Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Spoedeisende vergadering van de raad t+b*v* woningbouw en wegenaanleg De Wereld Kerkgebouw in Ederveen werd kerkorgelfabriek r Zonder ambtsketen Wist 17... Ds J. Heerma deed intrede in Chr. Geref. kerk van Veenendaal J. F. TAK van Week-tot-Week Nieuws uit de Omgeving pONT' AC AGENDA Veenendaalse „Klaar- overs" geïnstalleerd WAAR IS DE VALLEI-RIKS 9 ELST ACHTERBERG 30e jaargang VRIJDAG 20 JULI 1956 No. 55 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amcrongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel 390 Verkeersdiploma's uitgereikt DROGISTERIJ Hij is 15,- waard L 124558 Nieuwe telefoon aansluitingen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, „De Vallei" in de vakantieweek Auto sloeg over de kop bij aanrijding Excursies naar proefvelden in Remmerden Reisvereniging „Van Suijlen- plein" twee dagen uit Tv^serse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(j de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs permm 14 ceret Speciale contractprijzen op aanvraaf Minimum per advertentie 3,80 Rubriek Vraag en Aanbod l—10 woorden 95 cent, elk weord meer 7 cenj Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Woensdagavond was de Veenendaal - se gemeenteraad in openbare verga dering bijeen voor een spoedbehande- ling van enkele zaken de woningbouw, stratenaanleg en het bouwen van rio leringswerken betreffende. Burgemeester A. Bakker had kort voor de vergadering telefonisch laten weten niet tijdig ter vergadering te kunnen zijn aangezien hij door auto pech in de omgeving van Den Haag werd opgehouden. In zijn plaats nam toen de loco-burgemeester, wethouder Ant. de Ruiter, het voorzitterschap waar. Direct na de gebruikelijke opening vroeg het raadslid de heer Van Har- develd aan de voorzitter: Waar is de ambtsketen? Bij de burgemeester in een kast waar wij niet in kunnen, maar het gaat zonder ook wel, was diens antwoord, en hp ging meteen over tot de orde van de dag. NIEUWE GER. GEMEENTE SCHOOL GEREED Het eerste punt gold het verlenen van een crediet voor het vernieuwen van de overgordijnen van de Juliana van Stol- bergschool tot een bedrag van f 850, De nabij de Geerseweg nieuw gebouw de Ger. Gemeenteschool is thans zover klaar dat deze na de grote vakantie in gebruik genomen zal worden. De vrij komende lokalen in het oude gebouw aan de Hoofdstraat echter hebben direct al weer een nieuwe bestemming want het bestuur van de ambachtschool en van de kleuterschool, welke al enkele lokalen van dit gebouw in gebruik heeft, hebben gevraagd deze te kunnen huren. De raad besloot de kleuterschool twee en de am bachtschool tot een bedrag van f 11.500, ETAGE-WONINGEN IN ZANDSTRAAT DE Het volgende voorstel betrof de ver koop van de grond en de daarop gelegen woningen genummerd van 301 tot en met 311 aan de Veenendaalse Woningstichting. Bedoelde woningen verkeren in vervallen toestand en zullen worden gesloopt en op het vrij komende terrein zullen dan 6 be neden- en 12 bovenwoningen worden ge bouwd. De bouw zal onderhands worden opgedragen aan de fa Gebr. Nieboer voor het bedrag van f228.000,—. De bewoners van de te slopen woningen zullen zelf voor een tijdelijk onderdak zorgen. De heer Scholten is blij dat er weer wonin gen gebouwd worden maar is erg ge schrokken van de hoge huur: f 11,40 voor de benedenwoning en f 9,75 per week voor boven. Voorzitter, zei hierop dat straks alle nieuwe woningen op deze huurprijs zullen komen. Dat is vandaag niet anders meer. Ook de heren Slok en Bastmeyer vonden de huren voor deze woningen erg hoog, terwijl de laatste er op wees, dat de genoemde bewoners in schuren e.d. zullen moeten huizen en dat de woningen dus wel voor de winter klaar dienen te zijn. Voorzitter deelde mede dat tal van zeer grote moeilijkheden moesten worden overwonnen eer tot de bouw van deze woningen kon worden overgegaan. Tot volgend jaar uitstellen heeft misschien nog hogere huur en weer andere moei lijkheden tot gevolg. Aan deze bouw zal alle voorrang worden gegeven. De raad besloot tot verkoop van de huizen en de grond het verlenen van een grond- en bouwvoorschot tot een totaal bedrag van f 269.003,60. STRATEN EN RIOLERING De uitvoering van de rioleringswerken vanaf de Adriaan van Ostadelaan tot aan de grens van het uitbreidingsplan en het dat de Rhenense VW er bij de Ned. Spoorwegen op wil aandringen een pendeldienst voor passagiers op de spoor lijn Amersfoort-Rhenen in te stellen? dat wij de laatste tijd ook in Vee nendaal meerdere stemmen hebben ge hoord welke een dergelijke dienst niet al leen wensen, maar ook rendabel te ex ploiteren achten? dat een dergelijke verbinding voor Veenendaal ook van zeer groot belang zou zijn aangezien men dan veel sneller in Amersfoort is, waar men treinverbin dingen naar alle richtingen van het land heeft? dat in dit verband echter ook de nog steeds bestaande plannen voor het verleggen van de spoorlijn Utrecht-Arn hem over Veenendaal genoemd kunnen worden? dat de uitvoering hiervan altijd nog verreweg de voorkeur verdient? dat er woensdag en gisteren tijdens de zware regenval de Kerkewijk geheel blank stond doordat de riolering hier niet meer of nog niet werkt? dat ook de Zandstraat en Fluiter straat weer met veel wateroverlast te kampen hadden? dat er nog steeds lezers blijken te zijn die nog niet door hebben hoe het spelletje van de Vallei-riks in zijn werk gaat? dat zij hierdoor zelfs belangrijke premie-bedragen zijn misgelopen? dat dit enkele weken geleden nog het geval was toen een lezeres, hoewel anderen haar nog vertelden dat zij het niet goed wist, een Vallei-riks nog een paar weken heeft vastgehouden in de veronderstelling dat die steeds meer waard zou worden? dat de vinders-premie toen al f 27,50 bedroeg? dat het dus zaak is zodra u een Vallei-riks aantreft, deze aan het bureau van ons blad te tonen? dat iedere riks slechts een week geldig is en dat de geldigheid iedere don derdag 12 uur afloopt? dat het dus niet helpt als u hem langer vasthoudt en dan alleen de vin derspremie uw neus voorbij gaat? ui m ii I! ml! Dinsdag 24 juli (Bij „De Bijenkorf", Nieuwe- weg) jaarlijkse Veenendaalse jj| Bijenmarkt. 11 Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film „Rose Marie", dinsdag en woensdag „Vlucht uit fort Bravo" en donderdag „Schots en scheef". Franse Gat is thans zover gevorderd dat tot verharding van de wegen kan worden overgegaan. Op 9 juli werd deze verga dering aanbesteed en de enige inschrij ver, de N.V. Gebr. Bruil te Ede had als aannemingssom een bedrag van f 349.500. Met bijkomende kosten als toezicht en plantsoenaanleg e.d. raamt men het hier voor benodigde bedrag op f 430.000,—. De raad besloot een crediet tot dit bedrag te verlenen en nog een bedrag van f 99.500 voor het maken van riolering in enkele zij-straten van de Rembrandtlaan, uit te voeren door de fa. Kosters te Eist. De heer Diepeveen vroeg zich af of het niet voordeliger zou zijn dergelijke wer ken normaal openbaar aan te besteden. De verschillen tussen de begrotingen van Gem. Werken en de aannemingssommen zijn vaak erg groot. De voorzitter wees er op dat de raads-commissie voor fi nanciën en openbare werken zich met deze manier van aanbesteden hadden verenigd, eenvoudig omdat gebleken is, dat deze gang van zaken op het ogenblik de voorkeur verdient. De heren Van Har- develd en Van Galen zijn ook voor open baar aanbesteden, maar de omstandighe den dwingen tot deze practijken. De heer Van Deelen drong er in dit verband op aan dat de begrotingen van Gem. Werken zo veel mogelijk worden uitgewerkt en reëel gemaakt worden. Ook de bedragen, uitgetrokken voor plantsoenaanleg en het bestemmen van de grond hiervoor vond hij te hoog en teveel. Voorzitter zei alle vertrouwen te hebben in de kundigheid en toewijding van de ambtenaren van de dienst Gem. Werken. Er zijn echter vaak onverwachte dingen, die de cijfers van een begroting beinvloeden. De raad be sloot de gevraagde credieten te verlenen, waardoor weer nieuwe straten voor wo ningbouw zullen worden aangelegd. DE RONDVRAAG Bij de rondvraag was het de heer Van Ojik, die wees op het feit dat er maar 20 zitplaatsen zijn in de aula op de begraaf plaats. Bij verschillende begrafenissen moesten mensen, waaronder ouden van dagen, blijven staan. Kunnen er geen' 20 bij, zo was zijn vraag. De voorzitter was van mening, dat er bij de meeste begrafe nissen niet meer stoelen nodig zijn. Men vindt vrijwel nergens meer zitplaatsen, terwijl meer stoelen het geklepper nog maar erger maakt en de rust verstoren. Toch zal hij deze zaak nog eens onder zoeken, en de heer Van Galen gooide er tussen door dat hij hoopt dat collega Van Ojik beter gehoor in deze zal krijgen dan hij indertijd. De heer Van Deelen tenslotte wees op het gevaar, dat het smalle houten orug- getje oplevert, gelegen over de spoorsloot bij de onbewaakte overweg naar De Geer Het heeft dezer dagen een haar gescheeld of er was daar iemand de diepte inge- duikeld. Hij zou graag zien dat hier een duidelijk bord geplaatst werd. Voorzitter zegde toe een en ander te zullen bekijken en liet voor de laatste maal in deze ver gadering zijn hamer vallen. Na woensdag door prof. J. J. van der Schuit uit Utrecht te zün bevestigd, deed ds. W. Heerma van Groningen gisteravond zijn intrede als nieuwe predikant van de Chr. Geref. Kerk van Veenendaal. Onder de vele aanwezi gen hierbij tegenwoordig zagen wij o.m. ds. R. de Bruin, ds. W. de Joode, ds. D. van Enk, ds. R. Kok, en het voltallig college van burgemeester en wethou ders. Ds. Heerma had als tekst gekozen Kolosscnsen 1 28 „Denwelken wy ver kondigen, vermanende een iegelijk mens en lerende een iegelyk mens in alle wijsheid, opdat wij een iegelijk mens volmaakt stellen in Christus Jezus". Hier staan wij in Naam van God, als uw dienaar, om Zijnentwil. Voor ons bei den breekt een nieuwe periode aan, zo begon ds. Heerma zijn nieuwe gemeente toe te spreken. Ik kom hier niet zonder schroom, want wie is tot deze dingen be kwaam. De boodschap die ik breng is dat niemand ons leven mag beheersen als Jezus Christus. Mensen komen, mensen gaan, maar het evangelie blijft hetzelfde en God wil dat dit ook onveranderd ver kondigd wordt. In de prediking hiervan bij zijn intrede zei ds. Heerma drie zaken te willen on derscheiden, nl. 1. Wie wij prediken, 2. Hoe wij hebben te prediken, 3. Doel van de prediking. De enige echte Christus dienen wij te prediken, want er zijn veel valse in onze tijd. De Christus in wie de verlossing is en de hoop der heerlijkheid. De verkon diging van Hem is levend brood en medi cijn voor de kwaal der zonden. Prediken moeten wij en getuigen met kracht en waardigheid, verre van alle banaliteiten. Vermanen en leren, zegt Paulus. Niet als liS'^^^.XÏViMiMniUIUIHiUiiiiliHiiiiHiSltilSüiiüiiUiÏHUiiSiiSiSSi üüü^r Dinsdag vond in het gebouw „Eltheto" de uitreiking van de verkeersdiploma's plaats. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de afdeling Vee nendaal voor Veilig Verkeer, de heer J. J. Welle, die een bijzonder welkomst woord richtte tot burgemeester Bakker, inspecteur Dekker en de heer Nijbakker als vertegenwoordiger van de VSW. Hierna reikte de burgemeester de wis selbeker uit aan de Ger. Gemeenteschool, de school, die bij het gehouden verkeers- examen het beste resultaat had bereikt. Het waarnemend hoofd van die school, de heer G. G. Mijnders, bracht dank voor deze wisselbeker en zei, dat een derge lijke beker .aan een school verplichtingen oplegt, niet zozeer om hem volgend jaar weer te winnen, maar wel om als school zich voorbeeldig in het verkeer te ge dragen. Spreker bracht ook dank aan de hoofdagent Van Duuren voor de gegeven verkeerslessen en overhandigde hem als blijk van waardering een vulpen en enkele rokertjes. Vervolgens reikte de burge meester aan 39 leerlingen, die het examen foutloos hadden afgelegd het diploma met de aantekening „met lof" uit. Deze ge slaagden ontvingen als herinnering een fraaie siertegel. Hierop volgde de installatie van de 18 jeugdverkeersbrigadiertjes die in vol or naat op het podium verschenen. Aller eerst werden zij toegesproken door de heer Nijbakker, die naar voren bracht, dat de verkeersj assen van prima stof waren vervaardigd, maar dat dat niet het belangrijkste was. Veel belangrijker was het, volgens spreker, dat de jongen, die de jas draagt, genoeg verantwoordelijk heidsgevoel bezit om dit moeilijke werk naar behoren te doen. Hierna werden de „Klaar-overs" officieel door burgemees ter Bakker geïnstalleerd, die de jongens eveneens op hun zeer verantwoordelijke taak wees. Nadat inspecteur Dekker met een kort woord tot de geslaagden pl.m. 390 diplo ma's had uitgereikt volgde nog de ver toning van de films „Klaar-Over" en „Kijk-uit". GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat 106 Veenendaal. Telefoon 2576 een postbode die een boodschap komt brengen, welke hijzelf niet kent. Wij mo gen niet aannemen dat het met de ge meente van Veenendaal wel zal gaan. De Schrift leert ons dat anders. Ook de kin- derkens Gods zal ik moeten vermanen als zij zich genoegzaam en oppervlakkig to nen. Soms zacht en teer, en ook streng. Vermanende in alle wijsheid. Niet alleen in geestelijke, maar ook in stoffelijke za ken. Niet alleen in eeuwige, maar ook in tijdelijke dingen. Een dominee heeft een zware taak. Elke dag moet hij de mensen onderwijzen. Maar zelf heeft hij ook iedere dag onderwijzing en vermaning nodig. Hij is zelf ook zondaar. Bid daar om voor hem. Mijn bevestiger heeft met nadruk op de betekenis van de voorbede der gemeente gewézen. Ik mag niemand naar de ogen zien en alleen afhankelijk zijn van God, zo sprak ds. Heerma. Over het doel van de prediking zei de predikant: Vanzelfsprekend weten wij dat het doel de eer van God en de zaligheid der zondaren is. Toch zegt apostel Paulus hier nog iets anders van, nl.: een iegelijk mens volmaakt stellen voor Christus Je zus. Is dat niet een dwaas ideaal, en al leen voor enkelen bereikbaar? Neen, maar met minder kan het niet, want zon der dat is er geen zaligheid. Wij kunnen niet uit ons zelf volmaakt worden. Alleen uit Hem, zo besloot ds. Heerma zijn pre diking. In zijn persoonlijk woord richtte de nieuwe predikant zich eerst tot zijn be vestiger en vroegere leraar, prof. Van der Schuit, en vervolgens tot de ouderlingen en diakenen. Na de zes jaar in de ge meente van Groningen moesten vele ban den van liefde en genegenheid verbroken worden. God geve ons nu ook een plaats in uw midden. Zich tot de gemeente richtende zei ds. Heerma: Verblijd u er in als de woorden van deze kansel wel eens pijn zullen doen. Ook sprak hij tot het bestuur van de burgerlijke overheid en tot de aanwezige collega's. Bijzonder verheugd was ds. Heerma ook gezichten te zien uit Gro ningen, Aalsmeer, Zeist en Rotterdam. Een bijzonder woord richtte de predikant tot zijn aanwezige ouders. De heer Van de Nadort sprak een woord van welkom namens de gemeente en verzocht de aan wezigen de nieuwe predikant ps. 119 9 toe te zingen. Ds. De Joode sprak namens de buu ge meenten en de classis. Wij wensen elkaar alle goeds, maar alleen God kan het ons geven, zo waren de laatste woorden van ds. Heerma en met het zingen van psalm 109 9 werd deze intrede-dienst besloten. De waarde van de VALLEI-riks be gint al weer tot een mooi bedrag op te lopen. De riks van de vorige week welke werd uitgegeven by Sigaren magazijn N. de Kroon aan de Rijks straatweg te Eist (U.) werd n.I. weer niet gevonden. Hierdoor is de waar de van de VALLEI-riks andermaal met 2,50 gestegen en inmiddels 15,geworden. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood- gedrukt nummer, dus tevens weer een riks van de oude serie met de beeltenis van Prinses Wilhelmina er op. Kykt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer L 124558. Indien u deze riks vóór a.s. donder dag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vin derspremie, welke thans dus 12,50 bedraagt, direct in contanten uitbe taald. 2920 Bovenkamp, W. van de, vert. P. Heijnen en Zn. N.V., Mr. Heems kerkstraat 15; 2148 Elzendoorn, J., Mont. P.U.E.M., Dah liastraat 11, b.g.g. Utrecht 23044; 2775 Garde, R. van de, vert. rijwielfa- briek „Eland", Larikslaan 15; 2737 Hak, W., „Ruimzicht" Ben.eind 8; 2492 Kuiper, J. G., vert. U.B.O., Soester- berg, Klaas Katerstraat 16; 2042 Ruiter, J. de, Rembrandtlian 27; 2146 Wolf, Drs. P. J. v. d., leraar VHMO, Acacialaan 25; 2147 Zeeuw, J. de, Dr. Colijnstraat 115. MIDZOMER-SHOW in OUWEHANDS DIERENPARK Op donderdag 26 juli a.s. wordt het 3e tuinfeest in de reeks van vier ge presenteerd jn de vorm van een mid zomershow, waaraan een keur van ar- tisten hun medewerking verlenen. Tevens kunnen de vakantiegangers in de omgeving van Rhenen hier een amusement vinden, dat op een zeer hoog peil staat. Bovenaan op het programma staat het zeer bekende radio-orkest „MARIA ZAMORRA" en haar radio-solisten met haar spaanse muziek en dans. Verdere medewerking verlenen Frans du Mee, die als conferencier en liedjes zanger het geheel op een amusante wij ze aan elkaar zal knopen. Fred Wiegman, zeer bekend van de hoorspelen en de televisie speelt mede in de scetches, die Maria Zamorra ten beste zal geven. Zeer charmant en meeslepend is de cabariète ELLEN CASTELL. Jan Staats zorgt voor de muzikale omlijs ting van het geheel. Voor verdere bijzonderheden betref fende deze show verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. ZOMERAVOND-EXCURSIE ONDER HET MOTTO „WAT BLOEIT DAAR" Voor donderdagavond 26 juli organi seert de Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuid- Oost Utrecht" een excursie in de omge ving van de „Fluit" gelegen tussen Eist en Amerongen. Deze streek bevind zich thans in volle zomerpracht. Zelden treft men in ons land een rijker geschakeerde plantengroei aan. Het is een der weinige plaatsen in ons land waar o.a. de kardi naalsmuts en het lancetbladig kruiskruid staan te pronken. Wat is dat en hoe heet die prachtige gele bloem daar? Op deze en vele andere vragen zal tijdens deze excursie een des kundige antwoord geven. Er wordt om 7.15 uur n.m. gestart in de Boerenlaan bij hotel Boszicht. Nu de Ned. Hervormde gemeente van Ederveen aan de Hoofdweg een nieuw kerkgebouw in gebruik heeft ge nomen heeft men voor het oude ge bouw aan de Schras een bijzonder pas sende bestemming gevonden. In dit ge bouw heeft de heer M. K. Koppejan, die voorheen in Veenendaal woonde, sinds enige tijd zijn kerkorgelfabriek gevestigd. De oude kerkruimte leent zich uit stekend voor dit doel, evenals de vroe gere kerkeraadskamer een ideale op slagplaats is voor alle mogelijke onder delen. De heer Koppejan heeft zelf de oude pastorie betrokken, waarin ook het kantoor gevestigd is. De heer Koppejan is een uitstekend vakman. Hij werd in 1901 te Goes ge boren en reeds op 13-jarige leeftijd trad hij in dienst bij de firma A. S. J. Dekker aldaar, destijds een van de grootste orgelbouwers in ons land. Ook in Roermond en in Duitsland was de heer Koppejan enige tijd werkzaam om alle geheimen van het vak te leren. Ongeveer dertig jaar geleden sloeg hij een aanbod om bij de firma Dekker bedrijfsleider te worden af, want zijn ideaal was, zelfstandig orgelbouwer te worden. Hij vestigde zich als zodanig te Veenendaal en kreeg al spoedig zijn eerste grote opdracht: de bouw van een kerkorgel voor de Gereformeerde Ge meente te Dirksland. Opdrachten voor verschillende andere kerken volgden. Na de tweede wereldoorlog bouwde de heer Koppejan onder meer nieuwe kerkorgels voor de gereformeerde ge meenten te Tholen, Wageningen, Goes, Barneveld (uitgetr.), Her kingen en Rijssen. Laatstgenoemde kerk, die door architect A. F. Fresen te Wageningen werd ontworpen, is met zijn 2800 zit plaatsen verreweg de grootste kerk, die na de oorlog in ons land werd gebouwd en het machtige orgel heeft dan ook niet minder dan 26 stemmen. Naast de bouw van nieuwe orgels werden o.a. meer of minder omvang rijke restauraties uitgevoerd aan de or gels in de Ned. Herv. Kerk te Baarn en de gereformeerde kerken te Barneveld, Grijpskerk en Oostkapelle. Op het ogenblik is de heer Koppejan bezig met de bouw van een veertien spels mechanisch orgel voor de Gere formeerde gemeente te Dordrecht en in de orderportefeuille bevinden 2ich onder meer nog opdrachten voor een nieuw orgel in het kerkgebouw van de Gereformeerde gemeente te Hilversum, alsmede voor restauratie van de orgels in de Ned. Herv. Kerk van Stad aan 't Haringvliet en de geref. gemeenten te Poederoyen en Meliskerke. Het bouwen van kerkorgels is een bijzonder vak. Wel worden voor het bewerken van het hout enkele moder ne machines gebruikt, maar toch is het nog voor een belangrijk deel hand werk, dat een grote vakbekwaamheid, een ruime kennis van diverse houtsoor ten eneen grote muzikaliteit ver eist. De heer Koppejan beschikt in rui me mate over deze eigenschappen en het is voor hem een grote voldoening, dat zijn drie zoons hem daarin navol gen. Zij zijn met nog twee arbeiders al len in het bedrijf van hun vader werk zaam. Door het leveren van een prima pro- dukt heeft de heer Koppejan zijn zaak in de loop der jaren een uitstekende naam bezorgd. Nu zijn bedrijf in Eder veen wat meer ruimte heeft gekregen dan waarover hij in Veenendaal be schikte is de basis voor een verdere uitbouw gelegd. Nabij Hellevoetsluis is dezer dagen een begin gemaakt met de uitvoering van de afsluiting van het Haringvliet. De werkzaamheden w. - len 12 jaar duren en omvatten de aanleg van een afsluitdam met afwateringslui zen. Voor de eerst te maken bouwput voor de sluizen worden in de werkhaven bij Hellevoetsluis nu zinkstukken gemaakt welke naar de plaats, waar de bouwput komt, binnenkort worden versleept. Alle versekerlnf en Hypotheken Verkoop vute goederen Wonlngbebeer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 In de komende vakantieweek gaat ook een deel van het personeel van de drukkery, de redactie en de ad ministratie van ons blad er een week tussen uit, en het is in ver band daarmee dat het a.s. woens dagnummer van „De Vallei" wordt ondergebracht in een uitgebreide vrydag-editie. Adverteerders en medewerkers ver zoeken wij hiermede rekening te willen houden bij het inzenden van de voor dit nummer bestemde co- pie. Deze dient n.I. uiterlijk a,s. don derdagmiddag 12 uur in ons bezit te zijn. De uitgevers. Gisterochtend kwamen op het kruis punt Wageningselaan Groeneveldse- laan nabij de SKF-fabriek twee auto's afkomstig uit Ede en Bennekom met elkaar in botsing. De auto welke kwam van de richting Kerkewijk verleende geen voorrang aan de auto welke van rechts, dus van de richting Parallelweg kwam. De bestuurder van de laatstge noemde auto remde zo straf, dat zijn wagen, waarin nog drie passagiers wa ren gezeten, over de kop sloeg. Geen van de inzittenden liep letsel van be tekenis op. De materiële schade was groot. BEVORDERINGEN BIJ DE POLITIE Met ingang van 15 juli werd de agent van politie, de heer J. van de Brand alhier, bevorderd tot hoofdagent. AFGUNST. Het Franse blad France Soir noemt ons Hollanders flegmatiek. „Die flegmatieke Hollan ders", schrift het, „kun nen voor slechts vyf gulden op een beste plaats genie ten van een Franse revue (de revue van het Lido, die in Carré te Amsterdam op trad), terwyl wy hier in Parys een veelvoud van dat bedrag moeten neertel- genieten. Engelsen zijn snobs. Zij stellen zich te vreden met sandwiches om een schuld te kunnen af betalen, die vaak hun krachten te boven gaat; maar een eigen huis bezit ten en een zo groot mo gelijk huis ziedaar wat voor hem belangrijk is, wat zijn stand bepaalt. Uitgaan met het weekend bete kent voor de Engelsman sportief genoeg om de schrijfster voor haar „ko pij" 30,— honorarium te betalen. 0 VINGER. „Verwar niet het woord „little" (klein) met het woord „middle" (middel), staat er te lezen in een in Schotland aan chirurgen gerichte circu laire. Want doordat het schrift van een dokter niet 0 VLEERMUIS. „Degene die het graf van een farao schendt, zal sterven," dat was de tekst van een in scriptie die men in 1922 te Luxor in Egypte ontcijfer de op de graftombe van Toutankhamon. Sindsdien zijn verschillende archeolo gen korte tijd nadat zij een graf in een pyramide wa ren binnengedrongen ge storven. De bewoners van len als we een plaatsje er- die streken (en ook wel el- voor willen veroveren." 0 LEVEN. Het grote En gelse blad Picture Post heeft de volgende brief van een met een Engelsman getrouwde en in Londen wonende Franse vrouw ge publiceerd: Al volgen in Frankrijk de regeringen elkaar op als regen en zonneschijn, een feit is dat de Fransen le ven. Ik zeg „leven" en niet „bestaan" zoals de Engel sen. Een jong verloofd paar in Engeland, dat zich ver liefd op elkaar noemt (laat me lachen), wacht, vóór te trouwen, tot het genoeg geld heeft gespaard om de eerste termijn van de koopsom voor een eigen huis te betalen. Voor hen betekent een eigen „home" een huis met twee huiska mers en drie slaapkamers. Een jong Frans paar heeft aan één vertrek en een keuken genoeg. Om geluk kig te zijn heeft het noch vele vertrekken noch een, heel huis nodig. Om een eigen huis te bezitten steekt een Engelsman zich in de schuld voor de rest van zijn leven; hij wordt daardoor zo in beslag ge nomen dat hij geen tijd overhoudt om het leven te gaan winkelen met zijn vrouw. Zondags werkt hij in de tuin of schildert zijn huis op. „Het leven, een goede keuken, uitgaan voor z'n plezier, zijn fijnere dingen waarvoor hij geen besef heeft. Hoe zou hij tijd vin den om verliefd te doen of een beetje sentimenteel te zijn terwijl het hek van zijn tuin een kwast verf nodig heeft? Ah, la, la, laat ons maar onze senti- mentaliteiten, onze harts tochtelijke verliefdheid, on ze vreugde in het leven en onze elkaar opvolgende regeringen. Gij, heren En gelsen, houdt maar vast aan uw kale bestaan, zon der echte gevoelens, aan uw stenen en uw metselkalk en uw langdurende rege ringen. Leve het leven, de liefde en Frankrijk!" Het Engelse blad was goed te lezen was, had een chirurg bij iemand in plaats van de middelvin ger de pink geamputeerd. In de circulaire wordt er nog aan toegevoegd dat dergelijke „vergissingen" vrij regelmatig voorkomen. 0 BLOED. Voor transfusie gebruikt men in een hospi taal van 1100 bedden te Moskou per maand een ton bloed. Voor het grootste deel wordt dit verkregen van mensen die in het hospitaal zyn overleden en die men binnen zes uur na het intre den van de dood bloed af tapt. 0 LOPER. Tijdens zijn reis door West-Duitsland voerde president Soekarno in zijn auto een rode loper van vijftig meter lang met zich mee, die voor de pre sident werd uitgerold als hij uitstapte. ders warey geneigd deze sterfgevallen in verband te brengen met de onheilspel lende inscriptie te Luxor. Nog onlangs vond hun bij geloof voedsel toen twee Zuidafrikaanse politieman nen een graftombe binnen drongen om de inheemse bevolking te bewijzen dat er geen demonen woonden en dat het zonder gevaar was. Binnen een week wa ren zij beiden dood. En ook de archeoloog M. Wiles uit Rhodesia kreeg een geheimzinnige ziekte nadat hij onlangs een Egyptische graftombe had onderzocht. Behalve arche oloog was de heer Wiles echter ook arts en hij ging de ziekteverschijnselen bij zichzelf bestuderen, waar bij hij spoedig tot de ont dekking kwam dat hij leed aan histaplasmosis, een ziekte die op de mens wordt overgebracht door met microben bevolkte vleermuizen, die men in welhaast elke graftombe daar aantreft. Men gelooft nu niet meer zo zeer in de macht van de woorden op het graf van Toutankhamon, maar meer in de besmettingsmacht der vleermuizen die er rond waren. EXCURSIE JONGELINGSVERENIGING Woensdagavond j.l. maakten de le den van de Chr. Jongelingsver. „Jona than", een excursie naar het tropisch tuinbouw Instituut te Wageningen. Deze excursie stond onder leiding van de tuinbaas de heer Meulenkamp. Door hem werd een uiteenzetting gegeven van de groei en behandeling van de verschillende gewassen, welke door de leden met grote aandacht werd ge volgd. De rayon-assistent van de R.L.V.D. te Rhenen en Veenendaal deelt mede dat aangezien de laatste weken voor de boe ren de weersomstandigheden veel te wen sen overlaten, voor het hooien niet alleen maar ook voor hat houden van excursies, een ieder alsnog 'in de gelegenheid wordt gesteld hieraan te kunnen deelnemen. De excursies naar het Centrale proefveld in Rhenen zijn voor dit rayon streeksge wijze uitgeschreven, maar voorzover men aan de uitnodiging geen gevolg kon ge ven, om welke reden dan ook, kan men toch nog hieraan deelnemen op dinsdag 24 juli a.s. of op woensdag, 25 juli a.s. 's Avonds half acht dient men op het proefveld aanwezig te zijn. Dit proefveld is aangelegd op een van de percelen van de heer C. J. v. Miltenburg, Remmerden 192, Rhenen. Hier zijn dit jaar zeer in teressante proeven te bezichtigen, zowel rassen-, als bemestingsproeven, alsmede een onkruidbestrijdingsproef. Men late deze gelegenheid niet voorbijgaan. Er is deskundige leiding. UITSTAPJE VROUWENBOND EN M.V. „DORCAS" De leden van de Christenvrouwen bond en de Meisjesvereniging „Dor cas" maakten hun jaarlijks uitstapje. Per touringcar werd ongeveer 7.30 uur v.m. gestart vanaf de Herv. kerk. Te Aalsmeer werd de bloemenveiling be zocht. Vandaar werd de reis voortgezet naar Amsterdam, alwaar het Nationaal monument op de Dam werd bezichtigd. Aldaar werd de inwendige mens ver sterkt en gelegenheid geboden even te gaan winkelen. Vervolgens werd de tocht vervolgd naar het reisdoel Vo- lendam en Marken. Vandaaruit werd de terugtocht aanvaard, via Oud Val keveen waar een bezoek aan een speel tuin werd gebracht. Nadat men zich daar geruime tijd vermaakt had, keer de het gezelschap ruim voldaan te half elf te Achterberg terug. JONGELINGSVERENIGING DAGJE UIT De Chr. Jongelingsvereniging „Jona than" maakte een jaarlijks reisje. Te 7 uur werd van de Herv. kerk vertrokken per touringcar naar Rotterdam, waar 't gezelschap te 9 uur aankwam. Na het ge bruiken van een kop koffie werd de Maastunnel bezichtigd en maakten zij een rondvaart per „Spido" door de havens van Rotterdam. Hierna vertrok men naar Den Haag, alwaar achtereenvolgens een bezoek werd gebracht aan panorama „Mesdag", Vredespaleis en de miniatuur stad „Madurodam". Vervolgens vertrok men naar Scheveningen alwaar door ver schillende leden ondanks de minder gun stige weersomstandigheden een bad in zee werd genomen. Op de terugweg werd de speeltuin te Haastrecht aangedaan. Daar dit blijkbaar in goede aarde was gevallen werd te Renswoude eveneens nog een speeltuin bezocht, waarna men omstreeks half elf huiswaarts keerde. De reisvereniging „Van Suijlenplein" te Rhenen maakte 15 en 16 juli een trip naar België en Luxemburg. Het begin van deze tocht was niet zo hoopgevend, daar het zondagochtend bakstenen regende. Toch waren de deelnemers vol goede moed en dat optimisme werd bewaarheid, want voor dat men in Roermond was aangekomen, was het al prachtig zomer weer. De route was als volgt: Rhenen - Arn hem - Maastricht - Verviers - Spa - Sta- velot - Cascade de Coo - Clervaux - Mullerthal - La Rochette - Ettelbrück - Esch - Bastogne - Luik - Maastricht en verder over Nijmegen en Arnhem naar huis. Het bestuur kreeg een pluim van de leden voor al het prachtige waarvan men heeft kunnen genieten. De meest bewon- deringswaardige stad was wel Vianden, gelegen ln een diep dal tussen hoge ber gen. De vereniging heeft al meerdere ma len trips gemaakt, doch allen waren het er over eens, dat deze laatste wel een van de mooiste is geweest. V. ONFORTUINLIJKE KIPPENHOUDER De kippenhouder B. aan de Cuneraweg beleefde een zeer onfortuinlijke dag, toen een van zijn kippen tegen een voor bijrijdende personenauto vloog. Deze auto werd bestuurd door de aannemer V. uit Veenendaal. Deze zag de kip, toen hij deze bijna genaderd was, de weg over vliegen. Sterk remmen kon niet meer baten. De kip kwam tegen de keienvan ger van de nog nieuwe auto terecht waar door de keienvanger licht werd bescha digd. Daar deze echter niet gerepareerd kon worden is het schadebedrag zeer hoog en zal dit door de eigenaar van de kip moeten worden vergoed. LUNTEREN. De 71-jarige pluimveehou der F. uit Lunteren, die enkele weken geleden zijn bedrijfsleider met een mes te lijf ging en daarna de hand aan zichzelf sloeg, is dinsdagavond aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. WAGENINGEN. Dezer dagen werd al hier de eerste steen gelegd van een te bouwen dierentehuli. LEERSUM. Alhier is men weer druk bezig met de organisatie van het jaarlijk se Bloemen-corso voor Midden-Nederland dat dit jaar gehouden zal worden op 11 augustus a.s. Er zijn weer drie groepen voor de stoet samengesteld, nl. luxe-, praal- en reclamewagens. WIJZE WOORDEN DOOR EEN ZONNESTRAAL Optimisme is het leven gezien door een zonnestraal.) (Carmen Sylva) kimt Ml* FA. S BOS Goud, en Zilver Uurwerken Hoofditr. Tel. 91-93, 3034. Veeoemlaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1