Seller Set Levensstrijd Zwemles voor 1500 Veenendaalse scholieren Pracht handen <^be95cf Fa. L*HEI1» 1001 Kampeer-artikelen Exclusieve Badkleding VERHUUR VAN LUCHT BEDDEN EN TENTEN PUROL Maar inbrekers wisten het niet HAMEA SCHOONHEIDSVERZORGING ueuer kjei nylons Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Zweedse NIR O N overhemden Wouxm VEENENDAAL RENSWOUDE \Lede*-& Spottmagazijn, ALBERS cLeb Huidgenezing Welkome onderbreking van de schooluren Politic van Rhcncn was ccn dagje uit ZOMERAVOND-REVUE in Ouwehands Dierenpark Officiële Bekendmaking passend en verrassend elegant De broederschap der bronzen draak Zondagsdienst Doktoren een poplfn overhemd met extra grote voordelen. behoeft men niet te strijken vocht opnemend poreus wast gemakkelijk droogt zeer snel schijnt niet door ideaal voor de reis prijs: f 26,90 FEUILLETON Een mens moet teegeswoordig goed uit de ooge kijke. Dat geldt niet alleen langs de weg in het verkeer, maar net zoo goed langs de deur. Der zijn nou eenmaal al tijd mense, die te gauw rijk wille worde ten koste van hun medemens, netuurlik is daar niks op teege. als et medemens daar van op de hoogte is, maar als et een soort van oplichting wordt, dan is het netuurlik niet in de haak. En dat laatste gebeurt maar als te vaak in de laatste jaare. De groenteman probeert je knolle voor sie- troene te verkoope, de bakker leevert je regeeringsbrood jelui kent et wel, dat grauwe goedje voor het goeje witte en krentebrood zonder krente, maar met veel steentjes en de slaager doet zijn best om je een stukkie vet spek an te smeere, in plaats van lekkere magere runder- lappies. En bleef et daar nou maar bij, maar nou heb, volgens et ochtendblad, een mefrou uit Haarlem een dood voogel- tje in de melkfles ontdekt. Ja, wat doet een mens daar nou an. Je ken de melk boer nou wel overal de schuld van geeve, maar wie zegt mijn, dat et joggie van de buure of een van de kinders van die me frou dat beestje niet de weekelikse was beurt heb wille geeve in de melk. 't Kind had misschien van z'n eige moeder wel gehoord, dat wasse met melk zo goed voor je huid is Intusse is de Vaderdag ook weer ach ter de rug. Nou, 'k moet eerlik zegge, dat ze et best met mijn gemaakt hebbe. Voor lopig ken ik der weer teege. 'k Heb vijf pakkies pruimtebak gehad en van de duurste soort, zooals ik ze zellef nooit rook. Verders nog een pak lusiefers, om dat ik als ik praat, men pijp zoo vaak laat uitgaan, zoodat Driek wel es mop pert dat ze zoo dikwijls nieuwe moet koope en ook heb ik nog een paar nieu we pliessie- en brandweerbretels gekree- ge. Dat zijn de sterkste, daar zit bijna 5 meeter rek in en je voelt ze niet. De ouwe bretels heb ik nou maar an de voogelverschrikker gegeeve in de hof en jelui moete sindsdien z'n broekspijpe zien wappere. Der durft nou geen voogel meer an de erte of an de besse te zitte en zelfs Driek ziet er een beetje teegenop om de hof in te gaan. Ze vindt et toch maar griezelig. Ze is al iets schrikkerig van der eige en daar kom nog bij, dat ze deezer daage ook nog van iets anders ge- schrokke is. Toen ik een van de afgeloope daage van m'n dagelikse wandeling tuiskwam zag ik al dat heur gezicht op storm sting. In de reegel hou ik me eige dan maar rustig, maar deze keer won mijn nieuwsgierig heid et. Toen ik naar de oorzaak vroeg, kreeg ik tot bescheid, dat er een keerel geweest was, die naar de zin van Driek veels te veel weete wou oover ons stulpie en allerlei andere partikuliere dinge. Al gauw had ik in de gaate dat et ging oover die meneer-woningteller. Nou wist ik daar wel van dat die koome zou, maar 'k had vergeete dat ook an Driek te zeg ge. Dus was et te begrijpe, dat zij heel niet snapte waar et om ging en dat zij zelfs kwaad was geworde, toen die me neer ging vraage hoe of wij ons eige waste, met de does of met de hand, en of we nog in de bedstee sliepe of op een dievanbed. Maar heel kwaad was ze geworde, toen de telmeneer weete wou wie bij ons in huis de baas is, ikke of Driek, want dat vindt zij boove alle twijfel verheeve sins in de Tweede kaamer is uitgemaakt, dat de gehuwde vrouwe ook handelingsbe- kwaam zijn. 'kHoop nou maar, dat et gevolg van die tellerij niet is, dat ze tot de ontdek king koome, dat wij best inwooning ken- ne hebbe. w. blauwkous. Het zijn per dag zo'n twee driehon derd Veenendaalse scholieren, tot een to taal van ongeveer 1500 per week, die in het Bergbad zwemles ontvangen sinds vorig jaar ook in onze gemeente het zgn. schoolzwemmen werd ingesteld. Het gaat hier om leerlingen van alle Veenendaalse scholen, uitgezonderd die van de H.B.S., maar ook die van de huis houdschool, Ambachtschool en de scholen van Gelders Veenendaal. Het zijn de leer lingen van de vijfde en hogere klassen die hiertoe in de gelegenheid gesteld wor den. De zwemlessen worden hoofdzakelijk in de ochtenduren gegeven. De meisjes van de Huishoudschool lessen op maandag- en woensdagmiddag. Met bussen van de N.B.M. brengt men per rit zo'n 70 ad- spirant-zwemmers naar het Bergbad. On der leiding van de badmeester, de heer De Vos, de dames Van Barneveld en Van de Wetering en de heren Vaartjes en Van Asselt wordt hier een half uur actief in structie gegeven, terwijl men nog een kwartier heeft voor het uit- en aankleden. In totaal verblijven de jeugdige zwem mers er dus drie kwartier. De wekelijkse lessen duren tot de grote vakantie, en enkele weken na de vakan tie vindt het diploma-zwemmen plaats. In de eerste plaats gaat het dan om het school-zwemdiploma, maar er is ook ge legenheid te zwemmen voor het diploma van de Kon. Ned. Zwembond. Vorig jaar hebben van de 250 candidaten er 180 het diploma behaald. Een cijfer dat zeer goed genoemd kan worden. Sinds vorige week zijn de zwemlessen tijdelijk gestaakt i.v.m. de lage tempera tuur van het water. Het weer van de laatste tijd was al steeds aan de koude kant, maar het was dan toch nog mogelijk om door te gaan. Volgens de voorschrif ten voor het schoolzwemmen mag de tem peratuur van het water niet lager zijn dan 17 graden en dat was vorige week nog steeds net niet het geval. Op het ogenblik is de temperatuur 14 graden, dus te laag. Dat het zwemmen een welkome on derbreking is van de schooluren, be hoeft geen betoog als men de verrukte gezichten ziet van de zwemstertjcs op de hierbij afgedrukte actie-foto's. Stellig zal het ook menige ouder goed doen dat hun spruiten in de gelegen heid en zo bevoorrecht zijn onder des kundige leiding de zwemkunst machtig te worden en een deel van de school tijd gebruikt te zien voor een heerlijk zwemuurtje in ons prachtige natuur bad. WEDVLUCHT „DE SNELPOST" De Postduivenvereniging „De Snelpost" had het afgelopen weekeinde de duiven op Beaune, een afstand van ongeveer 560 km. Door de slechte weersgesteldheid werden de duiven eerst dinsdagmorgen om 6 uur gelost. De eerst aankomende duif was te 14.04.07 in Veenendaal. Het tijdsverschil van binnenkomst was zeer groot. De uitslag werd: Bosch van Kesteren 1.2.11; C. van Asselt 3; O. Verwoerd 4-10; J van Doorn 5-7; J. van 't Veen 6; A. van Asselt 8; H. Ulrich 9. Personeel van de rijkspolitie Rhenen en van het reservecorps is er afgelopen woensdag een dagje tussenuit geweest. Natuurlijk niet allemaal, want dan zou Rhenen aan zijn lot overgelaten zijn. Toch was de bezetting slechts zeer gering die dag en het was maar goed, dat de in brekers van niets wisten. Het gezelschap, dat op reis ging, be stond uit 45 mensen, waarbij tegenwoor dig was de groepscommandant de adju- o.ant J. van Doesburg. Reeds om zes uur 's ochtends werd afgereisd in de richting Amerongen, waar ook nog enkele politie mannen werden opgepikt. Via Tiel, Den Bosch en Tilburg belandde men al bij tijds in Breda, waar een kopje koffie werd gedronken. Bij Zundert passeerde de bus de grens en even voor Antwerpen stond de majoor van de Antwerpse poli tie, de heer Bakeljouw met zijn motor klaar, om de Rhenenaren op te vangen. De heer BalrJ^kuw reed ve-dÊ^ voorop en zo werd A^K-erpen ingencJron. Nadat de havenwerken waren bezichtigd en de vele nieuwe flatgebouwen in ogenschouw waren genomen, werd het Rhenense ge zelschap ontvangen in de cantine van de Antwerpse politie. Hier was tevens ge legenheid uitgebreid kennis te nemen van de radiokamer en van het werk op zeer moderne leest geschoeid van de Antwerp se verkeersbrigade. De heer Bakeljouw leidde het gezel schap verder rond in de Belgische haven stad. De Kaizerlei maakte diepe indruk op de Rhenenaren. Het was er bijzonder levendig. Nadat ieder in de gelegenheid Op donderdag 28 juni a.s. wordt in het Ouwehands Dierenpark een zomeravond revue gegeven, waaraan de beste en meest bekende artisten hun medewerking verlenen. Een vuurwerk van sterren in het fees telijk verlichte park, waarvan wij u en kele namen noemen, die bij het publiek zeer geliefd zijn. Als no. 1 is het Johnny Jordaan, als Europa's meest populaire zanger van het ogenblik. Hij brengt liederen van het on volprezen Amsterdam, daarbij geassis teerd door de bekende pianist Tonny Schifferstein. André Carrell, de confe rencier voor zeer vrolijke mensen, zal het programma verder op een amusante wijze aan elkaar knopen. Marion v. d. Berg, de charmante cabaretière, wie kent haar niet van de Nederlandse radio en televisie als zangeres van het oude en nieuwe lied, zal als gast optreden. Wik kels Co., als komische kaskadeurs zul len het park doen daveren van de lach, wat nog dwazer zal zijn als Dave Parker zijn gaven ontplooien zal als jongleur en als imitator van Charley Chaplin. De Mounties en het Kalmar Trio zullen voor de sensatie zorgen met hun fameuze dodensprong en hun spotten met de wet ten der zwaartekracht. Na afloop is er voor de liefhebbers nog gelegenheid tot dansen in het park- en badrestaurant onder leiding van bekende orkesten. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij u naar de advertentie in dit blad. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 29 juni 1956 verhinderd is zijn spreekuur te houden. Het is de Hamamelis die 't 'm doet was gesteld eens rustig rond te kijken en velen een groot warenhuistjezochten, vertrok men^^ de richtirt^^kirnhout, waarna bij P^|Rl de grens gepas seerd op weg naar Tilburg. Via Den Bosch bereikte het in vrolijke stemming zijnde groepje Rhenen. Het is een prachtige dag geworden met mooi weer. Over de ontvangst door de Belgische collega's was men zeer goed te spreken. WINKELSLUITINGSWET 1951 Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken bekend, dat zij in verband met een te voeren winkeliersactie van de winkeliersvereniging „Rhenen" hebben besloten op grond van artikel 12 letter a van de winkelsluitingswet 1951 op 30 juni en 7 juli 1956 algemene ontheffing te ver lenen van de artikelen 2, letter c en 8 letter c van meergenoemde wet, met dien verstande, dat winkels en kramen in de gemeente Rhenen op genoemde dagen voor het publiek geopend mogen zijn tot 22.00 uur. Rhenen, 22 mei 1956 Burgemeester en wethouders J. BOELHOUDER, w.b. De secretaris, Th. v. d. WILLIK GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer N. v. d. Berg, slaagde deze week voor Kerk-orga- nist, bij de gehouden organistenexamens te Amsterdam. De heer van de Berg, die organist van de Geref. Gemeente aan de Hoofdstraat is, ontving zijn opleiding van de heer Kor Dijkstra, directeur van de Veenendaalse Muziekschool „Ars Musica". TOELATINGS-EXAMEN CHR. LYCEUM Alle zes candidaten van de Prinses Beatrixschool voor het toelatings-examen van het Chr. Lyceum zijn dezer dagen geslaagd. Het zijn: Minie Alberti; Bertha van Galen; Tinie van Ginkel; Mientje van Stempvoort, Marius van Burken en Arie van Nieuw-Amerongen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 13 tot en met 19 juni werden aan het bureau van politie de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 ring m. 4 sleutels; 1 zw. r. damessch.; 1 blauw groen jack m. ritssluiting; 1 bl. duffels jongensjasje; 1 jongenspet; 1 don- kerbr. damesportem. m. inh.; 1 metaal- boor; 1 filter v. automotor; 1 oud mili tair windjack; 1 rode autoped; 1 p. licht bruine herenglacé's; 1 rode damesportem. m. inh.; 1 rubber zadeldek v. Solex; 1 blauw-grijs kapje v. regenmantel; 1 paar br. herenglacé's; 2 muntbiljetten; 1 br. ceintuur van lederen jas; 1 draagmedaille v. avondvierdaagse; 1 doublé damesarm band; 1 br. plastic herenportem.; 1 zadel dek v. schuimrubber; 1 zilv. broche; 1 ko peren ring waaraan 4 sleutels en 5 gele plaatjes waarop staat No. 6; 1 blauwe jongensjopper. In hetzelfde tijdvak werden aan ge noemd bureau de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: 1 groen kindervestje; 1 stemkaart en 1 girobiljet ter voldoening p.v.; 1 kenteken- bew. R. D. 70—97; 1 donkerbr. damespor tem. m. inh.; 1 smeedijzeren broche met bloedkralen; 1 blauwe jongensjopper m. ritssluiting; 1 groene damesportem. inh. 2 abonnementen van Bergbad; 1 br. da mesglacé; 1 groene autoped; 1 licht rode damesportem. m. inh. en naam in portem.; 1 paar gekl. kindersokjes; 1 ring m. 6 a 7 sleutels, w.o. contactsleutel v. auto; 1 groen kinder jasje m. capuchon; 1 doublé dameshorloge m. br. lederen bandje; 1 zilveren sierspeld (tulp motief); 3 bank biljetten, 1 kwartje en 1 dubbeltje; 1 groene regenhoed; 1 bl. vulpen, merk „S^por". NATIONAAL CONTACTCOMITé JUNGSCHLAEGER 6de verantwoording bijdragen Veenendaal De laatste verantwoording was 1625,22 Recter's fabrieken 25, Pers. Panter Sigarenfabriek.... 32,57 Totaal 20 juni 1956 1682,72 AUTOPLAATWERKERIJ VAN HERK DEFINITIEF IN RENSWOUDE GEVESTIGD Dezer dagen vestigde de heer Van Herk zich definitief in Renswoude. Onlangs was hij een autoplaatwerkerij begonnen in de Dorpsstraat nabij het gemeentehuis. Nu heeft de heer Van Herk ook een wo ning gekregen. Deze zaak, waarin men zich voornamelijk bezig houdt met het uitdeuken, chassisrichten enz., is zowel voor Renswoude als voor de omgeving een belangrijke vooruitgang. We wensen de heer Van Herk in zijn nieuwe omge ving veel succes. Hebt u wel eens opgemerkt, dat vele personen 's morgens, wanneer ze juist zijn opgestaan, een slecht humeur heb ben? Hoewel ze volkomen gezond zijn en uitstekend geslapen hebben, zitten ze er toch gedurende enige tijd als moede mensen, in elkaar gedoken, bij. Men doet maar beter het woord niet tot hen te richten, want men krijgt toch geen bevredigend antwoord. Pas na enige tijd draaien ze bij, treedt er een verbete ring in de algemene toestand op en wor den ze weer dat, wat ze in werkelijkheid zijn: normale, gezonde mensen. Het is alsof de motor eerst even warm moest lopen. Dit nu is een merkwaardig licha melijk verschijnsel en de ene persoon heeft het sterker dan de ander. De di verse lichaamsfuncties zijn 's morgens niet geheel op elkaar ingesteld en men gevoelt dat als/iets onaangenaams. Door de langdurige slaap zijn de lichaams spieren verslapt en hebben ze hun vroe gere tonus, die voor een snel reageren zo noodzakelijk is, nog niet direct herkregen. De bloeddruk is wat gedaald en het bloed stroomt trager door de bloedvaten. De prikkel uitgaande van het sympatische zenuwstelsel, dat aan die bloedvaten hun spankracht verleent, is nog niet ter plaat se gearriveerd omdat de inwendig af scheidende klieren hun diverse hormonen nog niet in de bloedbaan hebben uitge stort. Een zekere prikkel is nodig om al les weer normaal te doen functioneren. Ook de huid doet aan dit gehele proces mee, hetgeen direct opvalt omdat zij een zo bij uitstek nerveus orgaan is. Ondanks het feit, dat zij de vorige avond goed ge reinigd is, de gehele nacht heeft kunnen rusten en gedurende die tijd de zo nood zakelijke voedingsstoffen uit de nacht crème heeft kunnen absorberen, is zij in de vroege morgenuren nog niet geheel op In alle maten verkrijgbaar bij *unr ^'TP' Hoofdstraat Veenendaal dreef. En het zou een fout zijn, dan al direct de „make-up" aan te brengen. De huid heeft eerst een „prikkel" -no dig, waardoor de spiervezels en de elas tische vezels in de lederhuid hun span kracht herkrijgen en de bloedcirculatie in het zo uiterst gecompliceerde netwerk van bloedvaten, dat in enige boven el kaar gelegen lagen is opgebouwd, weer normaal gaat functionneren. Men noemt deze behandeling „adstringeren" en het grote geheim is nu dat men ervoor zorgt dat deze prikkel een juiste is, niet te zwak en niet te sterk, en dat men niet aan de ene kant bederft, wat men er aan de andere kant mee wint. Door b.v. het hoofd te dompelen in een wasbak met koud water zou men ver over de schreef gaan. En de talgklieren zouden er op reageren met een veel te heftige en overdadige productie van huidvet, waardoor het gelaat er glimmend zou gaan uitzien, met al de latere slechte ge volgen van dien, zoals meeëters, acné puistjes, enz. Het is nog onvoldoende bekend dat één van de hoofdoorzaken van de acné juve nilis berust op deze onverstandige prik keling van de huid 's morgens bij het opstaan, in een tijdsperiode, dat de huid- klieren toch al gedisponeerd zijn om op verkeerde wijze te werken. Ook de rosacea en als gevolg daarvan de acné rosasea, deze zo dikwijls bij vrouwen van middelbare leeftijd optre dende en het gelaat ontsierende huidaan doening, wordt door een verkeerde och tendbehandeling te zeerste verergerd. Om dit kwaad te voorkomen en te zor gen, dat er op deze manier geen fouten gemaakt worden, bestaan er lotions, die volgens medisch voorschrift zijn samen gesteld en die ieder voor zich een ad- slringerende en stimulerende werking op de huid hebben en die (en dat is wel een van de belangrijkste eigenschappen er van) zich wat hun zuurgraad pH betreft geheel aanpassen aan die van de huid waarvoor ze gebruikt worden, dus een normale, een vette of een droge huid. Met een van deze lotions wordt de huid 's morgens na het opstaan door middel van een daarmee bevochtigde prop wat ten opgefrist, waarbij dan tevens een lichte kiopmassage (zgn. tapotement) wordt uitgeoefend, om haar in een zo goed mogelijke conditie te brengen en voor te bereiden voor de „make-up" die enige tijd later zal worden opgebracht. Dr. P. H. van der Hoog (107) Langs de rotsige oever van de rivier jagen de beide ridders voort in wilde vaart. Meedogen loos drukken de sporen van Aiglon in de flanken van zijn paard, maar hij kan niet verhinderen dat het uitgeputte dier gelijdelijk aan snelheid verliest. Dichter en dichter nadert Aram de vluchtende roofridder. Het pad begint sterk te stijgen, waar door Aiglons paard nog sneller vermoeid raakt en het duurt niet lang of Aram is vlak achter zijn tegenstander gekomen. „Geef het Aiglon!" schreeuwt hij, „je zult je gerechte st^^niet ont lopen!" Met een driftig gebaar brengt drroofridder zijn rijdier tot staan. Dan wendt hij zich bliksem snel in het zadel. „Neem dit, verrader! schreeuwt hij schel. Zijn vuist, waarin hij zijn zwaardschede ^teklemd houdt, schiet dreigend op Aram toe. (Wordt vervolgd.) VEENENDAAL Geboren: Aris, z. v. J. van de Haar en IJ. Kooistra; Arie Hendrikus Gijsbertus, z. v. P. Valkenburg en M. Verkuijl; Hen- drika Jacoba, d. v. J. T. G. de Ruiter en G. Schoeman; Willemina Arina, d. v. J. Nagel en T. Bouman; Jacobus, z. v. C. Roseboom en J. A. Bos; Jacob Anne Pe ter Rudolf, z. v. P. Koster en G. Mulder; Pietje Hendrika Henny, d. vj W. G. van Beek en H. van Leeuwen; Wilhelmina, d. v. K. Hoogwerf en G. Hoogendonk; Wil lem, z. v. A. van den Heuvel en G. van de Lustgraaf. Ondertrouwd: D. van de Haar en J. K. van Hal; A. Hensen en J. C. van de Wete ring; P. M. Smit en M. de Kievid. Getrouwd: G. van Nieuwamerongen en J. Valkenburg; W. van de Loosdrecht en T. E. Bouman; C. Bolderman en H. Drost; B. Jansen en J. Robbertsen. RHENEN Geboren: Barta, d. v. Matthijs van de Wetering en Janna Kosters; Elizabeth, d. v. Willem Munnik en Jannetje Schoeman. Ondertrouwd: Kors Ipenburg en Ger- ritje Kramer; Gerrit van Schuppen en Laure Francine Maerschalck; Jelis van Dolderen en Nelly Janny Ornée; Aart Tollenaar en Cornelia van Kuilenburg; Jan Elshout en Einikje van Til. Getrouwd: Theodorus Johannes de Lange en Woutertje Veldhuizen. Overleden: Pietronella Geertruida Drost 49 jr, geh. m. Carel Meijer; Christina Jo hanna Baars, 60 jr., geh. m. A. Albers. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Hendrik S., z. v. H. Veldhui zen en F. Simonsz; Wilhelmina M., d. v. J. M. Gijsbers en M. L. Faber; Jenneke, d. v. J. v. d. Kraats en W. Hardeman. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. H. Kets, Hoofdstraat 26, tel. 3056. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achter- bergsestraatweg 191, telefoon 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. S. M. van Ommeren te Eist, telefoon 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Hey van de Klomp, tel. 08387-200. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. I. Schipper van Ede, 5 uur ds. Vermaas. Ju- lianakerk 9.30 uur ds. J. H. v. d. Wal van Wageningen, 5 uur dr. S. van der Linden van Utrecht. Vredeskerk 9 en 10.30 u. ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Wisgerhof. Veeneind 3 uur ds. Vroegindewey, woens dag 7.30 uur ds. Middelkoop van Schie dam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Wisgerhof. „Sola Fide" 10 uur ds. Goedhart (voor- ber. H. A.), 5.30 uur ds. J. Langstraat van Vorden. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur onbekend. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds. Van de Ketterij. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvator- kerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Ópenluchtsamenkomst, 8 uur Verlossings samenkomst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 uur dhr. Vroon van Amstelveen, 5 uur geen dienst. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, 6 uur ds. Vroegin- deweij van Veenendaal. Ger. Kerk 10 uur ds. Van Enk van Veenendaal. 5 uur ds. H. Volten. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 6.30 uur ds. Dorrestein van Opheusden, woensdag 27 juni 7.30 uur ds. Lichtenberg van Rotterdam, vrijdag 29 juni 7.30 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Vermaas van Veenendaal, 6.30 uur dhr. Vroon van Amstelveen. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds. Dorre stein van Opheusden. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7.15 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk geb. Oud Ger. Gem. 9 en 2.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. Toes van Kinderdijk. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. de Jager. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. De Zwaan. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. DE SPECIAALZAAK VOOR AL UW HERENMODES Hoofdstraat 75 - Telefoon 2658 door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (6.) „Dan!" sprak Christen met een bit tere lach, „dan is het al lang te laat. Rosi kan niet wachten tot ik oud en grijs ben." Kathrine gaf het nog niet op. „Weet je, waarmede ik altijd gedacht heb, dat hier geld te verdienen zou zijn? Dat moet ik je nog eens even zeggen. Daar beneden in het dal hebben ze hout no dig, wagens vol in de loop van het jaar, en hier staan alle berghellingen vol. Als zij dat eens allemaal daar be neden hadden! In het dal hebben zij stenen nodig, hopen stenen, en zij be talen ze daar duur. Kijk eens naar de bergwanden hier en overal in het rond, ze liggen hier huizenhoog opge stapeld. Als ze die eens in de steden hadden! Waarom is er dan niemand, die ze houwen wil! In het dal hebben ze water nodig, ook water als drijfkracht. Hier stroomt het zo maar van alle rotswanden. Waarom richt hier nie mand eens een fabriek op? En dan in alle dalen beginnen ze hotels te bouwen voor de rijkelui, die 's zomers de bergen komen bewonderen, en voor hen, die bergtochten willen maken. Hebben wij dan hier niet net zulke bergen?- Betekent de Gemsberg dan niets en de Strahlegg? En de Zeven- spitsgletscher? Je vader zei altijd, dat er niets schoners bestond, dan de zeven witte bergtoppen aan de kant van het hoogland. En hier in het Frutneller dal komen hoogstens ieder jaar een of twee verdwaalde, armzalige toeristen. Een behoorlijk hotel waar een vreem deling onder dak kan komen, is er niet. Geloof je nu ook niet, dat er hier nog wel wat te doen is, voor iemand, die wat durft te ondernemen?" „Als hij geld heeft, ja!" sprak Chris ten droog. „Precies! Zie dan nu, dat je elders geld krijgt. Zo erg veel hoef je niet eens te hebben." Christen stond op. Hij legde de han den op de rug en liep een paar maal langzaam de kamer op en neer. „Waar denk je aan?" vroeg zijn moeder na een lange poos, in de me ning, dat hij over haar woorden had nagedacht. Maar Christen dacht aan heel andere dingen. „Ik denk er aan, dat ik nog eens naar het dorp terug moet," ant woordde hij. En toen zij weten wilde waarom, zeide hij: „Ik wil Rosi nog spreken." „Vanavond nog? Heb geduld. Over haast de zaak niet. Morgen komt er weer een dag." „Over de dag hebben wij beiden niet te beschikken, wel over de nacht." „Als Furrer je eens betrapt!" „Denkt u dat ik bang voor hem ben? Rosi weet niet, wat haar te doen staat, ik moet vandaag nog met haar spre ken." „Dus stoor je je volstrekt niet aan wat ik je geraden heb? Gaat dat on nozele kind vóór alles?" „Hebt u niet zelf altijd gezegd, dat men geen twee dingen tegelijk moet willen doen? Nu dan: eerst wil ik de zaak met mijn meisje en haar vader in orde hebben, en dan spreken wij daar na over uw plannen." Hij had de deurklink al in zijn hand. Kathrine wist, dat tegenspraak niet zou baten. Haar jongen had haar na tuur, en die was volhardend. Hij moest dan zijn zin maar hebben. Zij was niet eens ongerust over hem, toen hij de kamer verliet met de woorden: „Wel terusten, moeder! Als ik terugkom, zal ik u wel niet meer op vinden." Hij was oud genoeg om op zichzelf te passen. Zij beantwoordde zijn groet en ging weer aan haar breiwerk. Zij breide tot laat in de avond en broeide over haar lievelingsplannen. Toen de jonge man nog maar altijd uitbleef, ging zij rus tig slapen. De meisjesgek zou wel ein delijk thuiskomen. VIERDE HOOFDSTUK Een heldere morgen brak aan. De he mel was glanzend grijs, alsof daarach ter de stralengloed al flikkerde, die de nu nog onzichtbare zon uitzond. De berghellingen en bossen lagen in een violette schemering; een fijne, grauw witte nevel hing over de plek in het dal, waar de hutten stonden. Bij de Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puisijes verdrogen door Purol-poeder Strahlegg-hut was al iemand aan het werk. Culumban Nager, de schoolmees ter, was juist zijn deur uitgekomen, had, boven aan de houten trap staan de, nog zijn vest over het grove hemd aangetrokken, en was daarop naar de stal afgedaald, vanwaar hij een hak blok, een zaag en een bijl te voorschijn haalde er was naast de ene geit voor dat gereedschap nog wel plaats genoeg in het armoedige stalletje en maak te zich gereed, om een hoop grote tak ken, die bij het huis lagen, klein te hakken. Columban moest vroeg op staan, als er thuis wat te doen viel, want om zeven uur begon de school en die duurde voor de meester tot vijf uur 's avonds, met een rusttijd tussen de schooluren, die zó kort was, dat hij zijn middageten mee naar school moest nemen. Maar de schoolmeester was een zeld zaam tevreden mens. De hut van zijn ouders had op een lichte plek in het bos gestaan aan de helling van de Gemsberg, waar, zoals de mensen zei den, de zon haar nest had, omdat er nog een warme, lichte gloed over die plek lag, als het gehucht en het dorp Frutnellen al lang in het duister wa ren verzonken. Misschien had de jonge Columban zulke vrolijke blauwe ogen door die overvloed van licht, die zij van de eerste dag af gezien hadden. Van die hüt uit was de schoolmeester als jongen tweemaal daags zomer en winter, in storm en regen, bij sneeuw of zonneschijn twee uur ver naar school gelopen, zonder ook maar een enkele maal over te slaan. Bovendien was hij de vlijtigste bij het leren ge weest, zo buitengewoon vlijtig, dat men in het dorp al dikwijls voorspeld had, dat er nog eens een geleerde van hem zou groeien. Dat was hij dan ook geworden, al had hij dan ook geen pa tent of doctorsdiploma in zijn zak; dat had hij ook niet nodig om schoolmees ter in Frutnellen te zijn; maar toen hij de school verliet, wist hij meer dan zijn meester. Daarna was hij in de goedkope Strah- legghut gaan wonen en daar woonde hij nu al twintig jaar. Al die tijd had hij de Frutneller jeugd onderwezen. In het veertiende jaar was hij met een piepjong meisje, de dochter van een geitenboer, getrouwd; die had hem na een jaar een zoon geschonken, zodat hij ook in het vervolg niet alleen zou zijn in zijn eenvoudige woning; zij zelf was verhuisd naar een nog kleinere kamer dan die van de Strahlegg-hut. De dood had Columban een bittere smart berokkend; enige weken lang had hij rondgelopen als iemand, die tot stervens toe gewond is: maar toen had hij zijn evenwicht herwonnen bij de gedachte aan zijn kind. En nu zat hij menigmaal 's avonds zoals trouwens al sedert lang met samengevouwen handen te denken aan het jaar dat Fineli, zijn vrouwtje, bij hem was, en dat een soort van paradijstijd voor hem was geweest. Hij treurde niet langer om de afgestorvene, maar keek op naar de heldere hemel, waar de sterren ont waakten en dacht dat, als het oude volksgeloof waarheid bevatte, Fineli hem daarboven nu ook een lichtje aan stak. Of hij staarde in de schemer donkere kamer en zag de gestalte van zijn jonge vrouw bijna zo duidelijk voor zich, alsof zij nog leefde en dan kreeg het gevoel van geluk over zijn vroe ger bezit de overhand over de smart van het gemis. In het dorp had Co lumban zeker geen enkele vijand. De stille, opgewekte man liep niemand in de weg en de kinderen hielden van hem. Niet, dat hij ze verwende: hij had een ernst en waardigheid in zijn een voudig voorkomen, die hun gehoor zaamheid afdwongen. De volwassenen bekommerden zich weinig om hem. Af en toe verwonderde zich wel eens iemand, dat zijn zoontje of dochtertje al iets kon schrijven, dat op een dui delijke letter geleek, of dat zij zelfs al beter schreven dan hun vader zelf, die een kwartier nodig had om zijn hand tekening op papier te brengen. Maar het kwam bij niemand op, om de mees ter daarvan de eer te geven. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2