Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld pONTIAC Trotse locomotieven vin den einde in Veenendaal Spoorbaan-romantiek zaagt men in stukken Slopen in onze omgeving ongewoon bedrijf WAAR IS DE VALLEI-RIKS? LUSTRUM-SEIZOEN VAN ARBEIDERS KUNSTKRING M1 r J. F. TAK van Week-tot-Week Wist U.... ELST RENSWOUDE Nieuws uit de Omgeving 30e jaargang VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 No. 62 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel 1 AB 348357 Indeling Oranje-Wit eerste en tweede elftal DROGISTERIJ Romantiek taboe! Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Olieof niet! Bevestiging ds. L. van de Peut Vserse precisie 1 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Men is thans aan de laatste tweehonderd locomotieven bezig. De spoorweg economen hebben gezegd, dat ze uit de tijd zijn. Verschillende verkeren anders nog in prima conditie, en eigenlijk zijn ze voor zulke zwaar gebouwde machines nog nieuw. Ze komen dan ook regelrecht uit de dienst. Voor het grootste deel zijn het machines die in 1945 meekwamen met de in vasie-vloot uit Engeland. Nu moeten ze er aan, deze trotse knapen van honderd ton en zwaarder. Althans in Nederland hebben zij uitgediend en moeten ze plaats maken voor de slanke en de licht over de ijzeren banen voortsnellende electrische treinstellen. Geen gepuf en geblaas en geen roet en rook meer. Weg met de romantiek van de stoommachine en de locomotief, welke door zijn grote kracht, gewicht en omvang altijd weer wist te imponeren en op onze verbeelding werkte. Het zijn er reeds verschillende geweest, voor welke de reis naar Vee nendaal de laatste was, en nog meer zullen in hun komst naar hier hun laatste gang maken. Morgen komen er weer drie tegelijk terwijl men juist begint aan de sloop van een reeds enkele dagen op zijn einde wachtende 100-tonner. De felle snijbranders van het slopersbedrijf van de firma Van Dijk zagen ze in onbe houwen stukken, bestemd voor de smeltkroezen van de Hoogovens in IJmuiden. zijn trouwens niet alleen locomo- dat de narigheid van de recon- structiewerken aan de Kerkewijk over 's Spoor bijna geleden is? dat hier zelfs grotendeels de nieuwe hoge trottoirs reeds zijn aan gelegd en zich ook de fraaie fietspaden beginnen af te tekenen? dat zowel passagiers als bus chauffeurs zich in de afgelopen dagen een punthoofd hebben gezocht naar de bushalten op de Kerkewijk? dat deze dan ook bijkans met het uur werden verplaatst? dat het geen zin heeft te ver melden waar zij zich hedenochtend be vonden aangezien men niet van te voren kan zeggen waar ze hedenavond zullen zijn? dat het verkeer op de Noorde lijke Kerkewijk op de spitsuren een vertraging van 15 tot 20 minuten heeft wegens éénrichtingsverkeer en omrij den? dat dit alles door de velen die hierdoor in het schaftuur in niet ge ringe mate worden gehandicapt, over het algemeen als onvermijdelijk en in berusting wordt gedragen? dat menigeen door een en ander niet meer in de gelegenheid is 's mid dags thuis te gaan eten? dat het water in het Omleidings kanaal tegenwoordig steeds vrij snel stroomt? dat sinds ongeveer twee jaar ge leden dit kanaal weer op diepte werd gebaggerd de walkanten in niet ge ringe mate door het stromende water worden meegezogen en ondergraven? dat b.v. het wegdek van de Ka- naalweg op enkele plaatsen met in storting wordt bedreigd aangezien het water er al voor een deel onderdoor stroomt? dat het wegdek al dermate ver zakt en slecht is dat de dames er veel al met de hakken van hun schoen tus sen de straatstenen blijven steken, als zij al niet gestruikeld zijn over de kuilen en bobbels? dat het in de bedoeling ligt het verkeer van de Kerkewijk o.m. via de Kanaalweg om te leggen? dat men zich slechts kan af vragen wat er van het toch al slechte wegdek en de reeds gevaarlijk onder- spoelde wallekant moet worden ver wacht alshier straks de hele dag door met zware wagens overheen gereden wordt? dat men nog twintig wagens voor het vervoer van zestig ouden van da gen tekort komt voor de jaarlijkse au- tocht op 29 augustus a.s.? dat men reeds de beschikking kreeg over honderd auto's en vier bus sen? dat zij die nog een wagen be schikbaar kunnen stellen vriendelijk verzocht worden hiervan kennis te willen geven bij de heer J. H. van Schuppen, Hoofdstraat 90 of J. Slik, P. H. van Rijnstraat 29? dat de bouw van het nieuwe Juliana ziekenhuis reeds in volle gang is? dat men bezig is met het bouwen van de betonnen fundamenten en kel derconstructies? dat ook de bouw van de enorme tentoonstellingshallen voor de Vewibe- to III op het terrein aan de J. G. Sand- brinkstraat vordert? dat van de vele tientallen in aanbouw zijnde woningen er weer on geveer een tachtig zo goed als klaar zijn voor bewoning? dat op het Davidsplein, net voor de Julianabank, een noodwinkel is ge bouwd voor de sigarenwinkel van de heer Chr. van Barneveld, wiens huis wordt gesloopt? Het tieven welke daar aan de spoorlijn nabij de Stationssingel als sneeuw voor de zon verdwijnen. Afgedankte goederen-wagons sneuvelen hier aan de lopende band en ook personenrijtuigen ondergaan er dit lot. Van de eerste wachten er thans veer tig keurig in het gelid, allemaal gemerkt met een. wit kruis ten teken dat ze hier ter slachtbank worden geleid. En na deze veertig komen er nog legio. Na deze eerste schildering van wat er bij het slopersbedrijf van de firma Van Dijk gebeurt zou het haast nodig worden er op te wijzen, dat men hier beslist niet met wreedheid of vernielzucht te doen heeft. Integendeel zouden wij haast zeg gen, want wanneer wij even verder zien komen wij tot de ontdekking dat dit be drijf zich juist in de eerste plaats bezig houdt met het zoeken van bruikbare en waardevolle onderdelen in wat als geheel b.v. als versleten wagon of locomotief werd afgedankt. Vernielzuchtig is men De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven bij Drogisterij Westera te Rhenen, werd niet gevonden. Hierdoor is de pre mie weer met f 2,50 gestegen en is de VALLEI-RIKS al weer f7,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS, welke één dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is: Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood gedrukt nummer, dus tevens weer een riks van de oude serie, met de beeltenis van Prinses Wilhclmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AB 348357, want dat is deze week de VALLEI- RIKS. Indien u deze vóór donderdagmid dag 12 uur a.s. aan het bureau van ons biad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke dus thans vijf gulden bedraagt, direct in contan ten uitbetaald. hier stellig niet. Met speciaal vakman schap want dat is voor dit werk ter dege nodig ontleedt men het materiaal dat men onderhanden heeft. Keurig wordt alles wat koper, ijzer of staal is geschei den, en zelfs worden bepaalde onderdelen weer voor practisch gebruik gereed ge maakt, Zoals bouten, buizen, plaatwerk, assen, wielen, enz. Ook het afkomende houtwerk wordt met zorg behandeld en zeer veel van al dit materiaal vindt weer een bestemming in verschillende bedrij ven en elders. Vooral waar wij hier kunnen spreken van speciaal vakmanschap worden wij meteen al bepaald bij het feit dat men een slopersbedrijf van dergelijke aard en omvang eigenlijk niet in onze omgeving moet zoeken, maar meer in de richting Rotterdam en Dordrecht. De firma Van Dijk heeft dan ook een bedrijf waarvan men er hooguit een achttal in ons land zal vinden. DOOR HET GEHELE LAND De omvang van dit Veenendaalse slo persbedrijf gaat dan ook nog wel wat verder dan de opslagplaats aan de Dijk- straat en de sloperij aan het spoor. Men zit door het gehele land heen. In Nijme gen werden b.v. twee radiomasten van 80 meter hoog, daar in de oorlog door de Duitsers gebouwd, afgebroken. Een oude electrische centrale werd geheel gesloopt. Bruggen afgebroken. En jarenlang is men in Groningen bezig geweest bij het slopen van spoorweggebouwen e.d. Het is wel duidelijk, dat het hier niet gaat om een voudig maar afbreken en slopen, maar dat dit alles zeer speciaal werk is dat speciaal vakmanschap en grote ervaring vereist. In Zwolle heeft men een locomo- tievenloods afgebroken welke een opper vlakte had van 8000 m2. Niet minder dan 1500 ton materiaal kwam er uit. De loco- (Zie verder pagina 4.) Reeds op zaterdag 22 september a.s. opent de Veenendaalse Arbeiders- Kunstkring het nieuwe seizoen 1956 1957; een seizoen dat voor deze ver eniging van spaarders voor verant woord en op peil staand amusement in het teken van het eerste lustrum zal staan, en wel vooral in de vorm van een gevarieerde amusementsavond te verzorgen door een gezelschap van de „Anova" uit Amsterdam op 16 maart. Dit lustrum heeft ons inziens een bij zondere betekenis omdat de Arbeiders Kunstkring in de afgelopen vijf jaren heeft bewezen hoe het ook financieel VRACHTWAGENS BOTSTEN Gistermorgen had een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's op de hoek Munnikenweg-Gortstraat. De vrachtwagen, komende van de Munni- kenweg verleende geen voorrang. Ge volg: materiële schade. AANRIJDING Dinsdagavond vond een aanrijding plaats op de hoek Parallelweg-Zuivel- straat tussen een bus van de NBM en een melkwagen bespannen met paard. Alleen de bus werd licht beschadigd. 2e klasse A.: DVSA (Amerongen), Eist, Hoogland, De Kieviten (Voorthui zen), Oranje-Wit (Eist), Renswoude, Rhenus (Rhenen), Scherpenzeel, Veense Bos (Nijkerkerveen). Res. 3e klasse A.: C.D.N. 3 (Drieber gen), D.E.V. 3 (Doorn), DVSA 2 (Ame rongen), H.D.S. 2 (Leersum), Patria 3 (Zeist), Veenendaal 4, Zeist 4. GROTE SORTERING BADMUTSEN, ZONNEBRILLEN ZONNEBRAND-CREME EN ZONNEBRANDOLIE. Hoofdstraat Veenendaal. 106 Telefoon 2576 mogelijk is goede toneel- en andere ontspanningsavonden binnen het be reik van alle lagen van de bevolking te brengen, door het systeem van sparen. Het bereikte succes wordt wel het sprekendst geïllustreerd door het hui- (Zie verder pagina 4.) DRENT IJN TANTE AGAATH is wat je noemt een wonderlijk type. Ze houdt er gezonde ideeën op na hoor, en ondernemend dat ze is! Maar juist daar zit 'em de kneep: tante Agaath durft alles. Het kan zo gek niet lopen of ze zegt: „Laat my dat karweitje maar opknappen!" En zo jong is ze toch heus niet meer. Midden veertig, een „slanke gestalte" zoals dat in de boeken heet, altijd met een zwart petje op haar hoofd, een gryze swagger, een onafscheidelijke boodschappentas ziedaar tante Agaath. Vergeet alleen haar pientere ogen niet. Ze ziet alles, maar ze wil ook al les zien. En weten. Tja, wat doet men in zo'n geval? Tante Agaath neemt een Woensdagochtend om 10.40 uur is Z.E. de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. Luns, van Schiphol naar Londen vertrokken als hoofd van de Nederlandse delegatie voor de Suezconferentie. Foto: Minister Luns met zyn echt genote. spoorkaartje, dan naar de Wieringer- meerpolder, de Zeeuwse eilanden, Dren te ja heus, dat doet ze. ^OJUIST IS ZE teruggekomen van een tocht naar Drente, naar de omgeving van Nieuw en Oud Schoonebeek. Wat ze daar doen moest? Een bezoek brengen aan de boortorens van de N.A.M. Per maand kan Drente 67200 ton olie leveren. Nog niet veel, zegt u? Misschien heeft u gelijk, maar denkt u nu ook eens aan onze deviezen! Door de oliewinning in ons dierbare Nederland niet geheel van het buitenland afhankelijk. Bovendien krijgt het voorheen eenzame Drente hier door een industriegebied en in de derde plaats is er mede de gelegenheid een aantal N.A.M.-employé's op te leiden JAZEKER, tante Agaath had wel eens iets over olieboringen gelezen. En ro mantisch als ze is, dacht ze direct aan zoals dat toegaat in de jungle van Mexi co, en de heuvels van Texas. Tante gnuif de bij de gedachte aan het aanleggen van kostbare pijpleidingen, militairen te paard enz. Eigenlijk viel de werkelijkheid eerst een beetje tegen. Maar kom, laat ik bij 't begin beginnen. Het was een prachtige lentedag, zonnig en blij. De vogels kwetterden in de bo men dat het een lust was, je zag zowaar al een heel teer waas groen, in de wei speelde moeder schaap met een paar lieve lammetjesHier en daar stonden wat oude Saksische boerderijen tante Agaath vond ze prachtig en er liepen wat blonde kindertjes met een bokke- wagen. „Wat aardig", zei tante Agaath tegen de mijnheer, die haar in z'n auto naar de plaats van bestemming bracht. „Ja", glimlachte de mijnheer, „en nu ko men we vlak bij de boortorens. Kijk, daar is de eerste al". Vlak bij een boerderij, eigenlijk boven de kleine bossjes daarom heen, stak een lange, smalle toren naar omhoog. „Is dat een boortoren?" vroeg tante Agaath onthutst. Ach nee, zo had zij het zich niet voorgesteld. Zoja, zo vredig in dit rustige landschap. „Zul len we uitstappen?", vroeg tante Agaath's begeleider. Eenmaal buitengekomen, kwam tante Agaath's tong weer los. Hoe wisten de Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 BEDEK HET! De ver eniging tot „Verdediging en bescherming van het fa milieleven en van de grote gezinnen" in Frankrijk heeft in een klein plaatsje in de Pyreneeën geprotes teerd tegen de beelden van een jonge man en een jong meisje, die aan de voor gevel van een hotel zijn aangebracht en die strandleven uitbeelden. De vereniging vindt echter, dat deze uitbeelding tot misverstand aanleiding kan zijn en zij heeft van de autoriteiten gedaan gekre gen dat ze in afwachting van een rechterlijke uit spraak met een zeil be dekt worden. Dat zeil over de zonnebadende jongelie den wordt nu echter elke nacht door onverlaten ver wijderd. Maar een zorg zame toezichthouder legt het er elke morgen weer overheen. MOEILIJKE KEUZE. Een Engelse professor heeft tydens een zyner colleges tegen de studenten gezegd: „Hoe langer je vermydt aan iets anders te sterven, des te meer kans loop je om aan kan ker te overlijden." VOORUIT ZIEN. Te Lubington in de Verenig de Staten is een oorlogs monument onthuld, waar op aan drie zijden de na men der gevallenen staan vermeld. De vierde kant is onbeschreven gelaten. De burgemeester heeft ver klaard, dat die bestemd is voor de namen der slacht offers van een toekomstige oorlog. TELECANDYS. Be halve bloemen kan men nu ook bonbons per telegram in heel West-Europa be stellen en laten bezorgen. Veertienhonderd bonbon handelaars hebben zich daartoe in een internatio nale vereniging verenigd onder de mooie naam Té- lécandys. 0 BOEKEN. De eigenaar van een bibliotheek te Toulouse heeft de laatste maanden in teruggebrach te boeken de volgende vondsten gedaan: een scheermes, 23 brieven, w.o. 7 liefdesbrieven, 5 foto's, een biljet van vijf gulden, een blonde haarlok en een HARDER. Dat een vliegtuig op een goede dag drieduizend kilometer per uur zou vliegen, hadden we wel gedacht, het hing om zo te zeggen in de lucht, maar dat het record op de honderd meter hard lopen zou worden verbe terd, dat komt wel wat onverwacht. Waar ligt hier bewijs van echtscheiding. het de grens? Daarover is men het nu weer niet eens. Want als er vandaag een tiende af kan, waarom dan morgen niet? Het wachten is nu op de man, die van het record een mooi afge rond getal zal maken: tien seconden. Helemaal niet onmogelijk: een der chro nometers te Berlijn, waar Williams zijn nieuwe re cord maakte, wees dit ron de getal reeds aan. In de atletiek is het toch een jaar van records, want be halve het bovenstaande werden er sinds het begin van het seizoen nog negen tien wereldrecords verbe terd, waarvan negen door Amerikaanse atleten. PAARD. Een Armeens spreekwoord zegt: „Geef een paard aan hem die de waarheid verkondigt. Hy zal het nodig hebben zich zo snel mogelyk de voeten te maken". om uit O PRIVÉ STIERENGE VECHT. De schilder Pi casso heeft voor de derde maal in zijn woonplaats Vallauris zijn eigen stie rengevecht op het dorps plein gehouden. Daartoe had hij drie Spaanse stie renvechters laten overko men, een uit Madrid, een uit Barcelona en een uit Sevilla. VOORUITZICHT. De Franse autoriteiten hebben aan de hand van beschik bare statistieken voorspeld, dat het verkeer op de we gen in Frankrijk geduren de augustus duizend doden en meer dan vyf duizend gewonden zal opleveren. PARKEERPLAATS. Een hotelhouder aan de Rivièra gaf 50.000 gulden uit om zijn parkeerplaats te laten vergroten. De ar chitect maakte er veel werk van, maar toen het karwei klaar was bleek dat zeven auto's minder geparkeerd kunnen worden dan vóór de uitbreiding. En wat nog gekker is: men heeft het geval van alle kanten be studeerd, maar kan niet ontdekken waar de fout zit! O BRIEF. De Italiaanse filmacteurs worden het meest bewonderd in Oost- Duitsland. 65 procent van hun fan-mail komt uit dat land. AMMONIAK. Bijna 6000 Amerikaanse post bodes, zijn uitgerust met een pistool dat ammoniak spuit om zich de gevaar lijkste honden van het lijf te kunnen houden. OOK DAAR. Ook op het Parijse leven heeft het slechte weer zijn invloed: de telefoons van de regen en vakantieverzekerings maatschappijen staan niet stil, de week-endtreinen tellen maar enkele reizi gers, de verkoop van re genmantels en jassen ligt dertig procent boven nor maal (terwijl de verkoop van zomerjurkjes met een nog hoger percentage is gedaald), de zwembaden zijn er ontvolkt en de bio scopen zijn er uitverkocht gedurende de middagvoor stellingen. ingenieurs nu dat hier olie in de bodem was? Dat hadden proefboringen uitge wezen, werd haar verteld. Die hadden plaatsgehad op 53 Nederlandse plekjes, b.v. de Zuidhollandse eilanden en op Texel, en hier in Drente was de proef uitstekend geslaagd! In 1955 zijn de bo ringen gunstig verlopen. Nieuwe vond sten bleken Pijnacker en de Lier, terwijl Noordwijk een zekere hoeveelheid gas kon opbrengen. De grootste diepte werd bereikt in uwingeloo en wel3797,2 meter en hiermede was een vroeger record ge slagen. yOOR EEN proefboring komt nog wel het een en ander kijken. Als je ze vroeger bezig zag! Motoren ronkten, een lange buis werd in de grond gebracht en na twaalf weken, let wel: weken, was men dan op de vereiste diépte, 860 meter, (Zie verder pagina 2.) Naar wij vernemen zal ds. L. van de Peut op zondag 2 september om 3 uur zijn intrede doen in de Ned. Herv. gemeente van Renswoude. 's Morgens zal ds. Van de Peut in een kerkdienst, die om half tien zal beginnen, worden bevestigd door ds. Van Drenth van Ooltgensplaat. DS. VAN GINKEL IN RENSWOUDE Zondagmorgen 26 augustus a.s. zal de morgendienst in de Ned. Herv. Kerk worden geleid door ds. B. van Ginkel van Amsterdam, oud predikant van de gemeente Renswoude. Ds. Van Ginkel geniet vooral be kendheid door de radio-uitzendingen, speciaal voor de Engels-Hervormde kerk, de „Alledagkerk", op het Begij nenhof te Amsterdam. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden een motorbril; een paar br. leren motorwanten (kleine maat); een vest. Verloren: een parapluie. BENNEKOM. Met een doorgesneden slagader in een der voorbenen werd dezer dagen het paard van de land bouwer S. alhier liggend in de weiden aangetroffen. Het dier had reeds veel bloed verloren en doordat de veearts snel ter plaatse was kon het nog ge red worden. Hoewel er geen redenen zijn dit aan te nemen wordt een en ander onwillekeurig in verband ge bracht met de mishandeling van een waardevolle stamboekmerrie alhier, enkele weken geleden. WIJZEWOORDEN ONS KERKHOF. Het mensenhart is een kerkhof van begraven verwachtingen. (Sirius) FA. S BOS Goud, en Zilver Uurwerken Hoofdstr. Tel. 91-93. 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1