Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gem» leent 3,5 miljoen voor financiering woningbouw en wegenaanleg MULDER Aanvragen voor drie nieuwe kleuterscholen VALLEI-RIKS werd gevonden KENT U HET MEEST POPULAIRE MUZIEKINSTRUMENT? AGENDA RHENEN Rhenense Oudjes kunnen tóch op reis RENSWOUDE ELST IXietitcft uit de Otngering r 30e jaargang WOENSDAG 20 JUNI 1956 No. 48 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Auto tweemaal over de kop bij botsing Eénrichtingverkeer op de Kerkewijk Vier jubilarissen ter gemeente-secretarie Brigadier H. A. Hoevens benoemd tot adjudant van politie Voetbalwedstrijd VEENENDAAL—BAARN Winst VSW weinig veranderd Waarde was opgelopen tot veertig gulden Provinciale brandweer wedstrijden in Rhenen V.A.V.-successen in Zeist U betaalt toch niet graag teveel? NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK 3300,voor restauratie van Ned. Herv. pastorie Weer ingebroken Dit jaar weer een sportweek? Wederom Rode-Kruisboot in Rhenen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(J de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De stand van de op het ogenblik in uit voering zijnde gemeentelijke werken (in hoofdzaak woningbouw en wegaanleg, o.a. reconstructie van de Kerkewijk) maakt het opnemen van nieuw geld ter financiering hiervan zeer binnenkort noodzakelijk. Gemaakte berekeningen hebben aangetoond, dat omstreeks 15 juli a.s. rond f 1.000.000,— nodig zal zijn, om streeks 15 augustus en 1 november a.s. eenzelfde bedrag en omstreeks 31 decem ber a.s. een bedrag van f 500.000,of wel in totaal f 3.500.000,—. Hoewel het om financiële redenen de voorkeur zou verdienen althans een ge deelte van dit bedrag als kasgeld op te nemen, is het aangaan van kasgeldlenin gen in dit geval niet mogelijk, aangezien ae gemeente op dit punt is gebonden»aan een maximum van 25 van het budget, welke grens reeds is bereikt. In verband daarmede hebben b. en w. bij diverse instellingen, waaronder de plaatselijke bankinstellingen, offerte ge vraagd voor een 20-jarige en 30-jarige Bij de aanvraag ontvangen bij het gemeentebestuur van de vereniging Volksonderwijs afdeling Veenendaal om over te gaan tot het stichten van een openbare kleuterschool in Veenen- daal-zuid, en waarover wij in ons vo rig nummer konden berichten, zijn nu ook nog gekomen de aanvragen om financiële medewerking van het ge meentebestuur voor het stichten van een katholieke kleuterschool bij de kerk aan de Patrimoniumlaan en een bijzondere christelijke kleuterschool in de omgeving van de Colijnstraat en Dijkstraat. Voor wat betreft de bij zondere christelijke school kan nog vermeld dat deze uitgaat van de ver eniging voor christelijk kleuteronder wijs en de vereniging voor christelijk nationaal onderwijs en dat deze o.m. bedoeld is voor kleuters die thans in gebouw ,,'t Trefpunt" verblijven. Het gaat hier dus meer om het bouwen van een permanent schoolgebouw voor een bestaande kleuterschool. De gemeenteraad heeft gisteravond besloten de gevraagde medewerking te verlenen. Vrijdag kwamen een luxe auto en een bestelauto op het kruispunt Groe- neveldselaanWageningselaan zo he vig met elkaar in botsing dat de be stelauto tweemaal over de kop sloeg. De bestuurder, die door het niet verlenen van voorrang de botsing had veroorzaakt, kwam er vrijwel zonder letsel af. Beide wagens werden zwaar beschadigd. AUTO'S BOTSTEN Nabij het Stationsplein kwamen vrij dag een luxe- en een vrachtauto met elkaar in botsing doordat de laatstge noemde achteruit reed zonder voldoen de op het verkeer te letten. De bestuurder van de luxe auto kreeg evenwel ook een bekeuring aangezien bij controle bleek dat de remmen van zijn wagen niet in orde waren. De schade viel nogal mee. MOTOR CONTRA BROMFIETS In de Achterkerkstraat kwamen maandag een bromfiets en een motor met elkaar in conflict. De bromfiets berijder wilde linksaf slaan en lette daarbij niet op de achteropkomende motor. Doordat beiden met matige snelheid reden waren de gevolgen niet van ern stige aard. Men verzocht ons er op te wijzen dat het bekende rode bord met de witte streep, geplaatst op de Kerkewijk na bij de ingang Patrimoniumlaan, welk bord het verbod tot inrijden aangeeft, ook geldt voor wielrijders. Dagelijks worden hier namelijk wiel rijders verbaliseerd die bij de Patri moniumlaan toch de Kerkewijk in zui delijke richting oprijden, en deze ver klaren dan tegenover de politie niet bekend te zijn met het feit dat het hiervoor genoemde bord ook van toe passing is op wielrijders. Dit excuus wordt namelijk niet geaccepteerd en een bon is het onvermijdelijke gevolg. iii iiiii li (li l UI li iHiili'iMiHli .'••uititi itin II Zaterdag 23 juni ff (Terrein V.S.W. Oranjestraat) IÉ 7 uur voetbalwedstrijd Veenen daalBaarn t.b.v. Rode Kruis. Luxor Theater Heden woensdag de film „De s Peed aan de bloedvlag", mor- gen donderdag „De ondergang If van de Titanic" en van vrij- dag t.m. maandag „Attila". WaisaBsaBSSsi/ lening ad elk f 1.000.000,en een 40-jarige lening ad f 1.500.000,—. Hierop werden slechts twee aanbiedin gen van relaties, waarmede al vaker geldtransacties zijn aangegaan, ontvangen tot een totaal bedrag van f 2.500.000,—, welke aanbiedingen b. en w., gezien de momenteel zeer grote schaarste op de kapitaalmarkt, onmiddellijk hebben ge accepteerd. De andere instellingen kon den in verband met bovengenoemde ka- pitaalsschaarste geen offerte maken. De aanbiedingen bestaan uit vier af zonderlijke leningen. In de eerste plaats betreft het een 40-jarige lening per 16 juli a.s., ten bedrage van f 1.000.000,af te lossen in gelijke jaartermijnen, pari- koers, rente 4V« provisie 1/8 De tweede, derde en vierde lening is elk groot f 500.000,op te nemen resp. per 15 augustus, 1 september en 1 november a.s., af te lossen in 40 gelijke jaartermijnen, pari-koers, rente 4V< */t en provisie 1/8 Alle genoemde leningen zijn i.v.m. de huidige schaarste tegen de hoogsttoelaat- bare rente van het rentegamma, zoals dat door de minister van financiën voor overheidsleningen is vastgesteld, afge sloten. Voor het ontbrekende bedrag ad f 1.000.000,heeft het gem. bestuur in middels nog een aanbieding ontvangen voor een 40-jarige lening per 1 oktober a.s. ten bedrage van f 400.000,af te los sen in gelijke jaartermijnen, pari-koers, rente 4>/4 #/o, provisie 1/8 Gisteravond besloot de gemeenteraad deze aanbiedingen te accepteren en tot het sluiten der leningen over te gaan. Op 1 juli a.s. zullen de heren A. Be rends en A. R. van Ekeris de dag her denken, dat zij 25 jaar werkzaam zijn ter gemeentesecretarie van Veenendaal. De heer A. Berends is thans hoofdcom mies, chef afd. Sociale zaken en waar nemend gemeente-secretaris. De heer Van Ekeris is commies bij de afd. Soc. Zaken. Op 1 augustus a.s. hopen de heren D. Blankespoor, gemeentesecretaris en J. Hille, hoofdcommies, chef der burgerlijke stand, de dag te herdenken dat zij 40 jaar in dienst van de gemeente Veenendaal zijn. De burgemeester heeft brigadier H. A. Hoevens bevorderd tot adjudant, waarmee is voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek van adju dant K. van Wijnen naar Haren (Gr.). De brigadiers-vacature welke door deze bevordering ontstaat, wordt ver vuld door de bevordering van de hoofdagent J. van Muiden tot bri gadier. Ten bate van het Bouwfonds van de af deling Veenendaal van het Ned. Rode Kruis speelt het eerste elftal van „Vee nendaal" a.s. zaterdagavond om 7 uur een voetbalwedstrijd tegen Baarn 1. De wed strijd wordt gespeeld op het terrein der V.S.W. aan de Oranjestraat. OPBRENGST COLLECTE De gehouden collecte ten bate van „Zonnestraal" heeft zaterdag te Stichts- Veenendaal opgebracht f 554,75. ONDERWIJSBENOEMING De onderwijzeres van de Patrimonium- school (hoofd de heer A. C. Schilperoort) mej. G. Breevaert, is met ingang van 1 oktober a.s. benoemd als onderwijzeres te Zwijndrecht. De Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij boekte in 1955 een batig saldo op de exploitatierekening van f 1.026.357 (v.j. f 1.075.714). Wegens diverse baten wordt hieraan f 126.133 toegevoegd. Voor af schrijvingen wordt f 565.977 (f 607.914) aan gewend, zijnde het bedrag van de ge- effectueerde investeringen en aan de extra reserve wordt f 303.039 (f 100.000) toegevoegd. Het saldo winst bedraagt f 150.000 (f 166.573). Voorgesteld wordt hieruit een onveranderd dividend van 10 uit te keren. Op de winstbewijzen wordt eveneens weer f 10.000 uitgekeerd. Hoewel niet tot het verslagjaar behoren de, wordt vermeld, dat besloten is de di videndreserve winstbewijzen ad f 30.000 tegelijk met het aan houders van winst bewijzen over 1955 toekomende, betaal baar te stellen, gezien het feit, dat on langs gebleken is, dat die dividendreserve winstbewijzen tot uitkering dient te ko men. Het exploitatiesaldo is dus nagenoeg ge lijk geweest aan dat van het vorige jaar. Produktie en afzet zijn bevredigend. De binnenlandse afzet kon niet belangrijk worden opgevoerd. De export ondervond de invloed van een belangrijk aanbod uit landen met een lage loonostandaard en van de beschermende maatregelen in die landen, welke een eigen textielindustrie opbouwen. Het steeds oplopende kosten- peil in ons land vervult de directie met zorg. De niet-bestemmingsreserves bedragen thans f 2.600.000 bij gestort kapitaal van f 100.000. Zeer belangrijke investeringen worden vereist voor de aanschaffing van de nieuwste installaties. De orderportef. is bevredigend. (AHbl.) Hoevelen hebben, vooral de laatste weken niet steeds uitgekeken naar de VALLEI-riks. Steeds werd hij toch niet gevonden en de vinders premie werd iedere week maar hoger. De VALLEI-riks waarvan in ons blad van j.l. vrijdag het nummer werd bekend gemaakt, had intussen een waarde van 40 gulden gekregen. Maandagochtend vroeg kwam me vrouw M. van Sloten-Bastiaan, wo nende Patrimoniumlaan 86 te Vee nendaal. ons deze riks verheugd tonen. Geen wonder, want zij kreeg daarop direct de 37,50 vinders premie uitbetaald. Mevrouw Van Sloten vertelde, zaterdagmiddag tussen het geld in haar portemon nee een rijksdaalder met een rood nummer te hebben gevonden. Me teen keek zij in „De Vallei" om het nummer te controleren. Zij had dit al zo vaak gedaan, en nu was het dan toch raak. Mevrouw Van Sloten kon niet zeg gen hoe zij de riks in handen had gekregen. Zij noemde verschillende zaken op waar zij zaterdag geweest was, maar bij de Fa. Pauk in de Hoofdstraat te Veenendaal was zij niet geweest en het was daar dat de riks 's morgens werd uitgegeven. Deze moet dus, alvorens in de por temonnee van mevrouw Van Sloten terecht te zijn gekomen, nog weer door verschillende handen zijn ge gaan. In ons blad van a.s. vrijdag wordt weer als gewoon het nummer van de nieuwe VALLEI-riks bekend ge maakt. Kiikt u dan weer goed uit, want zonder dat u er erg in hebt kan de riks ook door uw handen gaan. De Rhenense Ouden van dagen kunnen zaterdag 7 juli op reis. Dit is bekend ge worden na de eind vorige week gehouden straatcollecte, die werd gehouden als ver volg op de lijstinzameling. De organisa toren kwamen nog het een en ander aan pecunia tekort, doch de Rhenense bevol king heeft de oproep van het comité be grepen en zodanig in de beurs getast, dat de tocht verzekerd is. De autobezitters, aan wie gevraagd is de oudjes te rijden, laten zich al evenmin onbetuigd. Reeds ongeveer twintig auto mobilisten hebben hét comité doen weten dat op hen gerekend kan worden. Onge twijfeld zullen nog velen met hun aan melding volgen. Wij kunnen nog mededelen, dat dit de negende tocht wordt, zodat het komende jaar een lustrumreis op het programma staat. Aanstaande zaterdag worden op het Ko ningshof te Rhenen van 's namiddags kwart voor een tot ongeveer vier uur provinciale brandweerwedstrijden ge houden. waarbij het publiek vrije toegang zal hebben (en gratis een nat pak?) Via een geluidsinstallatie zullen de in siders voor explicaties zorgen, afgewis seld met een stukje muziek, zodat een iéder de strijd op de voet zal kunnen volgen. De volgende vrijwillige brandweer corpsen nemen deel: Maarssen, Baarn, Montfoort, Vleuten, De Bilt, Polsbroek, Abcoude, Loenen aan de Vecht. Lopikerkapel, Lopik. Vreeswijk, Wilnis, Eemnes, Leersum, Stoutenburg, Door minister Drees werd in het Kurhaus te Scheveningen een lunch aangeboden aan de oud-president van de Verenigde Staten, Truman. V. 1. n. r.: Harry Truman, minister Luns en minister-president Drees. V Tijdens de athletiekwedstrijd te Zeist heeft Tea van Barneveld van de Veenen- daalse Athletiekvereniging V.A.V. geheel aan de verwachtingen beantwoord, door beslag te leggen op de eerste plaats bij de 80 m. meisjes B. en een eerste plaats bij het kogelstoten. Ook T. Bruggeman deed het bij de jongens B. uitstekend, door zowel op de 80 m. als bij het verspringen een tweede plaats te bemachtigen. Alleen A. Harteman. die deelnam aan de 200 m. heren en het hoogspringen bleef deze avond ver beneden zijn normale prestaties. GEEN SUBSIDIE VOOR „WERKENDE JEUGD" In de in maart j.l. gehouden raadsver gadering kwamen B en W met een voor stel tot het verlenen van een subsidie aan de plaatselijke afdeling van de ver eniging ..Werkende Jeugd". De gemeente raad adviseerde toen dit voorstel nog eens voor nader beraad terug te nemen. Thans echter zeggen B en W over deze zaak in hun prae-advies van mening te zijn veranderd en wel zo dat zij besloten hebben afwijzend te adviseren, ook al omdat hieraan verstrekkende consequen ties zijn verbonden. GESLAAGD Het hoofd van de Hervormde kleu terschool alhier, mej. J. Jansen, slaag de voor het te Den Haag gehouden examen hoofdakte kleuteronderwij- zeres. Ga daarom voor een of reparatie naar Alleenverkoop: Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 In september krijgt de Ned. Herv. gemeente van Renswoude weer een eigen dominee. Voor deze tijd moet dé pastorie echter grondig gerestaureerd worden. De nodige gelden hiervoor wa ren niet beschikbaar, zodat men besloot een rondgang door de gemeente te houden. Intussen is dit gebeurd en de opbrengst hiervan had tot resultaat dat hervormd Renswoude ruim 3300,- bijeenbracht. Dit is wel een bewijs, dat de Ned. Herv. gemeente zeer is inge nomen met de komst van ds. Van de Peut naar Renswoude. Men heeft het op de consumptietent van „Camar" de laatste tijd nogal voor zien. Binnen het tijdsbestek van twee weken werd nu zondagavond reeds voor de tweede maal ingebroken. Ook nu was er echter geen buit, daar juist toen de dieven met hun karweitje be zig waren, de heer Van de B. aan kwam wandelen, waarvoor zij ijlings de vlucht namen. De daders vertrokken in de richting Ederveen. Men vraagt zich in Renswoude nu reeds weer af of dit jaar weer een sportweek zal worden gehouden. In 1950 werd voor het eerst door enkele ingezetenen een sportweek georgani seerd. Deze interessante week werd ook in de vier opeenvolgende jaren gehouden, maar in 1955, dus vorig jaar, moest deze jammer genoeg vervallen. De reden hiervan was, dat er geen per sonen meer waren te vinden die een en ander wilden organiseren. Op de vraag of dan dit jaar voor de vijfde maal een sportweek wordt gehouden kunnen wij nog geen bevestigend ant woord geven, maar wel weten wij dat een dergelijke week, waarin vele spe len worden beoefend en waarbij men vooral de plaatselijke verenigingen aan het werk kan zien, onmisbaar is. Ook de fietspuzzle-tocht was steeds een evenement op zichzelf. Het is de vurige wens van zeer vele Renswoudenaren, dat deze steeds weer bijzonder geslaagde sportweek ook dit jaar weer zal worden gehouden. Zou de „accordeon-virtuoos" van onze tegenwoordige tyd nog wel eens terug denken aan 135 jaar geleden, toen zijn „schippersklavier" als een zeer primi tieve „harmonica", een „trekpiano" ontstond? Zomers aan de plas. Over het water glijdt de schuit van een schipper, scheert een ranke zeilboot, dobbert in de verte het roeibootje van een pleziervisser. Zachte muziek deint over het wijde wa tervlak met de rietomzoomde oevers, een muziekje, dat precies bij deze stemming van zon, wolken en water behoort: klan ken die nu eens sentimenteel dan weer sprankelend vrolijk zijnharmonica- muziek! Het is geen deftig instrument, de harmonica, de „trekpiano", geen eerbied waardig instrument dat men verbinden kan met de namen van Beethoven, Bach of Mozart. Maar stel u eens voor, dat in die roeiboot, op die schuit, in dat roei bootje iemand zat te spelen op een con trabas Een deftig restaurant, 's Middags bij de afternoon-tea, 's avonds in de dancing. Het orkest speelt zachte dansmuziek en steeds weer klinken daar tussendoor de tonen van een geraffineerd en impone rend instrument, dat het oor streelt en verbaast door zijn klankomvang. zijn bij na onbeperkte effecten en zijn verfijnde loonvorming: het accordeon. Concertgebouw. Muziekwerken van mo- Ruwiel, Langbroek, Harmeien en Kopk- enge. Hiernaast zullen de fabrieksbrandwe- ren van de N.V. Ned. Metaal Industrie Polynorm uit Baarn, de N.V. Persil uit Jutphaas, de alluminiumfabriek uit Utrecht en de Kon. Stoomweverij uit Nijverdal vani de partij zijn. De wedstrijden zullen vlug worden af gewerkt en beloven de moeite van een bezoek waard te worden. Na afloop vindt in hotel Laheij de prijs uitreiking plaats. Omstreeks kwart over zes meerde de Rode Kruis boot „Kasteel Staverden" maandagavond af aan de gemeentelijke loswal met aan boord 71 chronische pa tiënten, die een vakantietrip maakten op het water. De heer N. Souwerbren, voorzitter van de afdeling Rhenen van het Rode Kruis sprak een hartelijk woord van welkom tot de vele 'opvarenden, die in de beste stemming werden aangetroffen. Alle verpleegden kregen een bakje met fruit en snoep aangeboden door de afde ling Rhenen, terwijl de exploitante van de Panoramamolen prentbriefkaarten, voorzien van postzegels, overhandigde. De directie van Ouwehands Dierenpark bood de patiënten mapjes met gekleurde kaarten aan. Allen waren enthousiast over de gast vrije ontvangst in de Grebbestad. ADRESSEN VAN E.H.B.O.-VERBAND- TROMMELS De EHBO verbandtrommels zijn vanaf heden geplaatst op de volgende adressen: Van Isschenhoven, Rijkstraatweg. Café Rest.: Verbandtrommel met baar; H. de Uyl, Fabrieksweg 2, Steenfabriek Timmermans en zn.: zuurstof koffer met baar; R. v. Mourik, Rijksstraatweg 61, Ver bandtrommel met baar; J. v. Ommeren, Rijksstraatweg, t.o. Veer- weg: verbandtrommel met baar; G. J. Hulzebos, Rijksstraatweg 162, open bare school; Verbandtrommel; baar bij dr. S. M. van Ommeren; B. v. Kooten, Rijksstraatweg 239: ver bandtrommel met baar; H. Nagel. Franseweg 31Averband trommel met baan H. Verseveld, Prov.weg 59: verband trommel met baar; Wijkgebouw: zuurstofkoffer, grote re serve cilinder, draagbaren, tevens cen traal magazijn. De adressen zijn aangegeven door de bekende gele borden. Verder zijn alle ge diplomeerden in bezit gesteld van een verbandtas. derne Amerikaanse en Franse componis ten: concert voor twee accordeons en or kest. Steeds weer ontmoetten wij dat nog altijd niet geheel serieus genomen instru ment, de harmonica, of zo men het in drukwekkende woord wil, het accordeon. Het accordeon heeft in de betrekkelijk korte tijd van zijn bestaan een ongekende populariteit verworven. Het heeft als al lesbehalve klassiek instrument soms „ernstige" resultaten bereikt, maar voor al en dat is, hoe men er ook over den ken wil, van heel wat meer belang is het tijdens een waarlijk triomfale car rière geworden tot „volksinstrument no. 1". En het is dit jaar 135 jaar geleden, dat de harmonica werd uitgevonden. Het principe der uitvinding van de handharmonica is gebaseerd op een an dere inventie, die in het jaar 1821 door een Berlijner, zekere Friedrich Busch- mann, werd gedaan. Deze construeerde in dat jaar namelijk de eerste zogenaamde ..Mond-Aeoline", populair gezegd het mondorgel, de mondharmonica. Al spoe dig werden aan deze uitvinding, die om het eens muziektechnisch te zeggen ge bouwd was op het principe der „vrij- zwevende tongen", tal van verbeteringen aangebracht. Reeds een jaar na zijn constructie van het mondorgel had Friedrich Buschmann een ander instrument vervaardigd. Moest bij het mondorgel de lucht door de mond in het instrument worden geblazen, bij 't nieuwe instrument geschiedde dit met de handen door middel van een balg, die op en neer getrokken werd, of wel openge trokken en dichtgeduwd. Dit nieuwe ap paraat zond hij de wereld in onder de poëtisch-muzikale naam „Handaeoline". De handaeoline bleef overigens evenals de mondaeoline in den beginne een appa raatje waarmee de kinderen op het plat teland zich amuseerden en waarvan nie mand dacht, dat het zich nog eens als volwaardige in de rij der aanvaarde mu ziekinstrumenten zou scharen. De grootste opgang maakte het instru ment gedurende de vorige eeuw in Ame rika, het land waarin alle nieuwe dingen het eerst, het snelst en op grote schaal werden aanvaard. In de loop der jaren kwamen beide instrumenten tot een steeds groter ont wikkeling, waarbij het mondorgel door zijn veel geringere mogelijkheden wel het stiefkind bleef. Het accordeon daarente gen werd een instrument, waartegen men thans met ontzag op moet kijken. Toch moet men ook die vormen van de mond harmonica, de „Chromonica" niet te ge ring schatten, want ook dit zeer moderne instrument bezit een grote muzikale waarde. Het mondorgel evenveel het in strument der toekomst te noemen, zou blijk geven van een al te optimistische opvatting. Zonder dat men zijn verbeel ding al te sterk laat spreken, kan men dit echter wel zeggen van het accordeon en van zijn variaties, het Concertino en de Bandonion. Want beweert het muziek-lexicon niet reeds: „De beste en grootste harmonica's zijn in handen van vaardige spelers niet geheel zonder kunstwaarde". En dat is toch wel iets, want het zou het zeker niet gezegd hebben van het stuk kinderspeel goed van honderd vijf en twintig jaar geleden. En vergeleken met de andere instrumenten als bijvoorbeeld de viool, piano of fluit, is het accordeon nog maar een babyZodat het nog een héle toekomst voor zich heeft! LEERSUM. Dezer dagen had de heer V. alhier een granaat gevonden. Hij kon het niet laten het gevaarlijke ding te demon streren. Een ontploffing was het gevolg. Hij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht waar bleek dat de gevolgen veel erger hadden kunnen zijn. BARNEVELD. Reeds enige tijd worden onderhandelingen gevoerd tussen een commissie uit de Hervormde Kerkeraad en het bestuur van de Ned. Herv. evan gelisatievereniging alhier om tot één her vormde gemeente te komen. Tijdens de jaarvergadering van de evangelisatiever eniging bleek grote behoefte naar een wording te leven en men kwam tot de conclusie dat deze dichterbij schijnt dan te voren. EDE. Door een jeugdige inwoner werd op klaar lichte dag bij een motorhande laar een automatisch pistool ontvreemd, dat onbeheerd in huis lag. De eigenaar had geen aangifte gedaan. De jongen is al vaker met de politie in aanraking ge weest. WIJZEWOORDEN EIGEN GEBREKEN Wij moeten de gebreken onzer jeugd niet in onze ouderdom meeslepen, want de ouderdom brengt zijn eigen gebreken mede. (Goethe) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VEE N E N DAA L

De Vallei | 1956 | | pagina 1