Levensstrijd Albert Heijn komt onvoorwaardelijke GARANTIE! Setter Set Fa. L. HEI] G.V.V.V.-tournooi Matjan en Hollandia spelen gelijk Veenendaal wint met 2-0 van Triangelboys Voor de Boer met nieuw pluspunt: PRIJSVERLAGING FEUILLETON kJUlUJl NYLONS passend en verrassend elegant MELK IS GOED VOOR IEDEREEN Hooien en melken Bestrijding van draaihartigheid bij kool Voor uw trouwpartij zijn wij thans speciaal ingericht Wedt A* Wt de Haas MIDDENSTANDS WONING WONINGRUIL HANDIGE JONGEN U kunt het toch niet afschreeuwen Nieuwsblad DE VALLEI Tóp-kwaliteit met deze Garantie: Elk artikel voor de laagste prijs! Obligaties met rente en winstaandeel Het Veteranen-tournooi Officiële Bekendmaking En nog meer voordeel door deze door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (3.) „Ik kom u vragen, of u mij uw dochter tot vrouw wilt geven," her haalde Christen. Zijn toon klonk ho ger dan de eerste maal. Hij had de handen van de rug genomen en trok aan zijn stalbuis. „Word niet brutaal," sprak de boer waarschuwend. Met de ellebogen op de tafel geleund, richtte hij zijn fors lichaam langzaam op uit de slappe houding die hij eerst had aangenomen. „Wij hebben' al eens meer.over die zaak gesproken. Toen ik je de eerste maal er over heb onderhouden, heette het, dat er niets mee bedoeld was; het was maar gekheid, zoals jongens en meis jes onder elkaar maken. En toen heb ik die gekheid verboden. Je schijnt niet te hebben begrepen, dat je wegge jaagd wordt, als ik er nog ooit weer wat van merk." „Twee mensen, die veel van elkaar houden, zijn een beetje doof in zulke dingen," gaf de knecht ten antwoord. En hij glimlachte. Het werd hem licht te moede, nu de strijd werkelijk be gonnen was, evenals iemand, die door de tandarts onder handen genomen wordt, na een poos van folterend wachten in de wachtkamer. „Praat er maar niet zo luchtig over," sprak de boer. „Ik heb goed op jullie gelet en ik meende dat ik je wel weer vertrouwen kon. Het is dus nog niet uit tussen jullie?" „U hebt ons toch niet alle nachten in het oog kunnen houden." Twee scherpe lijnen tekenden zich op Furrers gezicht af van de mond hoeken naar beneden. „Je kunt onmiddellijk vertrekken, Christen Russi. Je krijgt nog veertien dagen loon uitbetaald en dan pak je je weg." Hij richtte zich op, met de handen op de tafel steunend, die daarbij kraakte, alsof zij in elkaar zou vallen. Een stoel vloog opzij. Toen schreed hij naar de kast. Christen liet zijn verfrommelde buis los en klemde zijn duimen vast in zijn broekzakken; de boer hoefde zijn ge balde vuisten niet te zien; hij klemde de lippen opeen. Het begon ernst te worden. Toch gaf hij geen kik. Hij liet Furrer zijn gang gaan, die de klep van zijn schrijftafel neergelaten had en in zijn geld scharrelde. Hij nam.^Éussen de kamer op. Paste hij dan zo ®Sht in die voorname omgeving? En wat was er dan voor voornaams aan dit vertrek? Het was groot; een gewone boer zou er wel vier van gemaakt hebben, maar overigens was er niets in te zien van bijzondere welvaart. Langs de wanden zag men witte banken, die evenals de vloer en de zoldering van ruw hout waren getimmerd. Zulke zware essen- houten tafels met een ingelegd blad van leisteen vond men elders even goed, evenals de korte gordijntjes voor de raampjes. Zelfs de stenen kachel was geen kunstwerk en de ruwhouten schrijftafel nog veel minder. „Zestig franken komen je nog toe," sprak de boer, terwijl hij zich met een handvol zilverstukken van de schrijf tafel afwendde, „kom hier en tel ze na." Christen bleef onbeweeglijk staan. „Ik wil geen geld, ik wil uw dochter hebben," hield hij vol. Bijna moest Furrer lachen over zo'n onbeschaamdheid. „Dat je een stijfkop bent, heb ik al lang gemerkt, maar in zulke gevallen helpt koppigheid nie mendal. Hoe kom je er toe om zo iets te vragen? Wie ben je? Wat heb je? En dan wil je het rijkste meisje van het dal tot vrouw!" „Ik wil het geld niet hebben, maar ik wil het meisje." „Ik wil, ik wil! Houd jij je mond. In dit is jou wil niet zóveel waard." De knipte met zijn vingers. „Dus neem je geld op en pak je weg!" Christen voelde de bodem wankelen. Hij was niet gewoon veel te spreken, maar nu spande hij zijn uiterste krach ten in. „Dat is allemaal onzin, krankzinni gentaai! Pak nu je geld op, ik wil er niet meer van horen!" Krak! Het buis van de knecht kreeg een geweldige scheur. Zijn vuisten had den er zich te sterk in vastgeklemd. Een gevoel van heimelijke onrust be gon hem te bekruipen en een lichte blos vertoonde zich op zijn voorhoofd. „Rosi heeft mij lief. Zij wil geen ander tot man." „Wat Rosi wil, kan mij niet zóveel schelen," smaalde de boer en hij sloeg In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal „Ik ben nu maar uw knecht, maar ik kan werken, en ik zal wel vooruit komen in de wereld. Heb maar ver trouwen in mij, ik zal u geen schande aandoen en Rosi zal het beter hebben, dan menig ander meisje." met de vlakke hand een vlieg dood, die op de tafel was neergestreken. Rosi heeft niets te willen. Ik zal zelf wel zeggen, wanneer het voor mijn dochter tijd is om te trouwen." „Bedenk wel, wat u zegt. Het meisje is van mij, en ik laat haar niet los." De stemmen begonnen onheilspellend te klinken. Furrer kwam dreigend na derbij. „Wat maal ik om jou? Niemand vraagt je wat. Pak je nu weg, of Christens gezicht gloeide. „Wilt u mij uw dochter niet geven?" riep hij uit. „Neen," bulderde de boer. „Ook niet, als zij al half mijn vrouw is?" Furrer kromp ineen. Toen werden de lijnen om zijn mond langzaamaan scherper, totdat er uitdrukking van meedogenloze onverzettelijkheid om zijn saamgeklemde lippen verscheen. „Ik hoop, dat mijn dochter zichzelf niet vergeten heeft!" „Zij heeft mij alleen het recht ge geven, dat ik nu van u vraag." „Wat moet dat betekenen?" hijgde de boer. „Dat het niet onmogelijk is, dat gij in mij de vader van uw kleinkind de deur uitjaagt." „En dat durf je mij zo in mijn ge zicht te zeggen, in mijn eigen kamer, alsof je niet wist, dat ik je met één vuistslag vermorzelen kan, neer kan vellen, zo dat je er niet meer van op komt?" „President Furrer zal niet in de ge vangenis willen komen." (Wordt vervolgd.) Het veteranentournooi werd vrijdag avond voortgezet met twee wedstrijden op het terrein van Triangel Boys. In de eerste wedstrijd bleken Matjan en Hollandia twee gelijkwaardige te genstanders te zijn. Na een zwak begin kwam Matjan iets meer in de aanval. Dit had tot ge volg, dat de Pantermensen in de vijf tiende minuut met een goed doelpunt van Bram Zegers de leiding namen. De vreugde was echter van zeer korte duur, want direct daarna strafte Gert v. d. Weerdhof, zij het dan met veel moeite, een fout in de Matjan achter hoede af (11). De tweede helft gaf eenzelfde spel- beeld. met twee heel slecht schietende voorhoeden. Doelpunten kwamen er niet meer. zodat deze wedstrijd met een 11 gelijk spel eindigde. Om acht uur stuurde Veenendaal spe lers in het veld. die werkelijk even de oude voetbalglorie in herinnering brach ten. Wanneer men mannen ziet als Dick Vermeer, Frits Hardeman, Evert Sukker, Bobby Heikamp en anderen, dan ver wacht men daar ook onwillekeurig iets van. Zij lieten dan ook in de eerste helft tegen Triangel Boys iets zien, ter recht vaardiging van de verwachting. Er werd beheerst geplaatst en goed gecombineerd, terwijl in een behoorlijk tempo gespeeld werd. Ook de oudjes van Triangel Boys konden er nog wel iets van. In de 10de minuut kreeg Triangel Boys een straf schop te nemen, die echter door Driekus Staffers hoog over geschoten werd. Tien minuten later was het van Wakeren, die na een keurig opgezette aanval Veenen daal de leiding gaf. Na de thee ging de vermoeidheid bij de Veenendaal oudjes parten spelen. Hoewel Triangel Boys stevig vasthield en zeker een doelpunt verdiende, was het Veenen daal, dat door middel van een door Frits Hardeman, keihard ingeschoten vrije trap. de eindstand op 20 bracht. Behoort u tot degenen die weinig of geen melk drinken uit angst om dik te werden? Of omdat u melk alleen iets voor kinderen vindt en meent de melk- leeftijd al lang te boven te zijn? Laten we u dan vertellen, dat ieder een melk nodig heeft, jong en oud, zij het dat de behoefte van kinderen in verhouding hoger is dan die van vol wassenen. De voedingsstoffen, die in melk voorkomen eiwitten, kalkzou- ten en B-vitamines om er maar enkele te noemen zijn onmisbaar voor de groei van het kinderlichaam en even onmisbaar voor het op peil houden, het voorkomen van ontijdige aftakeling van het volwassen lichaam. Als een kind te weinig melk drinkt zijn de kansen op een sterk lichaam altijd minder groot dan wanneer het dagelijks ten minste een halve liter melk zou ge bruiken (dat is ongeveer drie bekers melk, pap of vla). Gebruikt een vol wassene te weinig melk (minder dan een halve liter per dag), dan zal hij lichamelijk minder weerbaar zijn te gen bepaalde infecties en ziekten. Niet van alle voedingsmiddelen kan gezegd worden, dat zij ons, in grote hoeveelheden gebruikt, sterker en ge zonder maken. Dat hangt af van hun opbouwende en beschermende waarde. Voor melk geldt het wél en eveneens voor karnemelk en yoghurt: zij hebben voor de gezondheid een buitengewoon grote waarde, al zult u het ze niet aan zien, en al lijken ze misschien geen „stevig" voedsel. Daarom moet er in ieder geval dage lijks voldoende melk gebruikt worden: dus zowel door kinderen als volwasse nen tenminste een halve liter per dag. Wie vaak buurvrouwen of niet- inwenend personeel van koffie voor ziet, doet er goed aan extra melk te nemen, omdat anders de kinderen of de andere gezinsleden wel eens tekort zouden kunnen komen. Bent u of is een van uw dochters bang voor de lijn, beknibbelt u dan niet op het melkrantsoen, maar laat als het werkelijk nodig is liever een aardappel of boterham staan. Wilt u melk zó drinken, bedenk dan dat die drank het lekkerst is, wanneer ze óf goed koud óf goed heet is. Door het slechte weer, werden de wed strijden van maandagavond verschoven naar woensdagavond. Het programma werd gewijzigd en luidt nu als volgt: Woensdagavond op het Matjan terrein: 7 uur G.H. Frisia; 8 uur Hollandia Merino's. Vrijdagavond op Triangel Boys terrein: 7 uur Triangel Boys V.R.C.; 8 uur S.K.F. Unitas. Het onaangename weer van zater dagavond, met kou en regen, kon niet verhinderen, dat G.V.V.V. en V.R.C. toch binnen de lijnen kwamen om el kaar te bekampen voor een plaats in de finale van het voetbaltoernooi, ge organiseerd door G.V.V.V. Deze wedstrijd welke een technisch beter V.R.C. en een sterker doorbijtend G.V.V.V. te zien gaf, eindigde in een 1l gelijk spel, een stand welke voor de rust al bereikt was. Daar er toch een winnaar voor de dag moest ko men, werd de strijd met penalty's in het voordeel van G.V.V.V. beslist. Het eerste half uur gaf een gelijk opgaande strijd te zien met wisselende kansen. Voor het doel wisten geen van beide voorhoeden echter door te stoten en een doelpunt te forceren. Tien minuten voor de rust ondernam G.V.V.V. een schijnbaar ongevaarlijke aanval, welke werd afgesloten met een schot op doel. Doelman Van Kooten stopte, maar kon de gladde bal niet vasthouden. Geurt Leppers maakte hiervan gebruik en schoot hard in (10). Na de aftrap trokken de V.R.C.- ers meteen ten aanval en wisten een corner te forceren waaruit Herman Schuilenburg fraai in trapte en de partijen weer op gelijke voet bracht (1—1). In de tweede helft kwam G.V.V.V. gevaarlijk opzetten en werd V.R.C. ge heel in de verdediging gedrongen. Na enige tijd wist V.R.C. zich weer los te werken en enkele goede aanvallen te ondernemen. Doelpunten kwamen er echter niet meer. Bij het nemen van de penalty's schoot G.V.V. driemaal raak, terwijl V.R.C. de eerste al miste. Dit had tot gevolg dat G.V.V.V. zater dag tegen Renswoude in de finale uit zal komen. In sommige perioden van de zomer rammelt het wel eens bij de voeding van het melkvee. De noodzaak voldoende win- tervoer te winnen brengt de boer er toe de oppervlakte weidegras voor de koeien tot het uiterste te beperken. Vanzelfspre kend is hier geen enkel bezwaar tegen mits dat „uiterste" voldoende gras geeft voor het melkvee. Is dat niet het geval, dan kost dat geld, omdat op de melk- briefjes lagere cijfers genoteerd worden. Vooral is dit gevaar groot, als de regen of de warmte niet komen, die nodig zijn om de grasgroei gelijke tred te laten hou den met het omweiden van de koeien. Houdt daarom zo mogelijk altijd een perceel in reserve, dat bij trage grasgroei afgeweid kan worden. Is dit niet goed mogelijk, dan kan in het uiterste geval reeds gemaaid gras worden bijgevoerd. Eenvoudiger en minder bewerkelijk is echter de volgende werkwijze: Bij het maaien worden de greppels niet geheel uitgemaaid. Ook in de slootkanten blijft een strook gras staan. Dit spaart het tijd rovende handmaaien en zodra het per ceel leeg komt kan de koeien weer wat gras worden geboden. Vergeet echter niet, dat ook dit slechts een noodoplossing is. Evenals voorgaande jaren zullen weer via de radio waarschuwingen worden .ge geven over de draaihartigheid bij kool. Deze waarschuwingen houden verband met de vliegtijden en de eiafzetting van de koolgalmug, die dit ziekteverschijnsel veroorzaakt. Hoewel het vorig jaar de aantasting niet ernstig was, is het voor de kooltelers van zeer groot belang, aan de bestrijding de nodige aandacht te besteden, aange zien in bepaalde jaren tengevolge van het optreden van draaihartigheid de kool opbrengsten belangrijk kunnen worden verminderd. De koolgalmug is goed te bestrijden door enige herhaalde bespuitingen met een parathion-bevattend middel in de ge bruikelijke sterkte of met een nicotine- zeep mengsel. Bij gebruik van parathion is eenmaal per week spuiten voldoende; toevoeging van een uitvloeier is gewenst, indien deze Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Markt 16 Veenendaal SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal Te koop gevraagd inde provincies Utrecht of Gelderland alleenstaande met flinke tuin. (mag cok tex tielwinkel zijn) Brieven onder nummer 2906 tan het bur. van dit blad. KATWIJK AAN ZEE— VEENENDAAL of omstreken Aangeboden ruime tooning te Katwijk aan Zee (7 min. van zee). Gevraagd in Veenendaal of omstreken zelfde of iets kleinere wo ning op goede stand, liefst per of na 15 september. Brieven onder nr. 2910 aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD: Liefst in bezit van rijbewijs voor magazijnwerk. Leef tijd 18 jaar. Aanmelden: H. W. BOERS, Hoofdstraat 67A, Veenendaal. Wanneer U de goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aan dacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat De Vallei te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen, maar „gespeld"van A tot Z. In die sfeer ge nieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belangstelling ende resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met ver reweg de grootste oplaag voor deze omgeving. Het blad dat vrijwel huis- aan-huis haar abonné'? heeft Wist U, dat de adverten ties zonder kostenver hoging in de beide edi ties komen, dus zowel in het Veenendaals als in het Rhenens Parallelweg 10 Telefoon K 8385-2023 Veenendaal VERGELIJK ONDERSTAANDE PRIJZEN De ongeschreven regel, dat u bij AH blinde lings op de kwaliteit kunt vertrouwen, is thans vastgelegd in deze onomwonden verklaring: zonder enig voorbehoud garandeert Albert Heijn de kwaliteit van elk zijner artikelen! Albert Heijn biedt u een veelheid van voor delen, die nergens wordt geêveoaard «SRiHi Wanneer u enig AH-artikel niet elke cent waard acht, die u er voor hebt betaald, dan geeft Albert Heijn u onvoorwaardelijk het volle bedrag terug. Prompt, zonder bedenking (en even goede vrienden)! Bij Albert Heijn geen z.g. kortingen, die u zélf eerst hebt betaald... Bij Albert Heijn strikt-netto prijzen, zodat u direct weet hoe voordelig u koopt. Vergelijk onderstaande prijzen met wat u elders betaalt. De le serie AH-klanten- obligaties is, in recordtijd, voltekend. Een tweede serie van vijf millioen gulden wil nog meer huisvrouwen laten profiteren van de hoge rente en het winstaandeel! (Dit jaar tezamen 7%!) nog niet in het middel aanwezig is. Van nicotine (95 gebruikt men 10 gram per 10 liter water, waaraan nog 150 gram zachte zeep moet worden toege voegd. De bespuitingen met nicotine moe ten tweemaal per week, met geen grotere tussenpozen dan 4 dagen, plaats hebben. De verbouwers van kool wordt geadvi seerd de aanwijzingen, welke via de ra dio worden gegeven, nauwkeurig op te volgen. In verscheidene streken worden de waarschuwingen bovendien door de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst en door enige Veilingen bekend gemaakt. Het eerste radiobericht over de be strijding van de draaihartigheid kan on geveer half juni worden verwacht. Zodra de waarschuwingen worden gegeven, is het gewenst voor elk koolperceel na te gaan of in het hart van de planten reeds eieren van de koolgalmug zijn afgezet. Zolang geen eieren worden gevonden, kan nl. het spuiten, ondanks de waar schuwing, achterwege blijven. Gemeente Rhenen DRANKKWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat he den bij hen is ingekomen een verzoek schrift van Dirk Johannes Marinus van Riemsdijk, van beroep metaalarbeider, wonende te Eist (gemeente Rhenen) om een verlof B voor de volgende lokaliteit: de winkel van het perceel Franseweg 52 met een vloeroppervlakte van 16 vier kante meter. Binnen twee weken na dagtekening de zer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Rhenen. 7 juni 1956 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL AH thee 10 voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk Goudmerk Darjeeling melange per pak 94 Zilvermerk China tarry melange per pak 94 Blauwmerk Ceylon melange per pak 84 Groenmerk Java-Sumatra melange per pak 78 Roodmerk Java melange per pak 74 Geelmerk Java melange per pak 67 Delicata teaballs 20 stuks per doos 88 Formosa de allerfijnste thee per pak 250 gram300 SUIKERWERK Ananasblokjes 200 gram 29 Gevulde framboosjes iso gram 25 100 gram 25 100 gram 49 250 gram 49 200 gram 49 200 gram 49 2 grote rollen 25 200 gram 49 100 gram 27 2 rol 15 grote rol 15 100 gram 28 200 gram 25 LIMONADESIROOP Sinaasappellimonade gr. fles 95-75 Sinaasappellimonade extra gr fles 120 Frambozenlimonade grote fles 95 Frambozenlimonade extra gr. fles 120 Citroenlimonade grote fles 95 Grenadine grote fles 95 Coca Cola - Herodranken - Tonic Victoria water - Bieren VISC0NSERVEN Frans-Marokkaanse Sardines per blik 60-38 Rode Canadese Zalm DelMonte dubbel blik345 Rode Canadese Zalm Clover Leaf per blik 195 Canadese Pinkzalm Verpakte drups Amandelbonen Vruchtentoffees Eogelse toffees Hazelnoottoffees Pepermunt Vruchtenkoekjes Sinaasappelschijfjes Fruitdrups Teesty verpakte drups Bruidsuikers Vruchtenhagel Reeds in onze vorige advertenties, kwamen wij, ondanks gestegen bedrijfskosten, met prijsverlagingen. Wij zetten dit door en verlaagden nu weer onderstaand* artikelen. Bij Albert Heijn kunt u steeds profiteren van de laagste prjzm. Clover Leaf Canadese Zalm Fancy Keta Canadese Zalm Fancy Keta Schelvislever Blanke tonijn Pilchards DelMonte Ansjovis Haring in tomatensaus Makreel per blik 115 dubbel blik 175 per blik 95 per blikje 65 per blik 100 per blik 115 per pot 90 p. blik 31 p. blik 41 Thee huishoudkwaliteit Macaroni elleboogjes Vermicelli op kooklengte 100 gram van 54 voor 49 250 gram van 22 voor 19 250 gram van 19 voor 18 Zuiver Rundvet Bruine bonen met spek Zware butterscotchreep 500 gram van 57 voor 55 literblik van 110 voor 99 8 stuks van 136 voor 100 BOTER - OLIE - VET Zilvervloot tafelmargarine 3 pak 100 Armada keukenmargarine per pak 32 Blue Band per pak 38 Planta, plantenmargarine pak 40 Diamant vet 250 gram 44 Delba 250 gram 48 Delfrite 250 gram 48 AH Arachide olie grote fles 152 AH Slaolie groenmerk gr. fles 129 Calvé slaolie grote fles 168 ONTBIJTKOEK Gemberkoek pet stuk 59 Blanke Limburger koek per stuk 48 Groninger koek reuze koek 95 Zaanse snijkoek grote koek 39 Zaanse Joffer ontbijtkoekje. p. stuk 22 Kantkoek 500 gram 36 Zaanse korstjes in speciale zak 25

De Vallei | 1956 | | pagina 4