DE VALLEI Levensstrijd Veteranen tournooi begonnen Prachtige resul taten voor V.A.V. Voor de Boer Voor de Jeugd JUDO RHENEN—ANTWERPEN Trekt van leer Bestrijding abortus Bang x i i x x x i x x SCHELVIS FEUILLETON Het elk jaar terugkerende en reeds po pulair geworden veteranen-tournool, ten bate van de autotocht van de ouden van dagen, is weer gestart. Ditmaal nemen 12 veteranen-elftallen aan dit tournooi deel. Vrijdag vonden op het Dovo-terrein de eerste wedstrijden plaats. Even voor de aanvang hoorden wij de opmerking: „De comedie van de kale hoofden en dikke buikjes gaat weer beginnen". Maar even als vorig jaar zullen de oudjes ons wel weer kunnen verrassen. Alst eerste kwa men de vertegenwoordigers van Ritmees ter en S.K.F. in het veld. Al had deze vertoning met werkelijk voetbal niet zo veel te maken, leuk was het in ieder ge val. In de 15de minuut van een gelijk opgaande eerste helft, kon na goed door zetten van de rechtsbuiten, SKF de lei ding nemen 01. Even voor rust waren de partijen weer op gelijke voet gebracht (1-1). Na de thee was Ritmeester steeds in de aanval. De SKF-achterhoede hield echter moedig stand. Iedereen had zich al ver zoend met een gelijk spel, toen even voor het einde Diepeveen uit een corner Rit meester de overwinning bezorgde 21. De tweede wedstrijd was van een heel ander gehalte. Dovo en G.H. bleken beide een behoorlijke ploeg in het veld ge bracht te hebben. Doelpunten waren ech ter zeer schaars. Hoewel aan beide kan ten aardige kansen geschapen werden, bleven deze onbenut. In de tweede helft pakte Dovo iets steviger aan en drong G. H in de verdediging. Het was in die periode, dat de nog al beweeglijke Spies, de G.H. achterhoede verschalkte en de bal in het net deponeerde (10). Ondanks dat G.H. de nog resterende tijd hevig ten aanval trok, bleef het toch bij dat ene doelpunt. Eindstand 1—0. Maandagavond waren het eerst VRC en Frisia, die hun krachten gingen meten. Frisia bleek hier al spoedig de zwakste broeder te zijn. Reeds voor de rust kon V.R.C., zij het met de hulp van de Frisia doelman, een 30 voorsprong boeken. In de tweede helft werd het nog eens goed geprobeerd, maar het lukte niet. VRC was te sterk voor Frisia. Nog twee maal werd met succes het Frisiadoel on der vuur genomen, waardoor het einde VRC een verdiende 50 overwinning bracht. Ondanks gestadig neervallende regen, werd de wedstrijd Merino's Unitas, voor de bezoekers toch een vermakelijk schouwspel. Hoewel Unitas heus niet de mindere was had Merino's in de eerste helft toch een 20 voorsprong bereikt. Na de thee werd door beide elftallen hard De sportclub „Madjoe" bracht een be zoek aan de Judoclub Antwerpen. Zater dagochtend vertrokken dertig met de beste voornemens geharnaste judokrijgers en een nog groter aantal enthousiaste supporters per bus en auto naar België. Het doel was een krachtmeting tussen de beide clubs. In de ruime dojo van Antwerpen, welke met subsidie van rijk en gemeente was ingericht, is een felle strijd om de judo eer geleverd. De einduitslag 98 in het voordeel van onze zuiderburen was voor de Rhenense sportclub een eervol resultaat. Geringe wedstrijdervaring en de zenuwen speel den de Rhenenaren zo af en toe wel par ten. Opvallend waren de prestaties van de nog zeer jeugdige Wim Baars uit Rhe- nen, die met zijn fraai en sierlijk voet werk in staat bleek een stevig gebouwde Belgische le dan enige malen in moeilijk heden te brengen tot sportieve verbazing der Belgen. Teleurstellend en enigszins bevreem dend was het, dat de kampioen Tokio Hirano, die door de leider van de sport club Madjoe, de heer M. A. Stolk, was uitgedaagd, niet op de mat verscheen. Als reden werd aangevoerd, dat de voorzitter van de Belgische Judobond toestemming moest verlenen. Dit terwijl de heer Stolk reeds enkele maanden geleden van de voorzitter schriftelijk bevestiging van goedkeuring had ontvangen. Overigens is er een sportieve strijd geleverd en waren de Rhenense judoka's goede ambassadeurs voor Rhenen en de judo-sport. Wij spreken onze waardering uit voor het initiatief, door de heer Stolk genomen, wiens club de naam van Rhe nen in Antwerpen hoog hield. Dat de Antwerpse judoka's de uitnodiging tot een tegenbezoek over enkele maanden met vreugde hebben begroet en aanvaard moge hiervoor wel als bewijs gelden. Uitslagen: le team Madjoe Antwer pen 20; 2e team 22; 3e team 14; 4e team 11; 2e team Madjoe C Antwer pen 1—0; le team Madjoe C Antwerpen 21; Gemengd team: 55. Totaal ge scoorde punten Madjoe 8, Antwerpen 9. gewerkt. De Unitas-doelman wist zijn doel met behulp van de achterhoede ver der schoon te houden. De voorwaartsen wisten echter de vrij goede kansen niet te benutten, zodat alles tevergeefs was en de stand 2—0 voor Merino's bleef. Programma Voor vrijdagavond staan de volgende wedstrijden op het programma: 7 uur Matjan Hollandia; 8 uur Vee- nendaal Triangel Boys. Deze wedstrijden worden gespeeld op het terrein van Triangel Boys aan de Oranjestraat. Bij de athletiekwedstrijden te Bussum gehouden, op zaterdag j.l., wisten ver schillende Veenendaalse athleten goede resultaten te boeken. De heren A. Harteman en H. v. Enge lenburg wisten zich al direct in de finale te plaatsen. Na de finale was het resul taat als volgt: A. Hartenman tweede en H. v. Engelenburg vijfde. Ook op de 1500 meter heren sprak V.A.V. een woordje mee, S. Drost wist zich hier derde te plaatsen. Onze junioren .deden zeer zeker niet voor de heren onder. De uitstekend in vorm zijnde T. Bruggeman wist zich op de 80 meter na een enerverende strijd in de goede tijd van 9,9 sec. als eerste te klasseren, terwijl C. Wely door een on gelukje voor de finale werd uitgeschakeld. Op het nummer 600 meter werd C. Die peveen vijfde. Tenslotte wist D. Boven- schen bij het nummer kogelstoten met een goede stoot van 11.35 m. beslag te leggen op de derde plaats. STADJE GEKOCHT Tweehonderd Parijzenaars gaan het stadje of liever de Franse nederzetting Roknia in Algerië kopen, dat per adver tentie door de gezamenlijke huidige be woners (Franse kolonisten) te koop werd aangeboden. Het plaatsje ligt ver het bin nenland in en de bewoners verklaren niet bang te zijn voor de dood, maar toch geen zin te hebben zich door de Algerijnse op standelingen als beesten te laten ofslach- ten. De Parijzenaars, die er nu met vrouw en kind heen willen trekken, zeggen te vertrouwen, dat de autoriteiten hun de middelen zullen verschaffen om zich te gen de terreur te handhaven. Om te be ginnen zullen xe voor hun vertrek een maand lang een militaire training door maken. tegen de vele onkruiden, die het gras land meer een geel uiterlijk geven dan groen. Maar spaart ook niet de plan ten, die straks de weiden kunnen ont sieren met haar paarse bloemen. Boter bloemen, paardebloemen en distels moe ten de aartsvijanden van de goede boer worden genoemd. Speciaal de boterbloe men zijn dit jaar zeer rijkelijk aanwezig. Bij de vakantieganger mogen deze een onvergetelijke indruk achterlaten, de wa re boer wenst deze gele weiden niet. Deze kruiden nemen de groeiplaats in van het gras, waarvoor een weide toch in eerste instantie is bedoeld. Bovendien onttrekken de kruiden veel al waardevolle voedingsstoffen aan de grond, waardoor het gras moet lijden. Verder wordt de boterbloem gemeden, de distel eveneens, terwijl de paardebloem te weinig produktief is. Vanwege de grote tekorten aan goed personeel is een bestrijding met de hand vaak niet uitvoerbaar; de wetenschap heeft de boeren echter een serie bestrij dingsmiddelen in de hand gegeven, waar mede bijna elke ongewenste plant het leven zuur kan worden gemaakt. Vraagt de rayonassistenten om inlichtingen voor het juiste bestrijdingsmiddel en het juiste groeistadium. Eén ding staat echter vast: Goed grasland is groen. Het is gebleken, dat hier en daar de mening heeft post gevat, dat een enkele gezondheidsdienst bij de vrijwillige be strijding van het besmettelijk verwerpen (abortus Bang) premies zou verlenen voor het opruimen van runderen, welke een positieve reactie toonden ten aanzien van de genoemde ziekte, onafhankelijk van het feit of deze runderen voor de slacht bank of voor het leven van de hand wer den gedaan. De Gezondheidscommissie voor Dieren van het Landbouwschap stelt er prijs op te verklaren, dat deze mening op onjuiste gegevens berust. Tot nu toe worden door geen enkele gezondheidsdienst premies verleend voor het opruimen van runde ren, welke positief ten aanzien van abor tus Bang hebben gereageerd. Wel worden door een aantal zuivelfa brieken in het gebied van een gezond heidsdienst premies beschikbaar gesteld als prikkel voor het opruimen van derge lijke positieve reactiedieren teneinde te bereiken dat de betrokken fabriek zo spoedig mogelijk slechts melk ontvangt van beslagen, welke vrij zijn van abortus Bang. ADVERTENTIE. In het plaatselijk blad van Middleton (Amerika) stond de vol gende advertentie: „Apartement van drie vertrekken te huur. Ligging 5 km van het atoomlaboratorium en 5 min. van het plaatselijk ziekenhuis. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 6 juni Gerda Schoeman; 7 Anneke v. Loo; 7 Jurrie v. Beek, Eist; 7 D. Bos; 9 Gert v. Mil; 10 Jaap en Willie v. Engelenburg; 11 Janny v. Schaik; 12 Jansje v. Hunnik; 12 Henny de Kruyff; 13 Janny v. Schuppen; ONZE ZILVERPAPIERACTIE Zilverpapier ontvangen van: Ineke de Man; Neeltje, Jansje en Lena Drost, Achterb.; Henk, Elly en Wim van Ravenswaay; Liny v. Leeuwen; Lineke v. Schuppen; Ansje en Rina Rebergen; Ina v. d. Kerk Ada en Annie Lodder; Hansje Rademaker; Mevr. Budding; Huish. Pers. Julianaziekenhuis; Chr. Nat. School I; Juliana v. Stolbergschool. Allen hartelijk dank! CORRESPONDENTIE Beste neven en nichten. De laatste tijd is onze familiekring weer met heel wat neven en nichten uitge breid. Allemaal hartelijk welkom en die nieuwelingen wil ik nog even vertellen, dat ze ook brieven mogen schrijven aan Tante Jos, Parallelweg 10. Deze worden later in onze rubriek beantwoord. De neven en nichten die volgende week in de avondvierdaagse meelopen succes toe gewenst! Hartelijke groeten, Tante Jos, Oplossing raadsels. I. A. hymne een lofzang; B. idool een afgod; C. glit roest op lood. II. 1. Wie wind zaait zal storm oogsten; 2. in de nood leert men zijn vrienden kennen; 3. hoge bomen vangen veel wind. I. tak - kat. II. April - december - augustus - maart, Adam. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. X X X le rij klein kerkje; 2e 3e 4e 5e teken in de muziek; een vis; boze geest, duivel; scheidingslijn tussen landen; 6e hoofddeksel (advokaten, predikan ten; 7e een smal, stilstaand water; 8e jaargetijde; 9e heidense godheid. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Noord-Holland. II. Eén van de onderstaande woorden hoort niet in de reeks thuis. Het gaat er om dat jullie van vier de overeenkomst opzoekt, welke niet voor het vijfde geldt. 1. ooievaarsek, wolfsklauw, tijgeroog, leeuwentand, muizenoor; 2. bruinvis, dolfijn, haai, potvis, zeekoe; 3. bankwerker, minister, typiste, advo caat, slager. 4. nikkel, zilver, goud, platina, iridium; 5. Columbia, Ecuador, Bolivia, Guatama- la, Peru. Voor jongeren: I. Ik val dwars door een ruit zonder ze te breken. Wie ben ik? II. Met z ben ik in het eten, Zouden jullie misschien weten, Hoe ik dan met h zou heten? III. X een medeklinker; X schip van Noach; X X X X X 't gevraagde woord; X deel van je gezicht; X een medeklinker; Op de kruisjeslijnen komt de naam van een vrucht. Drie keer vlug zeggen: De hennen eten heel erg hete eikels. Vrijdags gaat de man met vis, Bij ons door de straat. Hij verkoopt zijn kabeljauw Met en zonder graat. Schelvis heeft hij, wonder dik. Scharretjes en schol, Verse vis of wel gerookt, Heel zijn kar is vol. „Schellevi-i-i-i-s" klinkt dan z'n stem, Luid door straat en steeg; Moeders horen jullie mij? Want mijn kar moet leeg. Moeder pakt dan het vergiet, En ze koopt een vis. 't Moet vandaag een schelvis zijn, Lekker, groot en fris. Poes loopt achter moeder aan. Want zij krijgt de staart. Dan verdwijnt ze in de tuin, Met een flinke vaart. Moeder stooft de mooie vis, Kookt een saus er bij. 's Middags om de tafel zit Dan een lange rij. Ieder krijgt een dikke moot: „Jongens, denk om 't graat!" Spoedig is 't een lege schaal, Die op tafel staat. Weg is heel de schelvis nu, Ze smulden bovendien; Dat moest nu de visboer zelf Ook eens kunnen zien. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van D. A. de Jong, Nw. Veenendaalseweg 43, Rhenen, om vergunning tot het plaatsen van 9 electro- motoren, met een gezamenlijk vermogen van 20 PK, ter vervanging van de stoom machine in zijn bedrijf, in het perceel Nw. Veenendaalseweg 43 te Rhenen, ka dastraal bekend gemeente Rhenen, sectie G, nr. 1485. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking be staat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 12 juni a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 29 mei 1956 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (1) EERSTE HOOFDSTUK Nu moet het er maar uit! Ik ben die geheimzinnigheid en dat rondsluipen moe. Ik wil spreken; er is toch geen zonde op te biechten! En als ik geen dief ben, wil ik ook niet doen als een dief." „Je bent zo ongeduldig, Christen! Kun je dan nog niet een poosje tevre den zijn, zoals we het nu hebben? We zien elkaar toch iedere dag! En we vinden altijd wel gelegenheid om eens alleen te zijn. En...." Christen Russi keek zijn meisje met zijn zwarte ogen verontwaardigd aan en bromde: „Waarom zouden we nog wachten? óf hij geeft zijn toestem ming, óf hij doet het niet! Waarom zouden we het dan niet wagen. En als hij het niet vrijwillig doet, zal hij toch wel moeten!" „Moeten", mompelde het meisje Rosi van de Hochfluhhoeve. Haar smal gezicht zag ziekelijk bleek en haar mond was samengetrokken van bitter verdriet. „Geloof je dat soms niet?" stoof Christen weer op en zijn stem klonk luider dan met de voorzichtigheid strookte. ,Ik wil het en, wat ik wilde, is tot nu toe ook altijd gebeurd." Rosi kromp sidderend ineen: in het woonhuis, waarvan de vensters in het maanlicht blonken, was een deur open gegaan. Het was zó helder buiten, dat het meisje zich een ogenblik bezinnen moest om tot het besef te komen, dat zij hier, in de schaduw van de schuur, veilig verborgen stonden. De schuur van de Hochfluh-hoeve was al vele weken getuige geweest van veel onverstandig gepraat en gefluis ter, van lieve woordjes en liefkozingen. Maar de vier grijze muren waren ge duldig en hadden met heel hun lengte het paartje de dochter van Felix van de Hochfluh-hoeve en zijn knecht beschut voor ongewenste bespieders. Nu lag het grote gebouw, het grootste en statigste onder al de stallen en schuren van Frutnellen, bijna geheel in het donker, terwijl toch over de groene helling en de huizen en hutten, die als een opeengedrongen troepje reuzenhoenders tegen de berg geplant lagen, een helderheid als van daglicht blonk. De Hochfluh-hoeve, die als het ware de toegang tot het dorp vormde, stond in het helderste licht. Massief en voornaam, als een wachter aan de weg, was het het eerste huis dat in het zicht kwam, als men het steile pad langs de „Fluh", dat een half uur lang was, van het gehucht Frutnellen hier heen kwam. Het leek wel een burcht, volgens de Frutnellers, die er nog nooit een gezien hadden, de stukken muur,, niet meegerekend die wellicht vroeger aan een kasteel hadden behoord. De Hochfluh-hoeve stond midden in in een groot weideveld. Niet de bouw trant, alleen de grootte onderscheidde haar van de overige huizen. Als de Frutnellers bouwden, ging dat altijd op dezelfde kunsteloze wijze. Het boe renhuis, waarop de Frutnellers allen even trots waren, was zo groot als drie gewone dorpshuisjes De grote kamer besloeg zeven ramen aan de voorkant. Gelijkvloers daarmee vond men alleen nog de keuken en het vertrek waarin de gemeenteraadsleden van Frutnellen met hun voorzitter, Felix van de Hochfluh-hoeve, zitting hielden. Daar boven waren nog twee verdiepingen, die ruimte genoeg boden voor de slaap vertrekken van de boer, zijn gezin en de knechts. Een hoog dak van dek- plankjes beschutte het huis en de voor gevel vertoonde in kunstig snijwerk het jaartal 1848. Zo ver men het oog kon wenden van de Hochfluh-hoeve af, was alles eigendom van de boer. Zijn wei deland strekte zich uit van de kerk muur tot aan de steile rotswand waar de schuur stond. Groter nog waren de bezittingen van Felix Furrer op de helling naar het Frutneller dal. Van de hoeve tot de kerk lag zijn beste stuk grond; daar had Furrer nog pas zand laten brengen, opdat hij en zijn half- verlamde vrouw zachter zouden lopen, als zij in de kerk hun heil gingen zoeken. De boer van de Hochfluh-hoeve had heel wat bijgedragen tot de bouw van die kerk, maar het meest ver dienstelijk had zich toch in dat op zicht de pastoor gemaakt, die de boe ren wel zó naar zijn hand wist te zet ten, dat hij geld van hen loskreeg. Hij had zelf flink in de zak getast, was wekenlSng de omstreken afgelopen, om geld te vragen, en had tenslotte voor het nieuwe godshuis een grote som bij eengekregen. Voorbij de kerk vond men eerst ho ger tegen de berghelling aan het eigenlijke dorp, tien huizen aan deze zijde, waarvan elk volgend hoger stond dan het voorgaand; dan slingerde de huizenreeks zich in de vorm van een hoefijzer om het vooruitspringend deel van de berg heen naar het Frutneller dal. Christen Russi en zijn meisje hadden zich nog verder in de schaduw van hun schuilplaats teruggetrokken. Het meisje beefde van top tot teen. De schrik over de onverwachte stoornis van daareven had haar bevangen. Het was al laat in de nacht en er behoorde ginds in huis niemand wakker te zijn, die hun hei melijke bijeenkomst had kunnen sto ren. „Heb je 't wel gehoord?" stamelde Rosi. „Dat gekraak? Zeker wel," zei Christen luchtig. „Jozef zal de deur van de stal weer slecht gesloten heb ben en nu zal de wind die hebben be wogen." Christen hield haar zó stijf vast, dat het haar pijn deed. „Wie zou er nu om deze tijd nog wakker kunnen zijn? Kijk eens, hoe bang je bent en toch wil je geen eind maken aan die angst. Het moet nu gezegd worden, en mor gen aan de dag, dat zweer ik je." „Ik bid je, wacht nog een poos," smeekte het meisje. Christen beet zich op de lippen. „Hou je werkelijk van mij, en wil je met mij trouwen, of heb je maar met mij gespeeld? Hij had de juiste snaar aangeraakt. Het slanke meisje nestelde zich dich ter tegen hem aan, zij sloeg de armen om zijn hals in een vaste, hartstoch telijke omhelzing; toen deed een krampachtig snikken haar tengere ge stalte schokken. Christen voelde zich door een vreem de onrust bevangen. Hij drukte Rosi nog vaster in zijn armen. Een lange poos hielden zij elkaar sprakeloos om vat. De liefde overmeesterde hen. Toch scheen 't, alsof de jonge man zichzelf te midden van zijn roes nog meester bleef. Hij keek op eens onderzoekend om zich heen. Als de maan zijn gelaat had beschenen, zou men een plotseling besluit in zijn trekken hebben kunnen lezen. Hij trok het meisje met zich mee in de donkere schuur. De maan klom hoger aan de hemel. De helderheid, die over de weide ge spreid lag, nam toe en omgaf de schuur als een wassende stroom. De grijze rotsblokken doken op uit de duisternis als sombere hoofden, die zich lang zaam verheffen. De bosjes er tussen in staken hun takken uit en geleken vreemde gestalten, die met de armen wenkten. De wind deed hier en daar een blad ritselen, zodat het scheen als of geheimzinnige nachtelijke wezens zich bij de stenen bewogen. Waar een beekje was, glansde het zilveren schijnsel der maan, alsof er in plaats van water een plek zilverets was hier, ginds, allerwege een open terrein voor de vele goudzoekers en geldjagers uit het dal. De bergen sche nen te rijzen; in het westen stuitte het licht op hun wanden van graniet en de ontzaglijke steenmassa tekende zich scherp af tegen de lucht. Achter in het Frutneller dal hing een enkele donkere wolk over de bergrug, die daar een onverbreekbare muur tegen de hemel vormde. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4