Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Woningnood in Veenendaal wordt binnen twee jaar grotendeels opgeheven!! Nog dit jaar begint bouw van 450 woningen WIJMENSEN De Wereld Minister Algera opent Rijks weg Veenendaal-Arnhem r o ONT I AC Fantastisch resultaat van durf, doorzetten en eendrachtige samenwerking Wist U. De wethouders verkiezing J. F. TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? In Rhenen neemt men het niet zo nauw van Week-tot-Weekj Nieuws uit de Omgeving ELST J RENSWOUDE ACHTERBERG 30e jaargang VRIJDAG 22 JUNI 1956 No. 49 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA N Komt er een derde wethouder? Muziekvereniging Voorwaarts' uit Zeist concerteert in Veenendaal Verbetering Dij kstraat aanbesteed Belgische auto in brand DROGISTERIJ Oplichter benadeelt Rheneiis middenstand Hij is 5,- waard 1 AP 731206 Veenendaalse duiven in massa-wedvlucht Voetbal ten bate van tocht ouden van dagen Assur^ÉÉe-, HypMbeek- en Wonin^Kreau E^BuWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Twee bomen op de rijweg Gemeentesecretarissen uit provincie Utrecht op bezoek in Rhenen »- TJtserse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 eent TIET belangrijkste en meest verheugende nieuws dat ons sinds jaren bereikte is wel dat liet gemeentebestuur na veel wikken en wegen en in eendrachtige samenwerking met de plaatselijke aannemers en de provinciale Wederopbouwdienst te Utrecht, thans een weg ge vonden heeft om binnen enkele jaren de schijnbaar uitzichtloze woningnood in Veenendaal op te heffen. Nog afgezien van het feit dat men kans ziet in deze tijd over on geveer l1/* jaar niet minder dan 450 woningen gebouwd te hebben, is het al direct duidelijk dat alle negen Veenendaalse aannemers die hierbij zijn ingeschakeld een zeer belangrijk aandeel hebben in de verwezenlijking van dit plan en zich tot het leveren van een kracht- prestatie moeten inzetten. Het plan zelf zou, in nauwe samenwerking met de dienst Gemeente werken, zijn uitgewerkt door de wethouder van Openbare Werken, de heer Ant. de Ruiter. Verder vernemen wij dat de 450 woningen in hoofdzaak gebouwd zullen worden in het resterende deel van het complex „Het Franse Gat", en het is ook daarom dat men thans alle spoed zet achter het afwerken van de hier nog in aanleg zijnde straten. Voor het merendeel zul len het éénge zinswoningen zijn terwijl er ook enige flat gebouwen, w.o. met 4 etages, in het bouw plan zijn opge nomen. Onwillekeurig moeten wij nog wat wennen aan de gedach te dat thans 't einde van de Ant de Ruiter: grootste vijand Weth. organisator in onze samen leving de woningnood althans in Veenendaal nabij is. Uiterst benieuwd zijn wij dan ook hoe de opzet van het bouwplan er uitziet, want omtrent de eigenlijke bij zonderheden kon men ons nog niet in lichten. Het plan is wel rond, maar er blijken nog redenen te zijn waarom men een en ander nog niet aan de openbaarheid wil prijs geven. Wel is het een feit dat de negen Veenendaalse aannemers reeds weten dat er na de oorlog tot en met 1 juni j.l. 1045 woningen werden geebouwd? dat op het ogenblik nog ongeveer 1000 aanvragen voor een woning inge schreven zijn? dat dit aantal dus nog niet is weg gewerkt door de elders op deze pagina aangekondigde bouw van 450 woningen? dat echter aangenomen kan worden dat er onder deze aanvragen zijn die in de loop van de jaren niet meer als zo danig moeten worden aangemerkt wegens vertrek of voorzieningen elders? dat van gemeentewege dan ook een onderzoek gaande is in hoeverre de aan vragen nog werkelijk serieus zijn? dat er verder thans nog 186 wo ningen kunnen worden gebouwd of waar mee reeds een aanvang werd gemaakt, uit het aan Veenendaal toegewezen bouwvolume? dat wij na het bekend worden van het hiervoor bedoelde grootse woning bouwplan nu toch het vertrouwen mogen hebben dat Veenendaal nog onverwacht snel, althans binnen enkele jaren, van de woningnood verlost is? dat op zaterdag 14 juli a.s., 's avonds om 7 uur, een voetbalwedstrijd zal wor den gespeeld tussen het elftal van de voetbalvereniging „Veenendaal" en een elftal samengesteld uit de andere Veenen daalse elftallen? dat de baten van deze wedstrijd ten goede komen aan de kas van het toestel- lenfonds van de gymnastiekvereniging „Sparta"? dat „Sparta" namelijk hoognodig toe is aan de aanschaffing van enkele nieuwe toestellen? dat het zelfs zo nodig is dat onze Veenendaalse landskampioene Corrie van Barneveld, hier niet voldoende gelegen heid heeft om te turnen? si II Zaterdag 23 juni (Terrein V.S.W., Oranjestraat) 7 uur, voetbalwedstrijd Vee- Rode SnendaalBaarn t. b. v. Kruis Veenendaal. Maandag 25 juni ii (J. G. Sandbrinkstraat) 8 uur, f| li concert van Muziekvereniging li „Voorwaarts" uit Zeist. Zaterdag 30 juni (Viaduct Rijksweg 12, Nieuwe- I weg) 2.30 uur, officiële ope ning Rijksweg Veenendaal Arnhem door de Minister van Verkeer en Waterstaat. Donderdag 28 juni (In tijd. raadzaal voorm. Post kantoor) 7.30 uur, openbare vergadering Veeenendaalse ge- I meenteraad met als voornaam- ste onderwerp wethoudersver- kiezing. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan- 1| I dag de film „Attila", dinsdag ff en woensdag „Koning der Me- f| lodieën" en donderdag „Euro- II pa '51". II ^^^'iiuiMm*uiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiitiiiiiiiimiiiHiiiii|i^^ wat ieder te doen staat. Ook zouden de Veenendaalse bouwvakarbeiders vol ledig achter dit plan staan. Zijn er ter plaatse nog mensen van de bouwvak ken die elders werk vinden, in de gerst- komende jaren zullen stellig allen in Veenendaal terecht kunnen en hun bij drage kunnen leveren tot een, wij zou den haast zeggen typisch Veenendaalse krachtprestatie. Zeker is ook dat, waar in een tijd van zo beperkte woningbouwmogelijk- heden iets dergelijks mogelijk gemaakt wordt, een woord van bewondering en waardering op zijn plaats is voor de durf en het doorzettingsvermogen waarmee thans de woningnood in Vee nendaal zal worden aangepakt. Wet houder De Ruiter en zijn medewerkers zouden op een gegeven moment tot de stellige mening zijn gekomen dat het in onze eeuw van ongekende mogelijk heden toch op de een of andere manier moest kunnen zoveel woningen te bouwen als Veenendaal nodig heeft. Welnu, men is geslaagd. Hoewel ons nog slechts schaarse ge gevens bekend zijn over het hoe en wat, behoeft het geen betoog dat een en an der slechts bereikt kon worden met een forse en grootse aanpak. Veenendaal doet op verschillend ge bied in het land van zich spreken waar het gaat om organisatievermogen en ondernemingsgeest. Het komt ons zeer waarschijnlijk voor dat ook op het ge bied van oplossing van het woning- bouwvraagstuk Veenendaal in de toe komst nog wel eens genoemd zal worden. De eerstvolgende openbare vergadering van de Veenendaalse gemeenteraad is vastgesteld voor donderdag 28 juni a.s., 's avonds in de tijdelijke raadszaal in het voormalig postkantoor aan de Kerkewijk. Stellig zal het belangrijkste agendapunt voor deze vergadering de wethouders verkiezing zijn, nodig geworden na het overlijden van wethouder W. van Stemp- voort. Deze wethouders-verkiezing kon eerst fn deze vergadering gehouden wor den aangezien de raad dan weer compleet is. In dezelfde vergadering zal namelijk tevoren de installatie en beëdiging plaats vinden van het nieuwbenoemde raadslid, de heer E. C. Diepeveen. Een verwachting uitspreken van hoe de wethouders-verkiezing zal uitvallen is op dit moment nog niet mogelijk. De fractie-leiders hebben eerst gisteren enig informatief contact gehad en een meer definitieve samenspreking moet nog ge houden worden. Zoals men zich zal herinneren heeft de PvdA-fractie bij de laatstgehouden wet houders-verkiezing, ongeveer twee jaar geleden na het overlijden van wethouder Middelhoven, een derde wethouders-zetel opgeëist. Onder protest van deze fractie kwamen de beide wethouderszetels toen weer aan de A.R. en C.H.U. Het is dus wel te verwachten, dat van PvdA-zijde opnieuw op een derde wethouders-zetel zal worden aangedrongen. Naar wij vernemen zal op zaterdag 30 juni a.s. de officiële ingebruikneming plaats vinden van het nieuwe twee- baans gedeelte van Ryksweg 12 (het Hazenpad) vanaf de Nieuweweg te Veenendaal naar Arnhem. De openstelling van de weg zal worden verricht door de Minister van Verkeer en Waterstaat mr. Algera, in aanwezigheid van tal van autoriteiten die in auto's en autobussen vanaf Utrecht naar Veenendaal zullen komen. Het gezelschap wordt 's middags om streeks half drie aan de Nieuweweg ver wacht. Tijdens de plechtigheid hier, wel- In het kader van de ruilconcerten, ge organiseerd door de Veenendaalse Har monie „Caecilia" komt de Arbeiders mu ziekvereniging „Voorwaarts" uit Zeist een concert verzorgen in Veenendaal. Ter inleiding van het concert start „Voorwaarts" omstreeks 8 uur voor een korte mars door de Hoofdstraat en Hoog straat om zich daarna naar de J. G. Sandbrinkstraat te begeven waar het concert o.l.v. de dirigent, de heer Van Rossum uit Vreeswijk zal worden uitge voerd. Het concert wordt besloten met een groot taptoe met orkest en drumband. Men heeft ons gevraagd de toehoorders vooral te verzoeken tijdens dit concert de uiterste stilte te betrachten. Maandag vond op het gemeentehuis de aanbesteding plaats van de verbetering en aanleg van riolering in de Dijkstraat. De aanbesteding geschiedde onderhands door 3 inschrijvers. Dee hoogste inschrij ving was van de fa. J. Fens en Zonen te Amsterdam voor f 223.900,de laagste inschrijver was de fa. A. Kosters Zn. te Eist (U.) voor f212.777,De raming van de dienst van gemeentewerken lag beduidend hoger dan de aanneemsom van de laagste inschrijver. De gunning is aan gehouden. Woensdagmiddag vloog door kortslui ting een gloednieuwe Belgische auto in de Hoofdstraat in brand. Een steekvlam zette het dashboard meteen in brand. Een geluk voor de bestuurder dat hij in de bebouwde kom was, zodat onmiddellijk een snelblusapparaat aanwezig was en de brand meteen geblust kon worden. GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat Veenendaal. 106 Telefoon 2576 ke ongeveer twintig minuten duurt, zal de muikale omlijsting worden verzorgd door „De Edese Harmonie". Tevoren zal de minister in Maarsbergen de officiële openstelling verrichten van de tweede rijbaan van Maarsbergen tot Veenendaal. Een als heer verkleed inwoner van Veenendaal heeft kans gezien om gedu rende het afgelopen voorjaar op gezette tijden inkopen te doen bij de Rhenense middenstand, waarbij hij kans zag de goe deren los te krijgen op crediet. Op deze wijze benadeelde hij bakker, kruidenier en textielhandelaren, want tot betaling kwam het nimmer. Op aanwijzing van een van de Rhe nense winkeliers, die inmiddels argwaan kreeg en de politie waarschuwde, is de man gegrepen. Nadat hem een verhoor was afgenomen werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Zoals wjj in ons woensdagnummer reeds konden berichten is de VAL- LEI-riks eindelijk gevonden, nadat de waard^^.t liefst vee-^^ gulden was opgffl^f:n. De vABLÈI-riks van de vorige week werd uitgegeven bij de firma Pauk in de Hoofdstraat te Veenendaal. De waarde van de riks is nu dus weer tot vijf gulden gedaald. Het nummer van de nieuwe VAL- LEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is hetzelfde als dat van de vorige week n.l.: Het is vanzelfsprekend ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een roodgedrukt nummer, dus tevens weer een riks met de beel tenis van Prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer I AP 731206. Indien u deze riks vóór a.s. donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspre mie, welke thans dus 2,50 be draagt, direct in contanten uitbe taald. A.s. maandag 25 juni is het voor de duivenliefhebbers weer duiven inkorven voor de traditionele vlucht van Sint Vin cent, een afstand van 1040 km. Deze vlucht staat ook in het teken van het Ned. Roode Kruis dat twee televisie-toe stellen beschikbaar gesteld heeft voor deze vlucht, nl. een voor boven en een voor beneden de grote rivieren. Boven dien staan voor deze vlucht nog twee automobielen voor de eerste prijswinnaar te wachten. Het inkorfcentrum voor Vee nendaal en omstreken is in het inkorf- lokaal van „De Snelpost" aan de Vallei straat 12. Voor bescheiden en lijsten kan men zich vervoegen bij het secretariaat van de Snelpost, Groenelaan 64, telefoon 2826. De voetbalvereniging „Eist" begint a.s. zondag reeds met de training van enige nieuwe spelers. Het- b.estuur heeft dan ook een wedstrijd vastgesteld tussen een elftal van jeugdige voetballers tegen een elftal van oud-spelers. De wedstrijd be gint om half vier op het terrein aan de Woudweg. De gehele opbrengst van deze wedstrijd, komt ten goede aan de ouden van dagen van Eist. EXCURSIE NAAR NAARDERMEER De Cul. Nat. Hist, vereniging „Zuid- Oost-Utrecht" houdt op 30 juni een ex cursie naar het natuurreservaat het Naar- dermeer. Het is een uitgestrekt piassen en moerasgebied, waarin belangrijke plantengemeenschappen worden aange troffen. Van grote waarde is het meer voorts, door het voorkomen van Purper reigers en Lepelaars die er in grote ko lonies broeden. Verder komen er ook de zeldzame Baardmeesjes voor. Ook de aalscholvers nestelen er in een grote ko lonie. De deelnemers aan deze excursie zullen een tocht van ongeveer twee uur per roeiboot door dit mooie plassenge- bied kunen maken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties ALS er één tentoonstelling is, die in korte tyd zo in het brandpunt van de belangstelling heeft gestaan, is het wel de in het nieuwe gebouw van het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden expositie „wy Mensen". Zij om vatte 503 foto's, afkomstig uit 68 landen, verzameld en geselecteerd door Edward Steichen, directeur van de afdeling fotografie van het „Museum of Modern Art" te New York. In deze stad bezochten 60.000 mensen de tentoonstelling, in Berlyn 45.000, in Parijs 30.000, maar in Amsterdam heeft men de 100.000 (byna) bereikt, mede dank zjj de grote publicatie. 1 mei j.l. ging de expositie naar Brussel, daarna staat Londen op het program. Plan nen worden gemaakt om in 15 landen tegelyk ten toon te stellen, in Tokio blyft „Wy Mensen" permanent „Wij Mensen" is een der belangwekkendste en meest ontroerende tentoonstellingen van deze tijd. Bij de ingang valt onze blik op de scheppingsformule, zoals die door het Christendom en andere godsdiensten geleerd wordt. Waar de Christenen belijden: „God schiep de hemel en de aarde", Genesis 1 1, zegt een Egyptische legende: „De hemel bestond nog niet, de aarde bestond nog niet". Lao Tse spreekt: „Er was iets vormloos doch compleet, dat bestond van voor hemel en aarde", terwijl de Hindoese scheppingsmythe luidt: „in den beginne was deze wereld in het geheel niet, want de aarde was de ruimte, omdat zij niet was, dacht zij zelf: „Ik zal zijn". Dan ontstaat de mens en we zien hem in al z'n levens uitingen, van z'n geboorte tot z'n dood. Prachtige, scherpe reportagefoto's geven intieme en verrassend-echte situa ties weer, „op heterdaad betrapt" zouden we zeggen. Jonge verliefde stelletjes, bruidsparen, waar ook ter wereld, een zwangere vrouw, een moeder die haar kindje voedt, kinderspel vooral het kringspel wordt in vele landen beoefend het kind op school en thuis. De mens in z'n werk laat voornamelijk de arbeider zien: op het land, zwoegend en stenen sjouwend. Vrouwen bakken broden of wassen hun kleren in de beekOntspanning wordt gezocht in de dans en in de muziek. Kinderen dansend op straat, volksdansende Schotten, partijen, feesteneen jongetje speelt op z'n fluit, of een gezin musiceert, moe ders neuriën terwijl ze een kleed borduren, mannen zingen bij de harmonica. De man eetde een met stokjes, de ander met een lepel uit een schaal, terwijl een derde hongert en Er is slechts één man in de wereld en zyn naam is Alle mannen Er is slechts één vrouw in de wereld en haar naam is Alle vrouwen Er is slechts één kind in de wereld en de naam van dat kind is Alle kinderen If Het gedeelte van de Molenstraat, tussen de Panoramamolen en de Nieuwe Vee- nendaalseweg is verbeterd. In het plant soen is een prachtige parkeerplaats aan gelegd, hetgeen een aanmerkelijke ver betering betekent voor de vele autobus sen met Engelsen en Amerikanen, die nu gemakkelijk kunnen parkeren wanneer de ingezetenen de Molen bezoeken. Ook tij dens concerten kunnen de luisteraars nu plaats nemen op het plein, rondom de muziektent van „Ons Genoegen", zodat de plantsoendienst van de gemeentewer ken niet meer behoeft te vrezen, dat de gazons worden vertrapt en de bloemen worden vernield. In de volksmond wordt deze parkeer plaats al genoemd het „Loes van Essen- plein", naar de exploitante van de Pa noramamolen. Eén ding is echter funest, zo niet be lachelijk. Hoewel verschillende bomen van enige omvang hier moesten worden gerooid, zijn er twee woudreuzen blijven staan. Niet in het park, ook niet op of in het trottoir, maar juist een halve meter uit het trottoir op de rijbaan. Een automobilist, die niet met de situa tie ter plaatse op de hoogte is, zal er van daag of morgen nog wel eens op een on zachte wijze kennis mee maken. hunkert naar een korst brood „Ik ben alleen met 't kloppen van mijn hart", zegt ergens een vrouw. Er wordt ook troost geboden In het ver driet bij de soldaten, door de Rode Kruiszuster, de zieken onderling Men gaat ter stembusals er ge beden wordt vouwen de kinderen de handjes en vrouwen knielen met het hoofd op de grond. Van een kerk zien we niet meer dan een prachtig hek Men leeft en men sterft. Een kindje wordt begraven, een soldaat, een ko ning. Nieuwe hoop gloort met de toe komst, die tevens de schaduw van deze tijd draagt: de waterstofbom en haar gevolgen. Negen paar ogen, van man nen, vrouwen en kinderen, vragen: „Wat dan?" Toch lopen twee kinder tjes de nieuwe dag tegemoet: Een we- EUGENE HARRIS PERU WIE IS OP MIJN HAND? WIE? reld wordt geboren onder jullie voet stappen „Wij Mensen" toont ln de eerste plaats de mens in z'n dagelijks bestaan. In de vreugde en de smart daarvan, maar vooral in de glorie van het zijn. Het was de bedoeling van de samen steller het algemeen menselijke te laten zien, en hierin is hij volkomen ge slaagd. Wat we missen in deze overi gens zo uitmuntend verzorgde en levensechte expositie is de kunst nergens zien we een kunstenaar aan het werk of mensen die van de kunst genieten en de wetenschap. De mens domineert, van dank of eerbied aan de Schepper merken we heel weinig. Grijp de handen en leer de gedach ten van mensen in andere landen ken nende gedachten van onze naas ten, het zij blank of zwart, of geel, of rood, of bruinwant wij allen horen bij elkaar: wii mensen. Gré Wioring. Op woensdag 1.1. werd hier een reünie gehouden van de L.C.C. van gemeente secretarissen in de provincie Utrecht, 't Gezelschap werd ten gemeentehuize, in de raadzaal, officieel ontvangen, waarbij de burgemeester in korte trekken de groei en betekenis van onze gemeente naar voren bracht, een uiteenzetting wel ke met grote aandacht werd aangehoord en beloond met een dankbaar applaus. De voorzitter van de afdeling, dr. B. de Goede, secretaris van Utrecht, dankte de burgemeestr in welgekozen bewoor- 9 MENSEN. Elk uur worden er op onze aarde '4000 kinderen geboren, dat is per dag een stad met 90.000 inwoners. Men schat dat er 6000 jaar vóór onze jaartelling slechts 20 mil joen mensen waren. In de 17e eeuw waren het er 500 miljoen, in de achttiende eeuw een miljard en in 1920 twee miljard. In 1980 zal dit laatste aantal nog eens weer verdubbeld zijn. Tegenover de stemmen van optimisten die geloven dat de wetenschap wel wegen zal vinden om al die men sen in de toekomst te voe den, gaan er nu andere op, die zeggen dat het op een ramp zal uitlopen en die in een drastische geboor tebeperking de enige red ding zien. Een katholiek instituut te Genève hoopt echter nog andere midde len te kunnen ontdekken en heeft nu een prijsvraag uitgeschreven, waarbij voor degene die het beste middel tegen overbevolking van de wereld kan vin den een prijs van 5.000 dollar wordt uitgeloofd. KAT. Een Franse kat legde op zijn eentje 150 km af om zyn meester te rug te vinden. Hy arriveer de uitgeput, vermagerd en met stukgelopen poten. De dochter van de eigenaar had by haar huwelyk de kat meegenomen. Maar na een paar dagen was het dier verdwenen om vijf dagen later by zyn oude meester weer op te duiken. LANG „HALLO". De vaders in Brooklyn, een der dichtstbevolkte delen van New-York, weten niet meer hoe 's avonds van hun telefoon gebruik te maken en nog wat zaken af te handelen. Er zijn in Brooklyn een miljoen te lefoonaansluitingen, maar na 's middags 4 uur wordt het gesprekverkeer totaal geblokkeerd. Waarom na 4 uur? Dan komen de kin deren uit school. En van de bakvissen onder hen heeft zich plotseling na de tele visie-epidemie de telefoon- VLO. De Amerikaan se professor Allen Benton heeft een studiebeurs ge kregen om gedurende drie jaar het leven van de vlo te bestuderen. Hy is spe ciaal met de opgave be last te ontdekken welke voorkeur de vlo heeft by het uitkiezen van zyn slachtoffers. CODE-BALL. In Ame rika is een nieuw spel in v.. epidemie meester gemaakt. Na het afscheid op straat van het schoolvriendje volgt een telefonisch „ren- dez-vous", dat uren kan duren. En deze gewoonte heeft in korte tijd zo'n omvang aangenomen dat het bekende blad „Life" er in zyn eerstvolgende num mer zes bladzijden aan zal wijden. VREEMDE HAGEL KORREL. Op de weg van Limeil naar Valen in Frankrijk is een blok ijs van acht kilo uit de lucht komen vallen. Men gelooft dat het afkomstig is van een vliegtuig dat op grote hoogte vloog. Een van de inzittenden zou dan aan het closet hebben getrok ken, waarna het water bij het verlaten van het vlieg tuig tot een brok ijs be vroren zou zijn. Het was echter hagelwit! trek gekomen, een combi natie van golf en voetbal. Het wordt op een grasveld gespeeld, waarin zich acht tien gaten bevinden. De bal, die iets kleiner is dan een waterpolobal, moet uit sluitend door middel van de voeten in die gaten wor den gemikt. Dit spel lijkt een heel goede oefening voor aspirant-voetballers, maar kan overigens door mensen van elke leeftijd worden gespeeld. FORTUIN. De Ame rikaan John Baugarth heeft fortuin gemaakt door voor 500.000 dollar een foto van Marilyn Monroe te kopen in Eva-costuum uit haar cover-girltyd en daar mee het voorblad van acht miljoen kalenders te ver sieren. INSPIRATIE. Wat be treft de luxe waren, die zo'n grote plaats in de Franse export innemen, beroepen de Fransen zich erop en niet zonder re den dat de schoonheid van Parijs zelf, de symme try van zijn prachtige bouwwerken, het perspec tief van zijn straten en boulevards en pleinen, een rol spelen in het vormen van de smaak van de handswerklieden die er deze verfijnde artikelen maken. Dit wordt ook bui ten Frankrijk erkend en zo kon het gebeuren, dat een juwelier te New York wiens employées in Parijs het vak leerden, om de zo veel jaar hen terug naar Frankrijks hoofdstad zendt voor een kort verblijf, op dat zij naast hun vaardig heid niet hun inspiratie verliezen. (F. C. Roe in Modern France.) WIJZE WOORDEN. De lucht op het platte land is zo zuiver, heeft een Franse schrijver gezegd, omdat de bewoners er met gesloten ramen slapen. Het doel van het leven is gelukkig te zyn, de plek gelukkig te zUn is hier, het uur om gelukkig te zyn is nu. (Engels spreekwoord.) BLOZEND SCHEPSEL. De toneel- en filmspeler Sacha Guitry is bekend om zijn geestige gezegden. Toen iemand tegen hem zei: „De mens Is het enige schepsel dat kan blozen, hebt u daarover wel eens nagedacht?", antwoordde hij: „Ja zeker, en ik heb er ook aan gedacht dat hij het enige schepsel is dat er .redenen voor heeft". dingen voor de prettige en gastvrije ont vangst en stelde in het licht dat Rhenen niet alleen vroeger, doch ook nu een bij zondere plaats inneemt onder de gemeen ten in de provincie als de „sleutel van het Sticht". Hierop volgde een excursie, met bezich tiging van de Cunerakerk, monument op de Grebbeberg, badrestaurant en een tocht door het mooiste gedeelte van de bossen. De excursie werd besloten met een be zoek aan de panoramamolen. C.B.T.B. WAS EEN DAG UIT Vrijdag 15 juni j.l. ging de afdeling Renswoude van de CBTB een dagje uit. De dames der verschillende heren smaak ten het genoegen ook deze reis mee te maken, 's Morgens om kwart over acht werd vanaf de Coöperatie gestart met een bus van garage Vonk uit Veenendaal. In Aalsmeer werd koffie gedronken en men maakte meteen van de gelegenheid gebruik de prachtige bloemenveiling te bezichtigen. De reis ging toen verder naar Neerlands hoofdstad Amsterdam, alwaar een warme maaltijd werd gebruikt. Bij een rondvaart door de grachten zag men verschillende merkwaardigheden zo als b.v. huizen uit de 14e eeuw, het woon huis van Hollands meest beroemde schil der Rembrandt, de langste brug van Eu ropa enz. Volendam en Marken werd ook nog aangedaan. De bijzondere klederdrachten trokken hier de aandacht van de dames. Tenslotte werd de terugtocht begonnen. In Hilversum kwam men echter langs een schitterende speeltuin en de Rens- woudenaren waren niet in de bus te hou den. Nadat hier nog weer een consumptie was gebruikt en men genoeg had van glijbaan en schommel en zo meer koerste men definitief op Renswoude aan. Om ongeveer elf uur arriveerde het gezel schap zeer voldaan over de aangename reis bij de Landbouwcoöperatie. BIJENWAS EEN KOSTBAAR GOEDJE Voor de bereiding van een kilogram was hebben de bijen ongeveer evenveel „grondstof" nodig als waaruit veertien kilogram honing kan worden geprodu ceerd. GESLAAGD Bij een j.l. maandag en dinsdag gehou den toelatingsexamen, voor het chr. ly ceum te Veenendaal, slaagden onze beide plaatsgenoten Ad v. d. Haar en Frits Treffers. Zij genoten hun vooropleiding bij het hoofd der school te Achterberg, de heer A. M. v. d. Woel. TITEL VERANDERDE VAN DRAGER „Pontifex Maximus", d.w.z. „hoogste priester" was oorspronkelijk de titel van de eerste priester in het oude Rome. Hij werd daarna door de Rominse keizers overgenomen om in de vijfde eeuw bij de paus terecht te komen. Daar heeft hij zich tot op heden gehandhaafd. LUNTEREN. Bij de Koepel, de bekende uitzichttoren op de Galgenberg bij Lunte- ren, zijn deze week weer 26 ruiten ver nield. Zondagmiddag constateerde de bos wachter Koudijs, dat er tien ruiten ge sneuveld waren en toen hij maandag op nieuw een onderzoek instelde bleek dat er weer 16 aan dit vandalisme ten offer waren gevallen. W IJ Z E W O O R D E N N OP DE GRENS Sommige beambten nemen zó kleine bedragen aan, dat hun gedrag aan omkoopbaarheid grenst. (Joseph Unger) FA. S BOS Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veeneoda»

De Vallei | 1956 | | pagina 1