Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Weer veel grotere deelname Avondvierdaagse ONSCHULDIG OP HET DUIVELSEILAND! De Wereld SSH ïsüïïfks J dc VALLEI-riks? DE C.H.U. VERGADERDE IN RENSWOUDE Wist U. Waar is J. F. TAK van Week-tot-Week Nieuws uit de Omgeving AGENDA AMERONGEN ELST RENSWOUDE 30e jaargang VRIJDAG 1 JUNI 1956 No. 43 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel ROUTE AVONDVIERDAAGSE Spreekuur vervalt Loodgieter viel van dak Scheepjeswolharmonie naar Nederland~Saarland Ballonwedstrijd Burgemeester, raadsleden en gemeentepersoneel spelen voetbalwedstrijd Tocht voor de bejaarden Nieuwe telefoonaansluitingen HIJ IS 35,— WAARD! AV 072689 VISSERS, AANTREDEN!!! Zwembad gaat open A.R.J.O.S. Jeugdappèl DROGISTERIJ V.A.V. gaat naar Bussum IK BEN ONSCHULDIG Mr. T. W. Mertens: De C.H.U. conservatief en progressief H. Kikkert: We hebben geleerd met elkaar samen te werken .J Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Hoewel het juiste aantal ingeschre ven deelnemers voor de Veenendaalse Avondvierdaagse nog niet bekend was, staat toch al wel vast dat dit aantal weer veel groter is dan vorig jaar, toen er ruim 750 werden geteld. Voorzover bekend zijn onder de deelnemende groepen ditmaal de Hol- landia Tricotagefabriek met 51 meisjes in uniform, de huishoudschool met 111 leerlingen, de Beatrixschool, VGLO- school, Rehobothschool, Patrimonium- school, Gr. van Prinstererschool, Chr. Nat. School I en II, de openbare school, Kamp Overberg en de wandel- sportver. „VSW". De junioren starten 's avonds om 6 uur en de senioren om 7 uur van de J. G. Sandbrinkstraat Het hoogtepunt en het sluitstuk van deze vierdaagse in Veenendaal is altijd weer de massale intocht van alle deel nemers zaterdagmiddag 9 juni. Om on geveer half zes komt de stoet van honderden deelnemers de gemeente binnen voor het maken van een ere- mars. Zonder twijfel zal hiervoor ook ditmaal weer veel publieke belangstel ling bestaan. De routes van de verschillende mar sen zijn deze keer gewijzigd en wel als volgt: De routes van de volgende week te houden avondvierdaagse zijn als volgt: Woensdag 6 juni Junioren: Kerkewijk, Industrielaan, Wa- geningselaan, Noordelijke Meentsteeg, Cuneraweg, Brinkersteeg, Parallelweg, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat. Senioren: Kerkewijk, Parallelweg, Brin kersteeg, Cuneraweg, Snijderssteeg, Mid delbuurtweg, Zuidelijke Meentsteeg, Wa- geningselaan, Industrielaan, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat. Donderdag 7 juni Junioren: Kerkewijk, Rembrandtlaan, Jacob van Ruysdaelstraat, Jan Steenlaan, Dr. Colijnstraat, Dijkstraat, Slaperdijk, Munnikenweg, Vendelseweg, Holleweg, Euurtlaan, Prins Bernhardiaan, Zwaai- plein, Hoogstraat, Hoofdstraat, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat. Senioren: Kerkewijk, Rembrandtlaan, Jacob van Ruijsdaelstraat, Jan Steenlaan, Geerseweg, Dr. Colijnstraat, Dr. De Vis serstraat, Van der Duyn van Maasdam- siraat, Bergweg, Beukenlaan, Pratten- burg, Oude Graafse grindweg, Dwarsweg, Slaperdijk, Munnikenweg, Gortstraat, Zandstraat, Beatrixstraat, Achterkerkstr., Markt, Kerkewijk, Sandbrinkstraat. Vrydag 8 juni Junioren: Kerkewijk, Markt, Achter kerkstraat, Kostverloren, Zandstraat, Panhuis, bij Armenblok pad door weiland volgen, Haspel, Slaperdijk» Munnikenweg, Kooiweg, onder viaduct door, voor de spoorbaan rechtsaf tot Kooiweg, Kooiweg Munnikenweg, Gortstraat, Korte Molen straat, Geerseweg, Kanaalweg, Kerkewijk, J. G. Sandbrinkstraat. Senioren: Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Prins Bernhardiaan, Stations straat, Rijksweg, Hoofdweg (richting Ederveen) Schras, richting Renswoude, weg Amersfoort De Klomp oversteken, Emmikhuizerlaan, Zwarte Brug, Kooiweg, Munnikenweg, Gortstraat, Korte Molen straat, Geerseweg, Kanaalweg, Kerke wijk, J. G. Sandbrinkstraat. Zaterdag 9 juni Junioren: Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Prins Bernhardiaan, Vallei straat, Groeneveldselaan, Brinkersteeg, Cuneraweg tot N. Meentsteeg, Veenen- daalseweg, voorbij Juliana ziekenhuis n. Cuneraweg, La Montagn^ (grote rust), Prov. weg, Bergweg, Van Hogendorpstr., De Sav. Lohmanstraat, r. Patrimonium laan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Tuinstraat, J. G. Sandbrinkstraat. Senioren: Kerkewijk, Spoorlaan, Bos- laan, Middellaan, Spoorwegovergang, Pa rallelweg, Middelbuurtseweg, N. Meent steeg, Cuneraweg, richting Rhenen, Auto weg, Defensieweg, Prov. weg Eist Vee nendaal tot La Montagne (grote rust) Prov. weg, Bergweg, Van Hogendorpstr., De Sav. Lohmanstraat, Patrimoniumlaan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Tuinstraat, J. G. Sandbrinkstraat. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat in ver band met de vacature in hun college, ontstaan door het overlijden van de heer W. van Stempvoort, het spreek uur van de wethouder van financiën, volkshuisvesting en maatschappelijke zorg, dat op de le en 3e donderdag in de maand werd gehouden, tot nadere kennisgeving vervalt. Woensdagmiddag viel de 22-jarige loodgieter Van Doorn van de Nieuwe- weg van een 4 meter hoog dak in de Beatrixstraat, waar hij reparatiewerk verrichtte. Nadat dokter Remme de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer met een hersenschudding en een hoofdwond per ziekenauto naar het JuManazieken- huis overgebracht. De Koninklijke^S^heepjeswolharmo nie is uitgenodigd de interland voetbal wedstrijd -^NederlandSaarland, op woensdag 6 juni a.s. muzikaal te om lijsten. De wedstrijd vangt aan 's avonds om 7 uur en zal ook via de televisie wor den uitgezonden. Deze wedstrijd wordt in het Olympisch Stadion te Amster dam gespeeld. Op zaterdag 23 juni zal de Scheepjes wolharmonie weer aanwezig zijn bij de Valkenheide wandelmarsen te Maarsbergen, terwijl het orkest 30 juni zal deelnemen aan een groot muziek festival te Nijmegen, ter gelegenheid van het 50jarig bestaan van de Nij meegse Postharmonie. dat velen dezer dagen op de Kerke wijk werden aangestoken door „den slappen-lach"? dat waarschijnlijk jongelui het had den geflikt om de daar in de tuinen op gestelde verkiezingsborden te verplaatsen en te verwisselen? dat daardoor blijkbaar overtuigde aanhangers van de ene politieke partij op een gegeven moment ontdekten dat het reclame-plakkaat van een andere partij in hun tuin prijkte....? dat nu, nadat de voormalige pasto rie op de Markt deze week nog eens dienst kon doen als oefen-object voor de BB, met de sloop hiervan wordt begon nen? dat het vrijkomende terrein reeds over enkele weken provisorisch zal wor den bestraat, in afwachting van een al gehele reconstructie van de Markt en omgeving? dat dit terrein een welkome uit breiding van de ruimte betekent, vooral voor de drukke dinsdagmarkt? dat het verder de bedoeling is de kramen wat hoger op de Markt te doen plaatsen i.v.m. de verkeersveiligheid? dat men thans bezig is de spoor- sloot aan de Parallelweg voor een groot deel droog te pompen? dat men het niet aandurft zo ver der te werken aangezien men ter plaatse een zware mijn heeft opgevist? dat men er de laatste dagen verder niets anders dan enkele zgn. kleefladin- gen heeft gevonden? ZIJ WAREN JUIST VLUG! Door een misverstand werd in het verslag in ons vorig nummer van de grote BB-oefening van j.l. maandag avond vermeld dat de Gelderse brand weer wat aan de late kant was. Nader vernemen wij dat het betreffende corps niet later ter plaatse was dan gepland en zich juist heeft onderscheiden door zeer snel, en dat nog wel in z.g. aan jaag verband, water te geven. Wij ho pen dat de Gelderse spuitgasten ons een en ander niet al te kwalijk zullen nemen. ll Maandag 4 juni (Op dr. Slotem. de Bruïnepl.) y 1 7 uur, politiek wagenspel van „De rode rakkers". I Dinsdag 5 juni I (In geb. ,,'t Trefpunt") mr. A. I B. Roosjen en ds. J. G. Mar- U I seille spreken voor de AR- Ir seille spreken jongeren. Vrijdag 8 juni s (Op Vendelseweg) 8 uur, voor- r§ stelling Circus Boltini. I (In geb. „Eltheto") prof. P. S. 1 Gerbrandy en mr. B. W. Bies- I heuvel spreken voor AR kies- vereniging. Zaterdag 9 juni (Op Vendelseweg) 8 uur, voor- stelling van Circus Boltini. I Dinsdag 12 juni I (In geb. „Eltheto") Minister ir. g 1 C. Staf en ds. drs. J. W. v. d. IÉ Linden spreken voor de CHU. 11 I Luxor Theater I Van heden vrijdag tm. zondag I de film „Het meisje van bui- II f ten", van maandag t.m. woens- I| dag „Avontuur in Tanger" en donderdag „Anna! -'1 rTIMi'i'i'i'i'i'i'i Vi''in'"i'n'i'"NfnuinMi!"?!!!!1 lllllllllitllIlli^^F I I Zaterdagmiddag 2 juni a.s. wordt er weer een ballonwedstrijd gehouden voor kinderen, georganiseerd door het comité „Ontspanning voor bejaarden". Vanaf half drie worden de ballonnen verstrekt aan het Clubhuis. Daarna wordt in op tocht gemarcheerd naar de Lekdijk, waar de ballonnen allen tegelijk wörden opge laten. Het kind wiens ballon het verst komt wint de eerste prijs. Zaterdagavond 2 juni wordt een voet balwedstrijd gespeeld op het D.V.S.A.- terrein ten bate van het comité „Ont spanning voor bejaarden". Een elftal, samengesteld uit raadsleden en gemeentepersoneel, waarin meespelen burgemeester W. Martens, de raadsleden H. Blankestijn, Ir. J. Tonge, R. van Mou- rik, G. J. van Barneveld, A. Hasselaar en de heren J. G. Bergesius, A. J. Darink, J. van Doort en W. Reede, zal spelen tegen een elftal uit de brandweer, nl. de heren K. v. d. Berg, L. D. Boelhouder, G. Reede, P. Burgstede, T. Eyffius, A. J. van Lienden, A. van Veenendaal, A. J. Bud ding, B. Wewman, J. van Merkestijn en G. van Merkestijn. Tevens zal het school elftal van de openbare school een wed strijd spelen tegen het schoolelftal van de school met den Bijbel. De gang van zaken is aldus: te 18.30 uur opstelling van de vier elftallen op de Hof, voorafgegaan door „Ons Genoegen" mars door het dorp naar het veld. Aan vang wedstrijd ongeveer 19.15 uur. Eerst spelen de schoolelftallen de eerste helft, onmiddellijk daarop de ouderen de eerste helft, daarna weer de schoolelftallen met de tweede helft en tot slot de tweede helft der ouderen. Na afloop dezer wedstrijden volgt nog een evenement waarover het comité ver zocht het stilzwijgen te bewaren, opdat de verrassing zoveel te groter zij. Het comité verzorgt de ijs- en limona deverkoop op het terrein. Zo zal dan op 27 juni a.s. de tocht voor de bejaarden weer gereden worden. Dit maal gaat de reis naar Arnhem (open luchtmuseum) en Nijmegen met de schit terende omgeving. Onze bejaarde inwo ners die deze tocht willen medemaken kunnen zich hiertoe opgeven aan de co mité-leden of ten gemeentehuize. Ieder een die dit jaar de 65-jarige leeftijd zal bereiken of heeft overschreden is welkom (bij een echtpaar behoeft slechts 1 deze leeftijd bereikt te hebben). Opgaven wor den gaarne ingewacht voor 13 juni a.s. Om organisatorische redenen kunnen op gaven na die datum niet meer worden aangenomen. Ook vanaf deze plaats wordt een beroep gedaan op de autobezitters te Amerongen, om aan deze dag hun mede werking te willen verlenen. BIJZONDERE STIJL De vruchtbare Franse auteur Prosper Merrimée wist de stijl van Italianen, Grieken enz. met de grootste volmaakt heid in zijn Franse werken weer te ge ven. In sommige gevallen deed hij zijn romans als vertalingen van Italiaanse auteurs verschijnen. 3180 Boon L., leraar Engels M.O., Aca cialaan 27; 2690 Brink R. v. d., Levensmidd. bedr., v. d. Polstr. 14, na 18 uur 2437; 3114 Dellen, mr. L. H. van, bedrijfsarts, Rembrandtlaan 17; 3022 Diepeveen E. C., Manufacturier, Lindenlaan 30; 2320 Dijk, Z. C. van, Stationssingel 32; 3123 Eijkelenboom, mej. J. C., Linden- laan 6; 2580 Folmer, A. H., Transp. ond., Zand en grindhandel, Dijkstraat 98; 2390 Helm, F. J. v. d. drog. „De Helm" drog. apoth.ass., dr. Slot. de Bruïne- plein 25; 2635 Jansen, drs. M. T., Acacialaan 29; 3150 Karsten, P., Stationssingel 36; 2160 Koning J. de, Lindenlaan 12, b.g.g. nr. 3078; 2880 Mandersloot G., Nieuweweg 269; 2871 Moes, D. de, aann. v. timmer- en ouderh.werk, dr. Colijnstr. 38; 2077 Os, H. G. A. van, Stationssingel 42; 2550 Piso J., Lindenlaan 10; 2468 R.K. school, Nieuweweg 245, 2780 Rouw, H., Middellaan 42; 2650 Rutten, J. F. A., Rembrandtlaan 23; 2680 Rijnders» D. H., Dr. Slot. de Bruïne- straat 1; 2670 Tanis, K., v. d. Pollstraat 17; 3159 Wakeren, P .J. van, Bakkerijleraar, vaktechnisch adviseur, Lindenl. 22. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven btf sigarenmagazijn „Esbra" te Rhenen, werd alweer niet gevonden. Intus sen wordt de waarde steeds hoger en deze is nu gestegen tot vijfen dertig gulden! Het nummer van de nieuwe VALLEI-riks, welke één dezer dagen weer in het versprei dingsgebied van ons blad zal wor den uitgegeven is: Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood- gedrukt nummer, dus weer een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer AV 072689. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald! A.s. zondag wordt het zwembad bij het Ingense veer, weer voor het publiek opengesteld. Inmiddels zijn de bekende gele kleedhokjes al weer op hun plaats gezet. Bij het laatste hoge water heeft zich ter plaatse veel zand opgehoopt, zo dat het begin al veel beter is dan ver leden jaar, toen men wel eens last had van de klei. Als badmeester is aangesteld de heer Willemsen uit IJmuiden, oud KNIL-officier. OPENING WONINGINRICHTING „WIJKNIET" Gisteren heeft de heer C. J. Wijkniet tegenover de veerweg een ynnkel ge opend op het gebied van woninginrich ting. Naast verkoop van meubelen enz. is ook een stoffeerderij aan deze zaak verbonden. Voor Eist betekent dit een aanwinst op zichzelf, aangezien men nu in eigen dorp terecht kan. Binnenkort zullen in Eist nog twee nieuwe zaken openen. Zodra de 1ste juni is aangebroken voelt men iets vreemds in de lucht. Voor dag en dauw ziet men zwaar bepakte mannen er op uit trekken en met een schok realiseert ge u dat het visseizoen is begonnen. Dan worden de snoeren weer uitgeworpen, dan drijven de dobbers weer op het spiegelend watervlak; duizenden hervinden rust en spanning in het fascinerend tijdverdrijf. De Anti-Revolutionnaire Jongeren Studieclubs (Arjos) zijn voornemens dit jaar een eigen verkiezingsactie te gaan voeren, die speciaal gericht zal zijn op de jeugd. Deze actie past uiter aard in het geheel van de activiteit van de A.R.P. Ook in de provincie Utrecht zal deze actie met kracht ter hand worden genomen. In verband hiermede belegt de Arjos te Veenendaal een jeugdappèl in ,,'t Trefpunt" op dinsdagavond 5 juni a.s. aanvang 8 uur. Mr. A. B. Roosjen van Amsterdam en ds. Marseille van Groningen zullen hier een korte krachtige speech houden. Verder wordt medewerking verleend door Johan van der Does, organisator van de steravonden der N.C.R.V. Voor de muzikale omlijsting zorgt de „Boe- renkapel" te De Bilt. GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat 106 Veenendaal. Telefoon 2576 De Veenendaalse Athletiekvereniging gaat zaterdag naar Bussum, om daar deel te nemen aan de atletiekwed strijden. V.A.V. neemt deel met zeven athleten en wel S. Drost op de 1500 meter en op de 100 meter komen uit A. Harteman en H. v. Engelenburg. De opkomende junioren-athleet T. Brug- geman verschijnt op de 80 meter en ook C. Wely loopt de 80 meter. De uit vorm geweest zijnde C. Diepeveen start op de 600 meter en D. Bovenschen verschijnt op het nummer kogelstoten. CARILLONACTIE IN RHENEN GOED GESTART De actie, georganiseerd door de stich ting Carillonfonds Cuneratoren Rhenen, is prima gestart. Na Pinksteren is tot op 31 mei door diverse ingezetenen een spaarkaart geaccepteerd. Blijkens de ont vangen gegevens van de penningmeester van de stichting ziet de stand er als volgt uit: Stand per 24 mei 1956 25, Gespaard door Rhenenaren 164,75 Verdubbeld door gem.bestuur 164,75 Stand per 31 mei 1956 354,50 KONIJN Een onderwijzer in een Zuidduits dorp ontdekte dat zijn konijnenhok was leeg gestolen. De volgende maandag gaf hij op school als opstel de beschrijving van wat elke leerling de zondag te voren had gegeten. Twee leerlingen leverden daarop een beschrijving van een heer lijke konijnenmaaltijd. Met behulp van de politie viel daarop de dief spoedig door de mand. „CRESCENDO" BRACHT HOOFD DER SCHOOL SERENADE De Elsterse muziekvereniging „Crescen do" heeft woensdagavond de heer G. Hulzebos een serenade gebracht ter ge legenheid van het feit dat hij sinds 12Vt jaar als hoofd aan de o.l. school was ver bonden. Na enkele muzieknummers maakten vele bestuursleden van diverse verenigingen van de gelegenheid gebruik de jubilaris geluk te wensen. Aan het einde hield de heer Hulzebos een korte toespraak tot de vele aanwezigen en hij dankte de bevolking van Eist voor de hulde en de mooie cadeaux, die hij had ontvangen. Ds. E. E. DE LOOZE Wij willen er onze lezers nog even op attent maken, dat ds. E. E. de Looze, eerder predikant te Renswoude, in de avonddienst van a.s. zondag in de Ned. Herv. Kerk hoopt voor te gaan. Dit is dan de eerste keer, dat ds. de Looze in Renswoude spreekt, na de viering van zijn 25-jarig ambtsjubileum, hetwelk hij voor enkele weken herdacht. WACHTHUISJES GEPLAATST Dezer dagen zijn in de Dorpsstraat twee wachthuisjes geplaatst bij de bushalte voor de richtingen Amersfoort en Arn hem. De wachthuisjes moeten nog van de nodige verf worden voorzien, terwijl ook de bushalten enkele tientallen meters zullen worden verplaatst. Een en ander betekent voor de wachtende busreizigers weer een grote verbetering. RENSWOUDE VERLOOR MET 3—0 Het eerste elftal van de v.v. „Rens woude" moest in Voorthuizen de vorig jaar veroverde Posthoorn verdedigen te gen „Veense Boys". Renswoude kwam met een verzwakt elftal uit en was niet in staat winst te boeken. Met 30 werd kansloos verloren, zodat de posthoorn dit jaar niet meer zal prijken in de prijzen- kast van de Renswoudse tricolores. 5 oktober 1894, 's morgens 9 uur. De kapitein bij de Generale Staf Alfred Dreyfus vervoegt zich op het hoofdkwartier in de Rue St. Dominique. Hy is in burger, volgens opdracht. Een collega, kapitein Picquart geleidt hem naar een kamer, waar enkele stafofficieren by- een zyn. Eén hunner, de mar kies Du Paty de Clam, ver zoekt Dreyfus een kort dic taat op te nemen. Hij kan zelf niet schrijven, hij heeft zyn vinger geblesseerd. Dreyfus, hoewel verwonderd heeft men bij de Staf geen schry- vers by de vleet? gaat zit ten en wacht. Du Paty de Clam dicteert enkele zinnen, betrekking hebbend op het misdrijf van hoogverraad. „Wat scheelt u? U siddert!" roept Du Paty de Clam plot seling uit, met theatraal ge baar beschuldigend de vinger op Dreyfus richtend. „Ja, 't is koud", antwoordt Dreyfus, nog meer verwon derd. „Kapitein Dreyfus, in naam der wet, u bent mijn gevan gene. U wordt beschuldigd van hoogverraad." De adel lijke stafofficier speelt zyn rol met waardigheid; het is het hoogtepunt van zyn carrière. Achter een gordijn wacht een andere collega, wiens naam door heel de wereld bekend zal worden om het aandeel, dat hij in de Dreyfuszaak heeft. Hij, Majoor Henry van de Inlichtingendienst, hoort Dreyfus verwilderd uitroepen: „Schiet me dan een kogel door m'n kop". Maar Du Paty de Clam blijft in zijn rol en zegt met waardigheid: „Het is niet aan ons, u te doden". Een ogenblik aarzelt de beschuldigde, zijn hand kruipt naar de revolver, die bij hem is neergelegd, dan trekt hij ze met een beslist gebaar terug. „Neen. Ik wil leven, myn onschuld bewyzen". Nu stapt Majoor Henry van achter z'n gordijn, neemt Dreyfus officieel gevangen. Korte tijd later bevindt zich de ongelukkige stafofficier in de militaire gevangenis van Cherche-Midi. Dat was de ouverture. Richard W. Ro wan beschrijft ze in zijn lezenswaardig werk „The story of Secret Service". Wei nig vermoedden zij, die de rollen speel den in dit drama, dat heel de wereld straks toeschouwer zou worden. Want alles was keurig voorbereid. Men had de bewijzen in handen, dat er een verrader bij de Staf school die staats geheimen aan de Duitse militaire attaché verkwanselde. Wie was die verrader? Majoor Henry, de man van de Inlichtin gendienst, had het kunnen zeggen: hij had het briefpapier herkend van zijn collega Esterhazy, een soldaat van for tuin', omtrent niemand iets wist, afkom stig uit het Vreemdelingenlegioen, die vergaarbak van obscure elementen, en dank zij de schaarste aan officieren na de Frans-Duitse oorlog bij het staande leger en zelfs bij de Inlichtingendienst aange steld. Het rechtsgeding tegen Kapitein Drey fus werd gevoerd op een wijze met alle rechtsbegrippen volkomen in strijd. Maar alles moest geheim gehouden worden: staatsbelang. Daarom had eigenlijk nie- Woensdagavond j.l. waren de afdelin gen Renswoude. Scherpenzeel en Wou denberg der CHU in een vergadering in café „Marktzicht" te Scherpenzeel bijeen in het kader van de komende verkiezin gen Mr. Mertens ging ver terug in de ge schiedenis. Van 18911894 heerste in Ne derland het kabinet Van Tienhoven-Tak en Poortvliet. Het was toen een uitge sproken linkse tijd. Van 18911894 komen er echter verschillende scheuringen en als in 1894 Kuiper en De Savornin Loh- man het ook nog eens oneens worden, dan wordt een begin gevormd van de CHU. De conservatieven hadden in Ne derland als politieke partij voorgoed af gedaan, het einde van de liberale macht was een feit. Wanneer nu de PvdA de CHU gaat ver wijten, dat wij een conservatieve partij zijn, dan kan ik me niet indenken dat daarmee conservatief wordt bedoeld in de AMERIKAAN. „De Ame- uit Yemen en Irak 120.000 woon bed te slapen en en hebben allen grafelyk rikanen zyn ongedurig, men gulden afhandig weten te prompt was de volgende j*bloed in de aderen, kan hen moeilyk vriendelijk maken als „voorschot" op morgen zijn kist verdwenen. DUUR THUIS. De schry- noch goedig noemen en zij de schatten van Salomo, wiriri rnirn ver Noël Coward roman- miskennen de traditie en de waarvan hij de bergplaats a schrijverj toneelspeler, regis- cultuur", zegt Mgr. Fulton beweerde te weten en die hy BLonne TFrankriik^ wordt seur, cabaretier, enz. ver- Sheen, bisschop te New hun in handen zou spelen. Bayonne (Frankrijk) woidt York. Monseigneur Sheen is De rabbi is nu gearresteerd, er vanbeschuldigd gapens directeur van het instituut beschuldigd van bedrog en te bebbe" ffeleverd aan he voor de propaganda van het van bedreiging met een re- opstandelingenleger in Tu- geloof en voor vele Ameri- volver en met straffen van nesie. Ze verklaart echter kanen een goede bekende het hemels vuur dat op zijn ^an nietf te weten en daagt van het televisiedoek, waar- slachtoffers zou neerdalen autoriteiten uit ook maar op hy wekelijks een uitzen- als zij hem niet ter wille ding van een half uur ver- waren. zorgt. Onder de bekeerlin- gen die hij maakte zyn Hen- tonen dat het merk van haar fabriek draagt. „Wij heb- SIMPLONRAT. De Sim- ben", zo zei een der directie- rv Ford n de filmstê'/vir- plontunnel bestaat vijftig leden, „slechts eenmaal wa- gln^ Mayó en de directeur jaar. Er was destijds ander- pens naar Saoedie-Arabië van het communistische *alf miljoen kilo dynamiet gestuurd en dat waren 150 blad Daily Worker. EXAMEN. Nu de tijd van de examens weer aanbreekt oppert de directeur van een Paryse academie het denk beeld om in de toekomst alle schriftelijke en mondelinge examens te laten vervallen en ze te vervangen door een aantal tests, waarvan een machine de resultaten auto matisch registreert. MOOIE WOORDEN. „De voor nodig, terwijl 2000 ar- kinderpistolen, bestemd voor beiders er vijf miljoen werk- de harem van de koning." dagen aan besteedden. De kïkvorsman Sinds 't eerste zes maanden vorder- KIKVORSMAN. Sinds koude oorlog lykt op een ka- centimeter ner verdwijnen van de Engelse daver waaromheen familie- onderhoudskosten kikvorsman Crabb worden leden en vrienden staan nmHot mttpn er elke dag m Engeland 500 te huilen in de hoop op J*11^f °™ïmen\?n de exemplaren van het boek een wederopstanding", heeft rommel zojJLn die door de »De kikvorsmannen" ver- Chroestchef verklaard tg- -T j ,vnr kocht. Oorzaak: het avon- dens het bezoek van de tremeD WOF" tuur van Crabb en de tra minister-president k gische consekwenties ervan Franse DOODKIST KWIJT. De worden erin voorspeld. VOORVADER. Volgens Mollet aan Moscou. „Frank rijk en het Westen staan J per^begraven'^heeft MoUet ongewoon geval van wiskundige rekenaars heeft Bi"e doen van het minder dan twee miljoen KSLSn'tJ verdwijnen van de doodkist voorouders. Als men aan- Chroestchef eraan toe. w&arin hy placht te slapen, neemt dat Nederland in de SCHATTEN VAN SALO- Voor één nacht, zo vertelde 14de eeuw twee miljoen in- MO. Een Palestijnse rabbi hij, had hij er de voorkeur woners telde, dan stammen heeft goedgelovige Joden aan gegeven om in een ge- we dus allen af van Floris V dient in Amerika handen vol geld. Voor vijf maal optre den voor de televisie tou cheert hy bijvoorbeeld meer dan anderhalf miljoen gul den. Al dat geld levert hem slechts één moeilijkheid op, die er echter de oorzaak van is dat hij voorlopig niet naar zyn geboorteland kan rei zen. Want de Engelse fiscus eist 97 procent van al zijn inkomsten op, zodat elke voet aan Engelse wal aan Coward een vermogen zou kosten. „En", zegt hij, „ik ben nu 56 jaar en moet aan m'n oude dag gaan denken." En dus laat hij Engeland, als hy van Amerika naar Euro pa oversteekt links liggen. Hy hoopt nu alleen, dat het Londense gezelschap dat op 't ogenblik veel succes met zijn nieuwste toneelstuk oogst, naar Parijs zal ko men opdat hy zyn eigen stuk ook zelf in de Londense ver sie zal kunnen zien. 9 CIJFERS. De Amerika nen dronken in 1955 zes mil joen liter wodka. Blijkbaar zijn ze dus toch minder anti Russisch dan we dachten. De jonge Franse schrijfster Frangoise Sagan, wier roman „Un certain sourire" veel succes oogstte, heeft voor de filmrechten van dit boek 400.000 gulden gevraagd plus 20 procent van de winst. Mejuffrouw Simone Walt is de snelste typiste van Frank rijk. Zij maakte 31.000 aan slagen per uur. Voor deze prestatie kreeg ze van presi dent Coty een Sèvre-vaas. zin van 1890. Nee, dan bedoelen zij ermee dat wij behoudend zijn, aldus spreker. In zekere zin zijn wij inderdaad conservatief maar dan in de goede zin des woords. Elk volk staat voor een religieus probleem. Het christelijk geloof moet een norm worden waaraan we alles afmeten. Re ligie is iets voor ons hele leven, ook in de maatschappij. Wij christelijk histo- rischen voelen ons verplicht aan een an der voor te houden: spiegel u aan de Bijbel. Wij zijn niet conservatief in de slechte zin des woords, maar wij willen alleen ons christelijk beginsel behouden. Mr. Mertens verklaarde vervolgens: Wij, christelijk historischen, zijn ook progres sief. Maar we zijn geen socialisten. De beschuldiging, dat een confessionele par tij conservatief en reactionnair zou zijn, (Zie verder pagina 2.) BEROEP AANGENOMEN Enkele weken geleden werd door de kerke raad van de Ned. Herv. Kerk in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. W. Hop naar Nieuwe Tonge, een be roep uitgebracht op ds. L. van de Peut van Eist (Utr.). Naar wij vernemen heeft ds. Van de Peut dit beroep naar Rens- woüde aangenomen, zodat in de ontstane vacature weer spoedig zal zijn voorzien. Dit was het eerste beroep, dat de Kerke- raad had uitgebracht. TIJDELIJKE PENNINGMEESTER Het bestuur van de t.t.v. „PIT" heeft besloten de heer B. Vink tijdelijk als pen ningmeester van de vereniging te be- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbebeer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 noemen. De heer Vink bezit ook de func tie van secretaris. Tot op heden werd het -penningmeesterschap waargenomen door de heer H. van Beek. Deze moest echter wegens dienstplicht bedanken. Binnen kort zal nader worden beslist op een buitengewone ledenvergadering. GEEN PRIJZEN Het eerste en tweede team van de bil jartvereniging „Renswoude" namen in Ede deel aan nederlaag wedstrijden, ge organiseerd door de biljartvereniging „Centraal". Het eerste team kon het niet tot winstpunten brengen. Het tweede team behaalde in totaal elf winstpunten, echter net niet genoeg om in de prijzen te vallen. De prestaties van de spelers van Renswoude 2 waren in deze wed strijd bijzonder goed. hetgeen hoop voor de toekomst- geeft. Vooral de jeugdige speler Van Voorthuizen speelde met een gemiddelde van ruim drie zeer goed. Over het algemeen waren de tegenstanders echter te sterk. De organisatie was bij de heer M. Vink in goede handen. mand er enige notie van, hoe ernstig hier het recht werd verkracht. Du Paty de Clam, de deftige staf-offi cier met z'n voorliefde voor theatrale ef fecten, kwam met allerlei „psychologi sche" bewijzen, o.a. dat Dreyfus wel hardnekkig ontkende maar dat zijn woor den „niet de klank der overtuiging had den"; dat er in Dreyfus' huis geen be zwarend materiaal was gevonden „omdat hij alles van tevoren had doen verdwij nen". Maar hoe het zij, Dreyfus ontging zijn lot niet. Hij werd op smadelijke wijze gedegradeerd, moest de „schurkénmars" maken rond het carré der opgestelde troepen en toeschouwers, welke laatsten naai k«a spuvvdtn en hem arat scheld woorden overlaadden. En temidden van het helse kabaal, tus sen het geroffel der trommen door, klonk zijn vertwijfelde roep „Ik ben onschul digik ben onschuldig". HET RECHT STRUIKELT OP DE STRATEN Dreyfus zat „hoog en droog" op het Duivelseiland. Men had er de moeite voor genomen, de strafwet te wijzigen, om hem was geweest van Dreyfus' arrestatie, George Picquart, opgeklommen tot de rang van overste, was chef van de In lichtingendienst geworden. Op een goede dag lag op zijn lessenaar een briefje, ge richt aan de Duitse Militaire attaché en kennelijk afkomstig van een stafofficier. Picquart sprak er over met zijn chef. Was een Dreyfus bij de staf nog niet genoeg geweest? Hij wilde de zaak serieus onder zie verder pagina 2.) EDE. Er bestaat in de gemeente Ede een verordening op de hondenbelasting dat elk gezinshoofd ieder jaar moet op geven of hij al of niet „houder" is van een hond. De daarvoor vastgestelde for mulieren worden elk jaar huis aan huis bezorgd. Een ingezetene van Ede, die waarschijn lijk al tot vervelens toe elk jaar maar weer de vraag of hij houder was van een hond met een krachtig „neen" had be antwoord, achtte ditmaal de tijd gekomen om de belastingambtenaren maar eens voor goed duidelijk te maken, dat men hem nooit meer een aanslagbiljet voor de hondenbelasting hoeft te sturen. Hij klom in zijn penhouder en schreef op het formulier: „Ik moet geen hond Straten vuil en vol met Terwijl je lekker ligt te maffen Loopt zo'n snertbeest maar te blaffen. Wanneer je lekker zit te bikken Zit 't beest te krabben en te likken. Als je gezellig zit te praten Moet je opstaan om hem uit te laten. De buren komen je verwijten Dat 't beest de kind'ren loopt te bijten. Neen, neen, neen! ik moet geen hond Ik leef liever prettig en gezond." LUNTEREN. De Ambonezen uit het woonoord „De Biezen" tussen Barneveld en Lunteren, die in staking gingen uit protest tegen de nieuwe verzorgingsrege ling, zijn weliswaar weer naar hun werk gegaan, maar dat betekent nog niet, dat zij zich nu zonder meer bij deze regeling hebben neergelegd. Om hun gevoelens tot uitdrukking te brengen hebben de Ambonezen naast de ingang van het kamp drie spandoeken opgehangen. Op het middelste doek staat met grote letters geschilderd: „De winter is koud. Van Thiels hart is kouder!! Brrr." Het linker doek vermeldt in vlam mende letters: „Freedom for all Nations??? Christelijk Nederland kom tot inkeer." Het derde en grootste doek geeft wel het meest treffend hun gevoelens weer met deze woorden: „360 jaar trouw; de vlag steeds in top En tot dank veroordeelt Van Thiel ons tot de strop!" FA. S. BOS Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1