Levensstrijd Setter Set ueuei kJi'i nylons Schutters uit de Gelderse Vallei schoten om het kampioenschap Fa. L. HEI] AM ER ON GEN Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN De terugkeer van ARAM Gevonden en verloren voorwerpen passend en verrassend elegant. Sloop oude postkantoor Drente in de Olie Schuitje varen over de zee Toekomstmuziek Voorlichting van „V eilig Verkeer' "N Zondagsdienst Doktoren Officiële Bekendmaking FEUILLETON VEENENDAAL 2 EDESE BOYS 1 A.s. zaterdagavond speelt Veenendaal 2 een vriendsehoppelijke wedstrijd te gen Edese Boys. Aanvang 6 uur, ter rein „De Salamander. Al een paar daage heb ik me eige afgevraagd of het nou wel de maand Augustus is, waarin we op dit oogen- blik leeven. En als ik dit zeg, dan be doel ik niet dat et buitenshuis meer op Februarie of November lijkt dan op de oogstmaand. Ook wat dat aangaat zou een mens in de war raake, maar ik heb meer op et oog, dat ik iets mis, dat we vroeger jaare wel hadde en waar ik en Driek altijd bar veelf mee op hadde en waar we de heele 'zoomer naar uit- keeke. Ik bedoel daarmee de Edese Heidekoningin. Jaarelang ginge we in de Heideweek naar Ede en dan vermaakte we ons bestig voor een paar sente. Maar sedert vorig jaar hoor je ineens nergens meer van. Driek heb al geopperd, dat de Heidekoningin zeeker ook al geeemie- greerd is en dat ze geen geschikt an der deerntje hebbe kenne vinde om die plaats in te neeme. Nou is het ook moeilijk om opvolgster te worde van die laatste koningin, want dat was de moeite waard, 'k Heb verschillende getrouwde kerels met de oge zien knip- pere als ze langs kwam rijde. Intusse hebbe ze in Ede maar gauw een garnizoensfeest gegeeve. Alsof al die soldaate zoo'n koningin konde doen vergeete. We zijn ook daar nog wel effe weeze kijke, maar d'r was niks an. 't Is ook nogal een verschil. Daar komt natuurlik nog bij, dat ik die Edese soldaate nooit goed heb kenne uitstaan, 'k Heb vroeger zelf in Den Bosch geleege. Daar was 't goed. In onze tijd is daarom ook dat liedje ont staan: Dat gaat naar Den Bosch toe, zoete lieve Gerritje. Menig pinteke hebbbe we daar in onze dorstige keele laate verdwijne. Als soldaat kon je dat toen best doen, niemand maakte daar bezwaar teege. Tegeswoordig maake ze al drukte als je als ongenoode gast op een bruiloft komt. Nee, dan was die Heidekoningin een fiedele meid. Die kon de zon best in 't waater zien schijne. In 't Veen hebbe we nou eenmaal niks van dat alles. Daarom weete de mense zich geen raad als er een begra fenis is om d'r bij te zijn en vooral niks te misse. Als de brandsiereen gaat is 't al niet veel beeter. Dan gaan heele gezinne achter de brandspuit aan. Die spuitgaste moeste de straalpijp maar es achterstevoren houwe. 'k Heb nooit geweete, dat er in 't Veen ook nog een landskampioene rondloopt. Eerst dacht ik dat ze 't oover een postduif hadde, maar 't blijkt een turndame te zijn, die van plan is te blijve turne. ook na haar huwelik. Kijk, dat mag ik hoore. Al tijd maar turne, altijd maar treene om nog beetere prestaatsies te bereike. Die dame heb alleen door dat te zegge niet in de gaate, dat et heele huwelik één groote turndemonstraatsie is en dat je daar heus geen kampioene voor hoeft te zijn, want dat een masas an dere mense op dat gebied ook tot groo te dinge in staat is. Maar ik hou maar vol: in 't huwelik moet een mens dageliks z'n kunste ver- toone aan rekstok of ringe of op de evenwichtsbalk. En ieder die die kunst niet verstaat die hoeft heus niet in de boot te gaan stappe, want anders strandt et bootje. W. Blauwkous V.A.V.-ERS NAAR RHENEN Elf athtelen van de Veenendaalse Athletiekvereniging V.A.V. nemen a.s. zaterdag deel aan de atletiekwedstrij den te Rhenen. Op de 800 m. heren starten S. Drost en A. Harteman, terwijl deze laatste ook start op de 100 m. heren. H. van Hardeveld en T. Bruggeman komen uit op het nummer hoogspringen junioren. Op de 600 m junioren starten C. Diepe- veen en E. van Hardeveld en op de 60 m. junioren H. Smaling en J. Sukkel. Truus van Barneveld en Willie Schoe- man zullen op de 80 m. meisjes A aan de start verschijnen, terwijl Truus van Barneveld ook deelneemt aan het ko gelstoten. Thea van Barneveld loopt de 80 m. meisjes B. In het tijdvak van 8 t.m. 15 augus tus 1956 werden aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven. 1 muntbiljet; 1 zw. damesportem. m. inh.; 1 blauw ribfluweel jasje; 1 hou ten duimstok; 1 lichtgrijs verstelde plusfour; 1 zw. kinderrijwiel; 1 doublé schakelarmband; 1 doublé dames arm- bandhorl. m. br. bandje; 1 groen kin derwindjack m. wit bont ge v.; 1 kin- derbril; 1 bruine linker herenglacé; 1 rood kindervestje; 1 rol vloerbedek king vilt; 1 ring met 5 sleutels, w.o. 1 lipsleutel; 1 balen haak; 1 zakagenda „Schermens"; 1 geruite boodschappen tas; 1 gele shawl; 1 dolkmes en een rubber speelkipje. In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven: 1 dubbele rijwieltas m. inh., w.o. aktetas; 1 zw. damesportem. m. inh.; 1 plombeertang; 1 muntbiljet; 1 doublé schakelarmband; 1 bruin lederen akte tas, inh. gereedschap; 1 gekl. shawl m. Brussels motief; 1 r. herenglacé. In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal Deze week werd aanbesteding ge houden van de sloop van het oude postkantoor aan de Burg. van den Boschstraat te Amerongen. Er waren acht inschrijvers, t.w. H. J. Visser te Utrecht f677; W. Vos, Langbroek f 1260,60; Gebr. Keiman, Amerongen f 1504,70; T. Spies te Rhenen f 1370,—; Tanis te Veenendaal f2011,H. J. van Soelen en W. Rozenboom te Ede f565,—; C. P. Jongkind te Utrecht f2135,— en J. Winkel te Schalkwijk f2500,—. De sloop werd gegund aan de hoogste inschrijver J. Winkel, waar door dit oude gebouw de gemeente nog f 2500,— opbrengt. Dinsdag organiseerde schietvereni ging „Prins Hendrik" te Veenendaal grote schietwedstrijden op geweer en buks om het kampioenschap van de Schutterskringvereniging „De Gelderse Vallei". De uitslagen waren: Personeel geweer A: 1. H. Berendsen, Scherpenzeel, 47 pt. 2. H. Haspers, 47 pt. 3. J. Overeem, Scherpenzeel, 47 pt. 4. W. Kroesbergen, Veenendaal, 47 pt. 5. A. van Dusschoten, Scherpenzeel, 46 pt. 6. E. van Hall, Lunteren, 45 pt. 7. Th. Lagerweij, Lunteren, 45 pt. 10. G. Riezebos, Lunteren, 45 pt. Rozenprijs E. van Hall, Lunteren. Personeel geweer B: 1. G. van Sta veren, Lunteren, 47 pt. 2. L. D. Huis man, Barneveld, 47 pt. 3. H. G. van Schuppen, Veenendaal, 47 pt. 4. A. Boon, Lunteren, 46 pt. 5. M. Raven horst, Stoutenburg, 46 pt. 6. C. J. van Amerongen, Veenendaal, 45 pt. 9. J. Smit, Hoevelaken, 45 pt. 10. S. van Harn, Hoevelaken, 45 pt. Rozenprijs G. van Staveren, Lunteren. Personeel geweer C: 1. Bakkenes, Lunteren, 50 pt. 2. Van Bruggen, Bar neveld, 47 pt. 3. C. Lam, Lunteren, 46 pt. 4. J. van Kooten, Veenendaal, 46 pt. 5. S. Kroesbergen, Veenendaal, 45 pt. 6. G. van de Pol, Terschuur, 45 pt. 7. H. v. d. Kleut, Terschuur 44 pt. 8. A. van Veldhuizen, Lunteren 44 pt. 9. G. Bouman, Veenendaal, 44 pt. 10. B. Bos, Terschuur 44 pt. Rozenprijs Bakkenes, Lunteren. Personeel klasse A buks: 1. W. Bos, Terschuur, 49 pt. 2. W. Kroesbergen, Veenendaal, 49 pt. 3. E. van Hall, Lun teren, 48 pt. 4. J. Beitler, Hoevelaken, 48 pt. 5. A. Willemsen, Ede, 48 pt. 6. C. van Amerongen, Veenendaal, 48 pt. 7. A. Mastenbroek, Terschuur, 47 pt. 8. G. van Staveren, Lunteren, 47 pt. 9. H. van Harten, Lunteren, 46 pt. 10. v. d. Ham, Hoevelaken, 46 pt. Rozenprijs J. Beitler, Hoevelaken. Personeel klasse B buks: 1. J. van Diermen, Lunteren, 49 pt. 2. G. J. Kalkman, Bennekom, 49 pt. 3. R. van Eist, Scherpenzeel, 47 pt. 4. F. de Bruin Scherpenzeel, 47 pt. 5. G. J. van Schoonhoven, Veenendaal, 46 pt. 6. C. Lam, Lunteren, 46 pt. 7. A. Hooijer, Barneveld, 46 pt. 8. C. J. van Ameron gen, Veenendaal, 46 pt. 9. F. van Roe kei, Barneveld, 45 pt. 10. D. van Ma nen, Hoevelaken, 45 pt. Rozenprijs G. J. Kalkman, Bennekom. Personeel klasse C buks: 1. H. Fon tein, Hoevelaken, 48 pt., 2. G. v. Beek, Lunteren, 45 pt. 3. J. van Kooten, Vee nendaal, 44 pt. 4. J. v. d. Biezen, Ter schuur, 43 pt. 5. C. Mastenbroek, Ter schuur, 43 pt. 6. Bronsvoort, Veenen daal, 43 pt. 7. C. v. Dris, Hoevelaken, 43 pt. 8. J. Budding, Veenendaal, 43 pt. 9. H. Veldhuizen, Scherpenzeel, 42 pt. 10. A. Veldhuizen, Lunteren, 42 pt. Korps A buks: 1. „Tyr", Lunteren, 225 pt. 2. „Prins Hendrik", Veenendaal 223 pt. 3. „Eendracht", Terschuur, 220 pt. 4. „Frans Tromp", Hoevelaken, 218 pt. De schietvereniging „Tyr" kwam hierdoor in het bezit van de wissel beker, uitgeloofd door de Panter Siga renfabrieken te Veenendaal. Korps B buks: 1. Eendracht, Barne veld, 220 pt. 2. Tyr, Lunteren, 216 pt. 3. Willem Teil, Bennekom, 211 pt. 4. Scherpenzeel 209 pt. Korps C buks: 1. Eendracht, Ter schuur, 214 pt. 2. Frans Tromp, Hoeve laken 201 pt. 3. Prins Hendrik, Vee nendaal I, 195 pt. 4. Prins Hendrik II, Veenendaal, 185 pt. Korps geweer A. 1. Tyr, Lunteren, 228 pt. 2. Eendracht, Barneveld, 223 pt. 3. Prins Hendrik, Veenendaal, 221 pt. De schietvereniging Tyr kwam ook in deze klasse in het bezit van de wisselbeker die beschikbaar was gesteld door de Ritmeester Sigarenfabrieken te Vee nendaal. Burgemeester Bakker reikte na af loop 's avonds in het gebouw „De Ke gelbaan" de prijzen aan de prijswin naars uit. (Vervolg van pagina 1. aangekomen. En dankon het best zijn dat er geen olie in de grond zat! Dat is geen tien maal, maar 53 keer gebeurd. Tante Agaath schudde haar hoofd. Hiel de ze toch steeds de moed erin? In Drente waren de proefnemingen goed gelukt en werden spuitbronnen aangeboord. De kracht van de „spuiter" is niet sterk ge noeg om zonder hulp een fontein van oiie te geven, daarom pompt men de olie met een extra pomp naar omhoog. In de om geving van Schoonebeek staan tientallen boortorens. De volksmond heeft er een grappige naam voor. Ja-knikkers. Tante Agaath hoorde er van op, dat de boor- en adspirant-boormeester, die allen bij boeren in de omtrek ingekwartierd zijn, dit werk voor hun opleiding doen om naar de B.P.M.-terreinen in Afrika of Amerika uitgezonden te worden. Verder helpen de jonge Drentenaren een handje mee met het grondwerk iets waar ze toch een behoorlijke boterham mee ver*« dienen. Is het niet bijzonder, dat juist deze streek, die vroeger tot het meest onont wikkelde gebied van Drente behoorde, het begin is geworden van een industrie voor heel de provincie? Tante Agaath stond even stil na te denken bij deze op merking. Tja, hoe was het vroeger? Een slechte verbinding, geen industrie-moge lijkheden, en dan de Drentse boer, die zich liever terugtrok op de boerderij en alles bij het oude wilde houden! Kom dan nu eens kijken: Een kwart van de in ons land benodigde olie komt uit het oord rondom Schoonebeek. Dagelijks rijden twee zware olietreinen 2240 ton olie van Nieuw Schoonebeek naar de raffinaderij in Pernis. Zo'n trein is meer dan 500 me ter lang! Dag en nacht wordt er op het boorter- rein gewerkt. Pompen bewegen rusteloos op en neer. Vrachtauto's met materiaal rijden af en aan. Schoonebeek groeit! De café-houder, annex sigarenwinkelier, kruidenier enolieman, komt steeds meer hanten tekort! De produktie is wel zodanis gestegen, dat men voor het eerst in de geschiedenis van de N.A.M. de 1 miljoen kgton over schreed. Alleen Schoonebeek gaf 864.000 kgton, terwijl in het Westland 58.000 kgton kon worden gewonnen. Ook de gasproduktie is toegenomen, en wel van 252.000 m3 per dag tot 340.000 m3 per dag in 1955. In totaal leverder de N.A.M. in het afgelopen jaar 94 miljoen m3 aardgas aan Nederland. Een prachtig resultaat! rpANTE AGAATH, die het trein-trans- port een prachtig middel vond, vroeg of dit altijd zo geweest was. Haar bege leider dook even in de historie en belefde in gedachten weer de smalle Drentse ka nalen, en telde de bruggen, burggetjes, en sluizen, die de schepen moesten passeren. Het waren er 48. Om nog niet eens van de bevroren vaarten 's winters te spre ken. Inderdaad, de trein is hèt vervoer middel gebleken Of het nu allemaal van een leien dakje gaat? Nee, de Drentse olie is van een apart genre: ze bezit een hoog paraffine- gehalte en deze paraffine is een veelbe geerde stof, die echter een onaangename eigenschap bezit, nl. dat zij reeds gaat stollen bij een temperatuur van 56 graden Celsius. Om het stollen te voorkomen wordt de olie verwarmd en wanneer zij in tankwagens wordt geladen, opnieuw verwarmd. Tante Agaath knikte. Zij vond deze re denering best te volgen en daardoor aan gemoedigd vertelde haar begeleider ver der. In Pernis (bij Vlaardingen) wordt de zwarte olie (zwarte blubberige vloeistof, die sterk naar petroleum ruikt) verder gescheiden in waardevolle stoffen als benzine, paraffine, kerosine enz. ^\CH JA, al het vervoer blijft nog moei zaam. Dat kunnen we o.a. constateren aan de winter die achter ons ligt. Door het intensieve kolenvervoer was het niet mogelijk alle gewonnen olie te transpor teren. Een honderdtal pompen kon daar door geen dienst doen! „U moest eigenlijk een eigen pijpleiding hebben van hier naar Pernis", riep tante Agaath ineens enthousiast uit. Ja, dat was nog niet zo dom bedacht van haar, maar wanneer het plan verwezenlijkt zal wor den? In ieder geval werd tante Agaath bedankt voor de suggestie. En Nederland zou zeer gebaat zijn met deze oplossing, die echter voorlopigtoekomstmuziek blijft! Toch daagt er licht, want nieuwe boor- lokaties voor diepteverkenning worden opgebouwd, in Wassenaar, Almelo en Schoonebeek, terwijl regelmatige vooruit gang geconstateerd wordt in de bedrijven in de Lier, Pijnacker en Rijswijk. En dan.... muziek houdt fit, ook toekomst muziek! VEENENDAAL Geboren: Reinierus, z. v. J. Heikamp en J. B. Breekveldt; Pieter, z. v. M. van der Meer en L. Looijen; Ida Maria Mar- garetha, d. v. H. van Leeuwen en T. A. van Leeuwen. Ondertrouwd: M. W. Niessen en H. E. van den Bosch; P. Spelt en S. Valk; M. van Dijk en E. W. van Eist; R. Blaset en H. V. Kleist; F. van de Haar en E. W. van Eist. Getrouwd: J. Hiensch en C. M. Hof stede; L. A. A. Jansen en E. Gerritsen; C. Parlevliet en L. G. Brouwer; D. Diepe- veen en A. Septer. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Aalbertje, d. v. G. Bos en H. v. Ommeren; Wouterina, d. v. C. v. d. Pa- vert en C J. v. Lunteren; Jannetje, d. v. R. v. Brummelen en C. v. Schoonhoven; Wil helm, z. v. G. van de Bovenkamp en H. Th. van den Heuvel; Sonja, d. v. M. P. Dees en H. Pijl; Elizabeth, d. v. W. van Viegen en W. A. Gijsbertsen. Ondertrouwd: Hector Zwikker en Cor nelia van de Vendel. RHENEN Geboren: Jacoba, d. v. G. v. d. Berg en. E. M. Veenendaal; Dirk, z. v. G. v. d. Brink en H. M. van Voorst; Erik Jan, z. v. G. I. Kostense en C. v. Dreumel; Sonja, d. v. M. P. Dees en H. Pijl; Anthonie, z. v. J. D. v. Ginkel en A. Ditewig; Jan, z. v. P. Bos en H. Middel; Janna, d. v. A. van Wijk en D. Baars; Janna Hendrika, d. v. J. H. v. Meeteren en J. H. v. d. Klift. Ondertrouwd: G. Tollenaar en A. M. Huijdink; W. G. J. Baars en J. van Soest; J. A. van der Horst en F. Duis; J. H. Barkhuis en A. Kruidenier. Overleden: Christina Opperman, 55 j., geh. m. G. v. Dijk; Gerrit van Walsem, 84 j., wedn. v. C. de Rhoter; Anthonie van Ginkel, 3 dagen; Jan van Kreel, 74 j., geh. m. M. v. Capelleveen; Jan Cornelis van Ewijk, 31 j., wedn. v. C. Henzen. AMERONGEN Geboren: Agnitha Sophia, d. v. A. Bouman en A. M. Spelt; Jannigje Corne lia, d. v. A. Wagensveld en C. v. d. Horst; P. H. Rudolf, z. v. N. B. de Quay en A. E. Rieri; Ondertrouwd: A. van Tuil en J. Meers man. Getrouwd: B. Keiman en A. W. van Ingen. Overleden: Hermina Catharina Bos, 79 j.; Jan Apeldoorn, 78 j. RENSWOUDE Geboren: Jan Dirk, z. v. C. Overeem en A. v. Roekei; Jan, z. v. G. Jansen en G. van Ravenhorst; Hendrik Jan, z. v. J. v. d. Brink en G. Bakkenes; Gijsbertus, z. v. J. Harmedan en E. van Harn. Ondertrouwd: G. C. van Oostenbrugge en A. van de Glind. Deze lijn geeft aan, hoe het snel verkeer de bocht naar links moet nemen. Dit z.g. voorsorteren be vordert een vlot verkeer en voor komt opstoppingen. Een achter- opkomer moet in dit geval rechts passeren. Het is voor de auto mobilist, die hier linksaf gaat, natuurlijk wel zaak zijn voor nemen tijdig kenbaar te maken. De achteropkomer moet er zeker van zijn, dat hij inderdaad aan de rechterkant veilig kan pas séren. VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Van Kooten van Genemuiden, 5 uur ds. Spe- kelenburg van Linschotcn. Julianakerk 9.30 uur ds. Spekelenburg van Linschoten, 5 uur ds. Vroegindewey. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Van Kooten van Genemuiden. Veeneind 3 uur ds. Vroegindewey. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van Kooten van Genemuiden. „Sola Fide" 10 en 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur student de Groot van Leeuwarden. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. Ned. Prot. Bond 10.30 uur dhr. Ninaber van Veenendaal. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiter straat) 9.30 en 5 uur ds. Aangeenbrug van Terneuzen. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Sal- vatorkerk 8 uur H, Mis, 10.15 uur Hoog mis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlos singssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman (bevestiging ambtsdragers), 6 uur ds. H. van Druten van Driebergen. Ger. Kerk (gebouw „Irene") 10 en 5 uur Dr. Dronkert van Leiden. Ger. Gem. 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, don derdag 7.30 uur ds. v. d. Woesteijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisa tie 10 en 5 uur dhr. de Vos van Nijkerk. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Van Wijgnaarden van Veenendaal, 6.30 uur ds. Vroegindewey van Barneveld. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. morgen zater dag 18 aug. 7.30 uur ds. Aangeenbrug van Terneuzen, zondag 9.30 en 6.45 uur lees dienst, zaterdag 25 aug. 7.30 uur ds. Mal- lan van Bruinisse. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst, vrijdag 7.30 uur ds. Toes van Kinderdijk. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. J. H. van Schuppen em. pred. te Lunte ren, 6.30 uur dhr. Meyer van Veenendaal. Passanteninrichting Dwarsstraat 9.30 uur ds. W. Visee van Wadenoyen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, dinsdag 7 uur ds. Mieras van Krimpen aan de IJssel. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. de Jager. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. de Zwaan. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van der Linden. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. C. P. Engel, Sandbrinkstraat, tel. 2529. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris jr., Heren straat 83, telefoon 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Bakker van Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Van Ringelesteyn van Ederveen, telef. 08387-201. GEEF BRANDWEER RUIM BAAN Het is de laatste tijd al enkele malen voorgekomen, dat na brandalarm de toegangswegen naar de brand dermate overladen zijn met wielrijders, brom fietsers, motorrijders en automobilisten dat de uitrukkende brandweereenheden hierdoor vertraging ondervinden, waar door kostbare minuten verloren gaan. Ik doe een dringend beroep op alle ingezetenen bij eventueel toekomstig brandalarm op de toegangswegen naar de brand voldoende ruimte te laten, opdat de brandweerwagens ongehin derd kunnen passeren. Rhenen, 15 augustus 1956 De burgemeester van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL (5) De man keek op. Het was een haveloos ge klede kerel, die met een schop tussen het puin wroette, misschien om nog iets van zijn bezittingen terug te vinden. Doch zodra hij Aram zag werden zijn ogen groot van ontsteltenis. Hij smeet de schop weg en zette het op een lopen. „Hédaar!" schreeuw de Aram wanhopig. „Ik zal u niets doen!" Doch tevergeefs. De man rende alsof de duivel hem op de hielen zat en voordat Aram van zijn verbazing bekomen was, was hij reeds uit het gezicht ver dwenen. Toch had zijn verschijning Aram nieuwe hoop geschonken. Er warer* dus nog mensen in de buurt. En even later werd zijn vermoeden bewaar heid. Midden op de weg waren een paar kinderen aan het spelen. Zwijgend kwam Aram naderbij. Hij wilde niet opnieuw de kans lopen hen te ver schrikken. Doch ineens keek een van de knapen op. Hij gaf een luide schreeuw en ging er vandoor zonder zich om zijn makkers te bekommeren. Doch deze waren door zijn geschreeuw gewaarschuwd en bij Aram's nadering stoven zij als een ver schrikte troep konijnen in alle richtingen uit el kaar. Een gevoel van wanhoop beving Aram. Wat was hier gebeurd, dat iedereen aan. de haal ging, nog voor hij een woord had kunnen zeggen? Mis troostig vervolgde hij zijn weg en al spoedig had hij de stad achter zich gelaten. Hij besloot zijn ge luk te beproeven bij een van de boerenhoeven, doch de eerste, die hij bereikte, was nog slechts een grote puinhoop, waaruit nog traag een rook- spiraaltje omhoog kringelde. (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (20.) Christen boog zich voorover, als ver stond hij niet goed. Hij sperde de ogen wijd open. Toen uitte hij een zachte kreet. „Nu doe ik het zeker nu doe ik het zeker," mompelde hij in zich zelf, weerde Kathrine af, die zijn arm vasthield, en stormde de trap af naar beneden. De meester keek vrouw Russi aan, die bleek geworden was en half we zenloos in de verte staarde. Plotseling verhardde de uitdrukking van haar ge zicht. Zij trad de kamer weer in. En toen de meester de trap afsloop, zag hij nog, hoe zij met een doek om het hoofd geslagen haar deur sloot, achter hem aan naar beneden kwam en, ter wijl hij zich naar zijn gedeelte van de hut begaf, zonder meer een woord té spreken de weg insloeg naar het dorp. NEGENDE HOOFDSTUK In pikdonkere nacht schreed door de Frutneller dorpsstraat, die zo uitgestor ven leek als had er de pest geheerst, een grote flinke vrouw, kaarsrecht, maar met een zware vracht op de rug. Het was Kathrine Russi, die haar half dode zoon naar huis bracht. Zij was hem nagelopen tot aan de Hochfluh- hoeve. Toen zij er dicht bij kwam, merkte zij al aan een verward rumoer en aan het geluid van vele verwoede stemmen, dat er onraad was. Daarop vloog met hevig gekraak de voordeur van Furrers huis open, en te midden van een dichte drom van mannen, die allen op hem lossloegen, tuimelde Christen naar buiten. Het was een woeste warreling van vechtende men sen. Christen sloeg woedend om zich heen, maar zij wierpen hem met zo veel kracht de weg op, dat hij neerviel als een blok en gingen toen vloekend en lachend in het huis terug. „Ditmaal zul je wel verleren om nog weerom te komen!" riep de achterste hem nog over zijn schouders na. Kathrine trad zonder een woord te spreken op de verslagene toe. Hij lag daar, alsof hij dood was, en het bloed liep hem uit neus en mond. Zij boog zich over hem heen en trok zijn buis open, maar hij verroerde zich niet Op dat ogenblik kwam de president zijn deur uit. Het licht uit zijn vensters viel op zijn gestalte en op zijn gezicht. Ka thrine zag hem, en richtte zich op, schudde de magere vuist tegen hem en sprak zacht, maar met de diepste ver achting in toon en gebaar: „O! jij el lendeling! Ik heb dat woord dat jullie altijd in je verachtelijke mond neemt, nog nooit tegen iemand gebruikt, maar tegen jou zeg ik het: jij bent een ellendeling!" De president trad op haar toe. Hij wierp een blik op de jongeman, die daar neerlag. „Als hij nog niet dood is," sprak hij, „zeg hem dan, dat hij nooit meer hier komt, nóóit heb je het goed gehoord? Een volgende maal blijft het niet bij slagen alleen!" Met een somber gezicht ging hij heen. Kathrine sleepte het zware levenloze lichaam naar de kant van de weg, waar een beekje naast het pad liep, en om wond in de duisternis zijn bloedende hoofd met haar zakdoek, die zij in de beek nat gemaakt had. Christen be gon te steunen, en toen zij leven in hem bespeurde, zette zij zich naast hem neer, en wachtte, totdat zij zeker wist, dat de Frutnellers naar bed of tenmin ste in huis waren. Eerst toen zij nie mand meer op de weg zag, nam zij de nog steeds bewusteloze jongeman op de rug en ging de berg op. Zij kende de weg. En dat was maar goed ook, want de hemel was reeds weer met wolken bedekt, en de hutten lagen in het donker, op enkele na, die een flauw schijnsel op de weg van de draagster wierpen. De westenwind streek door het dorp, zwak en suizend, met die zwoele adem, die de zinnen bezwaart, en klagend om de hoeken der huizen strijkt, als een bode van naderend onheil. Kathrine hijgde niet; zij liep rechtop, als droeg zij haar hout- korf, en een dun straaltje bloed uit de wonden van haar jongen liep haar in de nek. Toen het licht van de vensters uit de herberg „De Os" op haar ge zicht viel, was het even kalm en bleek als altijd. Maar zij drukte de tanden op elkaar. De schoolmeester lag uit zijn geopend venster in het donker te kijken en kwam de weg afgelopen, toen hij haar uit de duisternis te voorschijn zag komen. „Is het ongeluk gebeurd?" vroeg hij. Zij gaf een kort, bevestigend ant woord. Toen droegen zij Christen naar zijn kamertje. Daar kwam hij bij en staar de wezenloos om zich heen. „Rosi" zei hij zacht; toen verloor hij het bewust zijn weer. Kathrine liep stil en bedrijvig door het vertrek. Op haar gezicht was angst noch kommer te lezen. Slechts toen zij de wonden van haar zoon zorgvuldig wies en zag, hoe dicht zij op elkaar volgden, mompelde zij nog eens vol bittere haat de woorden: „O, jij ellen deling!" die de boer van de Hochfluh- hoeve golden. De meester ging heen om Broni Ho- fer te halen en bracht haar na een poosje met zich mee* Zij stapte haas tig binnen en verspilde geen tijd met vragen. „Hij heeft het dus niet willen opgeven?" zei zij alleen, terwijl zij de sneden en schrammen van de gewonde onderzocht. Toen sprak zij haar me ning uit: „Het kan zijn leven kosten, of, als hij het te boven komt, zijn ver stand. Als u wilt, laat dan de dokter uit Neudorf komen." Kathrine omvatte met de hand de post van het ledikant. Haar vingers sloten zich vaster om het hout bij het horen van die woorden. Toen sprak zij: „Ik heb geen vertrouwen in kwakzal vers; als iemand zal helpen, moet het Onze Lieve Heer zijn, en die kan ik niet halen als Hij niet uit zichzelf komt. Doe maar aan de jongen wat gij denkt dat goed is." De schoolmeester stond aan het hoofdeind van het bed, hield de han den gevouwen en stamelde: „Onze Va der, die in de hemelen zijt!" Zijn ge zicht straalde van een zo innig geloof, dat de weinig teergevoelige Kathrine op de tenen liep, toen zij van het bed wegging en de deur uittrad. De beide vrouwen en misschien ook de hogere arts, die de schoolmeester de levensdraad van Christen in de hand zag houden, gaven hem na vele da gen en weken toch de gezondheid weer. Een tijd lang leek het wel, als had zijn verstand onder de toegebrachte slagen geleden. Hij praatte allerlei on zin, sperde de ogen wijd open, staarde naar de wanden van het vertrek en zag toch niets. Dan klemde Kathrine, die hem bijna niet verliet, de lippen opeen, en knar ste op de tanden als een roofdier, dat men zijn jong wil ontnemen, maar zij klaagde niet. Zij bad ook niet vaak. In ogenblikken van de grootste angst riep zij menigmaal: „Heere God", maar overigens was er plaats voor niets naast de grenzenloze woede, die in haar binnenste groeide, en die voedsel vond in het lijden van de zieke. Het was al herfst, toen Christen voor het eerst tekenen van beterschap be gon te vertonen. Over het dal hing de grauwe herfstnevel. Als men bij de schuur va,n de Hochfiluh-hoeve stond, kon men de hutten van het gehucht niet meer onderscheiden; zij lagen als in een witte zee verzonken. Op de berghellingen aan de schaduw zijde lag over de dennen en heesters en over het geelgeworden gras een kor relige rijp, de Gemsberg keek als een plotseling grijsgeworden man op het dorp Frutnellen neer. Mist en nevel streken langs de bergen, slechts de hoogste toppen stonden ver en vreemd aan de matblauwe hemel, en een gou den licht omving hen, zodat zij reus achtige kaarsen geleken, die flauw en wazig door wierookdampen heen schijnen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2