DE VALLEI Levensstrijd Het veteranentournooi VOOR DE BOER Gebr» van Ginkel EDEL c°nfGc*iG Voor de Jeugd Ritmeester-Merino's 3-0 Triangelboys-Frisia 0-0 Hollandia-S.K.F. 3-1 Drie extra uitzendingen voor de landbouw: 10, 18 en 23 juli Het gebruik van kaaswei Officiële Bekendmaking Onze hond 1 - 1 MPF! HET CORSET Mevr* v. d* Meyden Voor uw trouwpartij zijn wij thans speciaal ingericht Wed* A-W* de Haas De Hollandia Wol- en Kousenfabrieken a. vrouwelijk personeel ADVERTEERT IN „DE VALLEI" Te koop aangeboden: V.W. BESTEL 1952 BORGWARD '52 11/4 ton OPEL BLITZ '51 1 V2 ton OPEL BESTEL 500 kg DUITSE FORD '49 3 V2 ton J FEUILLETON die maatwerk vervangt Vrijdagavond werden cp het terrein van de VSW twee wedtrijden gespeeld voor het veteranentournooi, die van een behoorlijk gehalte waren. Eerst was het Veenendaal tegen VRC, waar bij Veenendaal, met een 42 overwin ning iets meer kreeg dan het toekwam. De V.R.C.-doelman Aart v. d. Boven- kamp, liet twee houdbare schoten glippen omdat hij de bal te glad vond. In de eerste helft was Veenendaal onbetwist de sterkste, wat in een 31 voorsprong werd uitgedrukt. Reeds in de zevende minuut was het Sukkel, die Veenendaal de leiding gaf. Vijf minu ten later kon Van Wakeren, na goed voorbereidend spel van Frits Harde man, nummer twee in de touwen wer ken. Even daarna kon Van de Boven- kamp een schot van Sukkel niet onder controle krijgen, waarna Jan Visser rustig de bal in het doel kon plaatsen (30). Juist voor de thee plaatste de handig spelende linksbuiten Budding, de bal goed voor het Veenendaalse doel, welke keurig door Van Hunnik werd ingeschoten (31). In de tweede helft werd VRC bedui dend sterker. Toch wist Veenendaal echter, door een fraai doelpunt van Frits Hardeman, de stand nog op 41 te brengen. Hoewel het moeilijk is een dergelijke achterstand in te lopen, zette VRC toch alles op alles. Er werden keurige aanvallen opgebouwd, wat ten slotte resulteerde in een doelpunt van J. Budding waarmede de eindstand 42 werd. Ritmeester behaalde in de tweede wedstrijd een wat geflatteerde over winning op Merino's. Hoewel Merino's van de aanvang af sterk aanvallend speelde, was het in de 15de minuut toch Ritmeester dat door Roef van de Heuvel de leiding kon nemen (10). Direct daarna kreeg Merino's twee goede kansen, doch de voorhoede bleek niet bij machte daarvan te profiteren. De rust kwam dan ook met Merino's in de aanval. Hoewel ook in de tweede helft in het begin Merino's steeds weer ten aanval trok, wilde het zo verdiende tegenpuntje toch niet komen. Steeds vond men een in goede vorm zijnde Dillen op zijn post. Tien minuten voor het einde kreeg Kees v. d. Kraats de bal vrij, liep er even mee door en met een hard schot drukte hij nummer twee in het net (20). Wat Merino's daarna ook probeerde, het lukte niet. Juist voor het einde kon Roef van de Heuvel, toen doelman Geerestein al ge slagen was, de stand nog op 30 bren gen. In de afd. A staat Ritmeester thans alleen aan de kop, terwijl in afd. B Veenendaal de leiding wel niet zo ge makkelijk meer zal afstaan. Programma voor vrijdagavond a.s.: 7 uur RitmeesterUnitas. 8 uur GehaVeenendaal. Er wordt gespeeld op het Merino- terrein. Vrijdagavond werd gespeeld op het Matjan-terrein. Over de eerste wedstrijd Triangel Boys Frisia, valt eigenlijk weinig te vertellen. Wanneer er niet ge scoord wordt, gaat er vooral van een ve- teranenwedstrijd, vaak veel van de aan trekkelijkheid verloren. Triangel Boys is eigenlijk in het veld de gehele wedstrijd de sterkste geweest. Er werd aan beide kanten soms wel aardig gecombineerd, maar voor het doel bleek men machte loos. De tweede helft gaf een zelfde spel- beeld te zien. Wel kreeg Frisia in die periode nog twee goede kansen, maar ook deze werden rustig om zeep gebracht. Met beide partijen wisselend in de aan val kwam met een dubbel blanke stand het einde. De wedstrijd Hollandia SKF, die om acht uur gespeeld werd, bracht wel niet direct beter voetbal, maar wel meer va riatie. Reeds in de eerste minuten werd de SKF-doelman Jan Gaasbeek verrast, waarbij Willem Jan van Engelenburg via ae paal doelpuntte 10. Nog geen 10 mi nuten later speelde Smaling te zacht te rug. Jan Gaasbeek viel over de bal, die daarna tergend langzaam in het doel rol- de 20. Drie minuten voor het einde kon J. de Weyer uit een voorzet van Henzen, het verdiende tegenpuntje maken 2—1. Met SKF in de aanval kwam de rust. Na de thee zagen wij een meer aan vallend SKF, doch in de 10de minuut kreeg Hollandia een strafschop te nemen. Kees van Engelenburg maakte hierbij geen fout en joeg de bal in de touwen 31. Even voor tijd maakte Hollandia nog een doelpunt, doch deze werd terecht af gekeurd wegens buitenspel. Eindstand 3—1. V.R.C. KREEG PROTEST TOEGEWEZEN Tijdens de wedstrijd van enkele weken terug tussen VRC en Triangel Boys (eveneens voor het veteranen-tournooi), welke door Triangel Boys met 10 werd gewonnen, protesteerde VRC tegen een ongerechtigde speler van Triangel Boys. Dit protest is thans aan VRC toegewezen en nu zal deze wedstrijd worden overge speeld. Het noemen van het woord „hooi" zal bij verschillende boeren misschien al voldoende zijn om hun ergernis op te wekken. Het slechte weer maakt deze reactie volkomen begrijpelijk. Toch wagen wij het om er enige woorden over te schrijven. Eens zullen toch de dagen moeten aanbreken, die men zo mers noemt. Het hooi, dat gewonnen wordt, heeft vaak sterk geleden. Door uitspoeling is veel van de frisheid, de kleur en de voederwaarde verloren gegaan. Iedere boer zal zich dan ook beijveren zo snel mogelijk het hooi in te schuren om nog te redden wat er te redden valt. Vaak haalt hij dan tevens de grote vijand van hooi mee naar binnen: te veel water. Een gewaarschuwd man telt voor twee: Laat u niet verleiden door één warme, zonnige dag om te hard van stapel te lopen. Is het hooi eenmaal in de schuur, dan is altijd, maar nu zeker, zorgvuldig stapelen geboden. Al te vaak reeds zijn de plekken waar het hooi van de grijper of de transport band viel het begin geweest van de boerderijbrand door hooibroei. Ook de plaats waar de aanpakker op de hooi tas heeft gestaan is in dit opzicht be rucht. De kwaliteit van het hooi heeft al ge leden, de broe'i zal heus niet uitblijven, maar tracht deze naar vermogen te be perken. De radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening op maandagavond zal in de maand augustus op de gebruikelijke wijze worden onderbroken. In plaats daarvan zullen, dank zij de medewer king van de AVRO en de VARA in de maand juli drie extra uitzendingen voor de landbouw worden gegeven op 10, 18 en 23 juli 1956, des middags tus sen 12.15 en 12.30 uur. In de eerste uitzending op 10 juli over de zender Hilversum I zal de heer M. Scharringa van het KNMI het onderwerp „Schade door late nacht vorst" behandelen en de Rijksland- bouwconsulent voor de Boerderij bouw, de heer ir. G. J. A. Bouma, zal aan dacht schenken aan de beveiliging te gen brand op de boerderij. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zal op 9 juli a.s. een re portage worden uitgezonden, waarin aandacht wordt gevraagd voor het ge bruik van kaaswei. Aan deze uitzen-* ding werkt o.m. mede de Rijks vee teelt consulent voor Zuidholland, ir. P. Ver hoeven. In aansluiting aan deze reportage zal ir. W. L. Jansen van het Staatsbosbe heer iets vertellen over het met sub sidie hervormen van hakhout. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van voor melde gemeente maken bekend, dat het verzoek van D. A. de Jong, Nieuwe Vee- nendaalseweg 43 om in het bovengenoemd perceel, kadastraal bekend gemeente Rhe nen, sectie G, nr. 1485 9 electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 20 PK te mogen plaatsen, ter vervanging van de stoommachine door hen is ingewilligd. Rhenen, 29 juni 1956 Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK PROGRAMMA VETERANEN TOURNOOI Vrijdag 6 juli. 7 uur: Ritmeester Uni tas; 8 uur: Geha Veenendaal. Deze wedstrijden worden gespeeld op het ter rein van Merino's. Maandag 9 juli op het terrein van DOVO. 7 uur: DOVO VRC; 8 uur: Matjan Merino's. Hebt u een hond? Zo ja, waarom? Toch niet om hem zijn leven lang aan de ketting te leggen of in een kennel te sluiten? Weet u wat dat zeggen wil? Zeker, hij krijgt op tijd zijn eten en drinken, maar verderoch, het is maar een hond, wordt er dan gezegd: Het is bijna niet te geloven, dat er nog zoveel mensen zijn, die uit onverschil ligheid, gemakzucht of onkunde het leven van hun hond zo tot een hel ma ken, dat de dood een verlossing voor de hond zou zijn. Hoe kan men toch dag aan dag zoveel leed aanzien? Heb ben de mensen dan geen begrip voor de toestand van zo'n arm, weerloos, van de mens afhankelijk dier? Alle dagen, alle nachten, alle levens- Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 5 juli Dik Overeem, Renswoude; 5 Beppie Onderstal; 6 Piet Willemsen; 7 Henk v. Qinkel; 7 Frea v. Ommeren; 8 Meike Coumans; 9 Janny v. Eist; 9 Nita Jansen; 10 Jelis Budding; 10 Janny v. d. Weerd; 11 Jeanette Litjans, Overberg. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Van twee personen, wier naam hier onder staat, is één een vrouw. Door de letters om te zetten vinden jullie het be roep van deze mensen. S. RIJZE WOERDEN II. In onderstaande woorden zijn letters weggelaten. Kunnen jullie de woorden weer compleet maken? De betekenis staat er achter, echter niet in de goede volg orde. p.p.r.o.t (beroep) s.o.z.i.e. (windrichting) k.r.n.l.e. (sinterklaaslekkernij) g.o.n.o (gebruikt moeder) b.h.n.e. (bloem) n.o.d.e.t (plaats in Gelderland) Voor jongeren: I. Voor jullie ook een raadsel waar je letters moet invullen, zodat er goede wóórden ontstaan. Hier staat de beteke nis er iii de juiste volgorde achter: U.r.c.t (stad in ons land) n.c.t.g.a. (vogel) I.m.n.d. (drank) k.o.o.i. (dier) s.g.r.n.a.e. (beroep) m.z.l.n. (ziekte). II. Wie heeft een oog en kan er niet mee zien? Wie heeft een oor en kan er niet mee horen? Wie heeft een neus en kan er niet mee ruiken? Wie heeft een mond en kan er niet mee eten? III. X een medeklinker; X een vijfde deel v. e. pond; X X X X X 't gevraagde woord; X lichaamsdeel v. e. dier; X een medeklinker. Op de kruisjes komt de naam van een plaats in Friesland. OPLOSSING RAADSELS I. kok - kurk - kloek - komiek - kalkbak - kanunnik - keelklank - kernspreuk - kle dingstuk - karaktertrek. II. Er waren oorspronkelijke dertig eie ren. Ze gaf er eerst 16 weg, en hield er 14 over. Hiervan gaf ze er 8 weg en van de rest, 6, gaf ze weer de helft plus 3. Ze hield dus niets over. I. De spoorrails. De andere halve kaas. Je woord. Omdat ze „langer" in bed lig gen. II. Een brandnetel. Zo'n reisje met je school, Dét is je pas een pret! Kees had de wekker prompt Op kwart voor ze^ gezet. Maar dat was veel te vroeg, Z'n pa werd danig kwaad. Maar Keesje dacht: „Nou ja, Dan kom ik niet te laat". De bus was mooi op tijd. De kind'ren stapten in. Een stralend blauwe lucht, Dat was een goed begin! Ze zwommen in de zee, Ze rolden van een duin, Na 't eten mochten ze Nog naar de dierentuin. Wat was daar veel te zien. Ze hadden zo'n plezier, Vooral die olifant, Dét was een grappig dier. Bij Keesje in de klas Zat Jan, de dierenplaag Zo plagen in 't geniep Dat deed-ie altijd graag. Hij prikte met een speld In Jumbo's langs slurf. De meester stond er bij. Dus 't was een hele „durf". Maar Jumbo, óók niet mis, Bedacht zich heus niet lang; Jan kreeg daar met die slurf Een „tikje" op z'n wang! I Z'n kaak zag gloeiend rood. Hij tolde van de been, En Jumbo dacht voldaan: Ziezo, dat is 11. De kind'ren hadden pret Om wat die lobbes deed. En meester gaf geen stra/I Want die had Jan al beet. Een limonadefuif Kwam hier nog achteraan, En toen is 't hele stel Weer in de bus gegaan. Al zingend weer naar huis. 't Was „drommels mooi" geweest. Zo'n reisje met je school? Niets minder dan een feest! jaren aan een ketting of achter tralies, wat even erg is. Het is een marteling. Nooit eens draven, nooit eens mee uit met de baas. Houders van ketting- en kennelhon den, schenk toch een moment aan dacht aan uw arme hond, zie die sme kende, hunkerende blik in de glans loze ogen, de moedeloze houding, zoals hij daar voor zijn hok heen en weer drentelt. Die arme stakker heeft het slecht bij u getroffen. Gelukkig zijn er veel honden, die een beter lot bescho ren werd, die bij een baas gekomen zijn waar zij in huis opgenomen wor den, waar zij vrij mogen rondlopen. Kan dat om een of andere reden niet, neem hem dan enige keren per dag mee uit en laat hem op een stille plek of stille straat eens vrij lopen. Maar laat, als u in de zomer een lange fietstocht maakt, de hond er niet achter aanhollen, een hond blijft zo lang achter u aanhollen, tot hij niet meer kan en dan raakt u hem misschien kwijt. Gaat u met vakantie? Denk dan ook om uw hond! Veenendaal, juni 1956. M. H. U. De laatste stap naar twee nieuwe Neder landse records op de 10.000 meter. Tijdens de 10.000 meter baanwedstrjjd, welke door de R.A.C. op de Nenyto-baan te Rotterdam was georganiseerd, verbe terde F. Kunen van „Sprint" twee Neder landse records, welke op naam stonden van Wim Slijkhuis. Hij bracht de 10.000 meter van 30 min. 53.4 op 29 min. 35.-, en de 6 Engelse mijl op 29 min. 35.-. BIJ UITNEMENDHEID VOOR IEDER FIGUUR CORSETIÈRE Hoofdstraat 46 - Tel. 2639 VEENENDAAL Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Prins Bernhardlaan 186 Veenendaal VRAGEN voor diverse afde'ingen, bij voorkeur spinsters, twijnsters en vormsters. b. meisjes voor het nylonkousen-atelier Gunstige arbeidsvoorwaardenhoog loon. Aanmelden bij de personeelschef: dagelijks van 9-18 uur op maandag en donderdag bovendien van 20-21 uur Markt 16 Veenendaal SPECIAAL in BRILLEN Hoofditraat 51 Veenendaal Garantie en met gemakkelijke betalingsvoorwaarden. EDERVEEN - Tel. K 8387 256 «60704 dour Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (9.) „Loop heen, driftkop," mompelde hij onwillig en zette zich naast zijn zoon, die zijn melk zat te slurpen. Terwijl zij zo zwijgend hun karig ontbijt gebruik ten, liet de meester meer dan eens de blik gaan over Lieni's blonde krullebol, en vroeg zich in stilte af, of hij Chris ten, die goede zoon van een zo achtens waardige vrouw als Kathrine was, de dienst mocht bewijzen, die deze van hem gevraagd had. En of Lieni daar wel de rechte persoon voor zou zijn? Daar bij trilde er iets in Columban's bin nenste, waarvan hij zich zelf geen re kenschap kon geven. Voor de eerste maal in zijn leven stond hij voor de beslissing, of zijn enig kind wel ver trouwen verdiende, en in datzelfde ogenblik rees een lichte twijfel bij hem op, of zijn opvoedkundig talent, dat zulke goede resultaten opleverde bij de kinderen van het dorp, hem bij zijn eigen zoon niet in de steek had ge laten. VIJFDE HOOFDSTUK. In Frutnellen was een stille, ver bitterde strijd ontbrand, een strijd van één tegen allen; tussen de ingezetenen die al zo lang alle gezag in handen hadden en een vreemde indringer; tus sen de onverzettelijke bergboeren, zoals zij zichzelf graag noemden en een man die zo koppig was als een stier. Christen Russi, van wie de Frutnellers ontdekt hadden, dat hij teveel vreemd bloed in de aderen had, waagde het om Furrer, de president, te trotseren; daar om was nu het ganse dorp tegen hem. Bijna een vierendeel jaars was er verlopen negeu tig dagen en nach ten sedert de president zijn knecht had weggejaagd. En onder die nachten waren er maar weinige geweest, waar in Christen niet rond de Hochfluh- hoeve was geslopen. Maar Rosi had hij geen enkele maal meer gezien. Had Lieni van de schoolmeester hem niet weten te vertellen dat zij er nog was, dan zou hij werkelijk gedacht hebben, dat Furrer zijn dochter ergens anders in veiligheid had gebracht. De hoofd wond van de jongeman was langzaam genezen, in zijn binnenste gaapte een wond, die met de dag meer schrijnde, die hem de koorts in de aderen joeg en zijn gloeiende hoofd ongeschikt maakte om te denken. Hij was drie dagen te bed moeten blijven; de goede zorgen van de meester hadden hem zonder twijfel voor een langduriger ziekbed bewaard. De vierde en vijfde nacht daarna zagen hem weer om huis en hof van de president rondsluipen en gaven hem de overtuiging dat deze zijn dochter als in een kerker gevangen hield; daarop deed hij iets wat hem nog niet dikwijls in zijn leven overkomen was: hij schreef een brief. Een brief aan de boer van de Hochfluh-hoeve! Grote hemel! wat een zweetdroppels kostte het hem om die enkele woorden op het papier te brengen! „Geachte president, wil u mij nu uw dochter geven? Wat kunt u anders eigenlijk doen? Zij wil mij hebben, en ik haar! Als twee mensen zo hun zin nen op elkaar gezet hebben, wat is daar dan nog tegen te doen? En ik zal wel erg mijn best doen en uw zaken behartigen. Geef haar mij maar! Ik laat haar toch niet los, ik zal haar we ten te krijgen, hetzij dood of levend. Gegroet van Christen Russi, Leonz- zoon." In lange tijd kwam er geen antwoord op de brief. Christen ver ging bijna van onrust en ongeduld en trad steeds driester de president en zijn huisgenoten in de weg, eens zelfs drong hij onder de zondagmorgendienst, na dat hij onder de kerkgangers te ver geefs naar Rosi gezocht had, tot in de huiskamer van Furrer door, waar hij alleen diens vrouw aantrof van wie hij ondanks al zijn smeken geen woord over het meisje kon te weten komen. Enige dagen later bracht de dronken brievengaarder, die tegelijk veldwach ter van het dorp was, hem een dienst brief, waarop het gemeentewapen te zien was. Daarin stond, dat president Felix Furrer bevoegd was, om Chris ten Russi, Leonzzoon, met geweld en desnoods met de wapenen in de hand HEREN EN JONGENSKLED1NG de toegang tot zijn huis te beletten. Toen had Christen geen nadere ophel dering en antwoord op zijn brief meer nodig. Hij frommelde de dienstbrief in elkaar en stampte er met zijn zware schoen op, nog voordat de veldwachter om de hoek van de straat verdwenen was, en vond nog tijd om zijn vuist tegen hem te ballen en hem na te roepen dat er in de kamer van zijn vader ook nog een geweer hing, als men die weg uit wilde!" Van dat ogenblik af begonnen de boeren partij te kiezen. De meesten waren van de beginne af op de hand van de rijke. Een paar jongelieden, voor wie Christen altijd een goed vriend was geweest, bleven hem nog trouw. Maar de grote heren van Frutnellen, Furrer, de president en wereldlijke herder, en de eerwaarde heer pastoor, bliezen tezamen hun wangen op, en maakten de wind, die de weerhaan der publieke opinie ten gunste van hen keerde. De eerste ontdekte in Christen de vreemde indringer, de laatste de on verschillige zondaar, want de zoon van Kathrine kwam niet vaak in de kerk. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4