Het Veteranen-tournooi Metier feet nylons Levensstrijd F :a. L. HEI] AMERONGEN Burgerlijke Stand Sportmiddag „Oranje-Wit" goed geslaagd KERKDIENSTEN - V.R.C. speelt nederlaag wedstrijd Uitslagen van de zomeravond-vakantie- competitie Hl passend en verrassend elegant Voetbal Zondag 12 augustus Zondagsdienst Doktoren CORRIE VAN BARNEVELD FEUILLETON Met dat kabienet wil et nog maar niks. Oover een paar weeke hebbe we et noodig en als et zoo doorgaat is het teege die tijd nog niet klaar. Vanmorge vroege ze mijn wat of ik der van dacht en hoe of dat nou toch zou koo- me. Kort en krachtig heb ik toen ge antwoord, dat er teegeswoordig geen deegelike meubelmaakers meer zijn. Vroeger was et maar een wissewasje zoo'n nieuw kabienet in mekaar tim- mere. In een paar daage was et be- klonke. En ondanks alle hulpmiddels van de moderne techniek wil et in de laatste jaare niks meer. Ik voor mijn, ik heb et niet zoo op al die ambachts- schoole en nijverheidsschoole hooger en laager en hoe ze nog meer heete moo- ge. Ik zeg maar, dat als ze met z'n alle geen kans zien om een paar ouwer- wetse meubelmaakers af te leevere, die op hun beurt weer geen kans zien om een stevig kabienet in mekaar te bokse, ik ze geen knip voor de neus waard vind. 't Wordt wel hoog tijd dat er iets gaat gebeuren; want we hebbe toch af en toe nieuwe wetten noodig? En daar zijn nou eenmaal mienisters voor nodig. Ik en Driek hebbe zoo et gevoel dat er nou wel es iets ken gaan gebeure. Ze hebbe nou meneer Lieftink weer van stal gehaald. En die is ons altijd goed gezind geweest. Een paar jaar gelee je, bij die geldzuivering, kreege we zoo maar een tientje van em. Waar we dat aan te danke hadde, weete we vandaag an de dag nog niet. Nou heb der vroe ger wel eene Lieftink bij mijn en Driek in de klas gezeete en ik denk dat die profester daar een oomzeggertje van is en dat die weet, dat we goed bevriend waare toentertijd met z'n oome. Zoo zie je, dat et geen beroerde man is en dat et nooit geen kwaad ken als je met een hoop mense bevriend bent, want ons land is per slot maar klein en zoo doende kom je altijd mekaar weer teege. Dat zie je hier bij ons op de Markt ook wel. Daar kom je zooveel mense teege en de meeste nog met de fiets aan de hand ook, zoodat er nou al vrouwe en meisjes zijn. die, als ze naar de Markt gaan, eerst tuis de kouse uit- trekke, omdat die anders door al die fietse zó zwaar beschadigd dreige te worde, dat ze toch met halve blote beene naar huis moete. En dat met dat kouwe weer. Brrrr. Het beroerdste van alles is nog, dat et onze eige Veense mense zijn, die op de markt niet zonder fiets schijne te kunne, want de mense die van buite koome, die stalle hun karretjes alle maal wel ergens, omdat ze wel weete, dat ze anders een fikse bekeuring mee naar huis kunne krijge. Maar in 't Veen denke de mense: laat mijn et maar es probeere, je ken nooit weete en boove- dien heb je aan je fiets zoo'n lekkere steun als je es effies een kwartiertje gaat staan praate met een ouwe ken nis. 't Is allemaal erg leuk geredeneerd. Maar mense, één goeje raad, kijk uit, want jelui speele met vuur! Vandaag of morge kost et jelui een paar guide en daar worde ze per slot niet voor gemaakt. Ik heb jelui gewaarschuwd, 't is van mijn af. w. blauwkous. VRC speelt zaterdag a.s. om 4 uur op haar terrein aan de Brinkersteeg, tegen DVOV uit Velp. Evenals vorig jaar, had ook nu de club uit Velp weer nederlaag wedstrij den uitgeschreven. Door terreinmoei lijkheden kan deze club echter in Arn hem niet spelen. Voor de wedstrijd te gen VRC hebben de Veenendalers nu hun eigen terrein beschikbaar gesteld. Zou VRC deze wedstrijd met meer dan 10 winnen, dan kan zij de wis selbeker, die zij vorig jaar, ook tijdens deze nederlaagwedstrijden in haar be zit kreeg, voor een jaar prolongeren. Het Veteranentournooi 1956 is bijna uitgespeeld. Dit zou reeds het geval geweest zijn, doch door het slechte weer van de laatste tijd is er enige stagnatie ontstaan. Na de vakanties werd maandagavond voor het eerst weer gespeeld, op het terrein van Dovo. SKF wist met 10 van Merino's te winnen, terwijl VRC een mooie 41 overwinning boekte op DOVO. De officiële standen zijn thans: Afdeling A. Ritmeester 5 gesp. 10 p. Merino's 5 6 Hollandia 5 5 SKF5 4 Matjan4 3 Unitas4 0 Afdeling B. Veenendaal 5 gesp. 9 p. VRC 3 4 Frisia 5 4 Tr. Boys 3 3 DOVO4 3 Geha 4 1 Het nog af te werken programma luidt als volgt: Vrijdag 10 aug. op terrein Tr. Boys. 7 uur Tr. Boys DOVO. 7.45 uur VRC Geha. Maandag 13 aug. op terrein Merino's. 7 uur VRC Tr. Boys. 7.45 uur Matjan Unitas. Op zaterdag 18 aug. spelen de num mers twee uit de beide afdelingen op het terrein van Merino's om de derde van 1 t.m. 7 augustus 1956 Groep I (leeftijd 1416 jaar) De Sav. Lohnxstr. Muldersl. 62 Sp. en Vr.sch. Sav. Lohm.str. 10 Groep II (leeftijd 1113 jaar) Singelboys Stat,wijk (Vict.) 61 Patr.laan (ODS) Parallelweg (Roda) 05 Groenelaan II Davidsplein 09 Groenelaan I Noord-West (Veense Boys) 20 Zuid-West (KMD) Beatrixstraat (Vios) 11 Nieuweweg (NSO) Buurtl.-O. 21 Parallelweg Beatrixstraat 60 Nieuweweg Noord-West 64 Groenelaan I Groenelaan II 114 Zuid-West Patrim.laan 44 Singelboys Davidsplein 17 Groenelaan I Stationswijk 60 Groenelaan II Buurtl.-O. 01 Parallelweg Noord-West 121 Patr.laan Beatrixstraat 27 Groenelaan II Noord-West 22 Groenelaan I Davidsplein 03 Patrimoniumlaan Stat.wijk 123 Zuid-West Buurtlaan-Oost 31 Nieuweweg Beatrixstraat 44 Stationswijk Beatrixstraat 113 Singelboys Parallelweg 05 Groenelaan IF Nieuweweg 26 Groenelaan I Buurtlaan-O. 71 Groep III (leeftijd 810 jaar) Boslaan Zandstraat12 Boslaan Davidsplein 14 GESLAAGD Van de cursisten van het Instituut „Dubbel W" slaagden in het afgelopen cursusjaar de navolgende leerlingen: Middenstandscursus (erkend door de Centrale voor Chr. Handelsonderwijs) o.l.v. de heren D. P. de Ruiter, leraar M.O. Boekhouden, en A. C. Schil- peroort, Hoofd Patrimoniumschool: Veenendaal: de dames E. Ariesen, S. Beyer, R. Schimmel, E. van Son, A. A. Turkesteen, en de heren: H. v. d. Dik- kenberg, W. Gaasbeek, F. Hardeman, W. Hardeman, G. J. Hiensch, P. van Hoeflaken, H. Kelderman, A. Konings, H. C. van de Pol, H. van Roekei, C. de Ruiter, J. Valkenburg. Achterberg: J. R. van Dalen. Eist: A. Vos. Lunteren: de dames D. Engelen en G. Engelen, en de heer G. v. d. Broek. Opheusden: J. Breunesen en H. van Hunnik. Praktijkdiploma Ned. Handelscorres pondentie: o.l.v. de heren D. P. de Rui ter en A. C. Schilperoort. Veenendaal: de dames B. Baars, A. Bruis; D. Meier, G. v. Wijk en B. Roor, en-de heren J. J. Kusters, A. Schoeman, W. C. van de Weerdhof en D. de Man. Achterberg: J. Tap. Lunteren: W. v. d. Bovenkamp. Scherpenzeel: G. van Rootselaar. Praktijkdiploma Boekhouden van de Ned. Associatie: o.l.v. de heren D. P. de Ruiter en A. Dek, leraren M.O. Boekhouden en J. Bogerd, leraar M.O. Handelswetenschappen. Veenendaal: C. v. d. Bovenkamp, G. en vierde prijs. Voor afd. A is dat Me rino's, in de afd. B is de tweede nog niet bekend. De finale wordt gespeeld op zaterdag 25 aug. tussen Ritmeester en Veenen daal, op het terrein van Triangel Boys aan de Oranjestraat. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 1 tot en met 7 augustus werden aan het bureau van politie als gevonden aangegeven: 1 ketting m. w. kralenbeeldje (Maria- motief m. kr.); ;1 rode plastic ceintuur; 1 dop m. sl. v. benzinetank; 1 br. heren- portem. m. inh.; 1 rood etui inh. vulpen; 1 br. knipportem.; 1 mil. legitim.bew. t.n.v. P. v. d. Bovenkamp; 1 br. kip; 1 gestr. boodsch.tas; 1 p. gev. lederen dameshandsch. 1 rood kindervestje; 1 br. actetas m. inh., w.o. regenjasje en riemen; 1 bril; 1 br. gev. herenglacé; 1 luchtschuif van auto; 1 meetlat en kl. garen; 1 w. gymschoen en 1 p. w. sokjes. In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 gouden broche, vlindermodel m. kl. rood steentje; 1 rood etui m. vulpen; 1 gouden ring m. inscriptie „Joke 13-10-'55"; 1 sn. houten kralen; 2 bankbilj. v. 25,en 1 v. 10,1 doublé broche m. foto kinder hoofdjes; 1 oranjekl. plasticbal; 1 br. riem met padv.mes; 1 portef. m. bel. kaart en gr. bedrag geld; 1 bl. zwem broek m. badhanddoek; 1 muntbilj. van 2,50; 1 grijs jongensjasje; 1 dop van benzinetank (Citroën); 1 doublé dames armbandhorloge m. doublé bandje; 1 bankbilj. v. 10,00; 1 gouden schakel armband;; 1 damesarmbandhorloge m. rond witte wijzerpl.; 1 br. herenportem. m. inh.; 2 p. nieuwe nylonkousen; 1 br. kip; 1 rood-br. autoped; 1 ceintuur v. regenm., w.v. een grijze en zw. zijde. J. B. VISSER OVERLEDEN In de ouderdom van 79 jaar is in het ziekenhuis te Utrecht overleden na een kortstondige ziekte de heer J. B. Visser te Amerongen. De heer Visser, die na zijn pensionnering bij de Ned. Spoor wegen zich in 1938 te Amerongen ves tigde, heeft vooral in de jaren na de bevrijding zich ingezet voor de alge mene zaak. Vlak na het vertrek van de Duitse overheersers werd hij lid van de bekende HARK. Voor vele inwoners was de heer Visser in die tijd de helper in grote nood. Ook reeds sedert de be vrijding was hij lid van de woning commissie, waarvan gedurende een aan tal jaren voorzitter. Deze functie heeft hij tot zijn dood toe bekleed. Hij deed dit werk met veel animo, waarbij hij de last van zijn hoge ouderdom nim mer telde. Steeds heeft hij zich beijverd om van deze commissie een goed lid te zijn. Door zijn trouw en zijn grote werkzaamheid werd er noch door de gemeente, noch door de woningzoeken den ooit tevergeefs een beroep op hem gedaan. De heer Visser was in 1946 lid van de noodraad en sedert vele jaren lid van het Comitee Steun Wettig Ge zag. Diepenveen, J. Jansen, J. Konings en W. Raterink. Achterberg: J. R. van Dalen. Amerongen: H. van Rhee. Bennekom: mej. C. Brouwer, de he ren J. Aalbers, T. Tollenaar en G. van Westrheenen. Driebergen: A. Jansen. Ede: E. van Harskamp, G. Kersten, J. G. Kersten, P. v. d. Steeg. Leersum: J. de Wit. Rhenen: G. v. d. Brink en J. H. Koop man. Scherpenzeel: mej. C. Wagensveld. Wageningen: Th. Lentink, G. Veld man. Praktijkdiploma Moderne Bedrijfs administratie van de Ned. Associatie: o.l.v. de heren D. P. de Ruiter, A. Dek, J. Bogerd. Veenendaal: G. J. Anbeek, J. C. van Bommel, E. Bouwman, C. Kroes, G. van Manen, Z. H. Slik, A. Wesselo. Ede: E. van Asselt, G. H. P. Wijnen. Lunteren: W. v. d. Bovenkamp, A. M. van Silfhout. Renkum: G. J. van Brakel. Staatspraktijkdiploma voor Bedrijfs administratie o.l.v. D. P. de Ruiter, A. Dek en J. Bogerd. Ie deel: Ede: T. J. Hasselaar. Rhenen: C. Wijnands.' RAADSVERGADERING In de gisteravond gehouden spoed eisende raadsvergadering werd na de herdenking van wijlen de heer J. B. Visser, in leven lid van de woning adviescommissie, besloten tot het aan gaan van een geldlening van 400.000 met de Pensioenraad. Na een langdurige gesloten vergade ring besloot de raad met 7 stemmen voor en 3 tegen tot de aankoop van de vroegere sigarenfabriek met woonhuis en terrein aan het Zandvoort voor de som van 25.000,Voorlopig zal hierin als noodmaatregel gehuisvest worden een lokaal van de bijzondere school, waar men zwaar te kampen heeft met ruimtegebrek, zo zelfs, dat bij de aanvang van het nieuwe school jaar de kinderen niet geplaatst zullen kunnen worden. VEENENDAAL Geboren: Willem, z. v. W. Diepeveen en A. E. Ariesen; Wimke, d. v. H. J. Vromen en G. J. van Kooten; Jannetje, d. v. J. van Beek en H. Kroesbergen; Janna, d. v. G. van Nieuwamerongen en J. van Voort huizen; Albert Hendrik Jan, z. v. H. Wil- lems en Tr. Mulder. Ondertrouwd: W. Nieboer en J. van Leeuwen; D. Diepeveen en A. Septer; J. Diepeveen en W. van Ginkel. Getrouwd: G. Vlastuin en H. van Dijk; D. van de Scheur en G. J. van Ruiswijk; J. C. van de Haar en A. Burgstede; P. A. van Kruistum en E. Haalboom. Overleden: Dirk Zijtveld, 84 j. en 10 m. ongeh.; Hendrik Hutink, 21 j., ongeh. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Jacob, z. v. B. van de Vendel en B. J. van Ginkel; Aart A., z. v. A. Ger ritsen en G. Bor. Ondertrouwd: T. J. Beijer en J. van Geerenstein. Getrouwd: J. L. Pulles en J. L. van den Hoven. Overleden: Elbartus van Grootheest, 81 jr.; Helena Maria Koning, echtg. v. J. G. Sennef, 71 jr.; Maria Konstapel, echtg. v. G. van Hunen, 55 jr. RHENEN Geboren: Johanna Cornelia, d. v. P- Pallada en G. H. van Doornspeek; Eliza beth, d. v. W. van Viegen en W. A. Gijs- bertsen, Ede; Elisabeth, d. v. G. van Schaik en Helena van Zanten, Wagenin gen; Willem, z. v. Gerrit Jan van de Waal en Antonia Baars; Adrianus Mari- nus, z. v. C. H. Wildeman en E. J. van de Scheur; Geert Gerrit, z. v. H. J. Veenen daal en W. M. van Nes. Ondertrouwd: Gijsbertus Dirk Willem Baars en Rika Wendelina Mager; Carl Wilhelm Valentin Randewijk, Wagenin gen, en Alida Jannetje van Velthuizen; Gobel van den Heuvel. Rheden, en Jan netje van Velthuizen; Jan Spies en Al- bertha Rijkse; Hendrik Jan van Munster en Anneke Wiersma. Getrouwd: Gerth de Roder en Bertha Cornelia Rense; Jan Cornelis Dijkstra en Gerritje van Laar. Overleden: Jan van de Scheur, 1 dag. Renswoude; Leudinus George Wilhelm Aartsen, 81 jaar, wedn. van Chr. Mole naar. AMERONGEN Geboren: Paul Andrew, z. v. B. J. van Dijk en A. J. Kloosterman; Ali Elisabeth, d. v. K. A. van Loon en E. C. Tankens. De sportmiddag welke door de jeugd commissie van de sportvereniging „Oranje-Wit" was georganiseerd op het terrein te Remmerden is een volledig succes geworden. De uitslagen van de wedstrijden waren: Hoogspringen le groep. Ie E. v. d. Berg, 2e N. Houtriet. 2e groep: le H. v. d. Berg, 2e C. v. d. Berg. 3e groep: le P. Roest. 2e J. Kroesbergen. Heren: le G. Veenendaal, 2e J. Vermazen. Meisjes: le gr.: le R. Nellestijn, 2e T. v. d. Berg. 2e groep: le B. Haisch, 2e Ch. Koster. Dames: le J. v. Zwetse- laar, 2e N. Stuivenberg-van Kooten. Hardlopen: 30 m. jongens: le G. de Tain, 2e T. Drost. 60 m. jongens:: le G. Henzen, 2e B. de Tain. 80 m. jongens: le J. Kroesbergen, 2e P. Roest. 400 m. heren: le A. v. Dam, 2e J. Vermazen. 60 m. meisjes: le R. Nellestijn, 2e T. v. d. Berg. 80 m.: le G. Kroesbergen, 2e B. Haisch. 100 m. dames: le J. van Zwetselaar, 2e A. Meijer. Ver springen: heren: le J. Stui- In alle maten verkrijgbaar bij H oofdstraat Veenendaal J venberg, 2e G. Nellestijn. Dames: le J. van Zwetselaar, 2e N. Stuivenberg-van Kooten. Korf werpen: 2e groep jongens: le N. Houtriet, 2e B. Bosman, 3e groep jongens: le J. Kroesbergen, 2e A. Tak ken. le groep meisjes: le H. Geurtsen, 2e W. Viegen. 2e groep: le W. Drost, 2e G. v. Aal ten, 3e groep: le C. Bos, 2e A. van Nieuwamerongen. Stokspel kleuters: le E. de Tain, 2e H. Geurtsen, 3e M. Verseveld. Aan deze wedstrijden namen 105 per sonen deel. Als aandenken ontving elke deelnemer aan deze sportmiddag een boeklegger met het opschrift KNGV. Verder ligt het in het voornemen van de jeugdcommissie om groepen te vor men op het gebied van muziek, zang, toneel en wandelen. Opgeven bij J. v. Aalten, J. Stuivenberg en G. L. Huls man. De wedstrijd Eist-Oost tegen Eist- West is in een 31 overwinning voor West geëindigd. A.s. zondag speelt Oranje-Wit in Amerongen op de serie wedstrijden tegen EVW uit Eek en Wiel. Op het terrein te Remmerden speelt zondag een elftal een nederlaag wedstrijd tegen LSC uit Lienden. GYM BEGINT WEER Op dinsdag 21 aug. begint de afd. gymnastiek weer voor meisjes en da mes en voor de heren en jongens op 23 aug. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk oude kerk Markt 9.30 uur dhr. A. van Barne- veld van Delft, 5 uur ds. D. Bouman van Katwijk aan Zee. Julianakerk 9.30 uur ds. D. Bouman, 5 uur ds. A. Wisgerhof. Vre- deskerk 9 en 10.30 uur ds. J. W. de Bruijn van Harderwijk, 5 uur ds. P. de Jong van Kootwijk. Veeneind 3 uur ds. S. C. van Wijngaarden. Dijkstraat 2.45 uur, ds. A. Wisgerhof. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur cand. L. Mulder van Veenendaal. „Sola Fide" 10 uur ds. G. van Schuppen van Kortgene 5.30 uur ds. Goedhart. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur ds. G. Roukema van Ede. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Flui tersstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst, woens dag 7.30 uur ds. Van de Woestijne. R.K. Kerk Nieuweweg 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. Ned. Prot. Bond geen opgave. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. v.m. geen dienst, 5 uur dhr. Van Galen van Schaarsbergen. Ger. Gem. (Bantuinweg 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 7.30 uur ds. Van Dam. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Wisgerhof van Veenendaal, 6 uur ds. Ro- chefort van Renkum. Prot. Bond Hotel Laheij 10.30 uur ds. Messie van Zeist; Ger. Kerk 10 en 5 uur dr. Dronkert van Lei- >n. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 leesdienst. Donderdag 7.30 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld. RENSWOUDE. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. woensdag 7 uur ds. D. de Jong. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr. Blijleven uit Utrecht. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Meijer van Veenendaal, 6.30 uur W. Visee te Waterduin. Passanteninrichting 9.30 uur ds. Elsinga van Driebergen. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst,, woens dag 7 uur ds. Toes van Kinderdijk. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zaal van Houten. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. Maandag 7.30 uur ds. De Jong van Kralingseveer. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dokter H. E. G. Pilon, Kerkewijk, Telefoon 2481. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achterb. straatweg 191. Tel. 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen ar. Kars te Amerongen. Tel. K3434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Van de Scheur te Lunteren. Tel. K 8388- 460. (Vervolg van pagina 1) zij tot veel in staat is en het is haar sterke wil tot slagen die het er ondanks minder gunstige omstandigheden uit haalt. Zoals men weet heeft de voetbalwed strijd Veenendaal I tegen Veenendaal Rest reeds een flink bedrag opgeleverd voor het instrumentenfonds van „Spar ta" en het zal wel niet zo heel lang meer duren of Corrie kan in Veenen daal op de „brug-ongelijk" van „Spar ta" trainen. Met gerechtvaardigde trots liet Cor rie ons dezer dagen haar prijzenkast zien. Het was eens de prijzenkast van Lenie Lens, de kampioene van Neder land. Die heeft nu een grotere. Trou wens Corrie heeft hem ook al ver heen vol en wij wensen haar van harte toe dat zij ook spoedig een grotere kast zal moeten aanschaffen en verwachten 6tellig dat haar naam als Nederlands turnster van formaat steeds vaker ge noemd zal worden. (3) Onder een doodse stilte voer de jonk de kleine haven binnen. Ontzet keken de mannen naar het vreselijk tafreel, dat zich voor hun ogen ontvouwde. Voor zover zij konden kijken was er niets te zien dan ruïnes. Geen huis was gespaard gebleven voor het geweld, dat hierover was gegaan. Overal lagen brokken puin, waaruit half verbrande balken spookachtig omhoog wezen. „Bij de ziel van mijn voorvaderen, wat kan hier gebeurd zijn?" fluisterde de roerganger ontdaan. Hij had het roer aan een van zijn mannen overgegeven en had zich voor op het schip bij Aram gevoegd. De jonge krijger haal de zijn schouders op: „Ik weet het niet," antwoord de hij. „Vulkanen zijn hier niet in de buurt. Mis schien een orkaan. We zullen het spoedig genoeg weten." Doch hierin vergistte Aram zich. Pas toen het schip langs een half ingestorte steiger gemeerd lag en Aram als eerste aan land gesprongen was, werd hij zich bewust van de benauwende stilte, die hier hing. Aarzelend richtte hij zijn schreden naar de dichtstbijzijnde bouwval. Slechts de muren stonden nog overeind. De deur hing scheef in de hengsels. Hallo! schreeuwde Aram. Hallo! doch er kwam geen antwoord. Hol weerkaatste de echo zijn roep toen werd alles weer stil. En plotseling drong de oorzaak van die vreemde stilte tot Aram door. Er was geen levende ziel! (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (18) Hier zag hij Babe, de vrouw van de zadelmaker, in huis verdwijnen, hoe wel zij even te voren nog op de bank voor de deur gezeten had, juist alsof zij hem ontlopen wilde; daar verdween Lori, de schrijnwerker, die nog pas de straat af had gekeken, in zijn werk plaats. En toen hij naar de herberg „De Os" kwam, en Fini, het buffet meisje, groette, die bij de deur stond, keek zij hem brutaal in het gezicht, mompelde iets wat hij niet verstond, maar dat zeker niet vleiend voor hem was, en verdween daarop evenals de anderen, alsof hij de weg verpestte. Het bloed steeg hem naar het hoofd, en hij klemde de tanden op elkander. Nu trokken ook de vrouwen partij tegen hem! Maar dit was nog lang niet het erg ste! Toen hij bij de bocht van de weg de herberg van de dorpsveldwachter, waar de post afreed, bereikte, klonk het geluid van opgewonden stemmen hem tegemoet. Daar hoorde hij er een roe pen: „Daar komt hij, de smeerpoets, de vrouwenjager!" „Ongelukskind!" riep een ander nog luider. „Vreemde snoeshaan, indringer?" brulde een derde, en uit de gelagkamer stroomde een troep door de wijn ver hitte boeren, die hem, terwijl hij lang zaam voorbij ging, met rode koppen en gebalde vuisten hun scheldwoorden achterna riepen. Plotseling drong Ba- schi, de waard, zich door de opeen gedrongen boeren heen hij stond niet heel vast meer op de benen. On der het uiten van een gruwelijke vloek pakte hij een zware steen van de grond op en slingerde die Christen achterna, zodat hij enkele schreden van hem af op de grond neersmakte. Nu wendde Christen zich om. Zijn ogen gloeiden, en hij nam de bijl van zijn schouder. Maar hij bedacht zich, herwon zijn zelfbeheersing met in spanning val al zijn krachten, nam de bijl weer op de schouder en schreed verder, terwijl enige schreeuwers het voorbeeld van de waard volgden en hem met stenen gooide, zonder hem evenwel te raken. Slechts hun gemene scheldwoorden klonken hem nog na, toen hij al lang de uitstekende berg punt om was en de laatste hutten voor bijging. Hij was opgewonden, zijn knieën knikten en een rilling liep hem door de leden. Niet dat hij bang was! Maar hij trilde van machteloze woede, dat hij alleen stond, alleen tegen die kerel op de Hochfluh-hoeve en zijn slaafse boe ren! Hij kromp ineen, toen een vrien delijke vrouwenstem hem over de haag van een tuin, die een klein net stenen huis met groene vensters van de weg scheidde, goede avond wenste. „Goede avond," groette hij terug, wilde voorbijgaan maar bedacht zich en trad op de vrouw toe, die in de tuin aan het werk was. „Zo druk bezig, Broni?" vroeg hij, en hij trachtte tevergeefs zijn trillende stem enige vastheid te geven. De vrouw, die wat leeftijd aangaat zijn moeder had kunnen zijn, en die de enige was, fcan wie Kathrine zich nau wer had aangesloten, trad dicht op de haag toe en reikte hem de hand. „Zo wat," gaf zij ten antwoord en vroeg toen: „Ga je naar huis?" En het scheen, alsof zij hem iets wil de zeggen, maar niet goed durfde. Broni Hafer was een ronde, welge dane verschijning: haar uiterlijk was even onberispelijk netjes als het huis, waarin zij met haar drie zusters leef de. Haar donker, eenvoudig gladgestre ken haar was aan het voorhoofd in tweeën gescheiden en aan het achter hoofd in vlechten opgestoken. Uit haar welbesneden geelbleek gezicht keken donkere eerlijke ogen met een moedige en scherpe blik. Broni bekleedde te Frutnellen de plaats van een dokter. Er waren er velen, vooral onder de vrouwen, die de stille, flinke vrouw haar schutsengel noemden, niet alleen om haar goede raad in geval van ziek te, maar omdat zij in de gemeente rondging als een zwijgende en ver trouwbare bode van' barmhartigheid, en met haar drie zusters alles, wat zij niet direct voor haar eigen allerbe- scheidenste uitgaven nodig had, onder de allerarmsten verdeelde. „Ga je naar huis?" vroeg Broni, ter wijl ze Christen met een uitvorsende blik aankeek. Hij leunde tegen het tuinhek en zijn vingers, die een paal ervan omvat hielden, trilden. „Je beeft," zei Bromi, „wat scheelt er aan? Is er iets met je gebeurd?" „Ik heb onaangenaamheden gehad," antwoordde hij onverschillig. „De dui vel mag weten, wat die ellendige ke rels, Baschi Zurfluh en die anderen bezielt. Zij hebben mij met stenen ge gooid." „Ik kan het je wel zeggen," sprak Broni op besliste toon, „zet jij dat meis je van de president uit je hoofd. Dan komt er weer vrede in het dorp en voor jou ook!" Christen fronste het voorhoofd. „Als die kerels denken, dat zij mij bang zullen maken, of mij met geweld tot andere gedachten zullen brengen, dan hebben ze het mis!" zei hij grimmig. Broni liet zich niet uit het veld slaan. „Praat geen onzin! Wat zou jij alleen kunnen doen tegen honderd anderen! Maar" zij hield even stil en vervolg de toen met nadruk: „Nu zul je het wel moeten opgeven, of je wilt of niet!" „Hoezo?" vroeg Christen, terwijl hij het hoofd in de nek wierp. „Wacht maar tot het gemeenteblad uitkomt, dan kun je het lezen." „Wat dan?" „Rosi Furrer gaat met de Amerikaan trouwen!" „Dat is een leugen!" stiet hij uit, maar zijn lippen trilden. „Het is maar beter, dat je het weet en gelooft," ging Broni rustig voort. „Dan overvalt het je niet, als je het gedrukt ziet. En de mensen wat voor liegen is mijn gewoonte niet." Broni trok een ernstig, bijna veront waardigd gezicht. Hij kon er niet meer aan twijfelen of zij het wel goed wist. „Hoe ben je dat te weten gekomen?" vroeg hij wat zachter. „Als je in een van de herbergen ge weest was, had je het de mensen kun nen horen vertellen, die het van de president zelf gehoord hebben!" „Zo, van hem zelf?" sprak Christen werktuigelijk. Met grote golven steeg hem het bloed naar het hoofd. Toen greep hij zijn bijl vaster in de hand, mompelde op vreemde toon: „Nu moet ik toch naar huis" en liep weg zonder groeten. Broni keek hem na. „Ach, ach!" mompelde zij meewarig en schudde het hoofd. Het speet haar voor de jongen, ondanks al het lelijks, dat zij die dag over hem had horen vertellen. Intussen vervolgde Christen zijn weg en kwam met versnelde pas aan de Strahlegghut. Zijn bijl en touw vielen in het voorhuis op de vloer, en hij schopte tegen de deur, eer hij nog de hand aan de klink had. Kathrine kwam uit de rokerige keu ken aangelopen en vroeg wat er gaande was. Hij trad de kamer binnen en zij volgde hem. Daar stond hij met ge balde vuisten; tranen van woede sprongen in zijn ogen. „Zij willen mijn meisje versjacheren, moeder! Zij moet met de Amerikaan trouwen, alsof die meer was dan ik! Alleen maar omdat ik haar niet krij gen mag! Maar ik zweer u, dat ik daar niet in zal berusten. Nu moet er eens afgerekend worden!" Kathrine keek hem spottend aan. „Nu ik zou ze laten lopen. Laat haar met die halfgare trouwen, als haar vader dat wil! Jij kunt later nog wel wat be ters krijgen.' (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2