Jac, van Schuppen Setter Set Levensstrijd telt voor twee! li)OU^ WEDSTRIJDPROGRAMMA Jeugd-vakantie-voetbalcompetitie OVERBERG RENSWOUDE Burgerlijke Stand EDERVEEN KERKDIENSTEN Fa. L. HEIJ De terugkeer van ARAM Zondagsdienst Doktoren Een uitgerust mens Wees wijs Prinses IRENE wordt zondag 17 jaar Gortstraat 39 Telef. 2321 LmitX kJlT NYLONS passend en verrassend elegant FEUILLETON Het programma voor de week van 6 Groep I (Leeftijd 1416 jaar) Laatst heb ik voor de radioo een meneer eens hooren vertellen wat of nou eigelik vakansie vieren was. Het was natuurlik een heel verhaal, wat ik hier niet allemaal ken weergeeve, dat zou me veels te ver voeren, maar in het kort kwam het hier op neer, asdat ieder mens na verloop van tijd eens de geleegenheid moest hebben anders te doen dan ie gewoon is te doen. Dat beteekent dus, dat Jan die in 't ge- woone leeven een pet draagt over- schaakelt op een hoed of op heelemaal niks of dat de man die de heele dag in een auto zit, een poosje gaat loopen of liggen. Dat geldt natuurlijk ook voor de vrouwen. Die gaan bijvoorbeeld in een broek loopen, hoewel een rok moode is, of ze stuuren de man er met de kinderwaagen op uit en gaan zelf naar de febriek. En zoo kan je maar doorgaan. Nou schijnt de eene mens vaaker be hoefte te hebben aan vakansie dan de ander. Die spreeker voor de radioo, die zei ook dat de een genoeg heeft aan een vakansie van eens in de twee of drie jaar, terwijl een ander twee of drie keer per jaar der tussenuit schijnt te moeten. Deze laatste behoefte schijnt gelijke tred te houden met de fienan- siejen van de mensen. In ieder geval komt er in ieders leeven een punt waarop hij of zij eens naast zichzelf moet gaan staan. Maar aan datzelfde hebben niet al leen de mensen zinnigheid, maar dat schijnt ook in de dierenwereld te be staan. Wat zou je anders moeten den ken van die drie honden, die gezaamen- lik op pad gingen om een dienee te ver werken bestaande uit: 3 geiten, 1 schaap, 8 groote knijnen; 8 hennen en 3 ganzen. Hoe krijgen ze dat naar bin nen? Toen wij jaaren geleeden een fikse herdershond hadden, konden wij niks an hem kwijt dan een stukkie hondenbrood, een paar schootels melk en een kluifje, waar het meeste vlees al door ons van afgegeeten was. Ik voor mijn ik denk dat het komt omdat we in de hondsdaagen zitten. Die beesten hebben natuurlik gehoord van Vader- en Moederdag en van de kadootjes die dan gegeven worden, en ter geleegenheid van de hondsdaagen kreegen zij niks, zoodat zij zichzelf eens fiks getrakteerd hebben. Eigenlik hadden die beesten beeter de hondenziekte kunnen krijgen. Maar dat zie je altijd in het leeven: paarden die de haaver verdienen krijgen ze niet. Want waarom moesten nou bij voorbeeld die 3000 troopiese voogels, waar duizende mensen plezier aan had den kennen beleeven, sneuvelen door de pappegaajenziekte? Dat zijn zoo van die raadsels waar we in het leeven telkens weer voor gesteld worden. Zoo is het ook met die koe in Rhee- nen die pindakaas maakt. Nou ik dat weet, vraag ik voortaan ook maar niet meer wie dat sienaasappelsap in blik maakt. Laatst was ik met een van de kinders van m'n dochter in Amster dam in de Dierentuin, 'k Heb toen met eigen oogen gezien, dat verschillende mensen sienaasappels voerden aan de oliefanten. Moeten jelui nog meer weten? Die Driek van mijn daar heb ik ook nog iedere dag respekt voor. Die had zoowaar de oojevaars zien vliegen, die bij bij dat nest zijn weezen kijken. Ze had dat dierekt verteld aan een van de buurvrouwen. Dat goeje mens durft sindsdien overdag haast haar huis niet meer uit. Zoo bang is die voor die beesten. w. blauwkous. Terrein DOVO 6 aug. 19.00 uur Veenendaal 6 aug. 19.00 uur 99 Merino's 7 aug. 19.00 uur 99 DOVO 8 aug. 19.00 uur 99 Merino's 9 aug. 19.00 uur 99 DOVO 10 aug. 19.00 uur 99 Merino's 10 aug. 19.00 uur Groep II (Leeftijd 11 —13 jaar) Terrein DOVO 6 aug. 14.30 uur 99 Merino's 6 aug. 14.30 uur 99 Merino's 6 aug. 15.45 uur Veenendaal 6 aug. 14.30 uur 99 Veenendaal 6 aug. 15.45 uur Terrein DOVO 7 aug. 14.30 uur DOVO 7 aug. 15.45 uur 99 Merino's 7 aug. 15.45 uur 99 Veenendaal 7 aug. 15.00 uur Terrein Merino's 8 aug. 14.30 uur 99 Merino's 8 aug. 15.45 uur 99 Veenendaal 8 aug. 15.00 uur ft GVVV 8 aug. 14.30 uur 99 GVW 8 aug. 15.45 uur Terrein DOVO 9 aug. 15.00 uur 99 Merino's 9 aug. 14.30 uur 99 Merino's 9 aug. 15.45 uur 99 Veenendaal 9 aug. 14.30 uur 1 Veenendaal 9 aug. 15.45 uur Terrein DOVO 10 aug. 15.00 uur Merino's 10 aug. 15.45 uur Veenendaal 10 aug. 14.30 uur Veenendaal 10 aug. 15.45 uur Groep III (Leeftijd 810 jaar) Terrein Merino's 7 aug. 14.30 uur Merino's 10 aug. 14.30 uur Tijdens het te Culemborg gehouden examen schriftelijk MULO slaagde onze plaatsgenote mej. C. H. Geurts. UITSLAGEN VOETBALCOMPETITIE T.M. DINSDAG 31 JULI 1956 Groep I (leeftijd 1416 jaar) Mulderslaan Sav. Lohm.str. Middelb. Boys Rapid J.C. Rapid J.C. Sport en Vr.sch. Middelb. Boys Sav. Lohm.str. Groep II (leeftijd 1113 jaar) Nwe.w. (NSO)Davidspl. (VOP) Beatrixstraat (VIOS) Buurtl. Oost (Buca Boys) Zuid-West (K.M.D.) Noord-West (Veense Boys) Parallelweg (RODA) Stationswijk (Victoria) Singelboys Nieuwe.w. (NSO) Groenelaan II Patr.l. (ODS) Davidsplein (VOP) Buurtl. O. Zuid-West Groenelaan 1 Davidspl. Parallelw. (Roda) Groenelaan II Singelboys Davidsplein Stationswijk Beatrixstr. N.-W. (V'se Boys) Groenelaan I Singelboys Patr.laan (ODS) Nieuweweg Buurtlaan Oost (Buca Boys) Noord-West Patr.laan Singelboys Zuid-West Groenelaan II Groenelaan I Parallelweg Nieuweweg Stationswijk Davidsplein Beatrixstraat Zuid-West Parallelweg Groep III (leeftijd 8—10 jaar) Davidsplein (VOP) Boslaan Davidsplein Zandstraat 4—0 1—7 0—1 1—1 0—5 30 7—1 12—1 2—10 4—5 12—0 3—7 1—2 4—4 8—0 2—4 6—1 3—5 1—3 6—1 8—2 0—6 8—0 10—0 1—3 1—1 0—4 VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. P. Ver gouwen, Kerkewijk, tel. 2469. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris Jr., Heren straat 83, Tel. 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. S. M. van Ommeren van Eist, telefoon 08377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Van Ringelesteyn van Ederveen, tel. 08387-201. GESLAAGD Bij de examens der Eerste Neder landse Modevakschool te Utrecht slaag den: voor het diploma lingerie-coupeuse mej. J. v. d. Lee uit Lienden; voor het diploma costumière de dames C. van Walsem en G. Heikamp uit Rhenen en mej. W. van d. Scheur uit Achterberg, J. van Ingen en C. de Haas uit Lienden; voor het diploma lingerie dames W. v. Wamel en H. v. Essen uit Ommeren. Zij genoten hun opleiding bij de di rectrice der modevakschool te Rhenen mevrouw T. Philips-De Kruijf. tot 10 augustus 1956 luidt als volgt: Mulderslaan Middelb. Boys. Sport en Vriendschap Sav. Lohm.str. Mulderslaan Sport en Vriendscshap. Mddelb. Boys Sport en Vriendschap. Rapid J. C. De Sav. Lohmanstraat. Mulderslaan Rapid J. C. Sport en Vriendsch. Middelb. Boys. Patr.laan ODS Stat.wijk Victoria. Groenelaan II Noord-West V'se Boys Groenelaan I Davidsplein V.O.OP. Zuid-West KMDBuurtl. O. Buca Boys Nieuweweg N.S.O. Beatrixstr. Vios. Groenelaan II Nieuweweg NSO. Groenelaan I Buurtl. O. Buca Boys. Sta.wijk Victoria Beatrixstr. Vios. Singelboys Parallelweg Roda. Zuid-West KMD Nieuweweg NSO. Patr.laan ODS Buurtl. O. Buca BoBs. Singelboys Noord-West V'se Boys. Groenelaan II Stat.wijk Victoria. Groenelaan I Beatrixstraat Vios. Davidspl. VOPNoord-West V'se Boys. Groenelaan I Patr.laan O.D.S. Zuid-West KMD Stat.wijk Victoria. Singelboys Beatrixstraat Vios. Parallelw. RodaBuurtl. O. Buca Boys. Patr.laan ODSNoord-West V'se Boys Stat.w. VictoriaBuurtl. O. Buca Boys. Groenelaan I Nieuweweg NSO. Groenelaan II Parallelweg Roda. Boslaan Davidsplein VOP. Zandstraat Boslaan. MEISJES- EN JONGELINGS VERENIGING GINGEN DAGJE UIT Dinsdag j.l. maakten de Ned. Herv. Meisjesvereniging „Dorcas" en de Jon-- gelingsvereniging „Immanuël" hun tra ditionele uitstapje, 's Morgens werd om half acht afgereisd vanaf gebouw „Re- hoboth" met een touringcar' van de firma Malensteyn uit Barneveld. In Hilversum werd langs de verschillende studio's gereden, terwijl in Amstelveen bij restaurant „De Roemer" voor het eerst werd halt gehouden om de inner lijke mens te versterken. Hierna werd Schiphol met een bezoek vereerd. Bij een der vliegtuigen werd een foto ge maakt, terwijl onder deskundige lei ding tevens het gehele vliegveld en verschillende vliegtuigtypen werden bezichtigd. Van Schiphol ging de tocht verder naar Monnikendam waar met de boot naar het eiland Marken werd gevaren. Later in de middag werd ook nog Volendam aangedaan waar tevens weer een foto werd gemaakt, nu in de ori ginele klederdracht van deze plaats. In Amsterdam werd een rondvaart ge maakt door de grachten en havens, het geen altijd weer interessant is. Er werd nu teruggereden naar Hil versum waar tenslotte nog een bezoek werd gebracht aan „Anna's Hoeve". In dit vermaakcentrum bij uitnemendheid werden enkele uren doorgebracht. Te gen elf uur arriveerde het gezelschap zeer voldaan weer in Renswoude. GESLAAGD Voor het door de Vereniging voor Statistiek gehouden examen algemeen statistiek slaagde de heer J. van Voorst alhier. VEENENDAAL Geboren: Cornelia Maria Roelke, d. v. A. van den Heuvel en A. van de Scheur; Ria, d. v. P. Scholts en W. P. Heij; Eliza beth Maria, d. v. A. Gijsbertsen en M. Gerritsen. Ondertrouwd: L. A. A. Jansen en E. Gerritsen; C. Parlevliet en L. G. Brou wer; A. van de Weerd en G. Boers; B. P. van der Heiden en S. Wijnberger; J. van Harten en G. van de Meent. Getrouwd: G. J. de Wit en C. Ballast; H. C. van Schaik en N. R. Grijs. Overleden: J. G. van de Lustgraaf. echtg. v. J. van Maanen, 65 jaar en 9 maanden. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Arie, z. v. A. van Dijk en G. L. Bouter; Hendrik, z. v. A. Snetselaar en G. v. Maanen; Gijsbert J., z. v. G. Koud- ijs en G. Kas. RHENEN Geboren: Josina, d. v. W. ter Haar en W. Drost; Rudi, z. v. J. Sjardijn en C. Veen en AlberdinadO,aaaaa25jaar„24ja.K.r Maigret; Wilma, d. v. F. v. d. Veen en A. A. Cazemier; Johannes, z. v. S. Pater en M. M. Vijfschacht; Rudolf Boudewijn, z. v. L. ter Napel en J. J. Wandel; Rijk, z. v. Jan Rijkse en F. C. van Veenendaal. Getrouwd: Philippus Gijsbertus van de Scheur en Willemina Steventje Drost; Hendrikus Snijders en Willemina Drost. Overleden: Maris Henrica Wagner, 72 jaar, geh. m. A. Berendsen; Arie van Soest,76 jaar, wedn. v. M. v. Eek. RENSWOUDE Geboren: Jan, z. v. A. van de Scheur en C. Lansing. AMERONGEN Overleden: Grietje van Dam, 66 jr.; Jenneke Roseboom, 77 j. echtg. v. A. Bos. Ingekomen: Johanne E. de Heus, echtg. v. Jan van Holland; Gijsbertje H. Ursi- nus; Jan Welker met gezin; Johannes Hendrikus Koopman met gezin. Vertrokken: Bertus van Nieuw-Ame- GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer P. Bos Jz. slaagde te Wageningen met lof voor het vakdiploma van de molenaars- school. Onze plaatsgenoot de heer G. Marcus slaagde te Arnhem voor het midden standsdiploma. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur cand. J. J. Tigchelaar van Kam pen, 5 uur ds. P. van Wakeren van Stad aan het Haringvliet. Julianakerk 9.30 uur ds. P. van Wakeren van Stad aan het Ha ringvliet, 5 uur ds. Van de Pol. Vredes- kerk 9 en 10.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur cand. J. J. Tigchelaar van Kampen. Veen- eind 3 uur ds. P. van Wakeren van Stad aan het Haringvliet. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van Wijngaarden. „Sola Fide" 10 uur dr. W. S. van Leeuwen van Rotterdam, 5.30 uur ds. Petrie van Katwijk aan Zee. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Van der Ziel van Groningen. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. Ned. Prot. Bond onbekend. Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiterstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. dinsdag 7.30 uur dr. Steenblok. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvator- kerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 12 uur Zondagschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossings samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk- 10.30 uur ds. D. Pelleboer van Wageningen; 6 uur ds. A. de Zeeuw van Doorn. Ned. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Dronkert van Leiden; Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst; Ger. Gem. (Bantuin- weg) 10 en 5.30 uur dhr. Wijting, maan dag 7.30 uur ds. Bel.. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Geref.) Evang. 10 en 5 uur dhr. De Vries van RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Knier van Doorn, 6.30 uur ds. S. C. van Wijngaarden van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Roelofsen van Zeist. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Estrik van Nieuwland, 6 uur dhr. Meyer van Veenendaal. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, donderdag 7.15 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. C. H. W. Kuiperi, 6.30 uur ds. P. Koer- selman. Kerkzaal Passanteninrichting Dwarsweg 9.30 uur ds. C. B. Westenburg, em. pred. te Den Haag. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Gaasbeek van Veenendaal, 6.30 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. Wat hebt U er aan als U 's nachts Uw draai niet kunt vinden, omdat U zo n akelig bed of een oud krakend ledikant hebt?? Niets anders dan narigheid! en ga eens kijken naar die mooie sortering BEDDEN en LEDIKANTEN bij Jac. van Schuppen, alles even mooi en degelijk envoor f 82.50 Hebt U al een prima' 2 persoons bedstel met 2 kapok kussens. Ja, er wordt goed voor Uw nachtrust gezorgd door: Foto M. C. Me ij boom In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal WWW W (1) Voortbewogen door een gunstige wind kliefde een vreemd schip in snelle vaart de golven. In de wateren van het verre Oosten zou het vaartuig geen verwondering gebaard hebben, doch hier on der de Italiaanse kusten, keken de enkele vissers, die bezig waren hun netten binnen te halen, het met een bijgelovige vrees na. En mompelend wezen zij elkaar op de baardige figuur, die hoog opgericht in de voorsteven stond en strak voor zich uit tuur de. Doch Aram, want het was niemand anders dan onze held, was zich van dit alles nauwelijks bewust. Na een jarenlange afwezigheid scheidden nu nog slechts enkele dagen hem van vrouw en kind en bij de gedachte aan het weerzien doorstroomde hem een warm gevoel van blijdschap. De jonk, welke keizer Lu Nan hem ter beschikking gesteld had om hem naar zijn vaderland terug te brengen sneed als een mes door de golven en het leek wel alsof de opgewekte stemming van Aram de bemanning had aangestoken. Onder luid gezang beijverden zij zich, alles uit het schip te halen wat er in zat. Aram's rossige baard, die tijdens de lange zeereis formidabel gegroeid was en hem een ongewoon uiterlijk gaf, wapperde in de wind, toen hij zich naar achteren begaf. Hij wendde zich tot de roerganger en vroeg: „Zijt ge er zeker van, dat ge de juiste koers gestuurd hebt?" En toen de man bevestigend knikte, ging hij, half tot zichzelf, voort: „Vreemd, ik begrijp het niet. Volgens mijn berekeningen hadden we reeds lang de haventoren in zicht moeten hebben. (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (16) Tscharles was van zijn stoel opge sprongen, de tranen sprongen hem in de ogen. Had hij geen gesmoord snik ken gehoord, terwijl Furrer dit woord voor woord met moeite er uit gebracht had? Furrer en snikken, de man onder wiens hardheid gans Frutnellen gebukt ging! De knecht keek de boer hulpe loos en radeloos aan. De president was zichzelf weer ge heel meester geworden. „Kom eens na derbij en ga even naast mij zitten", sprak hij niet onvriendelijk, alsof het medelijden van de ander hem goed had gedaan. Aarzelend en schuw gehoorzaamde de knecht, en zette zich dicht bij de boer neer. „Wil jij het meisje hebben?" vroeg hij plotseling. Tscharles keek hem besluite loos aan. „Wat hebt u daar gezegd!" vroeg hij hem met een ontsteld gezicht. „Of je met mijn dochter wilt trouwen en van de schande nog goed wilt ma ken, wat er nog goed te maken is, vraag ik". „Dat kan u toch geen ernst zijn, pre sident," stotterde Tscharles, „ik ben toch uw knecht ik wat zouden ze in het dorp wel zeggen!" „Wat zij zullen zeggen? Haha!" Fur rer sprak met verheffing van stem: „Rosi van de Hochfluh-hoeve mag de hemel danken," zullen zij zeggen, „dat Tscharles Furrer haar haar goede naam teruggeeft!" „Maar Rosi zelf?" wierp de ander weer tegen, „die zal toch geen knecht willen hebben!" „Zo een als zij heeft niet te kiezen," tei de president. „Acht jezelf maar niet te gering, hoor! Ik vraag je eenvoudig dit: wil je het meisje en mij een wel daad bewijzen? Het is niet meer en niet minder! Zeg maar ronduit: ja of neen!" Tscharles streek zich over het hoofd. „Here nog toe, ik ben er glad van overstuur. Ik kan het me nog maar niet indenken." Hij legde het hoofd in beide handen en staarde wezenloos voor zich uit. Zo zat hij een poosje in ge dachten, terwijl Furrer geen oog van hem afliet. „Moet het dan al zo gauw zijn?" vroeg hij eindelijk, zonder zich te verroeren. „Vandaag nog! In het eerstvolgend gemeenteblad moet de huwelijksaan kondiging staan!" Tscharles draalde nog een ogenblik; toen keek hij de boer aan. Iets als aan hankelijkheid stond in zijn anders zo bedeesde blik te lezen, en hij stamelde: „Als ik er u en Rosi een dienst mee doe, dan wil ik. Maar ik zal eerst wel niet weten, hoe ik mij houden moet ik het is mij alles nog zo vreemd. En ik moet er eerst een beetje aan wennen. Neem het mij niet kwalijk, president!" „Versta mij goed! Voorlopig en als het gaat, zoals ik wil, nog vele jaren lang ben ik hier heer en meester, en dat blijft zo. Maar als ik dood ben,, en je hebt je plicht gedaan, krijg je mijn gehele bezitting voor je kinderen voor die van jou, hoor je? Niet voor voor het eerste. Daar is hier geen plaats voor." „Ja, ja zeker," stemde Tscltarles toe. Hij had alleen gehoord, dat de ander heer en meester wilde blijven, en zijn gezicht kreeg een blijde uitdrukking. Voor regeren en bestieren deugde hij niet. maar op deze manier zo'n vei lig plaatsje in een warm nest lokte hem al meer aan. Hij dacht aan Rosi en wat een mooi meisje zij was! En dat rijke, flinke meisje zou nu zijn vrouw worden! Zijn hart begon heftig te kloppen. Hij voelde zich gelukkig, zonder te weten waarom, en ten laatste overstelpte dat gevoel van geluk zijn arm hoofd zo, dat hij nauwelijks meer wist, of hij in de een of andere loterij de hoogste prijs had getrokken, of hij in de goudmijnen van Amerika fortuin had gemaakt, of wat hem eigenlijk was overkomen. „Dus ben je het er mee eens? Sla dan toe, schoonzoon!" Hij legde zijn magere, bruine hand in die van de boer. Deze drukte haar zó, dat het hem pijn deed, en sprak op halfluide toon: „Dank je!" Toen haalde hij diep adem. „Wacht dan nu even," zei hij toen, „de vrouwen moeten horen wat er be sloten is." Hij stond op en ging de kamer uit. Tscharles bleef zitten met een vuurrode kleur, en sprak fluisterend tegen zich zelf, wat hij zich maar nog niet be grijpen kon: „Nu ga je trouwen!" Dat hij daarbij een offer bracht, kwam niet in hem op! Toen kwam Furrer terug en zette zich aan de tafel. Dadelijk daarop tra den de vrouwen de kamer binnen. De sporen van tranen waren nog zichtbaar op het gelaat van vrouw Furrer, toen zij binnenstrompelde en op jammeren de toon vroeg, wat zij nu weer moest komen doen, nadat zij eerst weggezon den was. Rosi zag er vreselijk uit, zelfs uit haar lippen was de laatste druppel bloed geweken. Onder haar ogen ston den donkere schaduwen, en haar blik deed denken aan die van opgejaagd wild, dat geen uitweg ziet en geen kracht meer heeft om te vluchten. Zij wist niet, waarvoor zij geroepen was, maar het leek wel, alsof het haar niet meer schelen kon, of haar nog nieuw onheil te wachten stond. Zij bleef bij de deur staan en staarde naar de grond; zij had er nauwelijks acht op geslagen, dat Tscharles in de kamer was. Vrouw Furrer was dicht naar haar man toe gestrompeld. Deze hield de blik op zijn dochter gevestigd. „Geef Tscharles de hand," zei hij grimmig; „hij wil je de genade bewij zen om met je te trouwen." Rosi kromp ineen. Toen keek zij op. In haar grote ogen stond ontzetting te lezen. „Neen, neen!" stamelde zij en hief afwerend de hand op, als hing haar een zwaard boven het hoofd. Vrouw Furrer zette grote ogen op en wist niet of zij het met haar man eens zou zijn, of het meisje zou te hulp komen. De president nam kalm een oud in leer gevat notitieboek uit zijn zak, trok de tafel. „In het eerstvolgend gemeenteblad wordt het huwelijk aangekondigd," sprak hij, terwijl hij in het boek bla derde, „en zodra de geboden voorbij zijn, wordt het voltrokken." Rosi wankelde op de tafel toe. „Vader," smeekte zij met hartroeren de stem, „ik ik houd zoveel van de ander! Jaag mij weg! Sla mij maar laat mij naar hèm toe gaan!" Furrer wendde zich om naar Tschar les, als hoorde hij haar niet. „Jij gaat zo dadelijk naar de amb tenaar van de burgerlijke stand en doet aangifte." De knecht had moeite zijn tranen te bedwingen, zo ging hem het leed van het meisje aan het hart. „Geef haar haar zin maar, president! Christen Russi is meer waard dan ik! Geef haar daarom om 's hemelswil maar aan hèm! Ik ik ga nu maar weg, totdat de zaak in orde is!" Verlegen trok hij zijn broek omhoog en sloop naar de deur; hij kreeg het te kwaad! Maar Furrer commandeerde: „Je blijft waar je bent! En nu geen praat jes meer! Geef hem de hand, Rosi!" Hij trad op hen beiden toe en legde met geweld hun handen in elkaar. Rosi snikte en hield het gelaat afgewend. Tscharles streelde en drukte de hand, die hij in de zijne hield. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2