Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld Gaat tabakscultuur in onze omgeving verdwijnen? Wat Lezers Schrijven« In Parijs lijden Neder landers bittere armoede pONTIAC Wist 17... van Week-tot-Week WAAR IS DE VALLEI-RIKS? OVERBERG Ouden van dagen van Ederveen gaan uit RENSWOUDE ACHTERBERG De kampioenen van de jeugdcompetitie 30e jaargang VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 No. 64 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Hij is 10,- waard 1 AX 927565 Ds. L. v. d. Peut neemt afscheid van Eist Bijzondere collecte in gemeente Rhenen Twee slachtoffers bij val van zolder Waarneming wekelijks spreek uur burgemeester Inmaakkruiden per pakje 35 cent J. F. Tak Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, 1 - ?«serse precisie Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per-mm 14 ceirt Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Hoewel de proefnemingen de inlandse tabak geschikt te maken voor de sigaretten- en kerftabakindustrie, niet al te zeer zijn geslaagd, wordt er in onze omgeving, n.l. in Amerongen, Eist en Rhenen, nog steeds tabak verbouwd. Wel gaat het de laatste jaren kennelijk minder goed in de tabakscultures hier. Ook de jongere generatie ziet er geen brood meer in. Zo langzamerhand dreigen deze dan ook te verdwijnen. Nieuwe proeven worden door Wageningen genomen. Nadat is gebleken dat het systeem om de tabak kunstmatig te drogen in de praktijk niet al te best voldeed, is men toch niet bij de pakken gaan neerzitten. Zo is in Eist, langs de Hooiweg door „Wageningen" een groot proefveld ingericht. Hier worden verschillende soorten tabak verbouwd, o.a. Virginiasoorten en vele kruisingen. Met deze kweekproeven wil men komen tot een soort welke geschikt is voor siggretten, en als dek- en omblad in de sigarenindustrie. Naast dit proef terrein is een flink stuk land beplant met tabak van de oude soort, n.l. „Zwitsers Bruin". Deze soort wordt hier nog steeds door alle telers verbouwd. De tabaksteelt in deze streek is al oud. In geschriften, welke uit het jaar 1645 dateren en bewaard zijn gebleven in het archief van „Huize Amerongen" wordt er reeds melding van gemaakt. In dat jaar werd er n.l. een stuk land gekocht, gelegen tegenover de „Hof' te Amerongen, dat als „toebackscamp" werd ingericht. De ouderdom van de tabaksteelt blijkt ook nog uit een an der feit. In vroeger jaren n.l. werden de tabaksgronden bemest met schapen- mest, die per schuit uit Zeeland, Dren te en Gelderland werd aangevoerd. In deze schapenmest bevonden zich oude munten uit genoemde streken. Bijna elk gewest of stad had toen zijn eigen muntwezen. Bij het bewerken van de grond worden zij nu nog wel terug ge vonden. Hoe de munten destijds in de grond kwamen? Wel, de schapen wer den vroeger niet alleen om de wol, maar ook om de melk gehouden. Als dan in de schemeravond de kudden naar „kooi" werden gedreven, stonden de mensen met een kannetje en geld al te wachten. Zo af en toe viel er dan weieens een geldstukje op de grond, dat in het duister van de kooi niet meer werd teruggevonden en met de mest op het land tussen Amerongen en Rhenen terecht kwam. De oudste mun ten welke werden gevonden dateren uit de 16e eeuw en de meeste zijn af komstig uit „Zeelandia". De verschil lende bewoners van „Huize Ameron gen" hebben de tabaksbouw altijd flink bevorderd, tot voordeel van de bevolking. George Charles Graaf Ben- tinck voerde hiertoe ook de bloembol lencultuur in. Aanvankelijk met goed succes, maar op de duur kon men in deze streek de concurrentie met de cultures op de geestgronden tussen Haarlem en Leiden niet volhouden. Ook ^>1 door de hoge vervoerskosten als gevolg van de grote afstand naar de veilingen. BEZETTERS VOERDEN LEVERINGSPLICHT IN In de afgelopen oorlog was de streek tussen Rhenen en Amerongen welhaast in het gehele land bekend. Toen ging het de „tabak" goed, om niet te zeg gen zeer goed. Ook al moest dan dit geurige kruid worden ingeleverd. In de Napoleontische tijd moest de „toeback" ook worden geleverd aan de bezetters. Voor dit doel had men in Amerongen een enorme tabaksschuur gebouwd, die altijd nog midden in het dorp staat. Ook toen wist men wel mid- dat met het vorderen van de werk zaamheden men steeds meer de overtui ging wordt toegedaan, dat onze nieuwe Kerkewijk in alle opzichten, zowel wat betreft de uitvoering als verkeerstech nisch, een juweel van een weg wordt? dat het plantsoen van het Stations plein met de reconstructie van de Kerke wijk belangrijk groter wordt? dat zich dit straks tot over een deel van het huidige stationsemplacement en tot aan automatiek „De Luifel" zal uit strekken? dat hier dus niet alleen de huidige toegang tot het stationsemplacement maar ook het noordelijk weggedeelte van het Stationsplein zal verdwijnen? dat het stationsemplacement dan nog alleen via het overgebleven straat gedeelte langs het station te bereiken is? dat er evenwel een deel van het plantsoen, n.l. vóór het monument, ten behoeve van het nieuwe trottoir en de hier geprojecteerde bushalte zal worden afgehaald? dat het monument dat nog steeds weinige Veenendalers met bewondering kan vervullen dus nu dicht langs de weg komt te staan? dat Lampegietersavond dit jaar op 17 september valt? dat het gevaarlijke houten en tegen woordig druk gebruikte bruggetje over de spoorwegsloot bij de onbewaakte over weg naar De Geer nu beveiligd is? dat men er stevige planken heeft aangebracht om te voorkomen dat er nog meer voetgangers of wielrijders er af zullen vallen en in de diepe smerige sloot terecht komen? dat het bruggetje ook door automo bilisten wordt gebruikt? dat woensdag de beveiligende plan ken er nl. aan één kant door een auto al weer waren afgereden? dat nu ook borden zijn geplaatst, welke de voorrangskruising Dr. Colijn- straat, Dijkstraat en dr. Slotemaker de Bruïnestraat aangeven? dat het nog steeds niet algemeen bekend blijkt te zijn dat in Veenendaal- Zuid, op het Dr. Slotemaker de Bruïne- plein, een hulppostkantoor gevestigd is, waar men voor alle postzaken terecht kan? imiiimuiiii i. i M i ik 11 li i li i* mi i ii 11 iki 11 inn «li li in li i i;ii i n ii ii i nu i i Zaterdag 25 augustus (Terrein „VSW") uur, finale Veteranentournooi met vooraf dames voetbal wedstrijd Vee nendaal Amerongen. (Aan het Spinnemeer) 3 uur, hengel wedstrijd voor adspiran- ten, georganiseerd door „De Rietvoorn" Woensdag 29 augustus (In de Zandstraat) 12.30 uur, start tocht ouden van dagen. Luxor Theater Van heden vrijdag t.m. maan dag de film „Mens durf te le ven" en van dinsdag t.m. don derdag „Eén kwam niet terug' delen te vinden om de leveringsplicht aan de gehate bezetter te ontduiken. HET OOGSTEN EN BEWERKEN Op het ogenblik is het oogsten van de bladeren in volle gang en kan men het oude handwerk weer bewonderen. Nog steeds is de machine er niet in ge slaagd ook maar een onderdeel van de De VALLEI-RIKS van de vorige week, welke werd uitgegeven by Banketbakkerij Dijkstra in de Hoofdstraat te Veenendaal, werd niet gevonden. Hierdoor is de pre mie weer met f 2,50 gestegen en is de VALLEI-RIKS alweer tien gul den waard geworden. Het nummer van de nieuwe VALLEI-RIKS welke één dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is ook nu, om het zoeken te vergemakkelijken, weer een rood- gedrukt nummer, dus tevens een riks van de oude serie met de beel tenis van Prinses Wilhelmina er op. Kijkt u deze week daarom goed uit naar de rijksdaalders met het rode nummer 1 AX 927565, want dat is deze week de VALLEI-RIKS. In dien u deze riks vóór donderdag middag 12 uur a.s. aan het bureau van ons blad kunt tonen, wordt u de vinderspremie, welke thans dus 7,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Naar wij vernemen zal ds. L. van de Peut a.s. zondagavond in een kerkdienst, die om 6 uur aanvangt afscheid nemen van de Herv. Gemeente van Eist In ver band met zijn vertrek naar Renswoude. De collecte, waarvoor in Rhenen, Eist en Achterberg telken jare weer zo'n grote belangstelling bestaat is die ten bate van het Koningin Wilhelminafonds, waaruit de kankerbestrijding wordt gefinancierd. Jaarlijks is er I1/» mijoen gulden nodig. De strijd tegen de kanker is nu eenmaal onvoorstelbaar zwaar en zeer kostbaar, doch zeker niet hopeloos, indien allen be reid zijn hieraan deel te nemen. Wat dit voor de inwoners van Rhenen, Eist en Achterberg betreft, bestaat er geen twijfel. Dat bewijze de opbrengsten van voorgaande jaren. Daarom koesteren wij goede hoop, dat ook de komende inzameling weer een succes zal worden. RODE-KRUIS-CURSUS De afdeling Overberg van het Neder landse Rode Kruis hoopt bij voldoende deelname een opleidingscursus te organi seren. Deze cursus zal onder leiding staan van dr. Harting uit Veenendaal. Gegadig den dienen zich uiterlijk woensdag 29 augustus op te geven bij G. v. d. Brand- hof, Haarweg 67. Overberg. Aanvang der cursus september. EGYPTE EN HET OOSTEN Door de naasting van de Suezkanaal- maatschappij staat Egypte in het brand punt der wereldpolitiek. Daarom is in teressant. op te merken, dat Egypte een goed voorbeeld is voor de mogelijke ont wikkeling van de handelsbetrekkingen in het Oosten. Voor de normale handel wendt Egypte zich meer en meer tot de oostelijke lan den. Dit wordt in de hand gewerkt door de omstandigheid, dat deze landen in 1955 hun katoen-aankopen in Egypte sterk hebben verhoogd, terwijl de aankopen van de westelijke landen aanzienlijk daalden. Bij de foto: Hier wordt de tabak ge- schokkeerd. Links op de foto de heer Viegen die ruim 60 jaar in de tabak heeft gewerkt, en rechts de heer Roks die ook van kindsbeen af in de tabak zit arbeid over te nemen. Misschien een der oorzaken yan de achteruiteang? De bladeren worden geplukt, daarna ge sneden (in de nerf van het blad) Hier na worden ze aan stokken geregen (aangespijld). De droging geschiedt in de tabaks- schuren, die, op de pannen na, geheel van hout zijn. Tijdens dit drogen kan men in de omgeving van de schuren een zeer pittige, bijzondere en aange name geur waarnemen, 's Winters on dergaat de tabak de laatste bewerking, het fermenteren, wat een secuur werk is. In Eist wordt dit werk verricht door de heer G. van Schaik. De bossen tabak worden op een klamp (stapel) gezet tot een hoogte van dertig lagen, pl.m. twee meter. Het ge wicht van een klamp is minstens 10.000 kg. Binnen in de klamp treedt na verloop van tijd een warmte-ont- wikkeling op (broeien, zegt de teler), welke tot 60 a 65 graden Celsius kan oplopen. De verwachtingen voor dit jaar zijn over het algemeen optimistisch ge stemd. Twee jaar t^rug was de handel zeer traag, terwijl op het ogenblik er bijna geen tabak van de vorige oogst meer over is. Optimistisch moeten de tabakver- verbouwers blijven, willen hun oude cultures niet volledig verdwijnen. Hooiweg, in de volksmond werd deze weg met „oude Scherpenzeelseweg" aan geduid. Deze oude weg slingert in ontel bare bochten naar de andere kant van de heuvelrug, steeds zoveel mogelijk door dalen, zodat men niet noemenswaard hoeft te klimmen. Het 10-jarig zoontje van de fam. H. uit de Davidsstraat viel woensdagmorgen van de schuurzolder en kwam op een be tonnen vloer terecht. Hij liep een hersen schudding op en werd naar het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. Het vierjarig zoontje van de fam. v. H. in de Beatrixstraat viel donderdag morgen van de vliering, waardoor hij een hersenschudding opliep en naar het Juliana-ziekenhuis moest worden overge bracht. Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: dat het normale spreekuur van de bur gemeester op dinsdagmorgen van 10.30 12.00 uur, tijdens diens afwezigheid zal worden waargenomen door de loco-bur gemeester, wethouder Ant. de Ruiter. Op woensdag 29 augustus a.s. maken de ouden van dagen van Ederveen een uit stapje naar Arhemn. 's Namiddags 1 uur zal per bus ver trokken worden naar de Westerbouwing, vandaar per boot naar Arnhem, waar o.a. ook Berg en Dal bezocht zal worden. De terugtocht zal door de Betuwe plaats vin den. Ongeveer 9 uur hoopt men weer te Ederveen te arriveren. Diegenen, die nog aan deze tocht wen sen deel te nemen, dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de heer T. Smit, Nieuweweg 2, Ederveen. AMBTELIJKE VOGELVANGERS Terwille van de vogelliefhebbers van Hamburg worden daar in het tijdperk tussen oktober en februari allerlei zangvogels gevangen. Buiten de stad heeft men daarvoor een speciaal afge bakend gebied. Er zijn zelfs vier amb telijke vogelvangers. Eist 20 aug. 1956 Mijnheer de redacteur. Gaarne plaatsing van onderstaand schrijven. Enige tijd geleden lazen wij in uw blad een bericht aangaande plannen tot het bouwen van een tweede pelsdierenfarm te Eist. We hebben onze schouders opge haald: er gaan zoveel geruchten. Thans vernamen wij echter van welingelichte zijde dat dit bericht wel degelijk op waarheid berust, erger nog: de vereiste vergunningen zouden reeds zijn afgege ven. Is dat nu werkelijk mogelijk?, vragen wij ons af en met ons vele anderen. Een nertzfarm in de kom van het dorp! Goed, geen dichtbebouwde kom, maar de kom. Het bordt dat dit aanduidt staat als het ware op het erf van de toekomstige farm! De kom van het dorp, waar het na 10 uur 's avonds verboden is langs de openbare weg te zingen of op een mond- harmonika te spelen. De kom van het dorp, waar hetj legen van een beerput bij nacht dient te ge schieden. Want zo'n put stinkt, nietwaar? Welnu, één zondagmiddagwandeling in de nabijheid van de reeds bestaande farm zal het u leren: dit is erger dan alle beer putten van Eist tezamen. Kokhalzend zal men de vlucht nemen, weg van die onbe schrijflijke stank van Nertzen (familie van de bunzing!) en ontbindend vlees. Dit schijnt een essentieel onderdeel van zo'n bedrijf te zijn. Honderden meters is be doelde farm van ons dorp verwijderd, maar als op zomeravonden de wind naar het Noorden draait, sluiten vele Eiste- naren deuren en ramen! En nu zou er een tweede farm in de bebouwde kom geplaatst worden. Zonder rekening tc houder/ me4 de zee 'i zewejn gezinnen welke er op zéér korte afstand wonen? Gezinnen die dag en nacht de verpeste lucht zullen moeten inademen. Zonder te denken aan eisen van volksge zondheid, enz.? Het is een kwestie, die niet alleen bedoelde gezinnen dupeert, ze raakt ons gehele dorp. We kunnen alleen maar hopen dat de betrokken autoriteiten dit nog tijdig zul len beseffen. U mijnheer de redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. F. Roks T. van Ree T. A. v. d. Scheur (BU informatie vernamen w(j van de zyde van het Gem.-bestuur van Rhenen, dat men daar over geen enkel machts middel, als Hinderwet, beschikt om de vestiging van een dergelijk bedrijf in de kom van het dorp Eist te verhinderen. Red.) EN VOOR UITJES AUGURKEN Hoofdstraat 106 - Telef. 2576 VEENENDAAL „PYRAMIDE'-TOURNOOI Zondagmiddag a.s. komt het eerste elf tal van de v.v. „Renswoude" in Austerlitz uit in de finale van het „Pyramide"-tour- nooi tegen de organiserende vereniging „Austerlitz". Zondag j.l. werd gewonnen van een eerste klasser, dus a.s. zondag moet men toch zeker in staat zijn om van een derde klasser te winnen. De prachtige grote „Pyramide" is nog nooit in het bezit geweest van de rood- witten, doch nu is die kans zeer groot, wanneer men tenminste weer met dat zelfde enthousiasme speelt als j.l. zondag. EERSTE UITVOERING „TIP" Het bekende toneelgezelschap „TIP" hoopt de eerste winteruitvoering te geven op zaterdag 3 november a.s. Waar schijnlijk zal men met het toneelstuk „Geef mij uw hand" op de planken ko men. INBRAAK IN KIOSK Maandagmorgen kwam de hotelhouder T. v. Londen, aan de Grebbeberg, tot de onaangename ontdekking, dat in zijn kiosk, staande nabij de Grebbesluis was ingebroken. Door het indrukken van een ruit aan de achterzijde van de kiosk, kon de dief het raam openen en binnen ko men. Toevallig bevond zich in de kiosk alleen snoepgoed, o.a. chocolade en bon bons, Hieraan heeft de ongenode bezoeker zich dan ook rijkelijk te goed gedaan, waarna hij een grote hoeveelheid mee nam. Achter de kiosk werd nog een kleine hoeveelheid terug gevonden. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in. Hier bij werd gebruik gemaakt van de speur hond, terwijl een deskundige een onder zoek naar vingerafdrukken instelde. KOE DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD Dinsdagmiddag j.l. zag een veehouder een koe op vreemde wijze in een weiland liggen aan de Weteringssteeg. Vervolgens zag hij, dat een draad van de electrische bovenleiding was losgeraakt en de koe deze draad in de bek had. Vermoedelijk is de koe op slag door electriciteit gedood. De koe was eigendom van de veehouder V. d. S. aan de Cuneraweg. De koe is on middellijk naar de noodslachtplaats te Veenendaal overgebracht. PAARD SLOEG OP IIOL De landbouwerszoon v. d. S. kwam met zijn paard en wagen vanaf de Achter- bergsestraatweg in de richting van de Cu neraweg. Ter hoogte van de smederij v. d. H. brak plotseling het lemoen van de wagen, waardoor het paard van de wa- wagen los raakte en het lemoen tegen de achterbenen kreeg. Door de schrik sloeg het paard op hol en sleurde de voerman van de wagen, waardoor deze op de straat terecht kwam en verwon- greppel. Het paard rende naar de woning van v. d. S. alwaar het met verwondingen aan de achterbenen aankwam. Twintig jaar geleden is hij naar Frank rijk gekomen om te zingen. Bijna on merkbaar heeft zijn stem in de loop der jaren zijn glans verloren. Geleidelijk is het aantal engagementen verminderd. Nu zingt hij ergens in een beroeps kerkkoor en geeft hij wat zanglessen. HET WARE QEZICHT In dit gat gaat het eerste gezicht over in een tweedehet gezicht van de wer kelijkheid, dat uitkijkt over de grauwe daken van Ménilmontant (de Parijse Jor- daan). De zanger is niet alleen arm: hij is alleen. Eenzaam tussen de voortrollende dagen van de Parijse arbeidersbuurt. En in Parijs kan men eenzaam zijn. Niemand heeft daar tijd om naar zijn buurman te kijken. Zijn enige vrienden vindt hij in het kleine zangkoor. Met Nederlanders bemoeit hij zich niet, eenvoudig omdat zij zich niet om hem bekommeren. Aan het andere einde van de stad woont 3en componiste. Zij zit al in Parijs van •oor de eerste wereldoorlog. Omdat haar studio lijkt op alle andere kunstenaars- voningen valt de ellende niet zo erg op. '•looit spreekt zij er over. Maar in oktober xegint het koud te worden. De kachel taat levenloos in de grote kamer. Geluk- :ig brengen jonge Franse vrienden dik- vijls iets mee voor die kachel. Als zij veer weggaan laten zij het stilletjes ach- er. Hun oude vriendin wil zichzelf hel- xen, maar kan het niet. Ander werk dan componeren, musiceren Van de 5000 Nederlanders in Parijs kan en lesgeven is voor haar onmogelijk, daar ongeveer één derde niet van eigen mid- is ze te oud voor 3' V, delen rondkomen. Zij hangen in eerste in stantie af van hulp door enkele Neder landse predikanten en priesters in die stad. Verder doet de sociale dienst van de Ambassade ook nog iets in samen werking met het Nederlandse Rode Kruis. Deze landgenoten leven vaak in kamers, waar men letterlijk door de vloer zakt. Het grootste deel van hen kan of wil niet meer terug naar Nederland. In Parijs leven enkele duizenden Neder landers. Een deel van hen is geregistreerd op de Nederlandse Ambassade. Een ander deel, misschien wel het grootste, komt in haar kaartsystemen niet voor. Hun namen zijn verloren gegaan tussen die van mil joenen Parijzenaars. Van hun bestaan weet bijna niemand af. Zonder het zelf te willen, leven zij ondergedoken. Hun omgeving roept gedachten op aan scènes uit boeken van Emile Zola. Oppervlakkig bekeken lijken de om standigheden van sommigen wel wat op het artiestenleven, zoals men zich dat voorstelt als er over Montmartre gespro ken wordt. In een café ontmoeten we de zanger. Hij in zijn ribbel-jasje achter een dingen aan zijn hoofd op liep. De wagen belandde in een langs co weg geicfén glas'„lOiige'', *w*Tj *in Xins^tweed-cultrertjê, ook achter een glas „rouge". Het is alles erg Frans, uitgezonderd het feit dat wij Nederlands spreken. 0 HUIS. Charley Chap lin zoekt voor de verande ring voor zyn gezin een leuke villa aan de Rivièra. Men bood hem een riant huis aan voor drie miljoen gulden. Nee, zei de grote filmspeler, ik zoek iets dat drie kamers meer telt en twee miljoen minder kost. In afwachting daarvan heeft hy by vrienden zyn intrek genomen. 0 GEBOEFTE. „Maak dat je wegkomt, geboefte," zei de portier van een ho tel te Cannes tegen de schilder Picasso, die aan een kennis een schilderij ten geschenke kwam bren gen. Daarbij nam hij de ongeschoren, met verf be smeurde, op afgetrapte sandalen lopende schilder het pak uit de hand en vouwde het in vieren. Vanzelfsprekend werd Pi casso, toen hij een hotel portier zo met zijn kunst werk zag omspringen, des duivels, rukte hem het pakket weer uit de handen en liep weg zonder zijn cadeau te hebben over handigd. 0 TENT. Voor de eerste maal sinds vele jaren kan men aan de Rivièra in Zuid-Frankrijk in de ho tels kamers tegen een rede lijke prijs bespreken. Dat is te danken aan de tenten kampen. Meer dan een mil joen toeristen, onder wie vooral Engelsen, Duitsers, Zwitsers, Belgen en Neder landers, huizen daar deze zomer. Het zijn de gezin nen, die vroeger hun va kanties in pensions door brachten, maar nu niet meer in staat zijn de hoge prijzen te betalen. Zij red- nu te Parys bij een kunst den zich door een kamp- handelaar te koop voor uitrusting van duizend gul- 15.000 gulden, den aan te schaffen, een gulden per dag voor het 0 WINTERMODE. In Pa- kamperen te betalen, zes rijs komen de modellen gulden per dag voor eten van de damesmode voor de uit te geven en vijf tien a.s. winter los. Daarbij gulden voor benzine en blijkt dat paars in trek zal plezier. zijn, dat de cape als winter- In een paar jaar hebben mantel zal worden gedra- ze de kosten van hun kam- gen, dat de tailleurs korte peeruitrusting terug ver- vesten hebben, dat men diend. Alleen al in Fran- zelf de lengte van de japon krijk zyn vier miljoen mag vaststellen, dat de mensen die in het vervolg schouders gevuld zullen op deze manier hun va- zijn, de heupen rond enz. kanties zullen doorbrengen. Vandaar dat de hoteliers hun wenkbrauwen fronsen en er nu kamers aan de Rivièra te huur zijn, die min of meer te betalen zijn. 0 KIND. Tienduizend nieuwsgierigen maakten 0 VREEMD? Gelezen op het raam van een Frans Horecabedryf: „Arbeiders restaurant. „Burgerpot". 0 NOOIT MEER. Fran cis Hutran, negen jaar, heeft aan zyn moeder be- queu om de nieuwe hyper loofd nooit meer te gaan moderne gevangenis te spelen op verboden plaat- Santa-Fé (V.S.) te bekyken. sen. Want toen hij onlangs dit verbod overtrad, viel hij van een rots. Gelukkig kon hij zich aan een uit- eens, moeder, ik steeksel vastklampen, maar geëlektrocuteerd." zijn vriendjes durfden geen Daarby ging plotseling een kleine jongen op een elek trische stoel zitten en riep: „Kyk wordt Maar moeder hoorde niets, hulp te halen omdat ze ze was flauw gevallen. daar waren gaan spelen, terwyl hun moeders het 0 PRIJS. De schilder Van verboden hadden. Tenslot te kwam er een fietser voorbij, die haastig de brandweer alarmeerde. Deze kon met de langste Dongen heeft in 1928 zyn schildery „1' Espagnole" van de hand gedaan voor honderd gulden. Het hangt beschikbare brandladder de jongen bereiken, maar toen had Francis al een uur lang tussen hemel en aarde gezweefd met de begane grond veertig me ter diep onder zich. 0 VIS VING VIS. Een Franse visser aan de Som- me slaagde er pas in een karper te overmeesteren met behulp van een voor- byganger die in het water sprong. Het beest woog 32 pond. 0 DIENSTINGANG. Twee gulden bedroeg het entree geld voor een lezing over vijfentwintig jaar liefda digheid, die te Vichy werd gehouden en waarvan de opbrengst bestemd was voor de leprabestrijding. Om die twee piek te be sparen vroegen en kregen tweehonderd leden van de plaatselijke Rotaryclub van de directeur van het casi no gelegenheid om een half uur voor het begin in de donker gelaten zaal plaats te nemen via de dienstingang. 0 CONFLICT. Primo Car- nera, ex-bokswereldkam- pioen, nu restauranthou der, is van mening dat men in de film „The harder they fall" de spot met hem dry ft en heeft daarom voor de rechter een scha devergoeding van ander half miljoen dollar geëist, maar deze is hem niet toe gewezen, want de rechter vond „dat iemand die een beroemdheid wordt, het recht op een privéleven verliest en het niet terug- krygt door van beroep te veranderen". Onder bijzonder gunstige weersomstan digheden vond gisteravond de laatste wedstrijd plaats van de vakantie-compe titie van de Veenendaalse jeugd. nl. die tussen „Sport en Vriendschap" en Mul derslaan. „Sport ^sn Vriendschap" won deze wedstrijd met 10 en werd daardoor de ongeslagen kampioen van groep I. In de andere twee gi-oepen werden „Roda" (Parallelweg) en „Sano" (Zand straat) kampioen en na afloop van de wedstrijd van gisteravond op het Meri- no's-terrein kregen ook die uit handen van inspecteur W. C. H. Dekker de wis selbeker aangeboden. Inspecteur Dekker dankte hierbij o.m. de verenigingen welke weer belangeloos de velden beschikbaar hadden gesteld, en verder allen die deze competitie organi seerden en weer tot een goed einde brachten. In het bijzonder noemde hij hierbij de Politie-sportvereniging. Ook voor de elftallen welke als tweede en derde zijn geëindigd werden prijzen be schikbaar gesteld, maar die konden door vertraging van de zending gisteravond nog niet worden uitgereikt. Op de foto: Links inspecteur Dekker cn naast hem vervolgens de aanvoerders van dc kampioens-clftallen Nico Drost (Sano), Rienus v. d. Meyden (Roda) en Jacob v. Stuivenberg (Sport en Vriendschap) Naar Nederland terugGlimlachend kijkt zij de vragers aan. „Als je meer dan dertig jaar niet in Nederland geweest bent, dan ben je evenveel vreemdeling, als de Fransman, die er voor het eerst komt." LUGUBER DRAMA In een buurt, nóg armer dan Ménil montant staat een Parijs woonhotelletje. Ergens op de zesde verdieping huizen twee mensen: een moeder met haar doch ter. In alle stilte speelt zich hier een luguber drama af. Aan de muren en aan het plafond vreet de schimmel. In de vloer is een gat gerot. Door een smerig venster grijnst daglicht op een bed, waar in het meisje ligt. Een jonge vrouw met open t.b.c. in vergevorderd stadium. Bij gebrek aan een tweede bed slaapt de moeder naast haar zieke dochter. De Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 GRONDSTOFFEN De meeste landen van Europa bemoei lijken niet meer de invoer van grond stoffen, waaraan hun eigen industrie be hoefte heeft. Dit komt dan ook tot uitdrukking in de zogenaamde liberalisatie-percentages. Dit percentage lag bij alle staten in het najaar van 1955 bij 90 en nog hoger. De enkele uitzondering vormde IJsland met een liberalisatiepercentage van slechts 14 •/o. Misschien houdt dit verband met het feit dat bij de minieme inheemse bevol king van de staat IJsland ongeveer ge lijk met die van Groot-Haarlem voor bepaalde industrieën absoluut geen ont plooiingsmogelijkheden aanwezig zijn. oudere vrouw werkt, zo goed en zo kwaad als het op haar leeftijd nog gaat. In de Parijse huizenoceaan verschuilen zich nog honderden dergelijke gevallen. Allen mensen, die deel uitmaken van de ..onzichtbare Nederlandse kolonie" der gestranden. Zij zijn niet allen even ellen dig en ook niet allen zanger of t.b.c.- lijders. Onder hen bevinden zich ook fa brieksarbeiders, schippers en een enkele kantoorbediende. Men ziet deze mensen nooit op bijeen komsten van de Nederlandse kolonie. Hun aanwezigheid is te weinig brillant. Zijzelf blijven liever achter het decor van het leven in de wereldstad. Zij leven voort op rotte vloeren, tussen schimmel en ziekten. Oud en jong, op drie, twee of'één maaltijd per dag. Zij zwerven in het niemandsland tussen hon ger en vage hoop. GEEN TERUGKEER De meesten van hen zijn indertijd ge komen vol goede moed. Een Nederlands meisje trouwde met een Fransman. De man overleed, of sneuvelde in de oorlog. De vrouw bleef alleen achter, mét of zonder kinderen. Verbindingen met Ne derland bestaan niet meer. Daarom kan de voor de hand liggende oplossing niet toegepast wox-den: De mensen terugzen den naar Nederland geeft als enig resul taat het verschuiven van de moeilijkhe den van de ene kant naar de andere. In de ogen van vele Nederlanders zijn zij wellicht allen niet even „fatsoenlijk", maar zij zijn toch Nederlanders. En ge lukkig werken voor hen een tiental land genoten. Enkele predikanten en katholieke gees telijken werken in het ontzaglijke gebied van Parijs. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn zij bezig. Per fiets, met de ondergrondse, per bus of met een wrak automobieltje. Direct na de bevrijding is hun werk begonnen. Vrijwillig hebben zij hun standplaatsen in Nederland opge geven. In Parijs werken zij voor hun landgenoten. Het lijkt veel op een ploe gen op rotsen, maar de eeuwigheid zal getuigen van hoe grote betekenis dit meeleven voor velen is geweest. PERSPECTIEVEN VOOR DE LAGE LANDEN? De stad Calipatria (Calif., V.S.) ligt on geveer 40 meter beneden het peil van de Stille Oceaan. Vermoedelijk verliep daar, natuurlijk vele eeuwen geleden, de bo dem van de zee. Op basis van deze ver onderstelling protesteerde een belasting betaler van genoemde stad tegen zijn aanslag, die gebaseerd was op de „Land wet". Hij beweerde recht te hebben op een fiscale behandeling volgens de veel gunstiger „Marino-wet". WIJZEWOORDEN NOOIT VERGEEFS Naar een waarachtig goed streven wy nooit vergeefs. (Anna Dix) FA. S BOS Goud. Zilver en Uurwerken Hoofdstr. 91-93, Tel. 3034, Veenendaal

De Vallei | 1956 | | pagina 1