Levensstrijd mm§m$ SPECIAAL" Gravin van Hennenberg had evenveel kinderen als dagen in het jaar EILIf OPTIEK. is um 1 Fa. L HEI] VEWIBETO III Brillenshow CONDUCTEURS CONDUCTRICES 'gfift&ArSTeSl - EINDSTANDEN JEUGDVOETBAL- COMPETITIE 1956 K. W. F. Burgerlijke Stand HET GROOTSTE SPROOKJESBOEK KERKDIENSTEN De terugkeer van ARA Bakkenes Voor verven en stomen... naar Hardeveld komen HOLLANDIA" um commcm VAK GÖIED VAK W. 55 Voorlichting van „Veilig Verkeer" V.. Van het V.R.C.-front PRIVE-LES Dansschool WIM SPAAN Zondagsdienst Doktoren lljff Setter Set nylons passend en verrassend elegant FEUILLETON timmer onderhouds werk D. MOES Succes door Autorijles Jac. Admiraal Avond-Mulo A en B ADVERTEERT IN „DE VALLEI" L. v. Wijngaarden Zonen's net persoon wevers of jongens r Tricotage fabriek Jongemannen in Veenendaal en omgeving de confectie is een echt vrouwelijk beroep waar jullie je hele leven veel aan hebt! Maak van deze gelegenheid gebruik om dit beroep te kiezen, want In ons bedrijf verdien je goed; je bent prima verzorgd en je hebt werk dat geheel bij je past. Bovendien organiseren wij vanaf sept. a.s. voor ons per soneel AVONDCURSUSSEN aan de Huishoudschool te Veenendaal. Als je vlug bent kun je nog meedoen aan deze gratis lessen in koken, patroon tekenen, woninginrichting enz. DAMESMODE ATELIERS Tuinstraat 10 Veenendaal N.V. NEDERLANDSE BUURTVERVOER MIJ ZEIST N B M Iedere maand zie je in de krante van die berichte staan oover de spaarlust van onze bevolking. En iedere maand verbaa- ze Driek en ik ons oover die kappietaale, die naar de spaarbank worde gebracht. Tenminste, we zulle aanneeme, dat die berichte waarheid bevatte, 't Wil d'r bij mijn nog steeds niet goed in, dat hier in 't Veen in de maand Julie, om daar maar bij te blijve, voor bijna vijfhonderd dui zend guide kan worde weggelegd. Voor de eerlikheid moet ik d'r bij zegge, dat er ook voor driehonderd drie en zeeven- tig guide werd weggehaald, maar dan blijft er toch altijd volgens Bartjens nog honderd en twintigduizend guide oover, die werkelik oover waare. Driek zei teege mijn, toen ze dit alle maal uitgerekend had, want zij ken veel beeter reekene dan ik, dat heb ze vroe ger wel geleerd bij de verschillende me- vrouwe, die ze in d'r leeve gehad heb: „Wout, hoe ken dat nou toch? Ik zie geen kans om, als je ieder het zijnege geeve heb, ook nog wat naar de bank te brenge". Netuurlik heb ik haar gerust gesteld en gezegd, dat dat toch geen wet van Meede en Perze was, maar persoon lik snap ik et ook niet erg goed. Want één van de twee: of dat geld is wel van Jan Puubliek, maar dan loope d'r bij ons in 't Veen een heeleboel huige laars rond, of wij verkijke ons d'r op en al die guldens zijn afkomstig van de fe- brieke, die op zoo'n manier hun over tollige kasgeld een poosje 'kwijt wille. Want spreek nou maar langs de weg ieder die je teege komt. Ze klaage alle maal oover de duure tijd, waardoor ze op de helft van de week al met een leege beurs zitte, laat staan dat ze wat kenne ooverhouwe en naar de bank brenge. Ook de winkeliers hebbe et heus niet zoo breed als de mense denke. Ze hebbe wel bijna allemaal een ootoo, maar dat is geen luuks. Dat hoort bij de zaak; als ze die niet hadde, dan konde ze wel ophouwe, want dat ding, dat wint wel twee bedien des uit. Nou ja, goed, ze wille wel weete, dat ze op de vrije woensdagmiddag prie- vee ook wel es een toertje maake, maar een kniesoor is et, die daar op let. 't Is al erg genoeg, als de inktspekteur van de belasting je daar oover op de vingers tikt, omdat je dat niet op je belastingbiljet heb ingevuld. D'r is netuurlijk nog iets anders, en dat is, dat die opgesomde bedraage de eindstand aangeeve van alle spaargelde, die bij de banke zijn gedippeneerd. In dat geval hebbe Driek en ik et bij et ver keerde end gehad, want dan ken et heel goed zijn, dat et een beetje verkeerd in de krant heb gestaan en dat et werkelike bedrag dat gespaard is, veel laager ligt _cn afkomstig is yan joneeluities. die druk zijn voor de huuweliksuitzet. En wee de- geen, die daar kwaad van denkt. 'k Zal volgende week als we met de oudjes op reis gaan hier en daar ook nog es vraage, hoe ze hieroover denke. As je zoo genoegelik bij mekaar zit, dan hoor je nog es iets meer, dan in gewoone om- standigheede. Maar nou heb ik genoeg hieroover ge- schreeve. 'k Schei d'r mee uit, want al te veel moe maake moet een mens z'n eige niet in deze tijd, vooral niet nou ik ge hoord heb dat de „onbekende" ziekte ook 't Veen bereikt heb. Wie weet wat dat weer voor gevolge ken hebbe. W. Blauwkous HEINRICH HIMMLER DOET OPGELD Op een veiling te Kopenhagen wer den brieven van Heinrich Himmler voor tachtig gulden per stuk aangebo den. In hetzelfde antiquariaat kan men brieven van keizer Napoleon III reeds voor f 52,verwerven! Beide auto's staan hier rechts op de weg, maar toch is er een fout gemaakt. Het is namelijk verbo den, een voertuig zo stil te laten staan, dat de vrijheid van het verkeer meer dan nodig wordt belemmerd. Dit schijnt de be stuurder van auto A, die hier zo gezellig keuvelend uit zijn wagen stapt, helemaal te vergeten. Het was een kleine moeite geweest de auto een eindje verderop te parkeren. Groep I. Sport en Vriendschap 8 8 15 13 3 Rapid J.C. (Juianastraat) 8 5 3 10 25 11 Mulderslaan 8 5 5 6 15 20 De Sav. Lohmanstraat 8 1 2 5 4 10 17 Middelbuurtse Boys 8 1 2 5 4 12 24 Groep II Roda (Parallelweg) 11 11 22 70 5 V.O.P. (Davidsplein) 11 10 1 20 84 5 Groenelaan I 11 8 1 2 17 57 24 N.S.O. (Nieuweweg) 11 7 2 2 16 55 27 VIOS (Beatrixstraat) 11 5 2 4 12 56 38 K.M.D. (Zuid-West) 11 5 2 4 12 44 44 O.D.S. (Patrimoniumlaan) 11 4 1 6 9 40 50 Veense Boys (Noord-West) 11 3 1 7 7 24 53 Singelboys 11 3 1 7 7 24 55 Groenelaan II 11 1 2 8 4 27 69 Buca Boys (Buurtlaan-Oost) 11 2 9 4 10 48 Victoria (Stationswijk) 11 1 10 2 11 86 Groep III. Sano (Zandstraat) 4 3 1 7 10 3 V.O.P. (Davidsstraat) 4 1 2 1 4 11 4 Boslaanwijk 4 1 3 1 3 9 V.R.C. zette haar oefenprogramma voort door met 51 te winnen van het Bennekomse B.V.V. Het programma voor 8 september a.s. is bekend. Dan speelt V.R.C de moei lijke uitwedstrijd tegen S.S.S.E. te Eibergen. De promotieregeling voor de KNVB- zaterdagcompetitie is thans ook gere geld. Er zal volgend jaar een tweede klasse komen, zodat er een versterkte promotie komt en geen degradatie, de kampioenen en nummer twee van Voor de 4e klasse betekent dit, dat de ranglijst automatisch promoveren naar de 3e klasse, terwijl nummer drie een hele competitie moet spelen om twee plaatsen in de derde klasse. V.R.C. is ook begonnen met het for meren van een jeugdafdeling. De opzet is geslaagd, zodat met enkele jeugd- elftallen de competitie begonnen kan worden. VAN DFVFNTERSTRAAT 15 R H E N E N Het „Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding" bereidt zich in ons gehele land voor inzake de collecte, voor dit fonds gedurende de laatste week van september a.s. Wilt ook u bereid zijn om voor dit fonds iets af te staan voor de behandeling van lijders aan kanker? Een onzer collectanten komt bij u! Wilt u uw gift alvast klaar leggen? Er is véél geld nodig! Collectanten voor dit doel kunnen zich nog vervoegen ter gemeente-secretarie, afdeling sociale zaken. Het bestuur der afd. Veenendaal K.W.F. VEENENDAAL Geboren: Hendrika Ellen Rose, d. v. G. Mater en R. E. King; Elisabeth Anna Adriana, d. v. A. Vroegindeweij en E. A. Michaël; Dirkje, d. v. C. A. de Gooijer en D. van Dijk; Petronella Catharina, d. v. D. J. Oosterbeek en W. Middelhoven; Klazina Jacoba Hendrika, d. v. E. Knot en M. Huizinga. Ondertrouwd: J. de Vos en A. van Kooten; S. Kikstra en S. G. van Kesteren; G. Methorst en J. van de Haar; A. van Rotterdam en G. G. van Erven; W. Vink en S. Ziel; J. de bes en J. van Hunnik. Getrouwd: J. van Harten en G. van de Meent; J. Diepeveen en W. van Ginkel; B. P. van der Heiden en St. Wijnberger; M. W. Niessen en H. E. van den Bosch; P. Spelt en St. Valk. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Gerritje G., d. v. G. Davelaar en M. J. van de WeerthofJan, z. v. R. van Dijk en M. C. Koops. Ondertrouwd: Willem Geurtsen en Adriaantje van der Linden. RHENEN Geboren: Gerritje Geertruida, d. v. G. Davelaar en M. J. v. d. Weerthof; Hen drik Cornelis, z. v. D. Kosters en J. Met horst; Gerrit, z. v. A. Hovestad en J. van Viegen; Willemina Hendrika, d. v. M. Bos en J. v. d. Dikkenberg; Margaretha, d. v. W. v. Breda en S. v. d. Heuvel; Willem, z. v. W. v. Dijk en A. W. van Zessen; Geertruida Hilda, d. v. T. O. v. Dam en H. B. v. d. Meij; Hendrikje, d. v. G. G. van Oort en B. Ansink. Getrouwd: Gijsbertus Dirk Willem Baars en Rika Wendelina Mager; Jan Spies en Albertha Rijkse; Carl Wilhelm Valentin Randewijk en Ali Jannetje van Velthuizen; Gobel van den Heuvel en Jannetje van Velthuizen; Gerrit Tolle naar en Antonia Maaike Huijdink. Overleden: Roelof van den Berg, 53 j„ geh. m. R. Rensen; Martinus Hendrikus Meijer, 70 j., geh. m. H. Mekking; Johanna Hendrika Weideman, 82 j., wed. v. A. Hovestad. AMERONGEN Geboren: Willem, z. v. W. Meyer en J. Niessen; Hermina Elizabeth, d. v. C. van Dijk en H. van Wakeren. Ingekomen: J. M. M. Blankestijn; M. A. Nieuwenhuis. Vertrokken: W. de Rijke en gez. n. Den Helder; J. Hogendoorn en gez. n. Utrecht; E. L. Knobbout n. Amsterdam. Onlangs hoorden wij in eenboekhandel een klant vragen naar een groot sprook jesboek. De wellevendheid verbood het, anders hadden wij geadviseerd: mevrouw, neemt u dan een boek met historische verhalen! Natuurlijk klinkt dit erg over dreven, maar toch is het 'n feit, dat onze geschiedenisboeken wemelen van ver dichtselen. Slaat men om een actueel voorbeeld te noemen biografieën van Rembrandt op hij werd nl. 350 jaar ge leden geboren dan vindt men zijn le ven vaak gedramatiseerd voorgesteld: hij vereenzaamt, het publiek keert zich van hem af, hij sterft vergeten en wordt van de armen begraven. „Waarvoor is dit nodig?" roept dr. G. Knuttel Wzn. uit. „Is zijn indrukwekkende kunst niet vol doende om ons hart te verwarmen en in diepe ontroering en bewondering deze grootste aller kunstenaars tej gedenken?" Al die verhalen over vereenzaming en armoede blijken niet waar te zijn. Dr. Knuttel constateert categorisch: „Het is zijn eigen doen, dat hem deze moeilijk heden berokkende, niet het optreden van anderen". Het is een onverbiddelijke eis in de we tenschap der geschiedenis d waarheid te zoeken, de ware feiten te achterhalen en ze te verklaren, niet uit het heden, maar in het kader van het verleden. Dat daar bij allerlei legenden smelten als sneeuw voor de zon, is geen verarming: de „echte" gebeurtenissen zijn boeiend genoeg. Wij hebben hier uiteraard niet het oog op de zinrijke verhalen, zoals sprookjes, sagen en mythen, die verbeeldingen zijn van een diepe waarheid. Wie heeft b.v. zon der ontroering Grimm's sprookje „De ijzeren kachel" kunnen lezen, waarin de alles overwinnende macht van de liefde zo zuiver gestalte krijgt? Of de mythe van Orpheus en de schone Enrydace met dezelfde strekking? De macht van de kunst wordt verbeeld in het verhaal van dezelfde Orpheus, die aan de Thrarische Bosporus met zijn gezang en lierspel wilde dieren temde, rivieren stremde, ja, zelfs stenen en bomen wist te ontroeren. En welke diepe zin ligt er niet in de sa gen van eigen bodem als het vrouwtje van Stavoren, de vliegende Hollander, Marieken van Nimwegen? Neen, daartegen gaat ons verweer niet, maar wel tegen de zinloze overleveringen en tegen die, waarbij de wens de vader van de gedachte is. De laatste treft men vooral aan in onze kronieken en in de kerkgeschiedenis. Zonder nader onder zoek nam en neemt men nog allerlei feit enaan, die geheel of ten dele gefan taseerd zijn, naar gelang van de zaak die men was toegedaan: Hollands, Fries, Stichts, Gelders of Vlaams, Hoeks of Kabeljauws, Katholiek of Reformatorisch enz. Aan dit alles dachten wij, toen wij ons weer verdiepten in een oude kroniek uit de tijd van Jacoba van Beieren, die de lieflijke naam draagt „Het oude Goutsche Kronycken ofte Historie van Hollant, van Zeeland, van Vrieslant, ende van het sticht van Utrecht", maar talloze onge rijmdheden en zinloze verhalen bevat, vol „groove, lange, nette, dicke fabelen en beuselingen". Een dier verhalen nu is dat van de gravin van Hennenberg, dat in bedoeld kroniekje luidt: „Floris die Vierde, Grave Willems soon, wort Grave van Hollant ende Zeelant, ende Heer van Vrieslant ende hadde te wijve (tot vrouw) Machtelt Hertoch Heynrics Dochter van Brabant, daer hy aen wan (zoon) Willem, die na hem wort Grave van Hollant, ende Floris die Dros- saert van Hollant, ende Alyt Gravinne van Henegouwen. Welcke Mach^eld creech bijder genaden Gods IIIC ende LXI1I <384) kinderen tot eenre dracht, (bij één geboorte) die al haer kerstendom hadde" (die allen christenen werden). In 1663 heeft Scriverius dit kroniekje opnieuw uitgegeven. Petrus Scriverius of Schrijver was geschiedkundige, rechtsge leerde, taalkundige en dichter. Op oude overleveringen, vooral op overdreven ge tallen, leverde hij scherpe critiek. Het kroniekje was een kolfje naar zijn hand, want de schrijver ervan fantaseert er maar op los: hij laat b.v. Julius Caesar Nijmegen stichten, diens broer Gajus: Aken, Antonius: Antonia (Utrecht)! In de strijd sneuvelen zonder blikken of blozen 40.000 en 61.000 Friezen! enz. En Machtelt van Hennenberg brengt 364 kinderen ter wereld! Uiteraard richtte Scriverius zijn scherpe pijlen op dit zinloze vertelsel. Hij deed dit in een bijvoegsel en toetssteen, aan zijn uitgave toegevoegd. Vooreerst merkt hij op, dat bedoelde Machtelt niet de vrouw, maar de dochter van Floris IV was en dat zij niet Machtelt, maar Mar griet heette, zuster van graaf Willem II. Bisschop Otto van Utrecht zou de kinde ren gedoopt hebben, de jongens allen Jan, de meisjes Elizabeth! Genoemde bisschop was echter in 1266 al achttien jaar door! Wij vragen ons af hoe dergelijke kolder ontstaan kan zijn. Het grafschrift licht een tip van de sluier op. Hier dekken dese steenen, een's eedel vrouwen beenen, Die, toenze was in leeven, t' Loosduynen is ghebleeven, En heete Margariete, hier moetze rust genieten. Welck geweest is de zuster Willems, Door- luchtich Koninghs van Germanien (Wil lem II was nl. tot Rooms-Koning over het Duitse Rijk gekozen) en Gravinne te Hennenbergh, en sterf in 't jaer ons Hee- ren MCCLXXVI op Goede Vrydach ten neegen Uyren. Biddet voor haer. Haar zoon Herman was in 1250 gestor ven en ook te Loosduinen achter in de kerk begraven. Het grafschrift ontleende Scriverius aan een papier „met een oude en bij-nae onlees-baere handt geschreven" afkoms tig uit 't klooster te Egmond en helaas verloren geraakt. Wel worden te Loos duinen nog twee oude, groen geverfde bekkens bewaard met een houten bord, dat het opschrift draagt: „In deze twee bekkens zijn alle deze kinderen gedoopt". Dr. S. Laurillard schrijft in zijn aardige boek „op uw stoel door uw land" (1901) dat de zerk der gravin dag en uur van de kinderen noemde. Hij vergist zich hier: .het is dag en uur van de door der gravin zelf: Doe si uten werelt bleve, Ment jaar duysent 200 en 76 screve, Opten goeden Fridach ten neghen uren, Haar siel mach in eeuwigheyt duren. Dit vers lijkt mij niet origineel: 't zal later gemaakt zijn. Rond dit alles nu spon zich een drama tisch verhaal. De gravin zou een moeder, die een tweeling baarde, overspel ver weten hebben. De beledigde vrouw ver wenste haar: zij zou zo veel kinderen te gelijk ter wereld brengen, als er dagen in het jaar waren. Reeds Erasmus trad te- VEENENDAAL. Markt 9.30 uur ds. Van Dijk van Nieuwerkerk a.d. IJssel, 5 uur ds. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds. Vroegindewey, 5 uur ds. Van Dijk van Nieuwerkerk a.d. IJssel. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Vroeg indewey. Veeneind 3 uur ds. Van Dijk van Nieuwerkerk a.d. IJssel., woensdag 7.30 uur ds. Middelkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vroegindewey. „Sola Fide" 9 uur ds. Goedhart (jeugd dienst), 10.30 uur ds. J. W. van Barneveld van Den Haag, 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5.30 uur ds. B. Slin- genberg van Ede. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. G. Roukema van Ede. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Noorman van Zaan dam. Apost Gen. 9.30 en 4 uur Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvator- kerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlossings samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Vermaas van Veenendaal, 6 uur ds. Koo reman. Ned. Herv. (Ger.) Evangelisatie 10 uur geen dienst, 5 uur dhr. Romein van Vlaardingen. Ned. Prot Bond 10.30 uur ds. N. Padt van Ede. Ger. Kerk 10 en 5 uur dr. Dronkert van Leiden. Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst, dinsdag 7.30 uur ds. Lichtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. B. van Ginkel van Amsterdam, 6.30 uur ds. Van de Pol van Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. zaterdag 25 aug. 7.30 uur ds. Mallan van Bruinisse, zondag 26 aug. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. L. van de Peut, 6 uur ds. Van de Peut (af- scheidspredikatie). Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. S. C. van Wijngaarden van Veenendaal. Passanteninrichting Dwars straat 8.30 uur ds. J. de Jager. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, woensdag 7 uur ds. Welting van Doetinchem. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. de Zwaan. VEENENDAAL. Van zaterdagmiddag 12 tot maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. W. Remme, Markt, telefoon 2061. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achterb.- straatweg 191, telefoon 328. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr. Kars van Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Van de Scheur van Lunteren, telefoon 08388-460. gen dergelijke nonsens op: „Wij verwon deren ons hoe door eenighe listigaerts, sulcke spooreloose dingen, der onbedre ven weereldt wijs ghemaekt sijn; toen het eenvoudighe volck, in een ruwe eeuw soodanighe Fabelen gheloof gaf; alhoe wel hier in gheen groot verderf ghe- leghen is: andere dingen heeft men door dierghelycke bedriegheryen, den luyden diets-ghemaakt, waer door Christus ons 't eenemael benomen wort". Noch Erasmus, noch Scriverius wisten echter een oplossing voor de monstrueuze geboorte, die toch heel eenvoudig te ge ven is. De verklaring is geleverd in 1753 door de statisticus Nicolaas Struyck in zijn „Vervolg van d(p beschrijving der Staartsterren, en nader ontdekkingen omtrent den staat van 't Menschelyk Ge- slagt". De gravin baarde in 1266, óók op Goede Vrijdag, zoveel kinderen als er da gen in 't jaar zijn, nl. twee, want 't jaar begon destijds op Pasen! Opmerkelijk hoe uit een grappig meegedeeld gegeven een nonsensikaal verhaal kan groeien en eeuwenlang overgeleverd kan worden. Op de volkstradities moet in 't algemeen de allerstrengste critiek toegepast worden, want de goedgelovigheid van voorgaande generaties blijkt vaak grenzeloos.! D. PHILIPS. In alle maten verkrijgbaar bi Hoofdstraat Veenendaal J 1 (7) Nog maar net bijtijds kon Aram opzij sprin gen, zodat het zware stuk ijzer rakelings langs zijn hoofd suisde. Maar het mannetje scheen niet van zins het bij die ene aanval te laten. „Denk maar niet, dat je hier levend vandaan komt!" snauwde hij en opnieuw drong hij op Aram in. De verbaasde krijger wilde het mannetje geen kwaad doen, doch met een snelle beweging greep hij de arm van zijn tegenstander en rukte die naar achter, zodat de man een schreeuw van pijn gaf en zijn dorsvlegel liet vallen. Hij worstelde als een bezetene om aan Arams greep te ontkomen. Hij schopte en sloeg van zich af en plotseling voelde Aram de tanden van de kerel in zijn hand. Maar zijn greep verslapte niet. En terwijl hij het boertje langzaam maar zeker op de knieën dwong, schreeuwde hij hem toe: „Idioot! Ik zal je niets doen! Kijk dan, ik had je toch met één slag van mijn zwaard onschadelijk kunnen maken als ik dat gewild had? Ik wil alleen weten, wat hier gebeurd is, verder niets!" Woe dend staarde de man hem aan. „Dat zal jij niet weten, hè? Lelijke moordenaar!" schold hij. Maar nu was Arams geduld uitgeput. Hij schudde de man als een rat heen en weer en schreeuwde hem toe: „Als je niet ophoudt met schelden, zal ik je vermoorden. Vertel me wat hier gebeurd is en waarom alles in puin ligt. (Wordt vervolgd.) door Ernst Zahn Vertaling: H. C. Knappert-Jansen (22) „Ik ben verbannen, moeder! Voor tien jaar van hier verbannen, wegens, hoe noemen ze dat ook weer?" hij raadpleegde even zijn brief „wegens huisvredebreuk bij herhaling gepleegd, en bedreiging van mijn medeburgers, en de hemel weet wat nog meer." Kathrine nam hem het vonnis uit de hand. „Wat zeg je?" Op haar wangen brandden twee ro de vlekken. „Willen zij je verbannen, straffen, waar wij het zijn die aanklagen moes ten? Is dat gerechtigheid? Ik zou toch weieens willen zien, of we dat maar zó verdragen moeten!" „Het recht is hier in het land altijd daar, waar het geld is! Als wij ooit terugkomen moeten wij zorgen, dat wij rijk zijn." De kalmte, waarmee Christen dit zei, stak zonderling af tegen de opge wondenheid van Kathrine. Zij keek hem vol verbazing aan. „Hoe ben je opeens zo geduldig geworden?" vroeg ze. Hij glimlachte droevig. „Wat zou het helpen om nog boos te worden? Wij gaan immers toch weg, of dat vod daar ligt of niet." Hij nam de ambts brief, scheurde hem langzaam in stuk ken en wierp die in de kachel. „Zie zo, nu moeten we eens in alle ernst aan het inpakken gaan,' sprak hij toen, en ging werken aan zijn kisten. TIENDE HOOFDSTUK De Frutnellers verwonderden zich er niet over, dat Christen Russi al twee keer naar het dal was geweest, hoe wel het bijna een gebeurtenis van ge wicht was, dat een inwoner van het dorp op reis ging. Zij ergerden zich alleen over twee dingen: ten eerste, dat zij niet wisten, waarheen hij op weg was, en ten tweede, omdat hij zo stil kwam en ging, dat zij eerst ach terna ervan hoorden. Eindelijk op een vroege december dag de eerste, die de winter in Frutnellen bracht ging het gerucht, dat Christen en zijn moeder aan het verhuizen waren. In de nacht was er sneeuw gevallen; er hingen lage nevels en nog altijd viel onophoudelijk en ge lijkmatig de ene vlok na de andere, op daken en wegen, cp weiden en rotsen. Alom heersten die geweldige stilte en dodelijke eenzaamheid die op winter dagen dat er sneeuw in de lucht zit, op de bergtoppen neerdalen. Slechts het gedwarrel der vlokken gaf een zacht suizend geluid voor degene, die over de witte paden waadde, en het schuimen van de Frutneller beek klonk gedempt en als verloren uit de diepte. Voor de Strahlegghut waren mensen druk bezig, en liepen heen en weer, zo wit als sneeuwpoppen. Christen en zijn moeder pakten hun have op twee hout sleden. Spoedig waren het weinige huisraad en de enkele kisten vastge bonden. Christen trok de touwen vas ter aan, terwijl Kathrine nog eens alle hoeken en gaten van haar lege hut doorging, iedere deur zorgvuldig sloot nadat zij de vensterluiken had toege daan, en eindelijk de deur van de hut, waar geen sleutel op was, met een eind touw dichtbond. Zij hadden hun armzalig beetje hout niet kunnen ver kopen, hoewel zij het voordelig van de hand hadden willen doen, en zeker wel de een of ander er zin in had gehad. Niemand wilde er de naam van heb- en met een heftige ruk een touw vas ter aantrok. Lieni had ondertussen bij de deur van de meester gestaan, had eerst een poosje naar de bezige mensen gekeken en slenterde nu met de handen in de zakken, fluitend, door de sneeuw naar het dorp. Daarboven waren zij reis vaardig, en in het dorp wachtten er velen zoals hij wist, dat de vertrek- kenden kwamen. Bij de slede staan de, sprak Nager tegen Christen: „Als ik maar niet altijd denken moest, dat ik en de jongen eigenlijk de schuld er van zijn, dat gij beiden nu zo weg moet!" „Kwel u daar nu niet meer over, meester!", zei Christen, zonder zijn werk te onderbreken. „Gij hebt er geen schuld aan. En uw Lieni och! laten wij er maar niet meer over praten, er is immers toch niets meer aan te doen." „Waar ga je dan nu naar toe?" vroeg ben, dat hij vrouw Furrer en haar zoon een dienst had gedaan. Columban, de schoolmeester, had zijn buren hun boeltje helpen pakken. Hij stond nu naast de twee sleden, en keek nadenkend naar de jonge man, die met de knie tegen de slee duwde, Nager na een korte poos weer zacht. „Dat kan ik zelf nog niet zeggen," antwoordde Christen kortaf. Toen, als speet hem zijn onvriendelijkheid, wendde hij zich opnieuw naar de meester en keek hem met fonkelende ogen aan. „Maar dat zeg ik u, als ik mijn zin krijg, dan zien zij mij hier nog eens weer." Op dat ogenblik kwam Kathrine de trap af. Zij droeg een zwart wollen doek om hoofd en borst, en had haar zwarte zondagskleren aan. Haar gezicht zag bleek en een lichte ontroering was in haar trekken te lezen. Zij kon toch niet zo gemakkelijk scheiden van de hut, waar zij met haar man had ge woond. Christen was klaar met zijn werk. Hij trok zijn dikke jas aan die over een van de sleden gelegen had. „Houd de achterste slede een beetje tegen, moeder," ried hij Kathrine. Toen ging hij naar de meester toe. „De hemel behoede u,' zei hij en stak hem de hand toe. Nager omklem de ze met zijn beide handen en keek hem met grote trouwhartigheid aan. „Ik moet je nog eens goed aankij ken," zei hij, „ik heb altijd veel van je gehouden en al ontbreekt er aan jou ook wel wat, de mensen daar beneden hebben je slecht behandeld. God be hoede je! En denk er aan, beste jon gen, een vaste wil is wel goed, maar je moest, dunkt mij, een klein beetje meer er aan denken, dat een ander dan jij de wereld bestiert." Christen hief het hoofd op. Die ver maning was niet naar zijn zin, hij deed alsof hij het niet hoorde. Hij spande zich voor de slede, waaraan de tweede was vastgebonden. Kathrine nam af scheid van de meester, greep het touw van de achterste slede en liep met op geheven hoofd achter de vracht, die Christen met kracht de berg aftrok. (Wordt vervolgd.) Voor uw cd ander Dr Colijnstraat 38, Tel. 2871 Veenendaal Molenstraat 28 - Telef. 2870 VEENENDAAL Aanmelden vóór 3 sepl. Prospectus op aanvraag. Dit jaar slaagde 72%. Stationsweg 45, EDE Telefoon 8293 Uw adres voor AUTOVERHUUR VOLKSWAGENBUSJE OF RIJLES IS Rijksweg 47 Ede Telefoon 08387-332 TAPIJTEN- EN MATTENFABRIEK Vogelenzang 35. R henen VRAAGT: voor controle cn opmeten van weefsels in het goederen magazijn. Tevens kunnen geplaats worden die daarvoor opgeleid willen worden. Aanmelden aan de fabriek, dagelijks tot 17.15 uur. Na 7 uur Pr. Bernhardstraat 34 Beatrixstraat 87 - Telefoon 2415 ENIGST BEDRIJF TER PLAATSE KERKEWIjK 57 - VEENENDAAL 55 vraagt voor haar diverse fabrieksafdelingen enkele nette Dienstplicht vervuld hebbende. Aanmelden: tijdens de fabrieksuren bij de portier. Sollicitanten uit Eist gelieven zich te vervoegen bij de Heer J. van Mourik, Veenendaalsestraat 13, Eist (U.) Kom eens bij ons praten. Je krijgt alle inlichtingen. Kom ons atelier bekijken en je verplicht je tot niets. Voor spoedige indiensttreding kunnen ge plaatst worden voor standplaats: RHENEN Vereisten: voldoende medische keuring. Nor maal gezichtsvermogen, nietbrildragend. Leef tijd 18 tot 30 jaar. Bij gebleken geschiktheid later opleiding tot chauffeur. Loon f 30.74 tot f 40.28 per week. Onregelma tigheidstoeslag f 4.- per week. Vereisten: Ongehuwd, voldoende medische keuring. Leeftijd 18-40 jaar. Goede arbeidsvoorwaarden: vrije uniformkleding; vrij vervoer over lijnen der Maatschappij1 x per 14 dagen vergoeding van reiskosten van stand plaats naar woonplaats. In bepaalde gevallen wordt aan gehuwden een kostgeldvergoeding van maximaal f 20.- per week uitbetaald. Speciale personeels ophaal- en wegbrengdiensten naar van Wageningen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek en Arnhem. Persoonlijke aanmelding: op maandag 27 augustus a.s. van 19.00-20.00 uur of op woensdag 29 augustus a.s. te 10.00 uur bij de Heer Stationschef N.B.M., Stations plein te Zeist. Eventuele schriftelijke sollicitaties te richten aan de Algemene Dienst N. B. M.f Utrechtseweg 88, Zeist.

De Vallei | 1956 | | pagina 2