DE VALLEI Levensstrijd Het Veteranentournooi Hoe gebruiken wij onze STOFZUIGER Geslaafde turndag in Veenendaal van rayon de Gelderse Vallei G.V.V.V.-tournooi geëindigd Tafeltennis-Tienkamp in Veenendaal gaf prachtig spel te zien Voor de Boer Voor de Jeugd S.K.F.Unitas V.R.C.Triangelboys GEEN PROMOTIE VOOR D.V.S.A. Ri tmeesterMatjan VeenendaalDovo Nel Tanis behaalde hoogste aantal punten Ritmeester sportclubs kampten met Rotterdamse „Hermandad" Boerderijbranden april 1956 Goede koeling - betere melk Niet ZO - maar ZO Joop had óók beet HELDERZIENDE Schoenmaker Van Zuiden had beet FEUILLETON Voor het veteranen-toernooi boekte SKF vrijdagavond de eerste puntjes, door met 31 te winnen van Unitas. Een wed strijd met hoogstaand voetbal was het bepaald niet. Het bleek in het begin zelfs niet eens mogelijk om met 22 spelers te beginnen, beide elftallen kwamen mensen te kort. Dit euvel was echter spoedig ver holpen. Na een wat rommelig begin, kon J. de Weijer, in de 10de minuut door goed doorzetten S.K.F. de leiding geven (10). Even voor de rust plaatste een der Unitas achterspelers, de bal niet hard ge noeg terug op zijn doelman. Henzen maakte hier handig gebruik van en druk te nummer twee in de touwen (20). Slechts vijf minuten waren in de tweede helft gespeeld, toen Jr. Davelaar met een hard schot de stand op 3—0 bracht. Daar na pakte Unitas iets beter aan. maar alle aanvallen stuitten op de SKF-back Sma ling, die van geen wijken wist. Even voor het einde kreeg Henzen nog een pracht kans om er 40 van te maken, doch deze schoot in vrije positie voor langs het doel. Direct daarna zag Unitas kans het zo zeer begeerde en ook wel verdiende tegen- puntje te scoren (31) waarna de scheids rechter het einde aankondigde. VRC, dat het vorige week tegen Frisia zo goed deed, verloor nu met 1—0 van Triangelboys. Wij zijn echter van mening dat gelijk spel hier beter op zijn plaats geweest zou zijn. VRC maakte in de eer ste helft de fout, het spel te kort te hou den. Hierdoor kregen de tegenstanders steeds gelegenheid om in te grijpen. Met blanco stand kwam de rust. Na de thee kwam VRC meer in de aanval. De verdediging van Tr. Boys liet echter niets te wensen over. In de 10de minuut lanceerde Tr. Boys een aanval over rechts, die werd ofgesloten met een goed doelpunt van Sukkel. Wat VRC ook probeerde, het lukte niet de balans weer in evenwicht te brengen. Met deze 1—0 stand in het voordeel van Triangel Boys, kwam het einde. ten spelen. Vooral de Veenendaal-oudjes zakten af, wat tot gevolg had, dat DOVO zo nu en dan een licht overwicht kreeg. Een doelpuntje, hoe verdiend ook. kon er toch niet af. Veenendaal won met 20. Programma Vrijdag 22 juni wordt gespeeld op het Merino-terrein: 7 uur Unitas Hollan- dia; 8 uur GeHa Triangel Boys. Maandag 25 juni op het DOVO-terrein: 7 uur SKF Matjan; 8 uur Frisia DOVO. Voor het Amerongse D.V.S.A., dat dit jaar de kampioenstitel juist voor de neus van Rhenus wegkaapte, zijn de promotiewedstrijden tegen Soester- berg niet best verlopen. Vorige week werd de uit-ontmoeting in Soesterberg met 42 verloren. Zondag leverde de thuiswedstrijd eenzelfde resultaat op, zodat Soesterberg promoveert en DVSA haar geluk volgend seizoen nogmaals in de tweede klasse zal moeten be proeven. Maandagavond werd gespeeld op het terrein van „Veenendaal" aan de Berg weg. De eerste wedstrijd was een derby van de sigarenmakers. Ritmeester en Matjan duelleerden nu eens niet om de beste sigaar, maar om het beste voetbal te geven. Dat was trouwens al gauw be keken. Ritmeester was van het begin af de sterkste, hoewel deze meerderheid toch maar in één doelpunt werd uitge drukt. Dit doelpunt werd in de 15de mi nuut gescoord door Evert van Dijk, na een worsteling voor het Matjan-doel. Vijf minuten in de tweede helft leek het of Ritmeester de voorsprong zou gaan vergroten. Frans Leeman kreeg een vrije schietkans, doch kwam te vallen. Voor hij zijn ledematen weer bij elkaar had, was de bal natuurlijk weer weggewerkt. Hoewel de Matjan backs Van de Pol en Van Manen heel aardig opruimden, bleef Ritmeester toch in de aanval. Twee mi nuten voor het einde kreeg Matjan de enige werkelijke kans om gelijk te ma ken. Zeegers kwam vrij voor doel, maar schoot jammerlijk over. Veenendaal DOVO gaf vooral voor rust veel beter voetbal te zien. Veenen daal won deze ontmoeting met 20, een stand, die in de eerste helft al bereikt werd. Ondanks dat DOVO in deze perio de enigszins de mindere was, werd toch goed partij gegeven. In de negende mi nuut was het Frits Harderman, die na goed aangeven van Gert de Ruiter, Vee nendaal de leiding kon geven. Er werden daarna aan beide kanten, heel aardige aanvallen opgebouwd, waarvan de af werking echter slecht was, terwijl de verdedigingen behoorlijk trapvast waren. Even voor de rust, twijfelde de DOVO doelman Bep Diepenveen even met uit lopen. Van Wakeren was eerder bij de bal en schoot beheerst in (2—0). Na de thee ging de vermoeidheid par- Zaterdagmiddag en -avond werden vcor het rayon de Gelderse Vallei van de Stichtse Turnkring zeer geslaagde turnwedstrijden gehouden, waaraan leden van de gymnastiekverenigingen uit Amerongen, Achterberg, Eist en Veenendaal deelnamen. 's Middags om half drie werd met de wedstrijden begonnen voor jongens en meisjes van 9 tot 12 jaar en van 12 tot 16 jaar. Door een uitstekende organi satie verliepen de wedstrijden precies op tijd. Al waren er dreigende regen wolken in de verte, het bleef droog. De temperatuur was net draaglijk. De oefeningen werden op het voet balterrein van „Veenendaal" op vier verschillende punten tegelijk uitge voerd, zodat om ongeveer half zes alle groepen klaar waren en men met de massale oefening van alle groepen kon beginnen, terwijl intussen de dames en heren hun driekamp volbrachten. Te half zeven volgde daarna de mars wedstrijd in Veenendaal-zuid. Het chr. tamboers- en pijperkorps „Prins Bern- hard" en de harmonie „Crescendo" uit Eist liepen in deze mars mee. Duizen den stonden langs de wegen om de fleurige stoet van ongeveer 700 deel nemers voorbij te zien trekken. Op vier plaatsen werden de groepen be oordeeld. Terug op het voetbalterrein stelden allen zich op het middenveld op, om tijdens het spelen van de gymnasten mars de altijd imponerende vaandel- groet te brengen. Nadat de prijzen be kend gemaakt waren sprak de Kring- Onder behoorlijke publieke belangstel ling, werd zaterdagavond op het terrein aan de Buurtlaan, de finale gespeeld van het GVVV-tournooi. GVVV en Renswou- öe kwamen in het veld om elkaar te be kampen om de eerste prijs. Het werd een aardige, maar soms wat harde wedstrijd, welke GVVV, mede door vaak te door zichtig spel van Renswoude, een 2—0 overwinning voor GVVV opleverde. Pas vijf minuten was de wedstrijd oud, toen Budding een schot op het doel af vuurde, de bal werd voor het doel van richting veranderd en belandde in de touwen, waardoor GVVV de leiding kreeg. Tot de rust was het een gelijk op gaande strijd, waarbjj de beide voorhoe den te zwak bleken voor de nogal hard doortastende verdedigingen. De tweede helft gaf een zelfde spel- beeld te zien, met beide elftallen wisse lend in de aanval. Doelpunten bleven voorlopig echter uit. Wel moesten de doelverdedigers soms handelend optre den. terwijl ook paal en lat nog wel eens redding brachten. Zeven minuten voor het einde werd de strijd beslist. Bij een GVVV-aanval, kopte de Renswoude-back Braak, de bal achterover naar zijn doel man Rebergen. Deze greep echter mis, zodat de bal in het doel terecht kwam 20. Renswoude zette nog even flink op. Het mocht echter niet meer baten. GWV won zo het eigen tournooi. In de cantine van de Ritmeester siga renfabrieken werd zaterdag een tien kamp gespeeld voor de damesklasse en de overgangsklasse van de N.T.T.B. afd. Gelderland. Voor deze tienkamp waren de sterkste tafeltennissers in genoemde klasse van de afdeling Gelderland uitge nodigd om uit te maken, wie nu wel de sterkste zijn. Het vertoonde spel stond vaak op zeer hoog peil, terwijl de orga nisatie behoorlijk was. De Veenendaalse spelers hebben het er over het algemeen niet zo best afgebracht. De tweede plaats van Nel Tanis is wel mooi, maar wij me nen toch, dat zij met succes nog iets ho ger had kunnen grijpen. Hans van de Loosdrecht haalde een zesde plaats. De volle winst zou er voor hem niet inge zeten hebben, maar met iets minder pech had hij toch een paar plaatsen hoger kunnen staan. De volledige uitslagen waren als volgt: Damesklasse: 1. Mej. J. v. d. Berg, Weishot, Nijmegen (16 p.); 2. Mej. N. Tanis, VSW Veenendaal (16 p.); 3. Mej. R. v. Geel, Union Nijme gen (14 p.); 4. J. Talmeijer, Treffers, Arn hem (12 p.); 5. Mej. H. Karsch, K. en V, Renkum (10 p.); 6. Mevr. Schoonenberg. Weishot Nijmegen (8 p.); 7. Mej. C. v. Meteren, Hercules Nijmegen (6 p.); 8. Mej. R. Rotteveel, Swift Wageningen (4 p.); 9. Mej. T. Vaartjes, Ritac Veenendaal (4 p.); 10. Mevr. Krijgsman, Tios Arnhem (2 p.). Door beter game-gemiddelde werd mej. v. d. Berg eerste. Heren overgangsklasse: 1. H. Decker, Treffers Arnhem (16 p.); 2. W. Lamers, Balletje Arnhem (14 p.); 3. J. Suiskens, Weishot Nijmegen (14 p.); 4. J. v. Sloten, Treffers Arnhem (12 p.); 5. Th. Muller, Balletje Arnhem (8 p.); 6. H. v. d. Loosdrecht, Climax Veenendaal (8 p.); P. Castemiller, Treffers Arnhem (8 p.) 8. N. v. Manen, Climax Veenendaal (8 p.); 9. W. Massa, Kolping Nijmegen (2 p.); 10. W. Roelof sen, Ritac Veenendaal (0 p.). commissaris, de heer Van der Voort, woorden van dank aan de gymnastiek vereniging „Sparta" voor de uitste kende organisatie van deze wedstrijden. Vervolgens brachten de verschillende prijswinnende groepen nogmaals hun nummers, eindigende in een massale oefening. De uitslag van de middagwedstrijd was: Meisjes van 912 jaar: Sparta B. Veenendaal, le prijs, 34 pnt; Sport Vereent, Amerongen, le pr., Z2l/s pnt; Oranje Wit, Eist. 2e pr. 31 pnt. Sparta A., Veenendaal. 2e pr., 28 pnt; Excelsior, Achterberg, 3e pr. 26 pnt. Meisjes van 12—16 jaar: Sparta A, Veenendaal, le pr. 35'/a pnt.; Excelsior, Achterberg, 2e pr. 30 pnt; Sport Vereent. Amerongen, 2e pr. 29'/j pnt; Sparta B, Veenendaal, 2e pr. 29'/« pnt.; Oranje Wit, Eist, 3e pr., 27 pnt. Jongens van 912 jaar (verpl. vrije oefe ning en toestel-oef.) Sport Vereent, Amerongen, le pr. 33 pnt.; Sparta, Veenendaal, 2e pr., 311/* pnt.; Ofanje Wit. Eist 2e pr. 29 pnt.; Ex celsior, Achterberg 2e pr. 28V2 pnt. Jongens van 12—16 jaar: Sparta, Veenendaal le pr. 33' pnt.; Excelsior, Achterberg, 2e pr. 31 pnt.; Oranje Wit, Eist, 2e pr. 30'/2 pnt.; Sport Vereent, Amerongen, 2e pr. 30 pnt. Keuze-oefening meisjes: Sparta. Veenendaal. lange mat le pr., 18 pnt.; idem vrije oef. le pr. 17 pnt.; idem knots oef. le pr. 16 pnt. Keuze-oefening jongens: Sparta, Veenendaal, springkast le pr., 17 pnt.; idem vrije oef. le pr. 16 pnt. Sport Vereent, Amerongen, staafoef. 2e pr. 14 pnt. Dames: Sparta, vrije oefening, le pr. 18 pnt.; Oranje Wit, baloefening, 2e pr. 15 pnt.; Sparta, klass. brug, 2e pr. 15 pnt.; Ex celsior, knotsoef., 2e pr. 14'/2 pnt.; Sport Vereent, baloef. 2e pr. 14'/f pnt. Heren driekamp: Sparta, Veenendaal, 2e pr. 44'/» pnt. Sport Vereent, Amerongen, 2e pr. 42'/2 pnt. Heren keuzeoefening: Sparta, vrije oef. le pr. 16'/* pnt.; Sport Vereent. Vrije oef. 2e pr. 15 pnt.; Excel sior, springkast, 2e pr. 14'/i pnt.; Oranje Wit, vrije oef. 3e pr. 13 pnt. Zaterdag vond een sportuitwisseling plaats tussen verschillende sportclubs van het personeel der Ritmeester Sigarenfa brieken en leden van de Rotterdamse Politie Sportvereniging „Hermandad". 's Middags werd het Rotterdamse ge zelschap in de fabriek ontvangen. Vele dames hadden de reis uit Rotterdam mee gemaakt om hun „agenten aan te moedi gen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de commissaris van politie, de heer P. J. Schoemaker, en de heer C. van de Poel, beiden Oud-Veenendalers. Om 4 uur bonden de Ritmeester scha kers de strijd aan tegen de Rotterdamse politie met 14 borden. Op datzelfde tijd stip gingen de beoefenaars van de tafel tennissport naar de cantine om te spelen tegen de leden van Ritac. Half vijf werd er een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het veteranen-elftal van Ritmeester en de veteranen van de Rot terdamse politie. Van de kans om nu eens een echte Rotterdamse „diender" een trap te geven werd gelukkig geen gebruik gemaakt. Alle wedstrijden zijn op de meest spor tieve wijze gespeeld en beide partijen kunnen op een leuke en sportieve sport dag terugzien. Wat de uitslagen betreft: de punten gingen voor het grootste deel naar Rot terdam. Het eerste team van Ritac verloor met 7—3, terwijl het tweede team met 91 de meerdere moest erkennen in de politie. De voetballers moesten genoegen ne men met een uitslag van 61 in het voor deel van Rotterdam. Hierbij zij opge merkt, dat de verhoudingen wel wat ver uit elkaar lagen. Bij het tafeltennis speel den verschillende 2e klassers, terwijl het uithoudingsvermogen bij de agenten, vooral bij voetbal, veel beter was. Hier viel het op, hoe hoog men bij de politie de sport aanslaat en hoe goed men traint. De Ritmeester-schakers hebben de eer gered en stuurden de Rotterdammers met een 9»/i4>/s-nederlaag terug naar de Maasstad. Het was acht uur toen aan de sportuit wisseling een einde kwam en wij twijfe len er niet aan of de Ritmeesters zullen nog wel eens in Rotterdam revanche gaan nemen. In de maand april 1956 zijn 15 boerde rijbranden voorgekomen, waarbij de boer derij totaal werd vernield of zwaar be schadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, drie in Drente, drie in Overijssel, vier in Gelderland, één in Utrecht en drie in Noord-Brabant. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op f 407.100,—. Eén van deze branden werd veroor zaakt door vermoedelijk vonken uit kook pot, zeven door het spelen met vuur, één door vlam in de pan, één door lekke schoorsteen, één vermoedelijk door aard- sluiting, terwijl in vier gevallen de oor zaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn 13 koeien, 40 var kens en 30 stuks pluimvee omgekomen. Nagekomen opgave: In de maand maart 1956 zijn nog twee boerderijbranden voor gekomen, te weten één in de provincie Overijssel en één in de provincie Noord holland. De totale schade was f 47.000, In één geval bleef de oorzaak onbekend, terwijl in het tweede geval vermoedelijk een slechte schoorsteenconstructie de oorzaak was. Wat is goed gekoelde melk? Hierover zal in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening op maandag 25 juni a.s., een re portage worden uitgezonden, waarin voor al de nadruk zal worden gelegd op een juiste, toepassing van melkkoeien. In de reportage zal o.a. het woord voeren ir. H. J. Huisman, de Rijkszuivelconsulent voor de Consumptiemelk. GEITENHOUDERIJ VRAAGT AANDACHT Daarom zal in aansluiting op deze re portage de heer S. de Jong van het Rijks- veeteeltconsulentschap voor Zuidholland, de aandacht vragen voor de geitenhoude- rij in Nederland. De uitzending heeft plaats des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hil versum II. Het is dikwijls zo, dat de dingen die het meeste plezier geven het minst wor den verzorgd. Een van deze dingen is de stofzuiger. De huisvrouw had nog maar 30 jaar geleden twee hulpmiddelen: stoffer-en- blik en de mattenklopper. Het schoonma ken van vloerkleden en lopers was toen een hele opgave. Denkt U nog maar eens aan de zogenaamde mattenklopserenade op vrijdagavond. Thans maakt de Nederlandse industrie stofzuigers, welke tot de beste ter wereld kunnen worden gerekend en die naar vele landen worden geëxporteerd. Het is alleen zo jammer, dat er maar weinig huisvrouwen zijn die hun stof zuiger gebruiken en behandelen zoals het moet. DE JUISTE ONDERDELEN Toen de stofzuiger nog niet de zuig kracht had welke nodig was om tapijten grondig te reinigen, trachtte men dit te compenseren door het bijleveren van een borstel. Nu is dat niet meer nodig. Ge bruik daarom voor het schoonmaken van losse of vaste tapijten, matten enzovoort geen borstel maar de grote zuigmond. Sommige zijn aan de zijkanten voorzien van brede glijers, welke ervoor zorgen dat de zuigmond vlak op de vloerbedek king blijft. Met deze glijers kan men de zuigmond zelfs op hoog-gepoolde tapijten alle kanten uit bewegen zonder dat deze gaat dansen. De borstel, die de slijtage van de tapij ten bevordert, dient uitsluitend te wor den gebruikt voor het stofvrij maken van parket en linoleum. De kleine zuigmond wordt hoofdzake lijk gebruikt voor het reinigen van stoe len, traptreden en kussens. Wordt een plumeauborstel bijgeleverd, dan dient die alleen voor het stofvrij maken van gordijnen, lambrizeringen, schilderijen en lijsten. De spleetstofzuiger moet uitsluitend worden gebruikt om op die plaatsen te reinigen, waarvoor de zuigmond te groot is, bijvoorbeeld achter radiatoren, kasten en andere meubelstukken. Wanneer men zich het gebruik van de juiste onderdelen eigen maakt, zal men van een aangeschaft apparaat veel meer plezier beleven. Het verwisselen is zo eenvoudig, dat dit nooit een bezwaar kan zijn om het na te laten. HET LEDIGEN VAN DE STOFZAK Een zeer belangrijk punt is het ledigen van de stofzak. Hierbij wordt dikwijls zwaar gezondigd, 't Verdient aanbeveling om de stofzak minstens eenmaal per week te ledigen en wel op de volgende wijze. Op de vloer spreidt men een courant uit, waarop men de stofzak met de ope ning naar beneden plaatst. Met de beide voeten wordt de rand vast op de vloer gedrukt en met de lus, welke aan de on derzijde van de stofzak is bevestigd, wordt de stofzak flink heen en weer geschud. Bij de eerste maal zal al het zware vuil in de courant terecht komen, doch bij zonder kleine openingen in de stofzak- wand zitten dan nog dicht met fijn vuil. Het verdient dan ook aanbeveling de handeling twee a drie maal te herhalen. Een goed geledigde stofzak betekent een perfect werkende machine. Men moet de stofzak nooit wassen, daar deze dan al te poreus wordt en stof door laat, dat in de motor kan komen met alle nadelige gevolgen van dien. Ook het uit borstelen is niet aan te bevelen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 21 juni Marietje v. Slooten; 21 21 21 23 24 24 25 26 27 Nelleke Middelman; Truus Henken; Theo Schoonderbeek; Corrie van Voorthuizen; Evert Klumpenaar; Annie Versteeg; Melis Lansing; Johanne v. d. Bijl, Rhenen; Bea v. d. Bosch. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Een spreekwoord bestaat uit 29 letters van 129. Door in onderstaande gegevens de cijers door letters te vervangen, kan men het spreekwoord vinden. 4.5.6.1.2.3. deel van je been; 10.9.8. speelgoed; 12.14.15.16 mondbeentje; 13.17.18. soort hert; 20.21.11 zangstem; 22.19.25.23. lichaamsdeel; 27.28.16.29.26 gewoonten; 18.24 voegwoord; 7.28.10 een boom. II. Zet twee, steeds dezelde letters, voor de onderstaande woorddelen, zodat je goede woorden krijgt: uit - ank - are - uts - eef uis - auw - eur - ant ok Voor jongeren: I. Vexvorgen vogels: 1. Je hebt de tekst erg onduidelijk ge schreven; 2. De leeuw opende zijn muil; 3. Kan Arie hier vannacht slapen? 4. In dit geval kun je beter weggaan; 5. Weet je dat Henk op meesterlijke wijze heeft gewonnen? 6. Moeder moet de kamer elke dag stof fen. X X X X X X X X X X X niet weet wat er onder ligt. Nu vraag je: mag ik het houden als ik zeg wat het is zonder het blad papier op te lichten? Als vader ja zegt, dan neem je een potlood en je gaat- met de achterkant heen en weer over het papier, waaronder de munt ligt. Nu zul je zien, dat je na een poosje op het papier het cijfer kunt lezen, dat op de munt staat. Met je helderziendheid heb je dus een dubbeltje gewonnen of een kwartje. Misschien ook een stuiver of een cent. OPLOSSING RAADSELS II. Veendam - Sneek - Meppel - Deventer - Dieren - Amerongen - Laren - Rotter dam - Zierikzee - Waalwijk - Sittard. I. VIII; II. Een schoolbord; III. dicht - jicht - licht - wicht. maak je op school; is niet droog; een boom; een cijfer; duurt 60 minuten; vindt je in de speeltuin; het tegenovergestelde v. niet; een meisjesnaam; deel van een boom; een kledingstuk; een sprookjesfiguur. Op de kruisjeslijn komt ook de naam van een bekend figuur uit een sprookje. Vraag eens aan je vader een muntstuk op tafel te leggen, met het cijfer naar boven. Op dat geldstuk moet hij onmid dellijk een blad papier leggen, zodat jij Jopie had eep mooie hengel, Een echte met een snoer er aan. Daarmee wilde onze visser In de wastob vissen gaan. Jopie dacht: „Ik vang voor Moek Eventjes een dikke snoek". Maar, o wee, wat zou je denken, dat die Joop de visser ving? 't. Was geen snoek en ook geen karper, Wat daar aan het haakje hing. 't Waseen groot wit kussensloop! Ja, dat was wel sneu voor Joop. Jopie rukte aan de hengel. Hè, wat zat die haak toch vast. „Krak", zei 't sloop, „ik ga 't begeven". Nu was Leiden weer in last. Moeder nam de hengel af, Jongens, wat een zware straf! JEZUÏETEN-EXPERIMENT MET PARAGUAY Omstreeks 1750 hebben de Jezuïeten in de toenmalige kroonkolonie Paraguay een soort heilstaat georganiseerd. Het was een interessant experiment, dat de bedoe ling had, de inboorlingen op een hoger maatschappelijk peil te brengen. Doordat was gebleken, dat de Spaanse regering de bewoners uitsluitend als exploitatie-ob ject beschouwde, keerden de Jezuïeten zich feitelijk tegen het moederland, door de inboorlingen in bescherming te nemen. De eerste stappen werden gedaan, om van Paraguay een soort edel-communis- tische gemeenschap te maken. Uiteraard kon dit niet op de duur, omdat de Spaan se kroon een der machtigste pilaren van het Vaticaan was. Het experiment werd dan ook vrij spoedig geliquideerd. Daarna werd Para guay door een zo groot aantal oorlogen geteisterd dat het deze toestand ook mo menteel nog niet te bov enis gekomen. (Vervolg.) De beide jongens keken even rond en toen zag Karei een oude potdeksel aan de kant in 't riet liggen. „Wacht even", zei hij, „ik weet wat!" Karei greep het deksel en zonder enig geluid te maken sloop hij naar de schoenmaker. Die snurkte. Karei pakte het snoer beet en trok het op de wal en toen bond hij het deksel aan de haak. Voorzichtig liet hij het deksel in de kolk glijden. „En nu naar de fietsen Wim". De jon gens hadden geweldig veel plezier, want nu zou je wat beleven. Ze pakten hun fietsen op want je kon nooit weten of de schoenmaker kwaad zou worden. En toen schreeuwde Karei zo hard hij kon: „Hé buurman je hebt beet". De schoenmaker vloog als een lucht ballon in de hoogte. Eerst keek hij even verbaasd rond en toen zag hij dat de dobber helemaal verdwenen was. Wat ben ik een sufferd, dacht de schoenmaker, ik zit daar maar te maffen en ondertussen heb ik beet. „Bedankt jongens", zei de hengelaar, „ik zal hem er eens even uit wippen, het is vast een beste knaap". De jongens rolden haast om, zo'n plezier hadden ze. Van Zuiden had z'n hengel opgepakt en meteen sloeg hij vast. Onder water schoot het oude potdeksel heen en weer. „Het lijkt wel een karper van 15 pond", juichte de schoenmaker, „maar ik krijg hem wel". Voorzichtig de lijn strak hou dend sleepte hij het deksel naar de kant. I-Iet leek net echt, want dat deksel schoot door het water en het was net een vis. „Nou, daar komt ie dan", riep de schoen maker en met een ruk wipte hij de hen gel naar boven. En toentoen kwam met een sierlijke zwaai het deksel boven water. De jongens gierden van het lachten. „Een beste schoenmaker". Wat keek de hengelaar beteuterd. Met open mond tuurde hij naar het deksel, maar toen schreeuwde hij: „Lelijke bandieten van jongens". Maar de schoenmaker was een beste man, die wel een grapje kon verdragen. Hij liet de hengel in het gras vallen en hij ging op het stoeltje zitten, want hij moest zelf ook lachen omdat de jongens hem zo mooi te pakken hadden genomen. „Dat komt er van jongens, als je bij je werk zit te slapen, dat zal me niet weer gebeuren". De jongens vonden het prettig dat de schoenmaker het zo goed opvatte, maar meteen stapten ze op hun fietsen, want ze moesten naar school. „Vang nu nog maar een echte vis, schoenmaker". Van Zuiden grinnikte nog toen hij het deksel van de haak haalde. Zulke jongens toch, wat hadden ze hem te pakken ge had. Hij had echt gemeend een dikke vis aan de haak te hebben. De schoenmaker keek op zijn horloge. Nog even, dan moest hij ook naar huis. Hij deed een nieuw stukje aas aan de hengel en hij had nog maar net ingelegd, toen de dob ber verdween en even later sleepte hij een prachtige brasem op de wal. Maar toen was het ook al half negen en heel gelukkig pakte de schoenmaker zijn spul len in en met de mooie brasem in het net fietste hij huiswaarts om de vis aan moeder de vrouw af te leveren en gauw te beginnen aan de zomerschoentjes van juffrouw Krakepit die ze zo verschrikke lijk scheef had gelopen. door Ernst Zahn Vertaling: II. C. Knappert-Jansen (5.) En toen, bleek, dat de jonge vrouw, ondanks haar afkeer van de rijkelui, de vurige wens koesterde, om eenmaal tot hun stand te behoren. Rijk worden was de droom van Kathrines leven. Daar om had zij haar man er toe aangezet, telkens en telkens weer zijn fortuin te beproeven op de Strahlegg, daarom werd zij ook nu nog nooit moede, een grote toekomst voor haar enige zoon te bedenken. Geruime tijd zat Kathrftie ijverig te breien, dat de naalden klepperden. Af en toe hoorde men door het dunne houten beschot uit de naburige kamer het jodelen en de trillers van een jon ge, overmoedige stem. Dat was de zoon van de schoolmeester, die zijn tijd niet anders wist door te komen, als de in vallende duisternis de wildzang nood zaakte naar huis te gaan. Vrouw Russi lette niet op het gezang. Zij werkte voort; toen liet zij opeens haar kous in de schoot zinken, legde de rechter arm op tafel en staarde recht voor zich uit; het leek, alsof zij een moeilijk vraagstuk uitrekende. Plotseling werd zij in haar gedachtengang gestoord door het geluid van schreden op de buitentrap. Zij was geen/ bezoek te wachten en fronste het voorhoofd. Maar toen de buitendeur knarste en dadelijk daarop hard werd toegesla gen, glimlachte zij. Onmiddellijk daar op trad Christen binnen met zijn bun del kleren in de hand; het gezicht ble ker dan gewoonlijk en de ogen leven diger en schitterender, en met een trek om de lippen, die heel iets anders te kennen gaf, dan de bescheidenheid van een ondergeschikte. Hij wierp zijn zak in een hoek. Zijn moeder keek verbaasd. „Waar kom je zo laat vandaan?" „Uit mijn dienst," gaf hij kort ten antwoord. Toen schoof hij de tafel achteruit en zette zich op de venster bank er achter. De gezelligheid, die in net vertrek van zijn moeder heerste, deed hem goed. Hij genoot daar niet dikwijls van. Zijn gezicht klaarde op. „Hij heeft mij weggejaagd, moeder," zei hij op bijna luchtige toon. De vrouw ontstelde niet. „Is het om Rosi?" vroeg zij. „Ja." „Ik heb je wel gezegd, dat je voor zichtig moest zijn. Als je een meisje wilt hebben dat boven je staat, moet je kunnen wachten. Maar er zijn ook nog meisjes genoeg en nog wel rijkere dan de dochter van de Hoch- fluhboer. Wacht maar, jongen. Je hebt nog de tijd. Wie weet, of ze je nog niet eens nalopen, de meisjes!' „Ik wil geen andere hebben," morde hij. „Wees toch wijzer. Je zult je toch piet willen vernederen voor zo iemand? 'Heb je het hem gevraagd, en heeft hij je het meisje geweigerd?" „Ja,' antwoordde hij. „Dan zou ik hem de eer niet meer aandoen, nog aan haar te denken. Dan zou ik juist een meisje zoeken, die nog veel rijker was maar niet hier in de steengroeve niet hier, hoor je, jongen!" „Ik wil haór of geen ander," bracht Christen met moeite uit, terwijl hij op de lippen beet en de wenkbrauwen samentrok. Kathrine trok haar stoel dicht naar hem toe en legde haar hand op de zijne, die op de tafel rustte. „Ik moet eens ernstig met je spre ken, Christen. Het is tijd. Zoals het er nu mee staat, is er in Frutnellen geen plaats meer voor jou. Je moet de wij de wereld in, en je moet het leven daar leren kennen, en zien, hoe de mensen het aanleggen, om veel geld te verdienen. Is het nog nooit in je opgekomen wat een schat van geld daar in de rotsen verborgen ligt, dat er uitgehaald zou kunnen worden door iemand, die er zin in had en wat had geleerd? Het volk hier heeft er geen begrip van, dat er hier in het land nog meer te halen is dan een voer of wat berghooi, wat hakhout en een paar gemzen en marmotten in de herfst. Daar moet een vreemde voor komen, en die er komt, wordt een rijk man." „Laat dat nu maar rusten, moeder. Uw leven lang hebt u van rijk worden gedroomd, maar al dat dromen helpt bitter weinig. Eerst de wereld in, en nog leren, op welke manier ik het tot iets brengen kan, dat wil ik niet, dat duurt mij te lang. Ik weet al een weg, en die wil ik nu gaan, trots hel en duivel, en ten spijt van de boer van de Hochfluh-hoeve. Ik wil Rosi heb ben, hij moet mij als schoonzoon aan nemen, hij zal er geen schade bij lij den. Mijn hemel, de Hochfluh-hoeve zal dubbel zoveel waard worden als nu en zal van jaar tot jaar vooruit gaan. Ik zal er hard werken. En ik kan werken. Als ik niet zo zeker van mij zelf was, had ik de president toch niet om zijn dochter durven vragen. Maar zoals het nu is, moet hij ja zeggen." „Je spreekt maar van hij moet en ik wil! maar ik moet je eerst twee dingen vragen. Ten eerste: wil je het meisje trouwen om haarzelf, of om de Hochfluh-hoeve? En ten tweede: weet je wel, hoe moeilijk het voor een boer is, om aan het eind van het jaar een paar stuivers over te houden?" Christen keek in gedachten voor zich. „Of ik het meisje liefheb, bedoelt u, omdat ik zo over de hofstee praat? Ja, dat heb ik. Al was zij straatarm, ik zou toch geen andere dan haar wil len! Maar ik wil het verder brengen dan een ander. En zoals de zaken nu staan, moet ik mij er boven op werken in dienst van haar vader." „Weet je dan zeker, dat Rosi je trouw zal blijven?" vroeg Kathrine. „Ja," antwoordde Christen, terwijl het bloed hem naar de wangen steeg. Zijn moeder meende een lichte aar zeling in zijn stem te horen. „Voor zo ver ik het meisje ken, is zij niet van de standvasügste: bedeesd, zwak en bang. Haar vader zal je haar wel af handig maken." „Dat kan hij niet meer, zeg ik u," barstte de jongeman los en zijn hand kwam dreunend op de tafel neer. Kathrine had scherpe oren voor de stem van haar enig kind: zij hoorde, dat hij aan zijn eigen woorden twijfel de, maar ook dat hij meer aan het meisje gehecht was, dan hij wel tonen wilde. Zij leunde achterover in haar stoel en sprak ernstig. „Laten we er eens kalm over praten, jongen. Je kansen staan slecht, als ik ronduit mag zeggen, wat ik denk. Met trots kom je niet verder. Ik geef je nog eens de goede raad: ga weg! En als je geleerd hebt, hoe je fortuin kunt ma ken, kom dan terug. Dan kun je nog altijd je geluk beproeven bij Rosi." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4