§§ll p* Setter Set nylons l diuDSOhr Tocht naar Lelystad gaat niet door Fa. L. HEI] K> W. F. Drie kampioenselftallen jeugdcompetitie bekend Officiële uitreiking wisselbekers RENSWOUDE Geschenk van Pakistaanse kinderen aan Nederlandse kinderen naar Ouwehands Dierenpark AGENTSCHAPPEN „DE VALLEI" DOKTERS ZIJN OOK MAAR MENSEN De terugkeer van ARAM TOCHT OUDEN VAN DAGEN VEENENDAAL Duiven waren naar Engeland MARKTBERICHTEN Voorlichting van „Veilig Verkeer" J Paling-oproer in Amsterdam passend en verrassend elegant FAMEUS uitzonde* qoed ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN 'Rondom de uneratoren In verband met de slechte weersom standigheden heeft het bestuur van de vereniging ..Oranjedag", na ingewonnen advies van de directie van de maatschap pij. waarvan de boot was gehuurd, beslo ten niet naar Harderwijk te gaan. dus ook niet te gaan varen op het IJsselmeer. De kans was nl. zeer groot, dat vele oudjes last zouden krijgen van zeeziekte. Ook de tocht per auto over de 25 km lange Knar- dijk komt hierdoor te vervallen. Lelystad, waar reeds enkele huizen staan en in aanbouw zijn. moet dus ook tot een an dere keer wachten. De op woensdag 29 augustus a.s. te vol gen route Is thans definitief als volgt vastgesteld: Vertrek des namiddags half één vanaf de Zandstraat. Via De Klomp, Rijksweg naar Ede, Wekerom, Harskamp, richting Stroe naar Kootwijk. Nieuw Milligen. Uddelermeer, Uddel. naar de Julianatoren te Apeldoorn, alwaar een kop koffie of thee en een tweede vrije consumptie kan worden gebruikt. Na een uurtje in deze mooie omgeving te hebben vertoefd wordt ae reis voortgezet in de richting Hoen- derlo. Van Hoenderlo gaat het in de rich ting Arnhem, via het vliegveld Deelen. Deelenseweg naar de Zijpendaalseweg. waaraan gelegen is het prachtige park Sonsbeek. In het mooie paviljoen Sons- beek wordt onder het genot van een kop koffie het inmiddels uitgereikte pakket met broodjes genuttigd, waarna er nog gelegenheid is een tweede vrije consump tie te gebruiken. Als de lichten van dit bij uitstek mooie park zijn ontstoken wor den de auto's en bussen opgezocht om over het nieuwe pas opengestelde gedeel te Arnhem-Veenendaal van Rijksweg no. 12 weer naar huis te rijden. Het is een route bij uitstek rijk aan natuurschoon dus laten wij hartelijk ho pen, dat het woensdagmiddag 29 augustus a.s. mooi weer is. In Veenendaal wordt dan de volgende route gereden: vanaf Nieuweweg. Holle- weg. Gortstraat, Korte Molenstraat. Mo lenstraat, Achterkerkstraat. Markt. Hoofd straat, Zandstraat tot hoek Julianastraat. waar de stoet wordt ontbonden. Het „Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding" bereidt zich in ons gehele land voor inzake de collecte, voor dit fonds gedurende de laatste week van september a.s. Wilt ook u bereid zijn om voor dit fonds iets af te staan voor de behandeling van lijders aan kanker? Een onzer collectanten komt bij u! Wilt u uw gift alvast klaar leggen? Er is véél geld nodig! Collectanten voor dit doel kunnen zich nog vervoegen ter gemeente-secretarie, afdeling sociale zaken. Het bestuur der afd. Veenendaal K.W.F. BENOEMINGEN TER SECRETARIE Door burgemeester en wethouders van Veenendaal zijn benoemd tot typistes ter gemeente-secretarie de dames J. van Es sen uit Overberg, H. Griffioen en H. M. A. Cornelissen uit Rhenen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 15 tot en met 21 au gustus werden aan het bureau van politie de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven. 1 zijden shawl m. bl. rand; 1 br. heren- portem. m. inh.; 1 medaille v. avondvier daagse; 1 sleutelring m. 3 sleutels; 1 sleu tel; 1 servet m. ring; 1 muntbiljet; 1 geel- br. damesportem. m. inh. In hetzelfde tijdvak werden aan het zelfde bureau de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: 1 herenarmbandhorloge m. br. lederen riempje; 1 oorbel; 1 jute boodschappentas; 1 kentekenbew. personenauto S.P. 34-42; 1 rijwielpomp m. houten handvat; 1 vier delige duimstok; 1 wit vulpotlood, waar op molentje Ermelo; 1 wit-zw. hondje (Robby); 1 schepsehaal voor weegwerk tuig; 3 oranje en 7 grijze kanarievogels; 1 mapje met 8 negatieven; 1 groen wind jack m. ritssluiting; 1 insigne van kraam verzorgster; 1 lederen kinderschoentje; 1 grijze damesportem. m. inh.; 1 zilveren broche m. steentjes bezet; 1 militaire broodzak, inh. lege broodtrommel met naam en mil. veldfles. DE PARAPLU IN EUROPA In de achttiende eeuw bracht de En gelsman Jonas Hanway van een reis door Rusland en Azië een paraplu mee. Hij werd daarna de grondlegger van een grote industrie. Overigens is de felle con currentie van de regenkleding voor de afzet van paraplu's niet al te nadelig. De Engelse paraplu-fabrikanten hebben hun omzet in de loop van de drie laatste jaren kunnen verdubbelen, waarmede ze een jaarlijkse verkoop van bijna vijf miljoen stuks hebben bereikt. Deze zomer zal hun wel geen nadeel brengen rig jaar hebben gemist komt waar schijnlijk in de eerste plaats doordat er zoveel wedstrijden moesten worden uitgesteld en steeds weer de vastge stelde programma's herzien. Aldoor was het weer spelbreker. Hierdoor heeft de competitie te lang geduurd, hetgeen andermaal weer afbreuk aan de wed strijdsfeer doet. In ons a.s. vrijdagnummer hopen wij de volledige en definitieve eindstand van de competitie in de verschillende groepen te kunnen publiceren. Verder dient nog vermeld dat voor de laatste wedstrijd van morgenavond, waarvoor stellig grote belangstelling zal bestaan, entree zal worden geheven, zijnde 10 cent voor hen beneden de leeftijd van 16 jaar en 25 cent voor hen die ouder zijn, een en ander ter opheffing van het tekort dat de orga nisatie van de competitie voor de Poli- tiesportvereniging heeft opgeleverd. Er moet nog wel één wedstrijd ge speeld worden, maar nu reeds zyn de drie kampioenselftallen van de va kantie voetbalcompetitie van de Vee- nendaalse jeugd bekend. De wedstryd welke nog gespeeld moet worden is die van „Sport en Vriendschap' (Tal- maplein en omgeving) tegen Mulders laan in groep I. „Sport en Vriendschap" heeft tot heden alle wedstrijden weten te winnen en is daarmee nu reeds kampioen in deze groep. In groep II (leeftyd 1113 jaar) werd vrijdag door Roda (Parallelweg) het kampioenschap behaald, na een over winning van 31 op Nieuweweg. In groep III (leeftijd 810 jaar) werd „Zano" (Zandstraat) kampioen na van de vier wedstrijden er drie te hebben gewonnen en één gelijk gespeeld. Direct na afloop van de hierboven genoemde wedstrijd „Sport en Vriend schap' Mulderslaan, welke morgen donderdag 23 augustus 's avonds om half zeven op het Merino's-terrein zal plaats vinden, zal op ditzelfde terrein de officiële uitreiking van de wissel bekers, waarvan er twee werden be schikbaar gesteld door de uitgevers van „De Vallei" en een door de sport artikelenzaak firma Albers alhier, plaats vinden. De afgelopen competitie heeft zich, naarmate het programma werd afge werkt, gekenmerkt door weinig span ning, of het moest zijn in groep II. In de andere groepen was het reeds vrij spoedig duidelijk welke ploegen de kampioenscandidaten waren. Dat wij wat van de wedstrijdgeest van vo- ln het afgelopen weekeinde organiseer de de postduivenvereniging „De Snel- post" een wedvlucht vanaf Parkestone in Engeland. De duiven werden te half ne gen gelost. De eerst aankomende duif meldde zich te 11.46.34. zodat zijn snel heid 1510,9 m. per minuut bedroeg. De uitslag was: C. van Asselt 1, 4, 6; C. Donkelaar 2, 14; J. v. 't Veen 3, 12; J. van Doorn 5, 18; H. Ulrich 7, 13, 15. Bosch van Kesteren 8. 9. 16, 17; J. van Geerenstein 10, J. v. Nieuw- amerongen 11, 19. VEENENDAAL. Op de wekelijkse eier markt waren dinsdagmorgen te Veenen daal 130.000 eieren aangevoerd. Prijzen voor grote eieren van f 17,tot f 18, per 100 stuks, kleine eieren van f 10, tot f 14,eveneens per 100 stuks. De handel was vlug. EDE. Maandag 20 augustus 1956. Aan voer eiermarkt 200.000 stuks. Prijzen kip- peëieren f 17,25 tot f 18,—; jonge henne- eieren f 11.tot f 15,per 100 stuks. Willige handel. Een fietser mag tegen de rechter kant van de weg-as de bocht naar lings nemen. Ook hier kan dus weer gesproken worden van voorsorteren. De bocht mag ech ter ook zo groot mogelijk ge maakt worden. Voor kinderen is de laatste manier doorgaans het meest veilig. V.V. „RENSWOUDE" HIELD LEDENVERGADERING Maandagavond was de v.v. „Renswou- de" in een zeer druk bezochte ledenver gadering bijeen. De heer M. Hardeman heette in een kort openingswoord de nieuwe voorzitter, de heer J. M. Frans- sen, het nieuwe bestuurslid, de heer P. Cornelissen en de nieuwe leden van de elftalcommissie hartelijk welkom. Hierna kreeg de voorzitter het woord, doch hij wilde voor deze vergadering liever het woord geven aan de scheidende tweede voorzitter de heer Hardeman. Het verslag van de penningmeester viel niet tegen. Er is een nieuw kleedlokaal gebouwd. Verder is het tien-jarig bestaan van de vereniging gevierd, enz. enz. Toch bleek men voor het begin der competitie nog over een batig saldo van f 428.28 te beschikken. Geen van de aanwezige leden bleek veel animo te hebben voor de consump tietent op het voetbalterein. zodat omtrent een en ander nog een oplossing zal moe ten worden gezocht. Van de rondvraag werd zeer druk ge bruik gemaakt. De heer G. van de Veer vroeg wie momenteel de ballenbewaarder (Vervolg van pagina 1.) bekend als „de burgemeester van de Willemstraat" of als „de Bonkebek", gooiden de vlaggen in de grachten. Drie weken later benoemde koning Willem III hen beiden tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Inmiddels had het stadsbestuur de hulp van het leger ingeroepen. Een peleton infanterie, dat in de Linden- dwarsstraat een barricade wilde op ruimen, moest afdeizen voor een hagel van straatstenen. Een afdeling huzaren verging het in de Anjeliersstraat niet beter. Maar nu rukten meer troepen aan. Luitenant-kolonel Simon hield een korte krijgsraad met hoofdcommissaris Steenkamp (Amsterdam had toen nog twee hoofdcommissarissen van politie), waarop de hele buurt werd afgezet. „Laadt! Vuur!" DE TROEPEN drongen daarop het centrum van het verzet binnen. Van alle kanten vielen de stukken steen en ijzer op hen neer. Na het eerste be vel tot vuren werd volgens afspraak een salvo in de lucht gelost, maar nie mand reageerde en de stenen bleven vallen. Op dat moment was het ten volle duidelijk, dat er „knokken gebla zen" was in de Jordaan. Het volgende salvo ging in de me nigte. De eerste doden en gewonden vielen neer. De soldaten trokken lang zaam verder. Zodra zij met stenen wer den bekogeld, knalden de geweren. Een man stond op het punt een zware keisteen op een passerende huzaar te gooien, maar deze was een seconde sneller dan zijn tegenstander. Zijn ka rabijn knalde en met verbrijzelde sche del stortte de man dood uit het raam. 's Middags luwde de strijd, om ech ter met het vallen van de avond weer op te laaien. Opnieuw vielen er doden en gewonden, opnieuw reden de gast huiskarretjes af en aan. Pas om elf uur 's avonds was het gevecht ten einde. Droeve balans DE DROEVE BALANS vermeldde 25 doden, 40 zwaar- en 100 lichtgewon den. Wegens verzetpleging en geweld dadigheid vonden 100 arrestaties plaats. In de Noorderkerk en in het Ko ninklijk Paleis hield men, bedacht op de kans van hernieuwde gevechten, nog enige tijd troepen beschikbaar. Op de begrafenisdag van de slachtoffers In alle maten verkrijgbaar bij Hoofdstraat Veenendaal J VERVOER VAN VLOEIBAAR IJZER Voor de groot-industrieel Thyssen worden momenteel op de werf Walsum van de Gutehoffnungshütte twee bij zondere schepen gebouwd, die zeker de aandacht waard zijn. Ieder schip krijgt een draagvermogen van ongeveer 120.000 kg gloeiend vloeibaar ijzer. Zij zijn van een installatie voorzien om de temperatuur van het ijzer, ongeveer 1250 gr. C., op peil te houden. De constructeurs zijn op de gedachte gekomen speciale schepen te ontwer pen aangezien de Duitse Bondsspoor- wegen niet meer toestonden dit gevaar lijke materiaal per spoor te vervoeren. Door dit vervoer wordt een even wicht tussen twee ondernemingen ver kregen, waarvan de ene, de Nieder- rheinische Hütte, haar overschot kwijt raakt, terwijl de August Thyssen Hütte voor verdere verwerking juist dit ijzer nodig heeft. Uitvaart van 37 slachtoffers van de mijnramp van Marcinelle. Over zicht tijdens de plechtigheid op de Place des Haies, in de nabijheid van de mijn Bois du Cazier. De slacht offers, t.w. 12 Belgen, 22 Italianen, 1 Pool, 1 Hongaar en 1 Duitser, zijn op militaire vrachtauto's opgebaard. is. De heer Hardeman kon mededelen, dat onlangs de heer J. van Hardeveld deze taak op zich heeft genomen. De heer Van de Veer kwam met een góede opmerking t.a.v. de terrein-acco- modatie. De schooljongens, aldus de heer Van de Veer, vernielen op het voetbal veld. Hier moet door het bestuur beter op toegezien worden. Het bestuur zegde toe volle medewerking te zullen verlenen. De heer W. van de Horst informeerde naar het clubblad. De heer De Ruiter kon hier omtrent mededelen dat dit blad hoofd zakelijk bestemd is voor de wintermaan den. Het is nl. zeer moeilijk om in de zomer aan voldoende copy te komen. Ver der wekte de heer De Ruiter allen op ook zelf eens copy in te sturen en dat niet al tijd op enkele personen aan te laten ko men. Met een meerderheid van stemmen (14 tegen 10) werd besloten, dat de aan voerder van het eerste elftal door de elf spelende leden bij de eerste wedstrijd voor de nieuwe competitie zal worden geko zen. Voortaan zal dit dus niet meer het werk van de keuzecommissie zijn. kunnen worden opgegeven by de onderstaandé adressen: RHENEN: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat, Telefoon 478. Recl.bur J. Baars, Fred. v. d. Paltshof, Telef. 377, W van Noort, Roghairweg 10 EDERVEEN: M. G. Donkelaar, Hoofdweg 104a, Telefoon 301. RENSWOUDE: Jan van Voorthuizen, Molenstraat 1, Telefoon 364, en G. Barten, Barneveldsestraat 33. ELST: F. Roks, Houweg 28. Joh. van Kooten, Rijksstraatweg 233, Tel. 204 en bij Van Viegen, Rijksstraatweg 37. ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: Boekhandel Visser, O verstraat B 354, Telefoon 386. OVERBERG: De heer H. van de Brandhof, Haarweg 6. VEENENDAAL: bij het Hulppostkantoor en Sigarenmagazijn „Zuid", Dr. Slotemaker de Bruïneplein, Telefoon 2613. En bij de bezorgers van „DE VALLEI". Het Nederlands vrachtschip s.s. „Al- demarin", dat de grote haven van Pa kistan, Karachi, zaterdag 11 augustus heeft verlaten met bestemming Rot terdam, heeft een zeer ongewone pas sagier aan boord. Het is een baby-kameel, die de reis naar Nederland maakt als een gift van de kinderen van Pakistan aan de kin deren van Nederland. De anderhalf jaar oude baby-kameel zal gepresenteerd worden aan de Ne derlandse kinderen door de burgemees ter van Rhenen, uit handen van de am bassadrice van Pakistan, Begum Ra'na Liaquatt Ali Khan. De baby wordt ge huisvest in het Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg in Rhenen. De naam van de baby-kameel is nog niet bekend. Deze wordt gekozen door de kinderen van Nederland. Een lange lijst met namen is al op de ambassade waaruit Hare Excellentie de Begum de mooiste zal kiezen. Het lang verwachte geschenk zal in Nederland aankomen op 12 september te Rotterdam. Op 15 september vindt de overdracht plaats. waren bijzondere veiligheidsmaatrege len getroffen. Voetvolk en mariniers, gesteund door artillerie en cavallerie, waren op 19 punten der stad opgesteld, terwijl in een ring om Amsterdam nog 3000 man versterking gereed werd ge houden. Maar zij hoefden niet in actie te komen, de dag verliep rustig. Zo eindingde een droeve episode uit Amsterdams historie. Enig doel hadden de oproerlingen niet. Een politieke rel was het evenmin. Het was „slechts" een plotselinge en felle uitbarsting van de volkswoede. Men verbood het dragen van insignes, van bloemen, van vergeet-mij-nietjes bijvoorbeeld! En tochIn Den Haag liep op deze dag op een grasveld een aantal geiten, geiten, die er heel vreemd uitzagen en hun oranje-gezindheid niet onder stoe len of banken staken. Hun horens en hun poten hadden een harde oranje kleur, zo opvallend en uitdagend, dat het niet door even met de ogen te knip peren te negeren viel! Elders viel het zelfde voor met een aantal koeien en in de etalages van verscheidene win kels en voor de ramen van particu liere woningen stonden op deze dag oranjebloempjes als versiering. Héél toevallig! De politie had druk werk deze te laten verwijderen. Zonder suc ces overigens. Toen kwam aan het einde der maand de eerste Koninginnedag in bezettings tijd. VUURWERK IN ORANJE De bezetters verbieden het in bezit Wie in een wacht kamer bij de dokter op zijn beurt zit te wach ten, hoort soms verha len waar de lommerd geen geld voor geeft. Een van onze kennis sen is het eens gebeurd dat een dame een an dere dame zulk een mooi verhaal opdiste, dat zij de verstandigste weg koos en een wan deling in de frisse lucht ging maken. Waarheid en fantasie liggen niet ver uit el kaar. Wat denkt u van dit historische verhaal? Er was eens een juf frouw, die om de andere dag een recept voor watten kwam halen. La ter kwam uit dat zij die watten nodig had om ereen dekentje voor de baby van te maken. 'n Goede dokter moet ook een groot gevoel voor humor bezitten. Want stel u nu eens even in de plaats van de arts, die diep in de nacht door de ongeruste ouders van een 3-jarig meisje werd opgebeld. De moeder: O dokter, komt u toch gauw we weten ons geen raad! De dokter: Wat scheelt er aan? De moeder: O dokter, de kleine Erma huilt de gehele nacht, ze zit vol grote rode bulten, mijn man is bang voor rood vonk, ik ben zo vreselijk ongerust, enz Dokter komt in ijl tempo en constateert dat de kleine Erma een geduchte vlo had gehad! Wie lacht daar? Hannes ha gelêze, asdat de gemeente- raod weer een snipperdag hè genome. Dat wil zegge: een halleve, want een héle kon zeker nie lij-je. Affijn, of ut nou hallef is gewis of heel dat doet 'r ók mór weinig toe wör. Han nes wou naomelijk iets héél belangrijkers in uit midde brengen. De gemeenteraod, zeet-ie, gaot mit zo'n ekskurzie altijd op stap naor iets nijs. Ennenou wou hij is vraoge, wanneer ze ök is een kirtie gaon kijke naor iets ouds. He wou daor- mee mór in de midde brengen, asdatte ze dan dat ouwe is onder de loep konde nemen om te zien of 'r niks nijs van was te maoken, zie-de. Nie gek van die ouwe Hannes wör! Enne, hij nuumde nog man-en-pèrd ók! Jao, Jao, die Hannes is nie mis. Hij zee, asdadde ze mór is naor ut museum in de Meulestraot hadde motte gaon. Veurig jaor stind 'r in de krant, asdadde we nou bove Jan waore. Nou haddeme een mu seum en hoe! Bar veul minse kwamme daor, behalleve de Rhenense minsen. De museumdireksie klaogde steen en been, asdat de Rhenense d'r eige nooit liete zien. As de gemeenteraod daor was gaon kijke hé, dan hadde de edelachtbaore kunne vaststelle, asdat nou de museum direksie z'n eige noöit lót zien Jao, jao, die meneer BreeBree of hoe die ök mag hiete, hét ut toch wel bij ut*goeie eind gehad, toen ie zee: ut kan verkere. De direksie van hotel „De Grebbe" lót ut 'r anders nie bij zitte. Die hét z'n eige wél laote zien eh hoe! Mit groöt tam-tam tenminste asde alles mót gleuve, wat 'r in de krant staot. Sjonge, jonge, wat zal dat 'r op gaon wör! Dat ding zal is effies in ut kort aon kant worde gemokt mit de VVV, krèk op ut monument asdadde ze de lanteernpaole bij ut VVV-kantoor een meter langer habbe laote maoke De Klokkenverkoper hebben van vuurwerk gedurende de tijd van 21 augustus tot 2 september. Alles moet worden ingeleverd. Goed, maar ons vuurwerk zullen wij tóch hebben. Overdag is men druk doende met allerlei onschuldige dingen, die op (on)- opvallende wijze in de hand worden gehouden of uit de jaszak steken. Din gen, die toevallig een oranje-kleur ver tonen. In Amsterdam bijvoorbeeld de toen nog geldige „korte ritten-kaarten" van de tram. Er verschijnen toch vlag gen op de torens. Hoe? Ja, dat weet niemand Ook niet, waarom er zo veel mensen in 't zwart lopen en waar om het tegen acht uur 's avonds zo stil wordt op straat. Dat kan tosch niet zijn, omdat Radio Oranje om die tijd opent met een toespraak van koningin Wilhelmina? Och, kom! De avond vordert, herhaaldelijk wor den wij opgeschrikt door luchtalarm, boven de grote steden flakkeren de felle bundels zoeklichten, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Lichtspoormu nitie knettert de lucht in, prachtige kleuren verschijnen aan de hemel rood, wit, blauw. De Tommies laten zich niet onbetuigd, zij werpen licht- kogels uit. En het is ditmaal wérkelijk toevallig, dat lichtkogels nu eenmaal oranje gekleurd zijn! Koningin Juliana spreekt via de mi- krofoon tot ons: „Koninginnedag zal voor ons allen altijd in de eerste plaats en in de diepste zin een familiefeest zijn. Wij zijn als een familie, wier leden door lijden en tegenspoed gelouterd, zich hechter dan ooit aan elkaar ver bonden voelen." Zestien jaar geleden, augustus 1940: het was een Oranje-maand als nooit tevoren, Oranje-nnanifestaties rond drie verjaardagen, getuigenissen van een verzetsgeest, die vijf lange jaren in ons volk levend zou blijven! VERSTANDIGE BOEKENRUIL Ruim 1000 scholieren te Braunschweig wierpen in mei 1956 in de ochtenduren enkele duizenden boekjes in de voor dit doel voorbijkomende auto van de stadsreinigingsdienst. Het ging om lec tuur, die volgens hoge eisen beter door de jeugd kan worden vermeden. In ruil ontvangen nu de scholieren on geveer hetzelfde aantal brochures die op hoger plan staan. Voor de bewerking van de streek rondom Hannover had men een week uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling, door middel van deze zo genaamde „Harzburger Actie" het ge hele gebied van de Duitse Bondsrepu bliek te zuiveren en er voor de jeugd geschikte lectuur te brengen. (6) Moedeloos ging Aram verder, vervuld van de somberste gedachten. Telkens weer vroeg hij zich af, welke vreselijke ramp deze streek getroffen kon hebben en, erger nog, of het alleen deze streek was. Iedere hoeve, die hij tegenkwam was ver anderd in een troosteloze ruïne. De stallen waren ingestort en van het vee was geen spoor te be kennen. Nergens zag hij een levend wezen. Het ge was stond op de velden te verdorren. Het was duidelijk, dat er in weken niets aan gedaan was. Nog tweemaal zag hij in de verte iemand lopen, doch beide keren kregen de mannen hem in de gaten, nog voor hij iets had kunnen roepen en renden weg, alsof de duivel hen op de hielen zat. Fel brandde de zon en Aram begon langzamerhand dorstig te worden. Toen hij opnieuw een half in gestorte boerderij passeerde, liep hij achter het huis om, om naar de put te zoeken. Plotseling bleef hij als door de bliksem getroffen staan. Tegen het huis aan, op een hoop stro lag een klein boertje rustig te slapen. Naast hem in het stro lag een ver vaarlijk uitziende dorsvlegel. Op zijn tenen sloop Aram naderbij. Eindelijk was er dan een kans om met iemand te praten en te weten te komen, wat hier gebeurd was. Doch ineens ontwaakte het mannetje. Hij greep zijn dorsvlegel en terwijl hij het stuntelige wapen dreigend ophief, kwam hij woedend op Aram toestormen. „Moordenaar! Ellen dige moordenaar!" krijste hij. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 2