Betty van Kooten Hansje Rademaker Gerrie van Dolland Truus van Haaften Jopie Henken Tonny Dorland 27 mei: Ansje van Benthem 28 mei: Peter Rookmaker 29 mei: Henny Schoeman 29 mei: Truusje van Haaften 31 mei: Joke Nyhcff Hartelyk gefeliciteerd! Oplossing raadsels. OPLOSSING RAADSELS I. Beide plaatsnamen zijn uit dezelfde letters opgebouwd. II. raket - rozet - restant - robot - rust Jongeren: I. roos - lelie papaver - lisch. II. jasmijn. III. ezel - kwak - rood - slee - Eist - cent - Zwolle. BRUNETTE Hein vermijdt zo veel mogelijk de ga ten in het hobbelige terrein en daar heeft hij een reden voor. Voor één der raam pjes in de wagen, waar alles er wat ar melijk maar netjes uitziet, staat een smal ledikant en daarin ligt een jongetje, dat er uitziet als een gevild konijntje en hij heeft niet de minste belangstelling voor wat er buiten de wagen te zien is. Op de grond speelt een kleiner broertje en moeder is bezig in het petieterige keu kentje. Freek je (zo heet het kereltje) is erg ziek geweest en klaagt nog aldoor over hoofdpijn, zodat vader de middag van die zelfde dag nog maar eens weer de dokter gaat halen. Toch zegt dokter, na Freekje onderzocht te hebben, dat hij niet ziek meer is, alleen maar erg zwak. Ja, vader en moeder weten wel hoe slap hij is gebleven na die ziekte. Dokter schrijft een recepje voor de hoofdpijn en zegt: „Hij moet flink eten Boerma, eie ren, vlees, krachtige soep." Wat een keukenplezier! Koken gaat sneller, veel schoner en... veel beter! Ook verwarmen, strijken, verlichten, of warmwater met „SHELL BUTAGAS". Nooit stof, roet of as. Maar wel méér tijd om te breien en te lezen! Iedere depothouder geeft graag alle gewens te inlichtingen GRATIS! Hoofddepöt VAN ERK Eikenlaan 10 Veenendaal Telef. 2425 Subdepöts VEENENDAAL: G. v. d. Haar. „Toko". G. C. Berends. Middellaan. Diteweg. Middelbuurt. H. Griffioen, Middelbuurt. R. Kelderman, Valleistraat 45. N. van Ek. Pr. Bernhardlaan 1. G. v. Manen. Nieuweweg 210. A. de Kleuver, Panhuis 20. C. Roseboom, Trapjesweg 4. B. de Rooy, Cuneraweg, Veeneind Van Erk's Izerhandel, Patrimo niumlaan 5, Veenendaal. RENSWOUDE: A. de Jager, melkrijder. EDERVEEN: H. J. Geijtenbeek, melkrijder. M. Hevel, loodgieter. RHENEN: L. Buitenhuis. Stationsweg 2. ELST: D. Slok. „De Kleine Bijenkorf". SCHERPENZEEL: Exp. Methorst, Molenweg. Exp. Ederveen, Lindenlaan 1. T. Valkenburg, Oliehandel. AMERONGEN: J. H. Schouten, Oliehandel, Overstraat. C. G. Meijer. Overstraat. C. Veenendaal, Bodedienst. ACHTERBERG: H. J. v. Wijk, Dijk 42. OVERBERG: H. v. d. Haar, Parallelweg. G. J. v. Mill, Dwarsweg. H. v. Garderen, Haarweg 28. E. J. Blauwendraad, Groep 14. Dan zucht moeder en vader antwoordt:Hein de Stoelenmatter erg goed doen." „Ja dokter, maar juist die dingen zijn al lemaal zo duur en u weet ook wel hoe het stoelenmattersbedrijf is achteruit ge gaan, wie moet dat allemaal betalen?" Dokter knikt, hij begrijpt het wel. Maar dan blijkt weer eens dat hij een hart van goud heeft want bij het weggaan zegt hij: „Kom vanavond maar een kip halen bij me thuis Boerma, dan kan je vrouw eens een lekkere, krachtige soep koken. Als ik er niet ben geeft myn vrouw hem wel, breng maar een zak mee." Voor Hein tijd heeft te bedanken, is dokter het trapje al af. Ja die dokter is een bovenste beste man, dat zeggen Hein en z'n vrouw nog eens tegen elkaar, als er ook later op de dag nog een mand eieren wordt gebracht door een boer, die in de buurt van het kamp woont. „Ze zijn al betaald,' lacht de man. „Vrouw," zegt dokter, als hij werkelijk 's avonds er weer op uit moet, „straks komt er iemand met een zak. Geef hem de zwarte kip met die vale kam, die altijd vooraan op de stok zit, mee. Het beest legt bijna niet meer, maar in de soep is ze nog prima en die soep zal Fre^tje van In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal Mevrouw glimlacht. Ze kent haar man zo goed en is dergelijke dingen wel ge wend. „Ben je weer bezig je hebben en houen uit te delen?" plaagt ze. Maar ze belooft dat de zaak voor elkaar komt. 's Avonds, als het al bijna donker is, klinkt werke lijk een bescheiden belletje door het dok tershuis en Hein, z'n pet in de hand, komt z'n kip halen. ,,'k Weet er alles van," zegt mevrouw vriendelijk, als Hein breedvoerig wil gaan uitleggen hoe de vork aan de steel zit, „geef de zak maar even mee." Achter in de tuin is het erg donker, „'k Had even de zaklantaarn mee moeten nemen," denkt mevrouw. „Maar och, die zvTarte kip zit altijd daar vooraan op de stok." Ze doet een greep in het nacht hok en even later fietst' Hein blij weer naar z'n woonwagen, de zak met de kip over z'n schouder. De volgende morgen vroeg gaat dokter z'n kippen voeren, zoals altijd. Maar o, wat schrikt hy dan. De zwarte kip met de vaalrode kam, is de eerste die in de ren verschijnt als dokter het luikje op trekt, en Brunette Brunette is er niet. Hij roept zijn vrouw er bij, maar die komt ook tot de ontdekking dat ze Hein de Stoelenmatter Brunette heeft meege geven inplaats van „de zware". Dokter springt vlug in z'n auto en rijdt zo hard hij kan naar het woonwagen kamp, maar ach als hij uitstapt komt hem de heerlijke geur van kippensoep tegemoet en om de wagen van Hein stui ven enkele bruine veertjes. Na vele lange maanden komt Renske, bij na geheel genezen, in Podsdorp terug. Ze kan alleen van de auto naar de voordeur lopen. Vader en dokter, die haar gehaald hebben stralen, moeder heeft tranen in haar ogen van blijdschap, de broers hef fen een Indianengekrijs aan en 't lijkt wel of iedereen meeleeft met het geluk op „de lindehof". Natuurlijk heeft Renske, die onderweg maar babbelde en vroeg, óók naar Brunette geïnformeerd en ze schrikt wel even als dokter vertelt hoe het met de bruine kip is afgelopen. Hij kijkt echt wat verlegen z'n vriendinnetje aan, alsof hij er schuld aan heeft. Maar lang denkt Renske niet aan Brunette. Hoe zou dat ook kunnen als je naar huis gaat, naar huis met een paar benen waar je weer écht op staan kunt BRIEF 35.000 brieven hebben bewoners van Frans Kameroen aan het sekretariaat van de Verenigde Naties te New-York ge stuurd. Als die alle de gebruikelijke weg van ingekomen korrespondentie moeten volgen, dan gaat dit de organisatie 500.000 dollar kosten. Want dan moeten ze ver taald en uitgetypt worden, waarvoor 120.000 stencils en 80 miljoen vel papier nodig is, terwijl er 6000 dagen werk voor de vertalingen in zit en nog eens 6000 dagen voor het typen. Daarom aarzelt men nog met het kar wei te beginnen. Men vindt de inhoud er niet belangrijk genoeg voor. Een der klachten over het Franse bestuur, die er in naar voren gebracht worden, is dat men op een station kisten met het op schrift „Negerhoofden" heeft zien staan. De briefschrijvers zeggen nu te geloven, dat de Fransen bewoners van Kameroen onthoofden en dan de hoofden verzenden. Het blijkt hier echter te gaan om kisten met een bepaalde soort bruine verf, die in het Frans „Tète de nègre" (negerhoofd) heet.

De Vallei | 1956 | | pagina 4