Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Avondvierdaagse werd een enorm succes r MULDER Nieuws uit de Omgeving AGENDA RENSWOUDE ELST Prof. Gerbrandy sprak in Veenendaal RHENEN 30e jaargang WOENSDAG 13 JUNI 1956 No. 46 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel JEUGDVAKANTIEVOETBAL COMPETITIE Vechtpartij Verenigingsgebouwen bij Juliana- en Vredeskerk gereed Plotselinge dood van circusartiest Gemeenteraadsvergadering mm Rhenense oudjes kunnen nog niet uit U betaalt toch niet graag teveel NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W, F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Ondanks de regen die de geweldige stoet van wan delaars op de laatste vüf kilometers vergezelde werd de intocht van zaterdag toch glorieus en een waardig besluit van een deze keer buitengewoon geslaagde avondvierdaagse. Voorafgegaan door „Caecilia" en voorzien van een schat van bloemen marcheerden ongeveer duizend tippelaars Veenendaal binnen, gadegeslagen door een publiek dat rijen dik stond. Bijzonder viel in de stoet op de hond Oily B. Bommel van het Kamp Overberg en de klompentippelaar Wil deman uit Eist. Laag was het percentage uitvallers, namelijk 12. Omstreeks half zeven waren de wandelaars op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat, waar burgemees ter Bakker een toespraak hield en een bijzonder woord van dank bracht voor de medewerking van de scho len welke in een aantal van dertien in de avondvier daagse vertegenwoordigd waren. De oudste deelnemer, de heer Van Viegen van „VSW" kreeg een aandenken terwijl de heer Harinck uit Amerongen die al voor de elfde maal mee üep,Harinck 8500 km gelope een souvenir ontving. De heer Harinck liet nog een woord van dank en hulde horen aan het adres van de adjudant van politie de heer K. van Wijnen, de centrale figuur van de Veenendaalse avondvierdaagse, die per 1 juli Veenendaal gaat verlaten. Namens de wandelaars kon hij de heer Van Wijnen een elektrische klok aan bieden, terwijl de wandelvereniging „Ritmeester" er nog een kist sigaren bij deed. REEDS 3500 KM GE WANDELD De avondvierdaagse is weer achter de rug. Buitengewoon veel belangstelling was er bij het binnenkomen van de 1000 tippelaars. Allerwege werden opmerkin gen zoals, wat mooi toch zo'n stoet en wat leuk al die mensen bij elkaar. Dat is nu allemaal wel aardig, maar veel be langrijker is toch, wat deze wandelaars zelf van de avond-vierdaagse denken. Om dit aan de weet te komen maakten wij met enkele van deze mensen een praatje Als eerste troffen wij de heer Harinck. Deze man uit Amerongen weet wel zo ongeveer wat er in de wandelsport te koop is.. Elf maal een avondvierdaagse, vijf maal de grote vierdaagse in Nijmegen en vijf maal de twee-daagse wandeltoch ten in Amersfoort. Daarbij geteld alle be langrijke wandeltochten, waaraan hij ook altijd deelneemt, dan heeft hij zo'n slor dige 3500 km op zijn naam staan in ge organiseerd verband. De Veenendaalse avondvierdaagse 1956 vond Harinck beter dan alle andere jaren. Een prachtig parcours, goede wegen en een prima organisatie, dus wat wil je nog meer. Wat hij jammer vond is, dat zoveel oudere individuelen verstek laten gaan. Verder kan hij niet begrijpen, dat in een plaats als Veenendaal, waar toch drie goede muziekkorpsen zijn, er maar één beschikbaar is. Voor een deelname als dit jaar is één korps niet genoeg. Slechts een klein deel van de wandelaars heeft dan iets aan de muziek, die naar zijn me ning toch voor de deelnemers en niet voor de belangstellenden langs de straat gegeven wordt. De heer Harinck is 52 jaar oud en hoopt nog vele malen aan de start te verschijnen. WANDELAAR OP KLOMPEN Ook de man op klompen, de heer W. Wildeman uit Eist, had weinig of geen klachten. Tienmaal heeft hij de avond vierdaagse op zijn klompen volbracht en daarnaast ook nog zevenmaal de grote vierdaagse in Nijmegen. Wij vroegen de heer Wildeman, of hij dat op klompen lo pen als een bijzondere attractie be schouwde. Toen hij echter zijn voeten had laten zien, begrepen wij dat het buiten- Tijdens de j.l. maandagavond in het gebouw aan de Eikenlaan gehouden sportavond voor de deelnemers, de scheidsrechters en leiders van de va kantie-voetbalcompetitie heeft men volop kunnen genieten van een prach tige voetbalfilm. Verder werd deze avond nog een sportpraatje gehouden terwijl de voor zitter van de organiserende politie- sportvereniging een praatje hield over jeugdvandalisme e.d. Tenslotte werd het wedstrijdregle ment voorgelegd en bekend gemaakt dat de inschrijving tot deelname aan de competitie is opengesteld van 18 juni tot 1 juli. De competitie zal waarschijnlijk op 15 juli a.s. beginnen. Dan is de va kantie nog wel niet begonnen maar men doet dit met het oogmerk de competitie tijdig te kunnen afwerken. Heden, woensdag 13 juni §1 Algemene verkiezing voor le- den van de Staten-Generaal, II tot 19 uur. I: Zaterdag 16 juni II (Terrein „De Salamander") li 's middags, streekgymnastiek- wedstrijden voor adspiranten. Dinsdag 19 juni (In tijd. raadzaal voorm. post kantoor) 7.30 uur .openbare vergadering van de gemeen teraad. Luxor theater Heden woensdag en morgen donderdag de film „De man met het litteken", van vrijdag t.m. zondag „Huis van bamboe" en van maandag t.m. woens dag „De eed aan de bloedvlag" en donderdag „De ondergang van de Titanic". li gewoon moeilijk zal zijn, voeten met der gelijke hoge voeten in een paar schoenen te persen. In elk geval, klompen of geen klompen, Wildeman meent aan zichzelf verschuldigd te zijn, elke dag als eerste binnen te moeten komen. WANDELSTERREN Bij de groepen hebben wij vanzelfspre kend eerst de VSW opgezocht. Deze ver eniging, die vorige maand het tweede lustrum vierde, heeft in belangrijke mate meegewerkt aan het tot stand komen en uitbreiden van de Veenendaalse avond vierdaagse. De VSW loopt als vereniging ook al die tien jaren de avondvierdaagse mee en daarnaast ook al ongeveer een zelfde aantal jaren in Nijmegen. Dat deze vereniging, waar Gijs van de Bos altijd zo vol over is, over prima krachten be schikt, blijkt wel uit het feit, dat twee leden, te weten Veldhuizen en Van Dam, het voor veertien dagen terug presteer den in Hilversum een nachttocht van 70 km te volbrengen. Het oudste lid van deze vereniging, de heer Piet van Viegen, 62 jaar, was ook nog vol goede moed. Tien jaar avondvier daagse en zevenmaal Nijmegen heeft hij er op zitten en hij weet ook nog niet van ophouden. Van Viegen had deze avond vierdaagse nog wel moeilijkheden gehad. Hij heeft 's morgens gelopen en heeft door niet juist uitgezette controleposten enkele kilometers meer gemaakt, maar daar is hij allang weer overheen. De heer Breekveld, de leider van de twee jaar oude Ritmeesterploeg, was ook buitengewoon tevreden. Alles was naar wens gegaan. Ook deelde hij ons mede, dat zijn vereniging ernstige plannen koestert ten aanzien van de komende vierdaagse in Nijmegen. Tot slot nog de jongste en grootste seniorengroep, de Hollandia. Zij hebben het wonderwel gedaan ondanks de wei nige training. Zo ziet men weer, dat een goede geest ook veel vermag. Sannie de Fluiter was vol lof en heeft zich vast voorgenomen het volgend jaar weer van de partij te zijn. Elly van Enge lenburg was minder enthousiast. Haar eerste reactie was: „Ik doe het nooit meer. O ja, de .tochten had zij fijn ge vonden en de geest was prima, maar de laatste dag schijnt zij wel moeilijkheden gehad te hebben. Maar ach, een jaar is lang en wie weet, denkt ook zij er dan weer heel anders over. Bij de schooljeugd krijgt men overal hetzelfde antwoord: „Het was leuk en volgend jaar komen we weer". Zaterdagavond omstreeks 8 uur raakten de broers B. H. en L. H. slaags bij een ruzie in een café. Op de Vendelseweg was de herrie nog niet bijgelegd toen daar andere mensen zich met ht geval gingen bemoeien en ook met elkaar aan het vechten gingen. Tenslotte waren zij nog heviger en nog lager aan het vechten dan zij die begonnen waren. De politie kwam hier tussenbeide. VEENENDALERS NAAR ATHLETIEK WEDSTRIJD IN ZEIST Aan de athletiekwedstrijden a.s. don derdag te Zeist, zullen de volgende leden van de Veenendaalse athletiekvereniging V.A.V. op uitnodiging deelnemen: 200 m. heren klasse C. de heer A. Harteman, die ook deelneemt aan het hoogspringen in klasse C.D. Bij de junioren komen in de 80 m en het verspingen uit: T. Brugge- man en C. Wely. Bij de meisjes neemt T. van Barneveld deel aan de 80 m en het kogelstoten. De nieuwe gebouwen bij de Julianakerk en bij de Vredeskerk zullen moJb', don derdag, worden overgedragen^Pan de Herv. kerkvoogdij en vrijdagavond van half acht tot half negen geopend zijn voor bezichtiging. Deze gebouwen zijn bestemd voor cate chisaties en verenigingswerk. Bovendien zal een deel van de kleuterschool in het gebouw bij de Vredeskerk worden onder gebracht. In de laatste tijd is de Patrimo- niumschool weer dusdanig gegroeid, dat er op het ogenblik slechts twee lokalen beschikbaar zijn voor de kleuterschool. Er was in Veenendaal-Zuid grote behoef te aan een kleuterschool en er is steeds een lange wachtlijst, omdat slechts een beperkt aantal kinderen kan worden ge plaatst. Een 40-jarige Duitse artiest die voor het eerst na zijn ziekte vrijdagavond weer optrad tijdens een voorstelling van het Circus Boltini dat op^^ Ven delseweg stond opgesteld, is, tGBhij in zijn woonwagen was teruggekeerd, door een hartverlamming getroffen. De dokter kon bij onderzoek slechts de dood constateren. Het was meteen na de pauze dat het publiek van een en ander op de hoogte werd gesteld door de directeur, die me dedeelde dat de voorstelling zou wor den gestaakt en dat de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld de rest van de voorstelling de volgende avond bij te wonen. Dinsdag 19 juni a.s. zal de raad der ge meente Veenendaal in een openbare zit ting bijeenkomen onder voorzitterschap van burgemeester A. Bakker. ONDERWIJSBENOEMINGEN Met ingang van 12 juni is als onder wijzeres aan de Patrimoniumschool (hoofd de heer A. C. Schilperoort) be noemd mevrouw De Leeuw uit Ameron gen en met ingang van 1 juli a.s. mej. J. Meertens uit Leiden. ER KWAM GEEN HELICOPTER Ondanks de gestaag neerdruilende re gen waren zaterdagavond toch heel wat Renswoudenaren op de been om op de ..Koetslaan" een helicopter te zien lan den. Deze personen moesten echter on verrichter zake huiswaarts keren, daar de helicopter vanwege het slechte weer zijn vlucht van de vliegbasis Volkel naar Schiphol niet heeft gemaakt en dus van zelfsprekend Renswoude niet heeft aan gedaan. Over enkele weken zal een en ander toch nog plaats vinden. DS. J. KUYLMAN 45 JAAR PREDIKANT Maandag 11 juni j.l. was het 45 jaar geleden, dat ds. J. Kuylman, thans wo nende te Wijk bij Duurstede, bevestigd werd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Kuylman werd in 1884 geboren. Na dat cand. Kuylman in 1910 door het pro vinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk werd hij op 11 juni van het daaropvolgend jaar (1911) te Renswoude in het ambt bevestigd. In 1919 verwisselde de jubilaris onze gemeente met die van 't Woud (classis Delft), van waar hij in 1922 naar Maasdam-Cillaars- hoek vertrok. Tenslotte stond A Kuyl man nog bijna drieentwinti^^Piar te Vreeland, waar hem met ingang van 1 mei 1950 op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat is hij nog enkele jaren hulpprediker te Cothen (U.) geweest. Ds. Kuylman was enige jaren lid van het classikaal bestuur van Amersfoort en scriba van de ring Tienhoven. Het is de wens van ds. Kuylman, dat de dag van 11 juni onopgemerkt zal voorbij gaan. „ONS GENOEGEN" GAF CONCERT Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Ons Genoegen" op het slotplein van „Kasteel Renswoude" een concert. Het was bijzonder jammer, dat een voortdu rende regenval, vooral in het begin van de avond, veel Renswoudenaren in de huizen hield. Gisteravond gaf de muziekvereniging ..Ons Genoegen" uit Rhenen een concert nabij de brandweergarage in de Taets van Amerongenstraat. ituMi •iiiiMni Groothertogin Char lotte en Prins Felix van Luxemburg ver trokken per regerings- Dakota van het vlieg veld Soesterberg weer naar Luxemburg. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix wui ven het vliegtuig na. OPENING NIEUW WINKELPAND Vrijdagmiddag is onder grote belang stelling de winkel-smederij en construc tie werkplaats van de firma A. v. Ingen en /g^te Eist geopend. Bij de opening waro^PL'genwoordig de burgemeester van Amerongen, de gem.-secretaris en vele vooraanstaanden uit het bedrijfsleven. De gehele winkel-inventaris ging na de ope ning schuil onder de bloemstukken. „CRESCENDO" MAAKTE MUZIKALE RONDGANG De muziekvereniging „Crescendo" maakte zaterdagavond een muzikale rond gang door het dorp. Na de rondgang, die veel belangstelling trok, werd de heer H. v. d. Craats uit Veenendaal gehuldigd voor het vele werk, dat hij voor de ver eniging heeft gedaan, wat wel blijkt uit het resultaat op het concours, waar men een eerste prijs in de marswedstrijd be haalde. Verder willen wij in het bijzonder de jeugd van Eist verzoeken, wanneer „Crescendo" door het dorp marcheert, niet naast het korps, maar achter aan te sluiten, wat het geheel ten goede zal ko men. •.ORANJE-WIT" NAAR TURNWEDSTRIJD Ook de sportvereniging „Oranje-Wit" uit Eist zal zaterdag a.s. aan de turnwed- strijden te Veenendaal deelnemen. De sportvereniging zal 's avonds tijdens de marswedstrijden worden begeleid door de muziekvereniging „Crescendo". In gebouw „Eltheto" was j.l. vrijdag avond door de A.R. kiesvereniging al hier een vergadering belegd waarin als sprekers optraden prof. mr. P. S. Ger brandy en mr. B. W. Biesheuvel. Na door burgemeester Bakker als voorzitter van de afdeling te zijn in geleid, sprak als eerste prof. Gerbran dy. Deze bepaalde zijn gehoor in hoofd zaak tot de kwestie-Indonesië en de binnenlandse economische ontwikke ling. Spr. had scherpe critiek op de wijze waarop Soekarno in de Ver. Sta ten werd ingehaald. Soekarno, de man die twee miljoen Indonesiërs als sol daten ter beschikking stelde van de Japanners om te worden ingezet in de strijd tegen het westen. Men behandelt hem nu als een vorst omdat het thans zo voordelig is om hem in de strijd tegen het oosterse communisme tot vriend te hebben. Daar in Indonesië kent men niet de trouw en de waarde van het gegeven woord zoals wij dat in Europa als een christelijke erfenis kennen. Trouwens ook hier is dat vaak ver te zoeken. Hebt gij gezworen tot uw nadeel, blijf toch dezelfde, zo ging prof. Gerbrandy verder. Hij gaf een opsomming van de Nederlandse en In donesische ministers die de souverei- niteitsoverdracht in 1949 hebben ge tekend, w.o. de ministers Drees, Lief- tink en Mansholt. Een was er onder hen die zijn gegeven woord heeft gehouden, n.l. Hamid II, maar die zit al jaren gevangen en mannen als Drees lopen nog steeds op vrije voeten In Rhenen is, evenals in zovele andere gemeenten in ons land. een traditie ont staan, die de oudjes niet gaarne zouden zien verdwijnen. Dat is het jaarlijkse uit stapje. Het comité, dat hiervoor telkenjare de organisatie op zich neemt, heeft enkele weken geleden via een collecte een be roep gedaan op de ingezetenen. Deze in zameling wordt vrijdag en zaterdag her haald. Van de zijde van het organisatie comité wordt ons verzocht erop te willen wijzen, dat deze collecte moet slagen, daar anders de plannen voor dit jaar op losse schroeven komen te staan. Onge twijfeld zal Rhenens Burgerij alles in het werk stellen om de zevende juli doorgang te kunnen doen vinden. Op deze zaterdag namelijk ligt het in de bedoeling de tocht te hellen. DcBptobezitters in de Grebbestad zijn daarvoor al uitgenodigd. Mocht iemand vergeten zijn met het verzoek zijn of haar wagen disponibel te stellen, dan kan men zich alsnog wenden tot de heren M. Koet sier of H. Laheij. De oudjes, die de tocht mee wensen te maken, kunnen zich vanaf maandag 18 juni bij de heer Laheij opgeven. RESERVE RIJKSPOLITIE WON DRIE PRIJZEN Drie reservisten van de rijkspolitie Rhenen namen deel aan de wandelmar sen in Amersfoort over 20 km. Het waren de heren Eikhof, De Haan, C. van Wijk, Jansen en Wim van Noort. De sterkte van het district Utrecht beliep in totaal 25 man. De groep legde beslag op maar liefst drie eerste prijzen. RHENENAAR ERNSTIG ^NGEREDEN IN DUITSLAND il^Rhenenaar W. S., die momenteel in Duitsland vertoeft, is aldaar ernstig aan gereden door een motorrijder, die boven dien nog door de politie werd gezocht. Onder invloed van sterke drank reed de Duitser drie wandelaars aan, waaron der zich de heer S. bevond. Laatstgenoemde werd met een schedel- basisfractuur en een zwaar gewond been naar een ziekenhuis overgebracht. Ga daarom voor een of reparatie naar Alleen ver koop: Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 Burgemeester Bakker spreekt hier prof. Gerbrandy toe. De Ambonezen hebben, toen de deelstaat Indonesië in april 1950 werd opgeheven, hun staat als een zelfstan dige uitgeroepen. Internationale rech ters hebben al gezegd dat dat hun recht was. Toch worden zij niet door Nederland erkend, die mensen, die te genover Nederland zoveel trouw heb ben betoond. Het recht en het hou vast ligt te grabbel. Waar is onze trouw aan het gegeven woord? De linkse heren willen de Indone siërs hun vrijheid geven en nu blijkt dat deze niet anders is dan terreur, ti rannie, anarchisme en corruptie om van te rillen. Ook in de binnenlandse politiek zien wij dergelijke uitingen. Kijk maar naar de woningmisère. De grote oorzaak is toch dat de huren te laag gehouden worden. Het kan nodig geweest zijn het stijgen van de huurprijzen wat te remmen, maar waar alle prijzen om hoog gaan, is het onbillijk de finan ciële gevolgen van het prijsregelend optreden hier op een bepaalde bevol kingsgroep af te wenden. Ook sprak prof. Gerbrandy over de waardevermindering van de gulden en over inflatie als loonverlaging zonder herrie. Wie behoefte heeft aan meer vastigheid en vertrouwen in het rege ringsbeleid stemme op de A.R., zo be sloot hij. Burgemeester Bakker dankte prof. Gerbrandy voor het gesprokene en de ze antwoordde op een vraag van de burgemeester dat hij nu 71 jaar oud is. Na een korte pauze volgde de rede voering van mr. Biesheuvel. Spr. zei gedwongen te worden over andere partijen te spreken omdat deze de A.R. onjuist bejegend hebben. Minister Mansholt b.v. geeft de schuld van de moeilijkheden in de landbouw, met na me van de onmogelijkheid van een melkprijsverhoging, aan minister Zijl stra. Ook is het verdrietig dat een doorbraakchristen als ds. Buskes het bestaansrecht van de christelijke par tijen ontkent. Het woord christelijk moet voor alle verenigingsnamen weg. De doorbraak-christenen zijn dus on verdraagzaam ten aanzien van de A.R., de partij die zich buigt voor God. Dit VSW STAAKTE BESLISSINGS WEDSTRIJD Onder protest van VSW werd maan dagavond in de gymnastiekzaal achter de Kon. Julianaschool de beslissingswed strijd gespeeld voor de promotie naar de derde klasse der tafeltenniscompetitie tussen Panter en V.S.W. De V.S.W. pro testeerde, omdat zij niet accoord kon gaan met de datum, daar één van de spelers met vakantie was. De wedstrijd werd door V.S.W. gestaakt, toen de stand 50 in het voordeel van de Panter was. VERGADERING GEMEENTERAAD EDE De eerstvolgende vergadering van de Edese gemeenteraad wordt gehouden op donderdag 14 juni, 's avonds acht uur, in „De Bergpoort". laatste vormt trouwens de kloof tus sen ons en andere partijen. Men wil beweren dat de politieke constellatie vandaag wordt uitgemaakt door de stellingen van progressief én conservatief. De A.R. is de oudste Ne derlandse partij en zij is tot vandaag nog gelukkig dezelfde gebleven. Dat nu vier jaar lang twee A.R. ministers zon der in socialistische koers te geraken veel voor het land hebben kunnen doen, bewijst ook dat er met het A.R. beginsel heus nog wel iets is te doen. De PvdA heeft in een geschrift willen beweren dat de A.R. terug wil naar liberale vrije economie. Er zijn in ons land niet veel mensen die daarnaar terug willen en de A.R. heeft in het verkiezingsprogramma opgenomen dat het economische leven zich in vrijheid moet kunnen ontplooien, en dat zoveel mogelijk aan de particuliere sector moet worden overgelaten. De overheid heeft wel degelijk een belangrijke re gelende taak, vooral in de landbouw, industrialisatie enz. Wij willen niet de overspannen regeringstaak welke een PvdA nastreeft die bij de vorige ver kiezingen nog zei dat voor nationalisa tie in aanmerking kwamen de kolen- industrie, luchtvaartindustrie, scheep vaart, bank- en verzekeringswezen, suikerindustrie e.a: De doelstellingen van de A.R. liggen meer in het even wicht en het is zelfs niet zo dat ze het midden houden tussen liberale en so cialistische politiek. De A.R. partij behoeft niet meer loon, meer huizen, een hogere melkprijs enz. te beloven. Ze zegt alleen een christe lijke partij te zijn, zonder naar men beweert het partijprogramma tot een soort evangelie te maken. Politiek is een heilige zaak. Ons volk heeft ge lukkig altijd geweten wat het aan de A.R. had en dat is ook nu nog zo, al dus mr. Biesheuvel. EDE. De grote acshterstand bij de scho lenbouw in de gemeente Ede manifesteert zich ander meer daarin, dat in de raads vergadering van a.s. donderdag opnieuw een voorstel tot de bouw van enkele noodlokalen voor het onderwijs aan de orde komt. Ditmaal gaat het om drie lo kalen, waarvan er één bestemd is voor de chr. U.L.O.-school aan de Beukenlaan, één voor de chr. nat. scholen in Ede- West en één voor de openbare lagere school in Bennekom. De kosten van plaatsing en inrichting van deze drie lo kalen worden op f 129.000,— begroot. Zo dra deze gebouwen gereed zijn bedraagt het aantal houten noodlokalen in de ge meente Ede reeds twaalf. EDE. De heer H. Hali heeft bedankt als voorzitter van de afdeling Ede van de vereniging Volksonderwijs. In een circu laire geeft de heer Hali als reden voor zijn aftreden op, de gang van zaken met betrekking tot de wethoudersverkiezing in de vacature O. C. van Hemessen. Volgens de heer Hali, die voor de VVD zitting heeft in de Edese gemeenteraad, is het aan de Partij van de Arbeid te wij ten, dat in de plaats van de heer Van Hemessen weer een voorstander van christelijk onderwijs, nl. ds. J. Fokkema, is gekozen. De fracties van de KVP en van de SGP zouden bereid zijn geweest de candidatuur van de heer Hoolboom (VVD) te steunen en ook de fractieleider van de PvdA zou verklaard hebben, dit te will endoen. In dat geval was de ver kiezing van de heer Hoolboom verzekerd geweest. Doordat de PvdA tenslotte de candida tuur van ds. Fokkema heeft gesteund is het aan haar te wijten, dat niet een voor stander van het openbaar onderwijs tot wethouder is benoemd. Hierdoor is de taak van Volksonderwijs onnodig ver zwaard, aldus de heer Hali. Inmiddels heeft ook de fractie van de PvdA zich tot de leden van Volksonder wijs gewend met een circulaire, waarin wordt betoogd, dat in de vacature van de a.r. wethouder van Hemessen opnieuw een a.r. wethouder is benoemd, geheel in overeenstemming met de politieke samen stelling van de raad. Ondanks de bestaan de bezwaren tegen de combinatie Kamer- lid-wethouder heeft de PvdA daarom de a r. candidaat gesteund. Zij kwam daar te gereder toe omdat de fractieleider van de SGP, de heer Veen, herhaaldelijk ver klaard heeft, niet te zullen medewerken aan de verkiezing van een linkse wet houder. Dat de heer Hali toch op de heer Veen heeft gestemd werpt een hoogst eigenaardig licht op deze zaak. In de circulaire van de PvdA wordt verder ontkend, dat de fractie-voorzitter enigerlei steun aan de candidatuur Hool boom heeft toegezegd. Hierover zal op een andere plaats nog wel eens gesproken worden! WIJZEWOORDEN ZONDER MOED GEEN GELUK Er is moed nodig om gelukkig te worden. (Mile de Sommery) KERKEWIJK t67 -TEL.3000 V E E N E N DA A L

De Vallei | 1956 | | pagina 1