Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaals studente naar de Ver* Staten 2346 Huwelijken gesloten FIRMA J.F.TAK VJ WEST-VELDWE GEDUPEERD DOOR DE NIEUWE RIJKSWEG? Christelijke Kweekschool te Ede heeft reeds 160 leerlingen WEDSTRIJDPROGRAMMA Jeugd-vakantie-voetbalcompetitie r1 De Vallei-riks werd gevonden MULDER RENSWOUDE VJ Nieuw» uit de Omgeving 30e jaargang WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 No. 59 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Op uitnodiging van Marions High School U betaalt toch niet graag teveel? NIEUWE BRIL AGENDA Een droom van een cijferlijst Openbare raadsvergadering Aanslag op bruiloftsmaal in Veenendaal De Grebbe-Athletiekwed- strijden in Rhenen Nieuwe wegwijzers misleidend voor toeristisch verkeer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563127 Redactie: W, F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook werden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent „Bertha Arnolda Coïni of Veenen daal, the Netherlands, is to be Marion's third high school exchange student." Aldus de aanhef van een artikel, dat onlangs in een Amerikaans dagblad prijkte. Dit wil dus erg vrij vertaald zeggen, dat Bertha Arnolda Coïni uit Veenendaal, Nederland, de derde „hoge school" ruilstudente van Marion fn Amerika gaat worden. De plaats Veenendaal duidt men in de Engelse taal geen haar anders aan dan in onze moedertaal. Voor ons was het dus zaak met het schrijfmateriaal te velde te trekken en zo gewapend zaten wij tegenover de bewuste „ruilstdente". Geen verameri- kaanst wicht in spijkerbroek en slob bertrui, doch een eenvoudig en sportief gekleed oer-Nederlands meisje van 16 lentes, met een vriendelijk gezicht. Ook geen meisje, dat nu al met haar ene been in het land van de onbegrensde mogelijkheden staat. Integendeel. Uit haar evenwichtige woorden mochten wij afleiden dat zij nog wel degelijk met beide benen op onze Hollandse bodem stond en daar ook tijdens haar verblijf in Amerika figuurlijk dan natuurlijk wel zal blijven staan. Bea („Alstublieft geen mejuffrouw") Coïni is op dit moment de Hollandse kust reeds voorbij; gisteren stapte ze aan boord van de „Grote Beer",op welk schip zij de reis naar Amerika gaat ondernemen. Vanzelf is dit rfiet gegaan, dat kan men begrijpen, en wat aan dit vertrek is voorafgegaan is voor haar geen „tikken" geweest, hoewel ze ons op vlotte wijze de ganse voorge schiedenis in nog geen half uur tijds uit de doeken had gedaan. Bea gaat naar Amerika op uitnodiging van „the Ame rican Field Service", een instelling, die uitwisselingen van jongeren naar an dere landen organiseert met het doel, de verschillende volkeren vriendsschap onder elkaar en begrip voor elkaar bij te brengen. Aan 25 jongens en meisjes viel dit jaar zo'n buitenkans ten deel. Inder daad een buitenkans en niet gering want de kosten van reis, verblijf en studie in Amerika worden gedragen door de American Field Service, ter wijl de jongelui zelf slechts voor zak geld behoeven te zorgen. Niet alleen uit Nederland, doch uit een groot aantal landen vinden over en weer deze uit wisselingen plaats. In Nederland regelt deze organisatie de uitwisselingen in samenwerking met het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dit jaar was er ge legenheid tot solliciteren voor iedere leerling van de hoogste klasse van een HBS in ons land. „En ik solliciteerde ook," deelde Bea ons simpel mede. „Met het gevolg, dat je „aangenomen" werd vulden we haar aan. Maar daar bleek het een en ander aan voorafgegaan te zijn. Op haar sollicitatie werd Bea Coïni uitgenodigd voor een commissie te ver schijnen, welke commissie was belast met de vóór-selectie van de candida tes Zij verscheen voor deze commissie Een cijfer waarnaar wij eigenlijk al lange tijd nieuwsgierig zijn geweest was dat van het aantal huwelijken -ge sloten door de chef van de afdeling burgerlijke stand ter gemeentesecreta rie van Veenendaal. Naar wij veronderstelden moest dit aantal niet gering zijn want de heer J. Hille die bedoelen wij namelijk vervult al tientallen jaren de functie van ambtenaar van de burgerlijke stand in Veenendaal. Juist in deze dagen van zijn jubileum zijn wij er in geslaagd het cijfer aan de weet te komen. Het waren tot nu toe 2346 vrouwen en 2346 mannen die de heer Hille in de echt verbond. 8 Ga daarom voor een of reparatie naar Alleen verkoop: Hoofdstr. 106, Veenendaal, Tel. 2576 OPTICIEN SEDERT 1904 I ii'nmii'i'iDII lilllllllllUII 'I Donderdag 9 augustus (In tijd. raadzaal voorm. post- fi kantoor) 7.30 uur, openbare ff vergadering van Veenendaalse 1= gemeenteraad. 1| Luxor Theater 1= Heden woensdag en morgen ff |l donderdag de film „Spion voor |1 de Onderwereld", van vrijdag fl t.m. maandag „Zeven broers H zoeken zeven meisjes" en vanll dinsdag t.m. donderdag „Texas 11 onder Terreur". bestaande uit drie Hollandse heren en drie gewichtige Amerikanen, die stuk voor stuk een aantal vragen stelden. De Amerikanen legden uiteraard een Engels spervuur van vragen aan de dag en wensten in het Engels beant woord te worden. „Doodeng" vond Bea. We hebben maar niet losgelaten, hoe onze gemoedstoestand in dergelijke ogenblikken zou zijn geweest; we had den zeker geen fraai figuur geslagen tegenover een HBS-meisje. Vervolgens was het afwachten voor Bea, to.t ze op een goede dag bericht uit Den Haag ontving, dat de selectie commissie haar toestond te solliciteren naar het bureau van de Field-Service in Amerika. Bea zette wederom een sollicitatie op papier. Wij dachten een moment, dat ai deze sollicitaties in de Hollandse taal konden worden gesteld, maar toen we Bea daar naar vroegen, bleek, dat voor de sollicitatie naar Amerika de Engelse taal vereist was. Het was ons wel duidelijk, dat ze vre selijk goed in Engels moest zijn. Met de minuut nam onze nieuwsgierigheid toe, maar haar bescheidenheid inmiddels kennend hield een zekere schroom ons tegen haar naar de puntenlijst van het eindexamen HBS te vragen. „Ach nee, liever niet", zei Bea, „dat staat zo opschepperig", maar met behulp van haar moeder, mevr. Coïni, kregen we de cijferlijst onder ogen, doch niet na dat we èn Bea èn haar moeder heilig hadden beloofd, geen cijfers te publi ceren. We doen het niet, maar op dit moment zweven onze vingers gevaar lijk boven een niet nader aan te duiden cijfer, dat onze schrijfmachine rijk is. Nee, een man een man een woord een woord; we doen het niet en met moeite kunnen we onze vingers uit de gevarenzone halen. Toch kunnen we niet nalaten te vertellen, dat we dit cijfer zonder ophouden voor alle vier de talen, die op Bea's lijstje vermeld staan, zouden kunnen aanslaan en dat deze cijfers in de hoogste regionen van de normale Nederlandse puntenwaarde ring thuishoren. Ook de r^st. van de puntenlijst is voor De raad der gemeente Veenendaal zal morgen donderdag 9 augustus, irj een openbare vergadering bijeenkomen onder voorzitterschap van burgemees ter A. Bakker. De vergadering begint te half acht 's avonds. GESLAAGD Van de Prinses Beatrixschool (hoofd de heer S. de Man) slaagden van het onderwijzend personeel de heren C. Vos en R. van der Poel voor hoofdacte B. en de heer W. Hasselaar voor de hoofdacte A. GESLAAGDEN KONINGIN-JULIAN ASCHOOL CHR. SCHOOL VOOR ULO Aan het Mulo-examen werd dit jaar deelgenomen door 46 kandidaten, van wie er 39 slaagden. Het A-diploma werd verworven door: J. Appeldoorn, A. Baars, J. Ballast, J. Bos, W. v. Beek, K. v. d. Bovenkamp, E. Brinkhuis, B. Brunt, R. Buddingh, T. v. Dolderen, J. v. Eist, J. v. Essen, W. Gazenbeek, T. v. Ginkel, S. v. Gin- kel, C. de Gooyer, R. Griffioen, A. v. d. Grift, J. Haaksman, W. v. d. Haar, H. den Hengst, C. Jansen, J. Kleyer, J. Kroesbergen, J. v. Laar, J. v. Mourik, J. Rebergen, B. v. Ruiswijk, A. Sam son, I. Schoeman, R. v. Zetten, E. Spoon, J. v. Veen, G. Vermeulen, J. v. d. Weerd en A. Westra-Hoeksema. Voor het B-diploma slaagden: J. v. Barneveld, W. v. Gent en F. Peters. Hartknop. Om hartafwijkingen op te sporen heeft een dokter te Baltimore een microfoon geconstrueerd ter groot te van een speldeknop, die langs ope ratieve weg in het hart wordt geplaatst. r' Ten behoeve van de viering van zijn 25-jarig huwelijksfeest had een bewoner van het Benedeneind te Veenendaal allerlei heerlijkheden in zijn kelder opgeslagen. Er zou een welvoorzien feestmaal worden aan gericht. De ouders van het zevental kna pen die de oorzaak zijn van dit bericht waren ook aan de feest dis genodigd. De jongens waren echter zo verbolgen dat zij niet mochten komen dat zij er zelf voor gingen zorgen een graantje van de lekkernijen te kunnen meepikken. Toen het moment aanbrak waar op men zou gaan opdienen werd de vreselijke ontdekking gedaan dat er een enorm gat in de feestelijke kel- dervoorraad was geslagen. Gewel dige hoeveelheden gebak, zure worst, pudding enz. waren ver dwenen. Bij onderzoek bleek dat de hier boven genoemde zeven knapen kans hadden gezien dit alles uit de kelder te pikken en in zeer korte tijd ach terover te slaan Of zij er veel plezier van gehad hebben valt te betwijfelen want de jongens zullen wel geen magen hebben gehad die een dergelijke krachtproef kunnen doorstaan ieder studiehoofd om van te water tanden. Over haar puntenlijst repte de Ame rikaanse krant waaruit wij een gedeel te overnamen, niet, maar de Ameri kaanse verslaggever vermeldde zeer nuchter: „Mejuffrouw Coïni spreekt vier talen: Nederlands, Engels, Duits (Zie verder pagina 4.) Wij vernemen, dat naast Fanny Blankers-Koen, thans ook Puck van Duijne-Brouwer en Ria Kuijk aanwe zig zullen zijn op de Grebbe-athletiek- wedstrijden. Van „Olympia 48" uit Den Haag heeft eveneens ingeschreven me vrouw Butselaar-v. d. Meijden. Zij nam o.a. deel aan de olympische estafette bij de spelen in Londen, waar de Neder landse ploeg de gouden medaille won. „Hollandia", Rotterdam, schreef met tien van zijn sterkste dames in, w.o. de internationalen Hilde Veth, Imke Vaal, Helma Heijstek, Corry Huygen. De drie laatstgenoemden zijn lands kampioenen op resp. de nummers ver springen, 80 meter horden en discus werpen. VOLKSWAGEN KANTELDE ONDER AAN GREBBEBERG De heer W. H. van D., adjudant van de Kon. Landmacht, is zondagochtend omstreeks half tien met zijn Volks wagen in de gevaarlijke S-bocht on deraan de Grebbeberg gekanteld en over een afstand van ongeveer veertig meter over de weg geschoven. De wa gen kantelde eerst op de linkerzij, daar na kwam het voertuig weer op z'n wie len terecht, waarna de rechterflank aan de beurt was om met het wegdek in aanraking te komen. De twee en veertigjarige adjudant-onderofficier was danig door elkaar geschud, doch hij had slechts een paar gaten in een van zijn mouwen van zijn costuum. Hij kwam met de schrik vrij. De wagen was aardig gekreukeld. De politie maakte proces-verbaal op. Van D. was op weg van Haarlem, zijn woon plaats, naar Grave. WEDVLUCHT VAN „DE SNELPOST" De leden van de postduivenvereni ging „De Snelpost" hadden dez^ week 172 duiven in de wedvlucht vanaf St. Ghislain H., een afstand van ongeveer 214 km. De snelste duif vloog met een snelheid van 1277.3 m. per minuut. De uitslag was: J. van 't Veen 1-32; H. L. Spies 2; Bosch van Kesteren 3-11-12- 15-20-35; C. Donkelaar 4-6-14-17-18- 21-25; C. v. d. Weerd 5; J. v. Geeren- stein 7-9-26; A. v. Asselt 8-13-24-31; G. de Geit 10-19; J. v. Nieuwamerongen 16; H. Ulrich 22-30; G. Diepeveen 23; J. W. Gazenbeek 27; O. Verwoerd 28; C. v. Ginkel 29; W. Eimers 33-34. STICHTING BEGRAFENISFONDS Alhier vergaderde het voorlopig co- mitee van de opgerichte afdeling Be grafenisfonds. Doelstelling is, voor de leden, bij een voorkomend sterfgeval, dit naar wens van de familie met vast personeel te verzorgen. Dragers zijn al aangezocht en als aanspreker is be noemd de heer A. H. van Rinsum. Bin nenkort wordt een ledenvergadering gehouden. De volgende personen vormen het voorlopig comitee: M. van 't Woert; J. v. d. Brink; A. H. v. Rinsum; Th. J. N. Raven; W. Blauwendraad. VERLOREN EN GEVONDEN (Inlichtingen gemeentehuis) Verloren: een zwarte kinderjopper m. ritssluiting; 1 enkele fietstas inh. 1 re genjas, regenpantalon, br. schoenen en gereedschap voor bromfiets. Aan komen lopen: 1 jonge hond; 1 jonge kat; 1 witte zwaan. De „Willem van der Zaan" terug uit de Nederlandse Antillen in Den Helder. Bij de aankomst was veel belangstelling, daar bekend was ge worden, dat ook de .Loden Verrader' weer in het vaderland teruggebracht zou worden. Het wonder der gamma-stralen. Door bestraling met de niet-radio- actieve gamma-stralen is men reeds in staat, bepaalde kunststoffen te harden. Daardoor verkrijgen ze 't weerstands vermogen van de beste staalplaten. Ze zijn bovendien bestand tegen zeer ho ge temperaturen. Technisch is er reeds nu geen bezwaar meer om een volle dige automobiel-carrosserie van derge lijk materiaal te vervaardigen. Arme koffiedrinkers. Van Alkmaar kwam destijds de victorie en van Zoetermeer zal de synthetische koffieboon komen. Men is daar sinds november 1955 druk be zig met het bouwen van een flinke fa briek. Voorlopig zal het buitenland met de synthetische koffieboon gelukkig wor den gemaakt. Wanneer zullen wij in onze lunchrooms worden verrast met de mede deling: „hier schenkt men uitsluitend syn thetische koffie"? Gedurende de eerste dagen zal het wel storm lopen. Zaterdagmiddag werd in hotel Bui tenzorg te Ede een vergadering gehou den, waarop ernstige critiek werd uit geoefend op de bewegwijzering van de nieuwe Rijksweg 12. Sinds deze nieu we weg werd opengesteld, is het ver keer op de oude Rijksweg Arnhem Utrecht tot ongeveer een kwart inge krompen. Tot op zekere hoogte is deze ontwikkeling toe te juichen, want de oude weg was inderdaad de laatste ja ren veel te zwaar belast. Er bestaat dan ook geen verschil van mening over de vraag of de nieuwe Rijksweg wel noodzakelijk was. Toch zijn velen en met name de hotelhouders, die langs de oude route gevestigd zijn van mening dat het toeristisch verkeer naar de Zuid-West- Veluwe en de Gelderse Vallei veel ster ker is verminderd dan gewenst en noodzakelijk is. Men wijt dit aan de wijze waarop de ANWB de bewegwij zering van de nieuwe Rijksweg heeft verzorgd. Zo worden de toeristen, die vanaf Amsterdam of Utrecht via Zeist of Woudenberg in de richting Arnhem willen gaan, automatisch de nieuwe snel verkeersweg opgestuurd, terwijl de oude route, die voor toeristen veel aan trekkelijker is, slechts wordt aange duid door kleie rode lettertjes. Bij het circuit tussen Ede en Arnhem op Planken Wambuis doet zich een soortgelijke moeilijkheid voor omdat daar alleen het voor Ede bestemde ver keer naar de oude rijksweg wordt ver wezen. Tijdens de bijeenkomst van zaterdag middag werden deze bewaren uitvoe rig besproken met de heer W. P. A. Brand, chef van de afdeling verkeers borden van de ANWB. Op deze ver gadering die onder leiding stond van de heer H. P. Hoolboom, waren ver tegenwoordigers aanwezig van de ge meentebesturen van Ede en Scherpen- zeel en van de verenigingen voor vreemdelingenverkeer uit Lunteren, Amersfoort en Scherpenzeel, alsmede enkele belanghebbende hotelhouders uit Ede, De Klomp en Scherpenzeel. Met klem werd betoogd, dat niet al leen het toerisme op de Veluwe en in MAATREGELEN I.V.M. MOND- EN KLAUWZEER BIJ VARKENS In verband met het optreden van mond- en klauwzeer bij varkens heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende maat regelen getroffen: a. Van 1 augustus 1956 af is gedu rende 18 dagen al het vervoer van var kens van alle gewicht verboden. Slechts in zeer bepaalde gevallen zal onthef fing van dit algemene vervoerverbod worden toegestaan, onder andere voor het vervoer van varkens, wegende 70 kg en meer, indien aan een bevoegd opsporingsambtenaar wordt aange toond dat dit vervoer rechtstreeks van het bedrijf van herkomst der dieren ge schiedt naar een slachtplaats. b. Ingaande 1 augustus 1956 zijn in het gehele land, voor langere tijd dan genoemde periode van 18 dagen, de varkensmarkten geschorst en is het houden van verkopingen, tentoonstel lingen en dergelijke verboden. c. Op 20 augustus 1956 zal de ver plichting ingaan dat veevervoerders in het bezit moeten zijn van een bewijs, waaruit blijkt, dat het vervoermiddel met aanhorigheden, niet langer dan 6 dagen tevoren is gereinigd en ontsmet. Door de politie zal op bovengenoem de verboden zeer streng worden toe gezien. Voetbalprogramma voor de week van 13 tot 17 augustus 1956: Groep I (Leeftyd 1416 jaar) Terrein DOVO 13 aug. Terrein DOVO Veenendaal Merino's DOVO Merino's DOVO Merino's aug. 13 aug. 14 aug. 15 aug. 16 aug. 17 aug. 17 aug. 19.00 uur Middelb. Boys Mulderslaan. 19.00 uur Sport en Vriendsch. Rapid J.C. 19.00 uur De Sav. Lohmanstr. Sport en Vr.sch. 19.00 uur Rapid J.C. Mulderslaan. 19.00 uur De Sav. Lohmanstr. Middelb. Boys. 19.00 uur Sport en Vriendsch. Mulderslaan. 19.00 uur De Sav. Lohmanstr. Rapid J.C. De laatste wedstryd in deze groep: Rapid J.C. Middelbuurtse Boys wordt op maandag 20 augustus 1956 om 19.00 uur gespeeld op het terrein van de voetbal vereniging Veenendaal. Groep II (Leeftyd 1113 jaar) Terrein DOVO 13 aug. 15.00 uur Merino's 13 aug. 15.00 uur Veenendaal 13 aug. 15.00 uur Merino's 14 aug. 15.00 uur Veenendaal 14 aug. 15.00 uur Veenendaal 16 aug. 15.00 uur Groep III (Leeftyd 8—10 jaar) Terrein Merino's 15 aug. 15.00 uur Zuid-West KMD Davidsplein VOP. Singelboys Buurtl. Oost Buca Boys. Groenelaan II Beatrixstraat Vios. Stat.wijk Victoria Noord-West. Patr.laan ODS Davidsplein VOP. Nieuweweg NSO Parallelweg Roda. (Laatste wedstrijd.) Zandstraat SANO Davidsstraat. (Laatste- wedstrijd.) Het aantal leerlingen van de Chr. Kweekschool voor onderwijzers te Ede, welke nog steeds een adoptieschool van de Chr. Kweekschool Rehoboth te Utrecht is, neemt zeer snel toe. Met de nieuwe cursus zal de school in elk ge val zeven en misschien wel acht klassen tellen, n.l. vijf van de eerste leerkring en drie van de tweede. Alleen de derde leerkring, het zogenaamde hoofdacte jaar, is nog niet aan de school verbon den, maar dat zal vermoedelijk in sep tember 1957 wel het geval zijn. Het aantal leerlingen zal per 1 september a.s. ongeveer 160 zijn. Voor de eerste klas hebben zich tot nu toe reeds vijf tig leerlingen met ULO-diploma opge geven. Voor de z.g. derde klas, het eer ste leerjaar van de tweede kring, meld den zich verschillende leerlingen met einddiploma HBS of Gymnasium. Zij kunnen na twee jaar onderwijzersexa men doen. In het daarop volgend jaar is er dan nog gelegenheid de volledige bevoegdheid voor hoofd der school of onderwijzer bij het voortgezet onder wijs te halen. De leerlingen komen uit alle delen van de Veluwe en zelfs daarbuiten. Voorzover zij te ver van school wonen om 's nachts thuis te kunnen zijn wor den zij in Ede gehuisvest bij particu lieren. Vanaf 1 september 1954 berustte de leiding van de school bij de heer W. Veenhof uit Utrecht, onderdirecteur van de Chr. kweekschool aldaar. Met in gang van 1 september a.s. is de heer A. Beversluis, Sysseltselaan 6 te Ede als zodanig benoemd. Dit is mogelijk geworden door een nieuwe regeling van het ministerie ten aanzien van de adoptiekweekscholen. De huisvesting der school geeft na tuurlijk bij zo'n snelle groei veel moei lijkheden. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur van Ede zal met ingang van de nieuwe cursus een houten school met vijf lokalen aan de Brouwerstraat in gebruik worden ge nomen. Het gebouw Rehoboth van de Ned. Hervormde gemeente aan de Drie hoek blijft echter voorlopig ook nog dienst doen totdat de nieuwe /school acht lokalen heeft. Het bestuur van de stichting Chr. kweekschool op de Veluwe beijvert zich nog steeds om de erkenning van een zelfstandige school te verwezen lijken. Deze erkenning is in het kweek schoolplan reeds toegezegd aan adop- tiescholen, die levensvatbaarheid blij ken te bezitten. En dat is met de Edese adoptieschool zeer zeker het geval. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is reeds bezig met de uitvoering van dit plan, o.a. door sa mensmelting van de Chr. kweekscholen te Zetten en Nijmegen. Ook de bijzon der neutrale kweekschool te Arnhem is reeds opgeheven. Het wachten is nu op een positieve daad, n.l. de oprichting van een zelfstandige Chr. kweekschool te Ede. Aanmelding van nieuwe leerlingen voor de eerste en tweede leerkring is nog mogelijk bij de onderdirecteur, de heer A. Beversluis, Sysseltselaan 6, Ede, mits men met spoed de verkregen puntenlijst of het overgangsrapport in zendt. de Gelderse Vallei door deze onvol doende bewegwijzering ernstig wordt benadeeld, maar dat ook vele toe risten erdoor in de war gebracht worden. Naar de mening van de aanwezigen moet uit de wegwijzers langs en in de omgeving van de nieuwe rijksweg dui delijk blijken dat voor toeristen, die iets van ons land willen zien, de oude route verre te verkiezen is boven de nieuwe. De ANWB, die blijkens haar naam en oorsprong het toerisme wil bevorderen, dient daarom met deze wens rekening te houden. De heer Brand wees er op, dat de zelfde moeilijkheden zich ook in andere plaatsen van het land hebben voorge daan. Door het steeds toenemende ver keer valt de levendigheid langs de oude wegen meestal na verloop van enkele jaren nog wel mee. Niettemin deed hij de toezegging de gedane sug gesties te zullen bespreken. De Vallei-riks van de laatste keer, welke als nummer droeg L 186053, werd uitgegeven bij manufacturen- handel Ant. Achterberg op het Dr. Slotemaker de Bruïneplein te Vee nendaal. De heer J. Beumer van Prins Bernhardlaan 228 te Veenendaal is krantenbezorger en in die functie wisselde hij maandagmiddag geld bij genoemde zaak, zag dat er een rijksdaalder met een rood nummer bij was en deed die apart, zoals zijn gewoonte is geworden. Het nummer van iedere nieuwe Valleiriks heeft hij in zijn boekje genoteerd en 's avonds thuis kijkt hij ze altijd na. Maandagavond werd de moeite dan eindelijk beloond, want toen hij de nummers controleerde bleek de Vallei-riks er werkelijk bij te zijn. Gisterochtend kwam nichtje Teunie de f 17.50 vinderspremie halen, want ook zij kreeg er iets van vertelde ze. In ons blad van a.s. vrijdag wordt weer als gewoon het nummer van de nieuwe Valleiriks bekend ge maakt. EDE. Van 3 tot en met 11 augustus is in Ede het beroemde waterorgel te bezichtigen in het kader van de Garni zoensfeesten. De ingang van het water- orgel bevint zich naast het „Hof van Gelderland". LUNTEREN. In het café van D. te Lunteren ontstond zondagavond ruzie tussen de gebroeders F. uit Lunteren en een zekere De F., eveneens uit Lun teren, die met Van de P. aan het bil jarten was. De gebroeders F. wilden eveneens een partijtje biljart spelen en toen zij daartoe niet direct de gelegen heid kregen omdat de partij nog niet uit was, gingen zij met hun tweeën De F. te lijf. Van de P. kwam daarop zijn medespeler te hulp en sloeg een van de gebroeders, de 29-jarige H. F., met een biljartkeu tegen het hoofd. De klap kwam zo hard aan, dat F. een flinke hoofdwonde en een hersenschudding opliep. In bewusteloze toestand werd hij, nadat dokter Van Huis de eerste hulp had verleend, naar het Juliana- ziekenhuis in Ede overgebracht. EDE. In het kader van de gamizoens- feesten wordt alhier op het terrein aan de Sportlaan op a.s. vrijdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands militair elftal en de prof club „Amsterdam". LUNTEREN. In de nacht van zondag op maandag raakte De K. en T. uit Ede, die te Lunteren wat al te diep in het glaasje hadden gekeken, op de Edeseweg slaags met twee militairen. De militairen riepen de assistentie in van een passerende automobilist, die daarop ook prompt een pak slaag kreeg, terwijl zijn vrouw het handtasje uit haar handen werd geslagen. Toen de politie arriveerde, waren de vechters bazen spoorloos verdwenen. Hun na men zijn echter bekend, zodat zij hun gerechte straf niet zullen ontgaan. WIJZEWOORDEN GEEN STUDIE NODIG.... Edele mensen begrijpen elkaar spoedig; onedele mensen moeten elkander bestuderen. (Steinbeck) KERKEWIJK 167 -TEL.3000-VEENENDAAL

De Vallei | 1956 | | pagina 1