Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vacante weth*~zetel weer aan A*~R* I De Wereld Protest van PvdA-fractie Grootse woningbouwplannen uitvoer baar met aller medewerking Wist U.... F. TAK PONT' AC Aanleg 11 nieuwe straten wordt aanbesteed Verbetering van de Dijkstraat tot aan Slaperdijk Tocht ouden van dagen op 29 augustus VOORZOMER DIT JAAR ERG KOUD! van Week^tot - Week Bouwvakarbeiders in Rhenen weggeronseld WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 30e jaargang VRIJDAG 29 JUNI 1956 No. 50 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Het nieuwe raadslid AGENDA Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Aan gevolgen overleden Programma Veteranentoernooi DROGISTERIJ Sparta-mars om half drie KINDER-OPERETTE „HET STOUTE EEKHOORNTJE" Nieuwe telefoon aansluitingen V.A.V.-ers naar Deventer PRINS BERNHARD VANDAAG 45 JAAR Groot tekort aan zonne-uren A J Hij is 7,50 waard 1 AU 834825 Bond van verengingen voor Chr. Nijverheidsonderwijs vergaderde in Veenendaal Afscheid adjudant Van Wijnen -ritserse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Jtedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering werd na een vrij heftig protest van de zijde van de PvdA-fractie, in de vacature VV. van Stempvoort, tot wethouder gekozen de heer C. N. van Kuijk (AR). De heer Joh. van Hardeveld, die namens de PvdA-fractie het woord voerde, beschuldigde de confessionele partijen van dictatoriale neigingen door met hun meerderheid een partij die een zo groot bevolkingsdeel vertegenwoordigt, een wethouderszetel te onthouden. Zijns inziens is de kwaliteit van het college van burgemeester en wethouders na het overlijden van wethouder Middelhoven belangrijk minder geworden en ook nu gaan wij weer een stap achteruit. En dat in een groeiend Veenendaal waar steeds meer van dit college geëist wordt. Spr. achtte een derde wethouder in het belang van de gemeente noodzakelijk en deze zou dan kunnen worden vervuld door de grootste partjj in Veenen daal, n.l. de PvdA, aldus de heer Van Hardeveld. Van A.R. zijde werd, bij monde van de heer Kroesbergen, betoogd dat er nog geen bewijzen zijn voor de bewering dat het college uitbreiding behoeft. Wanneer dat het geval was zou spreker er voor zijn. Nu kan de PvdA-fractie toch niet verwachten dat de A.R. de wethouderszetel aan een andere partij zal geven. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Verkuijl nadere bijzonderheden inzake de in ons blad gepubliceerde aankondiging van de bouw van 450 woningen. Wethouder De Ruiter deelde mede dat deze en waarschijnlijk nog meer woningen er zullen komen en legde gelijkertijd de uitgewerkte plannen en tekeningen op tafel. In het kader van deze plannen wordt op. 9 juli de aanleg van nog weer elf nieuwe straten aanbesteed. De wet houder deed een dringend beroep op een ieder die iets met woningbouw te maken heeft alle medewerking te geven bij de uitvoering van deze plannen die ons de gelegenheid geven de woningnood in Veenendaal op zeer korte termijn op te heffen, ook al is het niet onmogelijk dat de uitvoering van andere werken hiervoor moet wijken. De raad kon eerst tot de wethouders verkiezing overgaan nadat de heer E. C. Diepeveen in de vacature-Van Stempvoort was geïnstalleerd. Na de plechtige beëdiging sprak burgemeester Bakker de heer Diepeveen een welkom toe in de overtuiging dat de heer Die peveen zich bewust is van het feit dat hij in de raad de gemeentelijke be langen behartigt en dat deze zich met de van God ontvangen gaven hiervoor zal inzetten. Vervolgens was het de heer Kroes- bergen (AR) die memoreerde hoe zijn fractie in twee jaar tijd grote verliezen heeft geleden door het verscheiden van twee zeer bekwame wethouders: Na langdurige fractievergaderingen achtte spr. het billijk dat de A.R. op nieuw een candidaat naar voren brengt en wel in de persoon van de heer Van Kuijk. De heer Van Hardeveld (PvdA) merk te hierna op dat reeds in 1953 velen van mening waren dat bij een volgen- In de gister avond gehou den raadsver gadering werd de heer E. C. Diepeveen be ëdigd en ge- installeerd alsi lid van de AR- fractie van de Veenendaalse gemeenteraad. De heer Die peveen is ge boren Veenen- daler, 34 jaar oud, en daar mee het jongste lid van de raad. Verder is de heer Diepeveen voorzitter van de Centrale Commissie voor markt- en rivier- handel afdeling Veenendaal en lid van de gemeentelijke marktcommissie. E. C. Diepeveen dat de grenspaal op de Kerkewijk als gevolg van de werkzaamheden hier weer uit de grond gehaald is? dat deze daar nu min of meer onverschillig aan de kant is gezet? dat boze tongen beweren dat be paalde lieden deze gelegenheid zouden willen aangrijpen en plannen smeden om nog eens met die paal te gaan ma nipuleren? dat wij een en ander niet direct kunnen aannemen? dat de smakelijke aprilgrap van enkele jaren geleden ons nog vers in het geheugen ligt? dat het misschien toch nog zaak is, zolang de paal daar zo los staat, daar een bewakingsdienst in te stel len? dat tijdens de bloedafname- avonden deze week in de cantine van de Ritmeester weer 355 halve liters Veenendaals bloed voor de bloed- plasmadienst van het Rode Kruis be schikbaar kwam? dat met deze behoorlijke hoe veelheid weer verschillende mensen levens kunnen worden gered? dat men deze keer voor het eerst ook van de Veenendaalse donors een monster bloed heeft apart genomen voor het bepalen van ieders bloed groep? dat het Rijkslaboratorium voor bloedonderzoek deze bloedgroepen be paalt? dat alle bloedgevers nog nader bericht zullen ontvangen tot welke groep hun bloed behoort? P1 milium ui liiaiiiiitiiiiHH li ttui itiilit :f lilt IV ihimh iimuu Zaterdag 30 juni 2.30 uur, grote mars van gym nastiekvereniging „Sparta" en daarna turndemonstraties op dr. Slotem. de Bruïneplein. (Bij viaduct Rijksweg 12, Nieu- weweg) 2.30 uur officiële ope ning Rijksweg Veenendaal Arnhem door de Minister van Verkeer en Waterstaat. Zaterdag 7 juli (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, jeugdzangavond Veenendaals Meisjeskoor en opvoering kin- deroperette „Het Stoute Eek- hoorntje" door kleuterklas. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. zondag de film „De stille getuige", van 11 maandag t.m. woensdag „Aas- V gieren van Texas" en donder- 1 dag „The greatest show on Earth". de wethoudersverkiezing de PvdA een zetel zou moeten hebben omdat deze partij toen de gelijke werd van de bei- Wethouder C. N. v. Kujjk de confessionele partijen ter plaatse. De redenering was toen: wij hebben twee goede wethouders, dus waarom een an dere. Bij de wethoudersverkiezing van 1954 had men Weer een ander argu ment. Het werd duidelijk dat men geen pottekijkers wenste. Wij zijn nu weer twee jaar verder en het is gebleken dat het college van B. en W. mankracht tekort kwam. Vele zaken konden niet worden afgewerkt of komen in het geheel niet aan de orde. De beide con fessionele fracties willen dat echter niet zien. De fractievoorzitters ver schuilen zich achter de bewering dat zij hun medeleden niet kunnen mee krijgen voor een derde wethouder. Feit is dat men hiermede het gemeente belang op de tweede plaats stelt. Aan de fracties die hieraan medewerken, zal straks de rekening worden ge presenteerd. Wij zullen steeds de vin ger leggen bij de tekortkomingen welke in de toekomst onvermijdelijk zullen komen en het Veenendaalse publiek bekend maken met de ondemocratische houding van de twee bedoelde confes sionele fracties. Wij menen aanspraken te hebben, vooral na de verkiezingen van 13 juni j.l. De heer Van Galen (CHU) speet het de heer Van Hardeveld zo scherp sprak temeer waar zij bij de afgelopen be sprekingen zo dicht bij elkaar waren geweest. Spr. had een open oog voor de moeilijkheden welke hier wel dege lijk zijn en hij wil niets afdoen aan de kwaliteiten van de PvdA-candidaten. De heer Van Hardeveld maakt het er op deze manier niet makkelijker op. Ook de heer Slok (AR) was het niet met de heer Van H. eens. Als Ged. Staten toestemming hadden gegeven voor een derde wethouder dan zou hij daar niet tegen geweest zijn. Wanneer de heer Van H. de stemmenverhouding van de laatste verkiezing in aanmerking neemt kan hij zien dat de PvdA dan pog hetzelfde aantal zetels van nu zou houden. Laten wij afwachten hoe de uitslag in 1958 zal zijn. Misschien wordt bij de annexatie een derde wethouder Gisteravond besloot de gemeente raad tot het verlenen van een crediet van 226.600,ten behoeve van een ingrijpende en algehele verbetering van de Dijkstraat. De uit te voeren werken omvatten o.m. hét leggen van 1060 meter riolering en het aanbrengen van 140 huisaan sluitingen; het leggen van een klinker weg ter breedte van 5Vt meter en het leggen van een voetpad van gewalste sintels. Een en ander vanaf de Mr. Heemskerkstraat tot aan ongeveer ge bouw „Rehoboth". Voorbij genoemd gebouw tot aan de Slaperdijk heeft men een rijweg ge projecteerd van 5 meter breed en ook een op- en afrit tegen de Slaperdijk. Een groot deel van deze weg en de opritten is gelegen op het gebied van de gemeente Amerongen en met het bestuur van deze gemeente zijn on derhandelingen gaande ter zake het uitvoeren van de werken hier voor ge zamenlijke rekening. In verband daar mee worden de werken hier nog op gehouden en zal nog een nader crediet nodig zijn. Men heeft het werk opge dragen aan de Fa. Kosters te Eist. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxaienr Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 nodig. Het is toch heel gewoon dat geestverwanten een coalitie vormen. De heer Van Hardeveld wist al dat de heer SI. tegen was nog voor hij zijn mond had opengedaan. Hij wist niet of de heer SI. dat van die raadszetels zelf had uitgerekend maar was dat het geval dan moest hij zijn schoolgeld te rug halen. Verder verwacht hij niet dat B. en W. zelf om een derde wethouder zullen vragen. Het liefst zou spr. zien dat de A.R. met het voorstel kwam. De heer Kroesbergen wees de heer Van H. erop dat er slechts gerekend behoeft te worden naar de uitslag van de laatstgehouden raadsverkiezing. Ver der zag hij niet het belang van een derde wethouder, anders zou hij zeker een suggestie doen. Misschien is het goed als wij een commissie benoemen die de noodzaak onderzoekt. De heer Van der Woerd (PvdA) merkte op dat de vorige spreker wel wat laat met deze gedachte komt. Dat had hij in een vorige vergadering moeten doen. Nu kon hij het niet anders zien als een uitvlucht en niet als serieus bedoeld. De heer Slok kwam nog weer eens terug op het rekensommetje van de zetelverdeling en wil de heer Van Har develd naar de schoolbanken terugstu ren. Zij slaagden er niet in elkaar te overtuigen. De heer Van Hardeveld zei nog dat de houding van de confessio nele partijen de Partij van de Arbeid bij een volgende verkiezing nog meer wind in de zeilen zal geven. De voorzitter maakte een einde aan de discussie met de veronderstelling dat men over en weer voldoende de ver schillende standpunten had kunnen uiteenzetten en stelde voor tot stem ming over te gaan. De uitslag was 11 stemmen voor de heer Van Kuijk, 1 voor mr. Van Es en 5 blanco stemmen, kennelijk van de PvdA-fractie. De voorzitter nodigde de heer Van Kuijk uit op de wethoudersstoel plaats te nemen en sprak het vertrouwen uit dat de heer Van Kuijk zijn taak in grote ernst opvat, en ook hoopte hij op de prettige samenwerking die steeds in het college is geweest. De heer Van Kuyk op zijn beurt dankte voor deze moedgevende woorden en waar hij het werk van het wethouderschap nog niet geheel kon overzien, kon hij geen toe zeggingen doen en schroomde hij niet de raad op dit moment om clementie te mogen vragen. Hij hoopt zijn taak met Gods hulp te kunnen volbrengen. De publieke belangstelling voor deze vergadering was enorm. Reeds een uur voor de aanvang van de vergadering stonden belangstellenden voor de deur. Al spoedig echter bleek dat slechts een klein deel tenslotte de raadzaal zou bereiken aangezien de publieke tri bune niet meer ruimte bood. De 39-jarige G. Hendriks is woens dagavond in het Julianaziekenhuis overleden aan de verwondingen be komen tengevolge van een ongeval met zijn bromfiets. H. kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Hoofd straat daarmee ten val, waardoor hij een schedelbasis-fractuur opliep. Hij is niet meer bij bewustzijn geweest. Vrijdag 29 juni, terrein V.S.W.: 7 uur VeenendaalV.R.C.; 8 uur Ritmeester Merino's. Maandag 2 juli: terrein Matjan: 7 uur FrisiaTriangel-Boys; 8 uur: S.K.F.Hollandia. GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat 106 Veenendaal. Telefoon 2576 Naar aanleiding van de verwarring ontstaan bij het bekendmaken van het aanvangsuur van de grote mars van gymnastiekvereniging „Sparta" morgen, zaterdagmiddag 30 juni, delen wij me de dat het aanvangsuur is vastgesteld op half drie. Door enkele zangklassen van het Veenendaals Meisjeskoor wordt zater dag 7 juli a.s. een jeugd-zangavond ge geven in het gebouw aan de Eikenlaan. Na de pauze wordt door de kleuter klas (leeftijd 46 jaar) de kinder operette „Het stoute Eekhoorntje" op gevoerd. Voor nadere gegevens leze men de advertentie in dit nummer. 2044 Dikkenberg J. van den, Dennenlaan 48; 2860 Doeve J. C., Boslaan 1; 2043 „Finkenflügels" Schoenherstellers- bedrijf, Achterkerkstraat 32; 2347 Hoekstra G. vert. Douwe Egberts, Mr. Heemskerkstraat 3; 2440 Kraamcentrum Gr. Kruis, Leidster zr. C. M. Mulder, Kerkewijk 49a; 2248 Linde-van den Bosch, Mevr. F. P. van der, Kerkewijk 70; 2074 Manen, R. van, Maatkleding con fectie atelier, Pr. Bernhardlaan 146; 2140 Paddenburg mej. E. van, verlosk., Mr. Heemskerkstraat 12; 2054 Rademaker W. H., Mr. Heemskerk straat 44; 2922 Schoonhoven, H. van, Middelbuurt- seweg 2; 2860 Speelziek, J. E., Kade 76, Gem. Ede; 2822 Spies, H. L., Koopman in pluimvee, Panhuis 95; 2089 Wijk R. van, Kanaalweg 19. Het bestuur van de vereniging „Oranjedag" deelt ons mede, dat het in de bedoeling ligt de jaarlijkse auto tocht met de ouden van dagen te Stichts en Gelders Veenendaal en een gedeelte van de gemeenten Rhenen en Renswoude dit jaar te houden op woensdagmiddag 29 augustus a.s. Het bestuur en de daarvoor speciaal ingestelde commissie Tocht ouden van dagen is op het ogenblik druk in de weer om een tocht uit te zetten. Waar heen de tocht zal gaan dit jaar is nog niet bekend. Dit zal zeer binnenkort worden bekend gemaakt in de plaat selijke bladen met een aangifteformu lier voor deelneming aan deze tocht. Er is voor een dergelijke tocht, waar aan als regel niet minder dan 700 per sonen deelnemen, veel, zeer veel geld nodig. In de maand juli a.s. zal voor dit doel van u een gave worden ge vraagd door middel van een huis-aan- huis-, bus- en lijstcollecte. Het bestuur rekent er op, dat de be volking voor dit sympathieke doel, evenals vorige jaren, weer gul zal ge ven. De stoet wordt ieder jaar groter en ook de onkosten stijgen ieder jaar. Mogen wij weder een beroep op u doen? Reeds bij voorbaat, ook namens de oudjes, hartelijk dank. De Veenendaalse Athletiek Vereni ging V.A.V. neemt a.s. zaterdag met ne gen athleten deel aan de juioren-ath- letiekwedstrijden te Deventer. Truus van Barneveld komt uit op de 80 m. en het nummer kogelstoten meis jes A, terwijl Tea van Barneveld bij meisjes B uitkomt op de 80 m. en het nummer verspringen. T. Bruggeman en H. J. van Hardeveld hebben ingeschreven voor de 100 meter junioren B, E. van Hardeveld en C. v.- d. Kraats op de 600 meter junioren B. D. Bovenschen en E. van Schuppen komen uit op het nummer hoogsprin gen, terwijl D. Bovenschen ook mee doet aan het kogelstoten. V.A.V. neemt ook deel aan de 4 x 80 m. estafette. (Foto: M. C. Meyboom.) (Van onze weerkundige medewerker) Het leger der ontevredenen is nog steeds groeiende Een maand geleden waren het in hoofdzaak de agrariërs en tuinbouwers, die hun misnoegen uitten over het weer. De voorjaarskoude en het plaatselijk zeer grote gebrek aan regenwater brachten hen met de hand op de portemonnee tot ernstige protes ten, welke overigens door de natuur niet in behandeling werden genomen. Maar goed, het luchten van iemands hart kan tenslotte ook wel zyn goede uitwerking hebben. Nu zijn wij een maand verder en de categorie der ontevredenen is inmid dels versterkt met de groep vakantie gangers, die al of niet terwille van de zozeer gepropageerde vakantiesprei ding dit jaar in juni reeds hun pension of duinhuisje hadden besproken of er met de kampeertent op uit waren ge trokken. Hoewel wij zelf nog niet aan de vrije dagen toe zijn en dus de on prettige uitwerking van het koude juni- weer niet zó sterk voelen, moet het ons toch van het hart, dat de „voorlopers" het dit jaar wel erg slecht hebben ge troffen en het geen wonder is, dat zij daarover hun misnoegen uiten. Want wat wilt u, tot het begin van deze week was de gemiddelde juni- temperatuur nog zo laag, dat sinds 1870 alleen 1916 en 1923 een lager gemid delde van de zomermaand hadden. De zon sloeg bovendien in juni zo'n slecht figuur, dat het tekort ten opzichte van de normale hoeveelheid zonne-uren tij dens het vorige weekeinde al meer dan 50 uren bedroeg. (De Bilt). LANGSTE DAG GEEN INVLOED Er waren velen, die hun hoop geves tigd hadden op de langste dag van het jaar. Wanneer deze maar eenmaal voor bij zou zijn, zo redeneerden deze men sen, zou het weer wel „opzetten". De feiten hebben hen in het ongelijk ge steld. Dat betere weer bleek een illusie te zijn. Na één enkele dag met zonni ger weer kwamen de mottige wolken velden van de Noordzee terug en druk te een gure noordwester de tempera turen opnieuw omlaag tot een niveau, dat eerder in begin oktober dan in de laatste week van juni thuishoorde. Het hogedrukgebied, dat zo mooi van de Azoren naar Ierland opstoomde en daarna een verbinding met Scandinavië tot stand scheen te zullen brengen, bleek naderhand toch een grotere nei- OVER VROUWEN. In Paterson (V.S.) werd de politie opgebeld door een dame, die ondersteboven in een telefooncel stond en vanwege de weinige ruim te in een dergelijke inrich ting niet weer op de been kon komen. Zij vertelde, toen zij door de politie was bevrijd, dat ze een geldstuk had laten vallen en bij het bukken om het op te rapen was uitgegleden, waardoor ze een halve salto maakte. 0 Sinds het huwelyk van Grace en Rainier, laten vele moeders in Frankrijk hun zoons met de naam Rainier en hun dochters Grace dopen. Het standbeeld „De krijgsman" te Ravenna, be roemd om de mooie ge laatstrekken die de maker Tullio Lombardi er in bei telde, zit vol rode strepen, die men er langzamerhand niet meer af kan krijgen zonder het beeld te bescha digen. Die rode versierin gen zijn het gevolg van de omhelzingen van vrouwe lijke toeristen (vooral uit noordelijke landen), waar bij zij na een hartstochte lijke kus lippenstift op het gelaat van het beeld ach terlaten. Het gemeentebe stuur heeft nu besloten een OVER MANNEN. De FOTO. Terwijl de Ita- toneeldirecteuren van onze liaanse filmster Gina Lol- tyd zyn te zakelyk inge- lobrigida in Parijs aan de steld dan dat zij de opvoe- film „Trapéze" werkte, ring van een stuk zouden werden foto's van haar stopzetten zolang het nog naar Hollywood gestuurd, gevulde zalen trekt. Nee, waar ze niet werden ge- dan die directeur van 300 jaar geleden die na de tachtigste opvoering van een stuk van Corneille er- accepteerd, maar geretou cheerd. Gina toonde zich over het resultaat zeer ver ontwaardigd. „Het is mijn gens in Frankrijk uitriep: gezicht", zei ze, „maar met „Jullie (het publiek) heb- de uitdrukking van Cary ben er blijkbaar nog niet Cooper." genoeg van, maar wy, wij hebben er wel genoeg van!" Waarna hij een nieuw stuk op het programma zette. 0 In Marocco zijn de geesten niet altijd in staat om het snelle tempo van de veranderingen in de status van dat land bij te houden. Men behoort nu in de eerste plaats zich Ma- roccaan te voelen, maar zelfs Si Bekkai, de rege ringschef had daar onlangs moeite mee. Bij onderhan- groot hekwerk rondom te delingen met de Spaanse maken om de krijgsman te redden. O Raad van een vrouw aan vrouwen: „Blijf een hele dag ln bed en laat uw echtgenoot al het huishou delijk werk doen". (Be doeld als geneesmiddel te gen het vrouwelijk minder waardigheidsgevoel.) regering over de onafhan kelijkheid van Spaans Ma rocco, zei hij bij de inter pretatie van een bepaalde tekst: „Ik geef u mijn woord van eer." Toen hij merkte dat de Spaanse on derhandelaars bleven aar zelen, voegde hij eraan toe.- „Ik geef u mijn woord van Frans officier". BEROEMD. „Ah, dat beroemde Valenciennes", riep president Coty van Frankrijk op een receptie ££uit tegen een afgevaardigde van het stadje Valencien nes. Waarom die uitroep? vroeg de Valenciennees verwonderd. Valenciennes is toch maar een klein stadje. Ja, antwoordde de president, maar het heeft gewonnen van Le HSvre. Waarbij men dient te we ten dat de heer Coty het over voetbal had en dat hij uit Le HSvre afkomstig is. BIGAMIST. Twee da mes in Florida kwamen zich elk afzonderlijk bij de rechter beklagen, dat zij door hun echtgenoten wer den geslagen. Daarbij bleek dat beide zonder dat ze het wisten met dezelfde man waren getrouwd. De ze heer werd daarop ge vangen genomen onder be schuldiging van het ple gen van mishandeling èn van bigamie. NA STALIN. De be roemde Russische chirurg Vassilewski zegt dat het in discrediet vallen van Stalin de volgende wyzi- ging in zjjn leven heeft gebracht: „Als er na mid dernacht wordt aangebeld omhels ik niet langer vrouw en kind alvorens de deur te gaan openen." MOLEN. In Spanje staan de zeven windmolens van Don Quichotte te koop. Aan de verkoop is een voorwaarde verbonden: de nieuwe bewoner zal levens lang een kostuum uit de tijd van Don Quichotte moeten dragen. KLEEDGELD. Celia Bertin schrijft in haar boek over de Franse „haute couture", dat er minstens 8000 vrouwen in Frankrijk zyn die meer dan 10.000 gulden per jaar aan haar kleding besteden. STALIN-ROMANTIEK. Romantische jongelieden in de tijd van Goethe pleeg den na het lezen van het boek „Die Lehrjahre des jungen Werthers" zelf moord in navolging van de hoofdpersoon. Thans doen in Rusland jongelui, die on geremd in Stalin geloofden, hetzelfde na het lezen van het boekje dat Chroestchef over hun afgod opendeed. Hoewel we geen parallel zien tussen het leven van Stalin en Goethes Werther, blijkt het effect hetzelfde te zijn. Een leerling-opperman, een opperman en een metselaar, respectievelijk wonende te Rhenen, Amerongen en Veenendaal, stonden woensdagmiddag terecht voor een zaak in kort geding van de president der Arrondissements Rechtbank te Arnhem, in verband met het feit, dat zij op 18 juni 1956, niettegenstaande protest van hun werkgever, de firma B. C. Drost en Zo nen, aannemersbedrijf, zonder geldige redenen en zonder geldige ontslagverle ning, hun werkzaamheden aan de bouw van 26 gemeentewoningen hadden ge staakt en dadelijk daarop voor een ande re werkgever, die hen wegronselde, werkzaamheden waren gaan verrichten. Het aannemersbedrijf B. C. Drost eiste, dat gedaagden zouden worden verplicht onverwijld hun werkzaamheden aan de woningbouw in Rhenen te hervatten. Eiseres stelde daarbij de zaak zo spoed eisend, dat zij om een beslissing in kort geding had verzocht. De firma vreesde, dat door het weglopen van de gedaagden het werk, dat uiterlijk in augustus moet worden opgeleverd, zou stagneren, waar door een niet te dragen verlies zou wor den geleden, terwijl men een voorbeeld wilde stellen voor nog andere werkne mers, die dreigden te worden weggeron seld. De firma wenste gedaagden te zien ver oordeeld om met lijfsdwang binnen 24 uur na de uitspraak van het te wijzen vonnis, hun arbeid in Rhenen in haar dienst te hervatten en te blijven hervat ten, met veroordeling van de gedaagden om voor iedere dag of gedeelte van een dag, dat zij nalatig mochten blijven aan deze veroordeling te voldoen, aan eiseres als dwangsom te betalen een bedrag van 15,met veroordeling van de gedaag den in de proceskosten. Ter terechtzitting gaven de gedaagden unaniem tegenover de president de hun ten laste gelegde feiten toe. Inmiddels waren zij ook al weer bij de firma Drost teruggekomen. Volgende week woensdag zal de pre sident var. de Arnhemse rechtbank in dit kort geding uitspraak doen. CHRISTELIJKE HOGERE BURGERSCHOOL Toelatingsexamen 1956. Veenendaal. W. Alberti. G. J. Al- sema. H. Bekker. E. E. van de Berg. J. Beijer. A. van de Bovenkamp. W. Brinks. D. J. Buddingh. M. van Burken. H. W. Buys. L. L. Coini. J. C. van Dijk. A. van Eeden. H. Gaasbeek. B. H. van Galen. A. van der Garde. S. M. Gerritsen. M. C. van Ginkel. R. E. van Ginkel. E. C. de Gooyer. H. Gunther. A. Hardeman. C. Hardeman. B. Havinga. H. Heemsbergen. J. C. Hiensch. H. van de Hoef. D. Jansen. J. C. Jansen. M. Jansen. H. C. de Kleuver. R. G. Kloot. E. Krijgsman. E. H. van Leeu wen. A. Mijnders. H. Nannenberg. A. van Nieuwamerongen. A. R. W. Oversteegen. H. van Ravenhorst. F. H. van Schuppen. J. M. I. van Schuppen. W. van Stemp voort. J. E. Taen. R. J. G. Thoomes. H. Versteeg. R. van der Wal. Rhenen. C. H. van de Brink. A. W. Lokhorst. M. W. de Rooi. F. Schotborgh. J. Verhaar. Ederveen. E. van Veldhuizen. Amerongen. E. C. A. Bouman. E. Brevé. Renswoude. G. Gaasbeek. Achterberg. A. van de Haar. W. F. Treffers. Overberg. H. J. van der Leeden. Totaal aantal geslaagden: 79. Afgewe zen: 15 candidaten. „DE RIETVOORN" HENGELDE IN DE RIJN De Veenendaalse hengelsportvereni ging „De Rietvoorn" hield deze week een hengel wedstrijd in de Rijn bij Ingen. Deze wedstrijd maakt deel uit van een onderlinge competitie welke in drie wedstrijden wordt gehouden. In tegenstelling met voorgaande ja ren bepaalt men de prijzen nu niet naar het gewicht van de gevangen vis, maar naar de maat. Eerste werd K. de Rui ter; 2. J. W. Leeuwenkamp; 3. R. van Dijk. ging te bezitten om zich in westelijke richting naar de oceaan terug te trek ken en ons in de kou te laten staan. De langste dag had dus geen invloed en heeft dit nooit. Wel is gemiddeld in de laatste decade van juni een hogere tem peratuur te verwachten dan in de pe riode daarvoor, maar dat is geen bij zonderheid. Hoe dieper we de zomer inkomen, hoe hoger de temperatuur gemiddeld wordt. MOED HOUDEN! Al is de gang van zaken tot dusverre dan ook verre van gunstig deze zomer, reden om nu direct maar het hoofd te laten hangen is er niet. Vele mensen zijn nog niet de mooie, droge zomer met veel zonneschijn vergeten, die wij vorig jaar meemaakten. Wel zijn zij ver geten, dat het tijdstip waarop het fraaie weer begon, was.... 9 juli!Deze da tum prijkt nog niet op hun kalender en het kan best zijn, dat ook dit jaar het mooie weer eerst in juli komt opzetten. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bij de sigarenkiosk van de heer Burgstede aan de Kerkewijk te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks weer met 2,50 gestegen en is deze thans 7,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-riks, welke één dezer da gen weer in het verspreidingsge bied van ons blad zal worden uit gegeven, is: Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een roodge- drukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina erop. Kykt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AU 834825. Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmorgen 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans vijf gulden bedraagt, direct in con tanten uitbetaald. Woensdag hield de Bond van ver enigingen voor Chr. Nijverheidsonder wijs jaarvergadering in de Chr. Huis houdschool te Veenendaal. Het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen liet zich vertegenwoordigen door de heer Dolle- kamp, terwijl afgevaardigden van ver schillende instellingen op onderwijs gebied door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk gaven. Gedurende de ochtendvergadering werden de huis houdelijke zaken besproken, waarna het gehele gezelschap zich naar „De Kegelbaan" begaf. Hier werden het be stuur en alle aanwezigen ontvangen door het college van B. en W. van Veenendaal. Burgemeester Bakker heet te allen welkom in Veenendaal en wees in zijn toespraak op het grote belang van het nijverheidsonderwijs in ver band met de toekomstige levenstaak van jongens en meisjes. De voorzitter van de bond, de heer Schipper, antwoordde op geestige wijze op de toespraak van burgemeester Bakker, waarna het gezelschap zich weer naar de huishoudschool begaf. Na gebruik van de lunch, die keurig verzorgd werd door leerlingen van de school, begon een geanimeerde middag vergadering. Mevrouw A. Struyck-van Schuppen sprak over de mogelijkheden die de verschillende opleidingen aan de huis houdschool bieden voor de meisjes en over de grote waarde van de vorming die zij op deze school ontvangen. Daarna behandelde de heer P. Tjeerdsma, secretaris van de bond het zelfde onderwerp van de technische school voor jongens. Op beide onder werpen volgde een levendige discussie. Om 5 uur werd de vergadering ge sloten. Woensdagavond kwam de personeels vereniging van de gemeente Veenen daal in een buitengewone ledenver gadering bijeen, in verband met het a.s. vertrek van haar voorzitter, de ad judant van politie de heer Van Wijnen naar Haren (Gr.). Nadat het punt verkiezing van een nieuwe voorzitter werd aangehouden tot een volgende vergadering, omdat zich geen enkele candidaat daarvoor aanmeldde, werd de scheidende voor zitter toegesproken door de secretaris. Dank werd gebracht voor alles wat de heer Van Wijnen voor de vereniging had gedaan sinds de oprichting in het voorjaar van 1954. Als blijk van waardering voor dit vele werk overhandigde de heer Boer enige boeken in fraai bewerkte prachtbanden. Hij wenste hem en zijn gezin een pret tige werkkring in zijn nieuwe stand plaats. De heer Van Wijnen dankte voor de prettige samenwerking en het mooie cadeau. In een korte samenvat- W IJ Z E W O O R D E N BLIJF DICHT BIJ HUIS! Trouw bij voorkeur een vrouw, die in uw buurt woont. (Hesiodus) FA. S BOS Goud, Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veeaeadaal srar

De Vallei | 1956 | | pagina 1