Seller Sei Levensstrijd Aram Gymnastiek venWilskracht' op het groene veld It Grote brandweer- en B.B.-demonstratie in Amerongen en Leersum Kiest de Zon&yde, kiest RANG *t)e vezsnap&utty van deewstetünfr RENSWOUDE Fa. L. HEI] Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Tweede overwinning voor V.Z.C. In samenwerking met Driebergen, Rhenen en Veenendaal Sportdag Christelijk Lyceum gaat niet door L NYLONS passend en verrassend elegant, FEUILLETON Voor dc groene tafel Midzomer-Show Zondagsdienst Doktoren GALNOTEN Officiële Bekendmaking De broederschap der bronzen draak Dat was me een raar geval zatur- dagmiddag met die oopehakkerij van de nieuwe Rijksweg. 't Was ook heel niet verstandig om die draad, die oover de weg gespanne was te laate oopehakke. 'k Zal jelui vertelle waarom niet. Zooals jelui wee- te wordt die weg al sins jaar en dag et haazepad genoemd. Dat was toen, omdat we allemaal zoo de gedachte in ons binnenste hadde, dat die weg der hoofdzaakelik zou komme om onze oosterbuure, die toen hier liepe alsof ze van plan waare nooit meer te ver- trekke, de geleegeheid te geeve langs de kortst moogelike weg naar de heimat trug te trekke. Want de kortste weg is volgens men neeffie, die op de Burger school is, de rechte lijn die twee punte verbindt met mekaar. Dat dacht die dronke keerel laatst ook, maar die kwam zoodoende midde in een sloot terecht. Zie, dat leere ze vast niet op die Burgerschool. Maar om op dat haazepad trug te koome: We zijn der gelukkig voor het meerendeel getuige van geweest, dat de Hitlermanne niet eens hebbe kenne wachte met naar de heimat te gaan, tot het haazepad klaar en geoopend was. Ze hebbe als ze de kans kreege heel niet de rechte lijn tusse hun en ons ge bruikt om de beene te neeme. Teegeswoord ig komme der ook wel weer een hoop van dat soort mense in ons land, maar nou is 't niet zoo erg meer, nou zien we hullie graag, want nou komme ze niet meer hoofdzakelik om te plundere (ik bedoel te vordere), maar nou brenge ze bij een hoop mense geld in et laatje. En geld stinkt nou eenmaal niet. Ze komme zoogezeid nou met vreetzaame bedoelingen. Als jelui dit alles nou nog es be denke, vinde jelui dan ook niet, dat ze de Mienister beeter een spuit of een oud dubbelloops jachtgeweer in de hande hadde kenne geeve en de weg hadde laate oopeschiete? Dat past bee ter bij haaze. Ik was der met men kameraad Bart ook naar toe gegaan. Wij vonde et zoo zuur voor dien Mienister, dat de draad al knapte voordat hij em aangeraakt had. Ik voor mijn ik geloof, dat die. draad van schrik geknapt is, vanwege al dat volk dat van heinde en van Den Haag saamegestroomd was. Van de weeromstuit schrok de bewindsman ook. Tenminste z'n gezicht stond lang niet vroolik op dat oogeblik. Laater toen de segaare op taafel kwaame ver anderde dat snel. Dat was een handige zet van die se- gaarefabriek. Je moet maar op de ge dachte komme. Ze hadde ook nog dat bord weer neergezet in et weiland langs de weg; dat mocht daar eerst heel niet staan van de rechters. Maar nou kon de Mienister der weinig van zegge. Zoo gaat dat in et groote leeve. Bart en ik zijn na afloop van de plechtigheid een goeje malse Hollandse nieuwe gaan koope. Bart heb der een voor z'n Kee en ik een voor m'n Driek meegenome. Kijk, dat ken je als Mie nister, ook al heb-ie der op zoo'n mid dag nog zoo zin in, nou net niet doen. Intusse draait de wereld maar weer door. Ik las, dat in onze eige gemeente ellef nieuwe straate zulle worde aan besteed. Zooiets geeft netuurlik ook weer proobleeme. Als jelui alleen maar denke aan de naame, die ze an die straate moete gaan geeve. Wat et gaat worde, dat vind ik voor mijn niet zoo erg, als die naame maar niet te lang worde en een beetje makkelik uit te spreeke. w. blauwkous. De V.Z.C.-adspiranten kunnen hun tweede overwinning op de inventarislijst plaatsen. Dinsdagavond j.l. versloegen zij de AZ en PC jongens in het sportfondsen- bad in Amersfoort met de overtuigende cijfers 61. De dames waren woensdag in hun thuiswedstrijd tegen de KZVA-meisjes uit Amersfoort minder fortuinlijk. De VZC-speelsters speelden een vrij slechte wedstrijd en verloren met 60. Het tweede herenzevental wist op woensdagavond j.l. eveneens in het Bergbad een gelijk spel tegen de KZVA- reserves in de wacht te slepen (11). Aanvankelijk zag het er naar uit, dat VZC zou gaan winnen. De ruststand ging in met een 10 voorsprong voor de thuis club, doch na de rust verlieten twee spe lers wegens kramp het water en KZVA speelde rustig met een meerderheid van twee spelers door. Doelman Ton van Dijk beleefde angstige momenten, doch hield zich dermate goed, dat pas tegen het einde de voorhoede van KZVA kans zag te scoren. De twee „krampachtige" VZC- spelers hadden na dit doelpunt hun ploeg weer aangevuld en behoedden mede VZC voor een nederlaag. De wedstrijd van het eerste heren zevental tegen De Amstel I uit Amster dam is niet doorgegaan. De Amsterdam mers waren verhinderd te komen. Het programma voor de volgende week: De heren I spelen a.s. maandagavond in het Bergbad hun eerste inhaalwed strijd tegen Z.C. Zeist I. De dames ko men a.s. woensdagavond uit tegen Woest- duin 1 in het Bergbad en heren II gaat naar Amersfoort om tegen A.Z. en P.C. te spelen op vrijdag 13 juli a.s. Tenslotte op zaterdagmiddag 14 juli a.s. ritmeester- waterpolotoumooi. Maandag 9 juli tevens VZC-dames tegen dames AZ en PC 2 in het Bergbad. MANNEN „De Amerikanen zijn de mooiste man nen van de wereld", liet de filmster Mar- tine Carolzic h bij terugkomst uit Ame rika ontvallen tegenover een aantal Franse journalisten. Haastig voegde ze er aan toe: „Maar de Europeanen hebben meer ervaring." In verband met de jaarlijkse vergade ring van de Provinciale Brandweer Bond, die dit jaar te Amerongen en Leersum werd gehouden, werden er zaterdag te Amerongen een brandweer- en B.B.-de monstratie gegeven, waarvoor grote be langstelling bestond. In de morgen werd in hotel Darthuizen te Leersum het officiële gedeelte van de vergadering afgehandeld, waarna een lunch volgde. Na deze lunch volgde een rondleiding door het Kasteel Amerongen. Intussen hadden zich reeds een aantal brandweerkorpsen, nl. uit Driebergen, Leersum, Veenendaal en Rhenen naar de Rijn begeven om daar een demonstratie te geven in het blussen in zgn. aanjaag- verband. Een der ploegen werd gesta- tionneerd aan de Rijn om het water op te pompen en te persen naar de volgende eenheid die ruim 120 meter verder stond opgesteld. Deze nam het water over en perste het naar de volgende eenheid en zo door. De plaats waar uiteindelijk door leden van het Veenendaalse korps ge spoten werd bevond zich ongeveer 600 meter van de waterwinplaats vandaan. Desondanks was er aan het eind van de leiding nog een druk van rond 5 atmos feer. Duidelijk bleek uit deze demonstra tie wat er door samenwerking in tijd van nood bereikt kan worden. Hierna was het de beurt aan een red dingsploeg van de BB uit Doorn. Uit de raadzaal van het gemeentehuis moesten een aantal zwaar gewonden naar buiten gebracht worden, waar zij werden afge voerd en van de eerste hulp voorzien door het EHBO-korps van de Amerongse BB. De hoogte waarvan de patiënten ver voerd moesten worden bedroeg meer dan 6 meter. Mede dank zij de EHBO-ploeg is ook deze demonstratie uitstekend ge slaagd. Onder de toeschouwers bevonden zich o.a. de heer Küppers van de Provin ciale Griffie en een aantal burgemeesters en wethouders van gemeenten in deze provincie, alsmede een aantal hogere brandweer en B.B.-functionnarissen. MENSENOFFER Een Russisch blad onthult dat er in sommige streken van Rusland door fanatici nog mensenoffers worden ge bracht. Er schijnt een secte te bestaan waarvan de leden beweren de enigen op aarde te zijn die visioenen van Christus in menselijke gedaante heb ben. Een van die leden, een oude vrouw, heeft na driemaal vierentwintig uur onafgebroken bidden met een plank haar twee kleinkinderen van 5 en 11 jaar op het hoofd geslagen tot zij stierven, „als offer aan de almach tige". Het blad onthult verder dat de autoriteiten van de vreemde riten van deze gemeenschap op de hoogte waren maar ze oogluikend toelieten en wil nu dat er maatregelen worden ge troffen zodat er een eind aan komt. Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk ,.Ranget|e" en op iedere rol. In verband met voorzorgsmaatregelen met het oog op de heersende kinderver lamming gaat de sportdag van het Chr. Lyceum, welke aanvankelijk was vastge steld op dinsdag 10 juli a.s. niet door. Deze is tot nader datum uitgesteld. De nationale schoolathletiek-kampioen- schappen, welke morgen 7 juli in Hilver sum worden gehouden gaan echter wel door. Het Chr. Lyceum zal aan deze na tionale kampioenschappen deelnemen. Naar wij vernemen zijn de Veenendaal se meisjes en jongens bij deze niet kans loos en men rekent op een der eerste plaatsen. De openluchtuitvoeringen van de gym nastiekvereniging „Wilskracht" te Rhe nen trekken altijd heel veel publiek. En nu er vorig jaar geen openlucht-demon stratie kon worden gegeven vanwege de langdurige ziekte van de leider de heer D. W. de Jong, staat het wel vast, dat de uitvoering, die zaterdag 14 juli op het gemeentelijk sportterrein wordt gehouden ongetwijfeld meer dan ooit de aandacht zal trekken. De voorzitter van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond, de heer Th. Aalbers, heeft toegezegd persoonlijk aanwezig te zullen zijn en bovendien een propagandistisch woord te zullen uitspre ken aan het begin van de demonstraties. Ongetwijfeld zal de heer Aalbers er op wijzen, dat deze mooie vereniging, die dan tevens 15 jaar bestaat, alle steun van Rhenens gemeentebestuur en gemeente naren verdient. Dat de inwoners van Rhenen daarvan reeds blijk hebben gegeven is wel ge bleken uit de opbrengst van de collecte, welke nog niet zo lang geleden is gehou den. Ook het gemeentebestuur heeft de laatste maanden deze vereniging een wil lig oor verleend, wanneer het ging om verschillende wensen, die het bestuur graag in vervulling zou zien gaan. Toch zijn er al jaren nog niet uitgevoerde verlangens. Zo komt de vereniging nog een lange mat tekort, een stuk turnge- reedschap, hetwelk men practisch in iedere moderne gymnastiekzaal aantreft. Dank zij het feit, dat de leider van de vereniging er privé eentje in zijn bezit heeft, turnt ook de Wilskracht-jeugd er naar hartelust op. Ook de schoolgymnas- tiek profiteert hiervan. Het valt te be treuren, dat dit gaat ten koste van de portemonnee van de leider van deze plaatselijke vereniging. In de loop van de achterliggende jaren kon de vereniging zelf een prachtige evenwichtsbalk aanschaffen, alsmede een keurig ringentoestel voor de buitenoefe ningen. Ook kleiner materiaal, zoals knotsen, ballen, hoepels, vlaggen, een ge luidsapparatuur en nog vele andere on misbare zaken voor de turnerij konden worden bemachtigd. De vereniging kan niet dankbaar genoeg zijn voor de hulp, die daarbij werd verleend door de be schermvrouwe mevrouw I. Leccius de Ridder-Strelin. We spraken de hoop uit, dat deze mooie vereniging, die openstaat voor alle gezindten, tijdens de lustrumuitvoering prachtig zonnig weer zal mogen hebben. INTREDE Ds. L. VAN DE PEUT Dezer dagen vernamen wij, dat ds. L. van de Peut van Eist (U), die onlangs een beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Renswoude heeft aangenomen in de va cature van ds. W. Hop op zondag 26 au gustus in Eist zijn afscheidspredikatie zal houden, terwijl op zondag 2 september in Renswoude de bevestiging en intrede zal plaats vinden. SLUITING GEMEENTE-SECRETARIE De aandacht wordt er op gevestigd dat de secretarie der gemeente Renswoude dinsdag 10 juli 1956 de gehele dag ge sloten zal zijn. GEVONDEN EN VERLOREN In het tijdvak van 27 juni tot en met 3 juli werden aan het bureau van politie de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: 1 blauwe jongensjopper; 1 snoer kralen (wit); 1 bruin lederen aktetas met school boeken; 1 bruine rijwieltas, inh. troffel, kaphamer en regenjas; 1 Hollandse kees hond; 1 zwarte damesrok; 1 geel kinder- vest; 1 kleine teddybeer; 1 schuimrubber muiltje; 1 muntbiljet; 1 petrolkleurig kap je van regenmantel; 1 bankbiljet; 1 zw. jongenswindjack; 1 bruine étui m. ongev. 8 sleutels; 1 doublé schakelarmband. In hetzelfde tijdvak werden aan het bureau de navolgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: 1 bruine damesportem. m. inh.; 1 witte kinderkaplaars; 1 waardebon van „De Brug"; 1 duif, ringnr. 1955/190614; 1 br. herenportem. m. inh., w.o. een adres uit Indonesië; 1 gekleurde zakdoek; 1 rode kinderknipportem. m. inh... 1 grijs kin derwagenzeiltje; 1 linker kindersch.; 1 fietssleuteltje; 1 beige plastic damesknip- portem. m. inh.; 3 muntbilj.; 1 rode knip- portem. m. inh. OOK NU NOG? In een bericht van ongeveer 20 jaar geleden troffen wij de volgende passage aan over het houden van honden te Reijkjavik op IJsland. „Het is in de hoofdstad verboden, honden te houden, aangezien dit allerlei epidemieën in de hand zou kunnen werken. Overigens zijn de bewoners van het land weinig gesteld op honden, terwijl ze wat de verzorging van paarden enz. betreft, wel hun huisdieren een goed hart toe dragen zonder daar veel ophef van te maken". Mocht men dit bericht bij het ver schijnen hebben gelezen, dan zou men er nauwelijks op hebben gelet. Echter in het jaar 1956, waarin wij vermoe delijk een hond op tien gezinnen hou den, zou men zich afvragen: hoe be staat het? HOOIBROEI Nu de hooioogst weer wordt binnenge haald, zal tevens weer een beroep gedaan worden op de brandweer voor het peilen van de hooibergen ter bepaling van de graad van eventuele hooibroei. De commandant van de vrijwillige brandweer dezer gemeente verzoekt ons de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat verzoeken om een berg te peilen uitsluitend aan hem gedaan moeten worden, terwijl voor het peilen een vergoeding zal worden berekend van f 2,50. De leden van het brandweerkorps zullen bij toerbeurt in de avonduren (be houdens in spoedgevallen) de peilingen verrichten. RENSWOUDE—MARINIERS DOORN Het bestuur van v.v. „Renswoude" is er in geslaagd voor woensdagavond een aantrekkelijke voetbalwedstrijd te orga niseren, nl. tussen het eerste elftal van Renswoude en een elftal van De Mari niers uit Doorn. In het elftal van de Mariniers zullen enkele bekende Nederlandse spelers zijn opgenomen, welke o.a. tijdens de laatste professionaltijd furore hebben gemaakt. De opbrengst van deze wedstrijd komt geheel ten goede aan de tocht ouden van dagen. Wanneer wij een voorspelling doen om trent de uitslag, dan moeten wij de kan sen op een overwinning voor de Rens- woudse tricolores zeer gering achten. Het voetballievend publiek zal hierbij echter weer volop aan zijn trekken kunnen ko men. In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (10.) En zij vonden zonder veel moeite glui pers en pluimstrijkers genoeg, die rond vertelden, hoe de president en zijn eerwaarde over de vroegere knecht dachten. In korte tijd was Christen er niet veel beter aan toe dan een me laatse, van wie de mensen op grote af stand zouden zijn gebleven, als er zich een in het dal had vertoond. Toen begon in de Strahlegghut het geld schaars te worden. Vroeger ver lichtte het loon van Christen Kathrien de kosten der huishouding, nu moesten rij dat geld ontberen. Daarop ging de jcng.man een andere dienst zoeken en klopte dag aan dag vergeefs bij een half dozijn boeren om werk aan. Nu merkte hij eerst, hoe ongunstig de stemming jegens hem was. Een schou derophalen en een bars: „Ik neem op het ogenblik geen mens meer in dienst" was al het vriendelijkste antwoord, dat hij kreeg. Een boer antwoordde, dat hij geen vreemde snoeshaan en weg gejaagde meisjesgek in huis nam. Die avond kwam hij met een van woede vertrokken gelaat bij zijn moeder bin nen. Voor mij is er in Frutnellen geen plaats meer," mompelde hij al bij de deur, toen hij Kathrine aan de tafel zag zitten. „Des temeer reden om mijn raad te volgen en hier vandaan te gaan," was haar antwoord. Maar hij liet zich op een stoel neervallen, boog zich voor over en verborg het gelaat in beide handen. „Weglopen en mijn meisje in de steek laten!" kreunde hij. „Ik wil haar zien, ik wil haar spreken, hoe dan ook, en vandaag nog!" Ten spijt van zijn moeder, die het hem afried, zoveel zij maar kon, liep hij diezelfde avond de deur uit met het dolzinnige plan om in Rosi's kamer tje binnen te dringen en keerde nau welijks een uur later terug, met op eengeklemde tanden en een diepe plooi tussen de wenkbrauwen. Kathrine stond op, omdat zij hem hoorde in de ka mer beneden, en vond hem druk be zig het geweer van haar man in orde te brengen. Op haar vragen vernam zij dat de president op hem had gescho ten en dat de kogel vlak voorbij zijn hoofd was gegaan. Toen richtte de vrouw zich in haar volle lengte trots op, in een paar stappen was zij bij haar zoon, nam hem onverhoeds het geweer af en ging er mee naar buiten. Door de half geopende deur klonk een knette rende slag. Daarop verscheen Kathrine weer. Zij had het geweer van haar man tegen de rotsen te pletter ge slagen. „Dat geweer heeft je vader op de jacht en in het leger met ere gedragen, ik wil niet, dat het zijn zoon in het tuchthuis brengt," zei zij. Deze woor den maakten indruk op de overspan nen jongeman. Toch zou hij nog wel niet tot de kalmte zijn gekomen, als niet Columban Nager, de schoolmees ter, zich kort daarna over hem ont fermd had. Deze riep hem in zijn ka mer en vroeg hem, de trouwhartige ogen met een uitdrukking van mee lijden, maar ook tegelijkertijd van kwa lijk verholen angst op hem geves.tigd: „Ben je werkelijk met de dochter van Furrer verloofd geweest? Had ze be HOGER Vergeleken bij de televisiemast die men in Moskou gaat oprichten zijn die op het ogenblik in ons land worden gebouwd maar korte stompjes. Om de ontvangst in Moskou en omgeving te verbeteren heb ben Russische ingenieurs een toren van 500 meter ontworpen. Op een hoogte van waar af men een imposant uitzicht over de stad zal hebben. De verdachte was een juffrouw van volkomen onraadbare leeftijd met een uitdrukkingloos gelaat, fletse ogen en een dunne neus. „U hebt uw huisheer met een koffie molen gegooid, lees ik. En hem pgnlijk getroffen. Geeft u dat toe?" ,,'t Is geloge," zei de juffrouw fel. „En hij is helemaal me huisheer niet. Hij doet in sloop." „Zelfs een opkoper kan een huisje bezit ten," vond de rechter. „Dus u bekent?" „Hg peste me net zo lang tot ik giftig wier," verweerde zich de juffrouw. „Ik zat net koffie te malen en toen kwam hij binnen met z'n uitgedroogde gezicht." „Met z'n wat?" wilde de rechter weten. „Met z'n niks," zei de juffrouw. „U vat me wel. Nou en toen^zei die iets van une zoon en dat nam ik niet." „Wat zei hg van uw zoon?" „Dat zal ik maar niet herhalen," vond de juffrouw. „Uw zoon bevond zich toen in hechte nis, nietwaar?" „Onschuldig!" zei de juffrouw met pa thos. „D'r deugt hier niks van de recht bank." „U dient op uw woorden te passen," vermaande de rechter. Maar we dwalen af. U bekent dus uw huisheer de koffie molen naar het hoofd te hebben gegooid Zulks veroorzaakte een bloedende wonde onder het linkeroog." ,,'t Mocht wat," zei verdachte en ze haalde hoorbaar haar neus op. Een wondje van niks. En brullen dat-ie deed!" De tribune schoot in een daverende lach. De rechter klopte ngdig. „Dertig gulden of vijftien dagen," zei hg. De juffrouw vertrok geen spier. „Wat heb u daar op te zeggen?" „Niks niet," was het onverwachte ant woord. „Ik gaan d'r mee akkoord." ,'t Was me ook wel het dubbele waard geweest. Zük brullen dat-ie dee." Het bleef warempel dertig gulden en de juffrouw rende met evenveel snelheid het zaaltje weer in als ze gekomen was en toen ze op veilige afstand van de groene tafel stond, zei ze nog eens flink duidelijk: „W&t die vent brulde!" IN OUWEHANDS DIERENPARK Op donderdag 12 juli a.s. word in Ouwehands Dierenpark een Midzomer show gegeven, waaraan bekende artis- ten van radio en televisie hun mede werking verlenen. De leiding van deze show is in han den van de zeer bekende conferencier Frans Vrolijk, beter bekend als de „coming man" met naast zich het be kende accordeon-trio „The Jacksons", Neerlands populairste accordeon-virtu ozen, terwijl Crochet met zijn grote „illusion-show u een feest uit 1001 nacht voor ogen zal toveren. Zeer bekend van de radio is het trio „Annebelle's co." met hun lied „Two Twins". Wie kent niet „Baaaartels" van de show-boat? Naast deze zeer bekende en geliefde namen prijken enkele niet minder bekende sterren nl. Willy Al- berti, de zeer bekende radio-trouba dour en opvolger van Johan Kaart. Co. v. d. Heide Wijma zal het geheel een aangename muzikale omlijsting geven. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit blad. MARATHON Aan de kust van Florida heeft een zee man negen uur lang in een woedende storm met de zee geworsteld om tenslotte zwemmend de kust te bereiken, de kust wacht te waarschuwen en daarna be wusteloos in elkaar te zakken. Dat her innert enigszins aan de Marathonloper uit de Griekse oudheid, die zo hard had gelopen om het bericht van de overwin ning over te brengen, dat hij na aan komst uitgeput neerviel. De vergelijking krijgt echter een apart tintje als men weet dat de Amerikaanse zeeman uit Ma rathon afkomstig was evenals zijn drie kameraden, die zich een nacht lang aan het wrak van hun scheepje vasthielden om tenslotte door de kustwacht te wor den gered. Dat wil zeggen, ze zijn ge boortig uit Marathon in Florida en dus niet uit het Griekse plaatsje van die naam. VEENENDAAL Geboren: Geertruida Hendrika, d. v. F. Haalboom en E. Bos; Bastiana, d. v. T. van Breugel en H. A. Pol; Dina Klazina, d. v. J. Tanis en J. A. van der Schans. Ondertrouwd: Anthonie G. de Zwart en Johanna L. Kleijer; Jacob Verwoert en Berdina de Kievid; Martien de Witte en Geertruida P. van Manen; Gerard van Eden en Hendrika A. van Beek; Adriaan Nieboer en Jannetje van de Bovenkamp. Getrouwd: Gerrit Jan Stemerdink en Alberta Johanna H. Meilink; Albert Hen- sen en Johanna C. van de Wetering. Overleden: Gerard Hendriks, 38 jr en 10 mnd, echtgen. v. J. v. Maanen; Johan na Christina Vink, 49 jr., echtgen. van L. Laros; Kornelis Willem de Graaff, 61 jr. en 7 mnd., echtgen. v. A. v. Binsbergen. RHENEN Geboren: Gerrigje, d. v. J. v. Daalen en G. van Laar; Wilhelmina Johanna, d. v. G. Nellestijn en M. W. Verkerk; Patricia Virgenie, d. v. J. E. Koijmans en E. V. v. Wijngaarden; Johanna Adriana, d. v. J. A. Aalberts (overl.) en J. v. Deelen. Gehuwd: Gerrit van Schuppen en Laure Francine Maerschalck; Jelis van Dolde- ren en Nelly Janny Ornée; Aart Tolle naar en Cornelia van Kuilenburg; Kors Ipenburg en Gerritje Kramer; Gerrit Elias Buitenhuis en Ida Alberdina van den Heuvel. Overleden: Stefanus van Tintelen, geh. m. J. E. v. d. Bruinhorst; Gerard Hen driks, geh. m. J. v. Maanen. RENSWOUDE Overleden: Jan ter haar, 63 jaar. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. H. Kets, Hoofdstraat, tel. 3056. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris Jr., Heren straat 83, tel. 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Bakker van Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. van de Scheur van Lunteren, telefoon 03888-460. Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van de „galnoten" van iemand, die zich „Rhenenaar" noemt. Van be gin tot eind wordt hier in uw blad van afgelopen woensdag een stuk critiek weggegeven op Rhenen, waarover iedereen van goede wil slechts zijn schouders kan ophalen. Er is slechts één betiteling voor: een dom stuk. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat de bewuste Rhenenaar een domme jon gen is. Integendeel. Hij zal uitermate spitsvondig zijn. Hierin is namelijk ook de verklaring te vinden, dat hij der gelijke stukken kan schrijven. Om te beginnen stelt hij vast, dat de Grebbe niet bij Rhenen behoort. Im mers, we hebben weer een bootdienst, ArnhemGrebbeOuwehands Dieren park. Hij schrijft er tussen haakjes achter, dat de boottocht naar Rhenen te duur wordt en we vragen ons af, sinds wanneer de Grebbe en Ouwe hands Dierenpark niet meer tot Rhenen behoren. Een waarderend woord is hier op zijn plaats voor het feit, dat de „Rhene naar" vaststelt, dat de activiteit in Rhe nen niet te stuiten is. We hebben er namelijk weer een parkeerterrein bij- gekregen. Een fantastisch besluit van het gemeentebestuur van Rhenen, om de chauffeurs van de vele autobussen, die de Panoramamolen bezoeken, in de gelegenheid te stellen hun wagens op een verantwoorde wijze te kunnen „op bergen". Het gesignaleerde feit van de folders en reclame-affiches in het VVV-ver- keersbureau kunnen we gevoeglijk voor kennisgeving aannemen. Op dit punt is de „Rhenenaar" lijdende aan verstands verbijstering of iets van dien aard. Ge kunt op welk verkeersbureau dan ook komen, of het hangt er vol met recla me voor alle mogelijke oorden in bin nen- en buitenland. Zo kunt ge op VW-bureaus in andere plaatsen fol ders vinden van Rhenen, ook de nieuw ste folder, die juist deze week is uit gekomen! De opmerking, dat vreemdelingen misschien hier blijven, moet toegeschre ven worden aan iemand, die wél in Rhenen woont, maar buiten de ge meenschap staat! We stellen als echte Rhenenaren er toch prijs op, dat we zoveel mogelijk vreemdelingen binnen onze gerestaureerde stadsmuren krij gen. De sarcastische opmerking aan het adres van het gemeentebestuur, zij het dan ook indirect, vanwege het feit, dat er op de publieke tribune van de raad zaal een asbak zou staan met een re clame voor Veenendaal, is ver gezocht. We hebben een kijkje genomen en ge constateerd, dat de bewuste asbak bo vendien een groot gat vertoont. Er is een stuk af. De asbak is dus kapot. Des niettegenstaande is hij nog wel bruik baar. De gemeente zal naar aller waar schijnlijkheid geen betere hebben. En wanneer een actieve zakenman uit Rhenen een asbak als geschenk wil ge ven, dan twijfelen we er niet aan, of deze zal de plaats van de gehavende beslist gaan innemen. Het ware verstandiger geweest van de „Rhenenaar" zelf zo pienter te zijn om op dit idee te komen, ongeacht of hij al of niet zakenman mag zijn. Aan zijn stuk te beoordelen is hij het niet. Rhenenaar II. (Naam en adres steller bekend. Red.) Die Wout Blauwkous toch! Die het zo helemaal met me eens is. Die Wout toch! Kijk dat is een man naar mijn hart. Hij praat er maar op los. Een echt gezellige ouwe baas, die de dingen neemt zoals ze zijn Asbak of geen as bak, nooit chauvinisties. „Intercommu naal", zoals hij het kernachtig uitdrukt. Een beetje geharrewar over anexatie en brandweerperikelen mogen de pret niet drukken. Helemaal niet! Een en al goeiigheid die Wout, al zegt-ie het zelf. En dan zoveel moeite te moeten doen om taalfouten te schrijven, 't Is knap werk en omdat hij het in z'n praatje van vrijdag toch over het N.P.G., het Nederlands Parel Genoot schap had, durf ik hem wel vragen, hoe hij op z'n veens WATERVERF schrijft! RHENENAAR De Vroede Vaderen van Veenendaal namen een (wijs) besluit En riepen de Klaas Katerstraat tot voorrangsweg uit. Jan met de pet, in dit geval, Jan met de fiets, die moet maar omrijden, dat geeft voor hem niets. Ach waren b. en w. zo met hen als wat voor autobestuurders is gedaan, van 't spoor tot Bergweg, mocht men zeker met fiets aan 't handje gaan. Dit mag echter niet, zo men zegt, om ongelukken te voorkomen. Een vraag blijft: is het een wijs besluit, dat door b. en w. is genomen? G. Burgstede Groenelaan 16, Veenendaal Vanille-surrogaten. Uit de takjes, steeltjes, de bladeren, enz. van de kruid nagelboom wordt kruidnagelolie ge stookt. Deze olie bevat eugenol, een der grondstoffen voor het bereiden van vanil- line. Men vermengt vanilline met suiker om vanille te vervangen. Vanilline heeft wel de smaak van vanille, doch het aro ma is veel minder. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Mul der van Voorthuizen, 5 uur ds. De Ruiter van Leiden. Julianakerk 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. De Ruiter van Leiden, 5 uur ds. Mulder van Voorthuizen. Veen- eind 3 uur ds. Wisgerhof. Dijkstraat 2.45 uur ds. De Hartog van Amersfoort. „Sola Fide" 10 uur ds. A. T. W. de Kluis van Rotterdam, 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9.30 uur leesdienst, 4 uur ds. W. de Joode van Ede. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Van Vreuningen van Groningen. Ap. Gen. 9.30 en 4 uur. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Flui- terstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst, dinsdag 7.30 uur ds. Steenblok. R.K. Kerk (Nieu- weweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondags school, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 uur dhr. Polderman van Utrecht, 5 uur geen dienst. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Kooreman (bed. H. A.), 6 uur ds. Van de Pol van Veenendaal (dankz.). Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Wisgerhof van Veenendaal, 6.30 uur ds. Van Wijngaarden, em. pred. te Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, vrijdag 7.30 uur ds. Van de Ketterij van Alblasserdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst, maandag 7.30 uur ds. De Jong van Kralingseveer. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk geb. Oud Ger. Gem. 9 en 2.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. De Zwaan. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. GEVAAR HOOIBROEI De burgemeester van Rhenen; overwe gende, dat gevaar voor hooibroei nimmer is uitgesloten, wijst belanghebbenden met nadruk op bovengenoemd gevaar, onder opmerking, dat artikel 158 van het wet boek van strafrecht straf bedreigt tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten. Rhenen, 3 juli 1956 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat een verzoek is ingekomen van het ge meentebestuur van Rhenen om vergun ning te mogen ontvangen voor het bou wen van 52 woningen op een terrein ge legen tussen Bantuinweg en Groeneweg alhier, kadastraal bekende gemeente Rhenen, sectie G no.'s 1482 ged., 1653 ged. en 1654 ged., met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet. De eigenaren der aangrenzende en na bij gelegen gronden, die tegen uitvoering van vorenbedoeld bouwplan, hetwelk ter gemeente-secretarie (afdeling financiën) ter inzage ligt, bezwaren hebben, kun nen deze tot en met 20 juli 1956 schrifte lijk ter kennis van hun college brengen. Rhenen, 3 juli 1956 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris G. J. BLEUMINK, w.s. ROOKVERBOD IN BOSSEN EN OP HEIDE De burgemeester van Rhenen wijst nog maals op het verbod in bossen, veen en op de heide of in de nabijheid van der gelijke gebieden: 1. Een open vuur of brandend licht mee te voeren; 2. brandende of gloeiende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of daar mee onvoorzichtig om te gaan; 3. in de open lucht of in brandbare of houten gebouwen of bouwsels vuur aan te leggen, zonder een schriftelijke ver gunning van de gebruiker van het per ceel bij zich te hebben of een vuur, waartoe vergunning is verleend, onbe waakt te laten; 4. tussen 1 maart en 31 oktober op boven genoemd terrein te roken. Overtreding wordt volgens de verorde ning ter voorkoming van bos-, heide- en veenbranden van 12 juni 1941 gestraft, ook indien door dit lichtzinnig optreden geen schade is veroorzaakt. Is een brand door de overtreding ver oorzaakt, dan geldt deze handeling als misdrijf. De politieorganen hebben in het droge jaargetijde bevel streng op te tre den. De gevolgen van de veronachtza ming van bovengenoemd verbod heeft ieder aan zichzelf te wijten. Rhenen, 3 juli 1956 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL (111) Speurend glijden Arams blikken over het schuimende rivieroppervlak. Maar Aiglon, de roof ridder komt niet meer bovenhij heeft de dood in de golven gevonden„Een vreselijk einde," zegt de jonge ridder hees, terwijl hij op zijn paard toeloopt. „Hij heeft nog geboft," meent jonker Tobias, die minder onder de indruk is van het dra ma. „Als wij hem gepakt hadden, wel, dan bungelde hij morgen reeds aan de galg." Op de terugweg naar Napels praat de jonker honderd uit. Hij vertelt, hoe prins Angelo met zijn drakenridders door de krijgers des konings overmeesterd is, en dat zijn broeder Balthazar een lichte armwond heeft op gelopen tijdens het gevecht. Maar Aram luistert slechts met een half oor; zijn gedachten toeven nog bij het vreselijke einde van AiglonOp dat zelfde moment speelt zich in het koninklijk paleis een geheel ander toneel af. De oude Lorenzo zit als als een gebroken man op zijn troon en staart dof voor zich uit. Balthazar, die zijn gewonde arm in een doek draagt, staat naast hem. Hij wenkt een der dienaren. „Laat mijn broeder Angelo binnen brengen, opdat hij het vonnis des konings hore!" beveelt hij met vaste stem. (Wordt vervolgd.) loofd met je te trouwen, voordat de president je wegjoeg?" „Waarom vraagt ge dat nu, meester? Als ik het met het meisje niet eens was, en niet wist, dat zij niemand wil dan mij, dan zou ik toch haar vader niet trotseren." „Geef mij dan die brief aan Rosi maar, dan zal Lieni hem voor je be zorgen." „Ik dank u van harte, meester, ik zal niet vergeten, wat ge voor mij deedt! En ik zou die dienst, die u tot nadeel kan zijn, niet van u willen aannemen, als ik een andere uitweg wist. Zoals het nu is, bewijst ge mij een ware wel daad. Ik zal het nooit vergeten." Hij drukte de smalle hand van de meester stevig in zijn harde vuist, keer de zich om en ging weg. Columban knikte tevreden voor zich heen, hoe wel hij inwendig niet op zijn gemak was. Het had hem al lang gehinderd, dat hij Christen, die hij van kindsbeen af had gekend en wie hij altijd genegen was geweest, die geringe dienst had Een der volgende dagen zat Colum ban met zijn jongen aan het ontbijt. De oude man schoof onrustig op zijn stoel heen en weer en keek telkens half on derzoekend, half onzeker naar Lieni. Eindelijk nam hij een aanloopje. „Zie je Rosi dikwijls, als je bij Fur rer bent?" vroeg hij. Lieni keek op. Hij wendde zijn ge zicht vrijmoedig en open naar de oude man toe. „Altijd," gaf hij ten antwoord. „Bij het middageten zit zij naast mij." De meester haalde een witte enve loppe uit zijn zak; hij streek de ver kreukte brief glad op de tafel voor zich. Een donkerrode blos steeg hem daarbij naar de wangen. Had hij die brief maar nooit in handen gekregen! Eerst nu besefte hij, dat hij op het punt stond, zijn eigen zoon, om wiens braafheid hij zich meer bekommerde, dan de zorgzaamste moeder, tot een verkeerde daad aan te zetten. Toen zag hij Christen weer voor zich en dacht aan de onbillijke behandeling, die de jonge man ter wille van zijn liefde moest ondervinden. Terzelfder- tijd merkte hij, dat Lieni's ogen in spanning op hem gevestigd waren en zijn tweestrijd als het ware afloerden. Hij ontstelde ervan, maar bracht toch snel zijn boodschap over. „Er is Christen Russi veel aan ge legen, dat Rosi Furrer deze brief in handen krijgt, zonder dat iemand daar iets van merkt. Neem hem mee, en geef hem het meisje ongemerkt. En pas op, dat je hem niet verliest." Hij wilde er niet veel over zeggen, om de zaak niet van te groot gewicht te doen schijnen. Lieni nam de brief aan. „Juist," zei hij bij wijze van toe stemmend antwoord, maar hij glim lachte, toen hij de brief in zijn zak stak; een lelijke glimlach, waarbij hij de mondhoeken naar beneden trok, en waarmee hij te kennen gaf, dat hij meer van de zaak begreep, dan hem verteld werd. Kort daarop maakte Columban zich gereed om weg te gaan. Zijn dagtaak begon vroeger dan die van Lieni, die dan ook maar tijdelijk schrijfwerk voor de president verrichtte, gedurende de ziekte van de gemeentesecretaris. „Pas dus goed op de brief," ver maande de oude man hem nog eens, toen hij reeds, met zijn verkleurde vil ten hoed op, buiten de deur was. En hij voegde er bij, alsof hij zijn jongen moest wapenen tegen de boze aan vechting, waarvan hij hem verdacht: „Ga dan op de terugweg langs het kerkhof. Je bent daar in lange tijd niet geweest." Toen Columban de deur achter zich sloot, was het hem bijna licht om het hart. Fini, zijn overleden vrouw, was zo'n door en door goed schepseltje ge weest, daarom zond hij nu zijn jongen naar haar toe. De gelovige man haastte zich de berghelling af: het was hoog tijd voor de school. dndertussen was Lieni klaar met zijn ontbijt, waaraan hij zich altijd op zijn gemak te goed deed. Hij schoof zijn melkkom van zich af en betastte de brief, die hij naast zich op de tafel had gelegd. Die was natuurlijk dicht; hij beproefde de enveloppe met de nagel van zijn wijsvinger te openen, maar dat lukte niet. Daarop hield hij het ge heimzinnige stuk tegen het licht; geen regel schemerde er doorheen. Lieni begon op zijn stoel heen en weer te glijden; de brief bracht hem in zware verzoeking, juist omdat hij van Chris ten afkomstig was, want hoe bevriend deze ook was met de schoolmeester, met Lienie stond hij niet op goede voet. Als hij hem toevallig ontmoette, be kommerde hij zich nauwelijks om hem. Eenmaal slechts was hij hem nabij ge komen, en dat was geweest om hem met zijn stevige werkhand een ferme klap om de oren te geven, zodat het nog dagen nadien in zijn hoofd ge suisd had. En dat, omdat hij de oude Kathrine een lelijk woord had nage roepen! Dat was nu al een paar jaar geleden, Russi zou het zeker wel ver geten hebben. Maar Lieni dacht er aan, terwijl hij de brief vóór zich zag lig gen, en verbaasde zich er over, dat Christen juist hém voor die boodschap had uitgekozen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2