Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Waar REMBRANDT woonde De Wereld Slecht weer spelbreker op Europa's grootste bijenmarkt r Herstel spoorwegverbinding Amersfoort-Rhenen voor reizigers gaat niet door Ouden van dagen van Ëlst gaan uit van Week-tot-Week »tikking: Jongen van elf jaar door gasversti om het leven gekomen Wist 17. Prijzen waren hoog WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Werkzaamheden aan Rhenense brug vorderen gestadig Nieuws uit de Omgeving 9 0 N TI AC 30e jaargang VRIJDAG 27 JULI 1956 No. 56 Uitgave: „De Gelderse ¥81161" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Estiosessasrai Veenendalers in Nijmeegse vierdaagse Afscheid bij Scheepjeswol- fabrieken MARKTBERICHTEN U betaalt toch niet graag teveel? NIEUWE BRIL Firma J. F. TAK Hij is 17,50 waard Q 383206 RHENEN Woningbouwactiviteiten in Rhenen Waclitverbod in de Hoofdstraat Voorrangskruising in Dr. Colijnstraat Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Kind gered door grootvader Nieuwe Rhenense school bijna onder de kap De werkzaamheden aan de Kerkewijk AMEROIXGEIX GROOT TUINFEEST Jonge musici zetten zich in voor het orgelfonds 1 - -vtserse precisie Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per-mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens de jaarvergadering van de van de NBM tussen Rhenen, Veenen- Rhenense vereniging voor vreemdelin genverkeer werd de suggefeti.' gedaan de Nederlandse Spoorwegin te ver zoeken het reizigersvervoer op de spporlijn AmersfoortRhenen te her vatten. De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in de pro vincie Utrecht hadden indertijd reeds een dergelijk verzoek tot de N.S. ge richt. Heden kwam van de president van de N.S., dr. ir. F. Q. den Hollander, het volgende antwoord binnen: Wij hebben destijds bij de studie voor de herbouw van ons bedrijf nagegaan op welke wijze wij het best in de ver voersvoorziening van Veeenendaal en Rhenen zouden kunnen voorzien. Dit onderzoek leidde tot de conclusie, dat de belangrijkste vervoersstromen van deze plaatsen bestonden in de relaties met Utrecht en Arnhem. Wij hebben daarom aan de regering toestemming gevraagd het tracee van de lijn Utrecht Arnhem te mogen wijzigen en deze lijn via Veenendaal te leiden. De rege ring heeft op dit verzoek tot onze spijt evenwel afwijzend beschikt. Dit onderzoek leerde ons tevens, dat de vervoersstroom in de richting Amersfoort te gering was om de her opening van de lijn AmersfoortRhe nen ook bij toepassing van moderne dieselelektrische treinstellen voor ons economisch aanvaardbaar te maken. Het feit, dat de vervoersvoorziening In de nacht van vrijdag op zater dag is het elfjarig zoontje van de familie De Wit aan de Nieuwe weg door gasverstikking om het leven gekomen. Bij de familie de Wit was een getrouw de zoon met zijn gezin enkele dagen met vakantie. Hierdoor moest het elfjarige zoontje Fransje in de woonkamer op een divan slapen. Toen de familie de Wit 's morgens al zeer vroeg wakker werd rook men de gaslucht en ging men direct naar bene den, alwaar men Fransje aantrof. Direct werd dokter Engel ontboden, doch deze kon helaas niet anders dan de dood con stateren. De andere familieleden ondervonden geen nadelige gevolgen. De oorzaak van dit zeer tragische ongeval moet men zoe ken in het feit, dat de slang van het gas- toestel van de geopende gasslangkraan is afgeschoten. De begrafenis vond dinsdag morgen onder zeer grote belangstelling plaats op de R.K. begraafplaats aan de Nieuweweg. De baar werd gedragen door verkenners van de padvinderij. Vele kransen werden gelegd. Ook tijdens de H. Mis, voorafgegaan aan de begrafenis, was het kerkgebouw geheel bezet. In verband met bovenstaande verzoekt de directeur van het gasbedrijf te Vee nendaal ons er de lezers nogmaals drin gend op te wijzen: I. bü voorkeur en indien anders mogelijk geen gebruik te maken van slangaan sluiting. 2. by gebruik van een gasslang er altijd gewoonte van te maken, bij niet gebruik van het gastoestel de kraan waaraan de slang bevestigd is, altijd gesloten te hou den. BENOEMING Mejuffrouw B. J. Tissen, telefoniste ten gemeentehuize te Veenendaal, is met in gang van 1 september benoemd tot tele foniste aan de VSW fabrieken alhier. dat veertig Veenendaalse Jehova's Getuigen naar het grote congres in het Goffertstadion in Nijmegen zijn geweest? dat de opgave voor deelname aan de jaarlijkse autotocht beslist voor woensdag 1 augustus bij de bekende adressen binnen dient te zijn? dat de werkzaamheden aan de Ker- kewijk nabij de spoorwegovergang deze week nog zover zullen komen dat het verkeer hier volgende week, de vakantie week voor de bouwvakken, weer vrij normaal zal kunnen worden verwerkt? dat wij de vele plaatsgenoten die nu met vakantie buiten Veenendaal ver toeven wel degelijk missen? dat onze straten deze week vaak uitgestorven waren? dat, nu het weer wat droger wordt na al die regen, wederom gewaarschuwd wordt voor het gevaar van brand ook in de bossen in onze omgeving? dat naar wij vernemen de bespre kingen tussen de brandweren van Rhenen en Veenendaal inzake het blussen in de zgn. grensgebieden weer geheel zijn vast gelopen? dat naar wij hopen toch niet nog een brand met veel schade of slacht offers nodig zullen zijn om deze bespre kingen weer op gang te brengen? dat dezer dagen wederom het wa tersnood-monument aan de Kerkewijk door vernielzuchtigen werd geschonden? dat er opnieuw een aantal van de bronzen letters werden afgebroken? dat de politie de daders zoekt? dat vele Veenendalers en ook Rhe- nenaren teleurgesteld zijn door de Ned. Spoorwegen na het bekend worden van het besluit af te zien van het instellen van een zgn. pendel-dienst tussen Rhenen en Amersfoort? dat er nu stemmen opgaan voor het voeren van actie om op de noodzaak van een betere spoorwegverbinding voor Vee nendaal en Rhenen te komen? r II Lux IHIIIilIHlIlHllllllfillllIfl.lM IIMIIIIIIIIMIIlllllllllll Luxor theater Van heden vrijdag t.m. maandag ff de film „Terug uit de Hel"; dins- f= dag en woensdag „A. en C. en de Mummie" en donderdag „Uit de brand ben je". li daal en Amersfoort reden tot klachten geeft, welke voortkomen uit een mo menteel personeelsgebrek bij dit be drijf, kan voor ons geen aanleiding zijn de heropening van deze lijn opnieuw in overweging te nemen. Wij vertrouwen, aldus besluit de heer Den Hollander zijn schrijven, dat U onze mening zult delen, dat een be spreking over de hervatting van de reizigersdienst per trein tussen Amers foort en Rhenen niet tot positieve re sultaten zal leiden. Onder de Veenendalers die meelopen in de Nijmeegse vierdaagse zijn er meerde ren die al voor de achtste of negende keer meedoen. Zo zijn deze keer weer elf leden van „VSW" van de partij, nl. P. van Viegen, E. van Manen, J. van Manen, Ac. van Dam, D. Quint, H. Ruler, J. Veldhuizen, M. Veldhuizen, H. Wisselo en J. van de Weerthof. E. van Manen en J. van de Weerthof lopen reeds voor de negende maal mee en P. van Viegen voor de acht ste keer. J. van Veldhuizen loopt 55 km en de anderen 40 km. Morgen zaterdag 28 juli om ongeveer half zeven zullen de Veenendaalse vier- daagselopers aan het station De Klomp arriveren, en evenals vorige jaren zal het bij hun verwelkoming wel weer niet aan belangstelling ontbreken. Dinsdagmorgen werd aan de Nieu weweg te Veenendaal de jaarlijkse bijenmarkt gehouden. Helaas trad de regen als spelbreker op, waardoor het bezoek wel wat te lijden had. De oude getrouwen evenwel waren allen aan wezig en leverden tezamen het ver trouwde beeld dat deze jaarlijkse bijen markt kenmerkt. De echte buitenman laat zich niet door een buitje uit het veld slaan en zo kon men de hand- klappende en luid biedende imkers weer in hun doen en laten observeren, een belevenis die velen naar de bijen markt bij de St. Willibrordkerk ge trokken had. Aanvankelijk was het met de han del nog wat kat-uit-de-boom-kijkerig gesteld, maar na enige tijd kon markt meester Wim van Kessel toch weer zijn functie in oude stijl uitoefenen. Hier en daar verschenen al spoedig de eerste groene wilgentakjes ten teken dat er handel tot stand gekomen was. De prijzen waren hoog en beliepen van 10,tot 12,voor korven en van 20,tot 22,50 voor kasten. De to tale aanvoer bedroeg 410 korven en 40 kasten, samen dus 450 volken. De keuringsjury had als gewoonlijk Vrijdag heeft de heer A., van de Weerd, wonende in de Beatrixstraat, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd af scheid genomen van de directie en het personeel der Koninklijke Scheepjeswol- fabrieken. De heer Van de Weerd, die ruim 52 jaar bij dit bedrijf in dienst is geweest, werd door de directie gehuldigd en in de bloemetjes gezet terwijl hem door het personeel een compleet nieuw rijwiel werd aangeboden. Onder het genot van een kop koffie was men ter gelegenheid nog ge zellig in de bedrijfscantine bijeen. BENOEMING Mej. D. Nijhof is met ingang van 1 sep tember a.s. benoemd als onderwijzeres aan de huishoudschool te Doetinchem. VEENENDAAL. Op de wekelijkse eier markt waren dinsdagmorgen 136.000 eie ren aangevoerd. De prijzen varieerden voor grote van f 14,50 tot f 15,25 een voor kleine eieren van f 8,tot f 12,per 100 stuks. Handel vlug. Op de biggenmarkt waren 65 biggen aangevoerd. Er werden prijzen besteed van f42,— tot f66,— per stuk. Handel matig. De ouden van dagen van Eist gaan ook dit jaar weer een dagje uit en wel op woensdag 29 augustus. Waar de reis naar toe gaat is op het ogenblik nog een geheim, maar dat het weer een mooie dag gaat worden, staat al bij voorbaat vast. Deze week zal een huis- aan-huis collecte worden gehouden en iedereen wordt opgewekt met gulle hand te geven voor dit mooie doel. Tevens worden de autobezitters ver zocht zich spontaan bij de commissie op te geven. De ouden van dagen wor den bezocht door de commissieleden. De geruchten gaan dat de oudjes van het gedeelte Elst-Amerongen niet mee zouden mogen. Bij onze informatie bleek dit gerucht op onwaarheid te be rusten. Wij zouden de mensen die deze geruchten verspreiden aanraden zich eerst met de bevoegde mensen hier voor in verbinding te stellen, voor zo iets te zeggen. VOETBALWEDSTRIJD ELST-OOST TEGEN ELST-WEST Zaterdagavond zal op het Oranje-Wit terrein te Remmerden om 7 uur een voetbalwedstrijd worden gespeeld tus sen Eist-Oost en Eist-West. De op brengst van deze sportontmoeting zal en goede komen aan het materiaal fonds van Oranje-Wit. In de enkele weken dat het materiaal fonds in het leven is geroepen heeft men reeds een batig saldo van ruim f 100,—. De penningmeester, de heer J. W. Looien, wonende aan de Veenendaalse- straat zal gaarne giften voor dit doel in ontvangst nemen. Ga daarom voor een of reparatie naar Alleen verkoop: Hoofdstr. 106, Veenendaal, TeL 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 geen gemakkelijke taak. Na rijp be raad werden de volgende prijzen toe gekend. Ie prijs kasten de heer M. van 't Land te Barneveld. Ronde korven: le prijs M. de Vree te Ommeren en 2e prijs W. J. Kooimans te Dreumel. Boog korven: geen prijs toegekend. De groot ste aanvoerder was de heer Jonker uit Gameren met 170 volken. De handel was tegen 12 uur zeer vlot. Als voor zitter van de marktcommissie fungeer de de heer J. van Apeldoorn uit Kes- teren. Het mag gezegd worden dat de marktcommissie alle eer van het ver zette werk heeft gehad. De jury be stond uit de heren J. van Bemmel uit Gouda, G. Schrijver uit Veenendaal en bij verstek van de heer A. Blom te Rhenen de heer J. W. Luimers te Leer- sum. De Vallei-riks van de vorige weck, welke werd uitgegeven by de firma Recde te Overberg, werd weer niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de riks weer f 2,50 gestegen en is de nieuwe Vallei-riks intussen weer reeds f 17,50 waard geworden. Het numer van de nieuwe Vallei-riks, welke één dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook nu, om het zoeken te ver- gemakkeiyken, weer een rood gedrukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beeltenis van prinses Wilhelmina er op. Kykt u deze week weer goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer Q 383206. Indien u deze riks vóór a.s. donderdagmorgen 12 uur aan het bureau van dit blad kunt tonen wordt u de vinderspremie, welke thans dus vijftien gulden be draagt, direct in contanten uitbetaald. Met behulp van de N.V. Bouwkas Ne derlandse Gemeenten, welke nu ongeveer drie jaar in de gemeente Rhenen werk zaam is, is reeds een dertigtal woningen door particulieren gebouwd. De woning bouw is op het ogenblik erg duur. Teneinde de bouwkosten te drukken, heeft genoemde Bouwkas voor de deel nemers een plan van vier dubbele wonin gen ontworpen aan de Simon Stevinweg. Indien deze bouw tot stand komt, is de nieuwe woonwijk tussen de Spoorbaan- weg, Jan van Arkelweg en Achterbergse- straatweg zo langzamerhand al weer vol gebouwd. De geprojecteerde woningen hebben be neden een flinke woonkamer, een keu ken, kelderkast en w.c. met schuurtje en boven drie slaapkamers met douche ruimte. Naar wij vernemen bestaat er nog mo gelijkheid aan dit bouwcomplex deel te nemen. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt door de secretaris van de plaat selijke afdeling van deze bouwkas. de heer W. C. Pieters, gemeentehuis van Rhenen. Bijna onmerkbaar wordt er gewerkt aan de voorbereidingen, welke nodig zijn voor de komende montage van de nieuwe verkeersbrug over de Rijn bij Rhenen. Hoge bokken en kranen rijzen als paddestoelen uit de grond, terwijl in het weiland railbanen zijn aangelegd voor het transport van de brugstukken. Met de baggerwerkzaamheden is men nu gereed gekomen. Er werden nog vier bommen uit de rivierbedding ge- Burgemeester en wethouders van Vee nendaal hebben besloten met ingang van 1 augustus a.s. een wachtverbod in te stellen voor het verkeer aan de ooste lijke zijde van de Kerkewijk vanaf de J. G. Sandbrinkstraat, de Markt en de Hoofdstraat, dat wil dus zeggen voor de rijbaan aan de kant van het gemeente huis. Ten overvloede wijzen wij er op dat dit wachtverbod geldt voor alle wegver keer, dus niet alleen voor automobielen, maar ook voor wielrijders, motoren, enz. In verband met het feit dat ter plaatse het verkeer geen uitzicht heeft, en met het oog op het grote gevaar, dat deze situatie oplevert, hebben burgemeester en wethouders besloten de kruising Dr. Slotemaker de Bruïnestraat-Dijkstraat- Dr. Colijnstraat tot voorrangskruising te verklaren, met dien verstande dat het verkeer van de Dr. Colijnstraat dat deze kruising passeert voorrang heeft. De borden welke een en ander zullen aangeven worden dezer dagen geplaatst. HET RUSSISCHE VLOOTSMAL- DEEL IN ROTTERDAM. By aan komst werden door Russische kin deren bloemen aan de bemanning aangeboden. RIJKSSTRAATWEG TUSSEN RHENEN EN ZEIST WORDT VAN NIEUW WEGDEK VOORZIEN Rijkswaterstaat zal het wegdek van de Rijksstraatweg tussen Rhenen en Zeist belangrijk verbeteren, door over de klinkers een laag asfaltbeton aan te brengen. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf firma Bruil uit Ede. Inmiddels is men tussen Eist en Amerongen reeds met de werkzaam heden begonnen. Aan beide zijden van de rijweg wordt een betonrand gestort, waar later het asfaltbeton tussen zal worden aangebracht. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 trokken, overblijfselen uit de tweede wereldoorlog, toen de oude brug werd vernield. Het waren blindgangers, die echter niet ongevaarlijk bleken. De bergingswerkzaamheden van deze pro jectielen verliepen gelukkig zonder on gelukken. Bij de pijlers van de nieuwe brug is de vaargeul 1.70 meter dieper ge maakt, terwijl twee nieuwe kribben zijn aangelegd om de vaargeul op diep te te houden. Aan weerskanten van de brug is over een lengte van onge veer 800 meter weggebaggerd. Dinsdagavond zijn per schip vier stuks stalen vlakken aangevoerd, ieder wegende 150.000 kg. Van een in de Grift liggende woon schuit is het dochtertje van de familie O. overboord geslagen. Het kind kon nog juist op tijd door haar grootvader worden gered. Aan de Acacialaan wordt de nieuwe ópenbare lagére school gebouwd, een z.g. hall-school. De werkzaamheden zijn zover ge vorderd, dat afgelopen dinsdagmiddag door het gemeentebestuur op pannebier werd getrakteerd. Men hoopt deze nieuwe school in september in gebruik te kunnen nemen. Amsterdam heeft, vergeleken met an dere steden en dorpen in ons vaderland niet erg geleden. Maar ga eens naar de Jodenbuurt, de wijk, die „für Wehrmacht verboten" was. Daar hebben de Teutoonse horden vijf jaar de scepter gezwaaid. Op beestachtige wijze werden de bewoners opgejaagd, weggesleept en uitgemoord. Hoewel dit ook in andere wijken ge beurde is dat brok stadsleven wel zeer zwaar gehavend. Kijk eens om u heen en tel de gaten in de huizenrijen. Of liever tel de huizen eens die er nog ongeschon den zijn afgekomen. En van wat nog overeind staat zijn de ruiten ingeslagen, de deuren ingetrapt en de kozijnvensters uitgerukt. Het Jodenkwartier vormt een stille aanklacht tegen de overweldigers, die hier hun misdadige lusten botvierden, en die de slopers als 't ware aanmoedigden weg té halen wat nog enige v>aaröe had. En toch staat daar in de Jodenbreestraat te midden van enkele andere bijna onge schonden huizen één der meest interes sante musea uit ons vaderland. Het leek wel of het Rembrandthuis, want dit bedoelen wij, een onzichtbare invloed oefende op de sloperswoede en de Aan de redactie „De Vallei". Geachte redacteur, Gaarne zou ondergetekende onder staande zien opgenomen in de rubriek De winkeliers welke tussen 't spoor en de Patrimoniumlaan wonen worden wel het ergst getroffen door de opbre king van de Kerkewijk en ook de Ga rage Vonk op de Parallelweg. Dan is er nog de consumptiewagen van de heer Van de Laak. Hier worden de vreem delingen, waar zij het nu van moeten hebben, over een andere weg geleid. Zou het niet billijk zijn dat voor deze mensen een zekere schadeloosstelling, in welke vorm ook, werd gegeven? Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, S. N. Selhorst, Talmastraat 13. Veenendaal, 23 Juli 1956. OVERLAST. Een 36- jarlge professor van de universiteit te Illinois heeft een klacht ingediend tegen een van zijn leerlingen (22 jaar), die hem het leven komt. We zullen niet lang genoeg leven om deze voor spellingen op hun waar heid te toetsen. Nemen dit alles dus voorlopig maar in goed vertrouwen aan, pein- onmogelijk maakte door zen alleen hoe ons nage- hem zonder ophouden haar slacht zich zal gedragen als liefde te verklaren des nachts via de telefoon. 0 ONTDEKKING. In de Amerikaanse staat Ohio heeft men ontdekt dat 680 blijft er dan over? het door al die gelijkelijk gedistribueerde intelligen tie verlost zal zijn van meer- en minderwaardig heidscomplexen. Want wat op het treinverkeer. gulden per persoon. Gedu rende de reis viel de gids acht kilo af, dat is een kilo per passagier! 0 STOP! Bij twee ge legenheden gaat het op de spoorwegovergangen in Frankrijk omgekeerd toe: de president van de Re publiek en de Tour de France hebben er voorrang Vóór de oorlog was dat Pau. Want deze plaats in de Pyreneeën weet maar al te goed dat ze op een voor de Tour onmisbare plek in de bergetappes ligt en van die wetenschap maakt dit stadje dankbaar gebruik om te weigeren aan direc teur Goddet ook maar een cent te betalen. 0 LATIJNSE KARPER. Een visser te Montry heeft aan zijn hengel uit de personen een rijbewijs bezit- Marne een karper van 33 pond opgehaald. 0 SCHONE LEI VEGEN. Te Helsinki worden wan betalers niet in de gevan genis gestopt, maar bij de stads reinigingsdienst te werk gesteld. Zij vegen de straten van de stad en hun gerestaureerd. De kos- loon wordt aan de schuld ten terwijl zij ondersteund worden uit het blindenfonds. 0 VERSAILLES. Het al lermooiste bouwwerk van Franse architectuur uit de zeventiende eeuw, het pa leis van Versailles, zal over achttien maanden geheel zijn ten bedragen 30 miljoen gulden, waarvan anderhalf miljoen door vrijwillige bij dragen bijeen kwam. 0 GEEN TANDEN, WEL HERSENS. Over 1500 jaar zal het menselijk gebit zo ver zijn achteruitgegaan dat er in onze kaken zich geen tanden en kiezen meer zullen ontwikkelen, zodat we maar direct het leven met een vals gebit te lijf zullen gaan. Bovendien zal tegen die tijd elk mens zich een goed stel hersens kunnen aanschaffen, dat hem in staat zal stellen een behoorlijke intelligentie te ontwikkelen. Elk mens zal daar dan recht op hebben zoals men nu recht heeft op een goede bril en steun zolen via het ziekenfonds, verklaart de professor die ons met dit nieuwste pers pectief van de menselijke ontwikkeling aan boord 0 SPROOKJESREIS „La anders, toen stonden de route des Indes" heet de spoorwegen onverbiddelijk autodienst Parys-Bombay- Parys, die zojuist zyn eer ste rit heeft volbracht. De acht reizigers waren bij terugkomst in de Franse hoofdstad opgetogen over wat ze allemaal hadden gezien: het graf van Semi- ramis, de fundamenten van de Toren van Babel, enz. Wat hen het meest had ge troffen? Dat er op de sta- tegenover de organisatoren van de Tour: eerst de trein zeiden ze, en dan jullie. Maar toen schreef een journalist in zijn verslag dat 400 mensen van de Tour op een overweg een trein hadden zien passeren met slechts vier mensen erin! Dat was voor de spoorwegen aanleiding om hun standpunt te wijzigen tions in India reclamebil- en de 400 voorrang op de jetten van de Franse spoor- 4 te geven, wegen hangen. Wat hen het Sindsdien zijn die vier- meest had teleurgesteld? honderd aangegroeid tot Dat ze in alle bezochte lan den niemand waren tegen gekomen die Frans sprak. (Die reclamebiljetten bly- ken dus nutteloos.) En waarvan ze het meest had een karavaan van 1200, al of niet op fietsen. Als etap peplaats komen daarom al leen steden in aanmerking die over voldoende hotel- accomodatie beschikken. den genoten? Van Ispahan, Bovendien moet elke stad waar nog steeds de rozen 2750 gulden neertellen om voor deze eer in aanmer- 5800 king te komen. Behalve bloeien. Het reisje kostte eisers uitbetaald. 0 HAAR EN HAAT. De ambassadeur van Frankrijk in Karachi kan zyn haren niet geknipt krijgen. Hij staat op de zwarte lyst van de Pakistaanse kappers vanwege de Franse politiek in Algerië. 0 WIJZE WOORDEN. President Truman: Ik ben vóór lichaamsstraffen. Toen ik jong was ben ik menig maal geslagen. Ik weet niet of me dat goed heeft ge daan, maar in elk geval ben ik nooit in de gevan genis beland. Meneer Mauriac, zei iemand tegen de beroemde Franse schrijver, houdt u van de Duitsers? Ik? Ik houd zo intens van hen, dat ik me elke dag ver heug dat er twee Duits- landen zijn. Wij weten niet of de heer S. spreekt namens één of alle door hem bedoelde zakenmensen. Waarschijnlijk niet. In derdaad zal hier sprake zijn van scha de als gevolg van de wegomlegging enz. Voor zover wij kunnen nagaan be staat er echter nergens een schade regeling welke in dergelijke gevallen voorziet en in ieder geval niet in Vee nendaal. Hierbij kan ook nog worden aangetekend dat de betrokken winke liers na het herstellen of reconstrueren van een straat of weg, ook van de hier bij bereikte verbetering profiteren. Red. Morgen. 28 juli, zal er op het terrein „De Hazenberg" te Amerongen een groot tuinfeest worden gehouden. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan het Nationaal Dierenpark „De Hazenberg" voor zwerfdieren. Op het terrein is een sprookjesachtige verlichting aangebracht. O.a. zullen aan dit tuinfeest medewer king verlenen de Boerenkapel uit Ame rongen, „Accordeonnette" uit Overberg. de mondorgelvereniging „Con Amore" uit Doorn en een jodelzangeres uit Wagenin- gen. Verder zal men kunnen genieten van Napolitaanse zang en dergelijke. Do aan vang is gesteld op half acht. Zie ook de betreffende advertentie in dit nummer. Woensdag 1 augustus a.s. wordt in de prachtige Andrieskerk het tweede concert in dit seizoen gegeven, ten bate van het orgelfonds. Ook dit maal staan de namen der solisten borg voor een concert, dat een ieder zal bekoren. Dé van Oenen, bekend en bemind door haar optreden met het koor van Bartimeus, zingt naast Valerius' ook geestelijke liederen. Deze sopraan zal zich tevens laten horen in werken van C. Ph. Em. Bach en Handel. Eveneens van Handel is de sonate, die de zo be gaafde hoboïst Lex van den Brul ver tolkt, zoals hij dat ook één dezer dagen in Haarlems St. Bavo deed. Het feit dat deze hoboïst dit voorjaar meewerk te aan de uitvoering der Mattheus Pas sion in het Concertgebouw te Amster dam spreekt wel voor zichzelf. Naast nog een zangrijke hobosolo zal men Lex van den Brul te samen met de fluitist en de organiste kunnen beluis teren in een vrolijk klinkende trio sonate. Fred Mann, die als fluitist is aange steld bij de Ned. Radio Unie, geniet een uitstekende reputatie. Aan vele concerten verleent hij spontaan zijn zeer gewaardeerde medewerking. Zijn aandeel in dit programma is een korte „Mozart-herdenking" en een ragfijn werk van Debussy. Hilde Noordijk, organiste der An drieskerk, verzorgt de begeleiding, en opent dit concert met een orgelsolo, terwijl zij de avond besluit met het fascinerende Pièce héroïque van Cesar Franck. afbraakepidemie. Het riep de slopers als 't ware toe: tot hier toe en niet verder. Het Rembrandthuis, Jodenbreestraat no. 4. Een gele deur met rode luikjes en vierkante ruitjes in lood gaan we binnen. We staan in de Sijdelcaemer (zijkamer links van 't voorhuis) een vertrek in het Rembrandthuis, waar de geest uit het verleden tot u spreekt en de „nieuwe za kelijkheid" haar verkild en verstard Amerikanisme niet kan laten gelden als het beeld van de blijvende stoffage, van allesoverwinnende architectuur. De donkere eikenhouten trappen en lambriseringen zijn warm van toon, het geheel in de geest van dat gedempte licht hetwelk de schildermeester voortdurend voor ogen moet hebben getrild, toen hij schilderde, tekende en etste. We zijn in de werkplaats van de meester we zien hem hier met stift of etsnaald flaneren op de gepolijste koperplaat met vernis bestreken. Schilderstukken zijn in het Rembrandt huis niet aanwezig. Daarvoor kunnen we op het ogenblik in het Rijksmuseum te recht waar de grote Rembrandt-tentoon- stelling wordt gehouden die voor ieder een toegankelijk is. Juist door het ont breken van schilderijen heeft het Rem brandthuis een bijzondere attractie. Wij stellen ons voor, dat in het hier aanwezi ge Sixbruggetje met een paar boompjes links en een scheepje rechts de kunste naar spelenderwijs aan het werk is ge weest. Men zegt dat Rembrandt het Sixbrug getje vervaardigde toen, aan een diner bij de Amsterdamse burgemeester Jan Six, de mosterd wat te laat ter tafel kwam en hij de daardoor ontstane leegte liever met een ets dan met conversatie wilde aanvullen. Rembrandt zag wel de werkelijkheid, maar hij zag er door heen en benaderde als alle echte en grote kunstenaars het mystieke, het religieuze. Saskia, Rembrandt's echtgenote, was een mooie vrouw, maar hij vierde in zijn geest een geest van weelde over die schoonheid en tooide haar met een krans van bloemen om de breedgerande hoed en schonk haar bloemen, veel bloemen. Wat zien wij juist in die kleine en fijne tekeningen als „Bedelaars aan de straat deur". Is het niet de beeldende kracht, die in zo'n sterke mate op zijn magistrale doeken tot uiting komt? In het Rembrandthuis leert men veel van zijn schilderkunst begrijpen. In dat huis leefde Rembrandt 20 jaar. Het is een perceel van drie verdiepingen; vier vens ters op elke etage en gebouwd in het jaar van Rembrandt's geboorte: 1606. Was het niet de harde noodzaak geldgebrek! geweest die hem afscheid deed nemen van dat huis, hij zou het zeker nimmer voor zijn dood hebben verlaten. De hele tragedie van zijn leven heeft zich hier voltrokken en wat in andere huizen is ge beurd, is slechts het blijde preludium en het droevq naspel geweest. Het zou ons te veil voeren, een nauw keurige beschrijving van dit woonhuis museum te geven. Wij zeggen alleen: komt, ziet en overtuigt u van hetgeen daar aanwezig is. De gelegenheid is er om onze grootste schilder beter te leren kennen. Men bewondert er. In stilte. In rust. Met hier en daar een als op z'n tenen voortschrijdende bezoeker. Buiten: het leven en lawaai, daarbinnen de sfeer, de fijne rijkdom van de ruste loos arbeidende Rembrandt, die de stra len van het eeuwigheidslicht heeft weer gegeven op aarde, zoals geen politiek genie het ooit vermag. DOORN. Tijdens een bijzondere kerk dienst werd dezer dagen alhier het nieuwe kerkgebouw voor de Chr. Ger. Kerk in gebruik genomen. LEERSUM. Een bewoner aan de Ver loopweg alhier bemerkte gaslucht in zijn huis. Bij onderzoek ging hij ook eens kijken bij zijn buurvrouw. Haar huis was echter geheel afgesloten en de gewaar schuwde politie trof, na zich toegang te hebben verschaft, mevr. D. levenloos aan. Het slachtoffer, dat al geruime tijd in overspannen toestand verkeerde, heeft waarschijnlijk zelf de gasslang los ge maakt. EDE. Alhier zal dezer dagen de oprich ting plaats vinden van een officierenver eniging. Het doel van deze vereniging is het contact tussen de officieren onderling te bevorderen en een schakel te vormen tussen het garnizoen en de burgerij. LUNTEREN. Dezer dagen zou op de Goudsberg een voorstelling worden ge geven door het gezelschap Sjors en Sjim- mie. Het ging hier om een kindervoor stelling, welke op woensdagmiddag was vastgesteld omdat men meende dat dan de schoolkinderen vrij waren. Dit bleek niet het geval en bij gebrek aan belang stelling vond toen de voorstelling geen doorgang. BENNEKOM. De plannen om in Ben- nekom een Rooms-katholieke kerk te bouwen zullen binnenkort verwezenlijkt worden. Men heeft reeds vergunning voor de bouw en ook is deze reeds aanbesteed. Het zal een gebouw van bescheiden om vang worden. Sinds enkele jaren heeft men de diensten in café Bothof gehouden. WIJZEWOORDEN VOOR DE VAKANTIE By een kort verblijf in het buiten land mijdt men zijn landgenoten, by een langdurig verblijf zoekt men ze op. (Wijnaendts Francken) FA. S BOS Goud. en Zilver Uurwerken Hoofdstr. Tel. 91-93, 3034, Veeoendasl

De Vallei | 1956 | | pagina 1