Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Enorme Vewibeto-hallen nog te klein »Witte Anjer dag Uitbreiding ruimte ondanks de veel grotere opzet 800 Veenendalers in Valkenheide-tocht D H Nieuw» uit de Omgeving MULDER Lopikerkapel won brandweerwedstrijden in Rhenen 30e jaargang WOENSDAG 27 JUNI 1956 No. 50 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude„ Scherpenzeel Bromfietsrijder 's nachts bewusteloos op straat aangetroffen Ouden van dagen van West waren uit HONDENSHOW Auto reed tegen woonhuis AGENDA Jaap Stuivenberg wint tienkamp tafeltennis in Nijmegen Vrachtauto vernielde spoorbomen aan de Nieuweweg XRJIKSSaiUii U betaalt toch niet graag teveel NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK Grote mars van „Sparta" Bevestiging en intrede ds. Heerma Galnoten ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De belangstelling van middenstand en industrie voor de industrie- en handels beurs „Vewibeto 3", welke van 21 sep tember t.m. 29 september a.s. wordt ge houden is zeer groot. De Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" heeft moeten be sluiten één van de hallen groter te ma ken, ondanks het feit, dat men in eerste instantie de beurs al groter had opgezet dan de „Vewibeto 2" in 1952. De beschikbare ruimte is nu reeds voor meer dan 90 volgeboekt, terwijl nog In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. hoorde de heer Van St. omstreeks 1 uur voor zijn woning in de Hoofd straat een harde klap. Toen hij ging kijken wat er aan de hand was vond hij daar de 39-jarige bromfietsrijder G. H. uit de Klaas Katerstraat bewuste loos naast het rijwiel liggen. De doktoren Kets en Rodenburg wa ren snel ter plaatse en constateerden een schedelbasisfractuur. In levens gevaarlijke toestand werd de onge lukkige naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Waarschijnlijk heeft H. toen hij voor enkele geparkeerd staande auto's naar links moest uitwijken zijn stuur te ver omgehaald en daarop tegen een boom gereden en met zijn hoofd op de stoep rand van het plantsoentje terecht ge komen. De bromfiets was ernstig be schadigd. Met 1 autobus en 7 personenwagens hebben de ouden van dagen uit Veenen daal-West dinsdag een autotocht naar Limburg gemaakt. Deze tocht werd geor ganiseerd door de buurtvereniging „West". Voor de oudjes was het vroeg opstaan geblazen, want men reed om 7 uur reeds af. Het doel van de tocht was Valkenburg en Maastricht, waar men volop kon ge nieten. De temperatuur droeg er tevens toe bij, dat het letterlijk en figuurlijk een zonnige dag werd. Moe maar voldaan kwam men dinsdagavond weer bij het Davidsplein aan, waar een groot aantal buurtbewoners ter opwachting aanwezig waren. De dierenbescherming afd. Veenen daal organiseert een hondenshow en keuring, waarbij niet gelet wordt op tpe of ras, maar alleen op de staat van verzorging. Men kan dus met elke hond komen, als deze maar een verzorgde indruk maakt. Deze eerste hondenshow in Veenendaal wordt gehouden op za terdag 14 juli om half drie op het plein van de U.L.O.-school aan de Kerke- wijk. Men behoeft zich niet voor deel name aan te melden, maar kan zonder meer om half drie met de hond aan de lijn komen. De deelname kost 20 cent. De bestuurder van de vrachtauto A. maakte zaterdagmiddag op de Prins Bernhardlaan wel heel rare manoevres met de vrachtauto van H., door eerst aldaar een boompje te vernielen en toen onmiddellijk daarop door het plantsoen van de overzijde van die straat tegen een woning tot stilstand te komen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, daar het verkeer juist erg rustig was en zich geen kinderen ter plaatse bevonden. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen voor de HBS slaagden de volgende leerlingen van de openbare lagere school alhier: Gerrit Jan Alsema, Björn Havinga, Hans Gunt- her en Marijke Tideman. Donderdag 28 juni (In tijd. raadzaal voorm. post kantoor) 7.30 uur, openbare vergadering Veenendaalse ge- li meenteraad met o.a. wethou- H dersverkiezing. Zaterdag 30 juni (Ongev. uur grote mars van gymnastiekvereniging „Sparta" en daarna ongev. uur turn- demonstraties op dr. Slotem. de Bruïneplein. (Bij viaduct Rijksweg 12, Nieu- II weweg 2.30 uur, officiële ope ning Rijksweg Veenendaal Arnhem door Minister van Verkeer en Waterstaat Luxor theater Heden woensdag de film „Ko ning der Melodieën", morgen donderdag „Europa '51", van vrijdag t.m. zaterdag „De Stil- le getuige" en van dinsdag t.m. woensdag „Aasgieren van Texas". diverse onderhandelingen gaande zijn. Men is er tot nu toe in geslaagd een zo groot mogelijke variatie van stands aan te brengen, zodat de vooruitzichten voor het welslagen van deze beurs zeer guns tig zijn. De tentoonstellingshallen zullen vermoedelijk volgende maand reeds aan gevoerd worden. Alleen voor de grote hal van 75 x 33 m. zijn reeds 24 goederen wagons nodig voor het vervoer naar het station Veenendaal. Deze hal benevens de twee andere hallen zullen opgesteld wor den op het gemeente-terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat en zullen het gehele beschikbare terrein in beslag nemen. In het tafeltenniscentrum „Well Shot" te Nijmegen, werd zaterdag door de af deling Gelderland van de N.T.T.B. een tienkamp georganiseerd voor de topspe- lers uit de vierde klasse van de afdeling Gelderland. Tussen Arnhemmers en Nij- megenaren, bevond zich geheel onopval lend ook een Veenendaalse tafeltennisser, Jaap Stuivenberg van „Panter". Hoewel hij als Veenendaler eigenlijk een vreemde eend in de bijt was, bleek hij zich toch al spoedig thuis te voelen. Het liep allemaal als gesmeerd. Nadat hij al zijn tegenstanders glorieus verslagen had, kon hij de eerste prijs in ontvangst nemen. Bravo voor deze nog zeer jeug dige Panterspeler. Zaterdagmiddag werd op werkelijk grootse wijze de Valkenheide tocht ge lopen. Tussen 2 en 3 uur startten liefst 4400 wandelaars, voor een tocht door de fraaie bosrijke omgeving van Valkenhei de. Niet minder dan 800 Veenendalers na men aan deze tocht deel. Wij zagen aan de start vele bekende gezichten uit de avond-vierdaagse, maar ook een belang rijk aantal nieuwelingen. Naast de VGLO- school en openbare school, was thans ook de ULO en de Klompse school aanwezig. Ook de bedrijfsgroepen waren belangrijk uitgebreid! Wij zagen onder andere groepen van D.S., Pehavee, Gebr. v. Leeuwen en ook veel in groepen aangesloten individuele Zondagochtend vroeg werd een grote ravage aangericht op de spoorweg overgang aan de Nieuweweg toen daar een zware vrachtauto met aanhang wagen uit Rotterdam in de bocht aan het slippen raakte. De wagen kwam van de richting De Klomp en zou de spoorwegovergang over rijden. De spoorboom aan de zuidzijde en de stoel waarop deze rust werd in zijn geheel meegesleurd terwijl de wagens tegen de andere boom tot stilstand kwamen en deze ook totaal ontwricht ten. Ook het waarschuwingslicht en het waarschuwingsbord voor de electrische bovenleiding moesten het ontgelden. De wagens zelf liepen ook vrij ernstige beschadigingen op. De wagens konden zo snel van de rails verwijderd worden dat de treinen loop geen stagnatie ondervond. Het autoverkeer werd in zoverre gehinderd dat van 's morgens 7 uur tot aan de middag ter plaatse slechts één weghelft gebruikt kon worden. Bij gebrek aan spoorbomen heeft men het wegverkeer bij het naderen van een trein tot maan dag met een rode vlag opgehouden. De schade, waarmee een vrij groot bedrag gemoeid is, was gisteren weer groten deels hersteld. POSTDUIVENNIEUWS Zaterdagmorgen te 6 uur werden in Charteroux (Frankrijk) gelost. Door de noordenwind werd het voor de duiven weer een zware vlucht. De eerstaanko- mende duif bij „De Snelpost" te Vee nendaal werd genoteerd te 17.11.26. De uitslag voor deze vereniging werd: C. Donkelaar 1, 5, 7; J. van Doorn 2, 4; H. J. de Man 3, 8; Bosch en Van Kesteren 6, 10; J. v. Nieuwamerongen 9, 12, 13; J. van 't Veen 11, P. W. van Zetten, 14, W. A. Eimers 15. HET HUILCONCERT VAN „VOORWAARTS" UIT ZEIST Maandagavond bracht de Arb. Mu ziekvereniging „Voorwaarts" uit Zeist een concert in de muziektent, die voor deze gelegenheid bij de openbare lagere school aan de J. G. Sandbrinkstraat was geplaatst. Dit concert werd ge geven als ruilconcert voor de Veenen daalse harmonie „Caecilia", welke vol gende week woensdagavond in eZist zal concerteren. Te acht uur maakte „Voorwaarts" eerst een korte mars door de Hoofdstraat en Hoogstraat, al vorens aan het concert te beginnen. Het korps maakte reeds direct een frisse indruk. Onder leiding van de heer Van Rossum werd het concert daarna begonnen met de mars Impe rial Echoes, gevolgd door het bekende „Morgen- middag en avond in Wenen van Fr. v. Souppé. Ook de „Lente ouverture" van dirigent van Rossum had een aandachtig gehoor. Met „Les Patineurs" van Waltteufel en een mars-finale werd het programma voor de pauze besloten. Na de pauze bracht het korps een correct uitgevoerde taptoe. „Voor waart" heeft in Veenendaal een uit stekende indruk achtergelaten. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer C. J. Klop slaagde aan de Chr. Kweekschool „Reho- both" te Utrecht voor de akte van onder wijzer (LO). Iwimii.'""üüiii;! j ■tt Ga daarom voor een of reparatie naar Alleen verkoop Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 wandelaars. Natuurlijk waren er ook weer „VSW", „Ritmeester" en de „Hol- landia meisjes". Het was op een enkele uitzondering na, dat alle Veenendalers een buitengewoon goed figuur sloegen. Ook bij het eindpunt ging alles ordelijk en rustig toe. De Vee nendaalse Scheep jeswolharmonie was aanwezig om de wandelaars binnen te halen. Alle Veenendaalse groepen kwa men keurig en fit binnen. Toen de VSW arriveerde, riep de leider Gijs v. d. Bos triomfantelijk „We zijn er weer, ik heb ze allemaal weer meegebracht". Het deed het Veenendaalse hart met recht goed van deze Valkenheide-tocht getuige te zijn geweest. A.s. zaterdagmiddag zal de gymnas tiekvereniging „Sparta" een mars door Veenendaal maken. Dit is nog een on derdeel van de voor j aars winkel week, toen deze mars door de koude weers omstandigheden en het overlijden van wethouder Van Stempvoort moest wor den uitgesteld. Als de weersomstandigheden het nu toe laten, vertrekken de bijna 700 gym nasten, voorafgegaan door het chr. tamboers- en pijperkorps „Prins Bern- hard" te half vier vanaf de J. G. sand brinkstraat. De route is dan Hoofdstraat, Hoog straat, draaien Zwaaiplein, Hoogstraat, Hoofdstraat, Kerkewijk, Kanaalweg, Lindenlaan, Stationssingel, Kerkewijk, Rembrandtlaan, Franse Gat, Klaas Katerstraat naar Slot. de Bruïneplein. Hier worden enkele turndemonstraties gegeven, waarna de tocht naar het Boslaanplein wordt vervolgd, waar eveneens een korte demonstratie zal volgen. Daarna marcheert de stoet weer naar de J. G. Sandbrinkstraat. De beroepen predikant ds. J. Heerma van Groningen, die het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Veenendaal in de vacature ds. R. Slofstra heeft aange nomen, zal woensdagavond 18 juli a.s. in de kerk, Beatrixstraat worden be vestigd door prof. J. J. v. d. Schuit van Utrecht. De nieuwe predikant zal don derdagavond 19 juli a.s. zijn intrede doen. Staatsieportret van H.M. de Ko ningin, geschil derd door kunst schilder J. C. A. Goedhart te Rijs wijk (Z. II.) be stemd voor de ambtswoning van de Goeverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, Dr. J. van Daal. H.M. draagt de koningsmantel en is getooid met het Ordelint van* Grootmeesteres van de Militaire Willemsorde. van het schilderij: 2.10 x 1.35 meter, met lijst 2.50 x 1.55. Op het Koningshof in Rhenen, het plein dat is gelegen aan de voet van de Cu- neratoren en hetwelk wordt begrensd door de oude stadsmuur, vonden zater dagmiddag grote provinciale brandweer wedstrijden plaats. Hieraan werd deelge nomen door zeer vele corpsen afkomstig uit het gewest Utrecht alsmede door en kele fabrieksbrandweren, o.a. die van de Koninklijke Stoomweverij uit Nijverdal. Naast een talrijk publiek werden deze wedstrijden bijgewoond door verschillen de burgemeesters uit de deelnemende ge meenten. Het voltallige college van bur gemeester en wethouders van Rhenen toonde belangstelling, evenals de inspec teur van het brandweerwezen in de pro vincie Utrecht, de heer J. B. Roelofs. Op het plein waren door middel van planken een paar boerderijen uitgezet, waarin brand was uitgebroken, zo luidde de veronderstelling, terwijl met allerlei middeltjes de paraatheid van de brand weerlieden werd getest. De corpsen kwamen uit in vier klassen. Een gedeelte werd onvoorbereid voor de opgave gezet een ander deel had reeds van tevoren de opgaven thuis gestuurd gekregen en kunnen oefenen. Hoewel het nu direct geen kijkspel was, hebben de aanwezigen toch wel kunnen vaststellen, dat er diverse fouten werden gemaakt. Ook de provinciaal wedstrijd leider, de heer Mostard, oud-brandweer- re berichten uit het hoofd geleerd. Vooral bij het „ladderen" werden er legio fouten gemaakt. De naverkenning liet soms nog zeer veel te wensen over. Nadat de deelnemers hierop was gewe zen en dit dus een zeer nuttig onderdeel van deze wedstrijd vormde men moet er immers van leren reikte de burge meester van Rhenen, jhr. mr. Bosch rid- MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren dins dagmorgen 138.000 eieren aangevoerd. Prijzen van f 13,tot f 13,90 voor grote eieren; f9,tot f 11,voor kleine eieren per 100 stuks. Handel vlug. Aanvoer biggen 80 stuks. Prijzen van f 48,— tot f 66,per stuk; handel matig. der van Rosenthal in hotel Lahey de prij- commandant van Zeist, stelde dit na af loop vast. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat het zgn. aflegsysteem steeds groter ingang vindt. In vele gevallen ontbrak het aan originaliteit en waren vele nade- zen uit, die als volgt vielen: Klasse 3: 1 Lopikerkapel, 701 pnt.; 2 Montfoort, 697 pnt.; 3. Loenen, 662 pnt.; 4. Baarn, 623 pnt. Klasse 3a: 1. Kon. Stoomweverij-Nijver- dal, 672 pnt. Klasse 4: 1. Langbroek, 702 pnt.; 2. Harmeien 672 pnt. e 29e juni noemt men sinds enkele jaren in Nederland „Witte Anjer dag". Op 29 juni wordt prins Bernhard 45 jaar. Er is en wordt in Nederland veel ge sproken over het binnenlands verzet tijdens de bezetting. Het verzet is een begrip geworden en zal wel altijd het begrip blijven voor iets groots, iets edels, iets stoers en echt Hollands. Daarbij mogen wij echter niet vergeten dat het verzet werd gevoerd door een betrekkelijk kleine groep vaderlanders. Leefde het verzet dan niet in de harten van alle goede Nederlanders? Het is enkele malen gedurende die vijf donkere jaren voorgekomen, dat „het verzet" in dit verband te be grijpen als een niet te onderdrukken drang naar vrijheid in een geweldige, nationale manifestatie tot uiting, ja, tot uitbarsting kwam! Eén van die data is de 29ste juni 1940. OE lief kon de Duitser in de eerste bezettingsmaanden doen. Zo aardig en gewoon, zo kameraadschappelijk en „redelijk." kon hij met ons praten, ons waarschuwen geen onberaden dingen te doen. Wij moesten denken aan eigen doden in deze wereldstrijd, aan de do den der andere landen, wij moesten, zo als Seyss Inquart bijna met de Bijbel in de hand verklaarde, delen in het leed der wereld, dat was „onze Christen plicht". Na veel zoet gefemel stak eindelijk dan toch het Duitse addertje zijn af zichtelijk kopje uit het gras der lieve woordjes. „Het is dus nodig, dat al thans in de maanden van 1940 die ons nog wachten ieder openlijk feestbetoon achterwege blijft, in het bijzonder, dat niet wordt gevlagd op de dagen, waar op het tot dusverre gewoonte was van openbare gebouwen en particuliere wo ningen de vlaggen uit te steken." Op de dagen, waarop het tot dusverre gewoonte wasBegrijpt u het? Dat waren de feestdagen van ons Koninklijk Huis! Misschien waren er in de eerste mei- en junidagen ook onder de góede Nederlanders nog wel, die dat uit zich zelf niet hadden gedaan. De snelle ne derlaag in vijf dagen had velen over rompeld, het vertrek van de koninklijke familie en de regering naar Engeland had verwarring gesticht in sommige geesten. En daarvan werd door de vij anden van ons volk dankbaar gebruik gemaak*: smadelijke vlucht, lafhartig verraad, het Nederlandse volk in de steek gelaten Al spoedig echter kwam men tot be zinning, begreep men, dat machtiger landen dan het onze de vernietigende Duitse oorlogsmachine, in lange jaren van zorgvuldige voorbereiding opge bouwd, niet hadden kunnen weerstaan, dat verplaatsing van Hof en regering naar overzee de enig juiste maatregel was geweest. En in die dagen reeds groeide de weerstand, het eerste verzet, dat toen nog tot uiting kon komen in een spontane demonstratie van het ge hele volk. ZO kwam de 29ste juni, de verjaardag van prins Bernhard. Wie heeft het eerst gedacht aan de onafscheidelijke witte anjer, die de prins indertijd altijd droeg? Er werd niet over geschreven, er werd niet over gesproken en toch tóch droeg heel Nederland op die 29ste juni een witte anjer! Het zal wel altijd een raadsel blijven, hoe dat door het gehele land bekend werd, in Den Hel der en Maastricht, in Middelburg en Groningen, in noord, zuid, west en oost. Het blijft niet bij die witte anjer. In het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage ligt een felicitatieregister ter tekening. Klasse 4a: 1. Polynorm, Baarn, 714 pnt. (Hoogst aantal van de gehele middag). Alle bevelvoerenden mochten een her inneringsmedaille in ontvangst nemen. De voorzitter van de wedstrijdcommissie de heer Baron van Heemstra sprak ten slotte een dankwoord aan het adres van Rhenens burgemeester voor de verleende gastvrijheid en een woord van erkente lijkheid aan Rhenenö brandweer voor de prima organisatie, waardoor de wedstrij den zo vlot zijn verlopen. Jammer dat de jury aan het slot van de middag zo lang op zich liet wachten met de uitslag. Het zomerseizoen belooft in Rhenen weer een groot succes te worden! Er is al heel hard gewerkt, overal zijn bo men gerooid, zodat de blik zich kan verruimen enwat heel belangrijk is, we hebben het weer, twee keer per dag. Ik bedoel we hebben weer een bootdienst. Arnhem Grebbe Ouwe hands dierenpark v.v. (naar Rhenen is te duur, dat kan Bruin niet trekken). De activiteit is niet te stuiten. Bij de drie grote parkeerterreinen in de stad, hebben we er een fikse bij gekregen ter- wille van Amerika Panoramamolen v.v. Kijk, dat v.v. dat is het zie je, dat is pas service. Zorg dat de mensen on middellijk visa-versa kunnen. Het v.v.v.-verkeershuis kreeg een frisse verfbeurt en zal weer volgehan gen worden met reclame-affiches. Dat is altijd een verheffende aanblik. De bus stopt, je stapt uit, en in één oog opslag zie je waar je heen kunt gaan. Nijmegen, Arnhem, Den Bosch of vijf dagen naar Parijs. Service first! Con- currentieziek zijn we in Rhenen niet. Er wordt ruim gedacht. Bovendien, waarom zouden wij andere plaatsen concurrentie aandoen. Men moet rede lijk blijven! Wij hebben al zoveel! Wij hebben toch de rust en de stilte en we houden onze stad schoon. Geen kermis, geen attracties en zo, want dat geeft maar gerommel en la waai. Straks hebben we ook nog een brug. Laten we toch uitkijken en voorzichtig zijn. Geen bijzondere dingen in de stad zelf doen. O nee, want dan blijven vreemdelingen hier misschien ook nog. Nee, we hebben Ouwehand en de Panoramamolen en vier parkeerter reinen op vijftig meter van elkaar. Al les voor de vreemdelingen v.v. en we hebben een overheid die bereid is ge bleken er flink geld tegenaan te willen smijten en dan ook, wars van alle con currentiezucht al jaren op de publieke tribune van de raadzaal een asbak met een reclame voor Veenendaal heeft staan. Schoner voorbeeld van een ruime blik is moeilijk denkbaar! Rhenenaar. (Naam en adres steller bekend. Red.) Lange rijen staan te wachten, officiële personen komen, generaal Winkelman, de Haagse burgemeester De Monchy. De geestdrift stijgt. Het Wilhelmus weerklinkt! Dat is de Duitsers te veel. Daar komt de „grüne Polizei", machinegeweren worden opgesteld, vliegmachines vlie gen laag over de huizen. Ook de „Deutsch-freundlichen" gaan zich we ren tegen de witte anjers. De bloemen- kooplieden, hun stalletjes en wagens vol anjers en margrieten, worden ge molesteerd. Anjers worden uit het knoopsgat gerukt, eerst uitdagend, la ter voorzichtiger. Want men was „an jers met prikkeldraad" gaan dragen: achter de witte bloem had men een scheermesje verborgen en vele Duit sers-vrienden dropen met bebloede vingers af De Duitsers namen wraak. Op 2 juli werd de Haagse burgemeester ontsla gen. De volgende dag werd generaal Winkelman met andere hoge officieren in krijgsgevangenschap gevoerd. Maar onuitwisbaar bleef de indruk, die de demonstratie op deze eerste verjaardag van een lid van ons Koninklijk Huis op het Nederlandse volk had gemaakt. En nu, op 29 juni 1956, wordt prins Bernhard 45 jaar. Zeker zullen op die datum niet alleen zijn gedachten, maar die van ons gehele volk een ogenblik teruggaan naar Witte Anjer Dag! „Witte Anjerdag" WAGENINGEN. Nog als een erfenis van de oorlogsjaren ontdekten dezer da gen enkele werklieden bij het openbreken van een vloer 25 flessen weck waarin os- setong en andere heerlijkheden. Op de flessen stond het jaartal 1942. De eigena resse van het pand bleek deze voorraad absoluut te zijn vergeten LUNTEREN. Op het erf van de land bouwer Wernsen aan de Renswoudse- straatweg is een tragisch ongeluk ge beurd. Terwijl de heer W. met zijn vrachtauto het erf afreed kwam zijn an- derhalfjarig dochtertje plotseling naar buiten en liep onder de rijdende auto. Zij kreeg een van de wielen over haar hoofd en was op slag dood. De vader bemerkte niets van het ongeval en kwam eerst bij zijn terugkomst tot de vreselijke ontdek king, dat hij zijn eigen kind overreden had. EDE. Door onbekende oorzaak slipte zondagmorgen op de Rijksweg bij Ede een volkswagen, bestuurd door mevrouw W. J. H. V. uit Oosterbeek. De wagen gleed naar de linkerzijde van de weg en kwam daar in botsing met een tegenlig ger. Beide wagens werden zeer zwaar beschadigd en alle zes inzittenden liepen min of meer ernstige verwondingen op. Mevrouw V. en haar vierjarig zoontje waren er het ergst aan toe. Zij moesten met een zware hoofdwonde en een her senschudding in het Julianaziekenhuis worden opgenomen. Ook de drie inzittenden van de andere auto, de heren G. K., A. K. en G. H. V. uit Amsterdam, liepen allen bloedend® verwondingen op. LUNTEREN. De 71-jarige pluimvee houder H. F., die aan de Meulunterseweg in een bakhuis woont, heeft een moord aanslag gepleegd op zijn bedrijfsleider H. G. Vijge. Hij bracht hem twee steken met een dolkmes toe en sloeg daarna de hand aan zichzelf, door zich met een scheer mesje de halsslagader door te snijden. F. was uit Amsterdam afkomstig en had zich sinds enkele maanden aan de Meulunterseweg als pluimveeehouder ge vestigd. Hij bewoonde zelf het bakhuis, terwijl zijn bedrijfslijder V. met zijn ge zin de boerderij bewoonde. De verhou ding tussen beide mannen was de laat ste tijd bijzonder slecht. F. beschuldigde zijn bedrijfsleider er van, dat hij kippen ten eigen bate had verkocht. Er ontstond een woordenwisse ling, waarna F. naar buiten ging, doch even later weer binnenkwam met een dolkmes, waarmee hij V. een steek in de hals toebracht. Bij de worsteling, die daarop volgde, zag F. kans zijn slacht offer nog een steek aan de pols toe te brengen, waarbij een slagader werd ge raakt. Gelukkig was de heer V. goed be kend met de verpleging, zodat hij de ern stige bloeding wist te stelpen. Inmiddels waarschuwde mevrouw V. de politie en de dokter. Toen de politie arri veerde had de dader zich in het bakhuis opgesloten. Nadat men zich toegang had verschaft, vond men hem badend in zijn bloed. Hij had met een veiligheids- scheermesje zijn halsslagader opengesne den. Nadat dokter van de Scheur de eerst# hulp had verleend werden beide gewon den naar het ziekhuis gebracht. De heer V. kon de volgende morgen weer naar huis terugkeren, maar de heer F. had zoveel bloed verloren, dat hij in l»vens- gevaar verkeerde. Het WIJZE WOORDEN HET IDEE succes van denkbeelden hangt niet af van hun juistheid. (Wijnaendts Francken.) KERKEWIJK 167 -TEL. 3000 - VEENE N DAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1