Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ergerlijke gewoonten op Veenendaalse begraafplaats Publick gebruikt begrafenis als kijkspel Corrie van Barneveld De Wereld ON Tl AC Wist J. F. TAK van Week-tot-Week Nieuws uit de Omgeving WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Zij blijft turnen, Meer trainen, nog ook na huwelijk betere prestaties 30e jaargang VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 No. 60 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel DOVO weer in oostelijke derde klasse „Veenendaal" tegen profs van Zeist bij aanrijding in Ede Veenendaalse ernstig gewond Hoe Veenendaal spaarde Hij is 5,- waard L 186053 ONZE NATIONALE KAMPIOENE „De aanslag op een bruiloftsmaal" AGENDA Ij DROGISTERIJ Sterke wil tot door zetten Nachtelijke brand in Ederveen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van versohyning DE VALLEB ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de Veenendaalse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Dat het nog volop vakantietjjd is bleek wel doordat niet minder dan vier raadsleden wegens verblijf elders niet aanwezig waren. De punten welke de meeste stof tot discussie gaven waren wel die betref- fene een aannemer die van de door hem aanvaardde opdracht tot woning verbetering afzag; het wederom ver lengen der ontruimingstermijn van een aantal onbewoonbaar verklaarde wo ningen; het feit dat de verplaatsbare verkeerslichten niet meer worden ge bruikt; het gevaarlijke en de laatste tijd veel gebruikte bruggetje over de spoorsloot bij de onbewaakte overweg naar de Geer, en de ergerlijke ge woonten van mensen die uit louter nieuwsgierigheid iedere begrafenis plechtigheid aan de Munnikenweg tot een kijkspel maken. De voorzitter, burgemeester A. Bak ker, sprak over dit laatste met nadruk zijn hevige misnoegen uit. Daags te voren had hij aan de Munnikenweg een begrafenis meegemaakt waarbij het publiek zich bij drommen en met veel gedrang naar voren werkte om in de aula of op een goed plaatsje vooraan te komen. Men wrong zich zelfs tussen de stoet van familieleden van de over ledene heen. Dit oneerbiedige en zeer afkeurenswaardige verschijnsel doet zich bij vrijwel iedere begrafenis voor. Meisjes met vakantie, vrouwen met kinderen op hun arm en kinderen komen alleen uit nieuwsgierigheid en om te horen wat die en die te zeggen heeft. Men maakt er een kijkspel van, aldus de burgemeester. Spr. zei een en ander n.a.v. de vraag van het raadslid de heer Van Ojik (CH) of het niet wenselijk is meer 'stoelen in de aula te plaatsen. De voorzitter meende dat, gezien de gedragingen van het publiek, hiertoe zeker niet moet worden overgegaan. Elders heeft men ook niet meet- stoelen in een aula. Bij het aan de orde komen van het voorstel tot het wederom met zes maanden verlengen van de ontruimings- DOVO is voor de komende competi tie weer in de oostelijke derde klasse van de zaterdagvoetbal KNVB inge deeld. De indeling is als volgt: Apeldoorn, DES, DOVO, Excelsior '31, Go-Ahead (K) Sportclub Genemuiden, Sparta (E) SVVN, VVOG, WHC. termijn van de woningen Valleistraat 58, 60, 66, 70, 72 en 74, Van de Poll straat 16 t.m. 22 even zijde en Gort straat nummer 8, deelde de heer Van Hardeveld (PvdA) mede dat zijn frac tie zou tegenstemmen voor wat be treft de woningen in de Valleistraat en Van de Pollstraat, aangezien het hier een derde en vierde verlenging van de termijn gold. De heren Slok (AR) en Kroesbergen (AR) vragen hoe het moet met de woningen in de Valleistraat, (Zie verder pagina 4.) Op zondag. 19 augustus a.s. speelt „Veenendaal" 1 in de volgende ronde van de bekercompetitie de uitwedstrijd tegen de profclub Zeist. We zijn erg benieuwd hoe de Veenendaalploeg zich tegen haar oude rivaal Zeist zal ver weren. WETHOUDER VAN KUYK VERHINDERD Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat wet houder Van Kuijk verhinderd is op donderdagavond 16 augustus a.s. zijn spreekuur te houden. INSTUIF „SOLA FIDE" BEGINT 1 OKTOBER Naar men ons mededeelde zal de in stuif van de Evangelisatie-vereniging „Sola Fide" ditmaal niet het seizoen openen op 1 september zoals andere jaren, maar eerst op 1 oktober a.s. Woensdagmiddag heeft Amanda, de Haagse bloemenkoningin, voor het gebouw van de Hoge Raad op het Plein, receptie gehouden, waarbij de bevolking haar bloemen voor de ziekenhuizen aanbood. Talrijke kin deren brachten hun bloemen. De 21-jarige mej. v. Schaik, uit de Sav. Lohmanstraat bevond zich dins dagavond met enkele van haar vrien dinnen in Ede, toen zij op de Stations weg plotseling achter een autobus de weg overstak. Zij werd gegrepen door een passerende personenauto. Een der benen van het slachtoffer werd ver brijzeld en het andere gebroken. Bo vendien liep mej. v. S. vermoedelijk nog een schedelbasisfractuur op. Zij werd naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. Haar toestand is ernstig. Op het postkantoor te Veenen daal werd in de maand juli voor de Rijkspostspaarbank een bedrag ingelegd van f 198.232,73 en terugbetaald 179.290,37. Bij de Nutsspaarbank te Vee nendaal werd in de maand juli inge legd 294.453,45 en terugbetaald 194.448,82. Zoals wjj in ons vorig nummer reeds konden berichten werd de Vallei riks van de vorige week gevonden en daardoor is de vinderspremie weer van 17,50 gedaald tot 2,50. Dezer dagen is opnieuw een Vallei riks in omloop gebracht. Het is de zelfde riks van de vorige week, de riks dus welke werd gevonden. Het nummer van deze keer is dus ook gelijk aan dat van de vorige week: Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer L 186053, het is de Vallei-riks en in dien u deze vóór a.s. donderdag middag 12 uur aan het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Geachte redactie, Beleefd verzoeken wij een plaats voor het navolgende, in uw graag gelezen blad, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Wij lazen de „Aanslag op het brui loftsmaal in Veenendaal". In dat be richt werd gesproken over de verbol genheid van de niet ter bruiloft ge node knapen. Dat is niet juist weer gegeven. Verbolgenheid! Er was geen sprake van. Maar toevallig bezitten de bedoelde knapen een flinke dosis echte Oudhollandse humor. En dat gevoel heeft de jongens tot deze daad ge bracht. Hoe-gaat dat in zo'n geval? Een kel der vol heerlijkheden. Blijf daar maar eens koud onder. Durf jij een proefje te nemen, zegt de een tegen de ander. Het komt zover, men neemt iets, men neemt nog iets. Het blijkt heerlijk te smaken. En onder grote hilariteit wordt er smakelijk geconsumeerd. Het smaakt prachtig, wordt er gnuivend gezegd. Het schijnt zo gelopen te zijn dat bui tenstaanders niet meer wisten, waar het best werd feest gevierd, in de feest zaal of in de met vele feestelijke lek kernijen versierde kelder. Och, er zul len er velen zijn die zulk een grap niet kunnen waarderen, maar er zijn er na tuurlijk ook velen die daardoor ook in een feestelijke stemming zijn komen te verkeren. Temeer nog als zij weten dat alles later zo is geregeld, dat de zeven knapen hun eigen feest hebben betaald. Dat het minder prettig was, toen men tot de ontdekking kwam, dat er 'meer feestgangers waren geweest, dan men had verwacht, is wel be grijpelijk. Maar dat er beneden een daverende feestvreugde geheerst heeft, kunnen zij die gevoel hebben voor hu mor, ook wel begrijpen. Het feest is bij zonder geslaagd en niemand is iets tekort gekomen, in velerlei zin. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, wordt getekend, Insider. dat het Chr. Tamboers- en Pij perscorps „Prins Bernhard" in no vember a.s. het 20-jarig bestaan zal vieren? dat dezer dagen ter gelegenheid hiervan is overgegaan tot het stichten van een derde corps, n.l. van mensen die 20 jaar geleden lid van „Prins Bernhard" waren? dat deze „oudjes" straks ook in het openbaar zullen optreden? dat in een advertentie in dit nummer de oud-leden voor de repeti ties worden opgeroepen? dat men trouwens ook nog an dere attracties op het feestprogramma heeft staan? dat er ook een 40-tal Veenen daalse oud-militairen woensdag heb ben deelgenomen aan de grote reünie in Ede? dat er een 35 's morgens per extra bus uit Veenendaal vertrokken? dat ook burgemeester Bakker bij dit vertrek aanwezig was en het hem als oud-militair ten zeerste speet door drukke bezigheden niet van de partij te kunnen zijn? dat onze bekende marktmeester Chr. van Rijswijk het commando van deze Veenendaalse afdeling op zich nam en zijn mannen in keurige for matie naar de kazerne dirigeerde? dat hij zijn oud-gardisten bij de kapitein presenteerde met de mede deling dat als deze mannen in 1940 aan de landsgrenzen hadden gestaan, er vast en zeker geen Duitser doorge komen was. dat zij verder een bijzonder ge noeglijke dag hebben gehad en zich ook kranig weerden bij de exercitie in het grote défilé? dat, nu onze rubriek „Wist u" deze keer toch in het teken van de oud-gedienden staat, wij nog kunnen mededelen dat zich ruim 400 Veenen daalse ouden van dagen voor deelname aan de jaarlijkse autotocht hebben op gegeven? HIIIIIIIH IlllllllllIlllll Woensdag 15 augustus (In geb. „De Kegelbaan") 8 11 li uur, vertoning van de Tour de f| i| France-film. SS Luxor Theater 11 11 Van heden vrijdag t.m. maan- dag de film „Zeven broers zoe- ken zeven meisjes" en van II dinsdag t.m. donderdag „Texas II onder Terreur". Wij weten werkelijk niet of onze veronderstelling juist is, maar uit het bovenstaande proeft men bijkans een bruiloftsgangar in de schrijver wiens naam'en adres ons overigens wel bekend zijn. Wanneer de schrijver verder mensen ontmoet heeft die de daad van de jon gens, niet zoals hij, heeft kunnen onder brengen in een sfeer van Oudhollandse humor en een grap, dan is dat slechts te verklaren doordat die mensen in dit geval iets in hun gevoel voor mijn en dijn niet konden overwinnen. Mogelijk temeer gezien het feit dat het hier jongens betreft. Red. GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat 106 Veenendaal. Telefoon 2576 SCHRIK. Toen er in de tuinen van het Buck ingham Palace te Londen, waar de koningin-moeder Elizabeth een receptie in de open lucht hield, een onweer losbarstte, merkten verschillende dames tot hun grote schrik dat ja ponnen van nylon, als ze nat worden, doorzichtig zyn. Vlug trokken ze zich terug in de damesvestiaire. Gelukkig droogt nylon vlug zodat ze bij het invallen van het duister naar huis konden gaan zonder zich te compromitteren. HEER. Wie deze zo mer in Amerika voor ,heer* wil doorgaan zal zich moe ten kleden in groene of bordeauxrode smoking, een gehaakt overhemd en met zeer platte hoed (smalle rand). De kleur van de smoking moet zo blij mo gelijk zijn en passen bij de kleding van de dame met wie men (gewoonlijk) uit gaat. Het geheel maakt men „af" met een das met monogram, liefst een gra felijk, en anders een Etrus- kisch motief. De dure kos ten 30 tot 400 gulden, in de goedkopere assortimen ten kan men al terecht van af 3,50. Bij deze laatste moet men zich echter te vreden stellen met filmster, baseballspeler of hoofd van een der candidaten voor de komende verkiezingen van een nieuwe president als versiering. Voor de Amerikaanse da mes is er reeds nieuws om trent de mode voor de ko mende winter. Ze kunnen zich daarbij oriënteren op oude familiefoto's, want de uitrusting wordt gelijk aan die van haar grootmoeders uit het jaar 1912: hoge tail le, Grieks gedrapeerd, zo'n beetje overal parels en heel grote hoeden. Hiertegen klinken reeds protesten, want men voelt er niets meer voor zich weer eens in nauwsluitende japonnen te wringen, die verhinde ren dat men ongehinderd op en van fiets en tram kan stappen. gen per parachute naar beneden en vielen in zee, waar zy veertig minuten om hulp riepen eer zij door een helicopter van de RAF werden opgepikt. MOORD ZONDER LIJK. Even buiten een dorpje ergens in Frankrijk werden twee bewoners aangespro ken door een onberispelijk geklede jongeman, die hun GELOOF. De koningin moeder Elisabeth van Bel gië, die in Polen bij een herdenking van de com ponist Chopin tegenwoor dig was, vroeg aan een haar vergezellende Poolse functionaris: „Bent u ka tholiek?" „Ik ben ge lovig," was het antwoord, „maar ik doe er niet aan." „Dat is ook zo,' ant woordde de koningin-moe der, „ik vergat dat u com munist bent." „Daar doe ik aan," zei toen de man, „maar daar geloof ik niet in." COMMANDANT TE WATER. Het vliegtuig van de Engelse commandant van de strijdkrachten in het oostelijke deel van de Middellandse Zee, vice- luchtmaarschalk Boyce, raakte onklaar ter hoogte van Cyprus. De vice-maar- schalk en zyn piloot spron- de weg vroeg naar een na burig hotel. Zij wezen hem de richting, liepen door, maar keken even later om toen een vrachtwagen pas seerde, die even voorbij de jongeman stopte. Er stap ten twee mannen uit, van wie de ene een revolver in de hand had, waarmee hij op de jongeman schoot. De ze zakte in elkaar en werd daarna door de twee ban dieten in de auto gesleurd waar hij met nog een ko gel werd gedood. Zo was het verhaal dat de twee toeschouwers van dit drama aan de politie overbrachten. De politie dacht dat het hier een on derlinge afrekening tussen bendeleden betrof en ging ijverig aan het speuren. Noch de auto, noch het lijk werden echter gevonden. Steeds mysterieuzer werd het verhaal dat de kranten over dit geval publiceerden, totdat een week later drie vaders van 19-jarige stu denten zich bij de prefect meldden om te vertellen dat hun zoons deze gang sterscène op touw hadden gezet in navolging van film en televisie. 9 NAAM. De postbode van het dorp Perrière in Frankrijk gaat binnenkort met pensioen. Vanaf dat tydstip zal meer dan de helft van de bevolking er niet meer gerust op zyn de voor hem of haar bestemde post in handen te krjjgen, want van de 344 inwoners heten er 196 Chedal en al leen een oude rot in het vak kan daar wys uit worden. 0 WAF. De belasting dienst in Stockholm heeft zich een „blaffer" aange schaft, die het blaffen van twintig verschillende soor ten honden kan imiteren. Daarmee gaat men de stra ten door om alle honden en hondjes naar buiten te lokken en zo te controleren of ze wel een belastingpen ning dragen! TIP. De New-Yorkse politie verschafte zich een tip over de grootte van de tips van een der obers van het Walldorf Astoria ho tel. Hy bleek in drie jaar al tippend 240.000 gulden te hebben geïncasseerd, waar van nu een flinke hap af gaat voor de belastingen. KOFFIE. In een café in Brussel hangt de volgende prijslijst: Koffie 5 francs; goede koffie 6 francs; extra goede koffie 7 francs; dat is nog eens koffie 7.5 franc. .J JA, de Veenendaal se turnkampioene Corrie van Barneveld stapt binnen afzien bare tijd in het hu welijksbootje. Het is nog niet zeker wan neer, maar het zal wel niet zo heel lang meer duren. Wel is zeker dat Corrie ook na haar huwelijk met de heer Van Ruremonde die zich op de Rem- brandtlaan gevestigd heeft met een in richting voor massa ge en heilgymnastiek, blijft turnen. Desge vraagd verklaarde zij met een hartstocht die haar grote liefde voor deze prachtige sport nog weer be vestigde, dat zij daar voorlopig nog niet buiten k^n. Zij zal dus ook deel blijven uitmaken van het Nederlandse dameskeurkorps en de Nederlandse kleuren op het ge bied van damesturnen blijven hoog houden, zoals zij dit ook al deed bij ontmoetingen met turnsters in en uit Engeland, Frankrijk en Saarland. EEN van de eerste vragen aan iemand die het tot bijzondere lichaams prestaties brengt, geldt ook voor Corrie van Barneveld, n.l.: volg je een speciale levenswijze? Eet je veel of is het een bijzonder dieet dat je lichaam in goede conditie houdt? Ze eet bepaald slecht, hoewel ze het nut inziet van flink eten wanneer het op extra inspanning aankomt. Ze krijgt met moeite eens wat meer door haar keel wanneer, zoals in de komende tijd van voorbereiding voor de internationale ontmoeting tegen Noord-Frankrijk in september a.s. in Leiden en de nationale wedstrijden in december in Enschede. Dank zij haar sterke wil om tot steeds betere prestaties te komen eet zij dan iets meer. Maar iets anders dan de ge wone dagelijkse kost is er niet bij en beslist geen versterkende middelen of iets dergelijks. Als het niet in het eten zit, moet het toch iets anders wezen dat Corrie tot een turnster van formaat maakt. Misschien zit het in de familie want haar zuster Thea valt de laat ste tijd op door haar atletiek-prestaties bij de Veenendaalse Atletiekvereniging VAV en komt ook steeds met prijzen thuis. OP zesjarige leeftijd werd Corrie lid van „Sparta" en kwam in de kleu terklas. Twaalf jaar was ze echter toen ze „Sparta" vaarwel zei. Eerst toen zij 16 jaar was kwam Corrie weer bij de vereniging terug en begon het turnen eerst goed. Aanvankelijk viel het haar zelf niet op dat ze zulke snelle vorde ringen maakte. Binnen twee jaar reeds maakte zij deel uit van het Utrechts Keurcorps en ondanks het feit dat zij tweemaal van de evenwichtsbalk viel werd zij bij de beslissende wedstrijden toch opgenomen in het Nederlands da meskeurkorps. Zij had toen nog nooit op genoemde balk geoefend, eenvoudig omdat deze in Veenendaal nog niet werd gebruikt. Dat was in 1955 wéér het geval. Nu met de brug met ongelijke leggers. Twee weken tijd had ze om op dit nieuwe toestel te oefenen om dan naar Noord-Frankrijk te gaan waar ze toch nog vierde werd. In mei van datzelfde jaar eindigde Corrie bij een ontmoeting met de Engelse dames in Londen op de derde plaats. Werd zij bij haar eerste landenwed- strijd tegen Saarland in Venlo zesde, in april j.l. in Saarland zelf werd ze even eens derde. Derde werd ze ook weer bij wedstrijden tegen het Engelse keur corps in Rotterdam, en dat nog wel met een geblesseerde enkel en nog niet half hersteld van een flinke griep. HIERBOVEN duidden wij reeds op de grote wilskracht van onze Corrie, en behalve haar liefde en haar aan geboren aanleg voor het turnen is het ook haar sterke wil welke haar tot bij zondere prestaties brengt. Want om deze te bereiken heeft zij de omstandigheden stellig niet mee. Ten eerste heeft ze een overdruk leven. Zij is leidster van „Sparta" (reeds vanaf 1947), leidster van „Excelsior" in Achterberg en reeds sinds 9 jaar van „Oranje-Wit" in Eist. Verder geeft zij zwemles in het kader van het schoolzwemmen. Vrijwel ieder weekend is bezet met het geven van turndemonstraties onder auspiciën van de bond en daarbij reist zij het gehele land af. Door dit alles heeft zij eigenlijk te weinig tijd voor een goede training. Een handicap is ook dat „Sparta" nog niet beschikt over de brug met ongelijke leggers. Het is hiervoor dat Corrie steeds naar Utrecht moet om te oefe- nen. Al met al komt zij tot belangrijke prestaties en weet deze nog steeds op te voeren, ook al kost haar dat dan veel meer inspanning dan bij een goe de training het geval zou zijn. Nogmaals, zij weet van zichzelf dat (Zie verder pagina 2.) Gisteravond omstreeks 11 uur geraak ten de tweeroedige en vierroedige hooi berg van de landbouwer C. van Oos- terom aan de Hoofdweg alhier in brand. Op een gegeven moment werd het vuur zo hevig dat de in de directe nabijheid staande boerderij reeds hier en daar begon te schroeien door de geweldige hitte. De brandweer van Ederveen, bijge staan door die van Ede, heeft toch de boerderij nog weten te redden. De blussingswerkzaamheden duurden de gehele nacht en ook nog hedenochtend was men hiermede bezig. Verzekering dekt de schade. LUNTEREN. De rundveefokvereniging „Lunteren en Omstreken", waarbij een steeds groeiend aantal veehouders uit Lunteren, Ede, Otterlo, Harskamp, Kootwijkerbroek en omgeving is aange sloten, organiseert op vrijdag 31 augus tus een rundveefokdag op het terrein van de heer H. van de Brink aan de Meulunterseweg. De rundveefokdag wordt 's morgens om half negen door burgemeester H. M. Oldenhof geopend. EDE. In het kader van de evenemen ten, die deze zomer door de VW wor den georganiseerd, zal ook weer een rijwielvierdaagse worden gehouden. De data voor deze vierdaagse zijn vastge steld op 14, 15, 16 en 17 augustus. LEERSUM. Morgen zaterdag 11 aug. 's middags om ongeveer 4 uur start al hier het jaarlijkse bloemencorso „Mid den-Nederland". Een en ander geeft Leersum steeds weer een bijzonder feestelijk aanzien. WAGENINGEN. Op initiatief van de Wageningse WV is voorlopig alhier een z.g. rondrittendienst met bussen in gesteld vooral met de bedoeling va kantiegangers de mooiste plekjes en andere bezienswaardigheden van Wa- geningen te laten zien. Deze rit wordt 's middags gehouden en duurt ongeveer V/s uur. EDE. De bekende organist Feike As- ma zal op dinsdagavond a.s. in de Oude Kerk te Ede een orgelconcert geven en wel met een speciaal verzoeknummers programma. WIJZEWOORDENN HET EINDE Men houdt op man van de daad te zyn als men pessimist wordt. (A. Tournier) FA. S BOS G""ud, en Zilver Uurwerken Hoofdstr. Tel. 91-93, 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1