Setter Set DE VALLEI Fa. L HEI] LADING VERSTOUWEN HOLST VAN DE IN HET NACHT De terugkeer van ARAM Voor de Jeugd Mot or rij der dodeli j k verongelukt Zeist 1 Veenendaal 1 NYLONS passend en verrassend elegant Competitie-indeling voor v.v. „Veenendaal" Postduivennieuws EEST Uitgaansdag ouden van dagen van Eist RENSWOUDE Vreemdelingen ondervonden moeilijkheden bij hotel „De Grebbe" Met een coaster naai de Oostzee Prins Aclimed en de fee (Een sprookje uit 1001 nacht) DE LA RE IJ Gisteravond omtreeks 6 uur is de 32-jarige Van Ewijck, uit Ingen, op de Berg nabij het Bergbad dodelijk ver ongelukt. E., die ter plaatse stil stond, reed plotseling de Veenandaalsestraat op, waardoor hij door ©en NBM-bus uit de richting Eist werd gegrepen en te gen het wegdek geslingerd. Ernstig ge wond werd hij naar het Julianazieken- huis overgebracht, waar hij enkele ogenblikken later overleed. E., die pas kort in het bezit was van een nieuwe motor had geen rijbewijs. Het slacht offer was juist in ondertrouw. A.s. zondag gaat Veenendaal op be zoek bij de semi-prof. club Zeist om de K.N.V.B.-beker. De wedstrijd vangt aan om half drie en wordt gespeeld op het terrein De Koeburg, Laan van Rijnwijk. GESLAAGD Van het Handelsinstituut Van Rijs wijk, Prins Bernhardlaan, slaagden de volgende cursisten voor het erkende practijk-diploma van de Nederlandse Associatie en/of de Kon. erkende Ver eniging van Leraren: te Utrecht voor Duitse handelscor respondentie de dames J. C. Eijkelen- In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal J Thans is ook de competitie-indeling bekend geworden voor de amateurs in district Oost van de KNVB. Bij deze indeling is ook onze plaatselijke ver eniging „Veenendaal'.. De indeling is als volgt: Dierenseboys. Ede, Eendracht, Esca, Longa '30. Quick (N), SCH, SDOUC, Sil volde, Theole, VDZ en Veenendaal. Voor het merendeel dus weer dezelf de clubs als vorig jaar. Alleen treffen we als nieuwelingen aan Longa '30 en VDZ. De leden van de postduivenvereni ging „De Snelpost" te Veenendaal hiel den een wedvlucht van St. Quentin, een afstand van ongeveer 290 km. De duiven werden te 7 uur gelost. De snelheid van de eerstaankomende duif was 1398,8 m. per minuut. De uitslag was: H. Ulrich 1, 2; G. J. van Manen 3, 9; J. van 't Veen 4. 5, 14. 20, 25; C. Donkelaar 6, 17, 26, 27; A. van Asselt 7, 10, 12, C. van Ginkel 8; J. van Geerenstein 11, 13, 19, 31; G. de Geit 15, 23; O. Verwoerd 16, 22; Joh. van Manen 18, 21, 24; W. A. Eimers 28, 29; H. L. Spies 30. De wedvlucht vanaf Hoek van Hol land, ter voorbereiding van de vlucht vanaf Parkestone (Engeland had het volgende verloop: C. Donkelaar 1, 5, 6; C. van Asselt 2, 4, 7, 17; G. de Geit 3; J. van Geerenstein 8, 23; A. van Asselt 9, 18; Bosch van Kesteren 10, 12, 13, 21; J. van Nieuwamerongen 11, 15; C. van de Weerd 20; O. Verwoerd 22. Zoals bekend is gaan de ouden van dagen van Eist 29 augustus a.s. een dagje uit. Om misverstand te voorko men deelt de commissie het volgende mede: Iedere inwoner van Eist, die de leef tijd van 65 jaar heeft bereikt mag mee. Van een echtpaar behoeft er maar één 65 jaar te zijn, en weduwen behoeven slechts 60 jaar te zijn. Mochten er zijn, die door de com missie niet bezocht zijn, dan worden deze vriendelijk verzocht zich direct op te geven met vermelding van leeftijd bij D. Slok, Rijksstraatweg 107. De commissie vraagt ook nog drin gend om enkele auto's. ORANJE-WIT NIEUWS Het is het eerste elftal gelukt afge lopen zondag tijdens de seriewedstrij- den te Amerongen tegen E.W.V. met 10 te winnen. Over de wedstrijd zelf valt weinig te zeggen. Technisch was Oranje-Wit beter dan E.W.V. Het ge lukte Oranje-Wit door de rechtsbuiten in de tweede helft te doelpunten en daarbij bleef het. De achterhoede was blijkbaar nog in vakantie-stemming. Deze stond voor de rust nog al raar te schutteren. Het tweede elftal heeft de wedstrijd tegen H.S.C. met 21 gewonnen. Voor al in de tweede helft was er een over wicht van Oranje-Wit, dat in een doel punt werd uitgedrukt. KRIJGT DE GYM EEN EVENWICHTSBALK? Zoals wij vernemen is het Materiaal fonds van plan een evenwichtsblak aan te schaffen, welke voor de afd. onmisbaar is. Het is een kostbaar ding en men kan de vereniging hierin tege moet komen door bonnetjes, welke de zer dagen weer worden aangeboden te kopen. COMPETITIE-INDELING VOOR V.V. „RENSWOUDE" Dezer dagen is de competitie-indeling bekend geworden voor onze plaatse lijke voetbalvereniging. Deze indeling is als volgt: DVSA, Eist, Hoogland, De Kieviten, Oranje-Wit, Renswoude, Rhe- nus, Scherpenzeel en Veense Boys. We zien dus dat HDS is verdwenen wegens degradatie en dat ook Wijk bij Duur stede in een andere afdeling uitkomt. Hiervoor zijn dus twee nieuwe clubs in de plaats gekomen en wel de kam- pioensploeg van de derde klasse Hoog land. Voor Wijk bij Duurstede kwam in de plaats Veense Boys uit Nijker- kerveen, geen onbekende voor de rood- witten. boom en Nelie Stappenbelt; voor Engelse handelscorrespondentie de heren P. Gaasbeek en B. van Ginkel; te 's-Gravenhage voor Engelse con versatie mej. Joke van Ommen te Rhe- nen en de heren F. Kemperman en D. van der Meiden; voor primair Engels de heer M. C. Valkenburg; te Utrecht vcoor Nederlandse han- delscorr. mej. G. Boer en de heer C. Henzen te Eist; te Bilthoven voor Middenstand al gemene handelskennis mevrouw E. Klijsen, Sina van Ginkel te Renswoude, Riek Slotboom, Gerard van Engelen burg, Bas van der Heiden, Wim van Hoeflaken, Piet de Jong, T. van Oos- tenbrugge en P. van Schaik te Scher penzeel. Het echtpaar L. van Klaveren, af komstig uit Leiden, logeert momenteel in Rhenen. Enkele dagen geleden maakten de pensiongasten een wande ling over de Grebbeberg en belandden tenslotte op het terrein achter hotel „De Grebbe". Hier werden zij nu niet bepaald be leefd ontvangen. Integendeel, de di rectie van het hotel was op z'n zachtst uitgedrukt „spinnijdig", hetgeen voor de heer en mevrouw Van Klaveren aanleiding was, ons van het gebeurde in kennis te stellen, onder de opmer king, dat wat daar bij het hotel aan hun adres was gezegd, nu niet direct reclame betekende voor het vreemde lingenverkeer in de Grebbestad. Wij hebben ons hieromtrent met vragen gericht tot de eigenaar van de berg, die verklaarde, dat de heer en mevrouw Van Klaveren kennelijk op verboden terrein moeten hebben ge lopen. Er staat nabij het hotel in de Greb een bord, met opschrift „Alleen toegankelijk voor bezoekers van het hotel". De heer en mevrouw Van Klaveren hadden het bord over het hoofd ge zien. De directie van het hotel deelde ons later mee, dat het ettelijke malen per dag gebeurt, dat er vreemdelingen over de terrassen lopen, soms met een fiets aan de hand, komende vanaf de berg. De gasten van de hotelier ondervinden hier kennelijk minder prettige dingen van, waardoor de stemming van de directie menigmaal tot beneden het nulpunt daalt. De ongewenste bezoe kers worden dan dikwijls op kern achtige wijze aan het verstand gebracht, dat ze in overtreding zijn. Wij kunnen ons indenken, dat iemand kriebelig wordt, wanneer hij op z'n erf door onbevoegden wordt lastig gevallen. Een betere markering van het verboden gebied lijkt ons in dit geval echter de enige en afdoende oplossing. De directie van het genoem de hotel behoeft zich dan niet meer boos te maken en de veeemdelingen weten waar ze aan toe zijn: tot hier toe en niet verder. Het is een heerlijke verademing eindelijk weer eens in kalm water te liggen en niet het eeuwige stampen van een draaiende motor te horen; twee-honderd- zeventig klappen per minuut! Je wordt stil van de stilte om je heen en je bent geneigd alles, zelfs het gezicht van de machinist, mooier te zien, dan het in werkelijkheid is. Maar als ik u verzeker, dat Zweden een sprookjesachtig-mooi land is, dan kunt u dat rus tig als waarheid aannemen, want die verzekering is niet in de opwelling van dat ogenblik gegeven. Wc kregen de volgende dag in Tunadal 32 standaard gezaagd hout aan boord en maakten 's middags om 3 uur weer zeeklaar, om naar de volgende laadplaats, Nyharrj, te verstomen. De koffie, die ik zette, was veel 'te sterk; het brood was onvoldoende en de eieren, die ik kookte, waren veel te hard. Ach, ik kon er niets aan doen; de her innering aan de vorige dag en nacht zat me te veel dwars, toen we weer buitengaats kwamen en ik met argwanende ogen door de patrijspoort naar die hui chelachtige golfjes keek. Kalm en soepel rolden ze, als speelse jonge honden, over elkaar heen. Maar je kon ze immers niet vertrouwen! Straks waren het misschien weer bergen van water, die zich met woest geweld op de „Thriantha" zouden storten. En ik wist bij ondervin ding, dat de „Thriantha" dat niet óp zich zou laten zitten. Die nam het doodeen voudig niet en wéér zou ikBoem! Pats! Daar had je het al! Met kletterend lawaai rammelt een theeketel door de kombuis, achterna ge zeten door een werkemmer. Een paar stenen koffie-mokken vinden dat spelletje blijkbaar aardig en gaan meerollen, maar dat betekent onherroepelijk hun einde... De scherven komen onder het fornuis te recht, tussen een paar verdwaalde eier kolen, die ook al liggen te schudden van plezier Maar wat gebeurt er met mijIk sta dat spelletje aan te zienik lach! ,Ik lach en kom tot de ontdekking, dat ik die schommelende en stampende bewe ging van de gekke „Thriantha" helemaal Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE VIEREN HUN VERJAARDAG? 16 aug. Goudknopje Piggelmee Cornelia Wartman Appie v. Eden. Jonny v. Leeuwen Coby Hogendoorn. 16 aug. 17 aug. 18 aug. 20 aug. 22 aug. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I Zet één letter voor en één letter achter de onderstaande woorddelen, om goede woorden te vormen. Er voor staat steeds eenzelfde letter, zo ook er achter. Dus wel twee verschillende let ters, maar voor allemaal gelijk, abe ataa idee is te ore II P. E. v. E. H. OUDEKROB BOEREKROK De namen van bovenstaande heren, zoals die op hun visitekaartjes gedrukt staan, duiden weer tevens hun beroep aan. Zet de letters telkens om tot je ze vindt. Het merkwaardige is dat beide mannen iets gelijks behelzen, dat de één echter houdt, wat de ander (tegen betaling) geeft. Voor jongeren I Wat is het verschil tussen een rij ke erftante en een bord soep? KRUIS WOORDPUZZLE WHISKY De universiteit van Arizona heeft zevenduizend gulden aan whisky uit gegeven om te onderzoeken of dit vocht geschikt is bij giftige beten. Het resul taat is een rat, die men had ingespo ten met het gif van een schorpioen en die na het drinken van een flinke whisky zo gezond als een vis bleef. Dat weten we dus al weer! Horizontaal: 1 zit je op in school; 3 een drank; 6 iedereen; 8 afkorting voor dierentuin; 9 wiel; 11 groeien op je hoofd; 13 om in te slapen; 14 zoogdier; 16 kun je water in koken; 20 R.K. zus ter; 22 telwoord; 23 schrijf je mee; 24 lichaamsdeel; 25 watervogel. Verticaal: 1 lichaamsdeel; 2 net zo groot.... jij; 4 niet vast; 5 hok voor een vogel; 7 voertuig; 9 gissen; 10 ligt op je bed; 11 afsluiting; 12 jongens naam (afk.); 15 ontkenning; 17 speel goed; 18 iets om wat in te bergen; 19 soort hert; 21 deel van het kippenhok. Spreekwoord: De beste stuurlui staan aan wal. Betekent: Iemand die toekijkt, meent het altijd beter te weten of te kunnen. Gezegde: Hij heeft zijn schaapjes op het dro ge. Betekent: Hij heeft genoeg geld ver diend om er van te kunnen leven. II II III OPLOSSING RAADSELS Vlissingen - Birmingham - Man chester - Munster en Antwerpen. Waar gehakt wordt, vallen spaan ders. Omdat hij geen ogen in de rug heeft. rok - bok - kok - dok. Een paraplu. (Vervolg.) Hij ging aldoor voort in de richting die hij de pijl had zien nemen en keek naar beide harten scherp uit. Vreemd genoeg was al zijn zoeken tevergeefs. „Ergens moet de pijl toch wezen", meende Achmed. En zonder veel te denken over wat hij deed, bleef hij ver der gaan, tot hij eindelijk stuitte te gen een rotswand, die zich steil uit de vlakte verhief en zie, daar lag de pijl vlak voor zijn voeten. Dat het de pijl was die hij had afgeschoten, leed geen twijfel, want iedere pijl was met een bezonder teken gemerkt. De prins was buiten zichzelf van verbazing dat de pijl zo ver was gevlogen want deze plaats lag ettelijke uren gaans van de renbaan verwijderd. „De pijl is tegen de rotswand gestuit, anders was hij nog verder gevlogen", dacht hij, „maar wonderlijk is het; want geen mens heeft de kracht een pijl zo ver te kun nen schieten. Nu blijkt dus dat ik het verst heb geschoten en toch is aan mijn broer Ali de prijs toegekend". In gedachten verdiept liep Achmed aoor de doolhof van gangen en spleten, die tussen de rotsen door voerde. Ein delijk ontdekte hij een ijzeren deur, die niet van een schot was voorzien. Uit nieuwsgierigheid gaf hij er een duw te gen en dadelijk ging zij naar binnen open. Hij bevond zich nu in een gang die licht glooide. Het werd steeds don kerder om hem heen, maar voor zich uit zag hij een vreemd licht, dat het midden hield tussen het schitterend licht der zon en het zachte schijnsel van de maan. Hij liep nog een eind voort en toen bevond hij zich op een open ruimte, waar zich een paleis ver hief, zo prachtig, dat de prins nog nooit iets dergelijks gezien had. Geruime tijd bleef hij geboeid staan kijken en op eens zag hij hoe 'n beeldschone vrouw uit het paleis kwam en op hem toe trad. Ze liep statig en haar rijke kle ding was dicht met edelstenen bezet. Een aantal dames, eveneens fraai ge kleed omringden haar en huldigden haar haar als vorstin. De bewondering van de prins kende geen grenzen. Hij wilde, een beetje verlegen, vergeving vragen voor zijn vrijpostigheid, maar de mooie vrouw knikte hem vriende lijk toe en sprak: „Kom nader prins Achmed, U bent hier welkom!". Verrast keek de prins op toen hij zijn naam hoorde noemen op een plaats, die hem tot dusver geheel onbekend was, ofschoon zij toch zo dicht bij de hoofdstad van zijns vaders rijk lag. In diepe eerbied wierp hij zich voor de vorstelijke verschijning op de knieën. „Edele vrouw", sprak hij, „het is niet uit onbescheidenheid dat ik hier ben, het is louter toeval. Niettemin vraag ik U nogmaals om vergeving en tevens dank ik U voor uw hartelijk welkom. Als het niet onbescheiden is, zou ik echter graag van U willen weten, hoe U me bij mogelijkheid kennen kunt". „Volg ons naar mijn vertrekken Prins! Daar is beter gelegenheid voor een onderhoud dan hier en bovendien zult U wel wat willen rusten", zei ze vriendelijk. Ze geleidde hem door een zuilengalerij, waar een aangename schemering heerste en die voerde naar een prachtige zaal, die door wel dui zend kaarsen schitterend werd verlicht. Het was een pronkjuweel van een zaal. De hoepelvormige zoldering was he melsblauw met goud en de meubels waren van de kostbaarste grondstof fen vervaardigd! Iets dergelijks had zelfs de Prins nooit gezien. In sprake loze bewondering bleef hij, als aan de grond genageld staan. Toen riep hij uit: Zo iets schoons vind men op geen an dere plaats ter wereld!" Zijn vriende lijke gastvrouw glimlachte, terwijl ze spx-ak: „En toch kan ik U verzekeren dat deze zaal de minst fraaie in mijn paleis is, zoals ge zelf zult moeten be kennen, wanneer ik U overal zal heb ben rondgeleid". Ze ging zitten en no digde de prins uit, 't zelfde te doen. „Ik kan mij best begrijpen, prins Ach med", sprak ze, „dat het U zeer ver baasde, te horen dat ik U kende. Maar uw verwondering zal zeker ophouden, als ge vernomen hebt, dat ik de doch ter ben van een machtige geest. Pari- banoe is mijn naam, fee Paribanoe. Ook uw vader en broers ken ik goed en uw nicht Alifa, voor wie U zo'n langdurige reis hebt ondernomen, een reis waar van ik U de kleinste biezonderheden zou kunnen vertellen. Niemand anders dan ik liet in Samarhand de door U ge kochte appel door een verkoper veilen, hetzelfde liet ik te Bisnagar doen met het tapijt, dat prins Hussein kocht en te Schiras met de ivorenkijker, die het eigendom werd van prins Ali. Nu zou ik graag uw geluk, zoveel in mijn macht ligt, verhogen en om die reden heb ik er voor gezorgd dat uw pijl, toen hij begon te dalen, een nieu we vaart kreeg, zodat hij hier terecht kwam. Dat ik U genegen ben zal U steeds meer blijken. (wordt vervolgd). niet onaangenaam vind! Grappig gaat dat: óp, neer, links, rechts! Op, neer Kijk 's even! Ik zet me schrap en m'n knieën vangen automatisch de deinende beweging van de kombuisvloer op. Zon der erg grijp ik naar m'n doosje „Para mount" en steek een sigaret op. Die smaakt me!! Juist op tijd, want de mist is opgetrokken, de loods komt aan boord en onder diens aanwijzing stomen we op naar Nyham, waar we, tot onze teleur stelling, niét aan de kade, maar „op stroom" komen te liggen. Twee ankers vóór, twee trossen achter, vastgemaakt op een klein eilandje. Een werkboot heb ben we niet aan boord, de sloep is te zwaar om te roeien, dus van „de wal op gaan" zal niet veel komen. Daarom zitten we die avond met ons allen in de kleine kombuis, die tegelijk messroom is en ik hoor de meest fantas tische verhalen over de zeevaart en de visserij. OOK IN DE OORLOG De kapitein is ook aanwezig en vertelt over zijn belevenissen gedurende de oor log, in welke tijd hij als bijna iedere Hollandse zeeman in geallieerde dienst gevaren heeft. Oók op een kustvaarder; kustvaarders, die niet groter zijn dan 500 ton. En als ik dan deze belevenissen hoor; het varen in konvooi, maar ook alleen, in zo'n huikje, op een zee, die vol dreigende gevaren was, dan dringt het tot mij door, welk een grote dank wij, Hollanders, ver schuldigd zijn aan onze zeelieden, onze kerels van de kustvaart. Gedurende de volgende twee dagen komt de rest van onze houtlading aan boord; 72 standaard in de ruimen en circa (Vervolg van pagina 1) Afrikaanders organiseerden zich in een politieke partij „Het Volk". In de druk vergaten ze al hun onderlinge ge- en. verschillen, en „Het Volk" schreed voort van de ene overwinning naar de andere. Stap voor stap ging het op de weg naar zelfstandigheid, tot alleen de Gouverneur in Kaapstad er nog aan herinnerde, dat men deel uitmaakte van het Imperium. Botha, de vroegere op perbevelhebber der Boerenstrijdmacht, werd minister-president, Smuts, een een der verbitterdste tegenstanders van Lord Kitchener, zijn rechterhand, Beyers, een andere vechtgeneraal, op perbevelhebber. Helaas, het bleef niet zo. Het oude nationalisme deed zich weer gelden. Weer klonk de kreet „Afrika voor de Afrikaander". Herzog scheidde zich af van Botha. JACOBUS HERKLAAS DE LA REY gen typische Afrikaander was zeker Tacobus de la Rey, of „Ome Koos" zo als hij in Zuid-Afrika werd genoemd. Op 22 oktober, en dan in het jaar 1847, werd Ome Koos geboren. Hij had de jeugd van een echt „Afrikaander-kind". In 1848 werd de „plaats" van zijn va der door Sir Harry Smith geconfisceerd (de oude de la Rey had namelijk deel genomen aan de verdrijving der Engel sen uit Bloemfontein) en de familie ver huisde naar Zuidwest-Transvaal. Op 46-jarige leeftijd werd Ome Koos lid van de eerste Volksraad van de Zuid-Afrikaanse Republiek voor Lich- tenburg. Hij was een vooruitstrevend man en zag zeer wel de belangen voor Zuid-Afrika van de „üïtlanders" in. Hij behoorde dan ook tot de progressieve Joubert-partij. Toen evenwel de hou ding der Engelsen omstreeks 1899 steeds dreigender werd, zwaaide ook de la Rey om en sprak zijn instemming uit met het ultimatum aan Engeland, dat door Kruger was ingediend en dat de oorlog ten gevolge had. Ome Koos werd generaal en deed een inval in het Noordoosten van de Kaap kolonie; hij leverde het eerste gevecht bij Kraaipan op 12 oktober 1899; hij vocht later onder Cronjé in het wes ten. Hij kon de opmars der Engelsen niet stuiten, toen Cronjé tot overgave had besloten. Toch nam hij op 11 juli 1900 bij Nitralsnek nog Baden-Powell's dertig standaard aan dek. Het voordek is nu geheel gelijk met het achterschip; een vloer van hout, waarmee we op 9 augus tus om kwart voor zes in de namiddag de thuisreis aanvaarden. Richting ZaandamHolland! In de kombuis worden dan de bereke ningen gemaakt, koers uitgezet en met graden en lengten en breedten ge goocheld. Het is 600 mijl naar Holthenau, de ingang van het Noord-Oostzeekanaal, dan acht uur varen naar Brunsbuttel en dan, als alles meeloopt, nog zes-en-dertig uur naar IJmuiden. Alles wordt haarfijn uitgerekend, maar zelfs als we stroom en tij meekrijgen en niets ons in de weg komt, blijken we toch niet meer voor de zondag in Zaandam te kunnen zijn. En dat geeft een beetje teleurstelling bij deze kerels. Wéér geen vrije zondag; weer niet die éne, enkele dag bij moeder, vrouw of meisje. Het zal maandag wor den, dat betekent dus werken en niet eerder dan vijf uur 's avonds van boord af, één nacht thuis en naar alle waar schijnlijkheid de volgende dag weer va ren. Want er is hout nodig in Holland, véél hout en een kustvaarder moet zo voor delig mogelijk varen. Dus geen onnodige ligdagen, maar er op uit, onvermoeibaar. Hout, hout. hout is de grote vraag. TERÜfc IN NEDERLAND Het gaat precies, zoals we veronder steld hadden. Zaterdagmiddag één uur in de sluis te Holthenau; zaterdagavond acht uur Brunsbuttel en dan, na de Elbe, de Noord zee, ónze Noordzee! Nog zes-en-dertig uur! We zijn goed drie weken weggeweest, een kort reisje voor een zeeman, maar als we IJmuiden naderen, denkt niemand aan z'n kooi, maar staan we in groepjes op de brug en turen vooruit, waar ergens het „vuur" van de loodsboot te zien moet zijn. En we blijven op, ook als we in IJmui den liggen en later langzaam door het Noordzeekanaal stomen naar Zaandam, waar gelost moet worden. En ik? Ik ben blij, dat ik terug ben in ons kleine vaderlandje; terug bij m'n gezin, maar toch is er weemoed in m'n hart, als ik de volgende dag de hand druk van kapitein Wielema, stuurman Van der Werff, meester Punt, Bertus en Willem. Ze waren goede kameraden! Kerels van de kustvaart, het ga jullie goed. 'n Goede reis en behouden vaart! troepen gevangen. In augustus van dat zelfde jaar werd de tegenstand door generaal Botha gereorganiseerd. De la Rey werd toen assistent commandant- generaal en bovendien lid der regering. In het westen van Transvaal behaalde hij overwinning op overwinning. IJzer- spruit en Klerksdorp (waar Lord Me- thuen werd gewond en gevangen ge nomen) zijn door hem historische na men geworden. Ook hij begreep ten slotte, dat er zo snel mogelijk vrede gesloten moest worden en na de Vrede van Verenigir^g bezocht hij tezamen met o.a. Botha Europa om hulp voor zijn land te zoeken. In 1904 werd hij lid van „Het Volk", welke partij wij reeds hierboven noem den, en toen in 1910 de Unie tot stand kwam werd hij lid van de Senaat. Bij het uitbreken van de eerste wereldoor log wilden Smuts en Botha dadelijk actief deelnemen en o.m. een inval doen op Duits gebied. De la Rey ver klaarde zich hier echter vierkant tegen en stelde zich naast generaal Beyers, die eveneens een afwijzende houding aannam. Lang kon „Ome Koos" zijn invloed niet meer laten gelden, want in de verwarde septemberdagen van 1914 werd hij in de omgeving van Jo hannesburg door een verdwaalde kogel getroffen en gedood. Het leven en de dood van Jacobus Herklaas de la Rey, van Ome Koos, zijn symbolisch voor Zuid-Afrika, een voortdurende strijd tussen eenheid en verdeeldheid. Misschien dat eenzelfde gevaar als dreigde in 1899, nog eenmaal de bevol king van Zuid-Afrika tot één kan maken! ADDERS REDDEN MENSENLEVENS In de Gobi-woestijn, waar men nau welijks enig dier aantreft, voelen de adders zich op hun gemak. Deze rep tielen zijn het enige voedsel voor de vluchtelingen uit de concentratie- en werkkampen in Siberië, die via deze woestijn de vrijheid zoeken. Ze worden door de adders van een wisse dood gered. (9) Plotseling hoorde Aram een vaag gerucht achter zich en toen hij zich omwendde zag hij, dat men op de jonk de zeilen gehesen had. Langzaam dreef het schip naar het midden van de haven. „Hé!" schreeuwde Aram. „Gaat zo niet weg! Ik heb u nog niet eens bedankt!" De roerganger zette zijn handen aan zijn mond en riep: „Wij behoeven geen tfank! Wij deden, wat de keizer ons opdroeg! Maar het is hier niet pluis! Vaarwel!" Het zeil ving df wind op, het schip kreeg meer vaart en na korte tijd was het achter de heuvels van de baai verdwenen. Aram was alleen, moederziel al leen in een verwoeste stad. Langzaam zocht hij zijn weg tussen de ruïnes. Eenmaal zag hij een huis, dat nog intact scheen. Hij duwde de deur open. Op de tafel stonden nog de resten van een maaltijd en uit alles bleek, dat de bewoners in allerijl gevlucht moesten zijn. Doch waarvoor? Welk vreselijk ge vaar had hen bedreigd? Mistroostig slenterde Aram verder, terwijl hij bij zichzelf overlegde wat hem te doen stond. Hij moest zo spoedig mogelijk een paard zien te krijgen om van hier weg te komen en zijn burcht op te zoeken. Iedere minuut, die hij langer in deze troosteloze verlatenheid vertoefde, deed zijn angst toenemen. Doch waar vond hij een paard. Ineens werd zijn aandacht getrokken door een donkere gestalte die in de verte tussen het puin rondscharrelde. „Hallo!" schreeuwde Aram. „Hédaar! Luister eens!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2