Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Realistische oefening van - d~ Veenendaalse B.B. De Raad van Renswoude vergaderde WE KRIJGEN ZINGENDE TELEFOONS W0NINGB0UW-PR0BLEMEN MULDER AGENDA Rijksweg 12 Veenendaal-Arnhem begin juli in gebruik ELST EDER VEEN 30e jaargang WOENSDAG 30 MEI 1956 No. 42 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel onze omgeving Adj. K. van Wijnen benoemd tot korpschef in Haren Verkeer van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam over twee rijbanen naar Arnhem Door motor aangereden en gewond Gouden huwelijk Om nerveuse storingen te voorkomen Corrie van Barneveld goed op dreef tegen Engelse turnsters Mr* Schuitemaker (VVD) sprak over; U betaalt toch niet graag teveel NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK Hervormde school begint 1 september ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Reeds geruime tijd voordat de grote BB-oefening begon had zich op de Markt al een grote schare gevormd van belangstellenden en mensen die niets wilden missen. Toen echter de hevige explosies, veroorzaakt door een aantal „bom inslagen" brand en hevige rookontwikkeling veroorzaakten in de voor malige pastorie, kon men in een ommezien over de hoofden lopen. Het was dan ook een duizendkoppige menigte welke omstreeks zeven uur het drastisch ingrijpen van de Veenendaalse BB by de veronderstelde catastrofe aanschouwde. Hoe groots de opzet was van deze oefening bleek wel uit het feit dat ook redders en brandweer uit Rhenen kwamen assisteren terwijl ook tal van autoriteiten op het terrein van „de ramp" aanwezig waren. Direct na de explosie zag men een van de leden van blokploeg 10 zich naar het betreffende blokhoofd spoe den om de bominslag in de voormalige pastorie te melden. In zeer korte tijd was de ploeg van blok 10 ter plaatse. Hoewel de rook aan alle kanten uit het pand kwam bleek dat de grootste vuur haard zich aan de achterzijde bevond en het was hier dat men uiterst snel water gaf. Aangezien .de omvang van de ramp al spoedig vrij omvangrijk bleek, werd de hulp ingeroepen van de ploeg van het aangrenzende blok 9. Onderwijl werd het gebouw van brandende en nog niet ontplofte brand bommen gezuiverd en ging men direct over tot het verzorgen van de gewon den. RHENEN FANTASTISCH SNEL TER PLAATSE Men mag het niet veronderstellen, maar de redders en de brandweer uit Rhenen waren zo snel ter assistentie op de Markt aanwezig, dat het er op leek, of men al onderweg was nog voor dat de centrale commandopost in de kelder aan de J. G. Sandbrinkstraat in Rhenen om assistentie had gevraagd. Eveneens opgeroepen door de centrale commandopost, welke met een volle dige bezetting ook al op hoge toeren werkte en de meldingen en comman do's via de telefoonverbindingen snel werkte en aan de lopende band in en uit gingen, rolden achtereenvolgens de reddersploeg van Veenendaal en de Veenendaalse brandspuit de Markt op. Het Rode Kruis kwam in actie, alsook de reserve-politie die het publiek op veilige afstand hield, ook al kon men niet voorkomen dat menigeen onder de toeschouwers een nat pak opliep toen de brandweer water gaf. De Veenendaalse redderploeg was er in zeer korte tijd in geslaagd een ge wonde via een lange redderslijn vanaf de zolderverdieping naar beneden te laten glijden. VAARDIGE REDDERS HELPEN VELE GEWONDEN De Rhenense redders zetten aan de zijkant van het brandende gebouw hun materiaal in en zeer snel wist men via een vrijstaande ladder de op brancards liggende gewonden van de bovenver dieping te laten zakken. Dat de red ders zeker waren van hun vaardigheid en materiaal bewees wel dat de „ge wonden" die regelmatig aan drie kan ten tegelijk naar beneden getranspor teerd werden levende vrijwilligers wa ren. Het mobiel geneeskundig team was ter plaatse om de gewonden op te vangen en te verzorgen. De BB-redders verdienen dan ook een bijzonder woord van lof voor de geleverde prestaties. De blokploeg-brandweer aan de ach terzijde van het gebouw kon het vuur niet langer bedwingen en de Veenen daalse brandweer greep aan de voor zijde in en hield verder met enkele stralen de kerk nat. Uit het zolder raam kwam steeds meer rook en hier en daar lekten de vlammen naar bui ten. Naast de echte dreigende zwarte rookwolken zag men ook echt vuur. De brandweer kwam water tekort en men riep de hulp in van de Gelderse brandweer. Het water uit de water leiding was niet meer toereikend en de motorspuit van Gelders kreeg als op dracht water te pompen uit de speciaal voor de BB in de Fluiterstraat geslagen bron om dit via enkele honderden me ters slang naar het getroffen terrein te persen. Al duurde het hier dan wat langer dan was gepland, toch lukte het om met drie stralen tegelijk ook van deze kant water te geven. MENSENLEVENS GESPAARD EN SCHADE VOORKOMEN In en rond het brandende pand zag het blauw van de vele bekende uni formen van BB-ers die zich met ent housiasme van hun taak kweten. Leden van het verzorgings-team gingen rond met koffie en een hartversterking voor de hardwerkende BB-ers, waarvan er velen waren die geruime tijd in het benauwde en met rook gevulde pand hadden moeten doorbrengen. Al was deze oefening op zichzelf al nuttig door de zij het slechts en- ^■.iMUIHIIIHIIIirilillllllilIHlitllllHli.MimilM ilillllllltlilltlllllllllllllllffm De in het kader van de bondsdag der C.J.B.T.B. en C.B.P.B. te houden op 31 mei te Utrecht, zal a.s. vrijdag 1 juni door een kleine duizend deel nemers een excursie door de provincie Utrecht gemaakt worden, vervoerd in ongeveer vijftig auto's en bussen, en hierbij ook door onze omgeving komen. Komende van Wijk bij Duurstede gaat men via Eist naar Rhenen, waar men in Ouwehands Dierenpark iets zal gebruiken, om vervolgens via Ach terberg naar Veenendaal en verder naar Renswoude te rijden. Men zal om ongeveer half één vrijdagmiddag door Veenendaal komen. Vrijdag l juni Éi (Terrein J. G. Sandbrinkstraat) II 3 uur, dr. W. Drees landt per helicopter voor het houden van 11 Ij politieke redevoering. II Maandag 4 juni (Op dr. Slotem. de Bruïneplein) |i p 7 uur, politiek wagenspel van II „De Rode Rakkers". \i Dinsdag 5 juni =f (In geb. ,,'t Trefpunt") mr. A. B.|| II (In geb. ,,'t Trefpunt") mr. A. II B. Roosjen en ds. J. G. Mar- s| II seille spreken voor de A.R.- jongeren. li Vrijdag 8 juni II (In geb. „Eltheto") prof. P. S. if Gerbrandy en mr. B. W. Bies- f; II heuvel spreken voor A.R.-kies- II vereniging. f'. Luxor theater ii Van heden woensdag t.m. don- derdag de film „Emiel en zijn detectives". ^ClIlllllllllllllllllllllKIlMIIIHIMIIIMtniUIIUIIIMimillltllllllllllllllllllllll^P Adjudant K. van Wijnen gaat het Veenendaalse politiekorps verlaten. Deze sympathieke adjudant en waar nemend korpschef van de Veenendaal se gemeentepolitie is per 1 juli a.s. be noemd tot korpschef van gemeente politie te Haren (Gr.)! De heer Van Wijnen is sinds 1940 in het politiewezen werkzaam. Van 19 augustus 1940 tot 15 februari 1953 was hij rechercheur van de gemeentepolitie te Rotterdam. Op laatstgenoemde da tum kwam de heer Van Wijnen naar Veenendaal, als opvolger van de toen malige adjudant de heer Barends, die als inspecteur-korpschef de gemeente Meppel ging dienen. Buiten het eigenlijke politiewerk om is de heer Van Wijnen ook in Veenen daal op velerlei terrein werkzaam ge weest. Speciaal heeft hij veel gedaan voor sport en ontspanning van het ge meen tepersoneel in ruimere zin. Zo nam hij o.m. hot initiatief tot de stich ting van de Veenendaalse gemeente personeelsvereniging, waarvan hij sinds de oprichting een actief voorzitter is geweest. Bovendien was hij secretaris van de politiesportvereniging. Ook heeft de heer Van Wijnen veel gedaan tot vet betering van de ver houding politie-burgerij, waardoor het publiek de politie niet langer als „boe man" zou zien. Hij organiseerde de af gelopen zomer de jeugdvoetbalcompe titie, waarvan hij tevens competitie leider was. Tevens trad de heer Van Wijnen op als secretaris-penningmees ter van de plaatselijke regelingscom missie van de Avondvierdaagse. De heer C. G. werd, terwijl hij op weg was naar de kerk, zondagmiddag bij het oversteken van de Kerkewijk, ter hoogte van de Stationssingel, aangereden door een motorrijwiel. Met een oogwond en ontvellingen aan de handen werd de heer G., na verbon den te zijn door de doktoren Vergouwen en Annot, naar zijn woning overgebracht. Op woensdag 6 juni a.s. hoopt het echt paar Jan Drost en Ida Drost-Post, Gort straat 88 de dag te herdenken 50 jaar in de echt te zijn verbonden. De bruid is 80 jaar en de bruidegom 75 jaar en beiden genieten nog een goede gezondheid. Uit dit huwelijk zijn 7 kin deren geboren en 4 kleinkinderen. Het zal dit gouden bruidspaar die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Ook aan de achterzijde van de voor malige pastorie waren BB-ers in actie. kele fouten die gemaakt werden, de bevolking zal hierdoor zeker weer meer overtuigd zijn van het zeer grote nut van een instelling als de BB in geval van rampen, zowel in tijd van vrede als bij oorlogshandelingen. Duidelijk werd ook gedemonstreerd dat wanneer men over een goed geinstrueerde en be kwame hulpverlenings-organisatie be schikt, veel mensenlevens gespaard en grotere schade voorkomen kan worden. Het was ook een goede gedachte bij deze demonstratie een geluidsverster ker in te schakelen om door middel hiervan de toeschouwers omtrent de verrichtingen van voorlichting te die nen. Interessant was ook het gesprek dat men via deze versterker kon be luisteren, door middel van een mobilo foon tot stand gebracht tussen de Markt en de commandopost aan de J. G. Sandbrinkstraat. Gelijk ook maakte men gebruik van de gelegenheid de omstanders er op te wijzen dat de Veenendaalse BB nog veel mensen tekort komt en dat men zich voor deze nuttige hulpverlenings organisatie als lid kan melden bij het hoofd van de Veenendaalse BB, de heer J. H. Wilmink op het bureau van Gem. Werken of aan diens privé-adres: Den nenlaan 24. GESLAAGD Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde voor het diploma vak bekwaamheid en handelskennis de heer J. Rosendaal, vishandel op de Emmalaan. Maandagavond was de raad der ge meente Renswoude in openbare verga dering bijeen. In het tijdsbestek van 2 uur werd een agenda bestaande uit 23 punten afgewerkt. Afwezig waren de raadsleden E. Zweers, van wie bericht van verhindering was binnengekomen, en H. Lokhorst. Na de gebruikelijke opening werd ach tereenvolgens zonder op- of aanmerking besloten tot vaststelling van de verorde ning op de keuring van waren; tot vast stelling van het uitbreidingsplan (plan dorp) en tot het vaststellen van een ver ordening tot wijziging van de bouwver ordening der gemeente Renswoude, hou dende dat men in Renswoude vooralsnog geen etagebouw zal krijgen. Aan de Geldersche Maatschappij van Landbouw werd met ingang van het jaar 1955 een subsidie verleend ten bedrage van 10,— per leerling, afkomstig uit de gemeente Renswoude, die per 1 septem ber van elk jaar de Chr. Lagere Land bouwschool te Barneveld bezoekt. Aan de vereniging tot Instandhouding van het Consultatiebureau voor Alcoho- Volgens de psychiaters zijn er al dui zenden personen in een inrichting geko men door de schel bellende telefoon en de „zoemer" heeft slechts een geringe verbetering gebracht. By nacht en onty wordt men opgeschrikt door het alar merende gerinkel, hetgeen op de mense lijke geest een vermoeiende, vaak depri merende uitwerking heeft. Tientallen knappe ingenieurs zoeken al vele jaren naar een verbetering en het schijnt thans dat Bell er in zal slagen een revolutie te verwerkelijken met de muzikale telefoon. Belangrijke verbeteringen. De onderzoekingen hebben bewezen, dat de telefoon van de toekomst nog op vele punten zal moeten worden vervol maakt en een grote maatschappij hoopt de „toestellen van de toekomst" binnen twee jaar in ruime mate op de markt te kunnen brengen. De nieuwe telefoon zal niet meer bel len, rinkelen of zoemen, maar ons zin gend waarschuwen, dat we aan het ap paraat moeten komen. Andere appara ten zullen met muziek worden geleverd. In één der grote Amerikaanse bedrijven werden proeftoestellen geplaatst, die in plaats van te bellen het leitmotiv van de blauwe rapsodie van Gerswin speelden. De resultaten waren zeer bevredigend. Het storende en schrikachtige Week te zijn verdwenen en het personeel werd veel rustiger. Minder goed waren de re sultaten met Schubert en Beethoven. Men wil nu de nieuwe telefoons met diverse muzikale klankbeelden gaan leveren afgesteld i» diverse toonhoog ten. Ander» voordelen. Er zitten nog andere voordelen aan: het is nu bewezen, dat een muzikale toon veel verder te horen is als gebel of gerinkel, zodat de „hardhorigen" voort aan een andere verontschuldiging zullen moeten zoeken. Vanzelfsprekend is dit „roepgeluid" ook onmiddellijk te onder scheiden van de voorbijrijdende ijsco man, de brandweer, de electrische deur schel of de aflopende wekker. Hoevele duizenden lopen er niet naar de telefoon als de wekker ongepast afloopt? De toestellen van de toekomst zullen wor den afgeleverd met verstelbare geluid sterkte. Indien men vertoeft in het ver trek waar het apparaat staat kan men de telefoon zachter stellen, zodat men gemeld wordt door een zacht, rustig ge luid van een melodie. Is moeder de vrouw in de keuken dan schakelt ze de telefoon om op hard en ze hoort manlief als hij zich verontschuldigd, omdat hij weer wat later op kantoor moet blijven. lisme te Utrecht werd een éénmalige bij drage verleend van 50.11. Over het jaar 1954 werd bij een drietal inwoners ge nezing en rehabilitatie beproefd. De heer Wolleswinkel (CHU) informeerde naar het resultaat bij deze inwoners. Voorzit ter antwoordde hierop, dat men vaak niet snel resultaat boekt, maar dat de prac- tijk toch wel bevredigend is. Moeilijk heden in welke vorm dan ook zijn vaak de oorzaak van drankmisbruik. De heer Ilardeman (SGP) informeerde nog of dit De eerste week van juli, zo bericht de ANWB, zal een belangrijk deel van de nieuwe rijksweg no. 12 Den Haag- Utrecht-Zevenaar, het z.g. Hazenpad officieel voor het snelverkeer worden opengesteld, en wel het gedeelte tussen Veenendaal en Het Planken Wambuis, oostelijk van Ede. Eind april is de tweede rijbaan van het gedeelte Driebergen tot voorbij Maarsbergen van deze rijksweg open gesteld, hetgeen reeds een grote ver betering was voor het drukke verkeer op deze autoweg. Begin juli aldus de ANWB zal het eveneens uit twee rijbanen be staande nieuwe deel Veenendaal-Het Planken Wambuis, ongeveer 10 km westelijk van Arnhem, in gebruik wor den genomen, terwijl tegelijkertijd ook de tweede rijbaan tussen Maarsbergen en Veenendaal gereed zal zijn, zodat dan de gehele rijksweg 12 uit twee rij banen zal bestaan! Daar het nieuwe deel van de rijks weg op de oude rijksweg Ede-Arnhem zal aansluiten, is deze laatste tussen het Planken Wambuis en Arnhem ver beterd en op een breedte van tien me ter gebracht. De openstelling van dit nieuwe ge deelte van de rijksweg 12 betekent een aanzienlijke verbetering voor het snel verkeer van Amsterdam en Rotterdam naar het oosten van het land en omge keerd, terwijl de Veluwezoom eveneens van deze nieuwe verbinding zal pro fiteren. Na de ingebruikneming van het Tijdens de landenontmoeting j.l. za terdag in Rotterdam tegen Engeland maakte onze plaatsgenote Corrie van Barneveld weer deel uit van de Ne derlandse dameskeurturnploeg. De En gelse Rosalinde Darke, die in haar land als de beste keurturnster bekend is, moest de derde en vierde plaats met Corrie van Barneveld delen. Proficiat Corrie! een geheel zelfstandig bureau is. Voor zitter kon hierop antwoorden, dat dit in derdaad het geval is, maar dat het een zeer sterke verbinding met overheids instanties heeft. Verder werd besloten medewerking te verlenen aan het bestuur van de Chr. Kleuterschool voor de aanschaffing van ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften. Op een verzoek tot ontheffing van hon denbelasting gedaan door de heer H. R. werd afwijzend beschikt. Voor de verharding en verbetering van het laatste gedeelte van de Oude Holle- weg en de aansluiting van deze weg aan de Dorpsstraat werd een crediet beschik baar gesteld van maximaal 106.000,—. Daar er over dit weggedeelte nog be sprekingen gaande zijn moest de onder handse aanbesteding tot een latere ver gadering worden uitgesteld. De heer Wolleswinkel zei voor publieke aanbesteding te zijn. Wel ziet hij in, dat de wegenbouwers een bepaald monopolie hebben en dat het bedrag moeilijk is te drukken. Voorzitter geloofde ook wel, dat zij elkaar de hand zoveel mogelijk boven het hoofd houden. De ervaring heeft echter (Zie verder pagina 2.) In het kader van de verkiezings propaganda hield de afdeling Veenen daal van de VVD vrijdagavond een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs". Voor een klein gehoor mensen trek ken voor dergelijke zaken schijnt met stunts gepaard te moeten gaan hield Mr. Schuitemaker uit Utrecht een lezing over „Woningbouwproblemen". De aanwezigen werden welkom gehe ten door de voorzitter van de plaat selijke afdeling, mr. H. W. Bergamin. De heer Schuitemaker begon met te zeggen, dat tè weinig mensen in Ne derland zich realiseren wat de woning nood terecht volksvijand nr. 1 feitelijk is. De regeringspolitiek van de afgelopen jaren heeft ten deze volko men gefaald, want de woningnood is nog precies even groot als tien jaar ge leden. Mr. Schuitemaker weet dit in de eerste plaats aan het twijfelachtige op treden van het socialistische gedeelte van de regering. Weinig goede woorden had hij voor het beleid van de ver schillende ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting, die in de na oorlogse periode aan het bewind zijn geweest. De VVD heeft deze tekorten steeds aan de kaak gesteld. Wij mogen niet Ga daarom voor een of reparatie naar ■H- Alleen verkoop: Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 zwijgen zoals Evert Vermeer die zei: „Wij moeten maar niet over deze aan gelegenheid spreken". Wanneer de heer Vermeer hierbij de regeringspartijen op het oog heeft gehad, kan spreker zich deze aanmaning tot stilzwijgen voor stellen. Mr. Schuitemaker deed vervolgens een greep in de geschiedenis. De nood maatregelen na de oorlog rechtvaar digden een ingrijpen van de overheid, doch zij zijn bedoeld als tijdelijke maat regelen. Evenwel zijn sommige van deze maatregelen nog van kracht. Prof. Oud heeft meermalen gevraagd deze af te schaffen. Minister Ringers' be doeling is dit zeker geweest. Merk waardigerwijs zijn de heren Vos en Neher, die daarna achtereenvolgens het departement beheerden, vrij kort aan 't bewind geweest. Minister In 't Veld is blijkbaar uit gegaan van de gedachte: geen werk loosheid onder de bouwvakarbeiders, aangezien zijn plan was de woning nood in dertig jaar op te lossen. Minister Witte hierna werd het ministerie met veel bravour aan de KVP overgedragen kwam er bij de heer Schuitemaker nog het beste af. Deze minister heeft echter geen eis ge steld. Het is volgens de heer Schuite maker zeker duidelijk dat geen KVP- minister mag doen, wat een PvdA-be- windsman heeft nagelaten. Het socialistische huurwetje, tot stand gekomen door het aan de be lastingverlaging te koppelen, heeft een daverende chaos in de kamer ont ketend. Het huurpeil is gebaseerd op mei 1940, waardoor onmogelijke huurver- schillen zijn ontstaan. Men heeft bo vendien bij de woningbouw een eco nomisch axioma laten varen, n.l. dit: de vergoeding als prestatie voor de woning als economisch goed is verlo ren gegaan. Verschillende mensen, die een woning hebben laten bouwen als appeltje voor de dorst op de oude dag nieuwe weggedeelte zal het verkeer geen oponthoud meer ondervinden bij de spoorwegovergangen te Veenendaal en Ede, daar de kruising met de spoor lijn Utrecht-Arnhem dan door middel van een viaduct geschiedt. Ook de kruisingen met andere wegen zijn on gelijkvloers aangelegd, zodat de ver keersveiligheid ten zeerste gediend is. Ook toeristisch is de nieuwe weg van grote waarde, daar deze over een zeer fraai deel van de Veluwe voert. Het wegwijzersysteem van de ANWB voorzover gebaseerd op de oude oost- westverbinding, ondergaat door de openstelling van het nieuwe wegtraject een ingrijpende wijziging. De Bond zal er zorg voor dragen dat op de dag van de openstelling twaalf nieuwe weg wijzers zullen zijn geplaatst, alsmede negenentwintig richtingborden en vijf entwintig voorrichtingsborden. Van negentien wegwijzers moeten de op schriften worden gewijzigd, hetgeen neerkomt op het vernieuwen van drie enveertig wegwijzerarmen. KABOUTERS VIERDEN 40-JARIG BESTAAN N.P.G. Zaterdag herdachten de kabouters van de districten Wageningen en Ede, in de Jeugdherberg de „Eikelenkamp" te Eist, het 40-jarig bestaan van het Nederlandse Padvinders Gilde, 's Middags waren met bussen vele kaboutertjes naar de jeugd herberg gekomen, ook een groep uit Eist was in het kamp aanwezig. Op het sport veld werden verschillende spelen opge voerd, waaronder het „Jubelspel". Na de spelen kwamen de groepen in de eetzaal van de jeugdherberg tesamen, alwaar de maaltijd werd gebruikt. Ook het hoofd- werden de kabouters op lekkernijen ge- bestuur van het N.P.G. was op deze bij eenkomst aanwezig. Na de eindceremonie tracteerd. ZWEMMEN BIJ „LOSWAL" VERBODEN Nadat is gebleken dat velen, die in de Rijn bij de loswal gaan zwemmen, niet op de hoogte zijn van het verbod, dat hier geldt, wordt er nogmaals op gewe zen, dat het zwemmen aan de Elsterse kant van de rivier ten strengste is ver boden. De politie zal hierop nauwlettend toezien. Men is dus gewaarschuwd. OPBRENGST COLLECTE De alhier gehouden collecte voor het NVV t.b.c.-fonds heeft het bedrag van f 250,80 opgebracht. Enige tijd geleden werd te Ederveen een vereniging opgericht, welke zich ten doel heeft gesteld, naast de bestaande christelijke school te Ederveen een Ned. Hervormde lagere school op te richten. Het bestuur van deze nieuwe school, waarvan ds. C. Treure voorzitter is, deelt thans mede, dat deze Hervormde school op 1 september zal worden geopend. Voorlopig wordt de nieuwe school onder gebracht in het gebouw van de voorma lige openbare school aan de Hoofdweg, terwijl bovendien twee lokalen van de Hervormde kerk beschikbaar zijn gesteld. Tot hoofd van de nieuwe school is be noemd de heer W. Berkhof uit Nijkerk, die deze benoeming ook heeft aangeno men. zijn hiervan de dupe geworden. Vooral in de grote steden is de woningnood onrustbarend, ook in die zin, dat ver schillende mensen, die een woning toe gewezen krijgen, deze van de hand moeten wijzen, omdat zij de hoge huur niet kunnen opbrengen. Mr. Schuite maker gelooft, dat er nog een heel klein percentage mensen in woningen woont, waarin zij, met het oog op hun wel stand, thuis horen. De WD staat vierkant tegenover de huurbelasting.: De strenge lijnen van de overheid moeten opgeheven worden; de gemeenten een grotere autonomie toegekend; men moet zich losmaken van de knellende voorschriften. Met een dualistische politiek, zoals thans bestaat, van nu weer socialistisch en dan weer niet, komt men nooit tot een oplossing van de woningnood. Verschillende aanwezigen stelden hierna Mr. Schuitemaker vragen over zijn lezing, welke door de inleider vlot werden beantwoord. YV IJ ZE WOORDEN MACHT EN WIJSHEID Kennis zij macht: geen macht [is goed geplaatst, Tenzij er wijsheid zij, er boven [of er naast (N. Beets.) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 V B E N E N DA A l

De Vallei | 1956 | | pagina 1