gn.&ter***""' DE GRUYTER TREXOP Levensstrijd twee pakken Trexop of zelfwerkend wasmiddel voor 50 cent Het Veteranentournooi DE VALLEI vl WAs i Zaterdag finale met damesvoetbal Voor de Boer Voor de Jeugd voor alle was .afwas) Bij elke aankoop van I. 4.- De Gruyter-artikelen Renswoude favoriet voor „De Pyramide" Officiële Bekendmaking DE GREBBE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Puck van Duyne-Brouwer won 100 m dames Machines om aardappelen in zakken te rooien Zomerrijkdom op tafel x 4e rij schuw dier tje. x 5e rij inwoner v. Prins Achmed en de fee (Een sprookje uit 1001 nacht) feuilleton llfFüNE Geldig van 22 t/m 28 augustus 1956 Zaterdagavond werd voor het Vete ranentournooi gespeeld op het terrein van Merino's. VRC en Merino's kamp ten om de derde en vierde prijs. Met 10 werd verdiend door VRC gewon nen. Hoewel Merino's zich zeker een waardig tegenstander toonde, had toch reeds van het begin af V.R.C. het beste van het spel. Vooral Gijs Blankenspoor was op de midvoorplaats, hoewel wat langzaam, zeer actief. Toch had hij nog drie vrije kansen nodig om in de 15e minuut één doelpunt te maken. Juist voor rust kreeg Rebergen nog een goede kans om de score te ver hogen, maar wist weinig meer te doen dan langs schieten. Na de thee werden ook de aanvallen van Merino's iets gevaarlijker. Jam mer was dat in deze periode de prima voorzetten van Bouman niet benut werden. Tegen het einde nam VRC het Zaterdagavond wordt op het terrein van VSW aan de Oranjestraat het Ve teranentournooi gesloten met de finale tussen Veenendaal en Ritmeester. Op papier zal Veenendaal moeten winnen, maar Ritmeester onderschatten zou niet verstandig zijn. Dit tournooi heeft geleerd, dat Veenendaal in de eerste helft prima speelt, maar na de rust meestal ver heen is uitgespeeld. Als wij een voorspelling moeten doen, dan houden wij het op een gelijk spel. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt vooraf een wedstrijd gespeeld tussen een Vee- nendaals dameselftal en een dameself tal uit Amerongen. De muziekvereni ging „D.S." zal het programma muzi kaal opluisteren. Het eerste elftal van de v.v. „Rens woude" speelde zondag de eerste wed strijd in Austerlitz om de grote pyra- mide-bokaal. De Renswoudenaren kwamen met een combinatie van het eerste en tweede team uit tegen het Utrechtse „Voorwaarts", een eerste klasser. Toch deden de rood-witten het met de vele nieuwelingen niet slecht. Voor de rust was het spel soms wat te individueel. Men kwam hier dan ook niet ver mee. Na een gelijk opgaand begin zag Voorwaarts na een half uur kans de score te openen. Na de thee pakte Renswoude het wat steviger aan en dit had al spoedig suc ces, want na tien minuten kon de deze middag goed spelende Van Raay de balans weer in evenwicht brengen. Dit doelpunt inspireerde de rood- witten kennelijk tot nog betere pres taties. In de 22e minuut was het nog maals Van Raay die scoorde (1-2). Na een half uur kon men de voorsprong zelfs vergroten tot 31. K. de Boer omspeelde de gehele achterhoede van Voorwaarts met de keeper incluis. Vier minuten voor het einde werd het nog even benauwd toen Voor waarts een penalty benutte (23). In de laatste minuten zette Voorwaarts alles op alles, maar de Renswoudse achterhoede hield het hoofd koel. Door deze overwinning op de houder van de pyramide-bokaal komt Rens woude volgende week in de finale uit tegen de organiserende vereniging Austerlitz. ONTTREKKING VAN EEN GEDEELTE VAN EEN WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter kennis van be langhebbenden, dat een voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Klaassenweg, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie G nr. 785 ged., ter oppervlakte van ca. 59 m2 ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken is neergelegd. Het voorstel ligt aldaar van 18 augus tus tot en met 15 september 1956 ter inzage voor belanghebbenden. Bezwaarschriften tegen het voorstel kunnen vóór 15 september 1956 bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van het college van burgemeester en wethouders of van een door hen uit hun midden be noemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden in het gemeentehuis op dinsdag 11 sep tember a.s. des namiddags 3 uur. Rhenen, 17 augustus 1956 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. VAN DE WILLIK anderd en over het doel gewipt. VRC legde dus beslag op de derde prijs. Vooraf werd nog een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tussen de grote rivalen van het veteranentour nooi van vorig jaar: Geha en Ritmees ter. Deze ontmoeting eindigde met een gelijke stand, n.l. 00. spel weer geheel in handen. Een goed opgebrachte bal van Benny van Hun- nik, werd nog juist door het been van doelman Geerestein van richting ver- DE AMERIKAANSE SUIKERWERK- INDUSTRIE De Amerikaanse fabrikanten van producten der suikerwerkindustrie verzetten zich hevig tegen elke ver laging van de invoerechten. Ze bewe ren n.l. dat in de V.S. een arbeider 4,/2 maal zoveel verdient als in Neder land. Deze heren mogen dus waarlijk niet klagen. Zou men de arbeiders in Nederland zo „zoet" kunnen houden? Op het gemeentelijk sportpark „Can- dia" op de Grebbeberg werden zater dagmiddag nationale athletiekwed- strijden gehouden, georganiseerd door de Rhenense Athletiek Vereniging „R.A.V." Een groot aantal athleten, afkomstig uit alle delen van het land, was naar de Grebbestad gekomen om aan dit sportieve evenement te kunnen deelnemen. Ook onze candidate voor de Olympische spelen in Melbourne, Puck van Duyne-Brouwer was van de partij. Op de 100 m dames werd zij on betwist eerste met een tijd van 12.3 sec. Mej. H. Veth van Hollandia werd tweede met een tijd van 12.6 sec., ter- mej. D. van Dijk van Sagitta de derde plaats bezette met 12.8 sec. De overige uitslagen waren als volgt: Meisjes 80 m: 1. G. Onck-Esca 10.6 sec.; 2. L. Krunder-Sagitta 10.6 sec.; 3. W. Kapel-Celebes 11 sec. Meisjes 80 m B: 1. Uij ten waal-Her mes 10.5 sec.; 2. Bijlevelt-Celebes 10.7 sec.; 3. Kinwel-Minerva 10.7. Meisjes 60 m C: 1. Nordema-Sagitta 8.5 sec.; 2. Dijkstra-Sagitta 8.7 sec.; 3. W. Saat-Kometen 8.7 sec. Dames 100 m.: 1. P. van Duyne- Brouwer-Olympia '48 12.3 sec.; 2. H. Veth-Hollandia 12.6 sec.; 3. D. v. Dijk- Sagitta 12.8 sec. Dames 100 m B: 1. J. Kok-Hollandia 13.2 sec.; 2. T. Jansen-RAV 13.3 sec.; 3. J. de Vos-GAC 13.4 sec. Heren 100 m B: 1. v. d. Wielen-DOS 11.7 sec.; 2. Jansen-DOS 11.8 sec.; 3. v. Maurik-DOS 11.9 sec.; Heren 100 m A: H. Deijere-DOS 11.4 sec.; 2. v. d. Knaap-DOS 11.4 sec.; 3. v. d. Meulen-GAC 11.5 sec. Heren 1500 m: 1. J. Fekkes-DOS 4 min. 6.8 sec.; 2. B. Groen-DOS 4 min. 14.6 sec.; 3. Kerkhoven-Hellas 4 min. 15.8 sec. Heren 5000 m: 1. Maasdijk 16.00.4 min.; 2. Schimmel-Hellas 16.14.6 min.; 3. Broekhuizen AV '40 16.16.6 min. Dames 800 m.: 1. G. de Jong-Sagitta 2.33.4 min.; 2. A. Greefhorst-GAC Het areaal aardappelen loopt terug. Dit is een gevolg van verschillende oorzaken. Een van de belangrijkste is wel het vele werk, dat de oogst van de aardappelen met zich brengt. Mechanisatie van de aardappeloogst is dan ook een dwingende noodzaak. In de achter ons liggende jaren bete kende mechanisatie het toepassen van voorraadrooiers. Van deze machines zijn vele honderden verkocht. Er zijn goede resultaten mee bereikt. De mechanisatie met voorraadrooiers is echter onvolledig. Het oprapen van de op voorraad gerooide aardappelen kost nog veel arbeid. In vele streken kan men hiervoor zelfs al geen mensen meer krijgen. De aardappeltelers worden dan gedwongen om de volgende stap te doen die naar de verzamelrooier. Er bestaat op het ogenblik dan ook grote belangstelling voor machines waarmee de aardappelen direct in de zak kunnen worden gerooid. Men kan deze aardappelrooimachines globaal in twee groepen indelen. De eer ste groep omvat de machines die speciaal voor het verzmelrooien zijn ontworpen, Deze zijn meestal van buitenlands fabri kaat. Onze veenkoloniale aardappelrooiers behoren echter ook tot deze groep. Het is algemeen bekend, dat deze voor con sumptieaardappelen en pootgoed onge schikt zijn, omdat de aardappelen teveel worden beschadigd. Dit is ook bij de meeste buitenlandse verzamelrooiers het geval. Ze zijn voorzien van inrichtingen om grond en loof van de aardappelen te scheiden. Ze zijn dus vrij ver geauto matiseerd. Dit gaat echter ten koste van de kwaliteit van de aardappelen. Er bestaan echter ook eenvoudige ver zamelrooiers en deze zouden wij willen rangschikken onder de tweede groep. Deze machines zijn kettingvoorraad- iooiers, die door het monteren van een tweede zeefketting, die tevens als lees- band dient, en een opzakinrichting voor het verzamelrooien zijn ingericht. Ze zijn eenvoudig van constructie en vrij goed- 2.33.6 min.; 3. R. de Winter-Bataven 2.40.9 min. Heren 3000 m. koppelrace: 1. DOS- Rotterdam 7 min. 48 sec.; 2. AV '34 Apeldoorn 7 min. 55.6 sec.; 3. Suomi- Velsen 8 min. Olympische estafette: 1. DIS-Rotter- dam 3 min. 46.7 sec.; 2. Hellas-Utrecht 3 min. 51.4 sec.; 3. GAC-Hilversum 3 min. 51.5 sec. Dames kogelstoten: 1. Huyssen-Hol- landia 11.21 meter; 2. Fischbruch-Hol- landia 10.77V2 meter. Dames verspringen: 1. L. Vaal-Hol- landia 5.31'/2 meter; 2. A. Keff-GAC- 4.96 m.; 3. T. Sies-Hollandia 4.80 m. Heren polsstok: 1. H. Hofmeester- Patria 3.53 m.; 2. A. Gieskens-Bataven 3.23 m.; 3. Majoor-GAC 3.13 m. koop. De aardappelen worden weinig be schadigd. Onder ongunstige omstandig heden kan men deze machines altijd weer als voorraadrooier gebruiken. Een nadeel is echter, dat ze weinig automatisch zijn: kluiten,loof en onkruid moeten met de hand uit de aardappelen worden ver wijderd. Voor de bediening zijn dan ook inclusief de trekkerchauffeur 4 a 5 per sonen nodig. Met deze 4 a 5 man kan dan ongeveer 1 ha per dag worden gerooid. Er zullen dit jaar enkele grote demon straties met verzamelrooiers worden ge houden. De eerste demonstratie heeft plaats op woensdag 29 augustus op het bedrijf van de heer Grubben te Maasbree (L.). Er zullen daar bintje-consumptie aardappelen worden gerooid op zand grond. Een Franse boer joeg met zijn hand twee bijen weg, die om zijn gezicht zoemden. Prompt werd hij aangevallen door een hele zwerm, die hem danig toetakelde. Tenslotte redde hij zich door het huis van een buurman binnen te stormen. Daarop zochten de bijen een andere prooi om hun woede te koelen en vielen de twee paarden van de boer aan. De brandweer snelde te hulp en liet, toen de eerste waterstra len geen succes boekten, zelfs een gro tere spuit aanrukken. Na het gevecht: de paarden dood, de boer bij de dokter. Eén van de prettige verrassingen van de zomer is, dat zij ons de kans geeft ons rijkelijk te goed te doen aan verse groenten en vers fruit. In 7 menu's zullen wij U wat ideeën aan de hand doen voor de verwerking van die lekkere en gezonde produkten. We hopen er tevens mee aan te tonen, dat tomaten en vruchten hun plaats in de warme maaltijd ruimschoots ver dienen. Natuurlijk kunnen de menu's vereenvoudigd worden door de soep of het toetje achterwege te laten. Tomatensoep aardappelen, kalfs lapje met jus, bloemkool chocolade pudding met custardsaus. Aardappelen met jus, gebakken kaas- plak, andijvie broodschotel met krenten en rozijnen. Aardappelen, runderlapje met jus, slabonen custardvla met gestoofde of rauwe bessen of pruimen. Groentesoep aardappelen met jus, kropsla met gekookt ei flensjes. Aardappelen, gehakt met jus, snij bonen vruchtensla. Aardappelen, gebakken vis, boter saus, gestoofde tomaat caramelvla. Kerriesoep gebakken aardappelen, roerei, andijviesla rijst met bessen- sapsaus. Recepten voor vier personen: Broodschotel met krenten en rozijnen. 200 g oud brood zonder korst, Vï liter melk, 1 ei, 75 g (5 eetlepels) suiker, 50 g krenten en 50 g rozijnen of 100 g rozijnen, 1 pakje vanillesuiker, schil van een citroen, beschuitkruim, boter cf margarine. De melk aan de kook brengen met de geraspte schil van de citroen. Het in dobbelstenen gesneden brood en de gewassen krenten en rozijnen toevoe gen en 10 minuten zachtjes in de melk verwarmen. Het brood fijn roeren. Het ei met de suiker en de vanillesuiker roeren en bij de broodmassa voegen. Het geheel overdoen in een vuurvaste schotel en bestrooien met beschuit- kruim. Hier en daar een klontje boter of margarine leggen en het schoteltje in de oven of in een wonderpan een bruin korstje geven. Gestoofde tomaten. 1 kg tomaten, zout, peper, boter of margarine, paneermeel. De tomaten wassen, in heet water dompelen en schillen. De tomaten in plakken snijden. De plakken bestrooien met peper en zout en overdoen in een braadpan. Een paar klontjes boter of margarine er tussen leggen. De tomaten in 5 a 10 minuten gaar laten worden. De tomaten voorzichtig overdoen in een schaal en bestrooien met gehakte peterselie. Desgewenst de tomaten in een vuurvaste schotel in de oven be reiden. De tomatenplakken met peper, zout en klontjes boter of margarine in een vuurvaste schotel doen. De boven kant bestrooien met paneermeel. Er hier en daar een klontje boter of mar garine opleggen. De schotel 10 a 15 mi nuten in een matig verwarmde oven plaatsen. Vlak voor het opdienen ge hakte peterselie er over strooien. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" Onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 23 aug. Piet v. d. Heuvel 24 aug. Lia Schuit 26 aug. Evert Davelaar 27 aug. Annie Rozeboom 28 aug. Willy v. Wakeren 28 aug. Gertie Heikamp OPLOSSING RAADSELS I fabel - fataal - fideel - fistel - forel. II boekhouder - boekverkoper. I Een rijke erftante kan oud worden, een bord soep kan koud worden. Het verschil is dus de letter h. II Horizontaal. 1 bank; 3 melk; 6 elk; 8 zoo; 9 rad; 11 haren; 13 bed; 14 koe; 16 ketel; 20 non; 22 een; 23 pen; 24 teen; 25 eend. Verticaal. 1 been; 2 als; 4 los; 5 koor; 7 kar; 9 raden; 10 deken; 11 hek; 12 hol; 15 niet; 17 tol; 18 mand; 19 ree; 21 ren. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I Het is nog klein, maar wordt wel groot en krijgt het een ander hoofd, dan kan het blazen met ge weld, zo dat het hele bomen velt. Wie weet het? II In onderstaand lettervierkant zijn de namen verborgen van 10 grote steden over de gehele wereld. Via de paardesprong uit het schaakspel kan men, beginnend links boven aan, de namen vinden. OMSNPDOR SOSANBAR BIAOTYUT BLOLSGER N K A I S S I E MRNONSSM I I A A D P L L H DWOHTSAO De beginletter van elke plaats is onderstreept. Voor jongeren I Met r. ben ik een beetje vreemd, met g. ben ik niet rauw, met s. ben ik een meisjesnaam, met b. kun je een mens op me vervoeren. II X Ie rij is niet heel. x 2e rij afscheiding tussen 2 landen. x 3e rij plaats in 't Gooi. Griekenland. x 6e rij iets om uit te drinken. Op de kruislijn komt de naam van een vrucht. III Mijn eerste deel is niet krom, in tegendeel Op mijn tweede zitten mensen, soms heel veel Pas allen maar op en kom niet in aanraking met mijn geheel. (Vervolg.) De prins drukte dankbaar de zoom van haar kleed aan zijn lippen. Toen geleidde de fee hem aan tafel. De weg naar de eetzaal voerde door een reeks prachtige kamers. De zaal zelf was door talloos veel kaarsen fantastisch ver licht en van heerlijke geuren gevuld. De meubelen waren buitengewoon fraai bewerkt en alle van kostbaar materiaal vervaardigd. Gedurende de maaltijd speelden prachtige geklede meisjes op snaar instrumenten. Het eten was zo voor treffelijk toebereid en de dranken van zo'n bizondere samenstelling, dat de prins dacht: „Een dergelijke maaltijd kan alleen maar opgediend worden in het paleis van een feeënkoningin". Nu volgde een onafgebroken reeks van feesten in dit toverpaleis. Prins Achmed sleet hier de schoonste tijd van zijn leven. Intussen ging zijn va der, de oude sultan, gebukt onder leed, want wel beleefde hij veel vreugde aan Ali en Alifa, die in een ver ver wijderde streek, waarover Ali stad houder was, zeer gelukkig leefden, wél had hij zich tenslotte verzoend met het denkbeeld dat Hussein in vrijwillige armoede zijn dagen sleet, maar dat zijn jongste zoon, prins Achmed, opeens spoorloos verdwenen was en ondanks al zijn nasporingen weg bleef, vond'hij erg verdrietig. Gelukkig zag Achmed tenslotte in dat zijn vader erg ongerust moest zijn en daarom wilde hij hem gaan bezoe ken. Zijn gastvrouw stond dit direct toe, alleen verbood ze hem te zeggen, waar hij gedurende zijn afwezigheid, vertoefd had. Ze gaf hem een lijfwacht van twintig ruiters mee en liet voor hem zelf een prachtig opgetuigd paard voorbrengen. De prins nam hartelijk afscheid van zijn weldoenster en na haar beloofd te hebben zo spoedig mo gelijk te zullen terugkeren, reed hij weg aan het hoofd van de stoet. Het volk was erg verheugd over zijn terugkomst en begeleidde hem in dich te drommen tot voor de poorten van zijns vaders paleis. Weldra sloot deze zijn jongste zoon in zijn armen en Ach med moest zijn vader, die het verdriet over zijn lang wegblijven maar niet da delijk kon vergeten, vertellen wat de oorzaak was van zijn plotseling ver dwijnen en lange afwezigheid. Achmed vertelde nu hoe hij zijn pijl was gaan zoeken, van zijn gevolg afgedwaald was en na lang vruchteloos te hebben rondgezworven in een door hoge rot sen begrensde vlakte was beland. Daar had hij zijn pijl terug gevonden. Dit zonderling voorval was door een twee de gevolgd. „Maar", zo besloot hij, ik hoop dat Uwe Majesteit me zal ver gunnen, daarover verder te zwijgen. Het zij U genoeg vader, te weten dat ik erg gelukkig ben en volkomen vrede heb met de loop die de zaken genomen hebben. En als U me toestaat, dat ik spoedig terugkeer, wil ik van mijn kant graag beloven U van tijd tot tijd te komen bezoeken". De sultan ant woordde: „Natuurlijk zou ik je graag bij me gehouden hebben, maar je ge- Wordt vervolgd. door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (21) Kathrine zat aan Christen's bed. Plot seling zag zij hem de ogen openen en lang naar de vloer staren. Zijn ogen hadden een heldere, peinzende uit drukking, en hoewel hij geen woord sprak, lag er toch op zijn vermagerd gezicht een schijn van die vroegere trek van wilskracht, die hem weer op de oude Christen deed lijken. Hij sloot de ogen weer, zonder nog iets te zeg gen, en ontwaakte niet méér voor de volgende dag. Maar die morgen vond Kathrine hem overeind in bed zitten. Hij keek haar aan en steunde met de hand zo stevig als een gezond mens op de blauwgebloemde deken. „Hoe lang is het nu geleden, moe der?" vroeg hij, alsof hij zich iedere dag herinnerde die sedert de ongeluks nacht verstreken was. „Zes weken lig je nu al te bed," zei Kathrine. Hij kromp ineen, beet zich op de lippen en sprak op bevelende toon: „Breng mij het gemeenteblad." ..Wees niet dwaas", gaf zij kortaf tem antwoord. „Je doet nog pas goed de' ogen open! Ga liggen en wacht nog wat Je zult gauw genoeg weer kunnen lezen." Hij schoof een weinig in de kussens terug. Toen vroeg hij: „Hebben zij al in de krant gestaan?" „O, al lang," antwoordde Kathrine. Zij durfde het antwoord niet weigeren. Maar dadelijk daarop berouwde het haar. Christen was letterlijk asvaal geworden. „Zijn zijn ze hebben ze bruiloft gehouden?" vroeg hij. Kathrine werd boos. „Schei nu uit met vragen. Als je weer op de been bent, kun je in het dorp wel horen, welk nieuws er is." „Heeft Rosi Tscharles moeten ne? men?" vroeg hij nog dringender. Toen moest zij hem ook dat wel zeggen: „Ja! Vier weken geleden zijn ze al getrouwd." Nu eerst legde Christen zich neer en keerde het gezicht naar de wand Maar toch nam hij van dat ogenblik af snel in beterschap toe. Op zekere dag vond Kathrine hem aan een zon derlinge bezigheid. Hij zat rechtop in bed, zijn gekleurd wollen hemd was opengetrokken, zodat zijn bruine borst bloot kwam, aan zijn rechterarm was de mouw tot aan de schouder opge stroopt. In die hand hield hij de enige stoel, die in de kamer stond, recht naar boven gestoken, hief hem op en liet hem weer zakken met uitgestrekte arm en keek naar de beweging der harde spieren, die onder de gebruinde huid werkten als ijzeren scharnieren. „Wat bezielt je?' riep de vrouw hoofdschuddend. Hij zette de stoel neer en vertrok de mond, alsof hij lachen wilde. „Mijn krachten komen terug", zei hij, „als die drukking hier" hij greep zijn hoofd vast „nog weggaat, dan zal ik al gauw weer dezelfde zijn van vroeger." „Dezelfde", herhaalde hij nog eens, en tegelijk wendde hij de ogen af, als bij een ondraaglijke pijn. En zijn oog leden werden vochtig. Enige dagen daarna stond hij op en ging naar de kamer beneden. Een paar uur bleef hij daar rustig zitten. Toen Kathrine zich aan de tafel schikte voor de avondmaaltijd, zette hij zich tegen over haar en schonk zijn kroes vol met geitemelk. „Zou u nog altijd zo graag weg wil len, moeder?" vroeg hij op eens, de kom nog halverwege zijn mond, en hij vestigde zijn brandende blik op de vrouw tegenover hem. Kathrine beefde van blijde verras sing. „Denk je, dat ik zo gauw van mening verander? Nu meer dan ooit zeg ik: je moet weg uit Frutnellen en iets leren, en iets worden in de wereld." „En dan terugkomen!" sprak hij dof voor zich heen. Toen zette hij de kom zo hard neer, dat de melk er uit spatte en zei: „Ik heb wat bedacht. Zodra het mogelijk is, gaan we weg." Van die dag af herwon hij geheel zijn oude krachten. Zijn lichaam werd sterker. Zijn gezicht veranderde, de trekken werden scherper, hard en mannelijk, en op zijn voorhoofd blonk de vastberadenheid van een onherroe pelijk besluit. Weldra begon hij in en buitenshuis aan het werk te gaan. Hij timmerde zelf kisten in elkaar, waarin zij hun inboedel wilden pakken. Ondertussen verbreidde zich in het dorp het gerucht, dat Christen, die el lendeling, uit de dode was opgestaan, en de wrok, die zo lang had gerust als men hem op zijn sterfbed waande, kwam opnieuw te voorschijn. De nachtbrakers beloofden de meisjesjager een verrassing als hij zich weer onder hen durfde vertonen. Langzamerhand hoorde men in de omtrek van de Strahlegg-hut een verdacht geraas, een gefluit en geschetter, waaraan Christen zijn vroegere kameraden herkende, met wie hij voorheen dorpsgericht had gehouden. Hij gaf geen kik en ver toonde zich des avonds niet meer bui tenshuis. Vroeger zou alles in hem in opstand zijn gekomen tegen deze wijze van zich schuil te houden, nu was er iets dat hem ongevoelig maakte voor die zelfkwelling, iets, waarover hij zelfs tegen Kathrine niet sprak. Toen gebeurde het, dat op de eerste zondag in november, Sebastiaan Zur- fluh, de veldwachter, naar de Strahl- egg-hut kwam aanwaggelen. De zondag was voor de waard uit de postherberg de moeilijkste dag van de week, niet omdat dan de meeste klanten in zijn gelagkamer kwamen, want hij liet het aan zijn moeder en zijn vrouw over om daarvoor te zor gen, maar omdat hij dan de drank met liters tegelijk naar binnen sloeg. Daar door kwam het, dat zijn stap al in de vroege middag onzeker was, en zijn ogen in het bloedrode gezicht stonden als twee midden in hun loop gestuite molenraderen. Toen de veldwachter de hut naderde, spuwde hij het stompje sigaar, waaraan hij had lopen kauwen, op straat uit, haalde een papier uit zijn zak, streek het met zijn vuile vin gers glad en drukte toen de hoed, die verschoven was, vaster op zijn rode kop. Bij de trap van de hut begon hij stil in zichzelf te vloeken; toen hij boven aan de deur stond, vloekte hij nog harder en gemener en schopte met zijn zware schoen de deur open, die maar aanstond, zodat hij met een smak tegen de wand botste en weer terug tegen zijn hoofd aan, terwijl hij naar binnen tuimelde. Toen deed Kathrine de kamerdeur open, en het werd licht in het portaal. Saschi strompelde over de drempel het vertrek in, zei niet goede dag, hield zijn hoed op het hoofd en staarde van de een naar de ander. „Is hij daar, de lummel?" vroeg hij met zijn dronkemansstem. Een afschuwelijke lucht van foezel vulde het vertrek. Kathrine ging naar het venster en wierp de ene kant open. „Voor zulk bezoek moet men frisse lucht binnen laten", sprak zij met koele spot. „Daar is wat voor je te lezen", snauwde de veldwachter hem toe. Christen nam het papier aan zonder een woord te spreken, stak het in zijn zak en ging naar zijn plaats achter de kachel terug. De veldwachter scheen iets anders verwacht te hebben, hij had zijn armen reeds in een uitdagende houding ge bracht en strekte zijn fors lichaam. Hij bleef zo onbeweeglijk midden in de kamer staan, dat Christen van zijn plaats af vroeg: „Wacht ge op ant woord?" Toen eerst draaide de veldwachter zich grommend om, mompelde een scheldwoord tussen de tanden, en ging weer heen, de deur achter zich dicht slaand. Kathrine keek haar zoon aan, toen de dronkaard weg was. Het leek haar zo vreemd, dat hij de onbeschaamdheid van de bezoeker zo zonder iets te zeg gen verdroeg. Maar Christen ging naar het raam om beter te kunnen zien. Een diepe zucht verried, hoeveel moeite hij had gehad om zich te be heersen. Toen vouwde hij de brief open, waaraan het regeringszegel be vestigd was. Hij vertrok geen spier van zijn gezicht, terwijl hij las, liet toen het papier langzaam zinken en keek het venster uit. .1*1 (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1956 | | pagina 4