Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Met bouw van het nieuwe Juliana ziekenhuis werd begonnen t lapf- De Wereld poNTIAC Veenendaal telt 8950 kiesgerechtigden r Van de baby in het stemhokje.. Wist U.... u WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Oude gebouw wordt zusterhuis iï r 1 iff an van Week-tot-Week J J. F. TAK Nieuws uit de Omgeving AGENDA RENSWOUDE 30e jaargang VRIJDAG 8 JUNI 1956 No. 45 Uitgave: „De Geiderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gemechaniseerd kiezersregister Baby's helpen vakje rood te maken Men mag zich éénmaal vergissen HIJ IS 37,50 WAARD Z 526773 's Avonds tot -7 uur DE RHENENSE KLAAGMUUR Programma Veteranentournooi G.V.V.V.-tournooi Panter 1 V.S.W. 2 Verkiezing ingelanden Waterschap Grebbe Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, DROGISTERIJ - - Atserse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opsegreven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Veenendaal telde op 8 mei j.l. 8950 kiesgerechtigde personen. Dit wil even wel niet zeggen, dat al deze 8950 mensen ook met hun oproepingskaart te velde zullen trekken naar het hun toegewezen stemlokaal om daar aan de wettelijke verplichting te gaan voldoen. Ongeveer 60 personen zullen bij vol macht hun stem uitbrengen, terwijl er een vijftig toestemming hebben gekregen om in een andere gemeente waar zij op de dag van de stemming verblijven te stemmen. Tellen wij hierbij een 400 mensen de vorige verkiezing, nl. voor de provinciale staten, waren dit er omstreeks 450! die wegens ziekte of andere reden niet op kwamen. dan mogen wij aannemen, dat er 8400 8500 kiezers op de 11 stembureaus, die Veenendaal telt, zullen verschijnen. Van deze mensen, die werkelijk komen, waren er in het verleden slechts weinigen die hun stembiljet niet in ontvangst be liefden te nemen. Men is en dat is nog niet alom in den lande genoeg bekend niet verplicht zijn stem uit te brengen. Men is verplicht om naar het stembureau te komen. Of men zijn stem wil uitbren gen, hangt van de wensen van de kiezer af. Er zijn twee mogelijkheden om geen stem uit te brengen, n.l. of een stembiljet weigeren of het biljet blanco laten. Iedere rechtgeaarde partij-propagandist zal u echter voorhouden, toch vooral wèl uw stem aan een bepaalde partij te geven, aangezien u anders juist uw tegenpartij op 't paard helpt. Hierboven noemden wij de datum 8 mei. De buitenstaander zal zich wellicht afvragen, wat deze datum nu met het be palen van het aantal kiezers heeft te maken. Welnu, 8 mei is de dag der candidaat- stelling. Op die dag worden op de hoofd stembureaus (Veenendaal ressorteert voor de kamerverkiezingen onder het hoofd stembureau Utrecht) de kandidatenlijsten der verschillende partijen ingediend. Deze dag betekent tevens wij zouden kunnen zeggen een afsluiting van het kiezers- register. Wie er dan in zit, komt er niet meer uit en wie er niet in zit, komt. er niet meer in. De jongelieden, die dus op 9 mei j.l. 23 jaar geworden zijn, zijn pre cies één dag te jong om dit jaar te kun nen stemmen. De. gemeente Vws<wwi»»«l bezit eer» ge mechaniseerd kiezersregister, als onder deel van het gemechaniseerde bevol kingsregister. Voor iedere kiezer is een ponskaart aanwezig. Zodra men 23 jaar wordt, verhuist men uit de rest van het gemechaniseerde bevolkingsregister naar het kiezersregister. Na 8 mei worden al deze kiezerskaarten gezonden naar de fa. Samsom in Alphen aan de Rijn, waar aan de hand van deze ponskaarten machinaal oproepingskaarten en verdere verkiezingsbescheiden worden afgedrukt. Deze machines werken feilloos. Of men nu terecht of ten onrechte in het kiezersregister „zit", wanneer dit na dat op vijf plaatsen in deze ge meente aanplakborden zijn aangebracht, waarop de verschillende politieke par tijen hun lijsttrekkers voor de komende verkiezingen aanprijzen? dat dezer dagen een reclameman van een ter plaatse gestationeerd circus het merendeel van deze lijsttrekkers heeft laten verdwijnen? dat hij ijverig al de verkiezingspro paganda heeft overgeplakt met circus- propaganda? dat verschillende partijen nu erg boos op dit circus zijn? dat reeds een bestuurder van één der partijen voornemens was om deze zaak bij de politie aanhangig te maken? dat de kinderen van verschillende Dijkstraatbewoners zich niet erg dank baar tonen over de verbetering van deze weg? dat zij nl. een aantal rioolbuizen van de fa. Kosters, ter waarde van f 400, hebben weten te vernielen? dat de Avondvierdaagse in Veenen daal ditmaal 1100 deelnemers telt? dat dit aantal vorig jaar 700 en in 1954 nog maar 400 beliep? dat de enorme stoet van alle deel nemers morgen, zaterdagmiddag, om on geveer half zes door de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" zal worden begeleid bij de intocht in Veenendaal? MB i minimum iniMiiiiiiiiiHiiiiiiimimmiiiiiiiiitiiliiiiiiiiiiiifiiiiit:iiiiV9a, il II Heden, vrijdag 8 juni (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, prof. P. S. Gerbrandy en mr. B. W. Biesheuvel spreken voor A.R. kiesvereniging. (Op Vendelseweg) 8 uur, voor stelling circus Boltini. Zaterdag 9 juni (Op Vendelseweg) 8 uur, voor stelling circus Boltini. Te ongev. 5.30 uur, feestelijke intocht van 1100 deelnemers Veenendaalse avondvierdaagse. Maandag 11 juni (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, sportfilmavond voor deel nemers van Jeugdvacantievoet- balcompetitie, georganiseerd door de Politie Sportvereniging. Dinsdag 12 juni (In geb. „Eltheto") Minister ir. C. Staf en ds. drs. J. W. van de Linde spreken voor de C.H.U. Woensdag 13 juni Algemene verkiezing voor le den der Staten-Generaal. il Zaterdag 16 juni (Terrein „De Salamander") II 's middags, streekgymnastiek- wedstrijden voor adspiranten. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- ff dag de film „On the Water- |1 front" en van dinsdag t.m. don- derdag „De man met het lit- mïVitVuuiViüü'Aj'iui'ï'i! J 8 mei wordt ontdekt, doet het er niets meer toe; men mag stemmen. Raakt b.v. de kaart van een pasgeboren kind in het kiezersregister verzeild, dan mag dit kind hoe vreemd het ook klinkt aan de stemming deelnemen. En men mag het nog helpen om een vakje rood te maken ook! Anderzijds, wanneer men per abuis niet op de kiezerslijst voorkomt, mag men ook niet meer stemmen, al gaat men op z'n achterste benen staan en al sleept men er zijn uitverkoren lijsttrekker in eigen persoon bij! Men heeft dit ook zelf kunnen contro leren. Voor de kandidaatstelling krijgt men gelegenheid inzage te nemen van het kiezersregister. Hiervan geschiedt openbare kennisgeving. Ook openbaar bekend gemaakt wordt, dat men er rekening mee dient te hou den, dat verzoeken om bij volmacht of in een andere gemeente te stemmen uiter lijk op de veertiende dag vóór de stem dag moeten worden ingediend. Dit jaar was dit dus uiterlijk 30 mei. En toch, ondanks deze openbare bekend makingen, komen er vrijwel dagelijks mensen aan de loketten met het verzoek alsnog bij volmacht of in een andere ge meente aan de stemming deel te mogen nemen. De stemmingsdag breekt aan en 's mor gens om half acht nemen in de 11 stem bureaus, welke de plaats onzer inwoning zal hebben, de voorzitter en twee leden zitting. Om acht uur wordt het bureau geopend, terwijl het dit jaar voor het eerst tot zeven uur 's avonds open is. Voordien werden de stembureaus om 5 uur gesloten. Het aantal kiezers per stem bureau varieert in Veenendaal van ruim 650 tot over de duizend kiezers. Het bu reau met het kleinste aantal kiezers is stembureau 1, het gemeentehuis, terwijl stembureau 10, de Groen van Prinsterer- school aan de dr. Colijnstraat, de meeste kiezers krijgt te verwerken. Tegen inlevering van de oproepings kaart krijgt de kiezer van de voorzitter een stembiljet. Is men de oproepingskaart kwijt, dan wordt er een nieuwe uitge schreven op het bureau, terwijl men zich ook éénmaal mag vergissen bij het in vullen van het stembiljet. Nog steeds hangt er een bijzondere sfeer rond zo'n verkiezingsdag. Al was het aP.' en maar bij. de achoolkinderen, dia deze dag vrijaf hebben, omdat' de school als stemlokaal wordt gebruikt. Toch heb ben wij meermalen de ouderen onder ons horen beweren, dat „de lol van de stem- merij eraf is". Vroeger werd er op de stemdag meer activiteit getoond door pro pagandisten van de diverse partijen dan thans. Er werd propaganda gevoerd, zó vurig, soms bij een kleine knokpartij af. In Veenendaal zijn gelukkig de koppen nooit dermate verhit geraakt, dat het op daadwerkelijke schermutselingen uitliep. Toch zijn er nog altijd regelmatig politie mannen in de stembureaus aanwezig om een oogje in 't zeil te houden. Het meest actief tonen de diverse par tijmannen zich nog bij de raadsverkie zingen. Hier gaat het immers om candi dates die iedereen persoonlijk kent! Vroeger was dit bij kamer- en statenver kiezingen ook het geval. Tot 1917 bestond in ons land het zgn. districtenstelsel. Het land was toen verdeeld in districten en in ieder district werd één candidaat voor het betreffende vertegenwoordigend lichaam gekozen. Het was dus met de verschillende partijen erop of eronder. Hierbij kwam, dat praktisch iedere kiezer de verschillende candidaten in een dis trict persoonlijk kende, omdat deze men sen hun gehele gebied afreisden om de kiezers toe te spreken en afgraasden naar stemmen. Thans, bij het stelsel van de evenre- OP DE BRANDSTAPEL Het boek Le Mur van de bekende Franse schrijver Jean-Paul Sartre is in heel Ierland in de boekhandel verkrijg baar, uitgezonderd in Belfast. De hoogste magistraat van die stad heeft verklaard dat het de moraal ondermijnt en heeft bevolen dat het exemplaar dat in Belfast in een boekhandel was aangetroffen deze week zal worden verbrand. AUSTRALIË EXPORTEERT WIJN Het verbruik van wijn is in Australië in de na-oorlogse jaren per hoofd van de bevolking voortdurend toegenomen. Het heeft momenteel het drievoudige van voor de oorlog bereikt en bedraagt nu ongeveer 7 liter per hoofd en per jaar. Dit heeft de wijnproducenten ertoe ge bracht, nog meer wijn op de markt te brengen. Er wordt thans zelfs reeds wijn geëxporteerd. EEN BEROEMD ORKEST De keurvorst van Baden, die omstreeks 1760 veel geld en tijd aan de opbouw van zijn „kurfürstliches Orchester" te Mann heim besteedde, kon met trots zeggen, dat van de twee orkestleden er één kom- ponist met een reputatie was. GENE „Ik kijk nooit naar de televisie", zegt de hertog van Edinburg, de echtgenoot van koningin Elisabeth van Engeland, „behalve als de kinderen de knop om draaien. 's middags om vijf uur. Dan zie ik mezelf het een of ander inwijden en voel me diep gegeneerd en belachelijk. ZES MAAL TWEE In een dorp in de buurt van Dijon is de familie Foignot voor de zesde maal ver blijd met de geboorte van een tweeling. De vorige werden geboren in 1939, 1945, 1946, 1951 en 1953. Het gezin telt nu 17 kinderen. VLAG De Griekse reder Onassis zoekt nog steeds een vlag om de lading van zijn olietankers en walvisvaarders te dekken. Hij heeft nu het Vaticaan verzocht om de pauselijke vlag te mogen voeren. In ruil wil hij in Monaco een monumentale kerk laten bouwen. Men wacht met spanning het antwoord op dit verrassende aanbod af. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven in de sigarenkiosk van de heer Van de Loosdrecht op de Nieuweweg te Veenendaal, werd weer niet gevon den. Intussen wordt de waarde steeds hoger en deze is nu gestegen tot 37,50! Het nummer van de nieuwe VALLEI-riks, welke één dezer dagen weer in het versprei dingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is: Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een roodge- drukt nummer, dus tevens weer een riks van de oude serie met de beel tenis van Prinses Wilhelmina erop. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer Z 526773. Indien u deze riks vóór a.s .donder dagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke thans vijf endertig gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald! dige vertegenwoordiging stemt men meer op de partij, dan op een bepaalde per soon, hoewel het natuurlijk mogelijk is, dat iemand met zgn. voorkeurstemmen in het vertegenwoordigend lichaam belandt. Om op de eigenlijke stemdag terug te komen, 's Avonds om zeven uur gaan de bureaus dicht; wie dan nog binnenkomt, moet onverrichterzake terugkeren. In Veenendaal trouwens op de meeste bureaus in het land worden dan aan het bureau enige mensen toegevoegd om „stemmen te tellen". Een precies werkje. De stembureauleden onderling houden er soms nog een zekere rivaliteit op na, waarbij het erop aankomt, dat men zo vlug mogelijk, liefst als eerste, aankomt, op het centraal stembureau in het ge meentehuis. Daar worden in allerijl de gegevens van alle bureaus bij elkaar geteld en met de meeste spoed overgebracht naar het hoofdstembureau op het stadhuis in Utrecht. Daar werkt men tot diep in de nacht en bij het A.N.P. zal men, nu de stemming twee uur later wordt beëindigd, waarschijnlijk tot vroeg in de morgen be zig zijn Onze lezer of lezeres ziet, dat zijn of haar aandeel in deze verkiezingen slechts zeer klein is. Slechts een enkel rood vak je. Maar dit aandeel stijgt toch des te meer in waarde wanneer men bedenkt, dat prof. mr. dr. die en die, lid van de 'i'wocde Kaflfxti" vlei" State.-; C.-..i:- benoeming soms aan die enkele stemmen van u te danken heeft. ER ZIJN OOK VELE REDENEN VOOR AAN TE WIJZEN Vele vacantiegangers zullen binnenkort weer komen genieten van Rhenen en het schitterend natuurschoon. Zo langzamer hand krijgt het stadje een beter aanzien en zullen de pakhuizen en onbewoonbaar verklaarde panden zijn verdwenen, alléén de klaagmuur blijft over met alle flinke opgeschoten jongens en meisjes erbij, die daar tegen aanhangen, spuwen en een taal uitspreken, die meer dan ergerlijk is voor de bewoners van Fred. v. d. Paltshof en Herenstraat, zodat zij genoodzaakt blij ven 's zomers de ramen dicht te moeten doen om dergelijke taal niet tot de ge zellige huiselijke kring te doen doordrin gen. Niet alleen ergernis, maar ook gevaar levert het verkeer op, dat tussen de wo ningen en winkels de muur passeert. Zeker, er zijn automobilisten, die hier heel voorzichtig passage zoeken, maar er zijn er ook en nog maar al te veel die op dit nauwe gedeelte met z'n zijstra ten compleet „wegscheuren". Zij verge ten daarbij, dat men hier zomaar vanuit de winkels op de rijweg stapt. Menig kind en ook menige volwassene heeft hier al een of meerdere malen de schrik van zijn leven gehad. De enige oplossing is hier afbraak van de klaagmuur. Het klinkt misschien wat ingrijpend, maar och, wat heeft het in deze tijd van hoogconjunctuur eigenlijk te betekenen, zo'n simpel muurtje is zo verdwenen. Daarvoor in de plaats moet iets anders komen. We denken in dit verband aan zeer brede traptreden, zodat tevens het- aanzien beter wordt en men nergens meer behoeft om te lopen om bij een bepaalde zaak te kunnen komen. Het zakenleven zal er op vooruit gaan. Dan rest alleen nog een uitvaardiging van een verbod voor het verkeer, hoewel dat dan eigenlijk al niet eens meer nodig is. Bij alle uitgangen op de drukke ver keersweg dient een stopbord te worden geplaatst. Vanaf de hoofdweg vallen de zijstraten niet op, ook al door de muur, die al zeer gevaarlijk is onderaan de Molenstraat. Er viel hier al menig slacht offer. Na ongeveer zes jaren van voorbereiding, en na het overwinnen van tal van moeilijkheden, zoals bouwstop voor ziekenhuizen, de financiering enz. ,is het dezer dagen dan zover gekomen dat het bestuur van het Juliana ziekenhuis het aannemersbedrijf J. Boers Zn. opdracht kon geven tot het bouwen van 'n geheel nieuw ziekenhuis aan de Cuneraweg. Bij een beschouwing van wat er uit de bus is gekomen voor wat be treft de uitvoering van het gebouw en de inrichting daarvan, blijkt wel dat de lange tijd van voorbereiding in dit opzicht stellig nog weer gunstig heeft gewerkt. In al die tijd namelyk heeft de bouwcommissie niet stil gezeten en is steeds het gehele land doorgetrokken ter bestudering van wat er aan ziekenhuizen werd en wordt gebouwd. Steeds weer heeft men de eigen plannen daarmee vergeleken en herhaaldelijk herzien en kunnen verbeteren. Het nieuwe Juliana ziekenhuis wordt een juweel in zijn soort, en dan niet alleen het gebouw zelf, met zijn fraaie en toch eenvoudige en frisse lijnen, maar ook het verpleeghuis en het behandelingshuis zijn hyper modern en tot in onderdelen in de praktijk getoetst. Zoals de hierbij afgedrukte schets van het geprojecteerde gebouw iaat zien, krijgt het geheel respectabele afmetingen. Het wordt dan ook een ziekenhuis met 76 bedden en het zal het oude gebouw dat nu wel erg in het niet valt en eigenlijk steeds als een tijdelijke behuizing bedoeld was, geheel vervangen. Om zich bij de schets te kunnen oriënteren dient vermeld dat de links afgebeelde en naar achteren geprojec teerde vleugel wordt gebouwd op het zuiden, dus aan de kant van de Berg. De brede voorgevel staat dus in de richting van het .Bergbad. De voorgevel, waarin men links ook de hoofdingang kan onderscheiden, die toegang geeft tot een ruime en fraaie hal, is 70 meter breed en 18 me ter hoog. De buitenwand wordt, op de betonnen etage-afscheidingen na, ge heel in glas uitgevoerd, zodat het dag licht volop in de hier ondergebrachte verpleegruimten wordt toegelaten. Dit voorste gedeelte vormt trouwens in zijn geheel het z.g. beddenhuis, terwijl de naar achteren geprojecteerde vleugel links het behandelingshuis is. ONDERGRONDS ZIEKENHUIS Zoals men kan zien telt het gebouw drie etages, met op de begane grond de keukens en andere werkruimten. Het gedeelte op de begane grond kan men op de tekening vrijwel niet on derscheiden doordat het gebouw eigen lijk tegen de flauwe helling van de berg hier gebouwd wordt en dus gro tendeels in deze helling komt te staan. Op het terrein ziet men thans dan ook Voor het veteranentournooi worden he denavond gespeeld op het terrein van Triangel Boys aan de Oranjestraat: 7 uur Matjan Hollandia; 8 uur Veenendaal Triangel Boys. Maandag 11 juni op het terrein van de SKF: 7 uur G.H. Frisia; 8 uur SKF Unitas. Op het terrein aan de Buurtlaan wordt zaterdagavond om 7 uur een wedstrijd gespeeld voor de halve finale van het GVVV voetbaltournooi: GVVV en VRC zullen elkaar dan bekampen voor een plaats in de finale, die op zaterdag 16 juni zal plaatsvinden. Aangezien na het verspelen van de promotiewedstrijden 4e kl. tussen Panter 1 en] VSW 2 beide teams met een gelijk aantal punten zijn geëindigd, is voor maandag 11 juni a.s. de beslissingswed strijd Panter 1 —VSW 2 vastgesteld. Deze wedstrijd begint te 8 uur in het speellokaal van de vereniging „Climax" in het gymnastieklokaal achter de Kon. Julianaschool aan de Kerkewijk te Vee nendaal. Bondsgedelegeerde voor deze beslissingswedstrijd is de heer A. H. Her mans. Woensdag vond ten gemeentehuize een stemming plaats voor ingelanden van het waterschap Grebbe. De heren H. van Engelenburg en R. Koudijs werden her kozen. SHAW EN CHURCHILL Als men zich over laten we zeggen honderd jaar nog de nemen van Bernard Shaw en Winston Churchill zal herinne ren als de twea mannen die voor Enge land de eerste helft van de 20ste eeuw representeren, dan zullen ze het wellicht te danken hebenen aan het onuitputte lijke aantal anecdoten dat over hun per soonlijke levens in omloop is. Toevallig waren zij politieke tegenstanders en de anecdote, waarin zij beiden een rol spelen begon bij Shaw, die ter gelegenheid van de première van een van zijn toneel stukken aan Churchill twee toegangs kaarten stuurde en hem daarbij schreef: „Eén voor u en één voor een van uw vrienden.... als u tenminste een vriend hebt!" Churchill antwoordde prompt: „Hierbij stuur ik de kaarten terug. Ik ben verhinderd de eerste voorstelling bij te wonen en een tweede zal er wel nooit plaats vinden". Shaw had de gewoonte zijn denkbeel den over politieke en sociale toestanden nogal uitvoerig in zijn stukken uit te spinnen en werd woedend als hem bij de vertoning bleek dat men er iets in had geschrapt. Daarom had hij in New-York een „spionne", die elke opvoering op de eerste rij moest bijwonen en hem ogen blikkelijk moest telegraferen als men te gen zijn uitdrukkelijk verbod toch iets wegliet, want, zei hij eens, „ik schrijf ernstige stukken en las alleen grapjes in ter wille van het publiek, en als ik de regisseurs hun gang laat gaan dan schrappen ze alle serieuze gedeelten en blijven alleen de grappen over Beide grote mannen behielden tot het laatst van hun lange levens hun gevoel voor humor; bij de een (Shaw) was die steeds sarcastisch geteint, bij de ander warm menselijk. De laatste anecdote van Churchill (maar nog niet dé laatste, zoals uit het optimisme dat erin doorklinkt wel blijkt) luidt, dat toen zijn oude tegen stander Attlee hem onlangs aan een ban ket vroeg hoe het met hem ging, hij ant woordde: „Uitstekend. En dat is nodig want Eden wordt een dagje ouder"! BELACHELIJK. Primo Camera, oud-wereldkam pioen boksen zwaarge wicht, eist anderhalf mil joen dollar schadevergoe ding van de filmmaat schappij Columbia. Camera speelt een rol in de film „The harder they fall" en vindt, nu de film gereed is, dat hij erin belachelijk wordt gemaakt. N IET-ROKEN-PREMIE. Een Engelse fabrieksdirec teur heeft aan dertig arbei ders van de precisieafdeling in z\jn fabriek een wekelijk se premie beloofd als ze het roken zouden staken. „Want", zei hij, „het uiterst nauwkeurige werk dat jul lie moeten doen vereist een uitstekend gezichtsvermo gen. Terwijl ik niet zeker weet of het roken longkan ker bevordert, ben ik er daarentegen wel van over tuigd dat het een zeer nade lige invloed op de ogen heeft." 0 STERK GEWETEN. De president van een recht bank te Turijn heeft zelf moord gepleegd omdat hij ervan overtuigd was een verkeerd vonnis te hebben geveld. Een paar dagen te voren had hij professor Migliardi, die beschuldigd werd van clandestiene in voer van héroïne veroor deeld tot elf jaar gevan genisstraf. 0 1153 KEER. „Als ik goed geteld heb, ben ik in mijn twaalfjarig huwe lijksleven 1153 keer door mijn man geslagen", ver klaarde een vrouw voor de rechter te Chicago. „Twee maal sedert laatste vrij dag", voegde ze er nog aan toe. Deze feiten vond de rechter meer dan genoeg om een ogenblikkelijke scheiding uit te spreken. RUITENTIKSTER. Een Parijse zangeres voelde zich „genomen" toen ze in een winkel zestig gulden voor het stomen van een japon moest betalen. In haar woe de vernielde ze met een van haar schoenen de winkel ruit. De commissaris van politie die haar daarna ver oud jaquet, waarmee hij on langs op het filmfestival te Cannes zo veel rumoer ver oorzaakte heeft een an dere beroemde schilder, Sal vador Dali, verklaard dat hij in de uitbeelding van het le lijke het sublieme had be reikt. Na Picasso, voegde Dali er aan toe, zal het onmogelijk zijn lelijk te schilderen. WELKE? In een winkel van gramofoonplaten te Pa rijs vroeg een klant platen van Bach. „Welke?", zei de hoorde, liet zich door haar argument „dat de japon slechts 48 gulden had gekost, en het dus krankzinnig was om voor het stomen 60 gul den te betalen" vermurwen. Tenslotte had hij haar de vorige avond horen zingen in het theater „Chatelet". 0 LIK MN HIELEN. In Engeland moest een kapitein voor de rechter verschijnen wegens het stellen van vreemde eisen aan zijn on dergeschikten. Hij had een soldaat, die hij beschuldigde zijn voeten nooit te wassen, zijn eigen voeten laten zien als voorbeeld hoe het hoorde en hem daarop bevolen die te likken. 0 LELIJK. Over de schil der Picasso die van plan is een zelfportret te maken met dophoed en twintig jaar jeugdige verkoopster achter de toonbank. „Offen of Jo- hann Sebastiaan?" (Aux Ecoutes). (BEROEPS) SPORT- SNIPPERS. De voetbalclub Porto is kampioen van Por tugal geworden en heeft om dat te vieren 1200 gulden aan elke speler uitgekeerd en aan de trainer 10.000 gul den plus een auto. De best betaalde voetbal ler van Argentinië is La- bruna van River Plate. Hij verdiende in één seizoen 35.000 gulden. 0 BORST. Als president Coty van Frankrijk al de decoraties die hjj in de paar jaren van zyn presi dentschap heeft gekregen, zou zyn borstkas een op pervlakte moeten hebben van twee vierkante meter. 0 SLAAP LEKKER Evenals in De Bijenkorf in Amsterdam houden ook de grote warenhuizen in Pa rijs een grote expositie van in Amerika vervaardigde artikelen. Het meest ver kocht worden: pyjama's met erop gedrukt de mond van de filmster Marilyn Monroe. 0 BADKUIP. Naast de gro te sterren, die zich alleen maar behoeven te vertonen om in het nieuws te komen, moesten aankomende sterre tjes op het filmfestival te Cannes van alles bedenken om de aandacht te trekken en zo de grondslag van hun carrière te leggen. Mejuf frouw Lind vond er dit op. dat ze haar badkuip meenam naar het strand. Toen ze er in zat vroeg men haar naar het „waarom". „Ik houd er niet van in het water van iedereen te baden", was het antwoord van Lida. 0 SCHULDIGE EVA. De goevernante van de over leden notaris van Nice kreeg tien miljoen gulden door de rechtbank toege wezen, zijnde de gehele erfenis. De ex-echtgenote van de notaris viste er naast omdat ze bij de scheiding van de notaris de schuldige partij was ge weest. 0 KINDERFORD. De fa brieken van Ford in Ameri ka komen met de stunt van het jaar 1956 door een Thunderbird Junior op de markt te brengen voor kin deren beneden tien jaar. De snelheid van het vehikel is zeven km per uur en de prijs 1700, V. een diep uitgegraven bouwput. Onder het ziekenhuis werden verder grote kelderruimten gebouwd waarin in tijd van oorlog zieken ondergebracht en zelfs operatief behandeld kunnen worden. Het ziekenhuis wordt zo ingericht dat alle patiënten steeds behandeld kunnen worden op de etage waar zij liggen. Zo zullen b.v. de operatie patiënten steeds op de verdieping lig gen waar zich ook de operatiekamers bevinden. NIET MEER DAN ZES BEDDEN OP EEN ZAAL Vermeldenswaard is vooral dat de zalen niet meer dan zes bedden zullen bevatten. Verder komt er een aparte kinderafdeling met boxen voor kinde ren met besmettelijke ziekten. Ook voor volwassenen zijn verschillende isolatiekamers geprojecteerd alsmede speciale kamers waarin patiënten die zich, b.v. na een operatie, te ziek voe- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 GOED IDEE VAN V.V. „RENSWOUDE" Naar wij vernemen heeft het bestuur van de v.v. „Renswoude" besloten om binnenkort een nieuwe voorzitter te kie zen in de vacature ontstaan door het be danken van de heer J. D. Overeem. Wan neer men de leden echter in een open bare vergadering bijeenroept is altijd maar een zeer gering aantal personen aanwezig. Daarom heeft men besloten binnenkort ieder lid een kaart thuis te sturen waarop vijf namen voorkomen, met daarvoor eer. rondje. Op één van deze vijf heren kan men dus door mid del van het kleuren van een rondje zijn stem uitbrengen. Men hoopt, dat op deze manier meer leden hun stem zullen uit brengen. WACHTHUISJES REEDS VAN VERF EN GLAS VOORZIEN De onlangs geplaatste wachthuisjes bij de bushaltes te Renswoude in de richting Utrecht en Amersfoort zijn juist j.l. woensdag van een verflaag en glas voor zien, zodat zij nu spoedig definitief in ge bruik zullen worden genomen. Wij hopen, dat de Renswoudse jeugd deze wachthuisjes zal sparen en dat niet over enkele weken blijkt, dat zo hier en daar weer ruiten zijn gesneuveld. INGEBROKEN MAAR GEEN BUIT Vorige week werd er ingebroken in de consumptietent van „Camar" aan het kanaal. De indringers konden echter niets buit maken daar deze consumptietent eerst deze week weer in gebruik zou worden genomen en nog geen artikelen waren aangevoerd. Van de daders is niets bekend. len om op de zaal te liggen, tijdelijk kunnen verblijven. Het behandelingshuis bevat o.m. de twee operatiekamers, de laboratoria, de kraamkamers en de verschillende onderzoekruimten, terwijl er ook drie poliklinieken zullen komen met een eigen ingang en ruime wachtkamers. Voor het ziekenbezoek komt een rui me wachtgelegenheid in de hiervoor genoemde hal. Verder zal het gebouw twee liften bevatten. Een personenlift en een spij- zenlift. De ziekenauto's zullen tot bin nen het gebouw, kunnen rijden bij het brengen van de patiënten. In het tot 21 meter hoogte boven de platte daken uitstekende bouwsel monden o.m. de schoorstenen en het ventilatie-systeem uit. Het platte dak en ook het verdere gebouw is er op berekend dat in geval van uitbreiding vrij eenvoudig ver diepingen kunnen worden opgebouwd. Een van de belangrijkste onderdelen van het ziekenhuis, n.l. de apparatuur e.d. voor de medische behandeling, zal zeer modern zijn. Zo gaat men ook hier over tot de nieuwste behandeling met radio-actieve stoffen waartoe een spe ciaal voor deze geneeswijze benodigde afdeling wordt ingericht. Tenslotte zij nog vermeld dat men de kosten van de bouw en de inrichting heeft geraamd op 1.7 miljoen gulden en dat men over ruim Vit jaar met het geheel hoopt klaar te zijn. De archi tecten zijn de heren J. Steensma te Vlaardingen en G. de Geit te Veenen daal. BOEDDHA HERDACHT De ongeveer 150 miljoen aanhangers van het Boeddhisme herdenken deze maand, dat het 2500 jaar is geleden, dat Boeddha, de grondvester van hun leer, overleed. Naar aanleiding hiervan wor den in het Verre Oosten tal van feeste lijkheden gehouden, inzonderheid te Kan- dy, op Ceylon, waar „de heilige tand" van Boeddha wordt bewaard. Dit reli kwie zal den volke worden getoond, ter wijl het wordt meegevoerd in een op tocht van olifanten. Te Birma zal, overeenkomstig het be sluit, dat reeds enige jaren geleden werd genomen, een concilie bijeen worden ge roepen. Voor dit doel is een grote pagode gebouwd, alsmede een groot, modern v'ev-^eigeScfuv.Vda." ptóf-Lsbw/i» 5000 monniken en 10.000 leken. Daar het eerste concilie, na de dood van Boeddha gehouden bij de ingang van een grot samen kwam, heeft men het gebouw het uiterlijk van een grot gegeven. Het con cilie is het zesde dat in de 2500 jaar van het bestaan van het Boeddhisme wordt gehouden. Het doel van dit concilie waarvoor de Birmaanse regering een subsidie van 12 miljoen beschikbaar stelde is in GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat 106 Veenendaal. Telefoon 2576 de eerste plaats, de Boeddhistische bij bel, de Tripitaka, in de voertaal Pali en daarnaast, verkort, in vele andere talen te publiceren. Ook in Japan inzonder heid te Hiroshima zal de Boeddhaher denking alom worden gevierd. Het is nog niet bekend, of de communistische Chi nese regering feestelijkheden zal toe staan. Te verwachten is, dat ook de be kende Boroboedoer op Java, deze tijd in liet middelpunt der belangstelling dei- Boeddhistische aanhangers zal staan. EDE. De jachtopziener A. Heerikhuisen zag woensdagmorgen aan de sporen in het zand, dat zich in een bosperceel ach ter in de Sysselt drie wilde varkens moesten bevinden. Hij waarschuwde de bosbaas, de heer G. A. Ossenkoppele, die direct enkele drijvers recruteerde en sa men met de heren J. en K. Heijdink uit Ede' op jacht ging. Laatstgenoemden slaagden er in elk een ever neer te leggen, doch de derde, die vermoedelijk wel aangeschoten is, ont kwam. De geschoten dieren waren onge veer een jaar oud en wogen elk een tach tig pond. EDE. Dat verstrooidheid niet alleen bij professoren voorkomt is deze week in Ede nog weer gebleken. De fabrieksarbeider B. deed enige tijd geleden aangifte bij de politie, dat zijn rijwiel, waarmee hij naar zijn werk pleegt te gaan, bij de fabriek gestolen was. Deze week kwam het sta len ros echter weer bij een fietsenmaker tevoorschijn. De eigenaar was nl. glad vergeten, dat hij zijn karretje in reparatie had gegeven! WIJZE WOORDEN IN EXAMENTIJD. De ezel, die veel boeken draagt, is daarom niet geleerd. (Deens spreekwoord.) FA. S. BOS Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veeoeodaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1