ZINGENDE TORENS VAN NEDERLAND Wapensmokkel aan Belgische grens ontdekt «GELD OF DE KOGEL'' Algerijnse terreur in Frankrijk Voorjaar kwam drie jaar achtereen te laat Aan de wieg van „Lange Jan" GEEF UW EITJE EEN ANDER AANZIEN ff (Van onze correspondent) „WÜ eisen een bijdrage van 250.000 franken voor de strijd in Algerië, waar onze broeders vechten tegen de Franse onderdrukkers." Maar de Algerijnse hotelhouder te Lille, Frans gezind, lachte de vier Al gerijnse indringers, die met pistolen waren gewapend, uit. Drie schoten be roofden hem van het leven Dit is slechts één van de vele ge vallen, die de laatste tjjd de aandacht vragen voor de terreur van de Alge rijnen in Frankrijk. Duizenden vroe gere bewoners van Algerië hebben zich in Frankrijk een uitstekend bestaan kunnen verschaffen. Velen drijven restaurants en hotels; anderen zittep in middenstandsbedrjjven of in vrije beroepen. In het algemeen zijn deze lieden Frans gezind en veroordelen zij het gruwelijke optreden van de Fella- gahs in Noord-Afrika. Maar niettemin moeten ze betalen. Ze staan onder zware druk van Alge rijnse desperado's, die in naam van de rebellenleiders chantage komen plegen. In vele gevallen gaan de aldus gewon nen geldsommen helemaal niet naar Algerië maar komen ze direct de over vallers ten goede. Zjj hebben namelijk dit middel ontdekt om onder het voor wendsel van „vaderlandsliefde" te kunnen roven. In andere gevallen vloeit de verworven buit in de kas der op standelingen. Naar thans evenwel is gebleken worden vele op deze wijze buitgemaakte bedra gen besteed aan de inkoop van gesmok kelde wapenen. De Algerijnse wapen- opkopers, die momenteel in diverse lan den opereren zitten goed bij kas en be talen meer dan duizend gulden voor een jachtgeweer en zes honderd gulden voor een redelijke revolver. In samenwerking met de Franse politie heeft de Belgische gendarmerie op Belgisch grondgebied een nieuw complot wapensmokkelaars opge rold, dat al een jaar fungeerde. De hoofd man was een Waalse communist uit Kort- rijk, een 63-jarige kleermaker, die met twee zijner handlangers op heterdaad in de Frans-Belgische grensstreek werd ver rast toen hij wapens aan Algerijnse op kopers overhandigde. Hij heeft onmiddel lijk bekend, doch blijft halstarrig zwijgen wat betreft zijn handlangers, hetgeen te erger is daar één der Algerijnen kon ontsnappen. Diverse wapenen konden in beslag worden genomen. De communist, een vroegere verzetsman, wist nauw keurig wie er nog in het bezit waren van geweren en revolvers uit de bezettings tijd. Hij bezocht die lieden en kocht on der verscheidene voorwendsels de wape nen bij hen op. Met een winst van hon derd percent ging de voorraad regelmatig naar de Frans-Belgische grens bij Her zeeuw in Henegouwen, waar bij nacht en ontij Algerijnse contactmannen, in Frank rijk woonachtig de wapenen kwamen overnemen. De beide Belgische gearres teerden Mazurelle en de 24-jarige lood gieter Delrue hebben de politie medege- deld, dat ze hun Algerijnse verbindings mannen niet kunnen noemen, omdat an ders hun leven geen waarde meer heeft. Vermoedelijk hebben nog andere commu nisten uit de streek zich schuldig ge maakt aan wapensmokkel ten behoeve van Algerië. ALGERIJNEN VERZOEKEN OM BESCHERMING Duizenden Frans gezinde en in Frank rijk wonende Algerijnen hebben de laat ste wekeni de politie-autoriteiten om ex tra bescherming gevraagd aangezien ze terreur en chantage vrezen. De meeste anderen durven niet om bescherming te verzoeken uit vrees voor represailles van de landgenoten. In Lyon meldde zich een geheel Alge rijns gezin bij de politie met het verzoek te mogen worden opgesloten in een po litiecel. De vader had een eis van de handlangers der rebellen afgewezen en men vreesde nu een aanslag. In Parijs gaat vrijwel geen dag meer voorbij of al daar wonende Algerijnse zakenlieden ko men speciale bescherming vragen. Het onderzoek van het parket te Doornik naar de wapensmokkel heeft inmiddels aan het licht gebracht, dat de wapenen voornamelijk bestemd waren om de ter reur in Noord-Frankrijk actiever te kun nen bedrijven. Inderdaad is de Frans ge zinde Algerijnen in Noord-Frankrijk maar weinig rust gegund. Ze staan onder zware druk. RAADSELACHTIGE VER DWIJNINGEN De vrees bestaat, dat vele raadselach tige verdwijningen van Algerijnen niet in verband staan met hun vertrek naar het bevrijdingsleger. Het begint normaal te worden, dat een Algerijn plotseling met de noorderzon is verdwenen en algemeen neemt men dan aan, dat hij via de Bel gische grens op weg is naar Algerië om er de verzetstroepen te versterken. Thans heeft men echter aanwijzingen, die de waarheid anders belichten. In sommige gevallen zouden de Algerijnen door hun „broeders" zijn vermoord omdat ze stand hielden tegen de dreigementen en zich niet lieten afpersen. De autoriteiten achten het waarschijn lijk, dat vele Algerijnse misdadigers thans opereren met een visitekaartje van het bevrijdingsleger. De politie heeft echter in alle stilte een reeks maatregelen ge nomen om deze terreur het hoofd te kunnen bieden. VOORLICHTINGSBUREAU VAN OEN VOEDINGSRAAD (Links) „Dat ben ik, in m'n nieuwe regenjas. Opgerold neemt-ie niet meer plaats in dan de binnenzak groot is". (Rechts) Het is een kwestie van even met aandacht oprollen en de hele jas is een doodgewoon pakje. FUT Er blijken steeds meer mensen te zijn die hun „fut" verliezen. Tijdelijk of voor goed. Dat verschijnsel kan men met aller lei theorieën trachten te verklaren, maar daar zullen we niet bij stilstaan, want iemand, die zijn fut kwijt is interesseert het minder hoe hij die fut kwijtraakte en méér hoe hij hem terugkrijgt. „Drink een kop koffie", zal een vriend zo iemand waarschijnlijk aanraden. Maar wie het een gewoonte werd zijn fut te verliezen, die zal op de duur immuun worden voor koffie. En als de koffie de futloze niet meer helpt, wat dan? Dan kom bij ons, zeggen de doktoren van het Saint-Eric ziekenhuis in Stock holm, wij geven elke futloze binnen een uur zijn fut terug! Ieder die zich zwaar moedig of vermoeid voelt kan bij hen op ieder uur van de dag terecht. Men wordt er onderzocht en daarna krijgt men de behandeling die men behoeft om na een uur weer zijn plaats in het leger der flinke mensen in te nemen. De behande ling bestaat uit een electroshock-kuur, een insulinekuur, een ontspanningskuur, enz. Zweden is een land, waar van alle Eu ropese landen het hoogste percentage zelfmoorden voorkomt. Op een bevolking van zeven miljoen telt men per jaar 1200 zelfmoordpogingen met dodelijke afloop Men schrijft dit verschijnsel toe aan het Zweedse klimaat: aan het eind van de winter, zo tegen april bereikt elk jaar het aantal zelfmoordpogingen een hoogtepunt. Het geestelijk evenwicht van de bevol king is iets dat de autoriteiten ernstig bezig houdt, maar vele patiënten aarzel den tot dusver, om zich aan een noodza kelijke behandeling te onderwerpen. Het „service-station", dat nu te Stockholm is opgericht, hoopt hierin verandering te brengen. Dit jaar is het nu al de derde maal, dat het voorjaar bijzonder lang op zich heeft laten wachten. Aangezien dit een weinig voorkomend verschijnsel is, heeft dr. ir. J. J. Post van het KNMI te De Bilt in een onlangs gehouden radio-uit zending van het Ministerie van Land bouw hierover enkele interessante mede delingen gedaan. In de eerste plaats valt de late uitzaai van zomergranen op. De haver, waarvoor de zaaitijd normaal omstreeks 15 maart valt, kon dit jaar eerst eind maart wor den gezaaid. In 1954 kon niet voor 22 maart worden gezaaid. 1955 spande echter de kroon, want door het lang onbegaan baar blijven van de percelen kon men niet voor 4 april zaaien. Hoe laat het voorjaar is, kunnen we ook zien aan de bloei van het fruit. De vroege peren, die eigenlijk 29 april volop moeten bloeien, stonden dit jaar pas 14 dagen later in bloei. Dit is nog later dan in 1955 en 1954, toen de bloeitijd respectievelijk op 8 en 10 mei viel. De vroege appelen, die in een normaal jaar in de eerste week van mei volop bloeiden, bereikten het stadium van volle bloei; in 1956 eerst tussen 15 en 20 mei. De voorjaren van 1954 en 1955 waren ongeveer 10 dagen later dan normaal. De zeer late ontwikkeling in deze jaren hangt samen met de lage temperaturen in de maanden maart en april. Vooral over dag is er in alle drie jaren een belang rijk tekort aan warmte geweest. De nor male waarde van de maximum tempera tuur in de periode van 1 maart tot 1 mei bedraagt 10.8° C. In 1956 bedroeg het ge middelde 9,3 graden, dus 1,5° te laag. In 1955 was het verschil nog iets groter, nl. 1.8°. 1954 was nog de minst koude van de drie met een gemiddelde maximum tem peratuur van 10.0 graden Celsius, dus 0.8° lager dan normaal. Zondag 2 juni zal het 510 jaar zijn ontstaan te danken heeft, voor de geleden zijn, dat het miraculeuze eerste maal in een plechtige pro- Maria-beeldje, aan welks legen- cessie werd rondgedragen. Deze jaar- de de grote Lieve Vrouwentoren te Amersfoort, de „Lange Jan Van de ruim VU miljard eieren, die jaarlijks in ons land gegeten worden, komt een belangrijk deel hard of zacht gekookt op tafel: dat is immers voor de huisvrouw wel zo gemakkelijk. Maar waarom zoudt u uw eitje ook niet eens een ander aanzien geven? Een warme uitsmijter, een pittige goudgele omelet behoren zeker ook tot de lekkere gerechten, die u in uw eigen keuken kunt bereiden. Recepten voor vier personen GEPOCHEERDE EIEREN MET SAUS 5 eieren, V* liter bouillon of water met een bouillonblokje, 50 g (3 eetlepels) boter of margarine, 50 g (5 eetlepels) bloem, ui (foelie), azijn, zout. Een der eieren hard koken, laten af koelen en pellen. De bouillon of het water met het bouil lonblokje opzetten met een stukje ui (en een weinig foelie) en aan de kook bren gen. De ui verwijderen. De boter of mar garine smelten, de bloem erdoor roeren en bij scheutjes tegelijk de bouillon toe voegen. De saus enige minuten zachtjes laten doorkoken en op smaak afmaken. De saus warm houden. Kort voor het opdienen de eieren pocheren. Hiertoe in een diepe koekepan of andere ondiepe pan een flinke laag wa ter aan de kook brengen met een lepel zout en een lepel azijn. Het vuur tem peren. De eieren één voor één op een schotel tje breken en in het water laten glijden dat net tegen de kook aan wordt ge houden. De eieren 3 5 minuten zo zachtjes verwarmen. (Zij zijn dan van binnen nog zacht wie van harder gekookte eieren houdt kan ze nóg een paar minuten ver warmen). De eieren voorzichtig met een schuimspaan uit het water nemen en op een schaal overbrengen. De hete saus erover schenken. De dooier van het hardgekookte ei in een zeefje leggen en boven de saus fijn wrij ven zodat de oppervlakte daarvan met eigeel is bestrooid. De eierschotel meteen opdienen. Het overblijvende gekookte eiwit kan gebruikt worden in een sla of soep. GEMENGDE OMELET In een omelet kunnen allerlei restjes verwerkt worden: kaas, stukjes vlees of gekookt groente lenen er zich uitstekend toe. De restjes worden, vóór u het ei in de pan schenkt, even opgebakken. In de omelet, waarvoor wij u hier een recept geven, gebruikten wij ui, aard appelen en spek. 3 4 eieren, 50 g rookspek in blokjes gesneden of 50 g bacon, een ui of preitje, een paar koude gekookte aardappelen, zout (peterselie of selderij). In een grote koekepan de bacon of het spek zachtjes uithakken met de gesnip perde ui. De aardappelen klein snijden en aan weerszijden bruin bakken in het vet; zo nodig daarbij boter of margarine saus, gebruiken. De eieren loskloppen met 3 a 4 eetlepels water, een weinig zout (en pe terselie- of selderij groen), totdat geel en wit dooreen gemengd zijn. De ei-massa in de koekepan schenken en bij matige warmte gaar bakken. Steeds de omelet langs de rand van de pa nlossteken en nog vloeibaar ei er onder laten lopen. De omelet behoeft slechts aan één kant ge bakken te worden. Waarom zoudt u niet eens een soep of toespijs met ei verfijnen? U kunt er kleine eitjes voor gebruiken Voor het afmaken van een soep of saus leent zich de dooier het best. Eén dooier op een liter soep of een halve liter 6aus is voldoende. De soep of saus wordt op de gewone wijze gekookt; kort voor het op dienen wordt de met wat soep aange mengde eidooier er door geroerd. Het ge recht mag daarne niet meer flink door koken, want dan schift het. Een zure saus of peterseliesaus, met ei op smaak ge bracht en gekleurd, smaakt bijzonder lekker over gekookte vis, witte bonen, aardappelen of rijst. GEWENSTE NIEUWIGHEDEN Vandaag maakten wij kennis met een zeer gegoede landgenoot, die een heel normaal uiterlijk heeft. Desondanks vond hij het nodig, een brilmontuur naar maat te bestellen. Wij konden ondanks de beste wil aan dat montuur niets bewonderen, niet eensde prijs. Als gegoede mensen op iets dergelijks komen, dan behoeven wij daarin geen bepaalde buitensporigheid te zien. Het komt alleen door gebrek aan voorlichting. Mensen, die in deze tijd hun dubbeltjes die zij te veel hebben in circulatie wen sen te brengen, zouden daartoe in de ge legenheid moeten worden gesteld door een klein stel attractieve aanbiedingen. Zo kan bijna iedere man een zeer ele gante overall gebruiken, uit een materiaal gemaakt dat gemakkelijk kan worden ge stoomd. Voorts: handschoenen zo fijn, dat hij ze niet als last ondervindt, wanneer ervan gebruikt wordt gemaakt bij alle moge lijke werkzaamheden ensporten. Want het is niet bepaald prettig, als mensen die erg op zindelijkheid zijn ge steld, om de twee of drie uren hun han den moeten wassen. Het is veel hygië nischer, met een drie paar handschoenen, die daarna gewassen kunnen worden, zijn dagtaak te voltooien. Die handschoenen kan men desnoods naar maat laten ma ken om ze volkomen aan de eisen te laten voldoen. Verder zijn er misschien reeds zeer elegante pantoffels. Of er echter schoenen zijn, net op de grens tussen pantoffels en straatschoenen pantoffels, die men met plezier aandoet, zodra men zich binnens huis beweegt, en die men ook gerust kan aanhouden, wanneer men zakenbezoek of cok „hoge" gasten ontvangt, geloven wij niet. Zo zou vermoedelijk menige fabrikant groothandelaar enz. ons tal van geschikte artikelen aan de hand kunnen doen. Overigens denken wij niet in alle geval len aan de zeer gegoeden. W ie op kan toor werkt, zou het op regenachtige dagen zeer waarderen, op kantoor in een soort pantoffels te kunnen werken, die de lucht doorlaten en zeer geschikt, ook buiten de zit- en slaapkamer te dragen zouden zijn. lijkse „Vrouwe-Vaart" werd na de Re formatie een stille omgang, die echter allengs verliep, tot hij enige jaren ge leden tot nieuw leven kwam. Pelgrims uit Nederland, uit Duitsland, uit Engeland togen naar Amersfoort om het Mariabeeldje te bezoeken. Zij brachten rijke geschenken mee, zulke kostbare offergaven, dat daarvan een toren kon worden gebouwd. In de ver beelding van het eenvoudige volk kreeg deze toren de gestalte van de heilige moeder met haar kind. Het kind zou dan voorgesteld worden door een to rentje, dat zich tussen de 2e en 3e om gang bevond. Men zegt, dat de toren gebouwd werd door dezelfde bouw meester, die ook de Cunera-toren in Rhenen bouwde en de toren in Ant werpen. Hoe dan ook, één ding schijnt een kern van waarheid te hebben en dat is de legende van het Maria-beeldje, dat onverbrekelijk met deze „Lange Jan" verbonden is. Want in de kerk kan men nog altijd een steen vinden, waarin deze woorden staan gebeiteld: In 't jaer ons heeren MCCCC ende XLIII mede, Wert dat beeld van Marien in 't water Gevonden, en hier gebracht, om te worden aangebeden. D.O.M. Omstreeks Kerstmis kwam Geertgen Arends van Nijkerk naar Amersfoort, naar het klooster van de Agnieten om daar zuster te worden. Toen zij onder weg was, dacht zij er plotseling aan, dat zij bij andere kleinigheden ook een eenvoudig beeldje van onze lieve vrou we had, waarvan zij meende dat het een schande zou zijn, als zij dat kleine simpele beeldje mee naar binnen bracht in dat grote klooster en het de andere zusters liet zien. Voor zij de poort binnen ging, wierp zij bevreesd en onbedachtzaam het beeldje in het water Kort daarna werd een eerbare vrou we te Amersfoort, Margriete Albert Gijsen, ook nog in de kersttijd tot drie maal toe door God Almachtig ver maand om buiten de poort van de (Cliché Amersfoortse Courant) stad te gaan, daar waar in de Gracht Toren in Dordrecht het water bevroren was. Zij moest onder het ijs vandaan halen het beeld dat daar verborgen lag, niet met de stroom meedreef en ook niet in de modder verzonk, maar in het stromen de water stil en onbeweeglijk bleef liggen. HERHAALDE VERMANING Margriete vroeg haar man om raad. Hij liet zich de vermaning nog eens rustig vertellen en oordeelde deze een droom. Toen Margriete het hem echter nog eens en nog eens wilde vertellen, lachte hij haar uit en gebood haar er niet meer over te spreken. Maar toen Margriete opnieuw werd vermaand, durfde zij de haar geboden reis naar het bevroren grachtwater niet langer uit te stellen en zonder haar man erin te kennen, begaf zij zich op weg. Aan gekomen op de plaats, waar nog heden de onze lieve vrouwe put is, vond zij inderdaad het beeld, dat zij haastig naar huis bracht. Zij plaatste het beeldje in haar woning en stak er on middellijk een kaars voor aan, een kaars, die o wonder wel drie maal zo lang brandde als anders Toen Margriete haar biechtvader van het wonder vertelde, verzocht deze hem het miraculeuze beeldje terstond te brengen. Zij gaf gehoor aan deze bede en men zegt, dat daar die nacht nog vele opmerkelijke wonderen en mirakelen geschiedden. De biechtva der, overtuigd van de heilige kracht van het beeldje, bracht het op de tweede Kerstdag in alle eerbied naar de O.L. Vrouwekerk, waar het door vele pelgrims werd bezocht. Enkele jaren daarna werd het beeld voor het eerst in plechtige processie rondgedragen. Dat geschiedde op de 2de juni 1446, dus 510 jaar geleden. Steeds meer pelgrims kwamen het wonderbeeld te Amersfoort bezoeken en aan hun kostbare offergaven was het te danken, dat er een toren bij de kerk kon worden gebouwd. De pro cessie werd na de hervorming een stille omgang, de stille omgang raakte in onbruik, totdat deze enige jaren ge leden weer in ere werd hersteld. Meer dan vijf eeuwen staat daar nu Amersfoorts toren, de stoere „Lange Jan", die zijn ontstaan dankt aan een broos Mariabeeldje Hoe helder klinkt de klokkentaal ten torren uit: tot negenmaal herhaalt, herhaalt de klepel, op den ronden boord zyn beêgeklop! De landman laat zjjn 'rossen staan naar huis zal hij, en rusten, gaan! Maar, eer hy stap van stede zet, zo bidt hij nog zqn klokgebed. Een engel naar Maria kwam: de boodschap hü van 't Boetelam had medebracht: en negenmaal begroet haar nu de klokkentaal. De landman, na den laatsten klop, van bidden houdt, van werken, op; zyn 'rossen staan op stal weerom, en moeder wenscht hem willekom. Guido Gezelle t Grote Kerk in Breda Ook zó kan een toren gefotografeerd worden

De Vallei | 1956 | | pagina 3