Brandweer moeilijkheden Rhenen - Achterberg Setter Set Voor Automobiel R. VONK HOLLANDIA' Aram Wcth. Boelhouder: liever gem.-politie VOOR DE BOER Hollandia Tricotconfectieschool Fa. L. HEI] B.K. - L.P.G. tankstation v. VEEWE\DAAL UIT RHENENS RAADZAAL RENSWOUDE „Veenendaal" „Victoria Boys" in Ede Ernstige aulobotsing bij Remmerden NYLONS Infectueuze bronchitis bij kippen passend en verrassend elegant Officiële Bekendmaking Nederlandse veestapel leverde in 1955 zes miljard kg melk Een goedkope voerbak voor biggen Citroën De Soto Simca GARAGE VEENENDAAL Parallelweg 3-4-5 Telefoon 2545 rN Tricotagefabriek N.V. te Veenendaal, Kerkewijk 57 De broederschap der bronzen draak Ia,het kader van de Edese sportweek, speelt het eerste elftal van „Veenendaal", op donderdagavond 28 juni, een voetbal wedstrijd tegen de Apeldoornse tweede klasser „Victoria Boys". De wedstrijd, die om zeven uur begint, wordt gespeeld op het terrein achter „Reehorst" te Ede. OPENING L.P.G.-STATION TE VEENENDAAL Gezien de steeds toenemende vraag Tiaar L.P.G. (Liquefied Petroleum Gas) als motor-brandstof, zal door Garage Vonk aan de Parallelweg vrijdagavond a.s. om 7.30 uur een B.K.-L.P.G.-station officieel in gebruik worden gesteld. Ook in verband met de verkoop van de International trucks bleek een derge lijk station onmisbaar. Deze trucks waren de eerste in Nederland uitgerust met een originele, door de fabriek reeds jaren lang beproefde L.P.G. motor, en verkreeg als eerste het certificaat van deugdelijk heid der „Underwriters Laboratories" U.S.A. Het L.P.G. kost 19 ct. per liter en biedt de gebruikers vele voordelen. Aangezien het de motor grotendeels als gas en niet als vloeistofnevel binnentreedt, verbrandt het volkomen, zonder achterlating van onverbrande koolafzettingen. De brand stof heeft van nature een hoog octaange- tal, waardoor geen loodtoevoeging nodig is terwijl de brandstof volkomen vrij is van bestanddelen, die teerafzetting ver oorzaken. Een en ander heeft tot gevolg, dat de motoren op L.P.G.-gas een langere levensduur hebben en de onderhouds kosten tot een minimum beperkt worden. Ook in Nederland komen steeds meer automobielen op de weg welke deze brandstof gebruiken. Naar men ons mede deelde kunnen ook bestaande benzine motoren worden omgebouwd om dit gas als brandstof te kunnen gebruiken. Voorts vernemen wij nog, dat bij de opening van het tankstation een lezing over L.P.G. als motorbrandstof zal wor den gehouden door ir. S. W. Stants die ook reeds vele artikelen hierover in de pers heeft gebracht. VOETBALSCHOEN DOOR ETALAGERUIT Door de opgeschoten jeugd wordt de openbare weg steeds gebruikt als voet balterrein, niet alleen gevaarlijk voor het steeds drukker wordende verkeer, maar ook voor eigen leven en de ruiten der woningen. Dit laatste ondervond dezer dagen de heer v. d. P. in de Gort straat, die niet alleen de bal, maar ook de schoen van een der straatvoetballers door zijn etalage-ruit zag komen. JAARVERGADERING V.V. „VEENENDAAL" De voetbalvereniging „Veenendaal" houdt a.s. vrijdagavond haar jaarverga dering in de bovenzaal van hotel „de Ko renbeurs" aan de markt. Behalve de ver schillende jaarverslagen zal als het be langrijkste agendapunt- zijn de verkiezing van een geheel nieuw bestuur, omdat het gehele bestuur dit jaar aftreedt en uit gebreid zal worden tot 11 personen. VEENENDAALSE INGEKORFD VOOR SINT VINCENT Maandagavond werden ongeveer zestig duiven ingekorfd voor de lange tocht naar St. Vincent. De inkorving geschiedde in het eigen inkorflokaal van „De Snel- post" aan de Valleistraat. Voor Veenen daal is dit een zeer behoorlijk aantal, vooral als men in overweging neemt, dat vele duiven door de zware vluchten van de laatste weken niet voor deze vlucht in aanmerking kunnen komen. GESLAAGD Te Amersfoort slaagde dezer dagen voor het daar gehouden onderwijzers examen onze plaatsgenoot de heer J. A. E. de Kleuver. Hij genoot zijn op leiding aan de Rijkskweekschool te Amersfoort. Van de 30 geslaagden be haalde hij het hoogste aantal punten. De heer De Kleuver behaalde reeds op 14-jarige leeftijd het MULO-diploma en volbracht toen de 4-jarige cursus in 3 jaar tijds. Tevens slaagde hij voor het te Amsterdam gehouden Gehrelsexa- men muziekonderwijs. Gistermiddag omstreeks half vijf is een uit Rotterdam afkomstige chauffeur, met zijn vrachtwagen, die beladen was met zakken „Cabot" (oen zwarte koolstof) pardoes op een langs de kant van de Utrechtsestraatweg nabij de steenfabriek Over-Betuwe geparkeerd staande opleg ger gereden van de firma Hoek uit Schie dam. Laatstgenoemde wagen stond onbe heerd langs de weg. terwijl de chauffeur en de knecht zich bevonden op de ge noemde steenfabriek. De wagen stond rechts van de weg. terwijl de Rotterdam se chauffeur uit de tegenovergestelde richting naderde. Een enorme klap verried de omwonen den, dat er iets aan de hand moest zijn op de nogal drukke rijweg. De chauffeur uit Rotterdam was met zijn auto naar de linker weghelft gereden en tegen de voor kant van de geparkeerde auto gebotst. De wagens zaten zo vast in elkaar, dat er twee kraanwagens aan te pas moesten komen om ze uit elkander te trekken. De Rotterdamse chauffeur zat bekneld in de geheel vernielde cabine. Met grote moeite kon hij worden bevrijd, waarna hij werd vervoerd naar het ziekenhuis in Wageningen. Vandaar werd hij op trans port gesteld naar het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. Hij kon in ver band met de toestand waarin hij ver keerde nog niet worden verhoord door de politie. Men tast omtrent de toedracht van het vreemde ongeval dan ook geheel in het duister. GEVONDEN EN VERLOREN In het tijdvak van 20 tot en met 26 juni werden aan het bureau van politie de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 groene ceintuur v. regenmantel; 1 groen kindervestje; 1 blauwe portem. m. inh.; 1 br. herenportem. m. inh.; 1 groen cahier; 1 gekl. badhanddoek m. st. zeep; 1 br. jongensjasje; 1 vuilnisemmer no. 2385; 1 postduif ringnummer 56 9247; 1 licht gele parkiet. In hetzelfde tijdvak werden aan ge noemd bureau de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: 1 rode damesportem. m. inh.; 1 blauwe jongensjopper; 1 zwarte zwembroek m. witte streep; 1 zilveren broche (drie klompjes); 1 bruin lederen jongensportem. m. inh.; 1 br. lederen damesportem. m. inh. en rekening slager; bl. jongensjopper m. ritssluiting; 1 nikkelen wieldop en me talen schroevedraaier; 1 zw. damespor tem. m. inh., w.o. foto; 1 grijs gesp. jon gensjasje; 1 doublé kleurige schakelarm band; 1 leesboek; 1 bruin-zw. en geel gekl. vulpen merk Pelikaan; 1 pak papier, inh. drukwerk inwendige zending; 1 bruin le deren portem. m. inh., best. uit flink be drag en kwitanties t.n.v. verliezer. Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering stelde de heer G. VAN GESINK (Arb.) vragen over de gang van zaken tijdens de laatste brand in Achterberg. De Rhcnense brandweer zou slangen van de Achterbergse hebben afgekoppeld om de nevelspuit te kunnen laten passeren, waardoor de Achterbergse brandweerlieden niet zouden hebben kunnen spuiten. Hij wenste niet, dat de Achterbergse brandweer aan de kant werd geschoven terwijl hg het zou betreuren, indien er naast elkaar zou worden gewerkt, waardoor de inwoners van de buurtschap uiteindelijk de dupe zouden worden. De VOORZITTER kon op de vragen van de heer Van Gesink geen antwoord geven, aangezien hij tijdens de bewuste brand in het buitenland vertoefde. Wethouder W. KLAASSEN (CH) nam de behandeling over. Wie de nevelspuit in Rhenen voor de bewuste brand heeft gealarmeerd, wist de wethouder niet. In elk geval was hij ervan overtuigd, dat de Achterbergse brandweer de brand zeker onder de knie had kunnen krijgen. Inderdaad moest een slang, die over de weg lag, worden ontkoppeld om met de ncvelspuit te kunnen passeren. Direct daarop spoot echter de Achterbergse brandweer er al weer lustig op los. Van enig verwijt van Achterbergse zijde had spreker niets ge merkt. Integendeel was de samenwerking zo goed, dat de tank van de nevelspuit later door de Achterbergse spuit zelfs werd bijgevuld. Van Rhenense zijde werden enkele nut tige wenken gegeven aan de Achterberg se mannen bij het gebruik van de nog niet zo lang geleden in dienst genomen motorspuit. Men had er zoveel druk op staan, dat de zaak uit elkaar dreigde te springen. De heer Klaassen had de in druk, dat later de zaak is opgeschroefd, wellicht vanwege het feit, dat de nevel spuit eerder water gaf. Deze is er echter om de eerste stoot op te vangen. Spreker had het volste vertrouwen, dat alles weer in orde zal komen. De burgemeester heeft beide partijen reeds uitgenodigd voor een bijeenkomst. VANDALISME IN GROTE OMVANG Het verslag over de stadsbossen gaf de heer Menting (arb) aanleiding de vraag te stellen, of de inwoners niet kunnen worden opgewekt een oogje in het zeil te houden bij de bescherming van de plantsoenen en straatbeplantingen, in verband met de steeds toenemende ver nielingen door de jeugd. Wethouder Boel houder (arb) stelde voor met de buurt bewoners te gaan praten. Spreker be treurde het, dat Rhenen geen gemeente politie heeft. Nu, aldus spreker, is het toezicht héél slecht. De voorzitter nam het voor de rijkspolitie op. Bij de politie gaat de aardigheid er af, nu de rechter geen boeten meer oplegt, doch de jeugd naar de burgemeester verwijst, die dan standjes moet uitdelen. Het college van b. en w. zal nader overleggen welke lijke oplossing te zoeken, werd het ge vraagde bedrag z.h.s. goedgekeurd. Op verzoek van de heer V. d. Steeg zal de raad op excursie gaan naar de nieuw bouw van de waterleiding en naar het in aanbouw zijnde natuurbad op de Grebbe- berg. Dit laatste ontlokte de heer M. C. v. d. Berg (sgp) de opmerking: vraag dan meteen of wij ook mogen zwemmen. Besloten werd met het ministerie van oorlog een grondruil aan te gaan op Rem merden, waar het depot verbindingsdienst en de herstelwerkplaats van de Kon. Luchtmacht wordt gevestigd. Het gaat De directeur van de Stichting Gezond heidsdienst voor Pluimvee te Soester- berg, de dierenarts W. J. Roepke, zal in de uitzending van de rubriek van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening maandag 2 juli 1956 te 19.45 uur over de zender Hilversum I spreken over de infectueuse bronchitis bij kippen. Hooiruiteren De uitzending wordt besloten met een praatje over hooiruiteren door de heer P. Soepboer van het Rijkslandbouwconsu- lentschap voor Noord Friesland. Zenderwisseling Ingaande de maand juli 1956 heeft de gebruikelijke zenderwisseling plaats. Luis teraars, stemt uw radio dus maandag avond, 2 juli, te kwart voor acht af op de zender Hilversum I. In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal WIJZIGING BOUWVERORDENING Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat de door de raad der gemeente Rhenen vast gestelde verordening tot wijziging van de bouwverordening voor de gemeente Rhe nen d.d. 21 februari 1956, nr. 6 bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 5 juni 1956, 5e afdeling nr. 617/1087 is goedgekeurd. Rhenen, 19 juni 1956 Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL maatregelen dienen te worden getroffen om de baldadigheid de kop in te drukken. BIJZONDER ONDERWIJS Destijds kwam wel vergunning af voor de bouw van een tweede openbare school, doch niet voor de tweede bijzondere. De voorzitter deelde mede, dat be sprekingen in Den Haag aan het licht hadden gebracht, dat wanneer het school bestuur de geprojecteerde schoolzaal laat vallen, de vergunning voor de bouw heel spoedig af kan komen. Het schoolbestuur was hiervan in kennis gesteld. Spreker hoopte, dat men hiertoe zou overgaan, waarna spoedig met de bouw zal kunnen worden begonnen. SCHOOLZWEMMEN B. en w. verzochten om een krediet van f 600,voor het schoolzwemmen, waartoe men komende week in het nieuwe bad op de Grebbeberg hoopt over te kunnen gaan. De voorzitter sprak zijn grote vol doening uit over dit feit. Wethouder Boelhouder betreurde het, dat van de schoolkinderen uit Achterberg slechts de helft deelneemt, waartegenover staat dat de kinderen uit Rhenen en Eist practisch allemaal meedoen. De heer Griffioen (AR) noemde het gevraagde crediet aanvaard baar, doch vreesde voor de buskostén, daar de kinderen van de school in Eist naar en van het bad moeten worden» ver voerd. Nadat b. en w. hadden beloofd te trachten hiervoor een zo voordelig moge- RS 3£004 OW 06, 96 a» Tot de kleding, welke men praktisch het gehele jaar door kan dragen, be hoort vooral de tailleur. Al naar de ge legenheid, waarbij men het mantelpakje draagt, kiest men daarbij een elegante of sportieve blouse of pullover. Het hier getoonde model (Nr. RS 35004) is bijzonder smaakvol door de zakjes, welke de heupen sterk accentu eren. Kiest u hiervoor een goede wollen stof, dan zult u er jaren lang plezier van hebben. Het tweede model (Nr. RS 35029) is een ensemble, waarvan het jasje met of zonder ceintuur gedragen kan worden. Het jasje wordt rondom gegarneerd met sierstiksels. De rok heeft achter een diep ingelegde plooi voor de bewegingsvrij heid. Wollen stof of jersey zijn zeer ge- KJ JSW OW 88. o. schikt materiaal voor dit pakje. Zeer praktisch is het derde model (Nr. RU 35059) de mantel, welke aan twee kanten te dragen is. Het beste kiest u hiervoor twee contrasterende kleuren, zwart en rood of beige en bruin. Wan neer u een popeline en wollen stol neemt, dan is uw garderobe weer een kledingstuk rijker, dat bij verschillende weersgesteldheden gedragen kan wor den. De hier getoonde modellen kunt u gemakkelijk zelf maken met behulp van de BEYER-VIERKLEURENPATRONEN die in de speciale zaken verkrijgbaar zijn. Inlichtingen hierover bij „Schwabe- Beyer-Wereldmode N.V., Leidsegracht 101-105, Amsterdam-C. UITGAANSDAG UITGESTELD De uitgaansdag van de Ned. Herv. M.V. en J.V., die aanvankelijk op dinsdag 3 juli a.s. was gesteld is wegens zeer bij zondere omstandigheden uitgesteld naar dinsdag 31 juli. SEIZOEN TEN EINDE De tafeltennisvereniging „PIT" heeft besloten vrijdag a.s. voor het laatst in dit seizoen bijeen te komen. Met ingang van juli begint dus het zgn. gesloten zomer seizoen. De competitie zal eind augustus begin september weer worden hervat. Alvorens het echter zover is zal er nog een alge mene ledenvergadering worden gehouden, terwijl tevens nog een dag zal worden uitgegaan. Blijkens de door het C.B.S. samenge stelde Zuivelstatistiek 1955 bedroeg de totale melkproductie in dat jaar rond zes miljard kg., welke werd geleverd door 1.5 miljoen stuks vee, d.i. een jaarproductie van 3855 kg. per koe. Van deze productie Werd 35 °/o afgezet in de vorm van con- sumptiemelk; het overige deel verwerkt tot boter, kaas, gecondenseerde melk, melkpoeder en andere zuivelproducten. De melkcousumptie daalde in 1955 tot 195 kg. per hoofd der bevolking; in 1954 bedroeg het verbruik nog 206 kg. per hoofd. De boterproductie bedroeg ruim 74 mil joen kg. Hiervan werd 32 miljoen kg in het eigen land geconsumeerd (3 kg. per hoofd) en het overige geëxporteerd (ex portwaarde ruim 200 miljoen gulden). Voor kaas bedroegen de productiecijfers (inclusief de boerenkaas) 172 miljoen kg., waarvan 75 miljoen kg (7 kg per hoofd) in het binnenland werd verbruikt, terwijl de rest, met een exportwaarde van 210 miljoen gulden, in het buitenland werd afgezet. Aan gecondenseerde melk werd gepro duceerd 217 miljoen! kg., aan melkpoeder ruim 53 miljoen kg. Van het eerst ge noemde product werd voor 247 miljoen gulden geëxporteerd; de uitvoer van melkpoeder had een waarde van 70 mil joen gulden. In totaal werd er aan zuivel- en melk producten voor ruim 761 miljoen gulden uitgevoerd. Onlangs troffen we op een bedrijf in het voorbeelddorp Kerkhoven (Noord- Brabant) een zeer eenvoudige en meestal goedkope voerbak aan voor biggen. De vindingrijke boer van dit bedrijf had een versleten buitenband van een vrachtwa gen weten te bemachtigen. Deze band had hij over de gehele lengte laten doorsnij den of zagen midden over het loopvlak. Na deze bewerking bleven twee ringvor mige goten over, waarin het biggenvoer werd verstrekt. Vanwege het gewicht be hoeft men niet voor omslaan te vrezen. De mate van slijtage van het loopvlak doet er weinig toe; wel dient men er op te letten dat in de zijkanten van de band geen gaten zitten van een spijker of iets dergelijks. Bij een behoorlijke behandeling van deze „voerbak" kan deze jaren achtereen worden gebruikt. Ook de reiniging levert geen moeilijkheden op; het bezwaar van naden enz. doet zich hierbij niet voor. Voor de varkensfokker meenden wij hier in wel iets te zien: goedkoop en toch goed. hier om een oppervlakte industrieterrein van 1.94.00 ha, waarvoor de gemeente Rhenen terugkrijgt 0.93.00 ha. Laatstbe doeld terrein is van grotere waarde en kan inmiddels aan een nieuw bedrijf, de Eerste Utrechtse Handelsonderneming te Zeist worden verkocht die ligt tussen f 2,en f 2,50 per vierkante meter. Het bedrijf importeert voornamelijk wegen- bouwmachines. Teneinde uitvoering te kunen geven aan het uitbreidingsplan, geprojecteerd ten noorden van de begraafplaats aan de Achterbergsestraatweg besloot de raad 10.36.80 ha grond aan te kopen, gelegen aan genoemde weg, van de heer R. van Voorthuisen voor de prijs van f 90.000,— Continuatie van de woningbouw in 1957 is hierdoor verzekerd. Van de heer ir. Telders werd 3500 vierkante meter grond aangekocht, gelegen aan de Bantuinweg, benodigd voor flatbouw. In het kader van de sanering van de binnenstad besloot de raad aan te kopen het pand van wijlen de heer Oldenhof aan de Vismarkt voor de prijs van f 5500,en de panden Rijn straat 6 en 8, eigendom van de erven E. D. v. Voorthuisen te Ingen en de stich ting Gast en Weeshuis voor totaal f 450, Beide panden zullen eveneens verdwijnen. Aan de onderwijzer H. Barla te Eist werd eervol ontslag verleend in verband met diens benoeming te Klaaswaal. In de vacature J. C. v. DooA aan de o.l. school Rhenen-stad werd benoemd de heer A. G. Riks te Nijmegen. Aan de school in Achterberg werd in de vacature Andreas benoemd mej. H. M. Buijtenhuis te Rijs wijk. De Autoweg werd vanaf de nieuwe Veenendaalseweg tot aan de Boslandweg herdoopt in Bergweg. Ter doodtrekking van de Dennenweg werd met F. Meij en L. Buitenhuis een perceel grond geruild van 628 vierkante meter met gesloten beurs. De keurmeester van de vleeskeu- ringskring Rhenen, de heer C. van Ame- rongen te Veenendaal werd bevorderd tot keurmeester le klas. Uit een wijziging van de organisatie verordening op de brandweer kwam vast te staan, dat het korps in Rhenen 26 manschappen zal tellen; het korps in Eist 12 en het Achterbergse 17. De vergadering was voltallig op de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) na, die zonder kennisgeving afwezig was. Show ter gelegenheid van het officieel in gebruik nemen van ons op a.s. vrijdagavond om 7.30 uur, zal in onze garage een grote automobiel-show worden gehouden. Wij exposeren enkele INTERNATIONAL-trucks van de nieuwe S-serie, zowel met L.P.G. als benzinemotoren. Voorts vindt U in personen-, bestel- en combinatie wagens een serie modellen van de merken Voor belangstellenden een zeer interessante show! geeft vakopleiding tot tricotnaaister volgens richtlijnen van de Stichting Vakopleiding voor de Textielindustrie en de Afdeling Nijverheidsonderwijs van het Ministerie van O. K. en W. LEERPROGRAMMA. Dit omvat: volledig naaionderricht, het leren om gaan met gewone en speciaalmachines, het knippen en snijden van stoffen, het afwerken van de vervaardigde kledingstukken, kennis van de verschillende soorten tricotstoffen en de samenstelling ervan. HUISHOUDONDERRICHT. Daarnaast zal op de huishoudschool enkele uren per week onderricht worden gegeven in huishoudelijke vakken als: koken, kinderverzorging, materialenkennis. DIPLOMA. Wanneer na afloop van het leerjaar met gunstig gevolg examen is gedaan, ontvangen de leerlingen het officiële diploma van de Stichting Vakopleiding voor de Textielindustrie (BETEX). SOCIALE VOORZIENINGEN. Tijdens de opleiding gelden voor de meisjes de normale sociale voorzieningen, terwijl zij voorts een loon ontvangen overeenkomstig leeftijdsschaal van de C.A.O. voor de Textielindustrie. Aangifte van leerlingen (meisjes tot 15 jaar) voor de nieuwe cursus 19561957, aanvangende 1 september, bij de portier der (108) Met een snelle beweging schiet Arams hand omhoog en als Alglon de zwaardschede doet neer komen, vangt hij het wapen op en wringt het zijn tegenstander uit de hand. Met een woedend gegrom balt Aiglon zijn vuist en stoot met volle kracht in Arams maag. Doch de slag wordt opgevangen door het borstpantser van Arams harnas. Aram heeft de pols van de roofridder omklemt en tracht hem uit het zadel te sleuren. Terwijl de beide mannen verbeten doorvechten klinkt stroomafwaarts het geroffel van vele paardenhoeven en om de bocht van het pad verschijnt een ruitergroep, met aan het hoofd jonker Tobias van Plauderstein! Opgeschrikt door de naderende ruiters verliest Aiglon een ogen blik de voorzichtigheid uit het oog. Aram aarzelt geen moment en met een krachtige uithaal treft zijn vuist de kaak van de roofridder (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2