Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ontploffing van 10.000 volts- kabel op de Kerke wijk Bedrijfs-spionnage neemt ongekende vormen aan MULDER »Levensstrijd« Veel minder slachtoffers van onweer dan vroeger Nieuw» uit de Omgeving AGENDA ELST RHENEN ACHTERBERG 30e jaargang WOENSDAG 6 JUNI 1956 No. 44 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Arbeider als door wonder aan dood ontsnapt Bij opruimen resten van Duitse tankversperring Kat zat vast in stroomdraden v - Professor Gerbrandy in Veenendaal Hoe Veenendaal spaarde Reizend sportstadion Streekgymnastiekwedstrijden De telefoonstoring Ons nieuwe FEUILLETON U betaalt toch niet graag teveel NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK Binnenshuis schuilen is het veiligst Baby-olifant uit Pakistan laat op zich wachten In de auto veilig ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisterochtend omstreeks 10 uur ging in een groot stuk van Veenendaal een ogenblik het licht uit als gevolg van het stuk springen van een hoogspan ningskabel van 10.000 volt op de Ker- kewijk. Zoals men zich zal herinneren bouw de het Duitse leger eertijds ter hoogte van „De Tol" een zware tankversper ring. Bij de thans in uitvoering zijnde reconstructie van de Kerkewijk is de betonnen voet van deze versperring weer bloot gekomen, nu alvorens men hier het nieuwe wegdek gaat leggen moet deze eerst verwijderd worden. Arbeiders van het aannemersbedrijf Gebr. Bruil waren met trilboren bezig het beton in stukken te breken toen de boor, gehanteerd door D. uit de Middelbuurt, daarbij door een van de twee hoogspanningskabels van 10.000 volt welke hier liggen, heen ging. O.m. voor de ogen van burgemeester Bakker en een van de heren Bruil, die bij dit werk stonden te kijken, schoot een geweldige steekvlam van wel 15 meter hoog en ook een hoeveelheid modder en puin de lucht in. De om standers zochten eerst een goed heen komen met de gedachte aan het tot ontploffing komen van achtergebleven springstoffen. Toen men bekomen van de schrik ontdekte dat het hier een kortsluiting in een hoogspanningskabel betrof, kon men slechts versteld staan over het feit dat de man die de boor had be- Gisterochtend vroeg ontdekte men in de elektrische bovenleiding op de Groeneveldselaan een kat die, getrof fen door de stroom, geen kans meer zag naar beneden te komen. Waarschijnlijk is het dier bij zijn pogingen een vogeltje te verschalken in een paal geklommen en zo bij de stroomdraden terecht gekomen. Met grote voorzichtigheid werd het dier dat, hoewel het lelijk was toege takeld, nog steeds leefde, uit zijn nete lige positie bevrijd. TEGEN BOOM GEREDEN Maandagmorgen is op de Klomperweg te Lunteren een bestelauto, bestuurd door W. de G. uit Veenendaal, in volle vaart tegen een boom gereden. De auto moest uitwijken voor een tegenligger en kwam daarbij met de rechterwielen in de lager gelegen wegberm terecht. Toen de be stuurder daarna zijn wagen weer op de rijweg wilde brengen slipte hij tegen de rand van het wegdek. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, reed dwars de weg over en kwam aan de overzijde tegen een boom tot stilstand. Twee kin deren, die naast de bestuurder zate», werden uit de auto geslingerd, doch lie pen slechts lichte verwondingen op. De auto werd aan de voorzijde zeer zwaar beschadigd. Op de plaats waar het ongeluk gebeur de verkeert de Klomperweg in een le vensgevaarlijke toestand. NOG EEN RODE-KRUISCOLLECTE TOT BESLUIT De jaarlijkse inzameling van het Rode Kruis is in volle gang. Reeds geven de thermometers een belangrijk voorlopig resultaat aan, doch het cijfer van het vo rig jaar is nog niet bereikt. De verwachtingen zijn intussen hoog gespannen. Ten besluite van de actie wordt zaterdag 9 juni wederom een straatcollecte gehouden. Deze zal door de medewerking van de Harmonie van de Koninklijke Scheepjes- wolfabrieken extra onder de aandacht van het publiek worden gebracht. Moge de inzamelingsactie met een ge slaagde collecte worden besloten, opdat het Nederl. Rode Kruis de vele taken, o.a. bloedplasmadienst, boottochten, lec- tuurdepot en hoornvliestransplantatie, on verkort kunnen voortzetten. [Vrijdag 8 juni 1 (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, I prof. P. S. Gerbrandy en mr. I B. W. Biesheuvel spreken voor i A.R. kiesvereniging. I (Op Vendelseweg) 8 uur. voor- stelling circus Boltini. [Zaterdag 9 juni (Op Vendelseweg) 8 uur. voor- stelling circus Boltini. 1= Te ongev. 5.30 uur, feestelijke 1= intocht van honderden deel- nemers Veenendaalse avond- |1 vierdaagse. [Maandag 11 juni (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, sportfilmavond voor deel- nemers van Jeugdvacantievoet- h balcompetitie, georganiseerd door de Politie Sportvereniging. §5 Dinsdag 12 juni (In geb. „Eltheto") Minister ir. li C. Staf en ds. drs. J. W. van de §1 Linde spreken voor de C.H.U. =1 Woensdag 13 juni Algemene verkiezing voor le- den der Staten-Generaal. Zaterdag 16 juni (Terrein „De Salamander") 's middags, streekgymnastiek- wedstrijden voor adspiranten. Luxor Theater lf Heden woensdag de film „Avon-If tuur in Tanger" en morgen don-ii derdag „Anna". 1111111li diend nog springlevend was. De loeien de vlam was wel langs zijn lichaam geschoten en zijn gezicht bleek lelijk verbrand. Ook zijn kleren waren ge schroeid. Na onder doktersbehandeling te zijn geweest wilde het slachtoffer weer meteen doorwerken. Hij had zelfs geen schokje gevoeld. Deskundigen konden een en ander verklaren en gaven als hun mening dat alle stroom door de in de kabel aanwezige aard- leiding werd afgevoerd. De stroomvoorziening ondervond niet noemenswaardige stagnatie i.v.m. de aanwezigheid van een tweede kabel hier. Wel worden de werkzaamheden enigszins opgehouden aangezien men juist wilde beginnen met het verleggen van een kabel. Vrijdag 8 juni zal voor de Anti-revo lutionaire Partij in het gebouw „El theto" spreken prof. mr. P. S. Ger brandy, lid van de Tweede Kamer en minister van staat. Professor Gerbrandy is algemeen be kend door zijn optreden als minister president te Londen tijdens de oor logsjaren. Tevens heeft hij bekendheid verworven door de door hem uitge oefende scherpe critiek op de wijze waarop de souvereiniteitsoverdracht in Indonesië heeft plaats gevonden. Na professor Gerbrandy zal deze avond het woord voeren Mr. B. W. Biesheuvel, algemeen secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond die voornamelijk het sociaal-economisch beleid zal behandelen. Bij de Nutsspaarbank te Veenendaal werd in de maand mei ingelegd 291.655,27 en terugbetaald 202.385,12. Gedurende de maand mei 1956 werd ten postkantore Veenendaal bij de Rijks postspaarbank ingelegd een bedrag van f 173701,40. Het totaal der terugbetalingen bedroeg f 144405,64. Vrijdag en zaterdag zal het enigst reizende sportstadion op de Vendelse weg voorstellingen geven. Het circus bevat 5000 zitplaatsen ondergebracht in een viermastentent. ONGELUKKIG GEVALLEN Mevr. B. uit de Zandstraat struikel de zondagmiddag tijdens een wande ling nabij de Bergweg, waardoor zij haar rechter pols brak. Eerste hulp werd door dokter Engel verleend, waar na zij naar het Juliana-ziekenhuis voor nadere behandeling werd overgebracht. Later kon zij naar haar eigen woning terugkeren. De gymnastiekvereniging „Sparta" heeft voor zaterdagmiddag 16 juni a.s. streekgymnastiekwedstrijden voor adspi ranten georganiseerd op het terrein van v.v. „Veenendaal" aan de Bergweg. Aan deze streekwedstrijden zullen waarschijnlijk deelnemen de verenigin gen van het rayon d3 Gelderse Vallei der Stichtse Turnkring uit Eist, Achterberg, Amerongen en Scherpenzeel. Verleden week was de telefoon in Eist in de war. Wanneer men de haak afnam, kreeg men verbinding met een ieder die hetzelfde deed in het net Eist. En er was veel telefoonverkeer op dat moment, al len praatten door elkaar. Ja er werden vele „kosteloze" woorden gewisseld. Dan neemt ook een meisje, met een mooie melodieuze stem, deel aan de con versatie. Een jongeman „hoort" een kans, knoopt met haar een gesprek aan en al dra worden er over en weer lieflijke woordjes gewisseld, en velen in Eist luis teren mee. Ze zijn juist aan een afspraak je toe, wanneer er een stem tussen komt en zegt „Man ze is een mispunt!!" De verliefde jongeling hakt hierop veront waardigd in. Dan komt de stem weer „Suffert, ik wou je waarschuwen, ik ken ze, zie jeze is mijn zuster. ZIEKENZORG GAF FILMAVOND Verleden week vrijdag was het de laatste lesavond van de kleutercursus van de vereniging Ziekenzorg te Eist. Deze keer werd er een kleuterfilm ver toond, welke de lessen van de docente zuster Brouwer wel zeer goed in beeld bracht. Ook was aanwezig het bestuurs lid dokter S. M. van Ommeren. Deze sprak nog over de noodzaak van het Groene Kruis en over de tegenwoordige taken van de vereniging.. Deze zijn nu hoofdzakelijk geworden naast het ver zachten van het lijden, van de zieke, het voorkomen van ziekte door voorlichting op het gebied van de gezondheidszorg. Zuster Brouwer sprak nog een dank woord tot de heer Hulzebos voor het draaien van de film. Namens de cursisten dankte' mevrouw Verweerd, zuster Brou wer voor de prettige manier waarop zij de cursus gegeven heeft. SCHOOLKINDEREN MAAKTEN EXCURSIE Onder leiding van de onderwijzer, de heer D. Pezarro, hebben ongeveer 60 leer lingen van de o.l. school een excursie naar de Leersumse plassen gemaakt, 's Morgens werd al vroeg per fiets bij de school gestart. Enkele uren hebben zij bij deze mooie plassen met hun broedende meeuwen vertoefd. Het verdient zeker navolging, de jeugd op deze wijze in con tact te brengen met de natuur. Wij prijzen ons bijzonder gelukkig er in geslaagd te zijn de publicatie rechten voor ons blad te hebben verkregen van een van de meest bekende werken van Ernst Zahn, n.l.: In ons blad van vandaag wordt dan ook de eerste aflevering opgenomen van een feuilletonroman welke van het begin tot het einde boeit en de lezer verplaatst in de levens van de meest besproken figuren van een kleine dorpsgemeenschap. Levens welke zich kenmerken door grote innerlijke en ook naar buiten tre dende conflicten en strijd met ele menten als liefde, eer en macht als inzet. Kan men interessanter gegeven bedenken dan het werkelijke leven zelf? Waar Zahn er zo uitstekend in geslaaad is de hoofdfiguren en ook de gemeenschap waarin zij leven diep menselijk en met respect te behandelen, zijn wij ervan over tuigd dat onze lezers steeds weer in warm medeleven en in spanning naar iedere nieuwe aflevering van deze, ook als feuilleton uitstekend te lezen roman, zullen uitzien. ZOMERFEEST VOOR RHENENSE KINDEREN Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van het NVV wordt op zaterdag 14 juli een zomerkinderfeest gegeven door de Rhenense Bestuurders Bond in samenwerking met de Vrouwenbond. Om twee uur 's middags wordt om te begin nen een optocht gehouden, waarin door de kinderen vele gekleurde luchtballons zullen worden meegevoerd. De stoet wordt geformeerd op het Vreewijkplein. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn vindt het feest plaats op de speeltuin „Sport en Spel", bij slecht weer wordt het „Eigen Gebouw" betrokken. POSTSPAARBANK RHENEN Aan het postkantoor Rhenen en het daaronder behorende ressort werd ge durende de maand mei 1956 ingelegd f58.008,75 en terugbetaald f38.342,98. EERSTE DAG VAN HET VISSEIZOEN Aan het Noordhollands kanaal bij Ilpendam legden de ouden van dagen uit het Verzorgingshuis in de Roeter- straat uit Amsterdam hun hengels in. De vangst was het eerste uur maar zeer schraal. (Speciale correspondentie) General Motors heeft een nieuw, technisch laboratorium in gebruik ge nomen, dat meer dan 60 miljoen gul den heeft gekost. Bijna de helft van dit bedrag werd besteed aan allerlei beveiligingsinstallaties tegen indu striële spionnen. Bij het minste geluid van vliegtuigen sluiten zich de luiken voor de ramen automatisch en via luidsprekers wordt het personeel ge waarschuwd onderdelen van proto typen, tekeningen enz. onmiddellijk te bedekken. Men heeft hiervoor goede redenen, want de fabrieksspionnage heeft ongekende vormen aangenomen. Geheimen zijn vrijwel onmogelijkhe den geworden, hetgeen ten dele te wij ten is, aldus schrijft „Fortune", aan de uiterst scherpe concurrentie. De proto typen van de nieuwste wagens zijn al tijd al lang bij de concurrentie bekend voor ze aan de band worden vervaar digd en toch dacht de directie van Ge neral Motors, dat niemand erin kon slagen ongemerkt foto's te nemen. Bij toeval kwam men in contact met een jong, actief politieman, die de vraag stelde: „Betaalt u me tiendui zend dollar als ik u binnen vier weken foto's toon van uw nieuwste proto typen? Op deze wijze hebt u het be wijs, dat de beveiligingsinstallaties on voldoende zijn „Aangenomen", zei de grote direc teur. Het was mei 1954. Tien dagen later kwam de jongeman aandragen met keurige foto's van de General Motors produkten, die bestemd waren om in 1956 op de markt te ko men. Hij kreeg direct zijn chèque van 10.000 dollar plus een vaste aanstel ling als chef van de beveiligingsdienst. PRIMA BOTERHAM VOOR DUIZENDEN Niet alleen heeft iedere Amerikaanse automobielfabriek honderden mensen in dienst om bij de concurrentie te gaan neuzen, doch eveneens heeft iedere fabriek een honderd man nodig om het „neuzen" tegen te gaan. Op deze wijze verdienen er duizenden han dige knapen, veelal ingenieurs en ad vocaten, een uitstekende boterham. Honderden vroegere spionnen van de F.B.I. hebben na de oorlog een uitste kende baan gevonden in de automo bielnijverheid. Een ex-agent in Detroit maakte dezer dagen bekend, dat zijn inkomen als autospion hem per jaar gemiddeld 2.3 miljoen dollar opleverde. De moderne „informateur" heeft een hele technische uitrusting ter beschik king. Met de speciale gehoorinstallaties kan hij gesprekken afluisteren die op' honderd meter afstand worden gevoerd. Geheime micro's, niet groter dan een luciferdoosje en er even onschuldig uitziende kunnen in de directiekamers worden geplaatst. Het nieuwste is mo menteel het filmen met een telecamera. Op verre afstand filmt men een be stuursvergadering en een specialist kan later het gesproken woord van de lip pen der verfilmden „lezen". Vaak heeft men de kostbare instal laties niet eens nodig. Een leider van het Nash-concern liet zich ongelukki gerwijze ontvallen hoe hoog het nieu we model zou worden. Deze informatie, gekoppeld aan enige andere bijzonder heden was voor de specialisten van de concurrentie net voldoende om pre cies op de hoogte te komen van het nieuwe model. Ook de best bescherm de geheimen lekken uit via de papier mand. Bij Ford en General Motors moet daarom de inhoud onder hoog toezicht driemaal daags worden ver brand. Fraai zijn de middelen lang niet altijd. Zo wilde een fabriek het ge heim kennen van een nieuw, chemisch middel, dat door de concurrentie op de markt werd gebracht. Ze zond één van haar informateurs naar de inge nieurs der concurrentie en kocht daar na voor een enorm bedrag de uit vinder weg. Het zotste is, dat vrijwel iedere firma ook zonder geheime ap paraten, zonder detectives, zonder om koperij op de hoogte kan komen van de tegenpartij, n.l. langs de weten schappelijke weg. Maar de illegale is goedkoper. WERELDKAARTEN VOOR LUCHT- PASSAGIERS Wanneer men uit de gebruikelijke wereldkaarten (volgens projectie naar Mercator) denkbeeldige stroken uit knipt voor het gebruik door luchtpassa- giers, die zeer grote afstanden afleggen en niet in de oost-west-richting of enigs zins in deze richtingen vliegen, dan zou den ze op bedoelde kaarten-stroken geen zuiver beeld krijgen van de af te leggen afstanden. Zoals bekend, is op een dergelijke kaart Groenland even groot als Zuid- Amerika, terwijl het slechts een tiende gedeelte van het oppervlak van dit con tinent beslaat. De British Overseas Airways Corpo ration, Londen, heeft om practische re denen kaarten volgens een nieuw systeem laten ontwerpen. Het zijn telkens van Londen uitgaan de stroken, alsof de vliegtuigen volkomen in rechte lijnen zouden vliegen. Natuurlijk zijn ook op deze kaarten de afstanden minder nauwkeurig voor het oog weergegeven, naar gelang de koers van het vliegtuig zich van de rech te lrjn verwijderd. Volgens de gebruikte schaal zijn de afstanden echter juist. ■a Ga daarom voor een of reparatie naar Alleen verkoop: Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 (Van onze weerkundige medewerker.) Vandaag begint volgens meteorolo gische maatstaven de zomer. De koude voorjaarsmaanden zijn definitief ver leden tijd geworden en heel Nederland denkt weer aan vacantie, zwemmen, boswandelingen of dujntochten. Of de zomer van 1956 inderdaad aan alle ver langens tegemoet zal komen, is nog een vraag, maar wel zou het raar lo pen, wanneer we op zijn minst niet een warm tijdvak of een serie zomerse da gen zouden meemaken. Naar die warmte zien wij uit, maar niet naarhet onweer, dat zo dik wijls door de warme lucht wordt uit gelokt. Aan dit natuurverschijnsel val len gemiddeld per jaar 10 tot 12 men sen in ons land ten offer en al mogen wij blij zijn, dat dit cijfer lang zo hoog niet meer is als ten tijde van de eeuw wisseling of daarvoor (40 tot 45 slacht offers!) toch is het wel zaak om aan onze lezers hier enkele raadgevingen op te stellen, die hun ten nutte kunnen zijn, voor het geval zij door een zware bui worden overvallen. De veiligste schuilplaats is nog altijd binnenshuis. Het gebeurt betrekkelijk zelden, dat er persoonlijke ongelukken voorkomen, wanneer de bliksem een huis treft, ook al is dit niet voorzien van een afleidersinstallatie. Minder veilig is een loods of lichtgebouwde schuur. Uit de afgelopen 15 jaren her inner ik me verscheidene gevallen, waarbij arbeiders of soldaten het slachtoffer werden van het hemelvuur, nadat zij onderdak hadden gezocht in een loods. In dit verband enkele cij fers: het aantal dodelijk getroffenen in een huis of schuur bedraagt 28 °/o tegen 72% in het open veld. Zeer gevaarlijk is het dus zich bij een nabij onweer in het open veld op te houden. Menige maaier heeft het in de afgelopen hon derd jaar met de dood moeten bekopen, dat hij niet tijdig een schuilplaats ging zoeken, toen er een onweersbui opkwam of vlakbij losbarstte. Zodra men in het open veld verrast wordt door een knet terende bui en met geen mogelijkheid er meer in kan slagen een boerderij te bereiken, is het nog maar het beste aan de kant van een sloot, greppel of an dere laagte gehurkt en zo klein mo gelijk gemaakt, te gaan zitten. Beslist dom is het hard heen en weer te blij ven lopen er zodoende voortdurend het hoogste punt van de omgeving te zijn. In totaal zijn 3500 inzendingen binnen gekomen met namen voor het mooie ge schenk van Pakistan aan Nederland. Deze inzending heeft de verwachtingen verre overtroffen en u zult dan wel kun nen begrijpen, dat de jury aan de be oordeling hiervan de handen vol heeft. Dan is er nog een ander, minder mooi bericht. Ouwehands Dierenpark heeft be richt ontvangen vanuit Pakistan, dat het baby-olifantje tijdens het transport is overleden. Nu zou het zo zijn, dat dit ge schenk dus niet door zou kunnen gaan. Ouwehands Dierenpark heeft naar aan leiding hiervan onmiddellijk contact op genomen met Pakistan en dit land heeft zich bereid verklaard omgaand een an der olifantje te zenden. Daar dit meer tijd in beslag neemt, kan het wel einde zomer worden, eer het oli fantje in Holland arriveert. Dit heeft dus tot gevolg, dat ook de uitslag van de prijsvraag tot zolang zal moeten wachten. We kunnen de scholen dan ook advi seren hun schoolreisjes nu reeds te ma ken naar het prachtige park en niet te wachten totdat de uitslag bekend is. NIEUWE TELEFOONS IN RHENEN De volgende ingezetenen van de ge meente Rhenen werden aangesloten op het telefoonnet van. de PTT: 640 W. M. v. Baak, Roghairweg 17; 522 M. H. Meijer, Simon Stevinweg 15; 358 H. v. Dijk, Opzichter Ned. Heide Mij; Koningshof 14; 648 J. de Vries, vert. PUEM, afd. ver koop en voorlichting, Eikenlaan 42. NUTSSPAARBANK RHENEN In de maand mei 1956 werd aan 'spaar gelden ingelegd f 61.574,63 en terugbetaald f33.581,63. BUS TEGEN BOOM Vrijdagmiddag j.l. reden drie autobus sen van de fa. Maarsse en de Kroon, over de Cuneraweg in Achterberg, in de rich ting Veenendaal. Ter hoogte van de N. Meentsteeg kwam van de tegenover ge stelde richting een vrachtauto. Nadat deze twee van de autobussen was ge passeerd, reed de bestuurder naar het midden van de weg. De derde autobus moest hierdoor naar rechts uitwijken, waardoo rdeze in de berm terecht kwam en vervolgens een langs de weg staande boom ramde. Tengevolge hiervan werd de autobus zwaar beschadigd. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. BRANDWEER RUKTE VERGEEFS UIT Zaterdagmiddag werd brandallarm ge geven, voor een brandje op de „Dikken- berg", aan de Cuneraweg, bewoond door de fam. B. Toen de vrijwillige brandweer ter plaatse arriveerde, bleek de brand reeds door de bewoners te zijn geblust. In het naast de woning staande bakhuis werd de was gestookt, waardoor papier in brand was geraakt. Nadat de situatie door de brandweerlieden was opgenomen, keerde men weer huiswaarts. Rechtop staan is uit den boze. Ook alleenstaande bomen en andere hoog uitstekende punten bieden geen veiligheid, daar deze in de meeste ge"- vallen de beste geleiders voor de elektrische ontladingen zijn. Is men per fiets of op de bromfiets, dan deze niet aan de hand houden, maar op enige afstand, liefst ten minste 6 tot 8 meter, uit de buurt plaatsen. De bliksem geeft dikwijls voorkeur aan metalen voorwerpen en tot deze cate gorie horen rijwielen en brommers. Ook landbouwmachines en ijzeren hekken moeten bij zwaar weer gemeden worden. Zo op het eerste gezicht lijkt het misschien wat vreemd, maar een auto biedt tijdens onweer een behoorlijk veilige schuilplaats. Wanneer dit voer tuig wordt getroffen, wordt de carros serie zeer sterk opgeladen, waarna de lading langzaam langs de natte auto banden wordt afgevoerd naar de aarde. De inzittenden geschiedt geen letsel en het komt meermalen voor, dat van de hele inslag betrekkelijk weinig wordt gemerkt. De auto vliegt niet in brand en men verkeert na een inslag nogal eens in de mening, dat een boom of hek vlak langs de weg is getroffen. Bij het uitstappen moet men echter heel voorzichtig wezen. De ontlading van de carrosserie vindt nl. slechts in een langzaam tempo plaats en er moeten eerst 1 tot 2 minuten overheen gaan voordat de kust veilig (d.w.z. de elek trische lading afgevoerd) is. Zou men toch direct willen uitstappen, dan moet dit gebeuren met een sprongetje. In Limburg is enkele jaren terug eens een automobilist omgekomen, doordat hij na een auto-inslag te vlug naar buiten stapte. (Nadruk verboden.) WAGENINGEN. Tijdens een spoed eisende raadsvergadering werd aan de gem.-secretaris de heer J. S. Bakker eer vol ontslag verleend i.v.m. diens gezond heid. In diens plaats werd tot secretaris gekozen de heer F. Bult, reeds jarenlang als ambtenaar voor de gemeente Wage- ningen werkzaam. LUNTEREN. Burgemeester H. M. Ol- denhof van Ede spreekt a.s. vrijdag in tel Floor alhier tijdens een openbare ver gadering van de A.R. kiesvereniging over „Het volk ten baat", en wel na te zijn in geleid door dr. mr. J. Ozinga. EDE. Dit jaar is het een halve eeuw ge leden, dat Ede een garnizoensplaats werd. Voor de ontwikkeling van Ede is dit feit van zeer grote betekenis geweest en het ligt dan ook voor de hand, dat dit jubi leum niet ongemerkt voorbij zal gaan. Ofschoon het feestprogramma nog niet tot in alle details vastgesteld is, zijn er toch reeds genoeg bijzonderheden be kend. In de eerste plaats heeft het comi té veel aandacht geschonken aan de ver lichting en versiering van de belangrijk ste wegen in het dorp. In een tweetal tenten op de achterdoelen en in de aula van het Marnix College zal een militair- historische tentoonstelling worden ge houden, waar plaatwerken en wapens van voor 1940, uit de bezettingstijd en uit de jaren na de bevrijding te bezichtigen zul len zijn. Deze tentoonstelling wordt op maandagmiddag 6 augustus geopend en dit betekent dan tevens de opening van de feestweek. Op de Achterdoelen zal eveneens het bekende waterorgel te be zichtigen zijn. In het openluchttheater zullen door de dienst Welzijnszorg een drietal ontspanningsavonden worden ver zorgd, nl. op maandag 6, dinsdag 7 en donderdag 9 augustus. Op dinsdagmiddag wordt bovendien het toneelstuk Dik Trom in het openluchttheater opgevoerd. Het hoogtepunt van het feest valt op woensdag 8 augustus. Dan wordt een re- unie gehouden van alle militairen en oud- militairen die in de loop van deze halve eeuw te Ede in garnizoen hebben gelegen. Verder zullen deze dag militaire demon straties worden gegeven op het naast de Elias Beekmankazerne gelegen heide- terrein. Ook bij deze demonstraties is ieder welkom. Vrijdagavond wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een bur ger en een militair elftal op nationaal niveau, terwijl diezelfde avond ook een groots vuurwerk wordt afgestoken. Ver der zijn in deze feestweek gepland een wandeltocht, een oriëntatierit voor auto's en motoren, een muziekfestival, verschil lende concerten door plaatselijke muziek verenigingen, volksdansen op de markt en een zwemfeest in het zwembad enz. WIJZE WOORDEN NIET DRINGEN OF HAASTEN Beide kanten van het leven vragen een natuurlijke groei, elk onredelijk dringen en haasten leidt op dwaalwegen. (J. Anker Larsen) KERKEWIJK 167 -TEL.3000'VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1