Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Tocht ouden van dagen naar Zuiderzeewerken Ede 50 jaar GARNIZOENSPLAATS u PONTIAC Wist U. Maandag start voetbalcompetitie van de Veenendaalse jeugd Nieuws uit de Omgeving Korfbal Utrecht -Wageningen in Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS 9 RHENEN ELST Achterbergs „Excelsior" gaf geslaagde openluchtuitvoering Bejaarden van Renswoude waren weer uit 30e jaargang DONDERDAG 12 JULI 1 No. 53 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Boottocht op IJsselmeer Station De Klomp 1111 zelfstandig D.O.V.O. vriendschappelijk tegen V.V.E. AGENDA r,nsrJ Uitreiking verkeers diploma's Mars van „Prins Bernhard" Veenendaalse athletiek- successen Hij is f 12,50 waard 3 AB 329166 De olieman heeft een fordje opgedaan Operette „Het stoute eekhoorntje" Leerlingen van de O.L.S. op reis Openluchtiiitvoering van „Oranje-Wit'' Elsterse spinazie Grote reünie van oud-militairen Zomeravondconcert van „Caecilia" Wederom teleurstelling voor V.Z.C.-polo Spreekuur van wethouders betaalt toch niet graag teveel? NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK GALNOTEN Autotocht ouden van dagen Rhenen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, -Ttserse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per-mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbed 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Er komt tekening in de tocht voor de ouden van dagen van Stichts- en Gelders Veenendaal en de aangrenzende delen van Rhenen en Renswoude. De tocht zal worden gehouden op woensdag 29 augustus a.s. Het is de be doeling des middags om ongeveer half één af te rijden via De Klomp - Rijksweg naar Ede - Wekerom - Harskamp in de richting Stroe naar Kootwijk - Nieuw Millingen - Uddelermeer - kasteel Sta- verden, Leuvenumse bossen naar Harder wijk. In Harderwijk wordt met de nieuwe salonboot „Stad Amsterdam" een rond vaart op het IJsselmeer van ongeveer anderhalf uur gemaakt. Na terugkomst in Harderwijk volgt per auto een tocht naar Lelystad. Wederom terug in Harderwijk worden in hotel „IJsselmeer" de goed verzorgde broodjes genuttigd. Hieren ook op de salonboot „Stad Amsterdam" zullen één of twee consumpties worden verstrekt. Daarna gaat de reis via Ermelo - Put ten - Voorthuizen - Barneveld - Lunteren - De Klomp weer naar Veenendaal, al waar men omstreeks half 10 weer hoopt te arriveren. De tocht is bijzonder interessant en biedt vooral op de heenweg zeel veel na tuurschoon. Bovendien ziet men iets van de Zuiderzeewerken. In ons blad van volgende week zullen weer de deelnemingsformulieren worden afgedrukt die, ingevuld, op de bekende aangegeven adressen moeten worden be zorgd. Nadrukkelijk wordt er#nu reeds op ge- Waar in het bericht in ons vorig num mer betreffende de benoeming van de heer H. J. van Leeuwen alhier tot sta tionschef van het station Veenendaal-De Klomp de indruk werd gewekt dat het hier ging om de benoeming van een nieu we stationschef dient nog vermeld dat dit station tot nog toe een zgn. onderstation was van het station Ede-Wageningen en niet eerder een eigen stationschef heeft gehad. In verband nu met het steeds frequen ter wordende reizigersverkeer aan dit station heeft de directie van de N.V. Ned. Spoorwegen besloten hier een stations chef te benoemen en van Veenendaal-De Klomp een zelfstandig station te maken. DOVO speelt a.s. zaterdag 14 juli om half drie op eigen terrein een vriend schappelijke wedstrijd tegen WE uit Nieuw Lekkerland. In deze club speelt thans de oud GWV-aanvoerder Jac. van Beek. Aanstaande zaterdagavond, 7 uur wordt cp het veld van de voetbalvereniging GVVV aan de Buurtlaan een korfbalwed strijd gespeeld tussen ploegen van Utrecht en Wageningen. De Utrechtse ploeg is samengesteld uit spelers en speelsters van de verenigingen SAMOS, VOGEL en DSV, de Wagenin- gers zijn vertegenwoordigd door VADA. De wedstrijd is bedoeld als demonstra tiewedstrijd, om de inwoners van Vee nendaal in kennis te brengen met de korfbalsport. Er wordt geen entree ge heven. dat dezer dagen de eerste wegwij zers van de VW, de Veenendaalse Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer, ge plaatst zullen worden? dat het hier gaat om fraai en aan trekkelijk uitgevoerde exemplaren die in hoofdzaak enkele belangrijke adressen en oriënteringspunten in Veenendaal en di recte omgeving zullen aanwijzen? dat deze borden vooral van belang zijn voor mensen van buiten, die Vee nendaal bezoeken? dat de dankbetuiging voor de nieu we snelweg naar Arnhem op de rijdende reclame-stellage van de Ritmeester nabij de Nieuweweg, waarover wij in ons vorig nummer berichtten, intussen reeds weer is verdwenen? dat in verband met de vorderingen bij de verbeteringswerkzaamheden op de Kerkewijk, het verkeer in zuidelijke rich ting reeds moest worden geleid via de Rembrandtlaan naar de KI. Katerstraat, inplaats van over de Patrimoniumlaan? dat nu reeds een groot gedeelte van de moderne natrium-verlichting voor de nieuwe Kerkewijk dienst doet? dat het zeer de moeite waard is "s avonds deze prachtige verlichting eens te gaan bekijken? dat, hoewel de oude verlichting van de Kerkewijk eertijds reeds een grote verbetering betekende, de nieuwe licht masten aantonen dat de tijd ook hierin geenszins stilstaat? «by Zaterdag 14 juli (Op schoolplein Kon. Juliana- school) 2.30 uur, hondenshow. (In Bergbad) 3.30 uur, Ritmees ter Waterpolotournooi. (Terrein G.V.V.V.) 7 uur, Korf balwedstrijd Utrecht-Wagenin- gen. Dinsdag 17 juli =1 (In geb. „Eltheto") 2.30 uur, uitreiking verkeersdiploma's en instelling jeugdverkeers-briga- des. Luxor Theater Heden donderdag de film „Ri- chard Leeuwenhart", van mor gen vrijdag t.m. maandag „3 Ring-Circus" en van dins dag t.m. donderdag „De brug gen bij Toko-Ri". ii wezen, dat deze formulieren binnen de aangegeven tijd moeten worden ingele verd. Formulieren, die later worden inge leverd, kunnen moeilijk nog worden ver werkt, terwijl dan de kans zeer groot is, dat de tocht dan niet per auto doch met een autobus moet worden gemaakt. Ook de automobilisten ontvangen de volgende week een verzoek om hun auto met chauffeur weder voor deze mooie tocht beschikbaar te willen stellen. Mocht onverhoopt een autobezitter worden ver geten, omdat de commissie niet de adres sen van alle autobezitters(sters) kent, dan worden deze vriendelijk verzocht zich op te geven aan de bekende adressen. De deelnemingsformulieren voor de ouden van dagen moeten uiterlijk 1 au gustus a.s. zijn ingeleverd. De Vereniging voor Veilig Verkeer deelt mede dat de uitreiking der school- verkeersdiploma's zal plaats vinden op dinsdag 17 juli a.s. in gebouw „Eltheto", aanvang half drie. De scholieren die de school reeds mot vakantie hebben verlaten of van school veranderd zijn, worden verzocht zich een half uur van te voren te vervoegen aan de school waar zij verkeersonderwijs hebben genoten. Het chr. tamboers- en pijpercorps „Prins Bernhard" heeft voor a.s. zater dagavond 14 juli een grote mars door de gemeente georganiseerd. Om 6 uur vertrekt men vanaf het re petitielokaal aan de KI. Katerstraat om dan richting centrum te gaan. Vorige week namen enkele Veenen daalse athleten deel aan de atletiekwed strijd georganiseerd door F.I.T. te Zeist. Thea van Barneveld toonde ook in Zeist een zeer goede 80 m. te kunnen lopen. Dit Veenendaalse meisje plaatste zich tweede in een zeer sterk bezet nummer. Bij de heren bezette A. Hartman op de 100 m. de derde plaats, terwijl de vierde plaats in dit nummr werd bezet door E. van Engelenburg. Op de 600 m. plaatstede. Dieppveen zich vijfde en E. Rardeveld zevende. De VALLEI-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven bü bloemisterij Willemsen in de P. H. van Rijnstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de VALLEI-riks weer met 2,50 ge stegen en is h« inmiddels al weer 12,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is: Het is ook nu, om het zoeken te ver gemakkelijken, weer een roodge- drukt nummer, dus tevens een riks met de beeltenis van Prinses Wil- helmina er op. Kijkt u deze week goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 3 AB 329166 Indien u deze riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Deze vinderspremie be draagt thans dus tien gulden. We hadden nooit kunnen vermoeden, dat de titel van dit oude wijsje voor ons als opschrift zou dienen voor een actueel nieuwtje. De steeds verdergaande me chanisering en motorisering van het be drijfsleven is er debet aan, dat thans onze stadgenoot de heer J. Lijbers, die bijna 35 jaar lang de inwoners van Rhe nen door middel van een „hittekar" trouw van petroleum voorzag, zich gaat aanpassen aan de nieuwe tijd. Vanaf a.s. zaterdag zal de heer Lijbers zijn cliënten gaan bedienen met „motortractie", want „de olieman heeft een fordje opgedaan". Wij wensen de olieman veel succes met zijn nieuwe aanwinst, die, naar wij ver nemen, zonder „slinger" is uitgevoerd, want andersenfin, onze olieman is om tien uur 's avonds toch reeds met zijn werk klaar. Zaterdagavond verzorgde het Veenen daalse meisjeskoor o.l.v. Gijsbert van Zanten in het gebouw aan de Eikenlaan de uitvoering van een gevarieerd en aan trekkelijk zangprogramma. Zowel het koor als de verschillende solisten kregen steeds een dankbaar ap plaus als waardering voor de verschillen de onderdelen van dit over het algemeen luchtig en in de zomeravond-sfeer pas sende concert. Stellig gold de aanwezigheid van een groot deel van het publiek vooral de uit voering van de kinder-operette „Het Stoute Eekhoorntje" door de kleuterklas. Wie de sfeer van een dergelijke kleuter uitvoering kent weet hoe b.v. kleuters van vier en vijf jaar in staat zijn hun pu bliek te vermaken en te boeien. Er werd dan ook volop genoten, en niet in het minst door de uitvoerende kleuters zelf voor wie deze avond in hun werkelijk zeer fraaie costuums van kabouters, kikkers, vogels enz. en het spel bij een zo mooi decor stellig evenmin onvergete lijk geworden is. De dames die deze operette verzorgden en hiervoor zeer veel werk hebben moe ten verzetten, nl. mej. Hendriks en mej. Van Enk, viel na afloop een welverdiende bloemenhulde ten deel. Het geheel van deze avond was zeer de moeite waard en de thuisblijvers hebben veel gemist. A.s maandag start dan weer de vakantie-voetbalcompetitie van de Veenen daalse jeugd. Nog juist voor het afdrukken van dit nummer ontvingen wij het competitieprogramma voor volgende week dat wij hieronder laten volgen. Mulderslaan Middelbuurtse Boys. Mulderslaan De Sav. Lohmanstraat. Rapid J. C. Sport en Vriendschap. Middelbuurtse Boys Rapid J.C. Davidsplein Buurtlaan Oost. Zuid-West Groenelaan I. Groenelaan II Patrimoniuml. O.D.S. Lingelboys Nieuweweg. Parallelweg Stationswijk. Beatrixstraat Buurtlaan Oost. Zuidwest Noordwest. Nieuweweg Davidsplein. Groenelaan I Patrimoniuml. O.D.S. Groenelaan II Lingelboys. Davidsplein Parallelweg. Davidstraat Boslaanwijk. Terrein Veenendaal 16 Juli 19.00 uur Mulderslaan Middelbuurtse BoysaF De leerlingen van de Openbare Lagere School aan de Nieuwe Veenendaalseweg hebben de leerboeken voor enige dagen vaarwel gezegd, om te gaan genieten van de frisse natuur en aldus nieuwe krach ten op te doen voor de nog komende stu dietijd. De zesde klas maakte een vier daagse fietstocht naar het kampeercen- trum 't Hazendal te Ede. Vandaar uit werden tochtjes ondernomen naar het Bosbad te Lunteren, de Hoge Veluwe, de Zanding bij Otterlo, de eiermarkt en het standbeeld van Jan van Schaffelaar te Barneveld. Na vrijdagmorgen in Ede in kopen te hebben gedaan, werd 's middags de terugtocht aanvaard over de rijksweg, de Buunderkamp, via Bennekom en de Meent. Vermeldenswaard is nog dat de jongens behalve fietsen ook kunnen voet ballen! Dinsdagavond werd gevoetbald tegen een school uit Eindhoven. Rhenen won (8-7); woensdagavond tegen 'n school uit Den Haag met weer een overwinning voor Rhenen van 60. Bravo jongens! De sportvereniging „Oranje-Wit" zal zaterdag a.s. een openluchtuitvoering houden. Eerst zal om 5.15 uur een mars door het dorp gemaakt worden, met me dewerking van de Elsterse muziekvereni ging „Crescendo". De openluchtuitvoering zal worden gehouden op het plein naast de o.l. school, aanvang 7 uur. Zondag was het echt zomer, voor het eerst dit jaar. Velen gingen dan ook wandelen. Zo wandelden ook een paar pensiongasten, man en vrouw, door de Elster landouwen. Plots stoot de man zijn ega aan, wijst op een bed met planten en zegt: „Vrouw kijk daar eens, wat een grote spinazie." Zij: „Dat is ze ker een reuzen soort." Een boer, tegen zijn tabakschuur geleund, schud zijn hoofd en mom pelt: „Dat ze nou mijn tabaksplanten al voor spinazie aanzien, 't is bar." Deze zomer ig, het een halve eeuw ge leden, dat Ede een garnizoensplaats werd. Op 1 mei 1906 marcheerde de eerste troe pen Ede binnen en in de loop der jaren is dit garnizoen uitgebreid tot één van de grootste van ons land. De komst van de militairen in het toen nog kleine heide- dorpje is voor de ontwikkeling van Ede van grote betekenis geweest. Vandaar dat dit jubileum feestelijk zal worden ge vierd. Onder voorzitterschap van burge meester H. M. Oldenhof heeft zich een herdenkingscomitee gevormd, waarin ver schillende burgerlijke en militaire auto riteiten zitting hebben genomen. Het ju bileum wordt gevierd in de week van 6 tot en met 11 augustus. Tijdens een persconferentie, die dezer dagen in de raadszaal werd gehouden, heeft burgemeester Oldenhof er de na druk op gelegd, dat het zeer beslist niet in de bedoeling ligt tijdens deze feest- week een kermissfeer met feestneuzen De gymnastiekvereniging „Excelsior" gaf zaterdagavond j.l. een zeer geslaagde openluchtuitvoering, op het terrein van de gebr. v. Laar aan de Cuneraweg al hier. Om precies 7 uur marcheerde de ge hele vereniging, voorafgegaan door de muziekvereniging „Kunst en Vriend schap", in keurige formatie vanaf het Buurtschapshuis en maakte een rondgang door een gedeelte van Achterberg, naar het gymnastiek-terrein. Aan dit terrein was voor deze gelegenheid bijzondere zorg besteed. Na het spelen van het Groep I. 14 t.m. 16 jaar. terrein Veenendaal 16 juli 19.00 uur Dovo 16 juli 19.00 uur Dovo 18 juli 19.00 uur Merino's 20 juli 19.00 uur Groep II. 11 t.m. 13 jaar. terrein Dovo 16 juli 16.00 uur 99 Merino's 16 juli 16.00 uur 99 Veenendaal 16 juli 16.00 uur 99 Dovo 17 juli 16.00 uur 99 Merino's 17 juli 16.00 uur 99 Dovo 18 juli 16.00 uur 99 Merino's 18 juli 16.00 uur 99 G.V.V.V. 18 juli 16.00 uur 99 Dovo 19 juli 16.00 uur 99 Merino's 19 juli 16.00 uur «t Dovo 20 juli 16.00 uur Groep III. 10 t.m. 12 jaar. terrein Merino's 20 juli 16.00 uur Zaterdag 14 juli a.s. verzorgt de Vee nendaalse Harmonie „Caecilia" weer een openluchtconcert. Aanvang half acht. Dirigent is de heer van Mechden uit Nijmegen. Ditmaal wordt het concert gegeven op de Stations singel nabij de huishoudschool. Het programma luidt als volgt: Jour de Fète, mars, Ferd. Kühne, arr. J. Furgeot; Parada in 't sprookjeswoud, karakterstuk, P. W. Noach, arr. A. Dreis- sen; Een draaiersjongen, fantasie, Hendrik Altink; Donder en bliksem, karakterstuk, Joh. Strauss, arr. A. Delhage; Folies Ber gère, mars, P. Lincke, arr. S. P. van Leeuwen; Korte pauze; Trouch nicht to licht, mars, E. Laukien; Le moulin de la Forêt noire, karakterstuk, R. Eilenburg, arr. F. L. v. d. Bogaerde; Mondnacht auf der Alster, wals, Ox. Fétras, arr. A. Dreissen; Oud-Hollandse dansen, karak terstuk, W. F. Siep, arr. D. Couwenhove. „We kunnen ons eerste herenzeven tal beter terugtrekken uit de competi tie", zei één der bestuurders van de Veenendaalse Zwemclub gisteravond moedeloos. Inderdaad! Gisteravond kwamen de waterpolo-liefhebbers voor de vierde maal in dit seizoen voor niets naar het Bergbad. Vier keer reeds is een thuiswedstrijd van VZC I niet doorgegaan. Eenmaal wegens de koude; vorige week kwam Amstel I onverwachts niet opdagen; maandagavond stelde nota bene de KNZB de wedstrijd tegen de Z.C. Zeist I uit wegens „ernstige" verhindering van de Z.C. Zeist, en diezelfde heren lieten gisteravond zonder enig bericht verstek gaan! Niettemin heeft het publiek kunnen genieten van twee VZC-overwinningen. De adspiranten kwamen tegen Duin kikkers uit Soest net met de hakken over de sloot en wonnen met 10, ter wijl de dames op Woestduin I uit Doorn ook een vrij hachelijke overwinning boekten (32). Programma voor de volgende week: Dames: vrijdag 20 juli AZ en, PC 2 VZC; Adsp.: maandag 16 juli Duinkikkers —VZC; Heren I: woensdag 18 juli Flevo I VZC I; Heren II: woensdag 18 juli VZC II Duinkikkers I in Bergbad, vrij dag 20 juli Duinkikkers I VZC 2. Niet zo hard! In een Engels dorp heb ben de plaatselijke politieagenten de deel nemers aan een wielerwedstrijd stuk voor stuk bekeurd omdat ze in de bebouwde kom de maximumsnelheid hadden over schreden. Bekend was dat in Engeland wielerwedstrijden alleen zijn toegestaan als de deelnemers in fille rijden en voor stoplichten halt houden. De nu gemaakte bekeuringen wegens te hard fietsen vor men iets nieuws op dit gebied. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Van 4 t.e.m. 10 juli werden aan het bu reau van politie te Veenendaal als gevon den aangegeven: 1 geel zeildoek voor schoot; 1 zwartgrijze damesshawl; 1 rood kindertasje; 1 rode autoped; 1 schuim rubber muiltje; 1 bankbiljet; 1 brom- fietsbougiesleutel en 1 nagelgarnituur; 1 pakje inh. 1 paar nieuwe witte kinder sokjes. In hetzelfde tijdvak werden als verlo ren aangegeven: 1 paar witte kinder schoentjes; 1 zwarte vulpen, merk „Gim- born"; 1 d.bl. jongensjopper; 1 muntbilj.; 1 zw. vulpen, merk „Eton"; 1 d.bl. jon gensjasje; 1 loonzakje m. inh.; 1 langw. zilveren broche (roosmotief); 1 bruine damesportemonnee m. inh.; 1 zw. kinder lakschoentje; 1 doublé damesarmband horloge m. zw. bandje; 1 p. varkenslede ren dameshandschoenen; 1 beige zeildoek dubbele rijwieltas m. bromfietsgereed schap en regenkleding als inhoud; 1 kin- derkruiwagentje met rode handvatten; 1 bruine weekendtas. Maandagmiddag vertrok een stoet van meer dan dertig auto's uit Renswoude. Precies half één werd weggereden. De jaarlijkse tocht voor ouden van dagen was weer begonnen. Wonder boven won der was het weer prachtig. Later in de middag zou dit echter totaal veranderen. De rit ging allereerst naar Nederlands grootste luchthaven, Schiphol. In Aals meer begon het reeds te regenen en toen men op Schiphol aankwam was het één gordijn van water. Ook verzeilde men in een hevige onweersbui. Nadat de regen wat minder was ge worden werd met de auto's een rondrit over het platform gemaakt. Nadat men genoeglijk een kopje thee had gedronken werden in de hangars de vliegtuigen nog eens van dichtbij bekeken. AUTO IN BRAND Om ongeveer! kwart over vijf werd de reis voortgezet naar Hilversum, waar een bezoek werd gebracht aan Anna's Hoeve. Hier werd allereerst de koffie tafel gebruikt en daarna gingen de oudjes de speeltuin in. Men heeft zich hier uit stekend vermaakt en men was niet uit de autootjes, bootjes en dergelijke te slaan. Eerst om half negen werd de thuisreis aanvaard. Dit ging echter met de nodige strubbelingen gepaard daar een der wa gens in brand geraakte. De materiële Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat wethouder C. N. van Kuijk voorne mens is zijn spreekuur te houden op de le en de 3e donderdag vai> elke maand, des avonds van 6.307.30 uur, in het ge bouw Kerkewijk 4 alhier. Volledigheidshalve zij hierbij nog ver meld, dat het spreekuur van wethouder Ant. de Ruiter ongewijzigd is gebleven, derhalve op de eerste en derde maandag van elke maand, des avonds van 6.30 7.30 uur, eveneens in het gebouw Kerke wijk 4. schade bleek nogal mee te vallen, doch de wagen weigerde op eigen krachten naar Renswoude terug te keren, zodat het sleeptouw er aan te pas moest komen. FANTASTISCHE ONTVANGST Om ongeveer kwart voor tien arriveer de het gezelschap weer in Renswoude, waar men door een menigte van mensen en door het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" werd binnengehaald. De reis ging echter nog niet regelrecht naar huis, want eerst ging men nog weer naar gebouw „Rehoboth". Onder de vro lijke tonen van marsmuziek, gepresen teerd door „Ons Genoegen", werden de ouden van dagen hier nogmaals getrac- teerd. Ook werden enkele toespraken gehou den en wel door dr. Renken namens het organisatiecomitee en door de heer A. Verbeek namens de deelnemers. Laatst genoemde was zeer dankbaar, dat de tocht ouden van dagen ieder jaar weer mogelijk wordt gemaakt door jongere in woners. Door de heer G. Bakkenes werd aan alle ouden van dagen een ijsje aangebo den. Na het zingen van het Wilhelmus werden de ouden van dagen om ongeveer half elf naar huis gereden. Deze wagen, de Russische „Eekhoorn", is hard op weg de volkswagen voor de com munistische landen te worden. Het is een ruime wagen met een luchtgekoelde, ach ter in de auto geplaatste motor, die het „eekhoorntje" een snelheid geeft van 95 km per uur. Het verbruik op vlak terrein ls 6 liter op 100 km. Het geheel doet denken aan een slechtgelukte imitatie van een Bedford. De Eekhoorn in de straten van Moskou. Bondslied en de vaandelgroet, sprak de voorzitter een welkomstwoord, in het bij zonder tot de burgemeester van Rhenen en afgevaardigden van diverse zusterver enigingen. Hij bracht dank aan de burge meester voor de steun en medewerking die de vereniging van de zijde van b. en w. heeft ontvangen. Het uit zeventien nummers bestaande programma werd op vlotte en correcte wijze afgewerkt. Wij hadden grote be wondering voor de prestaties van de gym nasten. Het geheel getuigde van een zeer goede voorbereiding onder bekwame lei ding. Het vrij talrijke publiek gaf menige keer blijk van waardering. Omstreeks 10 uur was het zeer gevarieerde programma afgewerkt en keerden na het slotwoord van de voorzitter allen voldaan huis waarts. MAGERE OPBRENGST COLLECTE PRINS BERNHARDFONDS De collq^e voor het Prins Bernhard- fonds, heeff te Achterberg het bedrag op gebracht van f 17,50. Een veertienjarig meisje overkwam het volgende: Nadat zij bij een woning het gebruikelijke woord had gesproken, werd haar door de be woner toegevoegd:'„O, dat is voor Prins Bernhard hè, die heeft al inkomsten zat". Moet de magere opbrengst aan dit vre selijke misverstand worden geweten? ONVOORZICHTIGE BROMFIETSER Zondagmorgen reed de heer V. O. uit Opheusden met zijn bromfiets over het rijwielpad in de Nude. Ter hoogte van de kersenboomgaard „Hendrik" wilde hij vanaf het rijwielpad, tussen de bomen door de weg oversteken, teneinde naar de kersenboomgaard te gaan, doch op het zelfde moment kwam vanuit de richting Rhenen, een personenauto bestuurd door de heer v. d. P. uit Lisse. Deze kon een aanrijding niet meer voorkomen. De heer V. O. werd tegen de grond gesmakt, doch liep wonder boven wonder geen verwon dingen op. Zijn bromfiets was echter ge heel verbogen, terwijl de personenauto aan de voorzijde ook lichte schade had opgelopen. Ga een daarom voor of reparatie naar Alleen ver koop: Hoofdstr. 106. Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 Het is een goede vriend, die mij mijn fouten toont. Oei, die asbak. Die uitgerekend „veen- se" asbak! Rhenenaar 2 is gaan kijken! Hij is nog kapot ook. Er zit een gat in, maar hij is nog wel bruikbaar. Ik bedoel die asbak! De gemeente zal wel geen an dere hebben. Ik ben geen zakenman vastgesteld door Rhenenaar 2 die as bakken te vergeven heeft, maar ik weet nog wel een paar winkels in Rhenen, die gewone asbakken in voorraad hebben. Ze kosten eerlijk minder dan een nieuw parkeerterreintje. (Ik weet trouwens ook nog wel een paar zaken die ook wel een parkeerterrein ambiëren). Ik zal het wel uit mijn hart laten te beweren, dat de Grebbe niet bij Rhenen behoort. Als Veenendaal daar de lucht van kreeg, was de Grebbe zo in het an nexatieplan opgenomen. Mij niet gezien! Bovendien is het naar de Grebbe een te verwaarlozen afstandje. Nee, dan het eind lopen van het parkeerterrein no. 1, het Fred. v. d. Paltshof, naar de molen. Niet te doen mens! Rhenenaar 2 schuift mij allerlei uitlatingen in de schoenen, die ik nooit gebezigd heb. Ik had het niet over folders, maar over zakelijke instellingen uit andere plaatsen. Dit is iets voor de Rhenense zakenlui. Hang maar op jon gens! Ik bedoel reclame Hij zegt, dat het mag. „De beste koffie bij Jansen, Zomerkleding bij Pietersen". In de rij heren. Niet zo dringen! En o, is de VVV- folder inderdaad ook al uit? Dat is dan voor seizoen 1957 niet te laat. Maar in ernst, Rhenenaar 2, die zich de echte noemt en zo kwistig strooit met dom, niet dom, spitsvondig en lijdende aan ver standsverbijstering en mij daarna buiten de gemeenschap stelt. Hebt gij Rhenenaar 2, behalve naar de asbak, ook gezocht naar de oorzaak waarom de boot niet naar de stad door vaart. Gij wilt vreem delingen binnen de muren der stad. Ik ook! De zaken in de stad kunnen weinig enthousiast zijn over een vreemdelingen- bezoek aan het dierenpark en de molen alleen. Ik prijs de directies van beide in stellingen om hun initiatieven, maar met een bezoek visa-versa zijn de zakenmen sen in de stad niet gebaat. Ook zij be talen belasting en daarom had de boot- Bureaudroom. „Wanneer het geoor loofd was een trap tegen het achterste te geven van al degenen die me hier met hun praatjes komen vervelen, dan zou geen van u de eerste zes maanden in staat zijn op een stoel te zitten", staat te lezen in de wachtkmer van een bureau van een hoge legerfunctionaris. Maar wees gerust, dit bureau bevindt zich niet in Den Haag, maar in Washing ton. dienst door moeten lopen naar de stad! De asbak was heus niet zo belangrijk, maar de boot-dienst is dat wel! Ik spreek, geloof ik namens allen, Wat is die tocht ons goed bevallen. Voor ons oudjes een fijna dag, Die ons veel genoegen bracht. Ik wil hier niet in details treden, Doch wij waren allen erg tevreden; Dat zag men al bij het begin, De stemming zat er dadelijk in 't Weer was ook op onze hand Wij zijn niet door de zon verbrand En kwamen fit in Loosdrecht aan, ,,'t Kalfje" was toen reeds gedaan. Na de koek en 't kopje thee Gingen wij varen: niet op zee Doch in Loosdrecht op de plassen, Voor ons ook weer een blij verrassen. Wat hebben wij daar van genoten, Van dat tochtje in de rondvaartboten. Daar moet men voor in Loosdrecht zijn Met z'n vele jachten, groot en klein Op de terugweg weer naar Rhenen Was de wagen proviand verdwenen, En wij maar wachten op de hei, Een beetje pech hoort er eenmaal bij. Zo kwamen wij allen hoogst voldaan Gm goed acht uur in Rhenen aan, Met heel veel stof om na te praten, Houdt de bankjes maar eens in de gaten. Laat alle gevers, groot en klein Van één ding verzekerd zijn: Uw aller hulp deed de tocht weer slagen, De dank van ons „ouden van dagen". J. Meijer, Nieuwe Veenendaalseweg 96 Jeugd van nu. Een zeventienjarige leer ling aan een Frans lyceum sleepte bij het eindexamen een eerste prijs in de wacht door de volgende ontboezeming: „En 's avonds, als ik het gevoel heb of een pijl me aan mijn bed vastkluistert, en als ik, bevrijd van het komediespelen tegenover de leraren, de ouders, de vrien den, mezelf, de ogenblikken van de dag, die me het meest raakten in m'n verbeel ding nog eens kan beleven, dan komt het moment en ik schaam me er echt niet voor dat ik het tegenstrijdige voel dat er bestaat tussen mijn pure ziel van scho lier, gevoed met literatuur en principes en mijn menselijke instincten." Voetballersdieet. Vier uur voor een wedstrijd verorberen Russische voetbal lers twee bekers melk, een bord soep met mager vlees, een portie aardappels met kip en ijs na. Dit menu is wetenschappe lijk samengesteld evenals de maaltijd die twee uur na de match is voorgeschreven: wit brood met braadworst en thee met suiker. e.d. te kweken. De herdenking zal op waardige wijze geschieden en het hoogte punt hiervan wordt gevormd door een grote reünie van oud-militairen, die in de loop van deze vijftig jaren, ongeacht rang of onderdeel, te Ede in garnizoen hebben gelegen. Deze reünie, die wordt gehouden op woensdag 8 augustus, begint des morgen» van 9.30 tot 11 uur met een ontvangst van de reünisten in de cantine van de Jan Willem Friso kazerne bij het station Ede- Wageningen. Daarna worden zij in de ge legenheid gesteld op de Achtbaan achter deze kazerne militaire demonstraties bij te wonen, terwijl zij ook een bezoek kun nen brengen aan de legertentoonstelling, die gedurende de feestweek wordt ge houden en waar allerlei oorlogsmateriaal uit de tijd van vóór 1940 te bezichtigen zal zijn. Des middags wordt in het openlucht theater door een militair muziekkorps een gala-concert gegeven. In aansluiting daar op volgt een défilé van de reünisten voor de autoriteiten, waartoe ook hun vroegere officieren zullen behoren. Tenslotte is er 's avonds om acht uur op het terrein bij Reehorst een grote taptoe, die wordt ver zorgd door drie militaire muziekkorpsen. Uit de reacties, welke tot dusver bij het comitee zijn binengekomen, blijkt dat er allerwege grote belangstelling voor deze reünie bestaat. Om een goede ont vangst van de oud-gedienden te waarbor gen is het noodzakelijk, dat alle deelne mers zich onder opgave van lichting en onderdeel vóór 25 juli a.s. opgeven bij de secretaris van de reünie-commissie, de heer E. J. van Spankeren, Otterloseweg 1, Ede. Oud-offcieren, die vroeger in Hotel Buitenzorg hun bijeenkomsten plachten te houden, kunnen zich aan hetzelfde adres bovendien opgeven voor een ge meenschappelijke maaltijd, die om kwart over zes in dit hotel wordt gehouden om hen in staat te stellen het verleden te doen herleven Behalve deze reünie worden tijdens de feestweek door de Dienst Welzijnszorg een drietal ontspanningsavonden in het openluchttheater gegeven. Het program ma vermeldt verder onder meer een voet balwedstrijd tussen een militair en een burger elftal en verschillende andere ac tiviteiten. Bovendien zal bijzondere zorg worden besteed aan de versiering en ver lichting van de voornaamste straten. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wcnlngbel; eer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Anti-vrouw. In het kanton Bern van de Zwitserse republiek is voor de vieren twintigste keer een referendum gehouden over het toekennen van stemrecht aan vrouwen. En voor de vierentwintigste keer was de uitkomst: nee! „Bij". „Ik had nooit gedacht dat in En geland de toestanden zó slecht zijn", zei een Joegoslavische communist, wijzend op het boek Oliver Twist dat hij juist ge lezen had, tegen een Engelse toerist. „Ach", antwoordde de Engelsman lako- niek, „gelukkig gaan we een beetje voor uit". Bij de restauratie van het kasteel van Versailles bij Parijs borduurt een Lyon- nees specialist een soort goudbehang voor het slaapvertrek van Lodewijk IV. Hij vordert vijf centimeter per dag en zal vijf jaar nodig hebben om het werk te vol tooien. I Wo LUNTEREN. Vorige week hebben de Lunterse bakkers, op een enkele uitzon dering na, de prijs van het brood met één cent verhoogd. Omtrent de motieven, waarom tot deze verhoging is overgegaan, is niets bekend gemaakt. De verhoging is te opmerkelijker omdat de broodprijs in Lunteren reeds een cent per brood van 800 gram hoger lag dan b.v. in Ede. EDE. Tijdens een hevig onweer, dat maandagmiddag boven Ede woedde, sloeg de bliksem bij het station Ede-Wagenin gen tweemaal achtereen in de electrische bovenleiding van de spoorlijn Ede- Utrecht. De stroomkabel brandde geheel door en tengevolge daarvan was het treinverkeer van Ede in de richting Utrecht geheel gestremd. Tot laat in de avond moest het treinverkeer in de rich ting Utrecht over één spoor worden ge leid, waardoor grote vertraging ontstond. LUNTEREN. Toen de 26-jarige land bouwer E. B. uit Meulunteren maandag avond omstreeks half zes te paard in volle galop de Meulunterseweg wilde op gaan, lette hij niet voldoende op het ver keer en kwam daardoor in botsing met een juist passerende personenauto. Het paard kwam op de motorkap terecht en de berijder werd er afgeslingerd. Met een gebroken rechterbeen en enkele schaaf wonden werd de onfortuinlijke ruiter naar het Julianaziekenhuis te Ede over gebracht. Het paard bleef vrijwel ongedeerd, doch de auto werd aan de voorzijde ern stig beschadigd. WIJZE WOORDEN v ZOEKEND VOORWAARTS Wie altijd zoekend voorwaarts streeft, mag op verlossing hopen. (Goethe.) FA. S. BOb Goud, en Zilver Uurwerken Hoofdstr. Tel. 91-93, 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1